200 100 10 ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCHVLAANDEI Ik! j'iliiii van (kn zwaiin tér. Hoe is 't met Rusland? Buitenland. BRESKENSSCHE COURANT VERSCHIJNT WOENSDAGS EN ZATERDAGS IN ALLE PLAATSEN VAN ZEEUWSCH-VLAANDEREN Abonnementsprijs p. 3 maanden f 1.25 franco p. post i 1,40 A d v e r t e n t i ep r s a n 1 5 regels 75 cent Elke regel meer 15 cent. lngez. Meded. 30 ct. p. regel. Drukker-Uitgever J, C. LE BLEU ▼oorbeen E. BOOM- TNo'T BRESKENS Postgiro 70179 Abonnements-Advertentles zeer billijk tarie Advertenties worden aangenomen t on e r I Dinsdag- en Vrfldagmldc* 37e Jaargang Woensdag 3 Juli 1929 Nummer 3441 GRATIS verzekering voor deabonné's tegen ongelukken voor: gld. bij dood mg gld. bij verlies tra gld. bij ver- ia gld. bij ver- st gld. bij ver- door 7h van een hH lies van een 4Q Hes van een /n lies van een een ongeluk. I Is hand of voet. oog. duim. wijsvinger. De risico van bovenstaande verzekering is herverzekerd bij de Ongevallen-Verzekering-Maatschappij „Fatum" te 's-Gravenhage. gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gld. bij verlies van eiken anderen vinger. Verschillende gebeurtenissen van den laatsten tijd hebben den naam van Rusland weer meer naar voren gebracht. In de eerste plaats is er sprake van millioenenleveranties van Amerikaan- sche industrieën aan Rusland. Voorts zou de nieuwe Engelsche regeering ernstig over hervatting der betrekkin gen met Rusland denken. En in de derde plaats hebben de dreigende moeilijkheden met China de aandacht op het onfortuinlijke land van de Wol- ga gevestigd. Bij geruchte was ver nomen, dat er een Sovjet-inval had plaats gehad in Mongolië, als repressail- Ie tegen de Chmeesche maatregelen ten aanzien van Russische agenten in Mandsjoerije. Moskou heeft evenwel krachtig ontkend, dat een Sovjet-inval heeft plaats gevonden. Niettemin schijnt de toestand niet bepaald rooskleurig te zijn. De Chineesche nationalistische regeering moet vast besloten zijn geen Russische inmenging in Chineesche zaken te dulden en ook de omstan- digheid dat de Chineezen zeer vijandig gestemd zijn ten aanzien van het be houden door Rusland van privileges in Mandsjoerije, wijst er op, dat een botsing tusschen China en Rusland niet geheel uitgesloten zou zijn, als Rusland zich maar sterk genoeg zou gevoelen, om aan China met kracht van wapenen weerstand te bieden. Op het huidige oogenblik schijnt zulks evenwel vrijwel uitgesloten. De bin- nenlandsche economische toestand moet, afgaande op de zeer spaarzame fc berichten die uit het groote Rijk aller Russen doorsijpelen, zeer slecht zijn. De boeren zijn vijandiger dan ooit jegens het heele Sovjetsysteem gekant; in Siberië kan men van opstand jegens het Sovjetgezag spreken, in de Cen- Craal-Aziatische staten dreigt burger oorlog. en de betrekkingen met de nieu we Aziatische Republieken zijn ver van vriendschappelijk. Rusland zal het daarom wel niet wagen, om zoo ver van de Europeesche basis te gaan opereeren. Ten minste niet openlijk. De bewijzen van Rusland's onder- grondsche pogingen om zich in de binnenlandsche aangelegenheden van andere, zelfs zoogenaamde bevriende staten ce mengen, welke door de jong ste Chineesche affaire geleverd wer den, kwamen op een voor de heeren van Moskou weinig gelegen moment. Dat is misschien de reden, waarom FEUILLETON INLEIDING Na een veelbewogen leven, rijk aan afwisseling, zag ik mij nu tien jaar ge leden door een samenloop van nood lottige omstandigheden genoodzaakt, in dienst vail een particulier detective- kantoor te treden, teneinde op een eerlijke wijze in mijn onderhoud te Voorzien. Het tverk beviel mij en hét speet mij, om reden van gezondheid, reeds na achttien maanden mijn ontslag te moeten nemen. Doch zelfs in dat korte tijdverloop, Wa-.rin iit als bijzonder detective werk zaam was, beleefde ik een belangwek kend geval, dat ik tot bevredigende afwikkeling mocht brengen. Het kwam in het geheel niet voor een rechtbank In Dcnanueung en de couranten brach ten slechts stuksgewijze berichten daar over, want de feiten werden niet in ge regelde volgorde aan de ijverige ver slaggevers medegedeeld, wat wel hei geval zou zijn geweest, wanneer Scot land Yard de zaak in handen had g$- zoo pertinent ontkend wordt, dat een inval in Mongolië gedaan werd. Want nu de kans grooter schijnt tezijn.dat de relaties met Engeland weer zullen worden aangeknoopt die juist wer den afgebroken omdat de Engelsche regeering de Russische beschuldigde van propaganda in Engeland, en dus inmenging in Engelsche binnenlandsche aangelegenheden moet een reputa tie van ongewijzigde Russische poli tiek beoogend de positie van andere regeeringen te ondermijnen en we reldrevolutie voor te staan, den hee ren Sovjetregeerders weinig aange naam zijn. Misschien dat ook lang zamerhand de leiders in Rusland be ginnen in te zien of vervangen worden door andere die kunnen in zien dat alle vruchtbaar contact met het buitenland onmogelijk is, zoo lang zij zich met anderer zaken willen bemoeien en de waanzinnige wereld- revolutie-idee vasthouden. Het bui tenland is geenszins gesteld op een chaos, zooals de heeren in Rusland hebben aangericht. Wanneer de re geerders in Rusland dit werkelijk ge leerd hebben, bestaat er kans op be terschap. Dan is ook de kans op goede zakenrelaties met het machtige Amerika grooter. Er is dezer dagen aangekondigd, dat een combinatie van groote Amerikaansche zakenlieden (Ford Motor Company, Mc Gormick Company, du Pont de Nemours Com pany, Radro Corp of America) tot een bedrag van 38 mrlliard dollars (onge veer een kleine 100 milliard gulden) zaken met de Russische regeering zal gaan doen. Men zou dit feitelijk kun nen aanvoerer. als een bewijs voor de niettemin toch nog wat gewaagde veronderstelling, dat Rusland's regeer ders inderdaad hebben afgezien van 'tondermijnen van de regeeringen waar mee ze vriendschappelijke relaties on derhouden, en van het propageeren van de wereld-revolutie. Want Ame rika houdt zich officieel streng afzijdig van Rusland, zocdat, zouden er moei lijkheden ontstaan bij de betaling der nieuwe Amerikaansche leveranties, de Amerikaansche industrieelen op wei nig steun van hun regeering zouden kunnen rekenen. En men kan het den Amerikaanschen kooplieden toch wel toevertrouwen, dat zij zich de noodi- ge waarborgen zullen hebben verschaft voor de betaling van het schier fabel achtige bedrag van 100 milliard gul den. Die waarborg zou tot zekere hoogte kunnen bestaan in zoo vlotte en eerlijke handelwijzen der Russen, kregen. Na rijp beraad, besloot ik alles te boekstaven, wat ik betreffende den zwarten-koffer-moord weet. De perso nen, die in dit treurspel optraden en om wier wille ik tot dusverre gezwegen heb, zijn gestorven, of verdwenen, ik zelf ben een ziekelijke, teleurgestelde man, maar toch denk ik gaarne terug aan den ouden tijd, en voornamelijk aan dat tijdperk mijns levens, hetwelk ik nu aan de lezers van deze courant ga verhalen. Het was aan het Noorderspoorweg station te Parijs, ongeveer half zeven des avonds. De post van Londen via Calais was zoóeven aangekomen en de passagiers .zochten naar hunne bagage in de groote zaal met hoefijzervormige tafel, waar de gebruikelijke visüta(jii6 der douanen pleegt plaats te hebben. Ik was met de stoomboot aangeko men en dhar ik geen ingeschi even, bagage bezat, en mijn handkoffertje bij de landing was geopenjd, mocht ik in vrede mijn weg vervolgen. Niet temin slenterde ik op mijn gemak het kale, rumoerige tolkantoor binnen, want ik moest mijn „partij"; welke ik op last van mijn kantoor had te bewaken, in 'toog houden. Het was een jong paartje, dat het ouderlijk huis ontvlucht was. De argelooze jongelui gaven mij dat de kans op officieele erkenning door Amerika grooter zou worden. Indien dit inderdaad de bedoeling der Russen is, dan is er redelijk kans op beterschap. Floris C. NEDERLAND BELG1E. De correspondent van de „N. R. Crt. te Brussel meldt: Sprekend te Antwerpen, voor de Rotary Club dezer stad over het onder werp: „La Belgique dans l'Occidenc" (België in het Westen), maakte de socialistische senator Louis de Brouc- kère een zinspeling op het Neder- landsch-Belgische vraagstuk. De Brouckére zeide geenszins pes simistisch te zijn en wel degelijk de hoop te koesteren, dat de kwestie haar beslag zal krijgen. Het gaat im mers om een kwestie van recht, aldus spreker en er bestaan internationale hoven, die dergelijke vraagstukken op lossen. Dit is evenwel niet de ideale oplossing, er moet meer dan recht alleen bereikt worden en wij moeten in de toekomst op een nauwere samen werking tusschen de beide landen kunnen rekenen. De ontwikkeling van de haven van Antwerpen belet geens zins de welvaart van Rotterdam en omgekeerd is dit eveneens waar. Aan het slot van zijn rede werd de Brouckére langdurig toegejuicht. MAC DONALD OVER ZIJN TAAK' Mac Donald, die aan een feestmaal te Londen het woord voerde, verklaar de, dat het eerste gedeelte van den regeeringsarbeid de behandeling van het werkloosheidsprobleem zal zijn, hetwelk op wetenschappelijke wijze dient te worden bestudeerd en door middel van een grootscheeps program moet worden behandeld. Een ander deel van het regeerings- program is de internationale vrede. .Wij trachten, a'dus Mac Donald, de grondslagen te leggen voor het schoon ste gebouw, dat ooit door de Britsche natie werd gebouwd. Wij begeven ons niet naar vredesconferenties zon der een dusdanige voorbereiding, dat mislukkingen als die der maritieme ontwapeningsconferentie in 1927 ver meden worden. Er bestaat een vre- des- en oorlogsrisico, doch ik zet alles op het vredesrisico. Mac Donald vroeg het land de Ar- niet veel moeite. Ze stonden bedaard naast elkaar, en ik zag, dat hij gedien stig hare doozen en koffers openmaakte ik had derhalve ruimschoots den tijd, de zaal eens rond te zien. Ik wandelde dus tusschen de zenuw achtige, opgewonden groepen door en zocht iets, dat mijn belangstellingkon Opwekken. Het duurde niet lang, of mijn aandacht werd geboeid door een bejaarde dame en hare dochter, die voor een heelen stapel nog ongeopende bagagestukken stonden. Hoe weinig vermoedde ik toen, dat die twee per sonen een gewichtige, zoo niet de hoofdrol zouden spelen in het treurspel waarvan dit toneel diende ter opening. De oudste der dames was blijkbaai zeer zenuwachtig. De formaliteiten dei tolbeambten schenen haar hoogst hin derlijk en zij beklaagde zich daarover met luider stem bij hare dochter. Dan sprak zij weer een paar knorrige woor den tot haar dienstmei'sje, om eeln oogenblik daarna met grappige wan hoop zich te wenden tot de koelbloedi ge beambte in groene uniform. De dochter, een slank meisje, met karak teristieke trekken en een bedaard vuui in hare donkere oogen, scheen wegens de luidruchtige opgewondenheid harer moeder een weinig verlegen. „Oi stjl toch, mama"} hoorde ik haat beidersregeering zijn vertrouwen te geven in den strijd, dien zij voeren gaat. HOFET1KETTE. De Amerikaansche dagbladcorres pondenten te Londen maken met groote ophef gewag van het feit, dat gene raal Dawes, de nieuw benoemde Amerikaansche gezant bij het hof van St. James, heeft geweigerd een knie broek te drayen als deel van zijn hof- kleedij bij het eerste Court op Buc- kinghampaleis. Hij heeft daarmede inbreuk gemaakt op de gewoonte der Amerikaansche gezanten sedert de laatste jaren. Generaal Dawes verscheen in een zwarten pantalon, terwijl de andere leden der Amerikaansche am bassade de korte broek dragen. Ge neraal Dawes zou een speciale vrij stelling van den lord-Chamberlain hebben verkregen om op de traditie inbreuk te maken, doch de redenen daarvoor vinden wij niet vermeld. EEN GROOT VERMOGEN. Alexander Cochrane, een tapijtfabri kant te New-York, liet bij zijn over lijden een reusachtig vermogen na: 35.000.000 dollar. Hij was bekend voor zijn liefdadigheid en zijn. vrijge vigheid voor werken van openbaar nut. In het laatste 1V, jaar had hij aanzijn personeel 6.250 000 dollar uitgekeerd als extratjes. Het testament bespreekt 10.000 dollar voor elk van 18 leden van het personeel. Duizend werkers, die langer dan 20 jaar op de fabriek waren, krijgen elk 1000 dollar. Een hospitaal te New-York ontvangt 500. duizend dollar ener zijn vele andere le gaten voor instellingen van openbaar nut. Spionnage in Oorlogstijd. In een boek van Richard W Rowan „Spy and Counter-Spy", dat pas te Londen verschenen is, worden vele ge heimen over spionnage in den oorlog onthuld. De schrijver berekent dat de geallieei den en hun vijanden in den oorlog on geveer 45.000 spionnen in dienst had den en dat slechts 1000 van hen of iets meer dan 2 pC.t ter dood zijn gebracht Van de mannen te velde sneuvelden daarentegen ongeveer 19 pCt. Het be roep van spion is dus nog niet zoo gevaarlijk als men wel meenen zou. Een van de koelbloedigste Duilsclie spionnen was een tolk, die bij alle pro cessen tegen Duitsche spionnen voor Fransche krijgsraden zijn werk verricht herhaaldelijke zeggen. „Wij zullen zoo aanstonds aan de beurt komen. Wees ervan overtuigd, dat alles good zal gaan". „Ik hoop alleen, Edith, dat ze dien akeligen zwarten koffer van je niet opien zullen doen", zeide hare moeder zenuwachtig. „En als ze ernaar vragen," luidde het onbevangen antwoord der dochter. „Dan zal ik hun eenvoudig zeggen, dat er een fotografietoestel in zit". Terwijl ze nog spraken, zag ik, dat een commies die tot nu toe, totaal ongevoelig voor de dringende beden van alle kanten, daar in de nabijheid had gestaan, zich verwaardigde in mij ne richting verder te kuieren. Oogen- blikkelijk werd hij weder aangeroepen door een der kruiers in blauwen kiel, die zich over beide Engelschen en hare talrijke bagage had ontfermd. „Heeft u iets te deelareeren", vroeg de kommies in het Frasch. De bejaarde dame had den inhoud harer reistascli voor zich op de toon bank uitgespreid en antwoordde in liet Engelsch, met groote radheid van tong. „O neent dat wil zeggen, ja. Hier, dit fleschje Eau de Cologne, maar het is open geweest; hier een half flesch je cognac; dan heb ik nog een half pond thee, Souchong, van vier en een te. De man was cr dood! getuige van dat zijn eigen bridge oten ter dood veroordeeld werden r verschafte daarna aan de Duitsche au' uitdien de kostbare inlichting, welke spionnen ontdekt en terechtgesteld waren. Een van de belangrijkste vertrekken tijdens den oorlog was „kamer 10" in 4 het gebouw van Britsche Admirali teit. Daar zaten de chefs van de inlich tingendienst der Britsche vloot bijeen en beschikten over een verbazingwek kende kei in. s van Duilsclie inijnvelden, geheime codes en orders. De meeste van d i uienringen had den zij verkregen door dc hulp van één man E. C. Miller, die een zeer be kwaam duiker van dc marine was. Zijn specialiteit bestond in het onder zoeken van de wrakken van Duitsche duikbooten. In 1915 kreeg Miller bevel om al te dalen naar een Duitsche duikboot, die bij de kust van Kent door kanonvuur lot zinken gebracht was. Hij vond niet alleen de duikboot, maar op gevaar af dat ac slang auor zijn luchttoevoer on klaar zou worden, drong hij door een gat ojizij van den romp naar binnen kwam in de officicrskajuit en haalde daar een metalen kistje vandaan. Dit kistje bevatte de plannen van twee nieuwe inijnvelden, twee Duitsche marine-codes en een bijzondere gehei me code ten gebruike \an de Duitsche vloot voor de volle zee. Miller's vermogen om op ongewone diepten aan den druk van het water weerstand te bieden en zijn vermetel heid waren van zooveel waarde, dat hij met luchtpompen overal in allerijl heen gezonden werd waar een Duitsche duik boot bij de Engelsche kust in den grond was gebi ord. Soms ontving de Britsche admiraliteit wel 2UOO undersellvjil, berichten van den vijand op e.n dag en, dank zij de door Miller buitgemaakte codes, kon men ze met het gioolsie gemak lezen. Er staan nog vele anncrc verhalen over den spionnagedieiist in. Zoo kreeg detiritscne inlichtingen dienst op zekeren dag order, gegevens over een nieuwen Duiiscneu rosKer te verzamelen. Een Britscli agent in Berlijn stelde zien in verbinding mei een onte vreden Duitschcn viieger, dii zulk een Fokker bestuurde. Hij nam aan daarmee achter dc vijandelijke linie te landen en zoo geschiedde hel. Het fonkel nieuwe toestel kwam in handen van de geallieerden. De Vlieger iiad k lü hand geld gekregen en daarna ontving hij nog een beiojuing van C50. Maar hij halve» shilling het pond; verkoopprijs in de winkels te Londen, en dat is al les". De beambte ik zie hem in den geest nog liet was een knorrig uit ziende Fraitschman met valt iciui en rossigen snorrebaard, üoord oplet tend toe. Zijn oogen zweefden min achtend over die aardige verzameling van kisten, korven en doozen. Vervol gens wees hij dp een glooien koffer met koper beslag. „Maak me üezvii open", zeide hij, „en ook dezen 1 voegde hij er bij, terwijl hij zijn hand op een langen, smalle» koffer legde. T,D dezen niet, monsieur, niet dezen" riep de bejaarde dame zenuwachtig. „Het veroorzaakt zooveel moeite, liet touw, dat cr om heen zit, los te maken en wij kunnen het er niet aflaten, omdat het slot niet goed sluit". De tolkommies gat geen antwoord. Een der kielmaiinen begon de knoopen van het touw los te maken, waarmede de koffer kruiselings omwonden was. Toevallig nam ik no lit ie van den knoop toen de vingers van den kruier er aan morrelden. Hij was gelegd dooi een persoon, die zich gewoonlijk van de linkerhand bediende. (wordt ver, otpij

Breskensche Courant | 1929 | | pagina 1