ALGEMEEN NIEUWS- F.N AOVERTENTIEBLAD VOOR ZEEÜWSCHVLAANDEREN v)\x\s\ faw^aav. 2 VQGKLVRfJ. Vreest geen examen! MIJNHARDT's Binnenland. Gewestelijk Nieuws. BRESKENSSCHECOURANT VERSCHIJNT WOENSDAGS EN ZATERDAGS IN ALLE PLAATSEN VAN ZEEUWSCH-VLAANDEREN Abonnementsprijs p. 3 maanden f 1.25 franco p. poat f 1,40 Ad vertentieprijs ran 1 5 regels 75 cent Elke regel meer 15 cent. Ingez. Meded. 30 ct. p. regel. O rukker-Uitgever J. C. LE BLEU voorheen E. BOOM BLIEK t?ó't breskens p£j#„ro Abonnements-Advertenties zeer billijk tarief. Advertenties worden aangenomen tot n f t e r 1 f: k Dingdag- en Vrijdagmiddag 1 uur 37e jaargeng Woensdag 26 Juni 1929 Nummer 3439 OR ATI S verzekering gulden bij levens- zoo gld. bij dood mm gld. by verlies va gld. bij ver- z a gld. by ver- aar gld. by ver- za gld. by verlies voor deabonné's tegen yuP lange ongeschikt- l IIM door 7h vaneen hH lies van een 411 lies van een zh lies van een j van eiken ongelukken voor; heid tot werken. een ongeluk. 1» hand of voet. oog. duim. wijsvinger. anderen vinger. De risico van bovenstaande verzekering ia herverzekerd by de Ongevallen-Verzekering-Maatschappy „Fatum" te 's-Gravenhage. De Belgisch-Nederlandsche kwestie. Een Witboek, een Grijsboek en de consequen ties daarvan. Men behoeft waarlijk geen profeet te zijn, om tekunnen verklaren, dat de Belgisch-Nederlandsche kwestie inzake de herziening der verdragen van 1839 niet onder deze Regeering meer zal worden opgelost. Binnen luttele da gen zullen de verkiezingen voor de Tweede Kamer plaats vinden en de politieke samenstelling zal wellicht aanmerkelijk van de huidige verschillen, met de gevolgen daarvan voor de sa menstelling van het kabinet. Doch men kan de extra-parlementaire regee ring van het oogenbhk gevolg van den zonderlingen binnenlandschen po- litieken toestand vóór enkele jaren voor dit ééne althans toch erkentelijk zijn. namelijk: dat zij er in geslaagd is niet alleen in de onderhandelingen met den Belgischen nabuurstaat een meer welwillende toon in te voeren, doch tevens, om de kwesties waarover het gaat, klaar en duidelijk te stellen, wat blijkt uit de publicatie van het Wit boek, waarin de stukken werden open baar gemaakt, die gewisseld zijn sedert de verwerping in Nederland in 1927 van het Nederlandsch-Belgische ver drag van 3 April-1925. Dat verdrag beoogde een regeling te zijn van de punten, die aan de orde gesteld wer ken toen in 1919 op de vredesconfe rentie van Parijs besloten werd tot herziening der verdragen van 1839, welke den grondslag vormen voor de betrekkingen tusschen Nederland en België. Wanneer men de in dit Witboek opgenomen stukken bekijkt, dan krijgt men tot zekere hoogte den indruk, dat de klove die de beide buurlanden scheidt, niet meer zóó onoverbrugbaar lijkt, als tot vóór enkele jaren het ge val scheen. De toon is veelal minder scherp. Behalve een aantal vraagstuk ken van min of meet plaatselijk en ondergeschikt belang, blijkt duidelijk, dat er drie punten zijn. die niet alleen de quintessens van het heele verdrags probleem vormen, doch die ook van internationaal belang zijn, reden waar om ook het buitenland zich voor deze kwestie min of meer interesseert. In de eerste plaats dan is er een polltie- F El! ILL FT ON Nauwelijks had de president de laat ste, vreeselijke woorden uitgesproken, ot de deur der zaal werd snel openge rukt en binnen stormde in zichtbare opgewondenheid de procureur-generaal Brunner, gevolgd door Roden, den ban kier Reinischer en nog een man, en riep met donderende stem in de zaal. „In naam van de wet verklaar ik hierbij als procureur-generaal de zitting der jury van heden voör nietig! Ik dien tegelijkertijd eene aanklacht wegens sluipmoord, gepleegd op den houtves tersleerling Frans Balder,' in tegen den opperhoutvester Otto v. Felseck, en be veel hem gevangen te nemen daar het gelukt is, onomstootelijke bewij zen te verkrijgen, dat alleen hij de ware moordenaar is!" Nu werd er een tooneel afgespeeld, dat met elke beschrijving spot. De ver bazing van het publiek was ontzettend: maar ook den president was het woord op de lippen bestorven, terwijl Dalberg Uit zijne verdooving ontwakend, niel wist of hij waakte of droomde. De opperhoutvester evenwel stond ke kwestie, namelijk die van de af schaffing van de Belgische neutraliteit. Na den oorlog van 1914-1918 werd door de Groote Mogendheden erkend, dat deze niet meer overeen te brengen was met de nieuwe omstandigheden. Tot goed verstand diene, dat de Bel gische neutraliteit indertijd werd inge steld, om vooral ook aan Nederland een waarborg voor zijn veiligheid te verschaffen. Waar dus Nederland geen bezwaar maakte en nog niet maakt, om tot de opheffing van de Belgische neutraliteit mede te werken, ligt het voor de hand dat men in Nederlandsche politieke kringen die Nederlandsche medewerking in dit opzicht wenscht beschouwd te zien als een belangrijke concessie, omdat Nederland er geen nieuwen, specifieken waarborg voorin de plaats krijgt. Dan zijn er twee voorname econo mische kwesties, namelijk de Schelde- kwestie en het vraagstuk van de verbindingen tusschen Rijn en Schelde. Fiet Nederlandsche standpunt is nu, zooals uit de jongste publicatie blijkt, dat Nederland zich bereid verklaart, aan België alle garanties voor de be vaarbaarheid der rivier te geven die overeen te brengen zijn met de be veiliging van het aanliggende Nederl. grondgebied tegen overstrooming. Aan het sedert een eeuw in de tractaten neergelegde beginsel van de vrije scheepvaart wordt natuurlijk niet ge tornd. Gehoopt wordt, dat dit nu eens en voor goed een afdoend dementi zal blijken te zijn tegen de lasterlijke bewering, waardoor velen in Neder land pijnlijk getroffen werden, als zou Nederland de vrijheid en de ontwik keling van de Antwerpsche zeevaart belemmeren. Eindelijk is er nog de kwestie Antwerpen-Rijn. De voor naamste belemmering voor het tot stand komen van overeenstemming tusschen België en Nederland inzake herziening der verdragen van 1839 schijnt wel gelegen te zijn in den Belgischen eisch van een nieuw kanaal van Antwerpen naar den Rijn, over Nederlandsch gebied. Nederland wei gert dit. Wat niet wil zeggen, dathet zich verzet tegen verbetering van de bestaande verbinding Antwerpen-Rijn langs de door de natuur gegeven waterwegen. Het heeft zich met nadruk bereid verklaard rrede te werken om die natuurlijke waterwegen in de ruimste mate te verbeteren, zoo dat zij geheel aan de eischen der moderne scheepvaart beantwoorden daar, alsof Gods oordcel hem nad ge troffen. Zijn gelaat was Spookachtig bieek, en zijne oogen dwaalden als die van een waanzinnige, als naar redding zoekend, rond. Klaartje had in namelooze ontzetting en onbeschrijfelijken zielsangst ernige sclireaen naar voren gedaan, alsof zij haar vader wilde beschermen en bij staan, maar toen begaven haar hare krachten, en zij zonk, de blikken smee- kend op Dalberg richtend, bewusteloos in diens armen neer. „Wie wie was zoo vermetel, het te wagen, meneer de procureur- generaal, mij mij een man van eer, van zulk eene zware misdaad te beschuldigen stamelde Felseck, geheel vernietigd, zijne bedaardheid zoe kend te herkrijgen. „Geef u geene moeite, meneer de opperhoutvester om ons nog door listen op een dwaalspoor te brengen," sprak Brunner ernstig en afgemeten - „alles, wat gij hebt gedaan, is aan het licht gekomen! Dalberg's onschuld is bewezen. Gij alleen waart het, d.e de afschuwelijke misdaad in Fö'nren- grund hebt begaan! Nadat gij het erf deel uwer dochter wederrechtelijk voor ti zelf hadt gebruikt, deedt gij, om woe- kerschulden te betalen, en om eene zullen. Daarmee meent het ruim schoots aan zijn internationale ver plichtingen te voldoen. Maar mocht België aan den eiSch van een nieuw kanaal vasthouden, dan is Nederland bereid, die rechtsvraag en ook andere rechtsvragen aan het Haag- sclie Internationale Hof te onderwer pen. Nederland wil geen kunstmatige Rijnmond te Antwerpen scheppen, omdat het daarvoor verlies van Rijn- verveer voor Rotterdam vraagt, ten bate van Antwerpen, voor welks bloeiende haven het Rijntransport bovendien nog maarvan ondergeschikt belang is. Zoo is dan nu het terrein geëffend voor nieuwe onderhandelingen door een nieuwe regeering wellicht. FLORIS C. Want er is een mid del dat Ukalmmaal t en kalm hó dt ter wijl Uw,èeest hel der blijft i ZFiyUWTABLETTEN De loting voor den dienstplicht Het Handelsbl. schrijft: Op Vrijdag 28 Juni, 's namiddags 2 uur, zal in de Rolzaal op het Binnen hof te 's-Gravenhage voor den dienst plicht worden geloot voor twee lich tingen, voor de lichting 1930 en voor de lichtipg 1931. Dit Zal de eerste loting zijn, die naar het nieuwe stelsel wordt gehouden. De toekomstige dienst plichtjgen trekken niet meer zelt een mummer, ook wordt niet voor elke ge meente afzonderlijk een loting gehou den, doch voortaan zal er door een commissie, waarvan de leden voor dit jaar reeds zijn benoemd, in het open baar een centrale loting worden gehou den, welke voor alle gemeenten te za- men geldt. Bovendien bestaat de loting uit niets anders dan het trekken van slechts één nummer voor een geheele tegen u verkregen inbeslagneming te verhinderen, een greep in de u toever trouwde kas der houtvesterij. Om dat eene misdrijf uit de wereld te ruimen, begingt gij een tweede, door u den prijs te laten uitbetalen, die op het staatslot was gevallen, hetwelk Balder u in bewaring had gegeven, zonder den eigenaar hiermee in kennis te stellen. Met dat geld hebt ge toen 'net tekort in de kas gedekt! Wij hebben heden al de banknoten van duizend gulden, waarin de prijs u uitbetaald werd en waarvan de num mers door het bankierSnuis waren opge teekend, bij het uit de kas der hout vesterij afkomstige geld in de centraal- kas der heerlijkheid Salenrode gevon den. En toen Balder, die den avond voor de misdaad door een toeval kennis had gekregen, van den op zijn lot gevallen eersten prijs, dat lot nu van u terug verlangde, vermoorddet gij, geen an deren uitweg meer wetend, den onge lukkige in Föhrengrund met net ge weer van Dalberg, dat gij na de vol brachte daad op het tooneel van de misdaad liet liggen, om de verdenking van u at te leiden en Dalberg aan een zeker verderf prijs te geven 1" De opgewondenheid der toehoorders m de rechtzaal was na deze woorden lichting. Dit geschiedt op de volgende wijze: In de lotingsbus worden zooveel ge nummerde biljetten gedaan als. er per sonen voor een zekere lichting te Am sterdam zijn ingeschreven; dat zijn er ongeveer 7U0(). Nadat deze biljetten ter dege dooreengemengd zijn, wordt één ervan uit ae bus genomen. Ver- volgÖis wordt nagegaan, hoe de per- soonNheet, die onder dit nummer in het Amsterdamsche alphabetiscli regis ter van bedoelde lichting vermeld staat, en op welken datum hij geboren is. De aldus gevonden naam en geboorte datum zullen dan met alleen voor Am 'sterdam, maar tevens voor alle andere gemeenten den persoon aanwijzen, die .lotingsnummer één krijgt, en de verdere nummers 2, 3, 4 enz. worden dan aan de overige ingeschrevenen gegeven in de volgorde, waarin zij in het alpfiabe- tisch register vermeld staan. Het spreekt vanzelt, dat nioii niet in elke gemeente een ingeschrevene zal hebben met den 'hierbedoelden naam en die bovendien op den hierbedoelden datum is geboren. Dit geval zal zich vermoedelijk haast nooit voordoen. Daar om bepalen de voorschriften, dat num mer één dan ten deel valt aan den inge schrevene, die naar de regelen voor net alphabetisch register zou volgen op den persoon, die dezen naam en geboorte datum zou hebben. Gesteld, dat een nummer wordt ge trokken, waarbij in het Amsterdamsche register de naam Leendert Ren ver meld staat. De geboortedatum, die al leen invloed heeft bij personen met denzelfden naam, blijft hier eenvoudig- heidshalve buiten beschouwjng. Indien nu in een gemeente onder de R. twee personen zijn ingeschrevenArnold Reek en Frederik Roort, zou Ren tus schen die twee in moeten staan. Zoo als men weet, wordt bij het alphabeti- seeren eerst met den geslachts- ot fa milienaam en daarna pas met de voor namen rekening gehouden. De eerste, die op Ren zou volgen, is Roort. Dus krijgt Roort nummer één. Die op hem volgt krijgt nummer twee en zoo verder De A. wordt gerekend te volgen opi de Z. en zoo krijgt Reek, die vlak voor Roort staat, het hoogste nummer. Bij dit stelsel kan het van groote beteekenis zijn, welke plaats iemand in het alphabetisch register krijgt. Bij de meeste namen is het gemakkelijk uit te maken, waar zij in dat register moeten staan, doch er zijn ook namen, waaromtrent men verschillend zou kun nen handelen. Dit moet natuurlijk wor van den procureur-generaal ontzettend groot. Doodsbleek tastte Felseck met sidde rende handen naar de leuning van een stoel, alsof hij een steunpunt zoent om niet om te vallen, en stamelde met toonlooze stem: „Wie wie kan mij bewijzen, dat dat ik het lot niet werkelijk door een aankoop heb verkregen En wie kan mij bewijzen, dat ik in dien noodlottigen nacht in FSnrengrund ben geweest. Ik ik heb geslapen in dien nacht, vast vast geslapen. „Ook omtrent die twee punten heb ben wij volledige opheldering verkre gen" riep de procureur-generaal met scherpen nadruk. „Deze brief hier, welken de onge lukkige Balder op den avond voor zijn verschrikkelijk einde aan zijn zustei schreef, om naar daarin kennis te geven van den getrokken prijs, bewijst, dat hij nog op het laatste oogenbhk de bezitter Van het lot is geweest! En dit boekje hier, net is uw eigen notitie boekje, dat kort na het wegbergen van het lijk des vermoorden door een zeke ren Uruber hier op 'het tooneel van de misdaad in de struiken is gevonden, is het onfeilbaarste bewijs, dat gij in den noodlottigen nacht in Fönrengrund zijt geweest I Loochen uwe ontzcUence daad den buitengesloten. Daarom i- een re geling getroffen, die voor a! c gevallen, welke zich kunnen voord' n, precies aanwijst, waar de naam gep' .rist moet worden. Ook ten aanzien van mogelijke naams verandering zijn maatregelen getroffen om te voorkomen, dat iemand invloed op de rangschikking zou kunnen neb ben. Er wordt thans geloot voor twee lichtingen, doch dit is een overgangs toestand. De loting voor de lichting 1930 dat is in het algemeen voor degenen, die onlangs gekeurd zijn zal spoedig gevolgd worden door di beslissing, wie tot gewoon en wie tot buitenge woon dienstplichtige bestemd worden, en een paar maanden later wordt voor de gewone dienstplichtigen uitgemaakt, waarbij zij moeten dienen en wanneer zij moeten opkomen. De loting voor de lichting 1931 dient voor personen, die voor het meeren- deel in 1911 geboren zijn en in Januari 1930 voor den dienstplicht ingeschreven worden. Voor deze lichting heeft de loting al zoo vroeg plants, oin de toe komstige dienstplichtigen er eenigszins van op de hoogte te brengen, of er voor hen belang in gelegen kan zijn, zich op te geven voor de vooroefe ningen, die in October aanstaande be ginnen. SCHOONpiJKE. Onze vroegere dorpsgenoot, de heer I- Versprille, thans ambtenaar ter Secretarie re Terneuzen, slaagde Vrij dag voor het diploma Gemeente- administrarie. BIERVLIET. Zaterdag werd in hotel „De Vriend schap" alhier in één zitting door notaris Beuningh te Groede een huis geveild, staande op de Fioogstraat en laatstelnk beweend door Mej. de Wed. J. W. de Jonge-van der Linde. Koopster werd Mej. P. van der Zwart, voor f2150. o OOSTBURG. Oostburgsche keimis is weder in het verleden Er was voor elk wat wils. Na het dansen en de theaters bezocht te hebben, kon men weder niet langer en beken uwe schuld! Het is het eenige, dat gij nog kunt doen, want onherroepelijk zijt gij aan de straffende gerechtigheid ver vallen!" Felseck wankelde ais door een bliksemstraal getroffen terug; doch zijne laatste krachten verzamelend, riep hij met eene 'neesche, gorgelende stem „Leugen leugen laster is alles! Het liet notitieboekje is mij ont stolen en op de plaats van de misdaad verborgen, om mij in het verderf te storten. Gruber, die we ens herhaalde stroojaerijen door mij werd aa.. ,ekiaagd en gerechtelijk bestraft, heeft mij altijd altijd gehaat, en nu is het hem gelukt, zijn wraaklust te bevredi gen! Ja ja -4 de schijn de bedriegelijke schijn getuigt nu tegen mij. Van alle zijden bedreigt het som bere noodlot mij 1 Ik ik moet eindelijk spre ken en het geheim prijs geven, dat ik tot aan het einde mijns levens in het binnenste mijner ziel wilde bewaren Hooggeéerd gerechtshof, ik wil alles onthullen ik wil den waren moordenaar noemen doch ik ver- Zoek u, mij eenige oogenbllkken tijd te gütlnen en mij uit deze zaal te laten wegbrengen. jwordt vt-' voted.i

Breskensche Courant | 1929 | | pagina 1