tccfitw ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCHVLAANDEREN Het jé1! van den zwart- n kuiler. PUROL Buitenland. Binnenland. Provinciaal Nieuws. SKENSSCHE COURANT VERSCHIJNT WOENSDAGS EN ZATERDAGS IN ALLE PLAATSEN VAN ZEEUWSCH-VLAANDEREN Abonnementsprijs p. 3 maanden f 1.25 franco p. post f 1,40 A d v e r t e n 11 e p r Jj s t a n 1 5 regels 75 cent Elke regel meer 15 cent Ingez. Medcd. 30 ct p. regel. Drukker-Uitgever J. C. LE BLEU voorbeen E. BOOMBUEK Tvó'T breskens p°;|*£0 Abonnemeats-Advertenties zeer billijk tarief. Advertenties worden aangenomen tot uiterlijk Dinsdag- en Vrijdagmiddag 1 uur 7c Jaargang Zaterdag 13 Juli 1929 Nummer 344b' GR A TI S verzekering voor deabonné's tegen ongelukken voor aaa gulden bij levens- in gld. bij dood gld. bij verlies tc gld. bij ver- ra gld. bij ver- as gld. bij ver- ia gld. bij verlies PljN lange ongeschikt- |[][J door 7n van een hM lies van een 4[] "es van een /h lies van een 1(1 van eiken heid tot werken. een ongeluk. Iw hand of voet. oog. duim. wijsvinger. anderen vinger. De risico van bovenstaande verzekering Isherverzekerd bij de Ongevallen-Verzekering-Maatschappij .Fatum" te 's-Qravenhage. ENGELAND. Minister Henderson heeft bij herha ling verklaard, te hopen, dat de ont ruiming van het Rijnland zeer spoedig zal plaats vinden. Stappen worden ge daan bij Frankrijk en Belyiè, omdat de ontruiming gelijktijdig zal moeten geschieden. De aanstaande politieke conferentie voor de reparatiekwestie zal den nauwkeurigen datum voor de ontruiming hebben vast te stellen. Inzake de ontwapening verklaarde minister Alexander, dat men niet zal overhaasten. Er waren nu eenmaal menschen, die binnen een week alge- meene ontwapening tot stand zouden willen brengen. De Labourregeering zal zich niet haasten, zich van alle bescherming te ontdoen, voordat zij betere middelen tot in stand houden der noodzakelijke veiligheid heeft ge vonden. De Koning ondervond een kleine terugkeer van een plaatselijk abces, doch hij verrichtte zijn gewone werk zaamheden en voelt zich even goed als voorheen en er oestaat geen enkele reden tot bezorgdheid. Heel triest was het ongeval met den duikboot H 47, die in 100 meter water zonk, op weg van Lamlashnaar Portland. De plek waar de boot ten gevolge van een botsing zonk is nog niet nauwkeurig bekend. De hoop op redding van de 23 vermiste zee lieden is opgegeven. FRANKRIJK. Poincaré overwon een deel van de oppositie tegen het ratificatie-voorstel inzake de schuldovereenkomsten, n.l. van de zijde der socialisten, doordat de financieele commissie het socialis tische voorstel aanvaardde, waarbij de regeering verplicht wordt, een verkla ring af te leggen over de voorwaarden, waaronder zij haar politiek zal doen steunen op de ontruiming van het Rijnland, de ratificatie vanhetYoung- plan, de geleidelijke vermindering der oorlogsuitgaven en de economische organisatie van Europa. De Kamer heeft voorts met algemeene stemmen aangenomen het wetsontwerp tot ra tificatie van het handelsverdrag met Duitschland. Volgens dit verdrag wor den aan den Franschen export van wijndruiven en fruit een aantal facili teiten verleend. Daartegenover doet FEUILLETON Dat moest de tijd leeren. Meel het geheim/innige voorval ging mij eigenlijk niemendal aan: ik geel zulks grif toe. Ik had geen recht het te onderzoeken en na te pluizen en ook had ik er maar weinig gelegen heid toe en niettemin voelde ik mij op een onverklaarbare wijze tot die taak aangetrokken. Telkens keerden mijne gedachten naar dat afgrijselijke tooneel in het tolkan toor terug. Dat smalle gelaat met die starende oogen, scheen mij uit alle win kelkasten aan te zien. Wif had die arme vrouw vermoord Of ik wiïde of niet, ik moest mij voortdurend met deze twee vragen bezighouden. Ut. Terwijl ik zoo door de straten voort- slenterde, schoot mij te binnen, dat ik te Parijs een kennis had, doorwien Ik wellicht iets naders betreffende de ze geheimzinnige Zaak kon te weten komen. Wanneer er een karwiftje op het vaste land te doen was, koaem Frankrijk op zijn beurt weer eenige concessies. o DUITSCHLAND. Men houdt in politieke kringen ernstig rekening met de mogelijkheid van een spoedige ontruiming van het Rijnland. Als een eerste stap in die richting wordt beschouwd, dat de Britsche bezettingsautoriteiten te Wies- baden aan het Duitsche personeel per 1 September ontslag hebben gegeven. De Duitsche gezant deed te Parijs, in een regeeringsmemorandum voor stellen inzake de regeeringsconferentie. In Londen, Rome en Brussel werd een dergelijk document overhandigd. Er wordt daarin voorgesteld ten spoe digste de in het Young-Plan bedoel de organisatie-commissie te doen bij eenkomen, zoo mogelijk op 15 Juli in Berlijn. DIVERSEN. Het oceaanvliegtuig, „Pathfinder", dat van Amerika naar Rome zou vlie gen. heeft den oceaantocht volbracht, doch landde te Alberica, op 8 K M. van Santander, wegens benzine-gebrek. De tocht naar Rome werd den vol genden dag voortgezet. In Amerikaansche politieke krin gen gelooft men, dar er een zekere wending is gekomen met betrekking tot het offlcieele standpunt inzake de erkenning van Sovjet-Rusland. Hoo ver moet de zaak zeer nuchter bekij ken, niet bevreesd zijn voor Russische propaganda en waarschijnlijk, onder druk van invloedrijke kringen, wel be reid worden gevonden de vroegere weigering der Amerikaansche regee ring tot erkenning van Sovjet-Rusland, aan een nieuw onderzoek te onder werpen. De Australische regeering be sloot met het oog op den flnancieelen toestand, de uitgaven voor verdedi ging aanmerkelijk te verminderen. Het Doorzitten bij Wielrijden en een dóór de Zon Verbrande Huid. verzicht en geneest men met Doos 30-60 cn 90 e». Tube 80 et If Apoth. en Drogisten mijn patroons altijd mij daartoe uit. omdat ik in mijn jeugd uitmuntend de Fransche taal had geleefd. Zocr was ik dan ook eenfge maanden ge leden in dienstzaken met een Parijschen commissaris van po.itie, 'n zekeren heer l asset, in aanraking gekomen. Wij had den een poosje met elkaar gewerkt en waren in de beste verstanduouding gescheiden. Sedert liaid ik dien heer niet weergezien; nu echter besloot ik, hem op te zoeken. Ik vond den ambtenaar in zijn klein bureau, niet ver van 't Panthéon; daar was zijn politiedistrict. Mijnheer Tas- set was blijkbaar zeer verheugd met mijn bezoek, doch gaf aan zijn blijd schap wat al te woordelijk lucht, ten minste, naar Engelsche smaak. Tot nu toe wist hij nog niet wat er aan het Noorderstation gebeurd was. Ik bekende hem openhartig, dat het geval mijn be langstelling had gaande gemaakjt eft ik gaarne den gang van het onderzoek wilde volgen; ook voegde ik erbij, dat de Fransche regeering misschien nut kon trekken uit mijn toevallige aanwe zigheid. En nu was het geluk mij inderdaad gunstig. Maar neen, dat is te veel ge zegd. Want wel beschouwd lag er toch eigenlijk iets merkwaardigs in 't feit De offlcieele uitslag van het Verkiezingsbureau heeft de voorloo- pige uitslagen der bladen bevestigd, dat voor de Tweede Kamer gekozen zijn 30 r.k, (onveranderd), 24 soc. dem. (idem), 12 a. r. (vor. 13), II c. h. (onv.), 8 liberalen (vor, 9), 7 vrijz. dem. (onv.); 2 comm. (een offlcieele en een niet-officieele), 3 st. ger. (vor. 2), 1 Herv. Ger. St. p. (onv.), 1 platte lander (onv.), o. r. k. volkspartij (vor. I), Floris Vos 1, (vor. 0). Een aardige attentie was het van de ministers van Onderwijs en van Binnenlandsche Zaken om een in zeer vleiende bewoordingen gestelde brief te zenden aan Gunther, naar aanlei ding van zijn schlrterende overwinning in Engeland, waar hij op de roeiwed- strijden de diamond sculls" in de wacht sleepte. Nabij Huisduinen is een militair vliegtuig, afkomstig uit Soesterberg, in een vrille geraakt en in zee gestort. De beide inzittenden, luitenant Brug- ma en sergeant Flick werden gedood. In Den Haag had de plechtige herdenking plaats van den honderd sten geboortedag van de regimenten Grenadiers en Jagers. Op de Malie baan werd een parade gehouden, bij gewoond door de Koninklijke familie en vertegenwoordigers van de regee ring, bij welke gelegenheid H. M de Koningin een toespraak hield. Er waren vrij ontstellende be richten gepubliceerd over een opstand in Roemenie, weshalve officieel van de Roemeensche legatie in Den Haag de mededeeling kwam, dat alle be richten omtrent onlusten van grond ontbloot zijn. Men had alleen ontdekt, dat gepoogd werd, iets in Boekarest te organiseeren, dat op een complot tegen de openbare orde leek. De poging werd beproefd door kolonel Stoica, doch men had maatregelen genomen. Er namen slechts twee officieren van lageren rang aan deel, kapitein Zambra en eenige arbeiders. Allen zijn gearresteerd. De regeering is den toestand meester en overal heerscht orde en rust. De hoofdstad staat deze week in het teeken der Internationale confe rentie van de Internationale Kamer van Koophandel. Meer dan veertig landen dat mijnheer Tasset wien de zaak in 't geheel niet aanging, verschillende col lega's kende, die daarmede zouden te doen krijgen. Toevallig was de commissaris van het betreffende district een neef van hem en hij bood. zich oogenblikkelijk aan, mij bij hem te laten brengen. Hij had, nog slechts een half uur dienst en ik moest in dien tijd mijn ongeduld, zoo goed als het ging, bedwingen, ik amuseerde mij met de ontelbare klei ne plichtplegingen na te gaan, die bij het Fransche politiewezen in zwang zijn. Niettemin zijn de Franschen uit muntende politiemannen; vooral degen- darmen en de veiligheidsdienst is in Frankrijk uitmuntend georganiseerd. Eindelijk was het half uur verstreken en mijnheer Tasset sloot zijn lessenaar af. Wij stapten in een huurrijtuig en reden den verren afstand tot aan het noorder kwarteir der stad. Daar von den wij in eert even klein bureau den heer Gaston TasBet, den neef Van mijn kennis Leo. Hij wist reeds het een en ander van hetgeen er in het tolkantooi had plaats gehad. Hij had den geheelen avond van niets anders gehord, vaif niet anders gesproken, aan niets anders gedacht, Het was een zenuwachtig, spraakzaam manneke, naar mij dachl Rusland is niet vertegenwoordigd nemen aan het congres deel met een totaal van 1300 afvaardigen. De groote beteekenis van dit congres is, dat de kopstukken van handel, nijver heid, industrie en financiewezen, kort om van de groote zakenwereld van alle landen in zeer nauw en persoon lijk, vriendschappelijk contact komen. Er heeft een soort internationale ver broedering plaats in de zakenwereld, die ongetwijfeld een zeer belangrijken invloed heeft op de politieke verhou dingen, en een enorme factor ten goede voor den wereldvrede vormt. Alle naties werken hier vreedzaam te zamen voor de bevordering, van de handels- en industieele belangen van allen. De resolutie van den Amerikaan Houtson, tot uitoefening van econo mische pressie op elke natie die het Kellog-pact zou schenden, werd zeer gunstig ontvangen. Een heel belangrijk onderwerp op de bijeenkomst van de Internationale Kamer van Koophandel was de we deropbouw van China. Uit het inge diende rapport der Ghineesche dele gatie bleek, dat China met zijn 400 millioen inwoners nog een enorm af zetgebied kan vormen voor den afzet van Amerikaansche en Europeesche producten. Van alles moet er in Chi na gebeuren, duizenden kilometers spoorwegen en straatwegen moeten aangelegd worden, electriciteltswerken moeten gebouwd worden, fabrieken van allerlei soort, kortom. China heeft van alles noodig. Om daartoe te geraaken, moeten Amerika en Europa natuurlijk het nieuwe China in staat stellen, op de been te komen en daartoe grootscheep- sche financieele hulp verschaffen. Het congres was de eerste stap daartoe n.l. om Amerika en Europa bij den wederopbouw financieel te interessee ren. De staat van beleg op Curasao is opgeheven en een van de beide krui sers in nu op den terugweg. De raad van Bestuur van Curasao nam een motie van vertrouwen in Gouverneur Fruytier aan. De Gouverneur deelde telegrafisch aan de regeering mede, bereid te zijn af te treden, indien men van meening mocht zijn, dat hem in verband met den raid eenige blaam treft. Volgende week vertrekt een commissie van militaire en politie ex perts naar Curasao, ten einde ter be, schikking van den gouverneur tewor den gesteld voor een administratief- technisch onderzoek naar het optre- nu juist niet zoo bijzonder geschikt voor commissaris van politie. Maar men vergist zich licht, als men te overijld een dergelijk oordeel velt. Bij deze gelegenheid was hij, ineen ik, nog bijzonder opgewonden wegens de moeilijkheden, die dit min of ineer buitenlandsch geval hem veroorzaakte. Natuurlijk sprak en verstond hij slechts zijn moedertaal bij de Fransche ambtenaren is het juist zooals bij onze Engelsche en daar de gearresteerde dames vreemdelingen waren en de kof fer uit het buitenland kwam, maakte dit het heele onderzoek voor hem ingewik keld. Daarbij klaagde hij, dat de hem toegewezen tolk niet voor zijn taak be rekend was. Hij nam derhalve zeer bereidwillig mijn aanbod aan, hem naar best vermogen behulpzaam te zijn. Op de eerste plaats verhaalde hij ons nauwkeurig, hoe de zaak op het oogen- blik stond. De bejaarde dame was nog niet tot bewustzijn. Zij ijlde, en was op raad van den gerechtelijken geneesheer naar het gesthuis gebracht. De commissaris geloofde absoluut niet, dat zij ernstig in het geval betrokken zou worden. De jonge dame en het dienstmeisje hadden een voorloopig verhoor onder gaan. Laatstgenoemde was niet sens den van de militaire en politioneele autoriteiten van Curabao tijdens den jongs ten overval. Wij ontvingen het volgende schrij ven: Namens het Bestuur van de Stich ting Zonneveld heb ik de eer U het volgende mede te deelen: Mejutftouw E. D. van den Broecke te Oostkapelle, die voor 20 jaar de inrichting het Zeehospitium Zonneveld aldaar stichtte en dit ai die jaren als Directnce heett geleid, heeft deze In richting omgezet in een Stichting, die staat onder het protectoraat van de Provinciale Zeeuwsche Vereeniging tot bestrijding der Tuberculose en een eigen Bestuur heett, dat vooreen deel benoemd is door Mejuiirouw v.ü.B. in overleg met de reeüs benoemde leden. Aan de Stichting is door Mej .v.d.B. gegeven 'n aanzienlijk kapitaal, waar van de rente moet gebruikt worden in hootüzaak voor het zoo laag mo gelijk houden van den verpleegprijs voor kinderen, die uitgezonden worden door vereenigingen, die de Tuberculose bestrijden in Zeeland. Mej. v.d.B. heeft in den loop van de jaren tal van kinderen zoo goed als gratis in hare Inrichting verpleegd. Zij heett de Inrichting altijd beschouwd als een in hoofdzaak philanthropische inrichting. Om het mogelijk te maken in dezelfde richting en op ongeveer dezelfde wij ze voort te werken is dat kapitaal ge schonken. Door deze nobele daad is het voort bestaan van de Inrichting verzekerd en door de Stichting te stellen onder protectoraat van de Prov. Z. V. t. d. b. Tuberculose is de Inrichting opgeno men in de organisatie van de Tuber culosebestrijding in Zeeland. De band, die er reeds vele jaren tusschen Mej. v. d. Broecke en haar Zeehospitium en de Provinciale Ver eeniging bestond doordat zij lid van het Bestuur was, is nu nauwer, is an ders geworden. Het Zeehospitium te Oostkapelle is nog veel te weinig in Zeeland be kend. Het is een Inrichting waar ver pleegd woraen kinderen, die lijdende zijn aan zoogenaamde Chirurgische Tuberculose d. w. z. aan been of ge- wrichtstuberculose voor wie verpleging aan zee of in de nabijheid ervan zoo in staat geweest, de identiteit van de doodc aan te geven; zij beweerde be slist, haa rnooit te voren te heoben ge zien. Niettemin werden door haai getuige nis twee punten geconsiateeru. left eerste, dat de doode niet in net gezel schap der Simpsons geweest was in den tijd, die onmitlocmjk aan den moord voorafging, aangezien haar dienstmeisje die persoon niet kende. Ten tweede dat de zwarte koffer liet eigendom was van mejuffrouw Simpson was natuurlijk van veel groo- ter belang geweest. Mijnheer Gaston Tasset haalde dienstvaardig zijn proto col te voorschijn en gaf het mij te lezen. Wellicht had liij dat niet moeten doen, maar hij was zoo blij, dat ik hem in deze aangelegenheid wilde helpen. Het gedrag der jonge dame was zeer eigenaardig en sloot elke gedachte aan hare onschuld ten eeiienmale uit. Zij had bereidwillig erkend dat haai naam en die barer moeder SijmpSori was, zooals op de bagage stond aan gegeven, en dat zij dienzelfden morgen Londen hadden verlaten, na den nacht in een hotel te hebben doorgebracht. .(Wordt vervolgd),.

Breskensche Courant | 1929 | | pagina 1