ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCHVLAANDEREN <^amerVvon\e\t. FEU ILL ETON VOGELVRIJ. PUROL er Willemstad (Nederl, Curagao) door Vene- zolanen overrom peld. Provinciaal Nieuws. SKENSSCHE COUR VERSCHIJNT WOENSDAGS EN ZATERDAGS IN ALLE PLAATSEN VAN ZEEUWSCH-VLAANDEREN Abonnementsprijs p. 3 maanden 11.25 franco p. po«t f 1,40 II Drukker uitgever J. C. LE BLEU Advertentieprijs van 1 5 regels 75 cent voorheen e. boom—bliek Elke regel meer 15 cent. Ingez. Meded. 30 ct. p. regel. BRESKENS p^«'9ro Abonnements-Advertentks zeer billijk tarief Advertenties worden aangenomen tot n 11 e r 1 ij k Dinsdag- en Vrijdagmiddag I uur 37e jaargang Woensdag 12 Juni 1829 Nummer 3435 GRATIS verzekering gulden bij levens- tas gld. bij dood gld. bij verlies pa gld. by ver- is gld. bij ver- ap gld. bij ver voor de abonné's tegen Unn lange ongeschikt- 1 fj N door 7h vaneen hy lies van een 4u lies van een Zn lies van een ongelukken voor: held tot werken. een ongeluk. hand of voet. oog, duim. wijsvinger. De risico van bovenstaande verzekering Isherverzekerd bij de Ongevallen-Verzekering-Maatschappij „Fatum" te 's-Gravenhage. 4 a gld. bij verlies 1 y van eiken anderen vinger. Nu de Tweede Kamer uit wandelen is, zorgt de Eerste voor sensatie - Ministerspla- gen - Een ambtenaar met 150 bazen - Varia. De praatzieke meneeren van de Tweede Kamer zijn naar huis gegaan, en verschillende van hen hebben hun laatste voetstapjes liggen in de verga derzaal des lands. Want zij komen niet meer terug. Zij wandelen nu in Scheveningen en laten zich in de zon braden en snuiven de zeelucht op en drinken allerlei verfrisschende en op wekkende vochten in groote en klei ne glaasjes, en de andere, de ambiti- euse en hardnekkige leden, die weer „candidaat" zijn, die spreken op war me vergaderingen, en de kamerchro niqueur hoeft er lekker geen woord van te schrijven. Laat ze maar praten, kan hij rustig denken. En hij zou óók in Scheveningen op de Pier kunnen wandelen en allerlei groote en kleine glaasjes leegdrinken en zich in de zon koesteren, als er nog niet altijd de plichtgetrouwe Eerste Kamer was. Natuurlijk, we hebben een senaat, om bij elkaar te komen, want anders is het geen echte senaat. En dus hebben we van die wereldschokkende vergaderingen van de Eerste Kamer, waarin alleen de voorzitter wat zegt, en dan nog maar een bitter beetje. Dat een zekere Heer Dobbelman wegens ongesteldheid deze week de vergaderingen niet zal bijwonen. Tjonge, zeggen we tegen elkaar, jam mer voor dien armen meneer Dobbel man. En we schudden bedroefd onze hoofden, en knikken meewarig. Maar wie mocht denken, dat we daarmee aan het einde van onze sensationeele landsvergadering zijn gekomen, die heeft het mis. Die rekende buiten den voorzitter, die de sensatie-piikkels zoomaar uit zijn mouw schudt! Hoor, wat zegt hij daar: overeenkomstig be sluit van de centrale afdeeling zullen morgen eenige reeds bekend gemaakte ontwerpen in de afdeelingen worden behandeld, en Donderdag andere, eveneens reeds bekend gemaakte ont werpen in openbare vergadering. Drommels, zoo'n voorzitter toch. Hij zegt dat alles zoo kalm, alsof het niet bijster veel te beduiden had. En toch gaat het over niets minder dan „reeds bekend gemaakte onder werpen." En terwijl we nog nasidde Aan den heinel kwam icen zwaar onweder op, hier en daar schitterde een yale bliksemflits, door het doffe geratel Van den donder gevolgd. In de ruime rechtzaal heerschte eene waarlijk drukkende hitte, want dicht opeengedrongen, hoofd aan hoofd ston den de menschenmassa's, welke nader- bijgestroomd waren, om het interessan te schouwspel bij te wonen. Bijzonder sterk was het vrouwelijk geslacht ver tegenwoordigd; de gepleegde moord stond immers in nauwen samenhang met eene liefdestragedie. Daar het in de zaal, tengevolge van de zich aan den hemel samenpakkende donkere wolken, zeer duister was gewor den, moesten er eenige lampen worden aangestoken, welker schijnsel met het heerschende, onzekere schemerlicht een akelig contrast vormde. Eene doodsche stilte ontstond onder de menigte, toen de rechters in hunne zwarte tabbaards en de gezworenen in de zaal verschenen De aangeklaagde, die spoedig daarop, ren van de emotie, valt warempel zijn hamer al, en voor we goed en wel beseffen, dat we een vergadering van de Eerste Kamer hebben meegemaakt, staan we alweer buiten op de kleine steentjes en puffen in de Haagsche zon, die altijd weer even deftiger is dan de zon elders. o Onder degenen die blij zullen zijn als de extra-parlementaire periode voorbij zal zijn, kan zeker minister van der Vegte behooren. Want als er eenmaal weer een parlementair ka binet zijn zal, zal er ook een water staats minister zijn, die ten minste een deel van de Kamers achter zich heeft. Maar meneer van der Vegte krijgt momenteel den wind van alle kanten. Wat door weerkundigen misschien voor een onmogelijkheid gehouden wordt, maar bij een extra-parlementair kabinet we! mogelijk is. In de Eerste Kamer, die zich binnenskamers met het Wegenfonds 1929 bezig hield, werd van verschillende zijden geklaagd. De minister Werkte veelte langzaam! De minister werkte zonder lijn (Dat klopt niet: als de minister wel met een lijn werkte, zou een oneerbiedig mensch van lijntrekken kunnen spre ken! Maar zonder lijn kan dat niet.) Gedurende zijn bewind was vrijwel niets van beteekenis tot stand gebracht, noch op het gebied van bruggenbouw, noch wat de afschaffing van de tollen betreft. Alles blijft liggen en onafge daan. Alles de schuld van den minis ter? Er worden onder ons, ridders van de pen, met beroepshalve groote ooren en lange neuzen, die overal in gestoken worden, wel eens andere no ten gekraakt. Men hoort wel eens van autocratische hoofdambtenaartjes, van heele „hooge" ambtenaartjes, die baas spelen en zaken ophouden, en „regee- rinkje spelen, alsof er geen minister bestond. En dan mompelt men wel eens van kwaad hazen vangen, en on willige honden. Nee, zóó is het geen pretje minis ter te zijn. En op een nette manier en in vage termen voor een menschen- slachter te worden uitgefoeterd, van wege de onbewaakte overwegen. De minister had er toch pas een commis sie op uitgestuurd, om de kwestie „be waakt of onbewaakt'' uit te zoeken? En waren de heeren van de commissie niet tot de slotsom gekomen, dat het goed was, zooals de toestand nu was? Wat kan een minister dan meer doen? o Gelukkig zijn er ook nog ministers, Dit moet Uw eerstejgéUachte zijn sbij Brand- en Srrfjwonden, Ont- //vellingen^w'allerlei H u i d v e r-^ en geneest door twee gendarmes vergezeld, werd binnengeleid, zag er wel bleek uit, maar droeg zijn hoofd hoog opgeheven en maakte den indruk van een man, jdiie van plan is manlijk en vastberaden voor zij ne eer en vrijheid te strijden en geen duimbreed van zijn goed recht te wij ken. Na de voorlezing van de lijvige aan klacht, waarin tot vervelens toe de schuld van Dalberg bewezen werd, drong de president sterk bij den aange klaagde aan, eindelijk toch op te hou den met zijne schuld te loochenen en eene berouwvolle bekenteins af te leg gen. „Ik ben onschuldig. Zoo waar er een 'barmhartig en rechtvaardig God boven ons woont 1" tiep Dalberg met eene vaste en vastberaden stem. „Hem; den grooten, verheven Geest, zonder wiens voorkennis geen haar van ons hoofd valt, hem, die het heelal,, de eeuwigheid doordringt, 'hem roep ik aan als getuige mijner onschuld l" Een vlammende bliksemstraal scheur de daarbuiten de zwarte, dreigende on weerswolken vaneen en een vreeselijke donderslag deed het gereCntshof op zij ne grondvesten trillen en nog eens riep Dalberg als een wanhopige: „Ja; mijn God en Schepper roep ik aan als ge die wel eens een pluimpje krijgen. En dat houdt den moed erin. Zoo kreeg de aansprakelijke minister voor zijn wetsontwerp tot wijziging der Ziektewet een goede aanteekening van de senatoren. Hem werd hulde gebracht voor het feit, dat hij het zoover had weten te leiden, dat een voorstel tot wijziging van de Ziekte- wet-Talma de Eerste Kamer bereikt had. Al waren er natuurlijk ook weer vele bezwaren tegen het ontwerp zelf. Omdat de bijzondere zieken kassen niet als uitvoeringsorganen werden opgenomen, en de wet be perkt is tot arbeiders in een onder neming werkzaam, waardoor 500.000 personen minder de bescherming van deze wet krijgen. Maar de hoofdzaak was toch, dat de wet er kwam. Ook met de tekort komingen. Politicus. w o nijKn gen Het/verzacht Een Reuter telegram uit Willem stad, Curagao, meldt: Een bende gewapenden, naar wordt aangenomen bestaande uit Venezuela- nen, overmeesterde Zondagavond de stad en het Waterfront. Verscheidene politiedienaren werden gedood, terwijl de gouverneur, de commandant der politietroepen en verscheidene politiedienaren naar zee werden medegevoerd. V. D. verneemt d.d. Maandag nog uit New-York: Nader wordt uit Willemstad ge meld, dat een bende uit Venezuela, die ten Noorden van Lavela over de grens is gekomen, Willemstad heeft bezet. Zij namen allereerst een Ame- rikaansch schip, „de Macaraibo" en bezetten daarna de gouvernements gebouwen. De gouverneur en de commandant van het garnizoen op Curasao werden, waarschijnlijk als tuige mijner onschuld, hem, die mij in mijn laatste uur genadig moge zijn!" Na eene ademlooze pauze, gedurende welke ondanks de dichte menscnenmas- sa zulk eene plechtige stiite was inge treden, dat men in de grootp zaal niets anders vernam dan het zacnte tjikken der hangklok, sprak de president op een kalmen, afgemeten „Zijt gij waarlijk onschuldig, welaan, breng dan de bewijzen uwer onschuld: Gij staat daar immers om u t)e verdedi gen en uw goed recht te zoeken! Vree selijke bewijzen van uwe schuld, net eene nog zwaarder dan het andere, ge tuigen tegen u. Ontzenuw ze en onze heiligste plicht als rechters is het dan, u uwe: eer, uwe vrijheid weer te geven!" Dalberg beproefde nu met alle hem eigen welsprekendheid zijne onsCnuld te doen uitkomen, doch hoezeer hij daarvoor ook zijn best deed, het gelukte hem toch niet. Als verpletterende knotsslagen trof fen hem de tegen nem aangevoerde bewijzen van schuld, welke hij niet kon ontzenuwen. De schijn getuigde te zeer t^gen hem, en de edele, steeds waarheidslievende man kon het vreeselijke weefsel van gijzelaars, aan boord van het Ameri- kaansche stoomschip gebracht en weggevoerd. De bende. Venezolaansche „zee- roovers" staat onder leiding van gene raal Urbina. Het verluidt verder, dat het garni zoen nog getracht heeft de roovers terug te slaan, en dat verscheidene politie-officieren en manschappen wer den gedood of gewond. De gouverneur en de comman dant der troepen gezond en wel te Willemstad teruggekeeid. Een nader Reuter-telegram meldt, dat de aanvallers op de kust van Venezuela aan wal gingen, en de beide Nederlanders vrij lieten, die met het stoomschip „Maracaibo" gezond en wel te Willemstad zijn teruggekeerd. H.M.'s „Kortenaer" Maandag naar Curagao. In verband met de gebeurtenissen op Curagao vertrekt Maandagavond 10 uur H.M.'s „Kortenaer" met spoed naar Curagao. Dinsdagochtend word- Hoek van Holland aangeloopen, alt waar ean detachement mariniers aan boord wordt genomen. H.M.'s „Hertog Hendrik" wordt gereed gehouden. Dinsdag is H.M.'s „Kortenaer",die onlangs van Curagao terugkeerde, en binnenkort weer derwaarts zou ver trekken, van Hoek van Holland naar Curagao met volledige bemanning, versterkt door een landingsdivisie ter wijl Hr. Ms. „Hertog Hendrik" gereed wordt gemaakt voor een eventueel spoedig vertrek naar de West-Indi sche wateren. De sterkte der expeditionnaire macht. Dinsdag zullen zich te Hoek van Holland een officier en negen-en- dertig onder-officieren en manschap pen van het corps mariniers insche pen op de „Kortenaer" om met dat schip naar Willemstad te vertrekken. Hoe het den gijzelaars verging. Reuter bericht nog, dat de per s.s. „Maracaibo" naar Venezuela te ruggekeerde aanvallers eenige mijlen benoorden Lavela landden. De „Maracaibo" keerde Zondaga vond te Willemstad terug den Ne- derlandschen autoriteiten was geen leed geschied, terwijl zij geen ernsti ge gevolgen hadden ondervonden van hun plotselinge reis naar zee als ge vangenen. leugens en bedrog, dat om hem heen was gesponnen, niet verscheuren. Als een gevangen visch, dien men op het droge 'heeft gebracht; maakte hij tevergeefs stuiptrekkende bewegingen. Ook hem had liet wreede noodlot uit zijn element gerukt en hem van zijne vrijheid beroofd, en als holle, ijdele klan ken stuitten de verzekeringen van zij ne onschuld op al de noorders af, waarvan ieder overtuigd was, in hem den werkelijken moordenaar van den ongelukkigen Balder te zien, en toen aan het eind zijner verklaring Dalberg, de hand als tot een eed opheffend, riep „God is mijn getuige, dat ik na den laatsten voor mij zoo noodlottigen strijd met Balder, haat noCn wrok je gens hem koesterde," sprak de pre sident op ernstigen toon: „Dit had wel zoo kunnen zijn, wanneer het voorval niet een ernstiger achtergrond had ge had. Doch de opperhoutvester, de heer von Eelseck, weigerde u beslist de hand zijner dochter en beloofde die vast aan den vermoorden Balder, en verzocht u nog hem het genoegen te doen, zijn huis reeds den volgenden dag te ver- ,laten en het niet; meer te betieden. Daardoor moest gij het wel aan Bal der wijten, dat gij 'tbeminde meisje voor altijd moest verliezen; dit is zeker De aanvallers, naar wordt gezegd aangevoerd doorgeneraal Urbina,lard- den plotseling aan het Waterfror"-, vermeesterden het s.s. „Maracaibo" en brachten meergenoemde autoriteiten klaarblijkelijk als gijzelaars aan boord. De stad was tijdelijk geheel in han- dep der aanvallers en verscheidene politie-ambtenaren werden gcdcoden gewond bij de pogingen om de aan vallers meester te worden. De meening te Washington. Nóch het staatsdepartement, nóch de gezant van Venezuela te Washing ton, hebben officieel bericht ontvangen van den aanval op Willemstad/ In Amenkaansche officieele «ringen is men van meening, dat de bende, die Willemstad heeft bezet, bestaat uit revolutionairen, die den aanval hebben gedaan om in het bezit te komen van wapens en munitie voor gebruik bij de binnenlandsche onlus ten in Venezuela. smaakt als room ZU1D-AFRIKAANSCHE STUDENTENDAGEN IN ZEELAND. Onder de auspiciën van het Hoofd bestuur van de Nederlandsch Zuid- Afrikaansche Vereeniging en van het Hoofdbestuur van het Algemeen Ned. Verbond is besloten de traditie van de laatste jaren voort te zetten en ook dit jaar de Afrikaners uit alle deelen van Europa gelegenheid te geven elkaar ie ontmoeten om ge zamenlijk een uitstapje te maken door een bezienswaaidig deel van Neder land. Voor dit doel heeft zich in Middel burg en Vlissingen een comité ge vormd, dat, naar wij vernemen, als volgt is samengesteld: EERE-VOORZITTERS: Mr M. A. Waszink, Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschap pen te 's Gravenhage. Eric Louw, Hooge Commissaris voor de Unie van Z.-Afrika, te London. Jhr Mr J. W. Quarles van Ufford, eene voldoende reden voor u geweest, uwe woeste bedreiging: „De aarde heeft voortaan slechts nog plaats voor een van ons 1" tot eene bloedige waar- Iheid te maken." Een zacht, goedkeurend gemompel liep door de menigte.' „Dat is geene gevolgtrekking met kracht van bewijs, meneer de president. Want ondanks alles, wat er is voorgeval len, heb ik nooit de 'nooji verloren, Klaartje eens de mijne te noemen, want ik wist, dat hare liefde mij henoorde Had alles ook tegen ons samengezwo ren, wij zouden nooit van elkaar hebben afgezien, wij zoude elkaar toch nebben gevonden, en ook nu nog ben ik er on wrikbaar van overtuigd, dat Klaartje bereid is, haar nariebloed voor mij te geven 1" Zonder zich verder aan deze verzeke ring van Dalberg te storen, vroeg de president: „En hoe verklaart gij de omstandigheid, dat juist uw geweer bij het lijk is gevonden („Dat is voor mij een even donker, onverklaarbaar raadsel als voor u, me neer de president 1" fwordt vervolgd i

Breskensche Courant | 1929 | | pagina 1