Gewestelijk Nieuws. Rechtszaken. Gemengd Nieuws. PREDIKBEURTEN. Ned. Herv. Kerk. Zondag 14 Juli 1929. Aardenburg v 10 u ds Barnouw Biervliet v 9.30 ds Vrijlandt Breskens v 9.30 ds Keers Doopbediening. Aangifte Zaterdagavond tussclien 7 en 8 uur. n 1.30 Zondagschool n 5.30 Geen dienst Cadzand v 9.30 ds Visser Groede v 9.30 dsvan Griethuijsen. Nieuwvliel vil u ds van Griethuijsen. Schoondijke n 2.30 ds v. Griethuijsen. St. A. ter M. v 10 u ds Sctv Ite Waterldk. n 2 30 ds Keers ijzendijke n 2 u ds Vrijlrndt Ev. Luth. Gem. Groede. vm 9.30 ds Stellwag van Delft. MARKTBERICHT. Oostburg, 10 juli. Tarwe f 12.00—f 12.25, Chevalier f 11,10, Haver f 11,00, Rogge, f 00,00 Erwten f 00.00—f.0000. Veilingsvereeniging „Avicultura". Aangevoerd 379',2 K.G. boter, prijs f 1.16—f2.02 per K.G, heilzaam is. Verder kinderen die zwak zijn, die leven in milieux, waar tuber culose is en die dus door tuberculose bedreigd worden; kinderen, die chro nische bronchitus hebben enz. Niet opgenomen worden kinderen; die lij den aan open longtuberculose. Voor de laatsten is in het Zeehospitium geen plaats. Deze behooren in een kindersanatorium thuis. Tot nu toe was de Inrichting, be halve in het allereerst begin, voor on geveer 20 jaar, des winters niet geo pend. Het plan van het Bestuur is haar nu het geheele jaar open te hou den. Wil de Inrichting voldoen aan de eischen, die aan een degelijke Inrich ting moeten en mogen gesteld worden dan is medewerking noodig van allen in Zeeland, die belang stellen in de Tuberculosebestrijding, van particulie ren, van Groene en andere Kruis ver- eenigingen, van wijkverplegingsveree- nigingen, die ook de Tuberculose be strijden. Binnenkort zal een circulaire verzonden worden waarin een en an der over de Stichting zal worden medegedeeld. Het Bestuur hoopt dan vele leden te krijgen, van velen te vernemen, dat ook zij willen medewerken om de In richting te doen beantwoorden aan het schoone doel waarvoor zij gege ven is: de verpleging van zwakke, zie ke kinderen zoo goed en zoo goedkoop mogelijk te doen zijn, aan dezen te geven wat zij noodig hebben goede verzorging, goede voeding, veel lucht en licht en zon. Mejuffrouw M.v.d.Broecke heeft met het maken van deze Stichting een schoone daad gedaan. Geheel Zeeland moet haar daarvoor dankbaar zijn. Het Bestuur van de Stichting bestaat uit: A. J. Hoorweg te Middelburg (Voorzitter), Mevrouw G. v. d. Have- Lucieer te Kapelle, (Secretaresse-pen- ningmeesteresse) Mejuffrouw E. v. d Broecke te Oostkapelle. Dr. C. Orbaan te Middelburg, Jhr W. Z van Teijlin- te Oostkapelle. DE VERKIEZING VOOR DE EERSTE KAMER. In Zeeland zijn' Dinsdag candidaat gesteld voor de Eerste Kamer door: de S. D. A. P.: de heeren P. Molt- maker, Utrecht; G. F. l.mdeyer, Heer len; C. W. J. v. d. Bilt, Heerlen, J. F. Ankersmit, Amsterdam; P. G. Gruys, Breda; j. H. Paris, Maastricht en L. On ltrdijk, Middelburg; u; vr'jzi-v-g-democraten; Prof. Mr. R. Kt lucriaurg, Leiden; Mr. J. Adri- aan.if, O-ctkappelIe; mevr. E. Bergs- ma geb. Bergsma, Zoutelande; Mr. W. H. M. Werker, 's Gravenhage en mej. A- Goudsmit, Amsterdam; de Christelijk Historischen: de hee ren Jhr. Mr. B. C. de Savornin Loh- man. Utrecht; J. J. Wallien, Breskens; Mr. Dr. H. J. F. Frowein, Eis-Wittem C. Dane, Willemstad, en Mr. D. G Kolff, Geldermalsen; de Anti-revolutionairen: de heeren Mr. A. A; de Veer, Middelburg; Jhr. Mr. H. A. M. van Asch van Wijck, Doorn; Piof. Dr. A. C. van Leeu wen, Utrecht; J. F. Heemskerk, Mid delburg; Mr. G. A. Diepengorst, Zeist, en Mr. J. W. Goedbloed, Goes; de Liberale Staatspartij de Vrijheids bond: Mr. D. Fock, 's Gravenhage; Jhr. Ir R. R L, de Muralt, 's Graven hage; Jr. J. Koster. Heerlen; J. H, T. O. Kettlitz, Utrecht; mevr. H. A. van Kiel-Smeenge, Assen, en de heeren W. Kakebeeke, Goes en Mr. F. E' Pels, Rijcken; de Roomsch-Katholieken: de heeren M. W. M. van Lanschot, Vucht; Jhr. Mr. A. T. O. van Sasse van IJsselt, 's Hertogenbosch; P. W. de Jong, Tilbuig; A. C. de Bruyn, Utrecht; H. M. J. Blomjous, Tilburg; E. B. Du- moleijn, Hontenisse; J. C. A. M. Mey- nng, 's Hertogenbosch; Mr. T.J. Ver schuur, Breda; P. J. J. de Wit, Hel mond, en Mr. P. W. van Hout, Hel mond. KEURINGEN VAN DEKHENGSTEN. De minister van bmnenlandsche za ken ee landbouw heeft bepaald: a. dat de gewone keuringen van tot dekking bestemde hengsten in het najaar 1929 welke alleen door stam- boekcommissiën zullen geschieden, zul len worden gehouden: Zeeland (alleen voor type trekpaard)23 October te Kattendijke; 24 October te Zierikzee en te Middelburg; 29 October te Hulst; 30 October te Axel; 31 October te Oostburg. De gewone keuringen van tot dek king bestemde hengsten in het najaar 1929, welke zullen geschieden door de rijkscommissie voor de keuring van trekpaarden en door de betrokken stamboekcommissie, zullen worden ge houden: Zeelane (alleen voor type trekpaard) 29 October te Hulst; 29 October te Axel; 31 October te Oost burg. Hoogwatergetij Breskens. DAGEN vm nam Zomertijd. Zaterdag 13 Juli 7.15 7.39 Zondag 14 8 07 8.31 Maandag 15 907 9.31 Dinsdag 16 1012 10.36 Eerste Kwartier Zaterdag 13 Juli nam, 16,25. Licht op voor Rijwielen enz. (waaronder zijn begrepen wagens, karren, enz.j Zaterdag 13 Juli nam. 9.48 Zondag 14 9.47 Maandag 15 9.46 Dinsdag 16 9.45 BRESKENS. - Geslaagd voor het Econ. doc toraalexamen indologie te Leiden.de heer A. I. Luteijn, geb. alhier. VREEMDELINGENVERKEER. Gisteren zijn per Prov. boot van Breskens naar Vlissingen vervoerd 2200 personen en 52 auto's De nieuwe tramverbinding Bres kensKnocke mag een goede ver betering genoemd worden. Als men 's morgens met de boot van 7,30 van Vlissingen vertrekt is men op 9,01 (Belg. tijd) te Knocke-Zoute. Men kan te Knocke blijven op weekdagen tot 17,40 en op Zondagen tot 16,55 (bei de Belgische tijd). Er zijn op weekdagen 7 verbindin gen van Breskens naar Knocke en 5 van Knocke naar Breskens en op Zon dagen 3 in beide richtingen. R. H. B. S. TE OOSTBURG. Bevorderd van de Ie naar de 2e klasse: El. Barnouw te Aardenburg, F. P. Christiaansen, A. W. Fierens, Ang. J. Goetheer te Sluis, J. C. Haartsen te Schoondijke, Ca C. Hol te Aarden burg, P. I. van Kampen, Oostburg. Cath M. N. Kieviet, W. Lucieer te Aardenburg, A. I. van Melle te Bres kens, Marie Schippers, J. P. Risseeuw en Mart S. Risseeuw te Groede, P. J. Termont te Schoondijke, El A. Ver gouwe. Van de 2e naar de 3e klasse: M. Beun te St Kruis, A. I. Brak man, Cor Bregman te Breskens, G. Buysse, S. J. Buy'ze te Zuidzande, Cor H, G. van Eldik Thieme, J. Enter te Cadzand, S. M. Ie Grand ce Zuid zande, A, J. Groosman ce Ijzendijke, J. van Gijs ce Breskens, J Hage, Marie van den Heuvel te Breskens, G. F. B Hoevenagel ce Bierv iec, P. de Hullu, D. de Man, H. C. A, van Eldik Thieme, L W. Jansen te Aardenburg, S. P. Lako Ce Zuidzande, H. M. Le grand, J. M. Paridaen te Sc, Kruis, A. P. C. Reijnhoudt te Aardenburg, Mart. S. Willemsen te Sluis, Alida de Win de te Schoondijke, P. J. Woittie" te Sluia. Van de 3e naar de 4e klasse: P van den Ameele ce Hoofdplaat, Hilda Beun en J. P. du Bois te Sluis, Helena Bregman te Breskens, C. A. Cappon, Zuidz., P Cruson, Breskens, Marie van Damme te Sluis, W Dhondc ce Eede, Adriana Goetheer te Sluis, S. van Griethuijsen Ce Groede, P. Haaijman, S. Hemmekam, Keeltje van den Heuvel en J Heijboer, Breskens, Ehs. Kanse te Schoondijke, A. Ch. Lucieer te Aardenburg, P. Melieste te Breskens, K Nagy te Aardenburg, Br. Nortier, I. Th Overtveld te Ijzendijke, A. Pels, W. P Roest te Breskens, M. van der Vlugt te Groede, P. de Wis- pelaere te Sluis (Heille). P. de Witte te Ijzendijke. Van 4A naar 5A.: Marie van den Ameele te Sluis (St Anna ter Muiden), Jac. Leenhoucs ce Zuidzande, R van Leeuwen te Ijzen dijke, Adra Looze te Breskens, A Luteijn te Sluis, D de Ridder, Suz Risseeuw, J van de Sande. Van 4B naar 5 B: Lena Daansen, P. Evers te Aarden- burg, I. de Hulster, J. C. Meeuwse ce Wacerlandkerkje, P. Mullaerc, Ijzen dijke, Cor. Salomé en Adra de Smidt beiden te Breskens, A. Vrijlandt te Biervliet Zij, bij wie de woonplaats niet is vermeld, wonen te Oostburg. GROEDE Burgerlijke stand. Huw.-Volcr, 13 Juni. Willem H. Fenijn 21 j„ jm. en Catharina M. Bron, 21 j„ jd. Geboorten. 7 Juni. Johanna Piecer- nella, d. van H. J. Haartsen en C. M. Trihou. 30, Jacob Pieter, z. van J. Dacthijn en M. A. Sijnesael. 29, Hendrik Pieter, z. van C. Cijsouw en M. van Cruijningen. Overlijden 2 Juni. Maria C. de Reu, 42 j„ echtg. van J. du Bois. 10, Sophia R. van de Wege, 90 j„ wed. van E. de Martelaere. 28, Pieter A. Salomé, 66 j., wedn. v. W. de Bruijne. o ZUIDZANDE. Huw. 4 April. Adriaan Abraham Risseeuw, 29 j„ jm. en Sara Risseeuw, 24 j. jd. 4, M. van de Vijver, 24 j, j. en Janna Jacoba Heijboer, 22 j. jd. 2 Mei. Martinus Dierx, 23 J. jm. en Tanneke Adriana Notebaart, 20 j. jd. 13 Juni. Samuel Jannis Boeije, 21 j. jm. en Jacoba Cornelia Dobbelaar, 19 j. jd Geboorten. 24 Mei. Clazina Maria, d. van J. de Jonge en A, Simonse. 26, Janny Sara, d. van I. J. Ie Roy en J. S. Wage. 6 Juni. Jannis Pieter, z M. van de Vijver en J. Heijboer. 8, Izaak, z. van A. Luteijn en M. L. Bruijnooge. Overlijden. 3 April. Maria Schee- rens, 86 j. weduwe van Jannis van der Meulen. 21, Janna Jacoba Heijboer, 22 j. echtg. van M. van de Vijver. 24, Izaak Hendrik Marsiellie, 55 j. echtg. van Jannetje Suz. Hollebrand. Arrondissements-Rechtbank te Middelburg. Zitting van 9 Juli. De volgende zaak werd behandeld: J P. W 19 j en J v. B., 20 jaar, landbouwersknechts te Groede, wer den verdacht dat zij op 1 Mei te Groede te zamen en in vereeniging A. d. L. hebben mishandeld. Eisch ieder f 10 of 10 d. hechtenis Een doodensprong. De Fransche chauffeur Louis Pujot is blijkens de Fransche bladen eenige dagen geleden onderscheiden met een kruis van het Legioen van eer. Meq heeft hem suf. willen beloonen voor een heldendaad, waardoor hij honder den menschenlevens heeft gered. Pujot zag op een dag, toen hij op den groo ten weg van Parijs naar Nancy met groote snelheid reed, dat de sneltrein Parijs-Straatsburg in vliegende vaart een station voorbijreed, waar hij volgens het spoorboekje moest stoppen. De stationchef riep den chauffeur opge wonden toe, dat hij er niets van be greep. Ook >Jie passagiers, die wisten dat de trein moest stoppen, keken ver baasd min of meer beangst reeds uit de coupéramen, Pujot overzag in een oogenblik tijds de situatie en kwam tot de conclusie, dat er blijkaar op de loco* motief iets niets in orde was, temeer daar hij niets bemerkte van een machi nist of stoker. Hij reed nu zoo snel mogelijk met den trein mee, met de bedoeling, zoodra hij er kans toe zag, van zijn auto op i|o locomotief te springen, ten einde zoo mogelijk hel onheil nog af te wenden. Doch het was niet zoo gemakkelijk, als hij dacht, want de weg liep oj) verscheidene m.ters afstands van de spoorlijn. Hij moest dus op de spool baan gaan rijden, teneinde zoo dicht mogelijk naast den trein te komen en tegelijk uiterst voorzichtig zijn, om niet door een treeplank weggeslingerd te worden. In een kromming van den weg, waar de rails lager gelegen wa ren dan de spoordam, waagde de chauffeur zijn koenen sprong, die nu niet zoo bijster gevaarlijk meer was, daar zijn auto ook een ontzaglijke snel heid had, gelijk aan die van den trein. Hij bleef eenige oogenblikken verdoofd liggen daar de schok van zijn lichaam op den tender van de locomotief, waar op hij sprong, zeer hevig was. Maar weldra kwam hij weer tot zichzelf en langzaam kroop hij nu naar de loco motief, waar hij zag, dat de twee em ploys bewusteloos terneer lagen. Na derhand is gebleken, dat zij bedorven schapenvleescli hadden gegeten. De chauffeur, die met een locomotief wist om te gaan, stelde nu de remmen in werking en aan het eerstvolgend sta tion stond de treqi stil: de beidiu mannen op de locomotief werden aan medische zorg toevertrouwd en de trein werd van nieuw personeel voorzien en kwam aldus veilig en wel te Nancy aan. Indertijd is van dit gebeuren niet veel ophef gemaakt, daar men het publiek niet wilde verontrusten. Thans eerst hebben de Fransche bladen het verhaal van Pujot's moedige daad gebracht, tegelijk met het bericht dat hij geridd derd is. De chauffeur heeit bij liet geval natuurlijk nog zijn auto verloren, die van de spoorbaan gleed en ver brijzeld werd, maar een collecte onder de passagiers heeft hem dit verlies reeids ruimschoots vergoed. Het vliegongeluk bij Den Helder. Het vliegtuig 547, dat Dinsdagmid dag te Huisduinen in zee stortte, ia door de sleepboot „Drenthe" ih de haven van Nieuwediep gebracht en aan boord van het marinebergingsvaartüig geheschen. Het lijk van den luitenant-vlieger Brugma was niet meer in het toestel en is er vermoedelijk dadelijk na het ongeval reeds 'tiitgespoeld. Hij den val in het water is bel: vliegtuig juist bij de bestuurdersplaat sen gebroken, zoodat ook de motor verloren is. De rest van het vliegtuig was een wrakhoop, een chaos waaruit geen vliegtuig meer te herkennen is. Toen de ramp Dinsdagmjddag in Den Helder bekend werd, heeft men direct alle moeite gedaan om het toestel te lichten. De plaats waar het gevallen was, was echter niet met zekerheid bekend. Oorspronkelijk dacht men, dat het toestel op 100 M. uit de kust in zee gestort was. Later bleek dat het zeker 500 M. uit den wal in het water gekomen was. Eenige marinevaartuigen, de pantserbooten „brinio" en ,,Grli no" hebben oogenblikkelijk naar liet toestel gezocht, doch zonder resultaat. Om zeven uur 's avonds is een stoom- sloep van het marine duikbedrijf, be mand o.m. met den leider van dit en- drijf, den luitenant ter zee te k3«.* se J. J. Wichersen, en een duiker van de marine, naar de vermoedelijke plaats dps onheils vertrokken. Na lang zoe ken had men het vliegtuig op 1.1 meter diepte gevonden. Het lijk van den be stuurder was er toen reeds uit. Eei» reep werd, aan den wrakhoop bevestigd, waaraan een boei werd opgestoken, heeit (daety morgen afgewacht om hel toestel bij stil water te lichfen. Om 9 uur vertrok de sleepboot „Drenthe" daarvoor uit de haven van Nieuwediep en deze heeeft het toestel gedoeltelijk hoven watergehaald, waarna het naai de haven werd gesleept en aan boord van het marine bergingsvaartuig gehe schen werd. Omtrent de toedracht van het on geluk verkeert men in het onzekere. Volgens ooggetuigen zou de bestuurder op een hoogte van pl.m. 200 meter een looping gemaakt hebben, waarna het vliegtuig in een vrille schoot en in zee stortte. Volgens dezen zou de hoogte te gering zijn geweest, om een looping te maken. Vliegers beweren, dat de mo tor op het kritieke moment heeft gewei gerd, zoodat de bestuurder zijn toe stel niet meer kon optrekken. Meji heeft, toen het toestel vlak boven het water was, den motor nog h,ooret» werken. Het was toen echter te laat. Op net strand te Huisduinen was het op het oogenblik dat de ramp geschied de zeer druk. Tal van menschen zagen het dan ook gebeuren en waren onder den indruk, HET DWAZE DANSEN. In het Berlijnsche Lunapark heeft een zekere Fernando 150 uur gedanst en hiermede het bestaande wereldre cord verbeterd. Hij begon Zaterdag 29 Juni om 7 uur 'savonds en danste tot Zondagochtend 1 uur. Eiken dag mocht hij drie uur rusten. Tijdens de 150 uur heeft hij met 1100 meisjes gedanst. EEN HITTEGOLF. Zooals iederen zomer wordt Ame rika weer geteisterd door een hitte golf Te Washington stond de ther mometer gisteren maar eventjes 39 C. in de schaduw, alzoo 102 graden Fah renheit. Er zijn verscheidene menschen door de hitte bezweken. Men ver wacht dat de hitteperiode spoedig zal zijn afgeloopen. EEN HOPELOOS GEVAL. Een 41-jarige adjunct-instructeur van het 6e regiment veldartillerie te Leiden, die reeds door den Krijgsraad en het Hoog Militair Gerechtshof werd veroordeeld wegens het onchouden van lager onderwijs aan zijn kinderen, waarbij hij als reden voor lijn weige ring opgaf, dat God alleen onderwijst stond gister,n voor eenzelfde delict weder voor den krijsraad te 's Her togenbosch terecht. Hij motiveerde zijn weigering met een beroep opzijn huwelijkstrouw. Hij had zijn vrouw toen ze trouwden hulp en bijstand beloofd, dus had de vrouw bij het onderwijs der kinderen alleen zijn hulp noodig! De aud.-militair vond het een hope loos geval en deelde mede, dat ook al vergeefs geprobeerd is den man uit de ouderlijke macht te ontzetten. De Voogdijraad wilde zich het geval niet aantrekken, omdat het een prin- cipieele quaestie geldt. De eisch luid de drie maal f 50 boete subs, drie maal 15 dagen hechtenis. De uitspraak was drie maal f 30 boete subs, drie maal tien dagen hechtenis. Verdachte zeide de straf veel te licht te vinden als hij de wet overtre den heeft 1 Een oud paard. In alle rust en stilte is een boei uil Uost-Pruisen met zijn paard vorige week te Berlijn aangekomen. Dit feit op zich zelf zou niets bijzonders zijn, wanneer het paard niet den eerbied- waardigen leeftijd Van 44 jaar had bereikt. Per dag legde het gezelschap gemiddeld 25 K.M. ai. De langste at- 5stand die per dag afgelegd Werd was 36 K.M. en het paard is in uitstekende conditie te Berlijn aangekomen, alwaar het enkele dagen gerust heeit en toen weer per trein naar Oost-Pruisen is teruggezonden. Het is inderdaad een geweldige prestatie voor een paard van dien leeftijd. De OostpruJsiscRe fokkerij mag met trots van deze ver richting gewag maken, want volgens de hippologen is dit feit in de geheel op zichzelf staand en zal ook niet zoo spoedig meer herhaald worden, om dat er nu eenmaal zeer weinig paarden een dergelijken hoogen leeftijd berei ken en dan nog krachtig voor zulke prestaties zijn. De eigenaar hoopt dat „Alterdien" nog wel de vijftig za} halen en geeft hem van nu af aan hel genadebrood, 7 Branden. Van het dubbele pakhuis Oosterhaven en Eems te Groningen, brandde het eerste totaal uit, terwijl het bovenge deelte van Eems verbrandde en in dit pakhuis tevens nog veel waterschade werd geleden. Bovendien brandde het pakhuis Alpha geheel uit. De 2 arbeiders, die aanvankelijk niets van den brand bemerkt hadden, hoor den te ongeveer 3 uur een hevige cnot op de derde étage en meteen ging het electrisch licht uit. Zes of zeven firma's hadden voorra den in de pakhuizen opgeslagen. Ook de inhoud van de pakhuizen is op» beurspolis verzekerd. ONGELUKKEN. Te Rotterdam is bij hec oversteken van een rijweg in de Rozenstraat, een I2jarig meisje door een autobus ge grepen en overreden. Het meisje is met ernstige inwen dige kneuzingen naar het ziekenhuis overgebracht, waar zij bij aankomst reeds bleek te zijn overleden. Een 18-jarlge expeditieknecht is op den hoek van de Leuvenbrugsteeg en den Schiedamschedijk te Rotter dam uit een rijdende auto gevallen. De jongen stond met een flets in den auto, door den schok is hij tegen de deur gevallen, welke opensprong. In het ziekenhuis aan den Coolsingel, waar hij met een ernstige bersen*

Breskensche Courant | 1929 | | pagina 2