40 10 ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCHVLAANDEREN 70 53 20 AJPj 100 Revolutieteekenen in de Wereldpolitiek. FEUILLETON VOGELVRIJ. Provinciaal Nieuws. Babiesteere hmó Gewestelijk Nieuws- BRESKENSSCHECOURANT VERSCHIJN^ WOENSDAGS EN ZATERDAGS IN ALLE PLAATSEN VAN ZEEUWSCH-VLAANDEREN Abonnementsprijs p. 3 maanden 11.25 franco p. poat f 1,40 Ad vertentleprljs van 1 5 regels 75 cent Elke regel meer 15 cent Ingez. Meded. 30 ct. p. regel. Drukker uitgever J, C. LE BLEU Toorhwr E. BOOM—BLIEK T«0<Oï? BRESKENS PjgW'0 Abonnements-Advertenties zeer billijk tarief. Advertenties worden aangenomen tot uiieriijk Dinsdag- en Vrijdagmiddag 1 uur 37e Jaargang Woensdag 15 Mei <.9 Nummer 3428 OR AT IS verzekering voar deabonné's tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gld. bij dood door een ongeluk. gld. by verlies van een hand of voet. gld. bij ver lies van een oog. gld. by ver lies van een duim. De risico van bovenstaande verzekering is herverzekerd bij de Ongevallen-Verzekering-Maatschappij „Fatum" te 's-Qravenhage. gld. bij ver lies van een wijsvinger. gld. bij verlies van eiken anderen vinger (Neem het zwaard weg; staten kunnen zonder dat gered worden: breng de penl) Toen een dikke vijftig jaar geleden, toen een arbeidsdag van zestien uren en meer als heel gewoon gold, voor het eerst over een arbeidsdag van tien, of zelfs acht uur gesproken werd, gold dit voor misdadig bijna, in ieder geval voor fel revolutionnair. Zoo iets was onmogelijk, zou revolutie en ramp engen. Het begrip evolutie werd verward met revolutie. En toch; de ■*t arbeidstijd is inderdaad vrijwel gehal veerd, soms nog meer dan dat; mo- I gelijk als dit werd door de vervolma king der machine, die de productie I vermenigvuldigde. Maar begrijpelijk i was het, dat de menschen van de I tachtiger en negentiger jaren, hun gedachtensfeer en standpunt in aan merking nemend, een tot de helft in- gekrompen arbeidsdag gelijkstelden met een revoIutie-prediking.Men moest eerst met het denkbeeld vertrouwd raken, het gaan begrijpen, en op de juiste waarde taxeeren. Inmiddels baande de vooruitgang zich weg. En het eerst onmogelijk geachte, kwam tot stand. Een zelfde gemoedstoestand, als die van de bedoelde menschen uit de tachtigei jaren, treft men nu nog bij velen aan gelukkig slinkt dit aan tal met den dag, en is dit beperkt tot nog e?n enkele groep van politici van den ouden stempel, vastgeroest in de ideêen van oudsher als het gaat om de diverse voorbereidende con ferenties die in een min of meer na bije toekomst moeten leiden tot een succesvolle intematicra'e ontwape ningsconferentie. Tijdens de jongste voorbereidende conferentie teGenève hebben we het weer kunnen consta- teeren Al werden diveise beperkings- voorstellen behandeld en op enkele punten een zekere mate van over eenstemming bereikt, sommige dag bladcorrespondenten met ren de ge- meenebest te dienen, door voort durend mislukking te voorspellen en zelfs kleine succesjes te kleineerenen te stempelen tot niets beduidende phrases. Dat komt, dit genre „poli tici" is als de tachtigers. De volslagen ontwapeningsgedachte klinkt hun nog 16. Ik voelde mij onwel en kon, toen ik mij heden avond l,er ruste begaf, tien slaap niet vatten, en daarom ging ik naar buiten, om in de verkwikkende boschlucht mijne geschokte zenuwen eenigszins tot bedaren te brengen." „Zoo zoo dus eene nachtelijke wandeling wegens uwe geschokte ze nuwen. In dienst zijt gij dus niet geweest en gij hadt dus geen vuur wapen bij u?" „Ik had geen wapen bij mij" sprak Dalberg toonloos. „En wist gij, dat meneer Balder naar Föhrengrund was gegaan „Neen." ,iQij had onlangs een hevigen twist met Balder en zijt zelfs met de blanke Sabel op hem los gegaan." „Ik trok het wapen eerst, toen hij liet zijne dreigend tegen mij ophief." „Hebt gij hem na dien tijd nog eens ontmoet?" „Neen." „Qij zijt dus onverzoend van hem gescheiden revolutionnair in de ooren. Er zit voor hen nog meer een demagogisch smaakje aan. Hun geoachten moeten er nog aan wennen. Doch ook dat zal komen. En over wie weet hoe luttele jaren zal bereikt worden en tot stand komen, wat sommigen nu nog een revolutieprediKing hjKt: radicale bewapemngsbeperking.Men doet goed de woorden van den hoewel teieur- gestelden Duitschen afgevaardigde graat Jiernstortt te overdenken, toen luj zeide: lk hoop dat de staten, die met in deze commissie vertegen woordigd zijn, en die w e 1 aan de ontwapemngseonleienue zullen deel nemen, hun gedelegeerden andere in structies zullen geven, dan de afge vaardigden in deze commissie van hun regeeringen hebben ontvangen, en dat daarbij rekening zal woiden gehouden met "c steeds wassend ongeduld, waar mee de publieke opinie in alle landen naar ontwapening uitziet Inderdaad, wie kan de wijzers van den tijd tegen houden, wie kan de evolutie stuiten? In Denemarken staan in dit opzicht belangwekkende gebeurtenissen voor de deur. De pas gehouden verkie zingen bracht den socialistischen leider Staumng weer aan het hootd van het kabinet. Hij gaf bij zijn bewind-aan vaarding de belofte, wederom het wetsontwerp in te dienen beoogende Denemarken s gewapende macht te rug te brengen tot een soort van staats-politioneele macht. Men kan over het nut van al of niet eenzijdi ge ontwapening, te midden van een bewapende wereld, van meening ver schillen. Dat is hier de kwestie niet. Het is alleen te doen om te wijzen op een teeken der evolutie, dat inderdaad zulk een hardnekkig streven zich ken baar maakt, hier sterker dan misschien in de andere landen Bedoeld wets ontwerp bracht de socialisten, door de verwerping ervan in het Hoogerhuis, reeds eenmaal ten val. Wat dus een aanwijzing was van het gevoelen van de meerderheid des volks tegen één zijdige ontwapening. Nu schijnen de kiezers evenwel Stauning's program aanvaard te hebben En dat verandert wel iets. Hoewel er nog steeds een meerderheid in het Hoogerhuis tegen is. Afgezien nog van de machtige in vloeden die de betrokken bedreigde belangen kunnen doen geiden. Floris C. „Onverzoend Neenl Zonder met hem te hebben gesproken, heb ik hem in mijn hart vergeven. Hij beminde Klaartje, de dochcer van den opper houtvester, even vurig en innig als ik haar nu nog bemin, en in woeste drift, in wilde smart en opstijgenden toorn, omdat Klaartje mij genegen was en hij zijne langgekoesterde hoop plotseling moest opgeven, heeft hij het wapen tegen mij opgeheven. In zijn geval zou ik misschien mijzelf vergetend evenzoo hebben gehandeld als hij". „Gjj koesterdet dus geenwrokmeer tegen Balder?" „Neenl Zoo waar God mij in mijn laatste uur genadig mag zijnl" „Het is ver van mij, meneer von Dalberg, uwe verklaringen ook maar eenigszins in twijfel te trekken, en het is ook niet mijn ambt, verder bij u aan te dringen. Het is de zaak van den rechter van instructie, in deze duistere Zaak, waar zoovele dingen tegen u getuigen, uwe onschuld te bewijzen. Mijn plicht is het alleen maar, u in naam van de wet uit te noodigen mij te volgenl „Om 's hemelswil, dat klinkt immers als eene gevangenneming" riep Dalberg in de grootste opgewonden heid. „Mijne gevangene zijt gij niet, me- Bij acte verleden vooi Notaris A. Cols te Antwerpen'den 11 Mei j.l., werd opgericht de Soc. An. „Caisse de Garanties Hypothecates" geves tigd aldaar. Als leden van den Conseil d' Ad ministration werden benoemd; Graaf Maximiliaan de Renesse Breidbach, Chateau Oostmaile (president). Jhr Ir. R. R. L. de Muralt, Lid van de Eerste Kamer S. G. te 's Gravenhage, Vice- president. Ir. P. H. V. Bongaerts, advd. Ingenieur te s Gravenhage, W Kakebeeke, Industrieel te Goes, A. Ruijs, Reeder en Consul der Neder landen te Antwerpen, Senator A. Nolf, Burgemeester van Merxem, V. de Weerdt, Directeur de Compagnies d' Assurances te Antwerpen, Arthur Brijs, Bankier te Antwerpen, D. H. v. Zuijen, Burgemeester van Qreskens, Secr. Tot administrateUrs-de lequées, be last met de dagelijksche leiding, wer den benoemd voor.België; A. Corne, Koopman en A. Brijs, Administrateur de Sociélés, beiden te Antwerpen, voor Holland: D. A. Constandse, Makelaar en administrateur te Goes. Ais leden van h.et College van Com missarissen werden aangewezen: Henri Jacqmair, Docteur en Siences Com- merciales. expert comptable, Antwer pen. A. Cols, cand,-notaris aldaar, Mr H. C. Ittmann, Advocaat en Notaris te Middelburg, en Ir. van Poelgeest, Directeur der Waterleiding Mij „Zuid- Beveland te Goes. Tot oprichters behooiden veider: A. v. d. Weijde. Lid van Ged. Staten van Zeeland te Zierjkzee, L. Linden- berg Cz. te Wemeldirge, P. M. Pan- ny, Bouwkundige en Lid van den Raad te Zierikzee, J. L. Richel, Bur gemeester van Borsselen, F. W. f.de Ligny, koopman te Goes, A, D. Con standse. administrateur te Zierikzee. M. J. Niêl, particulier te Veur, M.H. Constandse, makelaar te Goes. Wrijft de gesmette enoptstoken dee- len voorzichtig in met^Purol, en houdt het huidje steeds drdog, door bij het verwisselen van dén luier, telkens te bepoederen moe Purolstrooipoeder. Purol doos 3€f en 60 ct. Tube 80 ct. N Pur'olpoeder bus 60 cc. jj -■ neer von Dalberg, gij moet mij slechts volgen, om voor het gerecht volgens eer en geweten uwe getuigenis at te leggen en door uwe onschuld te be wijzen er toe bij te dragen, de wer kelijke daders op het spoor te komen". „O mijn God mijn God, welk een vreeselijk noodiotl Hoe za)| hoe kan ik mij rechtvaardigen, als deze vreeselijke gebeurtenis mij even zeer een duister raadsel is als u?" „Wees bedaard, meneer von Dalberg. Er worden terstond uitgebreide en grondige nasporingen gedaan en.mis schien is reeds binnen eenige uren het spoor van de ware daders ont dekt; want dikwijls reeds leidde een gering toeval het gerecht ook in de schijnbaar duisterste en ingewik keldste zaken tot een goed resultaat. Volg mij als 't u blieft bedaard. Nog is de dag niet aangebroken, noch is er niemand op den weg, en zoo on opgemerkt mogelijk komen wij in de stad in het gerechtshof". Geheel terneergeslagen en als ver lamd stond Dalberg daar, en Werners woorden schenen uit de verte tot zijn oor door te dringen. In korten tijd waren al zijne schooné verwachtingen vernietigd. Nauwelijks had hij kennis gekregen van zijne bevordering tot houtvester en meende BRESKENS. Onze lezers worden verwezen naar de gewijzigde dienstregelingen, voor komende in dit nummer van ons blad. Op de voordracht ter benoe ming van een onderwijzer aan de school voor G. L. O. A. no. 28 te Rotterdam zijn geplaatst no. 2 de heer W. A. P. de Kramer te Ellewoutsdijk, no. 3 de heer J. van Nieuwenhuijze, alhier. o SCHOONDIJKE. Loop der bevolking. Ingekomen zijn in deze gemeente; F. A. Engels en gezin van Rucphen, B. F. Schei beijn en gezin van Groede, J. Buize en gezin van Groede, W. G. Kerkvoort van Groede, M. E. Delhij van ïerheijden, J. M. Dees en gezin van Üostburg, R. O. van Vlierberghe van Oostburg, A. J. Lauret vanljzen- dijke, L. F. Schram van Hoofdplaat, L. de Blaeij en gezin van Biervliet, E J. Scherbeijn van Groede. F. van :'de Waeter van Sluis, P. Boogaard en gezin van Groede, A. P. Bouwens van Oostburg, D. A. Fihbert van Breskens. Vertrokken: A. I. Guerand naar Zonnemaire, H. A. Cijsouw naar Oud- Alblas, A. Matthijs naar Eindhoven, A. A. Leenhoüts naar Oostburg, J.de Groote en gezin naar Waterlandkerkje, R. de Fouw en gezin naar Groede, N. Brugge naar Eindhoven, J. Dinge- manse naar Breskens, van Doezelaar naar Oegstgeest, M. E. Geelhoed naar Biervliet, j. Wagenaar naar Schiedam, F. de Biaeij naar Hoofdplaat, A. S. Gommelin naar Den Helder, A. M. Welzoet naar Groede. o WATERLANDKERKJE. Ingekomen: j. de Groote en gezin van Schö'ondijke, J. C. van As van Oostburg, J. Jansen van Middelburg, K. de Koeijer van Annet (Frankrijk) Seine A Marne. Vertrokken: C. A. Temmerman naar Hoofdplaat, C. Dobbelaere en gezin naar St. Kruis, J. H. Enters naar Poel dijk, M. J. Vermeulen en gezin naar Groede, A. E. de Feijter naar Sluis. o EEDE. De bloemenvelden in den Biezen mogen zich in een druk bezoek ver heugen. Op Hemelvaartsdag waren er hij, dat zijn bestaan verzekerd was, of hij verloor de gunst van den opper houtvester en hiermede de hoop op Klaartjes vurig begeerde hand, en nu nu bracht het wreede noodlot hem ook nog onder verdenking een '■boord te hebben begaan, menschen- bloed te hebben vergoten! Deze ge dachte deed hem ontwaken uit zijne verstijving, en in het bewustzijn zijner onschuld volgde hij met vaste schrede schreden den wachtmeester der gen darmes. Hoe duister de zaak ook was, hoe verward de draden ook liepen, alles moest toch binnenkort worden opgehelderd I Terwijl Dalberg en Werner weg gingen, bleven de beide andere gen darmes op bevel van den wachtmees ter bij hpt lijk tot de komst van de gerechtelijke commissie. Omstreeks denzelfden tijd ontwaakte Klaartje uit een vreeselijken droom. Zij droomde, dat eene bleeke vrou wengedaante. doormaanlicht omgeven, aan haar bed trad en haar wenkte haar te volgen. Sidderend stond zij op van hare legerstede om de verschijning te ge hoorzamen. Deze snelde met haar voort door den duisteren, sterren, loozen nacht, om eindelijk in eene eenzame woudkloof stil te houdeti en meer dan duizend bezoekers. Allerlei voertuigen brachten de nieuwsgierigen naar deze anders zoo stille streek. Men zegt, dat eenige kleine landbouwers dezen zomer ook een' proef zullen nemen om een par tijtje bollen te zetten. Mocht deze kweekerij gelukken, dan wordt Eede binnen enkele jaren een bollenland. De stembevoegde ingelanden van de Biezenpolder hielden op 10 Mei hunne jaarvergadering, deze werd bijgewoond door 32 stembevoegde ingelanden of door hunne gemachtig den. De heer E. Buzeijn kon wegens het overschrijden van den 70 jarigen leeftijd niet herbenoemd worden als lid van het bestuur, wat algemeen be jammerd werd. In zijn plaats werd door het bestuur aanbevolen de heer M. Rodts, die daarop alszoodanig ge kozen werd met 30 van de 32 stem men, terwijl 1 stem op j. Lippens en 1 stem blanco uitgebracht werd. Het dijkgeschot werd gebracht van f6 op f9 per H A, hoewel geen nieuwe werken ondernomen zullen worden, ja zelfs 2 aanvragen om ver harding van wegsgedeelten, cm de kosten werden afgewezen. Een der afgevaardigden kreeg een bevlieging van bezuiniging en stelde voor het traditioneel maal na afloop der vergadering af te schaffen, welk voorstel gesteund werd, maar daarop in stemming gebracht verworpen werd met algemeene stemmen 1 De voorsteller met zijn aanhang had blijkbaar spoedig berouw dat hun de jaarlijksche gebakken en ingelegde paling enz. niet meer voorgezet zou den worden. Op Woensdag avond omstreeks 10 uur 1.1. geraakte door een tot nog toe onbekende oorzaak op den weg van Eede naar Moershoolde de auto van den heer L. J. M. Blondeel te Aardenburg in brand. De wagen werd bestuurd dcor den zoon van genoem den B., die zich gelukkig wist te red den. Verzekering dekt de schade. Het rijtuig ligt op zij van den weg, die met glasscherven bedekt lag. OWpunêM- smaakt als roomi op den rotsachcigen bodem te wijzen Toen Klaartje naar de aangeduide plaats keek, bemerkte zij tot hare groote ontsteltenis het vale gelaat van een doode, wiens gebroken oogen haar glazig aanstaarden. Niet ver vandaar stond haar vader bij een ruischend beekje en wiesch het bloed van zijne handen. De witte ge daante evenwel bedekte haar gelaat en begon bitter te weenen toen vatte zij Klaartjes hand om haar naar een somberen kerker te voeren, waar een jong man zwaargeboeid op een strooleger lag en luid t klagend, in woeste wanhoop de handen wrong. En Klaartje herkende m den gevan gene Dalberg, den uitverkorene haars harten, en weer begon de witte gedaante te weenen en wees op haar hart, dat door een tweesnijdend zwaard werd doorboord. En Klaartje herkende op dit oogenblik de gelaatstrekken der uit het graf verrezene als die harer geliefde, gestorven moeder, en ont waakte met een schellen kreet uit haar vreeselijken droom. Vol zielsangst stond zij op van haar bed en begon innig te bidden; haélï vader, hare moeder, Dalberg en Balder in haar gebed uitsluitend. {wordt vtnroJfliU

Breskensche Courant | 1929 | | pagina 1