ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCHVLAANDEREN HuiduitsJ ffi Buitenland. FEÜILLETON VOGELVRIJ. Binnenland. SKENSSCHE COURANT VERSCHIJNT WOENSDAGS EN ZATERDAGS IN ALLE PLAATSEN VAN ZEEUWSCH-VLAANDEREN Abonnementsprijs p. 3 meenden 1.25 franco p. post f 1,40 Advertentieprijs ven 1 5 regels 75 cent Elke regel meer 15 cent Ingcz. Meded. 30 cl. p. regel. Drukker-Ultgever J. C. LE BLEU voorheen E. BOOM BLIEK Telefoon BRESKENS Abonnements-Advertentles zeer billijk tarief. Advertenties worden aangenomen tot n 11 e r 1 (j k Dinsdag- en Vrijdagmiddag 1 uur 37e Jaargtng Zaterdag 25 Mei 1029 Nummer 3430 GRATIS verzekering gulden bij levens- raa gld. bij dood mw gld. bij verlies pa gld. bij ver- is gld. bij ver- ap gld. bq ver- ia gld. bij verlies voor deabonné's tegen yMfl lange ongeschikt- lyM door 7h vaneen hy lies van een riy lies van een /h lies van een III van eiken ongelukken voor■•a heid tot werken. een ongeluk. 1hand of voet. oog. duim. wijsvinger. anderen vinger. De risico van bovenstaande verzekering Is herverzekerd bij de Ongevallen-Verzekering-Maatschappij .Fatum" te 's-Gravenhage. ENGELAND- De Engelsche vredesvrienden pu- liceerden een manifest, o.m. onder- leteekend door Lord Robert Cec.l, ,ord Balfour, Lady Oxford, Bernard haw enz., waarin o.m. er op gewe ien wordt, dat," indien de mogend heden inderdaad van plan zijn aan het ellogg-pact te houden, het geen loei kan, .[yjphen nog gewapend te lijven, uitgezoVitterd voor politie doeleinden' Resteert dus nog slechts, j het verdrag te voltooien door het sluiten van overeenkomsten voor de I vredelievende regeling van geschillen. Daarom werd den poli rieken leiders j gewezen op de noodzakelijkheid om «maatregelen te nemen voor de ont wapening. De Engelsche regeering moest de leiding nemen. Mac Donald _gaf te kennen, dat inderdaad het Kellogg-pact onmiddellijk aangewend moest worden als basis voor bevre- digendeontwapeningsovereenkomsten. Lloyd George steunde het pricipe eener definitieve bewapeningsinkrim ping krachtig Baldwin gaf te kennen, dat definitieve voorstellen voor de be perking der bewapening ter zee reeds voor Engeland gedaan zpn, terwijl hij het. wat de landmacht betrof, beter achtte, dat een millitaire mogendheid hier het initiatief nam. Verder werd bij- het Kellogg-pact reeds de ver plichting tot vredelievende regeling Van geschillen aanvaard. Wasc'n de aangedanejakfatsen met warm water en PuroLseff; droog dan voor zichtig af en^dtfe er wat Purol op. Her haal dit,pKen dag, zoo lang het noodig DIVERSEN. Gemeld wordt dat de ex-president I van Mexico, die tijdens de jongste onlusten opperbevelhebber van het leger werd, als zoodanig is afgetreden en zich op zijn landgoed gaat terug trekken om zich aan den landbouw te wijden. De strijd in China schijnt op nieuw te ontbranden. Generaal Feng heeft zich tot opperbevelhebtei der Noordelijke strijdkrachten in China, onafhankelijk van de Nanking-regee- ring, doen inroepen. Hij wil te Pe king een nieuw kabinet vormen, be staande uit vertegenwoordigers van den linkervleugel van den Kwomintang en burgerlijke kringen. Hij verklaarde, dat de Kwangsi-troepen, die tegen ^Kanton strijden, hem gehoorzaamheid "Verschuldigd zijn. Intusschen worden groote neder lagen van de Kwangsi-troepen gemeld, positie weer gesterkt is. Het execu- Zijne polsen klopten in de vreese- lijkste opgewondenheid, want ieder oogenblik kon hij verwachten, den uitroep te hooren: „Hier hier in het kreupelhout is een notitieboekje gevonden, dat de dader vermoedelijk op zijn vlucht verloren heeftl" Geluk kig voor den opperhoutvester weer klonk die uitroep niet. De comnissie had haar onderzoek geëindigd. Balder's lijk werd ten be hoeve van de lijkschouwing naar het lijkenhuisje van het naburige dorps- kerkhof gebracht, en langzamerhand werd het tooneel der bloedige mis daad verlaten. Diep ademhalend en als 't ware ba dend in angstzweet bleef de opper houtvester alleen achter. Met koorts achtige haast doorzocht hij nu al het kreupelhout in den omtrek, maar het verloren boekje werd niet weer gevonden, en geheel gebroken sloop Êelseck naar zijne woning terug, fïenige weken waren sedert dien zoodat de huidige regeering in haar tieve comité der Kwcmintarg is te Nanking in speciale zitting bijeen geroepen. Hier worden beslissingen genomen omtrent de actie, die men tegen generaal Feng zal ondernemen. De Volkenbondsdag is door het initiatief tan de Vereenijng voor Vol kenbond en vrede een succes geworden. Het was Zaterdag IS Mei tevens dertig jaar geleden, dat de eerste vredesconfe rentie vóór dertig jaar te 's Graven hage in het huis ten Bosch gehouden werd. Een propagandatocht, waaraan ca. 40 auto's deelnamen, werd door Zuid Holland gehouden, waarbij op groote schaal brochures werden verspreid, waar in doel en werkwijze van den Volken bond werden uiteengezet. Des avoiitls vond in Seheveningen een herdenkings bijeenkomst plaats, waarop door minis ters en leden van Eerste en Tweede Kamer het woord werd geroeid, en waar in werd betoogd, dat het aantal ijver aars voor den wereldvrede hoe langer hoe meer toeneemt. Men zal zich binnenkort nauwkeu rig op de hoogte kunnenn stellen van den stand der zaken van de Belgisch- Nederlandsche onderhandelingen daar de Belgische Regering zich onverwijld in verbinding zou stellen met de Nederland sche, inet betrekking tot de documenten die opgenomen zullen worden in de publicatie der tusschen beide landen gewissere stukken. Publicatie zal zoo mogelijk op het zelfde oogenblik te 's Gravenhage en Brussel geschieden. De plannen voor een retourvlucht naar West-lndië nemen vaster karakter aan. De benoodigde gelden zijn nu bij een, ook de technische kant van de zaak moet al in orde zijn, zoodat alleen nog eenige commercieele moeilijkheden moeten worden opgelost. De Dornier-Wal-Vliegtuigen hebben wel ongeluk. Na het droeve ongeval te Bagdad, waarbij één van de drie veron gelukte, hebben de andere twee de reis voortgezet, en bereikten Zaterdag j.L behouden Batavia. Maar bij het bijvullen tijd verloopen. Uit Felseck's woning scheen alle licht geweken en ook het laatste vonkje van vreugde en geluk was uitgedoofd. Zelfs de bloemen, waarmede Klaar tje anders met liefdevolle hand de kamer haars vaders placht te versie ren, waren verdwenen. Met gebogen hoofd sloop hetmeis je rond. Hare wangen werden van dag tot dag bleeker, en haar vroeger zoo lief en vriendelijk gelaat maakte den indruk, alsof zij zich inspande smartelijke tranen terug te dringen De opperhoutvester sprak slechts weinig en liep als in gedachten rond of zat, als hij zijne ambtelijke bezig heden verricht had, in zijn armstoel als een ernstige zieke. Zijn vroeger donker haar was kort na den noodlottigen nacht wit gewor den, zijn vroeger zoo vaste en zekere tred was aarzelend en onzeker, en hij scheen altijd verschrikt te luisteren wanneer zich ergens ook maar het zachtste geruischliet hooren. Hij was geheel veranderd. Doodelijke vrees voor de ontdek king, verdriet en berouw over de vreeselljke daad, die hij had begaan, hadden hem tot een gebroken grijs aard gemaakt. Menschenbloed, dat van den benzine-tank van de D 23 te Tandjong-Priok, is er brand ontstaan, waardoor dit toestel ook verloren ging. Het brandde geheel uit. Zoodat er van de drie die uitgingen met de Nederland- sche kleuren (doel was o.a. vlagvertoon iu nog maar één over is. De Pinksterdagen hebben geen te leurstelling opgeleverd. Het weer verbe terde steeds en er vond een ware uit tocht van de stad naar het land en van het land naar de stad plaats. De spoor wegen hadden een record-vervoer te ver werken. Buitenzaken en eigenlijk alle ne ringdoenden hadden niet te klagen. Van de diverse ongevallen die de drukte - doch ook dikwijjs grove roekeloosheid en eigen schuld - opleverde, noemen wijAutobotsing bij Zundert tusschen Nederlandsche en Belgische wagen, waar bij twee Belgen gedood werden en ver schillende andere personen jzwaar ge wond; twee muzikanten uit Limburg, die aan de muziekfeesten tte Naarden deel namen, en daar 's nachts om drie uur gingen roeien, sloegen met de boot om en verdronken- In Baarn verdronken twee personen in de Eent, doordat het bootje waarin zij zich met nog 3 perso nen bevonden, omsloeg ien gevolge van hun moedwillig schommelen. Bij Rilland Bath werd een Belgische auto op den onbewaakten overweg door een trein gegrepen. Alle 4 inzittenden werden ge dood. Verder zijn de daders van den roof moord te Amstelveen g.-vat en tot be kentenis gebracht. De wandaad was al lang voorbereid. Naar den dader van den roofmoord te Breda wordt nog ge zocht. Het conflict in de Scbeveningsche haven heeft zich tnans zoodanig ont wikkeld, dat de zeevisscherij nu geheel stil is gelegd. De trawlvisscherij is ei thans ook bij betrokken. Men gelooft, dat de staking van langen duur zal zijn. Ei doen zich geen onregelmatigheden voor en de stemming is rustig. Een experiment te Seheveningen ge- ihouden, om in draadlooze telefonische verbinding met een vliegtuig in de lucht te komen, slaagde volkomen- om wraak ten hemel schreide, had hij vergocen, bet levensgeluk van een jong. hoopvol man, die nu om zijnent- wil.onschuldig in de gevangenis smacht te ,had hij vernietigd en het hart van zijn eenig Kind gebroken, dat hem zoo zeer had liefgehad. Het voorloopig onderzoek tegen Dalberg wegens moord op den hout vestersleerling Frans Balder had van dag tot dag voor den ongelukkigen veidachte eene steeds ongunstiger wending genomen, en ondanks de verzekeringen van zijn volkomen on schuld. ondanks de manlijke en flinke tegenweer tegen alle tegen hem ge richte aanvallen, werden de netten van het verderf boven zijn hoofd steeds meer en meer saamgetrokken; want voor de rechters, met zijne zaak be- last, scheen Dalberg's schuld zonne klaar bewezen, te meer daar bijna ie der gehoorde getuige eene nieuwe onbreekbare schakel smeedde aan de keten der schuldbewijzen; en zoo spoedde met ontzettende snelheid het voorloopig onderzoek tegen Dalberg ten einde. Zijn lot was al zoo goed als beslist en reeds bij de eerste zitting van de jury zou zijne zaak in behandeling komen, vermoedelijk met geen ander \e ^ar&euWvcj. Slot. Ik zelt heb langen tijd een ernstig bezwaar gehad, en eigenlijk nog, dat der verplichte aansluiting. En was er aan te ontkomen, ik geloof, dat vele tegenstanders in voorstanders zouden veranderen. Maar er is niet aan te ontkomen: de tarieven en de risico, zouden te hoog worden- En nu moeten we niet vergeten, dat dit zuiver een kwestie van gewoonte is. Over 3 jaar praten we er niet meer over. Zoovele imperatieve voorschriften als in de woningwet, de warenwet, in de bouwverordeningen en dergelijke slik ken we, en denken er niet meer aan. Ik herinner me, dat een 20-tal jaren ge leden bij bijna iedere arbeiderswoning eeyi waterton onder de goot stond, want een regenbak was veel te duur. Toen zijn de bouwverordeningen ge komen en alle huiseigenaars mopperden dat het een lust was. En nu na de jaren die voorbijgegaan zijn is er toch nie mand, die nog terug verlangt naar de tonnentijd. Zoo zal het ook gaan met de waterleiding. Nu staat ieder oj) zijn achterste beenen; over 5 jaar brengt ieder Cadzantenaar hulde aan de mannen, die den moed gehad heb ben, oin trots alle kiezergemopper hun voor te laten hooren. Dat dit maai geen rethorica is bewijst Tholen. Als er ergens gemopperd is legen de ver plichte aansluiting dan is het te 3 holen geweest, daal heeft inen er zelfs een uitspraak van de Rechtbank voor ovei geliad, wat ik van vele Aai denburgers nog niet denk, en nu na enxele jaren is er behalve een hooge uitzondering niemand, die er over denkt de water leiding te wpllen missen. Denk ook aan Borsele, de gemeen te, die indertijd weigerde aan te slui ten bij de Z.-Bevelandsche waterlei ding, maar thans op allerlei wijzen tracht nog aan te sluiten, maar voor wie het uit een financieel oogpunt on mogelijk is. Waterleiding is gewenscht en ik zal voorstemmen le omdat zij van groot belang is voor de volksgezondheid. 2e omdat zij de mogelijkheid opent voor wederopbloei der streek, dour, bevordering van tuinbouw, het verrij zen der fabrieken enz. 3e omdat de commissie van onder zoek zijn taak heel ernstig heeft op- resultaat dan het voorloopig onderzoek had opgeleverd, en zou Dalberg zeker veroordeeld worden. Geene liefhebbende hand werd den ongelukkige toegestoken, geen ver zachtend woord van troost klonk hem in het oor, en ook niet de geringste straal van hoop op een gunstigen om keer in zijn vreeselijken toestand drong tot zijne wanhopige ziel door Allen allen hadden zich van hem afgewend, allen braken vernieti gend den staf over zijn hoofd. Alleen zijn beschermengel, zijn be mind Klaartje, geloofde vast en on wrikbaar aan hem en zijne onschuld Zij had het wel willen uitgillen in de wereld; „Ik ken Dalberg's gouden hart, dat altijd slechts voor het goede en edele geklopt heeft. Hij is on schuldig aan den dood van den on gelukkigen Balder, even onschuldig als de schitterende lelien des velds aan het vergoten bloed op Golgotha! Bevlekt uwe handen niet met het bloed van een onschuldigel Overweegt lang, voorzichtig en bedachtzaam, voor gij oordeeltl Ben ander is de moor denaar, zoekt hem, spoort hem na en gij zult hem vindenl" Waar Klaartje ging of stond, droo mend zoowel als wakend, altijd dacht gevat en waaruit gebleken is, dat de zaak in elkaar zit, zooals wc dat van de Nederlandsche ingenieurs gewoon zijnl Dhr. De Bruijne. De heer Catsman heeft gezegd, dat de zaak vertroebeld is ik kan dat niett ontkennen, maar waar hij zegt, dat men niet moet schermen met een zekere „Men", maar nainen moet noemen, daar ben ik het ook mee eens en daarom zal hij hier een naam noemen, ld ie van den Burgemeester ven Terneuzen. Oe Bruijne doet daarop voorlezing van een brief van den heer Huizinga betreffende de levering van buizen en reis- en verblijfkosten van commissie leden. Verder heeft de heer Catsman water leiding noodig voor zijn jatnfabrick! Dhr. Catsman: Ik dank de heer De Bruijne voor zijn bevestiging dat de zaak vertroebeld is. Wat de brief van dhr. Huizinga betreft, die is van geen bcteekenis voor de waterleiding. Men mag niet vergeten, dat de heer Hui zinga een weinig gepasseerd was en daarom een weinig scherpen brief heeft geschreven. Die zaak is onder zocht en geheel in orde gebleken. De jamfabriek! Alweer vertroebeling! Er is geen sprake van ojiricliting van een jamfa briek. Dhr. Carrière: Twee der opposanten hebben verzocht hun bezwaren op ons bureau in Den Haag naar voren te mo gen brengen en het bureau stonu oat Verzoek toe. Toen andere deskundigen dat hoorden zeiden deze, „Jullie lijkt wel gek I" Maar wij wilden den schijn niet op ons laden, of wij de tegen standers niet te woord wijden staan en op den bepaalden dag verschenen ue i mannen, die ik X en 1] wfii noemen in Jjcn Haag, en brachten hunne bezwaren le berde, die wij alle weerlegd hebben, zoodat zij bijna van tegen-voorstanders geworden waren, maar toen bleek, dat achter deze 2 menschen een deskundige stond, die zij niet wenschten te noemen, hoeveel moeite wij daartoe ook deden, want wij zouden liet zeer op prijs gesteld hebben dien ueskundige te leeren ken nen. Het mocht evenwel met baten. Voor hun vertrek is van dat onderhoud met hun een resumé opgemaakt, dat de heeren X en IJ, ondcrieekend hebben en waarin zij tegenover het bureau iets beloofden. Doch al zeer spoedig bleek, dat zij die belofte niet gehouden heb ben, want wij vernamen, dat diezelfde X en IJ den boer opgingen om de raadsleden op te zetten tegen de wa terleiding! Maar het zonderlingste komt nog! Diezelfde heeren vroegen of ons zij aan den ongelukkigen Dalberg en peinsde voortdurend over middelen hoe zij de bewijzen zijner onschuld zou kunnen leveren, hoe het mogelijk zou zijn, het spoor van den waren moordenaar te ontdekken. Evenals vroeger stak zij nog altijd eiken avond het blauwe glazen lampje voor het oude, groote kruisbeeld in de gang aan, waarvoor zij, eer zij zich te bed begaf, steeds lang en innig placht te bidden. Toen zij op een avond weer bezig was, het kleine altaarlampje voor het kruisbeeld in orde te brengen en het juist aanstak, hoorde zij plotseling een slependen tred achter zich, en toen zij zich omkeerde, zag zij bij het blau we schijnsel der lamp haar vader voor zich, zooals zij hem in den droom, door het vele licht der maan in het pijnbosch beschenen, had gezien, hoe hij zich, niet ver van een dood op den grond uitgestrekt mensch staan de, in de woudbeek de handen rei nigde van het bloed; en met een luiden kreet van schrik verloor Klaar tje haar bewustzijn en viel neder. {Wordt vervofeU

Breskensche Courant | 1929 | | pagina 1