BRESKENS II. ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCHVLAANDEREN FEUILLETON VOGELVRIJ. Keurig zitten Vergadering van Ooft- en Tuinbouw te Oostburg. BRESKENSSCHE COURANT VERSCHIJNT WOENSDAGS EN ZATERDAGS IN ALLE PLAATSEN VAN ZEEUWSCH-VLAANDEREN Abonnementsprijs p. 3 maanden f 1.25 franco p. poat f 1,40 Advertentieprijs van 1 5 regels 75 cent Elke regel meer 15 cent ingez. Meded. 30 ct. p. regel. Drukker-Uitgever J. C. LE BLEU voorheen E. BOOM—BLIEK Telefoon BRESKENS Abonnements-Advertenties zeer billijk tarief. Advertenties worden aangenomen tot uiterljjk Dinsdag- en Vrijdagmiddag 1 uur ;-: 37e Jaargang Woensdag 29 Mei 1929 Nummer 3431 GR A TI S verzekering voor deabonné's tegen ongelukken voor gulden bij levens- jM gld. bij dood gld. bfl verlies gld. bij ver- re gld. bij ver- at gld. bij ver- 200 lanSe ongeschikt- mil door 7R van een nil lies van een dl] lies van een /ft lies van een MVV heid tot werken. een ongeluk. hand of voet. oog. duim. 'wijsvinger. De risico van bovenstaande verzekering Is herverzekerd bij de Ongevallen-Verzekering-Maatschappij .Fatum" te 's-Oravenhage. za gld. bij verlies IM van eiken anderen vinger. Zooals den lezers van dit blad be id is, heeft in den laatsten tijd euwsch-Vlaanderen - ook het wes- ïjk deel - in de belangstelling van ve- gestaan. In en buiten het parle- :nt heeft men naar middelen ge- tht om den economischen toestand n dit deel van Zeeland te verbete i. Afgescheiden van wat van overheids- ge wellicht in de toekomst voor Z. iV laanderen zal worden gedaan, lijkt II t mij juist, dat de onderscheiden ge- :enten zich zelve de vraag voorleg- n, wat er gedaan kan en moet orden om de welvaart te doen stij- n en de bestaandszekerheid te rgrooten. Ik veroorloof mij daarom, als inwo- r en tevens burgemeester van deze meente, de aandacht van de lezers lezeressen voor het navolgende te rzoeken. Bij de behandeling van de jongste meentebegrooting is met algemeene stemming een voorstel van den heer irels aangenomen, waarbij een be- ag van f 1000 is tbegestaan ter orbereiding van de plannen om van eskens een badplaats te maken, oorhands stellig een zeer bescheiden idplaatsje. Ik heb dit initiatief van in heer Carels warm toegejuicht en beschouw het als een aangename licht het mee te helpen ondersteu- tn, ook buiten den raad. De ligging toch van onze plaats, lar strand, duin en haven en den ird harer bewoners zijn mij even aovele waarborgen, dat hier iets - o in de toekomst misschien zeer veel kan worden bereikt. Als ik naga de itwikkelingsmogelijkheden, die onze oordzeebadplaatsen en die aan de dgische kust indertijd hadden, dan het voor mij niet twijfelachtig, dat ik Breskens kan mededingen. MAAR DAN MOET ER AAN- EPAKT WORDENI En vooral? dan moeten er offers bracht worden: persoonlijke ïantieele. Als men even aanneemt, dat Bres- >ns in de naaste toekomst ook als reskens-Bad bekend zal worden, n ELANGRIJKENIEUWE BRON VAN WELVAART in de bestaande worden toegevoegd. a 3e Sedert dien dag werd het lampje, oor het kruisbeeld in de gang niet Jeer aangestoken, want eene inner- ijke huivering beving het meisje, als ij er aan dacht, |dat zij haar vader teer kon ontmoeten en zien, zoo aks ij hem in dat vreeselijk droomgezicht ad; gezien. Eindelijk was het voorloopig onder- loek tegen Dalberg geëindigd,- en eeds binnen weinige dagen 'zou he* lof der gezworenen zijne zaak behande en. Omstreeks dien tdij keerde George loden, een historieschilder van naann lit pome, waar hij wegens kunststu-, lië" eenige maanden had vertoefd, veer naar de residentie, zijne woonJ Jlaats, terug. Roden was verloofd met Laura Bat ier, de zuster van den vermoorden1 trans Balder, welke tot nu toe een ne- lerig, maar eervol bestaan als onder wijzeres had geleid en waarmede hij nu 'innen korten tijd Wacht te trouwen. Waar de vreemdeling neerstrijkt hetzij voor een dagje van ontspanning hetzij voor een korter of langervacantie verblijf, om uit te rusten in hotel o pension, wordt geld verteerd. In 't voorbijgaan merk ik op, dat stellig niet alleen café-, restaurant-, hotel- en pensionhouders proflteeren, doch evenzeer bijv. de winkeliers. Ik denk aan bakkers en slagers, aan groente- en fruitzaken, aan modezaken en sigarenwinkels, enz. enz. Nauwe lijks weersta ik de verleiding, uitvoerig aan te toonen, dat in een nog veel ruimer kring van belanghebbenden de geregelde komst van vreemdelingen groote verandering ten goede brengt. De ruimte van dit blad legt mij echter groote beperking op. Slechts terloops wijs ik er daarom op, dat ook in de wereld van het ambacht de ge volgen zich spoedig doen gevoelen. Het is hier de plaatsen hetoogen- blik om er aan te herinneren, welke geweldige veranderingen erin het na burige Knocke hebben plaats gehad in den loop van weinig jaren. Op reusachtige wijze is er gebouwd; ge- heele villablokken zijn in een omme zien als uit den grond verrezen. Wat een werk! Wat een opgewektheid! Wat een fleurigheid! Voor nieuwe duizenden een stuk brood, een bestaan; voor velen belangrijk meer. Aan dit voorbeeld moeten wij ons spiegelen, Ja maar, zegt men mis schien; dat is Belgiël Dwaasheid! In ons eigen land zijn evenzeer voorbeel den, die heel sterk tot navolging prikkelen. Ik noem slechts Bergen aan Zee. Vóór ongeveer 15 jaar telde het nauwelijks 1700 inwoners. Thans heeft het er 5000, terwijl daar 's zo mers soms wel 4000 vreemdelingen aanwezig zijnl Is het niet om van te watertanden? Zeker, Breskens heeft ook Donder dagen, dat er 3000 vreemdelingen ko men, d.w.z. komendooitrek- ken in auto's, trams en bussen. Zoo als een heerlijke zoele bui voorbij trekt, zonder zelfs een droppeltje la fenis te brengen. In Sluis is dat ge lukkig reeds wat beterdaar neemt menigeen een kijkje, rust wat uit en verfrischt zich. Het eerst noodige voor Breskens, dunkt mij, is een behoorlijke RECLA ME. Onze plaats is bij duizenden, zij Toen Laura den teruggekeerde on der heete tranen de vreeselijke gebeur tenis in Föhrengrund had medegedeeld, yvas dit voor Roden oeniaubbel zware slag, want zoowel Baldtf als Dalberg waren zijne voormalige studiegenoo- jen, die hij wegens hunne uitstekende eigenschappen had leeren waardeeren en liefhebben, vooraf van Dalberg hield hij bijzonder veel. i Eti daarom meende Roden in een vreeseüjken 'd room te verkeeren, toen hij vernam, dat Datberg gevangen zat, Beschuldigd van den gepleegden moord eti dat alle tot nu toe vernomen fei ten tegen hem getuigden. „Als Dalberg dien afschuwelijken moord heeft gepleegd, dan ben ik ook tot een moord in staat!'' riep Ro den in de grootste opgewondenheid, uit, „Dalberg is onschuldig, zoo waar er een rechtvaardigt God boven ons woont! 'Hier moet eene vreesdij' ke vergissing plaats hebben, die in. elk geval moet worden opgehelderd IWant zoo iemand, «Jan ken ik Dal|J, berg's hart, dat slechts in staat is tot! de edelste gevoelens! Nog heden, terstond wil ik er heen reizen, om; een' duidelijk inzicht in alles te verkrijgen, want Dalberg, mijn beste, mijn trouw ste yriend, mag niet het offer zijn van, een blind noodlot! Jk zal en moet hem het ook slechts als overvaartplaats reeds bekend. Daarbij moet op ge schikte wijze aangeknoopt worden. Natuurlijk zijn wij Bressianen voor loopig nog niet in staat, onze gasten te ontvangen, gelijk badplaatsen van eenige ontwikkeling dat doen. Ver pleging (d.i. huisvesting, voeding, ba den enz, enz.j. amusementen, sport, alles zal schiet van den grond af moeten worden opgebouwd en inge richt. Als voorbereiding voor het groote werk lijkt het mij sterk aan te bevelen, allereerst pensiongasten te trekken. In steeds breedere kringen is de be hoefte doorgedrongen en zijn geluk kig ook de middelen aanwezig, om 's zomers gedurende korteren of lange- ren tijd aan het strand, in bosch en hei door te brengen.Daaronder zijn zeer velen met bescheiden beurs, die zich natuurlijk de weelde niet kunnen veroorloven te verbijven in DURE hotels et, restaurants. Juist hen zou den wij voorloopig kunnen ontvangen Ik zal mij wel niet vergissen, als ik aanneem, dat de hotels in onze ge meente tegen redelijken prijs gaarne pensiongasten willen opnemen, terwijl ook particulieren daarvoor wel tijde lijk een kleiner of grooter deel van hun huis zullen willen afstaan. Op deze bescheiden wijze beginnend, zullen wij de grondslag leggen voor een toekomst, waarin wij IEDER zul len kunnen ontvangen. Want het omgaan met gasten moet voor een groot deel geleerd worden. En de beste oefenschool is ook in dit geval weer de PRAKTIJK. Wie het tot zoover met mij eens is, zal, hoop ik, thans ook wel instemmen met het plan, dat mij voor den geest staat DE OPRICHTING VAN EEN KRACHTIGE, BLOEIENDE VEREENIGING VOOR VREEMDELINGENVERKEER (V. V. V.J De Breskensche V.V.V., waarvan IEDER lid kan worden, doch waarbij uiteraard allereerst gerekend wordt op. de toetreding van alle neringdoenden, in den ruimsten zin. Langs dezen weg Kan ae vereeniging beschikken over de gelden, om een inslaande reclame te maken. Want de vreemdelingen (de gasten) komen njet. vanzelfze moeten getrokken worden. Het zou voorbarig zijn reeds nu een schets te geven van de reclame, die gevoerd zal moeten wor den. Men vergeve het mij echter, als ik onder de aandacht wensch te brengen redden, zoo waar de hemel mij in; mijn laatste uur genadig moge zijn!" En reeds den volgenden dag stond iRoden voor den president van het ge rechtshot Lorin, wie,n hij smeekte, nadat hij zich aan hem 'nad voorge steld, hem alles had verklaard en ook bewijzen van Dalberg's edel hart gege-- ven had, het onderzoek nog me? te laten sluiten, daar hij met behulp van detectives, voor wier betaling hij zelf- zoude zorgen, zijn best zou doen, be wijzen voor Dalberg's onschuld te ver zamelen en den waren dader op te spo ren. „Zoo eenvoudig, als gij het u voor stelt, beste meneer Roden, is de zaak niet", zeide Lorm, terwijl hij met een zweem van ironie om de lippen van zijne akten opzag „de justitie let niet op edele gevoelens, zij ziel slechts de daad. Of die nu uit deze ot andere grondeun begaan is, dat is haai geheel onverschillig. Alleen de daad, niets anders dan de gepleegde daad, komt bij het gerecht in aanmerking, en volgens de in de nu afgesloten ak ten van het voorloopig onderzoek neer gelegde, onbetwistbare bewijzen, is Dalberg alleen de dader, en moet men alleen nog maar afwachten, wat de jury besluit. Brengt gij mij in dien tijd een overtui b.v. de uitgave van een fraai Bres- kensch nummer van een daarvoor in aanmerking komend geïllustreerd week blad met een pakkende uitnoodiging (tókst en foto's) tot een verblijf (be zoek) aan Breskens. Elke gast, die wij zullen ontvangen en die TEVRE DEN vertrekt, helpt mee aan de recla me. (Kweekt men die tevredenheid in 't algemeen niet door beleefde behande ling, netheid en zindelijkheid, prima consumptie en billijke prijzen Gerust geloof ik te mogen zeggen dat het gemeentebestuur door een harte lijke medewerking alles zal idoen om Breskens van zijn ligging te doen profi teeren. Het is reeds aan het onder handelen om het oppertoezicht te hebben over het strand en de duinen, om daar regelend te kunnen optreden. En 'k hoop het nog te beleven, dat het plan, reeds zoo dikwijls door mij besproken, werkelijkheid wordt, het pan n.l. om den boulevard van Knocke uit door te trekken tot Breskens. Welk een perspectief, nietwaar Mannen en vrouwen van Breskens, PAKT AAN en (DOET HET NU. Be gint met de oprichting van een schitte rende V.V.V. Slaat de handen weer in elkaar, gelijk ge dat op onvergetelijke PAKT AAN en D)OET HET NU. Be ding van het feest van Ooft- en Tuin bouw. Doe dat en de overwinning is U! B. v. Z. Als men zoo nu en dan des morgens slechts een weinie/Purol even tusschen de handen wrjjit, dan wordt dit bij het 'uits'trijk»ejnijd*6or de haren, onmiddellijk daarin ^genomen en het gevolg hier van j^aat na het kammen Uw haar den gejreelen dag keurig blijft zitten. y Zondag j. 1. hield de Maatschappij van Ooft- en Tuinbouw haar alge- vergadering in de Stadsherberg te Oostburg. Te half vier opende de voorzitter, de heer D. v. Zuijen de vergadering, waarbij hij zijn teleurstel ling uitsprak dat er van de ruim ze ven honderd leden slechts zeven en gend bewijs van de onnschuld eds aangeklaagden, dan is het iets anders, dan zou het onderzoek zeker verdei kunnen worden voortgezet. Heb ik goed gehoord, meneer- Roden, zijt gij de verloofde der zuster van den eer- moorde „Ja, meneer de president!" „Dan kunt gij, zoo ge wilt, de voor werpen meenemen, die in de kleederen van den vermoorde werden gevonden en die voor den ganng van het gerechte lijk onderzoek ditmaal geheel vonder belang zijn. Ook zal ik u de zich nog in Balder's woning bevindende voor werpen laten bezorgen, welke gij ook aan uwe verloofde, als de rechtmatige erfgename, kunt doen toekomen." Bij deze woorden haalde Lorm een pakje uit eene schuiflade van zijrie schrijftafel te voorschijn en overhan digde het Roden. Eehige uren later zat de schilder in eene tot de heerlijkheid Salenroode behoorende dorpsherberg, waar hij, om beter nasporingen en waarnemin gen te kunnen doen, voor eenigen tijd zijn intrek had genomen, diep in ge dachten verzonken. Het pakje met de bij den vermoorde gevonden voorwerpen, dat de president hem had overhandigd, bevatte niets, dat voor zijne nasporingen nuttig kon dertig waren opgekomen. Slechts van één der niet aanwezigen kende hij een goede verontschuldiging, n. I. het hoofdbestuurslid, mevrouw Van Crulj- ningen-Erasmus, die aan huis gebon den was door de geboorie van een zoon. Namens de Maatschappij werd haar een eenvoudige ruiker gezonden, vergezeld van gelukwenschen. Na voorlezing van de notulen tracht desecretaris uitvoerig veislag uit ever het afgeloopen jaar; naiuurliik werd uitvoerig gewag gemaakt van het vijf tigjarig bestaan der Maatschappij, de daaraan verbonden en zeer geslaagde tentoonstelling en de belangstelling en waardeering van overheidswege; o.a, door den vice-voorzitter, de beer Risseeuw te benoemen tot ridder in de orde van Oranje Nassau en den heer Rosendaal te begiftigen met de medaille. Een woord van dank werd geuit aan de Stoomtram Mij Breskens- Maldeghem voor het gratis aanbieden van een tramrit met het salon-rijtuig. Verder werd de houding van Schoon- dijke's burgerij ten zeerste geprezen en den heer Butler dank gebracht voor het gratis beschikbaar stellen van zijn weide. Verder werden herdacht de heeren Columbiers, Puijpe, Faro, die een kwarteeuw deel hadden uitge maakt van de tentoonstellingsjury. Nog werd medegedeeld hoe uit het tweede bezoek van den Minister de oprichting van de studie-commissie voor land- en tuinbouwbelangen was ontstaan, welke commissie de iijks- steun wist te krijgen voor een demon stratie-bedrijfje te Schoordijke. Cur sussen werden gehouden te Schoon- dijke,Oostburg, Aardenburg, Biervliet, alle vier met veel succes. In den loop van het jaar waren veel bessen aan geplant, de opbrengst van deze plant was middelmatig. Na dit verslag volgden de verslagen van de afdeelingen, waarna de pen ningmeester verslag uitbracht, hetwelk werd goedgekeurd. De rekening sloot met een batig slot van f 511,64. Bij de post tentoonstelling werd de vraag te berde gebracht, of deze niet te groot werd opgezet en of bij misluk king bijv. door slecht weer, de maat schappij niet voor een te groot finan cieel nadeel zou komen te staan. Het bestuur zal onderzoeken of een fonds gevormd kan worden, dat een moge lijk te kort zou kunnen dekken. Daarna gaf de voorzitter het woord aan den heer Rijkstuinbouwconsulent, na hem hartelijk welkom geheeten te hebben. De heer Van de Plassche sprak ongeveer als volgt: zij» alleen eene oude, verscheurde cou rant viel hem op, waarin het bericht stond, dat op een het nummer 5738 dragend staatslot de hoogste prijs 70.000 gulden was gevallen, en dit nummer was onderstreept met een rood potlood. In elk geval had Balder het zelf onderstreeptt, en nu zeide Roden tot zJijh zelf, dat Balder dan toch eene re den moest hebben gehad, om dit num mer bijzonder kenbaar te maken tn te onderscheiden. Het was niet onwaarschijnlijk, dat Balder ook in het notitieboekje, dat men bij hem had gevonden, iets om trent dat lot zou hebben aangeteekend. Snel nam Roden het boekje ter hand en begon er ijverig in te bladeren. Plotseling hield hij op Zijn hart begon hevig tte kloppen en Zijne polsen joegen koortsachttig, Daar daar stond het duidelijk door Balder's eigen hand geschreven: „Den vijfden Februari heb ik met vader bij den bankier Samuel Reinischer voor f300, het staatslot No. 5738 gekocht. Mogt het mij en mijne geliefde zuster geluk aanbrengen". Jwofdt vwvoted)

Breskensche Courant | 1929 | | pagina 1