STEMBILJET Kijkuit-prijsvraag. Gemengd Nieuws. tiers enz. Cjcen enkele groep inwonners, die niet profiteert. Echter, ook de voorwaarden, waar aan moet worden voldaan, om een ge meente tot een gezochtte plaats te ma ken, deed spr. goed uitkomen: goede verbindingen, goede hotels, bediening enz., enz. En als vanzelf kwamen hierna ter sprake alle andere wijzen van recla me. Daarvoor is echter geld noodig en tamelijk veel, Dit is evenwel niet weggegooid: het is geld op interest. En een goede interest, indien de zaak flink wordt aangepakt. Spr. heeft in den loop van den middag onderzocht, of Breskens zich via Vreemdelingenver keer ontwikkeien kan. En spr. durft die vraag hier thans met volle oiertuiging bevestigend beantwoorden. Er zijn bad plaatsen te over, die zich met minder mogelijkheden toch tot grootte 'noogte hebben opgewerkt. Maar naast het toerisme mag niet vergeten worden, de bevordering der industrie: de vestiging van bedrijven en handelsondernemingen dient "in de hand te worden gewerkt. Spr. eindigde zijn vlot uitgesproken rede met de beste wenschen voor de te stichten vereeniging. De voorzitter dankte spr. in eenige welgekozen woorden voor zijn mooie voordracht en opende hierna de gele genheid tot het sttellen van vragen, welke alle door den heer Van Deventer tot volle tevredenheid werden beant woord. i Op voorstel van den Edelachtbaren jüeer Van Zuijen werd hierna een stich tingvergadering gehouden, waarbij zich direct 40 leden opgaven. Vervolgens werd de voonoopige Com missie bij acclamatie tot besttuur be noemd, terwijl op voorstel van diir. Carels uen Edelachtbaren Heer burge meester het eere-voorzitterschap werd aangeboden. Nadat tenslotte besloten was, aan te sluiten bij de Ned. Ver. tot bevordering van het Vreemdelingenverkeer, sloot de voorz. de vergadering. SCHOONOUDE. Maandag had aan de Landbouw school alhier het eindexamen en ook de bevordering der leerlingen plaats. Diploma's verkregen: H. Dekker Schoondijke, P. J. Lou- rens, M. Rosseel en I. Versprille te Aardenburg, J. A. Masclee Recranche- ment, P. Quaak ljzendijke, J. A. Poissonnier Retranchement, M. J. Ver- brugge Waterlandkerkje, A. B. Ver- hage Groede en P. A. de Putter te Cadzand. De heer Stevens, rijkslandbouw- consulent wees in zijn toespraak op het groote belang van de school voor deze streek en toonde zich bijzonder voldaan over de vorderingen derleer lingen. Hij hoopte, dat aile aanwe zigen, die vrij talrijk waren opgeko men, goede propagandisten zouden zijn, waar theorie en praktijk hand aan hand gaan, De heer Risseeuw, vice-voorzitter van de commissie van toezicht dankte voor het gegeven onderwijs, terwijl namens de leerlingen I. Versprille van Aardenburg als blijk van waardeering den heer Van Dijk een cadeau over handigde. V j irts werden bevorderd: Van ill naar IV A. C. Baeke Hoofd- pia.rt, j. de Bruijne Retranchement, A. j. Lako Breskens, P. Maenhout oostourg, C. M. Quist ljzendijke, V. M. Voerman Philippine, J. W. de Zwart Schoondijke, J. C. Govaert Groede, J. I. Masclee Zuidzande, J. Leenhouts Biervliet en J. Risseeuw Cadzand. Van 11 naar III R. G. BarbéPhilip pine. H. J. Brakman Oostburg, H. M. Brakman Schoondijke, J. Donze Groe de, A. B. de Groote, B. A. de Groo te en J. C. Verplanke Biervliet, P. H, de Ridder Retranchement en Z. C. Risseeuw Zuidzaude. Van I naar II A. G. Contant, A. A. de Zwart Schoondijke, D. Quaak ljzendijke, D. Quaak Zuidzande, J. C. Risseeuw, Zuidzande, P- J. Risseeuw Retranchement. A. S. van Seriën Groe de, A. A. de Zwart Zuidzande. Zaterdag had de eindles plaats van alen cursus van volwassenen, uitgaande van de afdeelang van Ooft en Tuin bouw alhier en onder leiding van den heer J. Hollebrand. Na afloop der les sprak de heer Bleiker, voorzitter der afdeeling zijn erkentelijkheid uit voor de gegeven les sen door den heer Hollebrand en zijn waardeering voor de vele praktische wenken gedurende de lessen gegeven. Hij hoopte, dat de leerlingen zich ver der zullen bekwamen, zoodat in de eerste plaats de gemeente, maar verder ook de streek nut mogen hebben van de nu gehouden cursus. De heer Cransberg sprak namens de leerlingen en dankte den heer Holle brand onder aanbieding van een cadeau De heer Van Dijk sloot als secreiaris van het hoofdbestuur de rij der s|m"e- kers en meende, dat zulke cursussen van onbegrensd nut zijn, omdat deze streek behoefte heeft aan goede tuin ders. Hij hoopte, dat meerdere zulke cursussen mogen volgen. AARDENBURG. Bij Kon. besluit is de bronzeneere medaille, verbonden aan de orde van Oranje-Nassau, toegekend aan den heer J. B. de Leeuw, tuinman aan de r.-k. pastorie alhier. VOETBAL. Onder overgroote belangstelling had Zondag 2 Juni te Aardenburg de voet balmatch plaats tusschen F. C. A. I (Aardenburg) Assebrouck (I en II) België, met uitslag 7- 8, in t voor deel van Assebrouck. o OOSTBURG. De gemeenteraad alhier heeft be noemd tot gemeente-geneesheer den heer dr I. Buskop. Door de N. V. Prov. Zeeuwsche Electriciteitsmaatschappij ie Middel burg, is het leveren en maken der hulsaansluitingen met Eleccriciteits meters voor het Laagspanningsnet te Eede, opgedragen aan de Firma Schip pers en Nauta alhier- SLUIS. Burgerlijke stand. Huw.-Voltr. 29 Mei. Benjamin Jo hannes Baas, 27 j., jm. en Ivonne Louize Verstraete, 24 j., jd, Geboorten. 4 Mei. Marcel Aloijsius, z. van M. de Beets-Baas 14, Willem Eduard, z. van C. M. M, Ohms-Saeij. 26, Cornelis Jacobus, z. van A. J. de Wilde-Brugge. Overlijden. 15 Mei. PieterBeun, 72 j echtg. van Cath. Lako. 10 Maart. Emma Cornelia Sturm, 51 jaar. GROEDE De Raad dezer gemeente kwam Vrijdag 29 Mei des avonds te 7.30 ure in vollen geta'e bijeen. De notulen der vorige vergadering werden na voorlezing onveranderd goedgekeurd. Ingekomen waren de volgende stuk ken: 1. Een verslag van de gezondheids commissie gezeteld te Oostburg. 2. Een schrijven van den heer A. de le Lijs, dat hij zijn benoeming als architect der 'gemeente aanneemt, te vens zijn dank daarin betuigende voor die benoeming. 3. Een dito schrijven van den heer J. Avot, als klokkenist. AI deze stuk ken werden voor kennisgeving aan genomen. 4. Dan doet de voorz. mededeeling van de goedkeuring der gemeente rekening 1927. 5. Een schrijven van Burgemeester en Wethouders van Sluis met verzoek om subsidie voor de vestiging van een streekarchief te Sluis. 6. Een schrijven van het bestuur van de Groesche varkensassurantie-mij, verzoekende wijziging der verorde ning op de vleeschkeuring, zooals die laatstelijk is vastgesteld. 7. Een schrijven van het R.-Kath. Kerkbestuur met de daarbij behoo- rende bescheiden ter oprichting van een R. K. school. De laatste 3 stukken werden in han den gesteld van B. en W. om prea- advies. Punt 3 van de agenda, wijziging begrooting 1928, werd metalgemeene stemmen goedgekeurd. De Raad ging hierna over in ge heime zitting, ter bespreking benoe ming onderwijzeres O, L. S. A. Na opening leest de voorzitter de voordracht voor No. 1 Mej. A.Jansen van Roosendaal te Nieuwvliet, 2 Mej. P. A. Verhage te Wilhelminadorp, 3 Mej. J. M. van Dixhoorn te Hoek, 4 Me). G. Windhorst te Rilland-Bath. Tot stemming overgegaan, werd Mej. A. Jansen van Roosendaal met 6 st„ benoemd, terwijl op mej. J. M. van Dixhoorn te Hoek 1 stem werd uit gebracht, De benoeming gaat in 1 Juli '29. Daarna deelt de voorzitter den Raad mede dat van de commissie der Z. Vlaamsche Waterleiding Mij een schrij ven Is ingekomen dat geen gelden beschikbaar worden gesteld voor de commissie die door den raad is be noemd teneinde in andere gemeenten een onderzoek in te stellen. Nu het weer over de waterleiding ging, deelde de heer de Milliano me de, dat hij in het „Dagbl. van Noord- Brabanthad gelezen, dat deTholen- sche waterleiding in 1927 f12000 en in 1928, f20.000 verlies boekte. Het lijkt spreker niet erg rendabel. Was het 'andersom, bijvoorbeeld 1927 f20.000, en in 1928 f 12000 verlies, dan ging men daar vooruit, maar, zegt spreker, het is een couranten Lericht, misschien is dat ook wel te onderzoeken. De voorzitter zegt een afschrift van de begrooting te zullen opvragen. De heer Becu heeft vernemen dat het al leugens zijn. De Voorzitter. Ik kan mij zulk een verlies ook niet indenken, aangezien alle waterleidingsmaatschappijen do- reeren in Nederland. De heer Herman. Waar zou dat tekort dan door ontstaan zijn? De voorz. Dat weet ik niet, maar het zal onderzocht worden. Weth. Vlieger. Ik veronderstel dat de tekorten in Tholen zoo wel zullen zijn, want het heeft niet in de Mid- delburgsche of Breskenssche Courant gestaan welke bladen vóór waterlei ding zijn. Evengoed als van de voorstanders zou ik willen, dat het verweer van de tegenstanders van de waterleiding even goed in het verslag van den raad wordt opgenomen.1) Dhr. Becu, dringt nogmaals op onder zoek aan. Dhr. Herman: Ik zou graag willen gaan. Dhr. Becu: Als jij gaat ga ik ook. Dhr. V. Haneghem: Ik heb het laatste rapport nog eens goed gelezen en daarin opgemerkt dat het water aan St. Jansteen alleen afkomstig is van neerslag en ik vrees dat, als alle dagen zoo een groote hoeveelheid M.s moet worden geleverd met een periode van droogte zooals nu, er dan ook wa ter te kort zal zijn. Voorzitter: Men mag toch wei veron derstellen dat het vanwege het Rijks bureau voor drinkwater ingestelde on derzoek toch waarheid bevat en dat Bureau is er zeker van. Weth. Vlieger: Ik zou er sterk voor zijn om dat punt op de agenda van de volgende vergadering te zetten dan kon worden beslist aansluiten of niet Dhr. Herman: Is er een datum wan neer er aan de waterleiding wordt be gonnen. Voorzitter: Neen, is nog niet bekend. Maakt Weth. Vlieger er een voorstel van? Weth. Vlieger: Jawel ik maak er een voorstel van, ■Voorzitter: Wordt dat voorstel van Weth. Vlieger gesteund Weth. Lombaard: Jawel. Het voorstel van dhr. Vlieger in stem ming gebracht wordt verworpen met 3 tegen 4 stemmen. Tegen stemden de heeren Herman, Haneghem, Becu, Milliano. Daarna kwam de gebruikelijke Rond vraag aan de orde. Dhr. Becu vraagt of 't mogelijk is de schooluren te wijzigen, b.v. de school tijd 's morgens een half uur later te stellen en 's middags ook. Er zijn kin deren die 3 uur op straat .ioopen. Spr. heeft daarmede de kinderen die van buiten komen op 'toog. Dhr, Van Haneghem is er ook erg voor. De Voorzitter zal Rapport vragen van inspecteur en Hoofd der School. Voorts doet dhr. Becu mededeeling dat de pomp aan de Oude menne stuk is. De Voorzitter zal voor herstel zorg dragen waarna de vergadering te circa half 10 werd gesloten, t). Wij wachten gaarne het bewijs van de beschuldiging, in de laatste woorden vervat. Red. Bresk. Courant. Door Notaris Beuningh te Groe de is Vrijdag 29 Mei 1929 in 't open baar, ten verzoeke van de familie de Witte, verkocht, een woonhuis, sectie G. 1350 perceel groot 3 A. en20c.A. staande aan de Schuitvlotstraat te Groede. Kooper werd A. D'Hond- Risseeuw, voor f1150.— Zaterdagmiddag werd de werk man v. d. W. alhier plotseling onwel, toen hij werkzaam was aan het her- leggen der bestrating in deze ge meente. Direct werd hij naar huis gebracht en werd geneeskundige hulp ingeroepen. MIJNHARDT'S 4 i Hoofdpijn Tabletten 6Qjet Laxeer-TablettefD-60 ct Zenuw-Ta Wetten 75 ct Staaltabletten 90 ct Maag-Tabletten 75 ct \J) /Bij Apoth. en Drogisten 1. 2. 3. 4.- 5. 6. 7. 8 8. 10. Naam: Adres De deelneming aan dezen wedstrijd is buitengewoon. Een uur nadat ons vorig nummer de pers verlaten had, waren reeds heel wat biljetten ingekomen. Naai aanleiding van een vraag van één der inzenders zij meegedeeld, dat ook medelezers of hunne huisgenooten megen mee doen. De inzending sluit 20 Juni a.s. HERIJK VAN MATEN EN GEWICHTEN. De herijk van maten en gewichten zal in 1929, voor wat betreft West- Zeeuwsch Vlaandeien, plaatshebten: te ljzendijke voor ljzendijke en Wa terlandkerkje. 21 en 22 Augustus; te Biervliet 23 en 24 Augustus te Hoofd plaat 26 Augustus 2 Septemberna middag en 3 en 4 Septemberte Aardenburg voor Aardenburg 5, 6 en 7 September voormiddagvoor Eede en St. Kruis 6 September namiddag; te Sluis 9 en 10 Septemberte Re tranchement 11 September te Cad zand 12 Septemberte Zuidzande 13 Septemberte Nieuwvliet 16 Sep tember; te Groede 16 September en 18 September voormiddag te Bres kens 23 September namiddag en 24 25 September. CORRESPONDENTIE. Ab. te Schoondijke. Met uw ver zoek zal rekening worden gehouden. Hoogwatergetij Breskens. DAGEN vm j nam Zomertijd. Woensdag 5 Juni 12 27 12.51 Donderdag 6 1.12 1.36 Vrijdag 7 1.27 1.51 Nieuwe Maa i Vrijdag 7 Juni nam. 15 16 Lichi op «oor Rijwielen enz. (waaronder zijn begrepen wagens, karren, enz.) Woensdag 5 Juni nam. 9.42 Donderdag 6 9.42 Vrijdag 7 9.42 HET CONFLICT IN DE HOUT INDUSTRIE TE ZAANDAM. Met overgroote meerderheid van stemmen heeft het personeel van de N.V. houthandel v.h. P. Rot Gzn. te Westzaan in de Zaterdagmorgen ge houden vergadering besloten het werk te hervatten. Het door Elburgers geloste hout, dat door de stakingsleiding besmet is verklaard, zal eveneens door hen in de loodsen worden opgeslagen. Alle arbeiders zullen zonder onder scheid weder door de firma Rot in dienst worden teruggenomen. OP HEETERDAAD BETRAPT. Toen Zaterdagnacht omstreeks half een een politieagent in burger, die ouiten dienst was, de De Ruyterkade te Amsterdam pasueerde, zag hij dat twee mannen meer dan gewone be langstelling aan den dag legden voor de garage-Fels-Ham, gevestigd in het perceel De Ruyterkade 18. De een ging op den uitkijk staan, de ander morrelde aan het slot. De agent waarschuwde zijne collega's aan het posthuis-Droogbak en had inmiddels de garage in de gaten doen houden. De beide mannen zetten hunne po gingen om de deuren te openen, voort, en met succes. Zij gingen er in, draaiden het licht op, een nam plaats aan het stuur, de ander ging in den waflen, een gesloten Ford van het nieuwste model. Opeens verschenen drie politiemannen die hun gelastten het voorgenomen autotochtje te laten varen. Zij werden geboeid en naar politiebureau Warmoesstraat overge bracht. Het zijn mannen van respec tievelijk twintig en drieentwintig jaren oud. VERDRONKEN. Zondagmiddag geraakten twee kin deren van een schipper, liggende in den Amstel nabij den Ouderkerkerdijk, onder het spelen te water. Het oud ste kind wist zelf uit het vrij ondiepe water te komen. Een tweejarig meis je evenwel is in het water blijven lig gen en werd na korten tijd levenloos opgehaald. Pogingen om de levens geesten weer op te wekken faalden. DOODGEREDEN. Zondag is de bijna 84-jarige land bouwer G. v. d. Pol te Harselaar, ge meente Barneveld, terwijl hij per rij wiel uit de kerk kwam, onder een hem tegemoetkomende auto geraakt en onmiddellijk gedood. De wielrij der stak, zonder eenig teeken te ge ven, den weg over, juist vóór de auto. SCHIP VERBRAND. Te Zandeweer, gemeente Kanten s is Vrijdagavond het schip „De Vijf Gebroeders," groot 60 ton, toebehoo- rende aan den schipper H. Wieggers, te Groningen, totaal door brand ver nield. Het schip, geladen met 550 pakken stroo, geraakte tijdens de vaart in brand. De vrouw liep in de lijn en de schipper boomde. Het schip stond direct in volle vlam. Er kon hoege naamd niets gered worden. De twee kinderen, die aan boord waren, kon den nog bijtijds de vlucht nemen. PRAKTIJK-EXAMENS. Het 21ste Practijkexamen in Boek houden, Handelscorrespondentie (8 ta len) en Stenografie (elk stelsel) van wege Het Nederlandsche Handels-In stituut zal gehouden worden op 1, 2 en 3 Juli a.s., in de p laatsen in liet pros pectus genoemd. Dit prosjjectus is gra tis verkrijgbaar bij de bekende boek handelaren en bij het secretariaat, Kle verparkweg 142, Haarlem. De inschrij ving sluit 15 Juni a.s. Ook zullen op die data worden afge- pomen de Leeraars-Examens in Han delscorrespondentie en Stenografie, zoo mede de examens Fabrieks-Boekliou- den, Rekening-Courant-Boekhouden en Voorbereidend Praktijk-Examens in Ta len en Boekhouden. Razernij. In een aanval van razernij heeft te Chicago een gehuwd man, vader van drie kinderen, twee politie-agenten ge dood en vier burgers zwaar gewond. Tot den laatsten behoorden twee buren van den man, die het huis waren bin nengedrongen om zijn vrouw en kinde ren te hulp te komen. Toen de politie het huis wilde betreden, werd zij met schoten ontvangen. De politie omsingel de daarop het huis' en bestookte lieti met traangas. Toen zij ten slotje het huis binnendrongen, zagen de agenten, dat de gezochte ontkomen was. De man moet al drie weken lang als het ware aan een stuk dronken zijn geweest. Men heeft in een der voorsteden zijn lijk op den spoorweg gevonden. Hij had zich onder een trein geworpen. De man blijkt een oud-strijder uit den oorlog

Breskensche Courant | 1929 | | pagina 2