Purol bij Doorzitten - Zonnebrand - Stukloopen ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCHVLAANDEREN Als straks het hooi geoogst is. Buitenland. BR.SKENSSCHE COURANT VERSCHIJNT WOENSDAGS EN ZATERDAGS IN ALLE PLAATSEN VAN ZEEUWSCH-VLAANDEREN Abonnementsprijs p. 3 maanden f 1.25 franco p. poit f 1,40 Advertentieprijs van t 5 regels 75 cent Elke regel meer 15 cent Ingez. Meded. 30 ct. p. regel. Drukker-Uitgever J. C. LE BLEU voorheen E. BOOM—BLIEK Telefoon RPP<;KFN<a Po»tgiro No?' öKcantno 70179 Abonnements-Advertentles zeer billijk tarief. Advertenties worden aangenomen tot n 11 e r I Ij k Dinsdag- en Vrijdagmiddag I uur 37e jaargang Woensdag 17 Juli 1929 Nummer 3445 GRATIS verzekering hi gulden bij levens- gld. bij dood mg gld. bfl verlies ars gld. bij ver- ia gld. bij ver- mm gld. bi] ver voor de abonné's tegen y [I Tl lange ongeschikt- jhy door 7h vaneen hy lies van een dH lies van een /n lies van een ongelukken voor: heid tot werken. een ongeluk. hand of voet. oog. duim. wijsvinger. De risico van bovenstaande verzekering isherverzekerd bij de Ongevallen-Verzekering-Maatschappij „Fatum" te 's-Gravenhage. 4 a gld. bij verlies van eiken anderen vinger. Vooruitgang voor de Ver= eenigde Staten van Europa. „'/Ach vereenïgen of ten onder gaan", (motto van het boek „Europat mijn vaderland", - Eu rope, ma Patrie - door Gaston Rion, met een voorwoord van Raymond Poincaré). De wereld staat in het tee ken van de groote coöperatieve, samenwerkende bewegingen, van aaneensluiting in plaats van bestrijding, een noodzakelijk gevolg van en eèn inzicht dat teweeg gebracht werd door de desastreuse eco nomischc ontwrichting door den oorlog, Men heeft de les - zij het ontzaggelijk duur betaald - geleefd, dat ten slotte de welvaart dgr volkeren hun belangen nauw aaneensmeedt, en dat zij onder ling absoluut afhankelijk van elkaaar zijn voor het verwerven van die wel vaart. En al mag men nu momenteel een verceniging van alle landen van Europa in één combinatie, onder een centrale leiding, tot één reuzenstaat: de Vereenigde Staten van Europa, in politiek opzicht nog een utopie acnten feit is, diat in ieder geval ten aanzien van een economische aaneensluiting, op liet gebied van den handel dus, de mogelijkheid, ja zelfs de noodzakelijk heid en uitvoerbaarheid daarvan, ge treden is uit het stadium der utopie in dat van de verwerk el ij kijn g in een min of meer nabije toekomst." Reeds geruimen tijd, al sedert en kele jaren na het einde van den we reldoorlog, zijn belangrijke economische organisaties aan het ijveren geweest voor het verwijderen van de tol-barriè- res in Europa, de douane-grénzen, wel ke zulks een enorme beelmmering voor het handelsverkeer vormen en dus ook voor de industrie, omdat door de ver deeling van Europa in tallooze kleine afzetgebiedjes, men zich niet de voor deden kon verwerven van massa-pro ductie. Ter gelegenheid nu van de groott bijeenkomst van de Internationale Ka mer van Koophandel (5e congres) te Amsterdam deze week - waaraan 1300 afgevaardigden uit alle deelen van de wereld, deelnemen - had het Fransche studie-comité van de Europeeschc Tol linie (Union Douanière Européenne) - welke een Fransche vereeniging is, waarin de groote kopstukken op hei gebied van handel, economie, politiek FEÜILLKTON Toen zij echter werd dhidcrvrczjgc! nopens haar gewone verblijfplaats en waar zij'den vorigen dag had vertoefd had zij eensklaps geweigerd te antwoor den. Na kort overleg evenwel wass zij .van besluit veranderd en had zij haar nauwkeurig adres te Tooting op gegeven, met de opmerking er bij, dat zij den vorigen dag met hare mo.der i.i het hole' was gekomen, om den rij genden morgen dichter bij het station te Zijn. Dit laatste gezegde was door het dienstmeisje, dat weder voorgeroe pen 'werd, ondanks alle wenken en tec- kens van haar jonge meesteresse ten eenenmale gelogenstraft. Het meisje ver telde den commissaris, dat de dames de laatste drie weken hadden doorge bracht te Southend en dat zij van Sou thend en niet van Tooting naar Lon den waren gegaan. Er kwam nu aan het licht dat het dienstmeisje in dien tijd niet bij de da llies was geweest, maar 's-morgens Van haar woning te Tooting komend tan het station zich bij haar had ge- enz. zitting hebben - een gedocumen teerd rapport samengesteld van den stand van het vraagstuk van de verwij dering van alle douane-grenzen in Eu ropa. Kleine staatjes ais Monaco, St. Marin, Liechtenstein en Andorra uit gezonderd, zijn er in Europa 28 sta ten, die tezamen met het Britsche Rijk de Europeesche tol-unie zouden moe ten vormen. Rusland is buiten be schouwing gelaten. De twee groote problemen, die dan in de naaste toekomst zuftjen moeten worden opgelost, zijn volgens liet rap port de volgende: 1. Europa moet - wil het niet in een nabije toekomst en onvermijdelijk ten onder gaan - zich economiscn aaneensluiten, ciat wil zeg gen, het moét tusschen alle staten de douane-grenzen opheffen (dus: alie for- makiteiften, alle in- en uitvoerrechten afschaffen enz.) en daartoe beginnen met de douanetarieven geleidelijk te verdagen. 2. De Europeesche tol-unie, eenmaal tot stand gekomen zijnde, moet zich inspannen om de Vereenigde Sta ten van Amerika - en alle andere sta ten ter wereld die nog protectionistisch zijn - ertoe te brengen om geleidelijk hun douane-tarieven te verlagen, zulks in overeenstemming met de aanbeve lingen van den Volkenbond en van dc Economische conferentie te Genève, wel ke een dringend en plechtig beroep op alle landen ter wereld heeft gedaan, om te erkennen dat het oogenblik ge-" komen is, om een eind te maken aan de verhooging der douane-rechten en zich in ,een tegenovergestelde rich Üng te oriënteeren. Zoo is er een bepaalde vooruitgang te bespeuren in de richting van de vei- werkelijking van de gedachte van een Europeesche tolj-unie. Van een vage fcerschenschim is het nu geworden tot feen zeer goed uitvoerbare, ja inderdaad noodzakelijk te verwezenlijken mogelijk heid. De stoot hiertoe gegeven, heeft indirect de overweging dat Europa zich in economisch opzicht heeft te weer te stellen tegen d.e Amerikaansche dou ane-politiek en zich evenals Amerika, Jieeft te Ofganiseeren in een econo- nysche unie, waarbinnen de handel en de industrie geen belemmering on dervinden. De totaal 35 aparte douane gebieden in Europa zullen aldus in een voegcL Dit kon het feit verklaren, dat zij de vermoorde persoon niet kende. In elk geval dze gevoltrekking leek zeer juist wist mejuffrouw Simpson wie d.e doode was en het metsje wist dat niet. „Lieve hemel, mejuffrouw", riep hel meisje in tranen uitbarstend., ,,u weet |dat ik de zuivere waarheid spreeK, Waarom stuurt u niet om mijnbeer Harvey Van nu af had de commissaris een strengeren toon aangeslagen en wa^ het gedrag van mejufffouw Simpson nog onhandelbaarder geworden. Zij had nochtans volgehouden, dat dc koffer zonder eenigen twijfel haar toebehoorde en eveneens den sleutel. Men had een handdoek in den kof fer gevonden. Was die haar eigen dom „Neeiij volstrekt niet" Wist zij, of meende zij te weten, /wie dien doek mogelijkerwijze kon toe- behooren „Ook &at niet". Hij was gemerkt met de letters E. R. kon zij zich eenig denkbeeld vormen, op welken naam die letters betrekking hadden Zij weigerde antwoord op die vraag te geven. Het ondergoed der overledene was met dezelfde letters gemerkt; vermoe min *of meer nabije toekomst hebben plaats te maken voor: de Vereenigde Staten van Europa. Floris C. Uit den minder goeden grasgroei is gebleken, dat wij nog lang niet over de gevolgen van de afgeloopen vorst periode heen zijn. Hoewel velen heb ben verwacht, dat de achterstand in de maanden Mei en Juni zou worden ingehaald, is hiervan toch weinig ge komen, vooral op die landerijen, waar de voedingsstoffen niet met volle hand werden gegeven. Dat dezelfde be richten algemeen zijn, bliikt uit het laatste verslag van de Directie van den Landbouw over den stand der gewas sen op 14 Juni 1929: De klaver en graslanden ondervinden nog in sterke mate de gevolgen van vorstschade en droogte. Vele roode klavervelden staan vol onkruid', in het grasland worden verschillende plekken aangetroffen, waar de zoode geheel dood is. Er bestaat een groot verschil tusschen grasland, dat doelmatig met kunstmest of met gier bemest is en land dat onbemest is gebleven of slechts stalmest heeft ontvangen. Het vee is laat in de weide gekomen en vindt slechts op de eerstgenoemde landen en op de lager gelegen gronden ruim voedsel. Waar veel hoo land voorgeweid is, zal de hooioogst niet groot zijn. Inderdaad op de normale opper vlakte weiland kon het vee in den voorzomer in vele gevallen niet ge houden worden, het hooiland móest hierdoor geheel of gedeeltcli k worden beweid of voorgeweid, met andere woorden: het voeder voor den aan staanden winter moest reeds in het voorjaar voor een groot deel v\ orden opgegeten. Indien geen bijzondere maatregelen getroffen worden, is er zeer weinig wintervoeder. Meer nog dan in het afgeloopen jaar zal geprofiteerd mceten worden van de ervaringen, die ver delijk was dus ook de handdoek haar eigendom geweest. Kon mejuffrouw Simpson de overledene identificeren Ja, dat kon zij. Toen ik aan dit punt van het proto col gekomen was, verwonderde ik tnij en toch had ik eigenlijk niets anders verwacht. 'Mijn Verbazing nam toe', toen ik de twee volgende regels lasi1 „Wilde zij zeggen, wie de overledene geweest was „Neen, dat weigerde zij". Het bleek onmogelijk te zijn, meer uit haar te krijgen. Verzoeken en bedreigingen, alles was vruchteloos gebleven. De commissaris had wanhopig het vóorloopige ónder- zoek gesloten en de jonge Engelschë was in het arrestlokaal 'gebracht, be schuldigd van moord op een onbeek-nd persoon. De commissaris had zich een meening omtrent het geval gevormd. Tegen de lijfstraffelijke rechtspleging op het vasteland, heb ik m:«ar één grief, maar een grief van ernstigen aard Naar mij dunkt laat zij den beschuldig de geen kans. Is hij eenmaal In hechte rrfs genomen, d an \v ordt hij onverwijld schuliSg verklaard en van nu af ken nen rechter en officier van justitie, slechts dit eene streven* hem tot be- kzntcnis te dwingen en te pressen. Ik heb menigmaal intelligente ambtenaren zooals bijv. mijnheer Tasset dit schillende veehouders hebben opge daan met de zomerbemesting van gras land, waardoor het in vele gevallen mogelijk is de grassen tot groei aan te zetten, zoodat hetzelfde vee op aanmerkelijk kleiner oppervlakte kan weiden, en op één of meer vrijgeko men perceelen nog een snede gras gemaaid kan worden voor het winnen van een tweede snede hooi of kuil- voeder. Daar de resultaten met een stikstof bemesting in den zomer van de vorige jaren uitstekend genoemd mogen wor den, kan toepassing op grooter schaal aanbevolen worden. We zouden hierbij kunnen aanbevelen 200 a 300 kilogr. zwavelzure ammoniak, of 250 a 400 Kalksalpeter per H.A., welke stikstof meststoffen voor dit doel in het Friesch Landbouwblad van 22 juni werden genoemd. In de laatste jaren zijn echter ook met Ureum Basf goede resultaten verkregen, welke verbinding ook in urine (gier) voorkomt en 46 pCt. stikstof bevat. Voor de bemes ting van grasland zou Ureiim Basf meer in het bijzonder geschikt zijn, doordat het een snelle werking met een lang durige combineert, zoodat de grasgroei niet alleen direct na het uitzaaien, doch bovendien gedurende langen tijd bevorderd wordt; bovendien is er slechts weinig vocht voor noodig om de stik stof tot werking te brengen. We dienen hierbij echter rekening te houden met het hoogere stikstof gehalte en kunnen daarom volstaan met een kleinere hoeveelheid, namelijk 7 a 150k.g. per HA. uit te zaaien inéén a twee keer direct na het hooien of afweiden. Die perceelen, waarop men nog een snede gras wenscht te winnen, geve men bij voorkeur de hoogere giften. Niet iedier kan de stikstofberrteêfing in den zomer zonder meer toepassen- zij die er b.v. niet zeker van zijn, dat de bodem voldoende fosforzuur en kali heeft, zullen goed doen in den zomer eveneens fosforzuur en kali te geven Op gemakkelijke wijze zijn deze voe dingsstoffen tegelijk met de stikstof te geven in den vorm van Nitrophoska IG, de nieuwe volledïgc meststof, die zoowel stikstof als fosforzuur en kali bevat. feit hooren toegeven en beklagen. Bij deze gelegenheid evenwel deelde Leo Tasset tkni argwaan Van zijn. neef ten opzichte van mejuffrouw Simpson. Ei moest alleen riog maar worden uitge- vischt,- ofzij medeplichtigen had, of dat zij zelve wellicht slechts als hip ster bij den moord was werkzaam ge weest. Want dat er zware verdenking op haar rustte," daaromtrent kon, vol gens hen, niet meer de geringste twij fel bestaan. Ik moet bekennen, dat zij gelijk had den. Zij telden alle punten tegen haai bijeen en dat bedrag maakte ontegen zeggelijk een zwaar schnldenregister utt Mejuffrouw Simpson had van den begin ne af geweten, welken verschrikkelijk ken inhoud haar koffer bevatte, dien zij om de een of andere reden uit Enge land wilde verwijkieren. Waarom had zij dien koffer meegenomen? Vermoedelijk om het lijk te brengen op een plaats, waar het begraven, of met gering gevaar voor ontdekking ach tergelaten kon worden. Klaarblijkelijk had zij vertrouwd op het toeval, op de groote hoeveelheid van haar baga gestukken, en op hare overredings kunst, op het touw, op den sleutel, die sleutel, die verloren heette, op dat al les bijeengenomen, teneinde de aan dacht af te leiden. Slechts een samen loop van noodlottige omstandigheden, Bij een juiste toepassing kan een zomerbemesting van het hooi- en wei land met kunstmest nog veel goed maken. Men geve hieraan zijn volle aandacht en bedenke, dat op goedkoope wijze voeder gewonnen kan worden, wat iu den komenden winter vrij zeker onge woon duur zal moeten worden betaald. Hiermede geen rekening houden, zou de welbekende zuinigheid zijn, die de wijsheid bedriegt., AMERIKA. De Amerikaansche Duurvliegers. Het Amerikaansche vliegtuig „Ange- lino", dat een vlucht heeft gemaakt tot verbetering van het duurrecord voor vliegtuigen is precies 246 uur, 43 minuten en 32 seconden in de lucht geweest. Gedurende -de vlucht is het toestel 37 maal in d,e lucht van ben zine voorzien. De vliegers, die volko men uitgeput en vermoeid waren, moes ten in een ziekenhuis worden opge nomen. o FRANKRIJK. Geen wapenschouw. De ministerraad heeft besloten om met het oog op de hitte de adders ter gelegenheid van den nationalen feest dag te houden wapenschouw onder de Are dc Triomphe niet te doen door gaan. In verscheidene andere Fransche gar nizoensplaatsen is de parade om dezelf de redenen afgelast. o ENGELAND. Tegen de duikboot. De Eerste Lord der Admiraliteit, die te Sheffield het woord heeft gevoerd, gewaagde van de ramp met de duik boot aan de kust van Walens en betoog de dat hij gaarne zou zien dat de duikboot als oorlogswapen zou worden prijsgegeven. Hij hoopte dat er in dc toekomst een internationale overeen komst zou komen, waarbij alle duikboo ten worden afgeschaft. Eenige jaren alsmede de onbeleefde eigenzinnigheid der douanen hadden haar plan gedwars boomd. Zooveel was den beiden Fran- schen duidelijk en inij niet minder. Evenwel stond het vast, dat zij van den moord afwist en dat de naam van het slachtoffer geen geheim voor haar was. Zij had getracht den heer Tassel met betrekking tot haar verblijf te Southend op een dwaais,,o..r te bren gen. Zij had toegegeven, en haar dienstmeisje had het bovendien beves ligd dat de koffer haar eigendom was, maar zij had elke opheldering betreffende den daarin gevonden hand doek geweigerd. Ook het dienstmeisje had men we gens dezen handdoek ondervraagd. Uit haar getuigenis was gebleken, dat hij niet behoorde tot het linnengoed van mevrouw Simpson of ertoe kon behoo- ren. Mijn eerste indruk was geweest, dat de letters er wellicht bijgevoegd waren, om de justitie opzettelijk op een dwaalspoor te brengen, doch ik erkende mijn vergissing, toen ik van den heer Gaston Tasset vernam, dat het ondergoed van de vermoorde dezelfde letters droeg. De handdoek had der halve haar toebehoord. (Wofdt vervolgd}.

Breskensche Courant | 1929 | | pagina 1