10 w ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCHVLAANDFJ E Transpirerende oetefi Buitenland. VOGKLYRfJ. Binnenland. Provinciaal Nieuws. BRESKENSSCHEC0URAN1 VERSCHIJNT WOENSDAGS EN ZATERDAGS IN ALLE PLAATSEN VAN ZEEUWSCH-VLAANDEREN Abonnementsprijs p. 3 maanden f 1.25 franco p. post f 1,40 Advertentieprijs van 1 5 regels 75 cent Elke regel meer 15 cent. Ingez. Meded. 30 ct. p. regel. Drukker uitgever J. C. LE BLEU voorbeen E. BOOM—BLIEK BRESKENS Telefoon Mo. 2* Postgiro 70179 Abonnements-Advertentles zeer billijk tarie1 Advertenties worden aangenomen t Dinsdag- en Vrjjdagmidd 7e Jaargrng Zaterdag 22 Juni 1929 bum.. c438 GR A T1 S verzekering voor deabonné's tegen ongelukken voor gulden bij levens- tss gld. bij dood mg gld. bij verlies gld. bij ver- <a gld. bij ver- mg gld. bij ver- lange ongeschikt- [11II door 7ft van een hl] lies van een 4Q lies van een /ft lies van een heid tot werken. een ongeluk. hand ol voet. oog. duim. wijsvinger. De risico van bovenstaande verzekering is herverzekerd bij de Ongevallen-Verzekering-Maatschappij Fatum" te 's-Gravenhage. gld. bij verlies van eiken anderen vinger. en andere transpireerende iichaamsdee- len moet men behandelen met Purol- Huidpoeder, als zijnde het meest af doende middgl daarvoor. Verkrijgbaar in Bussen van 60 ent. en 1 gldT Bij Apoth. en Drogisten. j /i ENGELAND. De eerste besprekingen voor de Amertkaansch-Engelsche onderhande lingen inzake de beperking der vloot- bewapening zijn ingeleid door de ver klaringen van Mac Donaid, Minister Henderson en Generaal Dawes, de nieuwe Amerikaansche gezant te Lon den. Mac Donald, over zijn gesprek met Dawes sprekend, verklaarde, dat zij hadden bevonden, dat zij elk het zelfde standpunt innemen ten aanzien van den wereldvrede. Zij kwamen niet bijeen om andere naties te bedrei gen of andere volken te ovetheerschen, noch om pacten of verbonden te vor men Zij ontmoetten elkaar tn de hoop, dat zij als werktuig zouden kunnen dienen om de tafel te bereiden, om welke de andere naties kunnen gaan zitten in samenwerkende kameraad schap, de vredesdoeleinden en de middelen daartoe bestudeerend en het gevoel van veiligheid gewinnend, niet door middel van de wapenen, doch juist door de afwezigheid van" wape- Een triestig ongeval had plaats met een vliegtuig van de Imperial Airways: „City of Ottawa," dat boven het ka naal omlaag kwam, waarschijnlijk ten gevolge van een motordefect, waardoor 7 van de dertien passagiers om het leven kwamen. De overige inzitten den, inclusief piloot en mecanicien, konden door een Belgische visschers- boot gered worden. o FRANKRIJK. Het kabinet heeft een kleine draai genomen, door naar alle waarschijn lijkheid af te zien van de ratificatie van de schuldenovereenkomsten met Engeland en Amerika bij decreet. Ver moedelijk zal de Kamer dan besluiten tot ratificatie bij hoofdelijke stemming. Poincaré heeft de beide Fransche gedelegeerden op de experts conferen tie voor de herstelschuiden den dank der Fransche Regeering overgebracht voor hun werk. De gedelegeerden hebben in hun rapport onder meer uiteengezet, dat van de 1046,5 millioen mark, die Frankrijk zal ontvangen, slechts 626,5 millioen noodig is voor de buitenlandsche schuld, zoodat een jaarlijksch overschot van ca 2'/2 mil liard francs netto ten gunste van Frank rijk komt. FEUILLKTON 26. Met onwrikbaar vertrouwen roep ik het uit in de gansclie wereld: „Dalberg is onschuldig, zoo waar de zon boven ons schijnt, zoo waar er een rechtvaar dig God boven de sterren troont!" Bij deze woorden wendde zij zich om; daar stond Dalberg, die snel van zijne bank was opgestaan, hoog opge richt, niet als een ellendig misdadiger maar als een mensch, wien zoo juist een groot geluk is ten deel gevallen, en met schitterende oogen staarde hij Haar het geliefde meisje, terwijl een traan over zijn bleeke wangen rolde. Toen was het gedaan met Klaartjes zelfbeheersching, en alleen de inspraak van haar hart volgend, riep zij diep ontroerd: Dalberg mijn Dalberg!" En onmiddellijk daarop had zij ook reeds, eer men haat dit kon beletten, den geliefde teeder omarmd en haar gelaat weenend aan zijne borst ver borgen, hem met ecne door snikken half verstikte stem beduidend, dat zij hem beminde en tot aan 'itaar dood zou beminnen, Het Fransche vliegtuig L'Oiseau jaune, met de vliegers Assoiant, Lefé- vre en Lotti, alsmede een verstekeling Schreiber, hebben den tocht Amerika- Europa met succes afgelegd en zijn geland aan de Noordkust van Spanje, nabij Santander. Eerst Zondag kwa men zij te Parijs aan, waar zij door een enthousiaste menigte werden be groet. O z DUITSCHLAND. Over het algemeen wordt het Young- plan, zoo al niet enthousiast, dan toch niet ongunstig beoordeeld. Men wil natuurlijk niet al te zeer toonen. dat men er mee ingenomen is. Wel heeft het Bestuur van de Duitsch-Natonalc Volkspartij in overleg met de Rijksdag fractie met algemeene stemmen beslo ten miatregelen te nemen, opdat een „Vo ksbegehren,"een volksstemming over het Young-plan zon worden ge houden. Doch men neemt dit niet ernstig op. De onderhandelingen met België inzake een regeling met betrekking tot de markenkwestie heeft een gunstig verloop. Het jubileumscongres van den we reldbond van staatsburgeressen werd Maandag te Berlijn geopend. Het congres aanvaardde opnieuw de begin selen die gedurende 25 jaar als basis hebben gediend. Een commissie werd opgedragen in alle staten, waar dit nog noodig is, voor vrouwenkiesrecht te blijven vechten. DIVERSEN. In diplomatieke kringen te Washing ton acht men de kans groot dat reeds in het najaar een conferentie vcorde regeling van de ontwapening ter zee zal worden gehouden. De commissie van den gehei men Japanschen Raad besloot, de on voorwaardelijke ratificatie van het Kellogg-pact aan te bevelen. De bandiet-generaal Uibina, de commandant van de Venezolaansche rebellen, die onlangs den overval op Curasao organiseerde, moet, na in Venezuela door de regeeringstrcepen verslagen te zijn, met een dertigtal volgelingen slechts, in de bergen zijn gevlucht. Te Londen overleed de zeer be jaarde oud-generaal van het Heilsle ger, William Bramwell Booth. En met de beide gelieven weenden diepgetroffen velen in de zaal; doch de verdediger was snel van zijn zetel opgestaan en riep met eene diep be wogen stem: „Hier is het volle bewijs geleverd, dat de liefde van dit meisje voor den beklaagde niet maar eene voorbijgaan- de genegenheid was, en dat nij op die machtige liefde, welke 'hent zelfs bij den dreigenden smadelijken en schandelijken dood trouw ter zijde staat, vast kon vertrouwen, en dat hij moest weten, dat die liefde het verbod des vaders zou overwinnen en eindelijk zou zege vieren De president vermeed het, hard en meedoogenloos, met ruwe hand de ge voelens van het meisje te kwetsen, en wachtte geduldig, tot Klaartje nare be daardheid 'had herkregen. Toen zij weer op de getuigenbank plaats nam, vloog er, nu zij zoo vele nieuwsgierige blikken op zich gerient zag, een gloeiende blos over hare wan gen, terwijl de tranen nog steeds over hare wangen liepen. Tevergeefs beproefde men haar te bewegen de zaal te verlaten; zij wilde haar geliefde in nood en gevaar niet verlaten. Doch Dalberg was nu geneel veran dert), I De Nederlandsche en Belgiscne re geeringen publiceeren tegelijkertijd een \Xrtt- en een Grijsboek, bevattende ge wisselde stukken nopens de Belgisch- Nederlandsche kwestie na de verwer ping in 1Q27 door de Nederlandsche Eerste Kamer van het Beigiscn-Neder- landsche verdrag. Er blijkt uit, dat net voornaamste geschilpunt dat de berei king van een accoord belemmert, be staat uit de verbinding van Antwerpen met Óen Rijn. De Nederlandsche re geering weigert toe te geven aan den Belgischen eiscli van een nieuw te gra ven kanaal op Nederlandsch gebied. Wel wordt verbetering der natuurlijke waterwegen in de ruimste mate iu liet vooruitzicht gesteld. In een officieuse nota aan de Belgische pers ter inleiding van het. Grijsboek, bescnuldigt men Ne derland ervan, onwillig te zijn, omdat liet weigert net „tracé te aanvaarden, dat de meeste voordeelen biedt uit technisch en economisch oogpunt" (voor België!). Ondanks pertinente tegenspraak der Nederlandsche regeering, noudt de United Press vol, dat door de Ne derlandsche Regeering aan die van Ve nezuela een nota werd gericht in ver band met de jongste gebeurtenissen op Curagao, die hun vervolg op Vent- zolaansch grondgebied vonden jwaarbij een Venezolaansch generaal sneuvelde). Zelfs publiceerde United Press de ori- gineele tekst, alsmede die van de anl- woord-nota der Venezolaansche Kegec- ring. De Nederlandsche Regeering zou hebben verklaard (althans middeis den zaakgelastigde) dat zij het betreurde dat de rebellie in Venezuela haar oor sprong vond op Curagao, terwijl leed wezen werd uitegsproken over den dood van den Venezolaanschen generaal Uit de nadere berichten inzake den overval op Curagao is gebleken, dat d.c aanval uitstekend was voorbereid en uitgevoerd werd door 500 reeds op het eiland aanwezige Vénezolanen. Bij het verlaten van de Hoofdstad heeft de Koningin aan Burgemeestei De doffe wanhoop, waartoe hij was vervallen, was van hem geweken. „Nu zal eindelijk ook voor mij de zoo smartelijk verbeide gunstige wen ding intreden. De oogen der rechters en der juryleden zullen geopend wor den, en triomfeerend zullen waarheid en recht zien uit het stof .verheffen Ik zal de gouden vrijheid weer aan schouwen en aan Klaartje's zijde ge lukkig zijn!" Zoo riepen op dit oogenblik vele hoopvolle stemmen in Dalberg's borst, en het begon weer lic'nt te worden in zijn idoor een wreed noodlot zoo zwaargewond, diepgekwetst hart. ,Helaasde arme ongelukkige zag zich bitter bedrogen in zijne veronderstel lingen, in zijne hoop. De scherpe, snijdende rede van den ofifcier van justitie, waarin deze de Dalberg bezwarende punten met ver schrikkelijke duidelijkheid deed uitko men, deed den geringen /twijfel aan de schuld des aangeklaagden, welke in het binnenste van menig toenoordei begon op te komen, plotseling verdwij nen en elk vonkje van medelijden en erbarming uitdooven, En even als tevoren zagen allen, al len Klaartje uitgezonderd, in Dal berg den moordenaar, tegen wien Bal tic's in Föhrengrund vergoten bloed De Vlugt de verzekering gegeven, hoe diepe erkentelijkheid zoowel Zijzelve, alsook Prins Hendrik en Prinses Juliana gevoelen, dat Zij getuigen hebben mo gen zijn van de grootsche en ontroe rende wijze, waarop de burgerij van Amsterdam aan de Koningin-Moeder een in waarheid feestelijke ontvangst heeft bereid. De Koningin, Prinses Juliana en de Koningin-Moeder, hebben zich Maan dag naar Arolsen, de geboorteplaats van de Koningin-Moeder, begeven. De moordzaak tegen den procu ratiehouder D., verdaent van moord op den heer Lans te Rotterdam, werd naar de instructie terug gewezen, daar het onderzoek van de politie klaarblij kelijk niet voldoende was geweest en er nog tal van duistere punten waren. In de zaak tegen Lieberman, werd tegen den verdachte 31/2 jaar gevange nisstraf geeischt, wegens net „leeglia len" van de Veendammer Hypotheek bank. In de Zaandamsche houtindustrie worden steeds meer Spakenburgers te werx gesteld en de lioutwerkers aan een der werven, die vanaf den aanvang hebben meegestaakt, zijn weer aan den arbeid, gegaan. Het aantal werkwilli gen moet reeds in de honderden loo- pen. De werkgevers zetten er alles op, om de bedrijven weer op volle capaci teit te doen werken. De stakingsleiders verklaren, dat dit onmogelijk is, en meenen, dat deze bewering een poging is om de staking te benadeelen. In Lochem werd door een vroege- ren bedrijfsleider van de Hollandsche Lederfabriek, op den tegenwoordigen bedrijfsleider een moordaanslag ge pleegd, waardoor deze laatste ernstig hoewel niet levensgevaarlijk gewond werd. De dader pleegde zelfmoord. In den Haag werd een brutale in braak gepleegd in de juwelierszaak van de fa. J. Rodbard in de Spuistraat, waar voor een waarde van een halve ton gestolen werd. Van de daders is nog geen spoor gevonden. De zaak was verzekerd. De Amsterdamsche Bank van Lee ning houdt een zeldzaam voorkomende groote veiling van nieuwe zilveren, gou den en juweeien sieraden, deel uitma x kende van den winkelvoorraad van een juwelier. De winkelprijs d voorwer pen is in totaal een kleine 2 ton. Stukloopen PUKOL Zonnebrand 4 om wraak en vergelding ten hemel schreide. De nu volgende, meesterlijke jredt van den verdediger ging bijna onge hoord voorbij als kaf voor den wind, en het vreeselijke treurspel naderde ras zijn einde. De president was weer opgestaan en bezwoer den aangeklaagde nogmaals, op het laatste oogenbflik tenminste eene berouwvolle bekentenis af te leg gen. „Ik ben onschuldig! Ik ben onschul dig!" gilde Dalberg, de handen wringend. „O. mijn God, mijn God hoe kan, hoe zal ik het bewijzen, dal ik onschuldig ben! Almachtige God, verlaat mij niet. Sta mij bij in mijn moeilijkst uur! r— Verlaat (mij niet, barmhartige God verlaat mij niet nu alle menschen zich van mij hebben afgewend! Gij, gij alleen weet het, dat ik onschuldig be'n! en de ongelukkige viel 'op de bank der beschuldigden neer en verborg zijn hoofd in beide nanden, terwijl zijne borst hijgend op en neer ging. Daar buiten had het onweer zijn hoogtepunt bereikt. De donkere wolken hadden ook het laatste licht bedekt en het scheen, alsof er eene sombere, sterrenboze nacht was aangebtoken. Niets was te huoren dan net qnheil- BRAND IN LEN OLIETANK. Woensdagmiddag omstreeks 3 uur is brand ontstaan in een olietank bij de scheepsbouwloods op de werf der Kon. Maacsch. „de Schelde" te Vlis- singen. De vlammen sloegen hoog op en. zeer dikke rookwolken dwarrelden over de stad. De brandweer, die spoedig gere- quireerd was, heeft den brand zoo krachtig mogelijk bestreden, doch de brand het zich ernstig aanzien. Hij bleef evenwel beperkt tot de aangetaste tank, die geheel uitbrandde, waarmede de brand door gebrek aan verder voedsel vanzelf tot staan kwam. De aangrenzende groote nieuwe loods werd ook door de vlammen aangetast, doch hier bestond geen verder gevaar voor uitbreiding, daar deze loods werd nat gehouden. De brand had aanvankelijk veel overeenKomst met dien in deNedpam voor enkele jaren, zij het dan ook op kleinere schaal. De tweede motorspuit werd door de brandweer in de Walstraatbij het Betje Wolffsplein opgesteld en de slangen uitgelegd, teneinde ook actief aandeel te kunnen nemen aan het blus- schingswerk. Om ongeveer 4 uur kon het gevaar als geweken worden beschouwd. Wij vernamen, dat de oorzaak ge zocht moet worden in het vlam vat ten der olie, die bij het vullen der tank over den rand gevloeid is en zoo in aanraking gekomen met warme buizen. Toen de fabriek afgeblazen was. waren maatregelen getroffen om den nog steeds met dikken, zwaren rook waartusschen af en toe de vlammen uitlekten brandenden in houd der tank verder aan te tasten. De motorspuiten rukten in en de be strijding van het resteerende vuur werd verder gevoerd door eigen kracht, waartoe 40 a 50 man op de werf achterbleven. Den heelen avond was het druk van gaande en komende nieuwsgieri gen, die echter niets meer te zien kregen dan den rook boven de muren, die de fabriek begrenzen. Vliss. Crt spellend jagen en gillen van den storm en het dof gerol van den donder. Ondertussclien nad de jury beraad slaagd en uitspraak gedaan. Het vonnis luidde „Schuldig" en hel gerechtshof trok zicli terug voor de laatste beslissing. Het onweer was afgetrokken en c. heerschte eene bijna angstwekkende sti! te, die ook op de in adeniloozc span ning wachtende menscnen oversloeg. Na eene korte pauze verscheen hei gerechtshof weer in de zaal. Een dof gemompel liep door de ver zamelde menigte. Dalberg scheen niets te bemerkci' van alles, wat rondom hem plaats had Ineengedoken zat hij nog steeds nu t de handen voor 'net gelaat gedruk als iu een halve verdooving. —1 Onder de ademlooze stilte der aanw. zigen nam nu de president het vonni op en las langzaam en met nadruk „I11 naam van Zijne Majesteit den kei zer, heeft de jury den aangeklaagd Johannis von Dal be r scnuidig be vonden aan den geplec„dcn sluipmoord op den houtvestcrslêeriing rans Balde en hem veroordeeld tot den dood door den strop! (wordt vurvolfld.)

Breskensche Courant | 1929 | | pagina 1