huis huis Drukkerij „Cadsandria'Breskens Binnenland. Gewestelijk Nieuws- Het Zeeuwsdi-illaamsclie strand. Ingezonden. Sport- it il 1! Gemengd Nieuws. geleden heeft Groot-Britanuie een voor stel van de/.e strekking gedaan, duth het was nog niet mogelijk tol een aigenieene overeenkomst te dier zakt te komen. Hij hoopte nochtans dal men er niet voor het laatst over zou hebben gehoord. Behalve de onmensehe lijkheid van het duikbootwapen zou zijn 'afschaffing een groote besparing nn dcbieiigeii. o TSJEC HO-SLO W AKI J E. Het conflict met Hongarije. De Hongaarsche minister van bui- tenl. zaken heeft den fsjechiscnén ge zant een antwoordnota overnandigd op de T. S. protestnota inzake het inci dent van Hiddasiiémeti. In de eerste plaats worden de om standigheden uiteengezet, welke heb ben geleid tot de arrestatie van Peclia. Hongaarsche politieagenten zouden heb beu gezien, dat hij een document mei vertrouwelijke militaire inlichtingen aan nam en doorlas. Hij zou ook nebben bekend, dat hij reeds geruimen tijd met personen in betrekking stond, die hem militaire berichten levérden. De Hongaarsche regeering ontkent, dat de 1S. autoriteiten niet mét' de arresta tie in kennis zijn gesteld. Dit was nog denzelfden dag geschied en den volgenden dag was ook de reden der aanhouding medegedeeld. •Verder wijst de Hongaarsche nota ei op, dat Pecna eigenlijk reeds met in gang van 27 Mei was overgeplaatst, zoodat op de spoorwegovereenkomst geen beroep kan worden gedaan. Zijn opvolger was reeds vóór pecha's aan houding in dienst. De Hongaarsche re geering ontkent, dat bedoelde overeen komst is geschonden en verklaart, dal zij op grond van de feiten en den rechtstoestand genoodzaakt is, de con clusie der T. S. nota en de daarin Ver vatte eischen als ongegrond te beschou wen. r Begrafenis sergeant-vlieger A.,S", Flick, Onder buitengewone groote belang stelling wer.d Zaterdag' 'op de Kathol lieke begraafplaats aan de tjtiuckhorst- laan te 's-Uravenhage ter ag^rüe besteld het stoffelijk overschot .van den sér-1 geanit-viieger A. S. Flick, cyie dezei dagen bij een vliegongeluk te Hujs- duinen om het'leven kwam. Tevoren had een uitvaartdienst plaats in de K. K. kerk aan de Nieuwe Paeklaaii. Hier werd de kerkelijke dienst geleid door pastoor L. Roozen, geassisteerd door twee kapelaans. Daarna werd in de pastorie het woord gevoerd dooi kolonel Hardenberg, commandant van.' de luchtvaartatdeeling, mede namens, den minister van detensie. Tpreker gal l uitdrukking aan zijn medegevoel van diepe deernis met dit noodlottig onge luk. Hierna sprak nog de majoor van den generalen staf iillevis,; -mede na mens den generaaJ-majoor,; chef, van den generalen staf. Een der familieleden dankte daarna voor d,e groote belangstelling. Het stoffelijk overschot werd vervolgens naar de begraafplaats overgebracht. De collega's van oen overledene deden daaroij dienst als slippendiagers. De kist wera gedekt door een groot aantal bloemstukken. Hieronder waren kransen van ue ,n.V. Eokker's vlieg^nduslrie, van oen commandant en officieren van de lucmvaartafdeeling en van de offi cieren, onder-officieren en manschap pen van de marine-luchtvaartafdeeilng. Op de begraafplaats-waren aanwezig de kolonel Hardenberg bovengenoemd, de majoor Sillevis bovengenoemd, ma joor Steffener, vertegenwoordiger van het korps iuchtdioelarlilleiTe, de luite nants-vlieger Van Dorst en Wijnkamp en de marine-officiervliéger Van Mid de, de adjudant-onderofficier van de mi litaire administratie J. L. Burgcl namens de Kon. O. O. Schermbond, voorts een groot aantal onderofficieren en sportvrienden. Hoogwatergetij Breskens. DAGEN I vm nam Zomertijd. Woensdag 17 Juli 11 17 11.41 Donderdag 18 12.07 12.31 Vrijdag 19 12.57 1.21 Volle Maan Zondag 21 Juli nam, 19,41 LicM op «oor Rijwielen enz. (waaronder zijn begrepen wagens, karren, enz.) Woensdag 17 juli nam. 9.43 Donderdag 18 9.41 Vrijdag 19 9.40 BRESKENS. Van den heer W. uit Vlissingen ontving het Bestuur der Muziekver- eeniging nog een bureauklokje niet 4 letter-armbandjes, ten bate der ver loting. Wel een bewijs, dat de ver- eeniging ook buiten de gemeente goed aangeschreven staat. Naar wij vernemen zullen alle prij zen, ongeveer 200 in aantal, Donder dag a.s. worden tentoongesteld in de étalage van den heer Iz. de Hullu. Rijkspostspaarbank: BRESKENS. Opgave betreffende het postkantoor alhier gedurende de maand Juni. Aan bovengenoemd kantoor werd in den in den loop der maand, op spaar bankboekjes ingelegd f5408,92 en terugbetaald f2061,46. Derhalve meer ingelegd dan terug betaald f 3347,46. Het aantal nieuw uitgegeven spaar bankboekjes bedroeg 5. Door tusschenkomst dezer kantoren werd ter Directie op staatsschuldboek jes ingeschreven nominaal nihil en af geschreven f1800. Derhalve minder in- dan afgeschreven f1800. o AARDENBURG. Opgave betreffende het hulppost kantoor alhier gedurende de maand Juni. Aan bovengenoemd kantoor werd in den loop der maand op spaarbank boekjes ingelegd f4472,10 en terug betaald f7594.53. Dei halve minder ingelegd dan terug betaald f,3122,43. Het aantal nieuw uitgegeven spaar bankboekjes bedroeg 2. Tl I fl Ji.l éé-^Of— SLUIS. Burgerlijke stand. Huw.-Voltr. 25 Juni. Eduard A. v. Belleghem, 33 j. jm, en Louisa M. 'Leers, 30 j. jd. Geboorten. 1 Juni. Johannes, z. van Th, J. van den Bunder-Coppens. 2, Annie Leonie, d. van F. Lekens-Wille. 2, Frafis Jacobus, z. van A. Maenhout- Labeeuw. 3, Arnold us Marie, z. van z. van C. J. Hermans-van HoVe. 8, Marcella Celestina, d. v. C Coppens- Baas. 14, Maria Louise, d. vanJ.Ver- schoote-Smalle. 17, Dina Maria, d v 1. A. Keijmel-Wage. 20, Ferdinand Alphondus Gustqaf, z. van A. J. F. de Paauw-van Eend. 22, Martha Mag- dalena Marie, d van P, F. Coppens- Ververs, 27, Elodie Rosalie Angele, d van G. W. A. Metz-Wemaer. ■■'Overlijden. 7 Juni. Jozina Contant, 17 j.. d. van 1. Contant Boogaart. 23, Abraham van der Meulen, 75 jaar, echtg, van Maria Leenhouts. Loop der bevolking. Ingekomen gedurende de maand |uni in deze gemeente P. C. Keukelaar, landbouwersknecht van Retranche- ment Vertrokken rijn: F. C. Slabbinck naar Antwerpen, gezin de Badts naar Oost burg. C M. de Clercq naar Den Haag, A. M. van Gorp naar Dongen, L. M. Provoost naar Assebrouck, L. M. Leers naar Aatdenburg, L. J. la Gasse naar Knocke, de Maillie naar Oostburg, S. M Robesin naar Lutterade. E. J. de Btuijckere naar St. Laureijns, P. Pikkaart naar Breskens. o ijzendijke. Burgerlijke stand. Geboorten. 11 Juni. Maurice Leo- nardus, z. van H. van Ooteghem en M. L. Vercruijsse. 28, André Aloysius, z. van C L. du Puy en V. L. van Puijvelde. 29, Johannes Hendncus, z. van R. Bun en A. M de Witte. Overlijden. 7 Juni. R. A. Verminck, 5 j., z. van Th. S Verminck en Ras. Loop der bevolking. Ingekomen personen gedurende de maand Juni. A. Snel van Gent, gezin van Ooteghem van Watervliet, H. Carpreau van 's Gravenhage, A. Muiier van Eecloo, C. Boilwens van Groede, M. Schram, Iz. Ocké, L. Roegiers,Th Ocké, allen van Hoofdplaat Vertrokken zijn: A. Pierre naar Haarlem, C. van Landschoot naar Ant werpen, E. Swarrelé naar Waterland kerkje, gezin de Vos naar Biervliet, C. Vermeire en L. Verhelst naar Oostburg, A. de Jonge naar Schoondijke, S. van Quekelberghe naar Vlissingen, P, Gillis naar Ooscburg, E. Theenaert naar Graauw, H. van den Bossche naar Groede, A. Sijnesael naar Hoofdplaat, S. Boeije naar Groede. o OOSTBURG. Geslaagd voor afdeeling B. det R. H. B. School alhier: de heeren J. de Vuijst te Breskens. G. H Beuninyh te Groede, L C. Tol te Breskens. I, A. Brakman te Oostburg, I. H. Schol- te te Sluis (St. Anna ter Muiden), P. A. Neeteson te Cadzand, P. S. Schip pers te Aardenburg en Mej Marie H. J. Griethuijsen te Groede. OOS TBURG. Geslaagd te Utrecht met lof voor diploma machineschrijven 10-vinger systeem Mej M. J. de Jonge te Terneu- zen, met een snelheid van 67 letter grepen per minuut. Leerlinge van den heer M. A. Aalbregtse, alhier. EXAMENS H. B. S. OOSTBURG. Onze opgave in het vorig nummer schijnt onvolledig te zijn geweest. Al thans wij ontvingen bericht, dat ver geten was te melden: Geslaagd van 2e naar 3e klas: Iz. Luteijn te Sluis, D. Luteijn te Zuidzande, Van Male te Oostburg. Voor verdere correctie houden wij ons natuurlijk gaarne aanbevolen. OOSTBURG. Opgave betreffende het bijpostkan toor alhier gedurende de maand Jupi. Aan .bovengenoemd kantoor weid in den loop der maand op spaarbank boekjes ingelegd f 3449,20 en terug betaald f3649.79. Derhalve minder Ingelegd dan terug betaald f200,79. Zondag j.l. heeft het warme zomer weer een zeer druk bezoek naar hp,t strand getrokken. In Cadzanid, waar het muziekgezelschap uit Zuidzande een concert gaf, was het al zeer druk. Daar 'genoten eenige duizenden van de fris- sche zeewind. Het gezellige strand bij Groede was ook goed bezet. De pogingen, die in het werk worden gesteld, om door de stichting eener V. v. V. ook daar duin en strand beter te exploiteeren, moe ten bij eenige medewerking uit de ge meente, zeker slagen. Ook te Breskens was het druk. Daat concentreerde alles zich om het bad paviljoen, dat volgens achterstaande adv a.s. Donderdag wordt geopend. Het kan niet uitblijven of dien dag zal de heer Adriaansen zieli in een flink be zoek mogen verheugen. Het groot aan tal nieuwsgierigen, dat altijd op Don derdag het drukke vreemdelingenver keer komt .-bewonderen, zal zeker niet nalaten, ook even naar de duinen een kijkje te gaan nemen. Verder zal de heer Bril eerstdaags een 1 ea-Room openen (zie adv.) vlak bij het badpaviljoen. Een mooie com binatie, die zeker het strandleven ten goede zal komen. De officieele opening zal Zaterdag 27 Juli plaatsvinden. Hierbij zullen eenige wedstrijden, als in achterstaande adv. wordt bekend gemaakt, worden gehouden. Speciaal wordt er daarbij de aandacht op gevestigd, dat de deel- uame voor ieder (dus ook uit andere gemeenten) openstaat. Een nader pro gramma der feestelijkheden wordt als nog verspreid. De lezers zullen zich wei herinneren, dat in de laatstgehouden Raadsverga dering de heer Cappon op den slechten toestand van den Boulevard wees. Wij vernemen bij geruchte, d,at B. en W. ernstige pogingen aanwenden, ook al in verband met het vreemdelingenbe- zoek, dat daarlangs naar het strand trekt, den Boulevard opnieuw te doen bestraten. Een inzender schrijft ons: Reeds verscheidene malen heb ik bij mijn jaarlijksch bezoek aan Breskens veranderingen mogen op merken, die evenvele verbeteringen voor dit vriendelijke dorp mochten worden genoemd. Ook nu is er weer een verandering op komst, die niemand kan het hartelijker hopen dan ik hoogst waarschijnlijk voor Breskens en zijn joviale en nijvere bevolking van groote beteekenis zal zijn. Hulde aan de mannen, die het initiatief namen om van Breskens een badplaats te maken! Mogen hun durf en doorzettings vermogen spoedig door succes worden gekroond 1 Wanneer leder Bresslaander van klein tot groot medewerkt, zal Breskens met zijn goede verbindingen spoedig met eere genoemd worden onder die badplaatsen waar men rustig en aan genaam verblijf vindt. EEN VRIEND VAN BRESKENS. Breskens, 15 :h 1929. VOETBAL. AARDENBURG. Zondag 14 Juli werden alhier de volgende voetbalwedstrijden gespeeld: F. C. A. II (A'burg)- Vyve Capelle (7-0). F. C. A. I (A'burg) Ruddersvoorde I (3-4). Te Oostburg hadden dienzelfden dag de ontmoetingen plaars tusschen: 'Vitesse I (O'burg Unitas I (Bier vliet 1-1. Middelburg I (2e kl. N. V. B.) Rust Roest—Brugge(0—2. iM^~ In een drukwerkje, dal binnen eenige dagen in Zeeuwsch- Vlaanderen W D zal worden bezorgd, kunnen nog eenige advertentiën worden op genomen. Voor inlichtingen enz. tot Woensdagavond gelegenheid. ROOVERSBENDE. Een zestig man sterke rooversbende, die haar kamp in het moerasgebied bij Gonstantza in Roemenië gevestigd had. is door gendarmen overvallen. Er ontstond een formeel gevecht, waarbij de bandieten, die hun aanvallers met geweervuur en handgranatenontvingen, de overwinnaars bleven. De gendarmen haalden versterking en hervatten het offensief, doch ook thans slaagden zij er niet in de bandieten in handen te krijgen. Al vechtende trok de bende zich terug en wist tenslotte aan haar vijanden te ontkomen. Aan de zijde der gendarmen bedragen de verliezen een doode, een gewonde, een vermiste. Deze laatste is waarschijnlijk door de roovers gevangen genomen. In het kamp vond men een grooten voor raad munitie, voedingsmiddelen en wap.nen. Vermist. Kort geleden legde te 's-Gravenhage een passagier, die op het achterbalcon van lijn 5 had plaats genomen, een actentasch neer op de bank in de tram. De reiziger was aan den Pioenweg in gestapt gaande in de richting naar het S.taatsspoor. Enkele halten verder stap ten verschillende passagiers in, onder wie ook een heer, die ging zitten naast de actentasch. Aan de halte Vondel- Straat verliet deze laatste passagier de tram, bij vergissing de actentasch me denemende, die hem niet toebehoorde. Aan het eindpunt van de route ontdekte de passagier, 'die op het achterbalcon had plaats genomen, dat zijn tasch, welke behalve papieren een couvert, inhoudende zes duizend gulden bevatte, verdwenen was. Zeer ontdaan over deze vermissing deed de passagier aangifte bij de politie, alsmede bij de directie der H. T. M. De directip der H. T. 'M. belastte een hoofdcontroleur met een onderzoek naar de medegenomen actentasch. De controleur begon zijn onderzoek bij den conducteurvan lijn 5, waarbij hem werd medegedeeld, dat er verschillende passagiers tot Tiet eindpunt op de Princessegracht waren medegegaan. Toen de conducteur mededeeling van de vermissing gedaan werd, was tyj zoo actief geweest, de namen dergenen, die nog in de tram zaten, te noteeren. Den avond van den dag, waarop dit voorval was gepasseerd, bleef men naar alle kanten informeeren, totdat te mid jpernacht 1 uur de hoofdcontroleur in de remise komende, op het kantoor een actentasch zag liggen, die als „gevon den" was ingeleverd door een conduc teur, die de tasch gekjregen had op lijn 3 van een heer, die uit lijn 5 was gestapt. Bij onderzoek bleek liet de verloren tasch te zijn. De politie kreeg bericht en de verliezer een telegram. Des anderen ld aags kwam hij zijn verin ren tasch met ongerepten inhoud in ontvangst nemen, terwijl de conducteur ais belooning een zilveren sigarenaan steker kreeg. DE KONING VAN BELG IE BESTOLEN. Volgens de bladen is de koning, die met een ordonnansofficier te Maria- kerk bij Oostende was gaan baden, bestolen. Belden waren in civiel naar Mana- kerk gegaan: terugkeerende in hun badkoetsen, bemerkten zij, dat een gouden chronometer ter waarde van 10,000 fr„ een ketting, een gouden zakmes en een portefeuille met 500 franc daaruit waren verdwenen. BRAND. Op de bovenverdieping van een huis aan den Kastanjenweg te Langfuhr, een voorstadje van Dantzig ontstond brand. De rook drong langs het trappen huis naar bene'den en in de woning van de familie Lehrke, die op de bovenste verdieping woont. Door de geweldige rookmassa kon de brand weer onmogelijk in de woning binnen dringen, en toen dit eindelijk gelukte, konden de tien leden der familie Lehrke nog slechts bewusteloos naar buiten worden gedragen. De 36-jarige mevrouw Lehrke, drie van haar doch ters in den leeftijd van 17, 9 en 5 jaar en een 7-jarig vriendinnetje van een der meisjes, dat bij de familie logeerde, bleken reeds te zijn over leden. De overige slachtoffers werden naar het ziekenhuis vervoerd, waar men er in slaagde de levensgeesten weer op te wekken. Een Negerbevolking gevlucht. V. D. meldt uit New York dat de geheele negerbevolking van het plaatsje North Platta in den staat Nebraska is gevlucht voor de blanke bevolking. Een neger had bij zijn arrestatie een politiebeambte neergeschoten. De jnan was gearresteerd dWHi aangezien ,dy gevangenis, waarin de neger werd opgesloten, door de blanke bevolking die den man wenschte te lynchen, dreigde bestormd te vvorden, had men den neger laten vluchten. De blanke bevolking keerde zich daarna tegen dè geheele negerbevolking en de houding der blanken werd zoo dreigend, dat de geheele negerbevol king 's nachts de stad verliet. De be zittingen en meubelen, die de negers hadden achtergelaten, wenden door de achtergebleven blanken op straat pu bliek verkocht. Groote boschbranden. Naar de „Maandagmorgen" verneemt' heeft in de nabijheid van Apeldoorn Zondagmiddag een zware boschbrand gewoed. Omstreeks 2 uur in den m(d dag stegen plotseling in de richting Arnhem zware rookkolommen op. Het bleek al spoedig dat in de buurtschap Keienberg, liggende pl.m. 12 K.M. van Apeldoorn uitgestrekte bosschen eer, prooi der alles verwoestende vlammen werd. Ook omtrent de oorzaak tast men weer volkomen in het duister. Duizen den belangstellenden sloegen den brand gade. De brand woedde tusschen de Keien- berg en Hoenderlo. De vlammen von den gretig voedsel in de 15-jarige den nen. Er is ongeveer 400 hectaren bosch verbrand. De brand is ontstaan aaan het fietspad van Mechelen, bij Beek bergen naar Hoenderlo. De verbrande bosschen waren van dr. J. Ooster te Beekbergen, mevr. Van Schayk, Den Haag en het Leesten van baron Van den Borg van Terwolde te Eesde. De brandweerkorpsen van Uchelen, De Eendracht, Apeldoorn, Eesde en Loenen waren uitgerukt. Een 50-tal mi litairen uit De Harskamp, die bij het korps grenadiers behoorden, hielpen eveneens mee. Behalve de rijks en gemeente-politic was ook de hoofdopzichter van de Heide-maatschappij aanwezig. Groot was de medewerking der pension-gas ten uit de omgeving. i Ook in de buurt vari het Uddeler- meer zijn vele hectaren bosch verbrand, Deze brand is gebluscht door de man schappen van den remote-depot Mil- lingen. Trotszki niet naar Engeland. De beslissing der Britsche regee ring, om Trotzki den toegang tot En geland te weigeren heeft heel watstof

Breskensche Courant | 1929 | | pagina 2