s ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCHVLAANDEREN r Buitenland. FEUILLETON VOGELVRIJ. Binnenland. \ve\ e v\axv&sc\ve o\V Uit hoofde van het Pinkster feest verschijnt Dinsdagavond tg geen nummer van ons blad. De Uitgever. je SKENSSCHE COURAN VERSCHIJNT WOENSDAGS EN ZATERDAGS IN ALLE PLAATSEN VAN ZEEUWSCH-VLAANDEREN Abonnementsprijs p. 3 maanden f J.25 franco p. poat f 1,40 Advertentieprijs Tan 1 5 regels 75 cent j F.lke regel meer 13 cent lngez. Meded. 50 ct. p. regel. Drakker-Uitgever J. C. LE BLEU voorheen E. BOOM-BLIEK Tno'02°° breskens P»»**1™ Abonnements-Advertenties zeer billijk tarief Advertenties worden aangenomen tot uiterlijk Dinsdag- en Vrijdagmiddag 1 uur 37e Jaargang Zaterdag 18 Mei 1929 Nummrr 3429 GRATIS verzekering voor deabonné's tegen ongelukken voor gulden bh" levens- jia gld. bij dood m» gld. bh verlies gld. bh ver- ii gld. bh ver- atr gld. bh ver- ia gld. bij verlies inn lange ongeschikt- illM door '7h v»n een hl] lies van een 4[J lies van een Ah lies van een Ifj van eiken jvv heid tot werken. ®BB eenongeluk. hand of voet. 00g ÉB duim. "B wijsvinger. anderen vinger De risico van bovenstaande verzekering is herverzekerd bh de Ongevallen-Verzekering-Maatschapplj „Fatum" te 's-Gravenhage. ENGELAND- De Britsche minister van Financiën heeft in een kabinetsraad verklaard, dat de Engelsche regeering onder geen omstandigheden zal ingaan op de jongste voorstellen van de com missie van experts voor de herstelbe- langen te Parijs. Kort daarop is het Britsche parlement ontbonden, krach tens het door den Koning te Bognor in een zitting van den raad van State, door hem gepresideerd, geteekend besluit. Het was de eerste keer sedert 4 December j. 1. ,dat de Koning een zitting van den raad presideerde. In de troonrede bij de ontbinding wordt o. a. verklaard, dat de regeering onder voorbehoud van wederkeerigheid de noodige maatregelen zal nemen, om het protocol betreffende het verbod van het gebruik van chemische en bacterio ogische middelen bij het voe ren van oorlog te doen aannemen. Voor de 615 zetels in het lagerhuis bestaan momenteel reeds meer dan 1718 candidaten, onder wie 67 vrou wen. De vrouwelijke kiezers zijn ech ter verre in de meerderheid. In 441 van de 615 kiesdistricten zijn al 1,25 millioen meer vrouwelijke kiezers dan mannelijke. o FRANKRIJK. Het eindrapport der experts, dat door de redactiecommissie werd opge steld, had begin dezer week reeds voor een reeks vraagstukken formulee ringen gevonden, wat evenwel nog niet wilde zeggen, dat deze ook zoo 'door de conferentie zouden worden aanvaard. Heden hoopte men in ple naire zitting' bijeen te komen, ter be sprekingen van het rapport, Men is niet zeer optimistisch inzake aanvaar ding der Duitsche desiderata door België en Frankrijk. Er is een Fransche oceaanvlucht, door de aviateurs Eefèvre, Assolant en Lotti in voorbereiding in de rich ting West Oost, van New-York naar j Parijs. Zij hopen over eenige weken I te vertrekken en stellen zich voor Pa rijs in 30 uur te bereiken. Verder zou er uit New-York e 117. Toen Klaartje weer eenigszins tot kalmte was gekomen, zocht zij hare legerstede weer op. Het duurde echter lang, eer zij den I slaap kon vinden, want telkens en tel kens weer traden de vreeselijke spook gestalten haar voor den geest. Eindelijk, toen de sterrren reeds lang zamerhand verbleekten, de nieuwe dag aanbrak en de vochtige nevelen zich over de weiden uitspreidden, viel het meisje in eene onrustige sluimering, waaruit zij plotseling werd opgeschrikt door luide, onheilspellende stemmen. Het lawaai nam steeds toe, en zij meende ook uitroepen van ontzetting te hooren. Haastig kleedde zij zich en wilde (wegsnellen; maar reeds werd de deur iharer kamer opengerukt, en doods bleek vloog de oude meid binnen met den uitroep: „Beneden in Föhrengrund ligt de houtvestersleerling Balder dood geschoten." Als waanzinnig staarde Klaartje de ongeluksbode aan; doch eer zij nog een geluid over hare lippen jton brengen, ging de meid voort met vlucht naar Kopenhagenen Stockholm ondernomen worden met een driemo- torig Fokker-watervliegtuig, o DUITSCHLAND. In den Pruisischen landdag hadden stormachtige scènes plaats bij de be sprekingen der bloedige 1-Mei-onlus- ten. De communisten dienden een motie van wantrouwen in tegen den premier Braun en den minister van Binnenlandsche zaken Grzesinsi. De communisten scholden den minister uit voor bloedhond en arbeidersmoor denaar. In den Rijksdag ging het veel kalmer toe. De communistk."-*4ie voor stellen, om het verbod van den bond van roode frontstrijders en de „Rote Fahne" op ce heffen, werden verwor pen, waarna de communisten den strijdkreet., Rotfront" aanhieven, terwijl de andere afgevaardigden lachten. Daarmee was de bloedige affaire van de baan. De Duitsche gezant te Moskou had geprotesteerd tegen de anti-Duitsche demonstraties te Leningrad, naar aan leiding van de 1-Mei-onlusten te Ber lijn De sovjet-regeering verklaarde, dat zij voortaan zal optreden tegen het beleedigen van Duitsche emblemen terwijl naar de demonstraties te Le ningrad een onderzoek zal worden ingesteld. DIVERSEN. De eerste ratificatie, afkomstig van Zweden, van de generale acte voor de verplichte beslechting van inter nationale geschillen is Dinsdag te Ge neve ontvangen. Bij het Amerikaansche congres is een wetsontwerp ingediend, strek kende om den president der Ver. Sta ten permanente bevoegdheid te ge ven, in tijd van oorlog alle mannelij ke personen van 18 45-jarigen leeftijd onder de wapenen te roepen. In de Italiaansche Kamer werd het Lateraanverdrag en het concor daat met het vaticaan in stemming gebracht en aangenomen met 357 te gen 2 stemmen. De bij die gelegen heid gehouden rede van Mussolini vond bij het vaticaan geen instem ming, en in r. k. kringen nam men aanstoot aanzijn pertinente verklaring, onder geen voorwaarde meer gebied aan den vaticaanstaat toe te voegen, en van zijn onwrikbaar besluit om de controle te behouden over de opvoe ding der jeugd. bevende stem verder te vertellen: „En Dalberg, wiens geweer men bij den doode gevonden heeft, is de moor denaar, en heeft zoo zijn dorst naar wraak gestild". „Jezus Maria! klonk het gillend door het vertrek, en terstond daarna viel Klaartje in onmacht. Ais een loopend vuurtje verbreidde zich het bericht van den moord, en van alle kanten stroomde het volk naar het toneel van de vreeselijke misdaad. Daar lag Balder's lijk nog in zijn bloed, juist zooals de wachtmeester Werner het had verlaten. De gebalde vuisten krampachtig opgeheven, het haar verward om het bleeke voorhoofd en den mond als tot een kreet om wraak geopend. Hoe meer de menschenmenigte aan groeide, des te meer bijzonderheden omtrent den moord vlogen door de lucht, en weldra wist iedereen, wat er tusschen de beide houtvestei sleedingen was voorgevallen, en dat aan het eind van den strijd Dalberg zijn tegenstan der op diens doodelijke beleedigingen had gezworen, dat de aarde voortaan slechts nog plaats had voor een van hen maar ook de liefdesbetrekking van von Dalberg en Klaartje werd ijverig be sproken en er werd op gewezen, dat de opperhoutvester plotseling Dalberg zijn huis had verboden en de hand zijner MIJNHARDT'S Hoofdpijn Tablettetf 60 ct L&xeer-Tabletten 60 ct Zenuw T>f>letten 75 ct Staat^Tablelter» 90 ct aag-Tabletten 75 ct D Bij Apoth. en Drogisten De Jaarlijksche kunstmatige verleng ing van het daglicht is deze week weer ingegaan in de nacht van Dins dag op Woensdag, door de klokken één uur vooruit te zetten. De zomer tijd zal op 6 October eindigen. Hier mede is dus een einde gemaakt aan het ongerief ten aanzien van de ver trektijden der treinen enz. naar het buitenland, waar men reeds eenige weken den zomertijd had. In den Haag werd een bijeenkomst van leeraren en onderwijzers om te komen tot oprichting van een vredes- vereeniging van hen, die bij het on derwijs werkzaam zijn. Staande de vergadering werd tot oprichting be sloten van een vereeniging genaamd „School en vrede". Een motie werd aangenomen, die o.m. uitsprak, dat de vredesidee bij de jeugd moet wor- den aangebracht, dat de strijd wordt aangebonden tegen oorlog en oor logstoerusting terwijl allen, die bij het onderwijs werkzaam ziin, opgeroepen worden dezen mede te voeren, op dat de menscheid bevrijd zal worden van den oorlog. Dezer dagen werd de wet afgekon digd vau 25 April J.I.. houdende goedkeuring van het voorbehoud tot toetreding tot het verdrag van Parijs van 27 Augustus j.l. tot uitbanning van den oorlog, het z.g. Kellogg-pact. In den Haag vond een tragische gebeurtenis plaats. Een twintigjarige jongeman uit beschaafden kring, dood de met drie revolverschoten in het park van Zorgvliet de eveneens twin tigjarige mej. A. B. dochter van den vice-president der rechtbank. Het meisje had geweigerd zich met den jongeman te verloven. De verslagen heid is begrijpelijkerwijs groot en er heerscht een sterk medegevoel met de ouders, zoowel van het zoo nood lottig om het leven gekomen meisje, als van den jeugdigen dader. In de werknemerskringen in dochter aan den nu vermoorden Bal der had toegezegd. Eerst zacht, maar steeds luider en lui der klonk het in het rond: „Dalberg heeft den moord gepleegdfl Allen schenen zoo overtuigd van de juistheid van dit vermoeden, dat zelfs de tegenwoordigheid der gendarmes hen niet kon beletten het uit te spreken. Maar ook de beide ambtenaren der justitie, die uit de stad waren gekomen, om proces-verbaal van de misdaad op te maken, koesterden dezeldfemee ning als het volk. Zij waren ervaren rechters, die reeds in menige donkere zaak licht en hel derheid hadden gebracht. Hier scheen alles heel duidelijk te zijn en zoo waren zij ook van meening, dat Dalberg alleen de ware moordenaar was. Met pijnlijke nauwkeurigheid begon het gerecht, bijgestaan door twee dok ters, met het opmaken van alle bijzon derheden van het proces-verbaal. De kogel, welken den vermoorde door de borst was gedrongen en die achter tegen eene rib was blijven ste ken, paste precies in den loop van Dal- berg's geweer, dat men bij den doode had gevonden, en geleek volkomen op den zich in den anderen loop van het wapen nog bevindenden kogel. Ook na een nader onderzoek kwam de verschillende bedrijven is het ee nigszins onrustig. In|Zaandam worden meerdere werkwilligen, niet alleen uit de Zuiderzeeplaatsen, doch ook uit Zeeland te werk gesteld bij het lossen van houtschepen. De bemiddel- ling heeft nog geen resultaat opgele verd, evenmin als dit het geval was in Groningen, waar hog steeds ca. 2000 landarbeiders staken. Maandag zijn ook de Scheveningsche visschers in staking gegeven, welke ca. 1000 man omvat. Wat de haringvisscherij betreft, is de stakieng algemeen. De kuipers zeilmakers, boetsters enz. wer ken nog door De rijksbemiddelaar doet ook hier pogingen,om een oplos sing tot stand te brengen. Er wordt meer loon en langere rusttijden ge- éi scht. Te Amsterdam vond een vergade ring plaats van een nieuwe partij de z.g. Middenpartij voor stand en land, onder voorzitterschap van Abr. Staal man, lid van Tweede Kamer en voor malig lid van den Vrijheidsbond. De nieuwe partij, de hervormde vroegere middenstandpartij, zal weer aan de verkiezingen deelnemen. De heer Staalman zelf zal echter geen candi- datuur aanvaarden. De Middenpartij zou willen bevorderen de belangen van de groep Nederlanders, die ee- nerzijds de groot-ondernemers, ander zijds de arbeidersbevolking naast zich ziet. smaakt als room Het Minahassa-Comité, ingesteld bij bij Koninklijk Besluit van 12 April 1.1. No. 14, waarvan Hare Majesteit de Ko ningin-Moeder als Beschermvronwe is opgetreden, komt tot U met een drin gend verzoek. Het was op 10 Januari van dit jaar 250 jaar geleden, dat het eerste con- het de commissie heel waarschijnlijk voor, dat geen ander dan Dalberg den inoord had begaan. Alleen de omstandigheid, dat de dader zijn wapen op de plaats der misdaad had laten liggen, was vooi de leden der commiss.e voorloopig nog het eenige donkere punt, dat hun nog niet duidelijk was; doch dit was bij al die overtuigende bewijzen van schuld eene bijzaak voor hen, en het vermoe den werd alleen uitgesproken, dat Dal berg ongetwijfeld kort na de daad door iemand was overvallen en in den eersten schrik zijn wapen van zich had geslingerd, of wei het had ach,ergelaten omdat het hem op de vlucht door net dichte kreupelhout .verhince.de, snel vooruit te komen. Aan de mogelkijheid evenwel, dat Dalberg's geweer t.e.n ontvreemd was door een ander, die daaarmede de bloe dige daad had volbracht, daaraan dacht voorloopig niemand, en zoo was als 't ware over den ongelukkigen Dalberg reeds de staf gebroken, eer de zaak nog voor het gerecht behandeld werd. Natuurlijk bevond ook Felseck zich onder de aanwezigen, daar hij zich onmogelijk kon terugtrekken, zonue achterdocht op te wekken- Hij gedroeg zich zeer kalm en waai dig, en beantwoordde de door de leden der gerechtelijke commissie tot hem tract werd gesloten tusschen de Oost Indische Compagnie en de gezament- lijke hoofden van de Minahassa. In die twee-en-een-halve-eeuw is het volk der Minahassa onafgebroken en ongerept trouw geweest aan het Ne- derlandsche gezag. Ontelbare malen hebben de Manadoneezen van hun on verdachte gehechtheid jegens Neder land blijk gegeven en gedurende vele geslachten hebben zij, zoowel in bur gerlijke als in militaire betrekkingen, den Lande belangrijke diensten be wezen. In Nederlandsch-Indié is ditjubileum in den aanvang van dit jaar dan ook dankbaar herdacht, doch wij meenen, dat het moederland evenzeer van zijn belangstelling en zijn oprechte waar deering moet blijk geven. En daarom komen wij thans tot U. Het plan is gerijpt, om aan de Mi nahassa uit particuliere giften, door Nederlanders bijeengebracht, een na tionaal geshenk van blijvende sociale waarde te geven, als nagedachtenis aan dit jubileum. De hygiënische toestanden in de Minahassa laten nog zeer veel te wen- schen over. Een vreeselijke volksziekte, de tuberculose, maakt nog steeds ve le slachtoffers, De Gouvernements- Arts, prof. Weck, heeft daaromtrent, na uitgebreide onderzoekingen, cijfers gepubliceerd, die den ontstellenden omvang dier ziekte, zoowel bij kinde ren als volwassenen, duidelijk aantoo- nen. Vooral ook de-zuigelingensterfte 4s zeer groot, en met het oog op dit alles behoeft het niet te verbazen, dat de bevolking in veertig jaar slechts met 1.3 procent toenam. Welnu In deze richting ligt een duidelijke aanwijzing voor een hoogst nuttig jubileumgeschenk. Het voornemen bestaat, uit de bin nenkomende bijdragen de oprichtings kosten van een Sanatorium voor long lijders en van een Centrale ziekenin- richting te betalen. De Nederlandsch- Indische Regeering zal als haar aandeel in dit geschenk de exploitatie van beide inrichtingen op zich nemen. Hieraan bestaat dringend behoefte, In totaal zal daarvoor een bedrag van f 400.000 noodig zijn. En wij vragen aan ons Volk dit bedrag bijeen te brengen, ^als blijk van waardeering voor hetgeen de Minahassa voor Ne- derland is geweest en heeft gedaan. '4 Het zal een mooie daad zijn, van soci ale en van ideëele waarde, wanneer ons volk met vereende krachten de gerichte vragen kort en duidelijk, zijn best doende alles te vermijden, wat den argwaan had kunnen wekken, dat hij Dalberg te zeer verdacht maakte en bezwaarde. Wie Felseck op dat oogenblik zag, hoe rustig en zeker hij zufi geJroeg, die had er niet het geringste ver moeden van kunnen hebben, welkeen vreeselijke strijd nu in zijn binnenste woedde. Zeker, als de opperhoutvester zich eenige oogenblikken onbeme.kt waande dan vloog zijn blik als angstig zoekend over den grond; want sedert het oogenblik, dat hij de vreeselijke mis daad had begaan, miste hij een klein notitieboekje, dat hij altijd hij zich placht te dragen. Waar dat gebleven was, kon hij zich op geenerlei wijze verklaren, en hoezeer hij er thuis ook naar had gezoent, hij kon het nergens vinden. Was he. boek je hem gedurende zijne vlucht hier op de plaats der misdaad ergens ont vallen en werd het nu ontdekt, dan was hij verloren want dan was het be wijs immers geleverd, dat hij den laaat- sten nacht niet thuis had doorgebracht zooals hij had verklaard, inaar zich bij die plek in Föhrengrund had opgehouden, waar men den doode had gevonden. Jwordt vervolgd.)

Breskensche Courant | 1929 | | pagina 1