n ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEÜWSCHVLAANDEREN Zomersproeten Sprutol Bij alle Drogisten ft* VOGELVRIJ. Jr Koos doodt liet haar Provinciaal Nieuws. Gewestelijk Nieuws. J n. BRESKENSSCHE COURANT VERSCHIJNT WOENSDAGS EN ZATERDAGS IN ALLE PLAATSEN VAN ZEEUWSCH-VLAANDEREN Abonnementsprijs p. 3 maanden f 1.25 franco p, post i 1,40 Advertentieprijs ran 1 5 regels 75 cent Elke regel meer 15 cent. Ingez. Meded. 30 ct. p. regel. 1 Drukker uitgever J. C. LE BLEU roortWM E. BOOM BLIEK ™ef°f BRESKENS Abonnements-Advertenties zeer billijk tarief. Advertenties worden aangenomen tot u i t e r 1 ij k Dinsdag- en Vrijdagmiddag 1 uur 37e jaargang Woensdag 5 juni 1929 Nummer 3433 GRATIS verzekering voor de abonné's tegen ongelukken voor it gulden bij levens- gld. bij dood mg gld. bij verlies tl gld. bij ver- ja gld. bij ver- air gld. bij ver- vyH lange ongeschikt- mil door 7h van een hl] lies van een 4(1 lies van een An lies van een heid tot werken. een ongeluk. Iw hand of voet. oog. duim. wijsvinger. De risico van bovenstaande verzekering Isherverzekerd bij de Ongevallen-Verzekering-Maatschappij „Fatum" te 's-Gravenhage. i a gld. bij verlies IR van eiken anderen vinger. ns eii &n 9ii, ind. 11 is E3B SS' :T\. ^)c\vu\dex\^v aac^sWk. Het lijkt mij toe, dat indien staatslieden wat meer kennis van de rekenkunde hadden, en meer gewend waren berekeningen te maken, er heel wat minder oor logen zouden zijn. BENJAMIN FRANKLIN. De moeizame en langdurige bespre- [ingen en onderhandelingen der deskun f] ligen te Parijs, die tot taak hadden, het lauwkeurige bedrag en de modaliteiten S,rast te stellen voor de betaling van uitschland's schuld aan de voormalige londgenooien, die formeel als de over winnaars uit den gigantenstrijd van 1914-1918 traden, hebben het groote jrobleem van de schulden weer in het ientrum der belangstelling geplaatst, doe ingewikkeld dit vraagstuk is, bleek Wel, toen de mogelijkheid werd opge worpen, van een wijziging in dc ver- deelingspe.'centages, waardoor Engeland ninder aandeel in de Duitschc betalin- ren zou krijgen, dan indertijd te Spa ïepaald was. Onmiddellijk werd ea ilannkreet \an ginds aan de Theems vernomen: „absoluut onaannemelijk voor de Britsche Regeering!" De reden voor deze onaannemelijk-verklaring was voornamelijk deze, dat daardoor Enge- land's berekening voor de terugbetaling van zijn eigen oorlogsschulden aan de Vereenigde Staten in gevaar zou wor den gebracht. Ten opzichte van het oorlogsschulden vraagstuk doet zich een eigenaardige mentaliteit bij verschillende ex-oorlog voerende landen, speciaal bij de „over winnaars" gelden. Terwijl zij, blijkens de experts-conferentie te Parijs, ten opzichte van Duitschland zich onver biddelijke schuldeischers toonen - iets waartoe zij van hun standpunt be schouwd, natuurlijk volkomen het reciht hebben - laten Zij aan den anderen kont geen gelegenheid voorbijgaan, om zach te - en ook wel minder fijngevoelige grove - wenken aan Amerika te geven, om Uncle Sam over te halen, die lastige oorlogsschulden te verlagen, of liefst geheel kwijt te schelden, onder het motto, dat het toch eigenlijk lang niet |netjes is, van zulk een groote, rijke na tie, om zoo op de -penning te zijn je gens het arme uitgemergelde Europa, en betaling van de oorlogsschulden te eischen tot den laatsten cent. Het voor FEU1LLRTON Een vermoeden, dat bijna zekerheid Voor hem werd, toen hij onderzoek deed naar Felseck's omstandigheden en vernam, dat deze vele jaren lang een weelderig en verkwistend leven had geleid, dat zijne geheele vroegere welvaart had vernietigd. Ook sprak de waard nog van de dreigende rechterlijke beslaglegging en Felseck's belangrijke woekerschul den, die dan plotseling gedelgd waren en toch ontbrak er bij de korten tijd geleden kasopname geen penning aan de kas. Roden sprong op van zijn stoel. Hij moest naar buiten snellen om Zijne innerlijke opgewondenheid voor Zijn waard te verbergen, want nu kon hij bijna met zekerheid aannemen dat niemand anders dan Felseck de vreeselijke misdaad in Föhrengrund had begaan! Want waarom moest Balder en niet Dalberg, die toch tot een hooger stand behoorde en ook reeds, zooals de recht, de gunst - zoo men wil - die zij den overwonnenen absoluut en onver biddelijk en zelfs ietwat verontwaardigd weigeren, eischen zij zonder blikken of blozen voor zich zelf op van den bondgenoot in hun strijdAmerika. Men gaat daarbij zelfs met weinig kiesche middelen te werk. Zoo kon men dezer dagen in het Italiaansche blad „Guerin Meschino" (Milaan) een spotprent zien, waarop het probleem der intergdalli- eerde schulden den Europeeschen bur gers aanschouwelijk verklaard werd. Op den voorgrond Uncle Sam, met een buik in den vorm van een glazen retort, waarin men een berg goudstukken ont waart. Hij staat door een buis in verbin ding met een kleiner retort, John. Buil, ook vol met goudstukken. Op zij heeft John. Buil een trechter, en daarin wer pen de andere Europeesche ex-gealli eerden hun geldzakken leeg. Een deel van het geld blijft in -John. Bull's maag, een groot deel vloeit verder door een buis, naar Unce Sain. Zoo wordt dus, volgens de teekenaar, middels de intergeallieerde schulden, de Europee sche welvaart naar Amerika overgehe veld, de Europeanen als magere stum pers achterlatend. Op een ander plaatje Uit Simpicissimus (München) zet men een deftig gekleed neger, die tot een geketend zwoegend Europeesch arbei der (geketend aan een Amerikaansche bank) zegt: „Wij negers hebben eeu wenlang onder de slavernij gezucht!' Moed houden! Eens zullen jelui Euro peanen je vrijheid herwinnen". En bo ven het plaatje staat: Slaven van Ame rika. Men zou zeggen, het heeft bijna iets van demagogie. En dit alles om aan te toonen, de wreedheid van Uncle Sam, die zijn voor het oorlogs spel voorgeschoten duiten terug wil zien. Eén ding ziet men over het hoofd. Namelijk, dat de stelling, dat Duitschland moet betalen, gedeeltelijk om het te beletten opnieuw te be wapenen en aldus den viede weer in gevaar te brengen,evenzeer geldt voor de Europeesche landen. Zou Amerika gaan kwijt schelden, en aldus de kos ten van het oorlogsspelletje der Euro peanen op zich nemen, dan zou het hen in verleiding brengen, nog wat meer aan oorlogstoerusting te beste den, en dat niet alleen, maar het ge mak waarmee aldus oorlogen blijkbaar geflnancieerd konden worden, zou voor sommige groepen wel eens funest kunnen zijn, en de ontwikkeling van de vredesgedachte belemmeren. Nu dwingt de flnancieele toestand alom het vredesplan aandachtig te beschou wen en op nut en uitvoerbaarheid te toetsen. Er zit dus een belangrijke prikkel in. FLORIS C. waard verzekerde, met Klaartje ver loofd wa» geweest, de schoonzoon van den opperhoutvester worden? En het geweer, Dalberg's geweer, dat bij het lijk werd gevonden? 1 Wie had het wel gemakkelijker kun nen nemen, om de verdenking van zich af en op hem te leiden? 1 In het jachtslot woonde immers, behalve de twee jeugdige leerlingen, geen ander manlijk persoon dan de opperhoutvester? I Nog denzelfden avond begaf Ro den zich naar het naaste spoorwegsta' tion, om naar de residentie terug te keeren. Hier aangekomen, begaf hij zich terstond naar het bankiershuis van Samuel Reinischer en begon zon der verdere inleidingen terstond te spreken over het staatslot, waarop de eerste prijs was gevallen, en verzocht den bankier hem mede te deelen, wan neet en aan wien het lot was ver koe...-? Uit de Voor den dag gehaalde boe. ken bleek, dat het genoemde lot den vijfden Februari was verkocht en geen ander op dien dag. Ook wist een jonge beambte van de bank zich heel goed te herinneren dat het Balder, zijn voormalige studie makker, was geweest, die het lot had ^\e\dev)e\. 17 April is het Wetsontwerp tot wijziging der Ziektewet door de Twee de Kamer met 64 tegen 16 stemmen aangenomen, zoodat, aangezien ver wacht mag worden, dat de Eerste Ka mer evenmin onoverkomenlijke bezwa ren zal hebben, wij binnenkort een nieuwe Ziektewet zullen hebben. Als men echter bedenkt, dat de vorige reeds van 1913 dateert en nooit is ingevoerd, mag men zeker de vraag stellen of de ze nieuwe Wel een dergelijk lot bescho ren zal zijn. Wij hopen van niet, om dat het dan wederom tot eindelooze politieke agitaties aanleiding zou ge ven en men thanns door het initiatief van Minister Siotemaker de Bruine een Wet heeft, die wel is waar niet ieder bevredigt, maar die toch als basis voor de ziekengelduitkeering in ons land van groote beteekenis is. De Wet gaat uit van de verplichte verzekering van alle arbeiders, in dienst van een onderneming, voor zoover deze minder dan f 3000,— per jaar verdienen en garandeert voor deze arbeiders bij ziekte een uitkeering van 80 pCt. van het gemiddelde loon gedurende 26 weken per jaar. De premie voor deze verzekering moet worden betaald door den werkgever, doch deze mag de helft van de premie van liet loon van den ar beider afhouden, zoodat liet er dus praktisch op neerkomt, dat de werkge ver en ,de arbeider elk de helft van dfr- premie betalen. Inzake de moederschapszorg is een afzonderlijke regeling getroffen, in dien zin, dat gehuwde moeders gedu rende ten hoogste 6 weken voor en 6 maanden na de bevalling een uitkeering krijgen van 100 pCt. van het gemiddel de loon, benevens geneeskundige ver zorging. Vat de werklopzen betreit is het aldus geregeld, dat deze ingeval gekocht, daar hij hel hem nog mee eene schertsende opmerking had over handigd en den verkoop ook dadelijk had geboekt, wat uit zijn schrift kon blijken. De verklaring van den jongen be. ambte bleek geheel naar waarheid te zijn, en nu had Roden de volste, nu ook voor het gerecht te bewijzen ze kerheid, dat Balder de kooper van het lot was geweest. Als deze het niet verkocht had, kwam het geld aan zijne zuster toe. Roden was volstrekt niet hebzuchtig maar in dit geval kon het voor hem niet onverschillig zijn, dat zijne ver loofde zulk een groote som, waarmee de schulden van den vermoorde ook gedekt konden worden, wederrechtelijk onthouden werd, en zoo had hij een dubbel belang in de geheele zaak: zijn vriend te redden en den roover zijn buit te ontwringen. Op zijne, aan den bankier, die reeds lang vermoedde, dat hier een misdaad in het spel moest zljn^ -t gerichte vraag, of deze hem niet kori opgeven, wie de winst had afgehaald kreeg hij het antwoord, dat de ontvam ger der winst zijn naam en stand had vérzwegen onder voorwendsel, dat hij niet gaarne in het openbaar genoemd van ziekte binnen een maand na het intreden van de werkloosheid aanspraak kunnen maken op ziekengeld, wanneer tij gedurende de laatste twee maanden vóór het intreden van de werkloosheid onafgebroken verzekerd zijn geweest. Een belangrijk punt betreft de uit voering der Wet. Deze is opgedragen aan de Raden van Arbeid voor zoover de arbeiders niet bij z.g. bedrijfsver- eenigingen verzekerd zijn. Bedrijfsver- eenigingen kunnen worden opgericht door één of meer centrale organisaties van werkgevers of daarbij aangesloten vereenigingen en één of meer vakcen- tralen van arbeiders of daarbij aange sloten vereenigingen, en zouden deze door den Minister zijn erkend, en ver der aan verschillende voorwaarden vol doen. Eén dezer voorwaarden is bijv., beiders ten minste 2,5 millioen gulden dat het totale loon der verzekerde ar- bedraagt. De bestaande fabriekszieken- kassen kunnen als afdeelingskas van een bedrijfsvereeniging blijven bestaan. Tenslotte zij nog medegedeeld, dat door de werkgevers ten behoeve van de geneeskundige verzorging per jaar 4 pro (mille van het totaal verzekerde loonbedrag moet worden afgedragen. Dit is in zekeren zin in verband gelegd tusschen zieekngelduitkeering en de ziek teverzorging. Met belangstelling mag de invoering van deze nieuwe Wet worden tegemoet gezien. Er is wel beweerd, dat dit reeds 1 Januari 1930 het geval zou zijn. Ge zien de vele zaken, die, alvorens tot invoering kan worden overgegaan, nog tnoeten worden geregeld, betwijfelen wij zeer of dit zal gaan. Ook zal het uiteraard afhangen van de verkiezingen en van de vraag, wie na deze verkie zingen Minister van Arbeid zal zijn. Aan den anderen kant echter zal de nieuwe Minister van Arbeid blij zijn, dat dit moeilijke vraagstuk eindelijk is opgelost en ongetwijfeld gaarne als één van zijn eerste daden tot invoering van de Ziektewet overgaan. als in Zeeuwsch-Vlaanderen en Schou wen. Het water moet per tank aange voerd worden en de transportkosten maken het water zeer duur. Te Axel wordt het langs de huizen verkocht voor 4 cent per emmer. wrijf met de vingertoppenwat Purol in Uw hoofdhuid en wasch daarna Uw hoofd met warm water en gewone zeep of nog beter fnet Purolzeep. Herhaal dit zoo nineri dan. Uw hoofdhuid wordt daardoor roosvrij, het haar scnoon en zachj^én valt niet uit. i v rij wijnen spoedig-door een pot Gebrek aan drinkwater. Het gebrek aan drinkwater wordt steeds nijpender, zoowel op Walcheren wilde worden. .Misschien kunt gij mij echter eene persoonsbeschrijving van dezen man geven?vroeg Roden dringend en met gespannen aandacht het antwoord tegemoetziende. „Dat is mij zeker mogelijk," sprak de bankier na zich even te hebben be. dacht „want de man, die het lot inruilde, behoort tot die menschen welke men niet zoo licht vergeet, en nu nog staat hij mij voor den geest, alsof ik hem gisteren had gezien. Hij was ongeveer tusschen vijftig en zes tig jaar oud, had eenigszins grijs gewor den, kortgeknipt hoofdhaar, een dich ten, vollen baard, en zijn geheele voorkomen wees er op, dat hij tot de beschaafde standen behoorde." Een oogenblik hield de bankier na denkend op, en nadat hij Roden nog eenige opvallende kenteekenen van den man had gegeven, die hetlothad ingeruild, vroeg hij den schilder, of deze met zijne verklaring tevreden was. - „Volkomen Volkomen, meneer Reinischer en ik ben u grooten dank verschuldigd," sprak Roden haas, tig „slechts zou ik u willen verzoe ken, u als 't u blieft ieder uur bereid te houden in eene gewichtige zaak BRESKENS. Vrijdagmiddag bezocht de Commis saris der Koningin met het College van Ged. Staten (behalve de heer v. Dusseldorp, die in het buitenland ertoeft) en den Griflier der Staten onze gemeente, om met het gemeente bestuur en het bestuur van den polder Oud- en Jong iireskens eenige zaken o. a. de duinen, in ooyenschouw te nemen. Tevens werden de eerste proeven met de nieuwe misthoorn genomen. Voor de eerste maal sinds het bestaan der visscherij in onze ge meente, is men de laatste dagen op ansjovisvangst uitgegaan, - Vrijdagavond had een drukbezoch te vergadering plaats, om te komen tot de stichting van een Vereeniging tot bevordering van het Vreemdelingen verkeer, kortweg V.V.V. genoemd. Na de opening gat de voorz., de heer W. C. Carels, het woord aan den heer Van Deventer, Directeur der Alg. Ned. Ver. voor Vreemdelingenverkeer te 's Gravenhage, die op onderhoudende, vlotte Wijze een overzicht gaf van alles wat met het V.V. in verband staat. Achtereenvolgens behandelde spr. het ontstaan van het ,V.V. en het reizen en trekken van de oudste tijden tot op heden, om vervolgens over te gaan tot het belang, dat V.V. heeft voor het land, de gemeente in het algemeen en voor Breskens in liet bijzonder. In den breede ging spr. de zeer vele voordeelen na, die het vreemdelingen- bezoek geeft voor de middelen van ver voer, het hotelwezen, de middenstanders in den ruimsten zin des woords, aruei- getuigenis af te leggen." Toen Roden zich weer alleen op straat bevond, was het hem, alsof hij nog steeds droomde. Het scheen hem bijna ongelooflijk, dat uit zulk een onbeduidend begin, waarbij toeval een groote rol speelde, zulk eene stevige keten van zware be wijzen van schuld kon ontstaan. Nu kwam het er slechts op aan, de laatste schakel te smeden, opdat de schuldige niet meer zou kunnen ontsnappen. Indien zich onder het, door den rentmeester Harden na het nazien der kas van de houtvesterij daaruit geno men geld, dat zeker ten minste voor het grootste deel nog in de centraal- kas lag opbewaard, eenige banknoten van duizend gulden bevonden, welke nummers met die van voor het lot uitbetaalde overeenkwamen, dan was het zekere bewijs geleverd, dat de op perhoutvester om de beslaglegging te verhinderen met verduisterd geld uit de door hem beheerde kas zijne schul den had betaald en dat later door den op het lot gevallen prijs had ge dekt, (wordt vervolgd!

Breskensche Courant | 1929 | | pagina 1