10 ij txamens en Openbaar Optreden ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCHVLAANDEREN Zaterdag 8 Juni 1929 40 Buitenland. FEUILLETON VOGELVRIJ. Binnenland. Gewestelijk Nieuws- COURANT VERSCHIJNT WOENSDAGS EN ZATERDAGS IN ALLE PLAATSEN VAN ZEEUWSCH-VLAANDEREN Abonnementsprijs p. 3 maanden f 1.25 franco p. poit f 1,40 Ad vertentteprljs van 1 5 regel» 75 cent Elke regel meer 15 cent Ingez. Meded. 30 ct. p. regel. D rukker-Uitgever J. C. LE BLEU roofkeen E. BOOM—BLIEK T£o'2? BRESKENS Abonnement»-Advertentie s zeer billijk tarief. Advertentie» worden aangenomen tot u 11 e r y b Dinsdag- en Vrijdagmiddag 1 uur 37e Jaargang Nummer 3434 GRATIS verzekering voor deabonné'» tegen ongelukken voor gulden b^ levens- j«a gld. bij dood mm gld. by verlies pa gld. bij ver- lange ongeschikt- 1 yy door 7h van een hH lies van een heid tot werken. een ongeluk. I» hand of voet. oog. De risico van bovenstaande verzekering isberverzekerd bij de Ongevailen-Verzekering-Maatschappij T gld. bij ver- ap gld. bij ver lies van een /ft Hes van een duim. wijsvinger. .Fatum" te 's-Oravenhage. gld. bij verlies van eiken anderen vinger. ENGELAND. De verkiezingen hebben een indruk wekkende overwinning der pacifisten in Engeland opgeleverd, ten gevolge van den sterken achteruitgang der conservatieven en de stijging van La bour en de liberalen. Terwijl 6 resul taten nog niet bekend zijn, hebben de Labour-leden nu 288 zetels, con servatieven 255, liberalen 58 en wil den 8. Het Britsche kabinet is afge treden en Mac Donald is naar Wind sor ontboden, waar hij opdracht tot kabinetsvorming ontving. Baldwin was zoo sportief zijn aftreden aldus te ver klaren, dat bij de labour-partij niet wilde tegenwerken en haar de vruch ten van de overwinning bij de ver kiezingen wilde laten plukken. Men verwacht dat Mac Donalds nieuwe kabinet ongeveer als volgt zal worden samengesteld: Mac Donald, premier en eerste kanselier van den schatkist, J. H. Thomas. Buitenlandsche zaken, Arthur Henderson, minister van Bin- nenlandsche zaken, Snowden, Finan ciën. Mac Donald gaf in een intervieuw te kennen, dat hij niet inzag, waarom kleine staten niet zouden ontwapenen, daar zij toch in geen geval in staat waren zonder hulp oorlog te voeren. Deze staten konden hun geld nut tiger besteden. Voor groote landen achtte Mac Donild ontwapening niet goed mogelijk, tenzij volgens een in ternationaal plan. O FRANKRIJK. Poincaré heeft weer eens voor de zooveelste maal de kwestie van ver trouwen gesteld in de Kamer, bij het voorstel om op 27 juni a. s. het de bat te houden over de interpellaties ter zake van de regeeringspolitiek aan gaande de intergeallieerde schulden Er kwam nogal verzet en dus stelde Poincaré de vertrouwenskwestie, zoo dat het voorstel met 321 tegen 249 stemmen aanvaard werd. Bij de Posterijen te Parijs ontstond een ernstig conflict, dat leidde tot een protest-staking van 24 uur door de postbeambten, hetgeen tot ernstige stagnatie en eenige ongeregeldheden en arrestaties voerde. Er werden na melijk 191 bestellers voor een maand geschorst, bij ministerieel besluit, als gevolg van gerezen moeilijkheden ter zake van een heerschende ontevreden heid over de wijze van verdeeling van 22. 'Dan was echter ook tegel jk de zeker heid verkregen, dat de opperhoutvester nadat Balder van zijn geluk vernomen en om teruggave van zijn lot gevraagd had, dezen had vermoord, om de gevol gen zijner daad van zich af te wenden en tegelijk den eenigen getuige zijner schuld voor altijd te doen zwijgen. Den volgenden dag, zou het hof der gezworenen de zaak behandelen. Een uitstel te verkrijgen was onmo gelijk,-dat wist Roden wel, daar hij zijn onthullingswerk nog niet geheel vol tooid had en de president te zeer overtuigd was van von Dalberg's schuld. Wat moest hij nu beginnen? Bliksemsnel vloog er eene reddende gedachte door zijn hoofd. Hij wilde den procureur-generaal Brunner opzoeken, een zeer minzaam mensch, die hem kende, terloops gezegd behoorde hij tot de schranderste ambtenaren der residen tie. Zijne plotselinge ingeving volgend stond Roden weldra voor den procureur generaal, Sfijtt men kalm en heldgj>-door het gebruik varp-Mtjnhardt's Zenuwtabletten Glazen bu'sje 75 cent J" een bedrag van 500 millioen francs, die onlangs door de Kamer werden uitgetrokken voor de verbetering der positie van de regeeringsambtenaren. o DUITSCHLAND. De experts te Parijs hebben thans, tot opluchting van velen, volledige overeenstemming bereikt over de es- sentueele punten. Elk oogenbhk kan de onderteekenwg van het rapport verwacht worden. Ook de marken kwestie met Belgié is goed op weg, om geheel opgelost te worden. De onderhandelingen zullen onverwijld hierover aanvangen. Duitschland heeft verklaard, tegen de Belgische eischen om het Young-plan eerst in werking te doen treden, als een voor Belgie bevredigende overeenkomst tot stand is gekomen, geen bezwaar te hebben. Naar verluidt zal de politieke her stel-conferentie in juli a.s. te 's Gra- venhage gehouden worden. De nieuwe herstel-regeling volgens het Young-plan beteekent een aan merkelijke verlichting van den schade- loosstellingslast voor Duitschland. o DIVERSEN. Fcng Joe-Sjiang heeft zich terugge trokken uit het Noorden van China zoodat de Zuidelijke Regeering niet tegen hem hoeft op te treden en het dreigende oorlogsgevaar vermeden is. Lindberg brengt zijn wittebroods weken op zee door in zijn motorboot „Mouette." Eiken avond legt hij met zijn bruid aan in een kalme haven langs de kust van Long Island. De Vesuvius werkt weer en door heftige erupties worden verschillende stadjes op de oostelijke helling van den vulkaan bedreigd. Troepen zijn naar de bedreigde streken gezonden. De lavastroom beweegt zich voort met een snelheid van 150 meter per smaakt als room „Ik kom, om u eene zeer gewichtige mededeeling betreffende het morgen in behandeling komende proces-„Dal berg" I- te doen, meneer de procureur- generaal, die u zeker ten zeerste zal verrassen „Eene mededeelingj eene zeer gewich tige mededeeling, zooals gij zegt, meneer Roden, betreffende het mor gen in behandeling komende proces herhaalde Brunner in gespdnnen ve'r wachting, van de voor hem op de tafel liggende akten opziende. „Ja, meneer de procureur-generaal! want Dalberg is volkomen onschuldig aan den hem ten laste gelegden moord op den houtvestersleerling Frans Bal der! Niet hij, maar een man in eene invloedrijke betrekking, op wien tof dus ver niet de geringste verdenking is gevallen de dader te zijn, fen die mor gen als een der voornaamste getuigen tegen den aangeklaagde moet optreden isde moordenaar 1" De procureur-generaal was van zijn stoel opgesprongen en staarde den spite ker aan, „Gij Zult toch niet willen beweren, meneer Roden, dat Zonder zich in 't minst in de war te laten brengen, viel Roden den procureur generaal in de rede en sprak rustig door, en hoe verder hij met zijne ver Naar verluidt, is minister Beelaerts van Blokland niet van plan, in het ka binet terug te keeren na de Tweede Kamerverkiezingen, ongeacht het resul taat dier verkiezingen. De mogelijk heid staat evenwel open, dat tiij als Tweede Kamerlid aan de behartiging van 's lands belangen zal blijven deel nemen. In Amsterdam werd het nieuwe Parlton-Hotel dat in de Vijzelstitiaat verrezen is, geopend. Het is zeer luxu eus ingericht, scnitterend gemeubileerd en gestoffeerd, heeft een uit|nuntende keuken en service, zoodat het wordt beschouwd als een eerste-klas-fioteR restaurant, Zooals Amsterdam tot nog toe nog niet kénde. Het kan wedijveren nret de allerbeste buitenlandsche inrichtingen. In den Haag overleed dr. G. Eas- ton, bekend journalist en astronoom, een nran van groote verdienste, en 'dien de jongeren onder ons voornamelijk, kenden ais hoofdredacteur van net vroe gere Nieuws van den Dag (vóórdat het door de Telegraaf in I923 werd overgenomen en tot kopblad van de Courant gemaakt.). De zaak Giesen-Nieuwkerk kwam voor den Hoogen Raad, waar het revi sie-verzoek werd behandeld. Mr. Tak gaf in den loop der pleidooien te ken nen, dat „het vonnis niet enkel geba seerd is op enkele hoogst onbetrouw baar gebleken getuigenverklaringen". Het O.M. concludeerde tot verwij zing. Uitspraak volgt later. De vele bosch- en heidebranden van den laatsten tijd, ontstaan door on- achtzaamneid en roekeloosheid, hebben geleid tot het nemen van extra maatre gelen. Zoo zullen, om het gevaar van bosch- en 'Heidebranden en daarmee van huizen en schuren tot een minimum te beperken, de plaatselijke brandwachten hulp krijgen van de Kon. MareCnaussee. Ten overvloede wordt natuurlijk een beroep op het publiek gedaan, om zoo voorzichtig mogelijk te zijn en rooken in bosch en hei na te laten. Het verzoek van de heeren Saal- born en van Praag aan b. en W. van klaringen kwam, met des te grooter koortsachtige spanning hing brunner aan zijne lippen. En toen de schilder geëindigd had, haalde de ambtenaar diep adem, en Roden de hand reikend, zeide hij met bevende lippen: „Wat gij mij daar hebt medegedeeld, meneer Roden, kan ontzettende gevolgen heb ben! leder van uwe woorden heeft zich vast en onuitwischbaar in mijn ge heugen geprent. Ik dank u en ver zoek u, nnj nu te verlaten. Ik mqet nadenken; de tijd dringt er is geene minuut te verliepen, want nu komt het er op aan goed te onder zoeken, rijpelijk te overwegen en snel t< handelen, om schuld van onschuld t scheiden, en den w aai lijk schuldige in naam der gerechtigheid te treffen:" Toen kwam de dag, waarop de jury over Dalberg's zaak zou oordeelen. Voor Felseck de vreeselijkste dag in zijn leven, nog veel vreeselijker dan de dag, waarop hij den verschrrkkelijken moord had begaan. Na moest nij voor het ge recht oog in oog tegenover den onge- lukkigen Dalberg staan, wiens levens geluk hij had vernietigd, hij moest den onschuldige naar het schavot dringen, opdat deze de ten hemel schreiende misdaad zou boeten, die een ander, die hij zelf 'had begaan! j Niettegenstaande die vreeseüjke ge' Amsterdam om medewerking tot het verstrekken van gemeenteterreinen voor den bouw van een noodschouwburg, werd afgewezen. Gemeld wordt, tjat Saalborn en van Praag zich nu met een adres tot den Raad zullen wenden. In de aula van de Amsterdamsche universiteit werd een Nederlandsche Vol kenbondsavond georganiseerd, ter gele genheid van het Finsche bezoek aan ons land. Daarbij voerde o.a. dr. Wi baut het woord, die zeide, dat in alle landen, groot en klein, de ondubbelzin nig blijkende wil tot den vrede van de groote massa de regeeringen moet aan sporen voort te gaan op den weg, die leiden moet tot den wereldvrede, De Volkenbond moest worden een bewust op den wereldvrede gerichte eenheid Zonder gelijktijdige economische ontwa pening zou evenwel niets bereikt kun nen worden. rof. K. R. Brotherus herinnerde ei aan, dat niets voor den Volkenbond ge vaarlijker is, dan te hoog gespannen verwachtingen, waaruit slechts tteleur stellingen geboren kunnen worden. Ei lag een dankbare taak, niet in de laat ste plaats voor de kleinere landen- en vooral de ex-neutralen - in de verbrei ding van Üen geest van menschelijk- heid en vertrouwen, van vrede en ge rechtigheid. De bemiddeling te bcheveningen is voorloopig mislukt. De haringvis- schers eischen 26 pCt. van de besom ming, de reeders bieden 24,5 pCt. en mr. Patijn stelde als bemiddeling 25 pCt voor. De visschers hebben dit vervvor pen. Omtrent den verkoop van het ter rein van het voormalige Paleis voor Volksvlijt te Amsterdam, met den tuin en de galerij werden momenteel onder handelingen gevoerd. Adspirant-koopers zouden o.a. zijn een combinatie van in- dustrieeien. De onderhandelingen moe ten evenwel nog in een zeer voorloopig stadum veirkeeren. Minister Kan heeft de afgebrande terreinen in de staatsbosschen bij Kocg wijk bezocht en was zeer onder den in druk van de aangerichte sciiade. Er ging ca. 2 kilometer hei verlóren, terwijl 250 K.M. oppervlakte bosch aangetast werden. Er wordt nu een aanvang ge maakt met het opruimen der doode boomen, daar die anders de insecten aantrekken, die weer schadelijk andere, levende boomen kunnen Geleidelijk zal de afgebrahr weer met nieuwe, jonge bounu den beplant. CADZAND Voor het huldeblijk, ann de bevol king van de Minahassa aan te bicden, is alhier f 98,50 bijeengebracht. o— ZUIDZANDE. In voltallig zitting vergaderde Dins dag de Raad dezer gemeente. Op het vooistel van de Nederland sche Thermo-chcmische Fabrieken te Amsterdam, om mei die vennootschap een contract te willen sluite n met be trekking tot de destructie van afge keurd vee en vleesch, wordt niet in gegaan. Het schrijven van Burgemeester en Wethouders der gemeente Sluis, be- oogend de stichting van een streek archief, zal nader onder oogen worden genomen, wanneer de Raad omtrent den geheelen opzet over meerdere gegevens kan beschikken. Daar ge vraagd wordt of deze gemeente in principe genegen is het plan van dat College te steunen met 25 cent per inwoner voor de eerste inrichting, wettigt dit vermoeden, dat er boven dien gelden zullen noodig zijn' voor verdere inrichting, onderhoud, admini stratie en bezoldiging van een archi varis. Met betrekking hiertoe zullen nadere inlichtingen worden ingewon nen, Het adres der gemeenle Stad Har- denberg, dat fel opkomt tegen opheffing van belastingkantoren ten plattelande vindt een gunstig onthaal. Op ver schillende utiliteitsgrcndi n meende de raad dit adres te moeten steunen. Zonder hoofdelijke sten mir,c werd besloten adhaesie te betuigen aan het door de gemeente Stad Hardenberg aan de Tweede Kamer der Staten Generaal gericht adres waarin wordt verzocht het wetsontwerp, tot opheffing van Rijks belastingkantotcn ten platte lande. niet te willen aannemer,. Behoudens goedkeuring, zal onder hands worden aanbesteed, het leggen van een keiweg voor de pakhuiren, schuren en bergplaatsen, welke gele gen zijn langs den Sluisschen weg. Eveneens zullen onder behoud van dachte, welke zijne ziel martelde, sid derde de opperhoutvester todn voor de ontdekking van zijne afschuwelijke mis daad, want hij was nu nog meer dan ooit aan het leven geneclit, tter wille van Klaartej, die hij zoozeer beminde, die zijn beschermenden arm niet kon ontberen, en den eerlijken, geachten naam, die hij tot dusver had bezeten Klaartje moest de liefde en achting voor hem, naar vader niet verliezen Klaartje moest zijn aandenken zegenen, wanneer hij er niet meer was. Een tot waanzin gestegen angstig dat een boosaardig toeval op het laafste oogenblik zijne schuld nog aan het licht zou kunnen brengen, vervulde voort durend zijn bevend hart. In de vele, slapelooze nachten, welke hij den laatsten tijd 'had doorgebrachs, wilde de vreeseiijke gedachte Hem maat niet verlaten, dat foch missCnien iemand kennis droeg van het staatslot van den vermoorde, en als het aan het licht kwam, dat hij zich de winst wederrechte lijk had laten uitbetalen, dan was hef met hem gedaan, dat wist hij. jDoch hij had zich er steeds weer mee getroost, dat Balder hem had gezegd, dat hij met niemand ooit over 'net lot had gesproken. Maar toch was het den opperhout vester iu den laatsten ttijd geweest, als- bf de vernietigende bliksemstraal elk oogenblik op hem kon neervallen. Zijn notitieboekje, waarnaar hij zoo ijverig zocht, 'hij had liet nog altijd nieti gevonden. Als hij het werkelijk in Föhreu- grund op de plaats van den moord had verloren, en iemand het daar gevonden had, dan was hij verloren. En sprak niet een van de mannen, die hij gisteren avond in het bosch ontmoette, van eene gewichtige vondst, welke kort na den moord op Balder miet ver van het lijk in een kreupelboschje was gedaan, welke de rechters bij het onderzoek van groot nut had kunnen zijn, maar die door den vinder in 'tge heel niet was afgegeven of missciiien eerst later afgegeven zou worden, wan neer de met het onderzoek belaste rechters het niet meer noodig hadden? De gedachte, dat deze vondst zijn notitieboek was geweest, wilde den opperhoutvester maar niet vertalen, en niet als een getuige, maar als een schuldige, over wiens hoofd het zwaard van den scherprechter vernietigend blinkt, betrad Felseck angstig en aarze lend de rechtzaal, {wordt vwvotou

Breskensche Courant | 1929 | | pagina 1