200 76 40 10 ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCHVLAANDEREN Buitenland. FEUILLETON VOGELVRIJ. Binnenland. (3<\avcverYv oxüeY ÜDfil8?| SKENSSCHECOURANT VERSCHIJNT WOENSDAGS EN ZATERDAGS IN ALLr PLAATSEN VAN ZEEUWSCH-VLAANDEREN Abonnementsprijs p. 3 maanden f 1.25 franco p. poat f 1,40 Advertentieprijs ran l 5 regels 75 cent Elke regel meer 15 cent Ingez Meded. 30 ct. p. regel. Drukker-Uitgever J. C. LE BLEU voorheen E. BOOM BLIEK Telefoon HRPSK^NS Foftglro N'n, 2} 3 70I7Ö Abonnements-Advertentles zeer billijk tarief. Advertenties worden aangenomen tot uiterlijk Dinsdag- en Vrijdagmiddag 1 uur 37e Jaargang Zaterdag 11 Mei -9 Nummer 3427 OR A TI S verzekering voor deabonné's tegen ongelukken voor gulden bij levens- aas gld. bij dood lange ongeschikt- INn door heid tot werken. een ongeluk. De risico vin bovenstaande verzekering is herverzekerd gld. by ver'.ies ara gld. by ver van een: hH lies van een hand of voet- oog. >ij de Ongevallen-Verzekering-Maatschappij gld. bij ver- air gld. bij ver lies van een /h lies van een duim. wijsvinger. Fatum" te 's-Qravenhage. gld. by verlies van eiken anderen vinger. ENGELAND- Omtrent de nieuwe voorstellen op de expertsconferentie te Parijs, wordt 'gemeld, dat de Britsche expert Sir Jo- siah Stamp met het voornaamste deel van de taak werd belast, namelijk het ii.kleeden in den vorm, waarin zij aan de ;ommissie werden voorgelegd. Hier in werden duidelijk de verschillen tus schen de n ïeuwe en de vorige voorstel len uiteengezet, die hierop neerkomen, dat nu '37 annuïteiten worden voorge steld, die ca. 200 Miliioen mark lager zijn, dan door de geallieerden werd ver langd. De Britsche gedelegeerden zul len in geen geval instemmen met ecu wijziging in de te Spa vastgestelde ver- deelingsverhoiidingen, indien Frankrijk of België al met zulke voorstellen inoch ten komen. Inzake de vlootbeperkingsplannen ver luidde thans, dat de Ver. Staten, die in 1927 en 1928 het Britsche voorstoV om de maximum-tonnage van slagsche pen lager te stellen met terughouding ontvingen, nu bereid zouden zijn deze kwestie opnieuw onder de oogen te zien. FRANKRIJK. 1 Juist op het moment dat men vreesde dat de expertsconferentie inzake de de finitieve vaststelling van de Duitsche 'l schadeloosstelling zou mislukken, kwam OTi er «en kentering ten goede, door het compromis-voorstel van Owen Young, ffll dat onder bepaalde reserves door Schach werd aanvaard en dat voor- I ziet in een annuïteit van iets beneden 1 de 1700 miliioen mark, welke na 1^ "I jaar tot 2 milliard stijgt. Het maximum jji zou 2,2 milliard bedragen. De winsten •'I van de Herstelbank zouden het moge lijk moeten maken van het elfde jaai af het door Duitschland op te brengen li'r bedrag te verminderen. r DUITSCHLAND. De nasleep van den 1-Mei-dag te II Berlijn, die tot een staat van beleg in het centrum der onlusten, Neukolln leidde, heeft tal van dooden en zeel vele gewonden opgeleverd. Totaal vver- den 24 personen gedood. 85 arrest- I anter zijn gehoord, tegen 32 verdachten Z2t z'jn arrestatie-bevelen uitgevaardigd. Onder de 24 slachtoffers zijn 5 vrou- I wen. De'diverse proteststakingen zijn verloopen. Er zijn maatregelen geno- |i men, om - nu de staat van beleg weer I Ij opgeheven is - eventueele nieuwe on- |N lusten dadelijk den kop in te drukken. 15. I Doch niet lang duurde deze toe. i stand; steeds helder stond het Felseck voor den geest, wat hij had misdaan, en zich vermannend en al zijne ziels- en lichaamskracht verzamelend, vloog j hij, het moorddadig wapen ver van zich slingerend, door de struiken, om, als door helsche furiën gejaagd, in de duisterheid van den nacht te v< dwijnen. Het schot, dat Felseck had ge lost, was in Fóhrêhgrond ver weer kaatst, en de eerste, die de losbran ding had vernomen, was Dalberg Niet lang nadat Felseck Zijn nood- lottigen tocht naar het woud had ondernomen, had ook Dalberg zijne legerstede verlaten. Hij kon geen slaap, geene rust vin den, De gedachte, dat de opperhout vester, die hem vroeger zoo genegen Was geweest, zich zoo plotseling van hem had afgewend en hem KlaartjeS tiandhad geweigerd, vervulde zijn hatt DIVERSEN. De Ontwapeningscommissie te Ge- nève is uiteengegaan, nadat het voor stel van den Japanschen gedelegeerde Sato was aangenomen, behelzende de kwestie van de vlootbeperking uit te stellen tot de regeeringen, die daarbij het meeste belang hebben, een nauw keurige studie van dit probleem zullen hebben gemaakt. - Op den Litauschen premier Wol- demaras werd Maandagavond door on bekende personen een aansiag gepleegd toen hij met zijn adjudant en zijn echt- genoote het gebouw van de Staatsopera te JKowno wilde binnengaan. De zes op hem geloste schoten troffen zijn adju dant, die gedood werd. De premier zelf bleef ongedeerd. - 'Een aanslag op Calles, den oud president van Mexico en huidig bevel hebber van het Mexicaansche regee- ringsleger, die door een jongeman (zoon van een voormalig gouverneu; van den staat Sonora) beraamd was, werd verijdeld, doordat een officier ontdekte, dat de jongeman, die Calles ter gelegenheid van een receptie te Hermosillo wilde omhelzen, een mes in de hand, had. De onverlaat werd ont wapend. Perzië werd door eeii aardbeving getroffen, die vele slachtofifers maakte. De aanvankelijk - immers sterk over dreven - berichten maakten gelding van duizenden dooden, 20 verwoeste dorpen en veel om het leven gekomen vee. In New-York is in de bouwvakken tusschen werkgevers en werknemers overeen gekomen, dat met ingang van 24 Aug. a.s. de vijfdaagsche werkweek zal worden ingesteld, terwijl gelijktijdig een loonsverhooging van 10 pC.t in werking zal treden. Deze nieuwe over eenkomst betreft 150.000 bouwvakar beiders in New-York. (i) S'proetuii komen vroegin-trft voorjaar, koop tijdig een pol SpmtoL Bij alle Drogisten. H.M. de Koningin, die streng incognito in Zwitserland vertoeft, heeft door haai eenvoudig optreden veel sympathie ver worven; de K.L.M. had - in samen werking met de Zwitsersche luchtvaart met wanhoop, en hij kon niet begrij- pen, dat hij van nu af zonder het be minde meisje moest leven; en zoo was hij het woud ingegaan, om onder de stille boomen weer eenigszins tot kalmte en rust te komen. Toen hij het schot hoorde vallen, snelde hij dadelijk naar de richting vanwaar de losbranding scheen te ko men, om zich te overtuigen, wat er gebeurd was. Doch de veelvuldige echo bracht hem in de war, en zoo kwam het, dat hij langen tijd in het woeste bosch ronddwaalde, voor hij bij de plaats kwam, waar de misdaad was gepleegd. Een namelooze ontzetting had zich van hem meester gemaakt, toen hij Balder in zijn bloed badend zag liggen Zijne eerste gedachte was, dat het stroopers waren geweest, die hem had den doodgeschoten, en hij boog zich over het roerlooze lichaam heen om hem te redden, als er nog redding mogelijk was. Maar weldra moest hij tot de over tuiging komen, dat menschelijke hulp hier te vergeefs was, want de moor dende kogel was Balder midden door het hatt gedrongen. Snel stond hij van den grond op, om naar het dorp te snellen en de Mij. Dalair, en de V; "ceniging voor Snijbloem-exporteurs i Aalsmeer, de attentie per eerste K.L.M.-machine naar Zwitserland een speciale bloemepzen- ding voor de Koningijl te verzenden De dichter Wij firn Kloos, een van de voornaamste figuren uit de literaire beweging van' I860, werd de zer dagen gehuldigd 'naar aanleiding van zijn zeventigsten jaardag. Dr. J. Th. de Visser, gaf in zijn rede te kennen, dat Willem Kloos in zijn verzen en zijn critieken iets zeer waardevols aan het Nederlandsche volk geschonken had. Het was voorde K.L.M. een compliment, dat Koning Albert van België dezer dagen, vergezeld van zijn adjudant, streng incognito met een K.L.M.-machine van Parijs naar Brussel is gevlogen. Vorig jaar had de Koning eeds te kennen gegeven, met een spe ciale K.L.M.-machine fait Brussel naar Kopenhagen te reizen, welk plan toen door bijzondere omstandigheden niet verwezenlijkt is. Het hoofdbestuur van liet Ned. Roode Kruis heeft alsnog f 1750.64 in het 'Helden-der-zee-tonds „Prins der Nederlanden" kunnen storten, waar door betlotaal 'door de/e vermiiging voor dit doel afgedragen bedrag is ge stegen tot ruim f 138.000. De atmosfeer y in vrees, gevolg van een angstpsychose' veroorzaakt door een soort van brand-sensatie-be- richtgeving door een zeker soort „groo- te" dagbladen, heeft een .vruchtbare bodem voor verdere branden bereid. Behalve een pannenfabriek te Echt (L.; die in de asch gelegd werd (1 ton scha de), dient volledigheidshalve nog een groote brand te Rossum bij Zalt Bom mei vermeld te worden, waar 21 hui zen in vlammen opgingen. Met groote plechtigheid is te Huis duinen het stoffelijk overschot ter aaide besteld van den off. \lieger D. L. Duy- kers, die vorige week nabij Helder in een vrille raakte en neerstorttte. In verband met de vele ongelukken van den laatsten tijd, waarbij eenige jonge officier-vliegers het leven in schoten, vestigt men van zeer bevoegde zijde onze aandacht er op, dat deze on gevallen, hoe zeer ook te betreuren, be schouwd moeten worden als gevolgen van vliegfouten. Uit slaat natuurlijk niet op het gebeulde te Bagdad, bracht een bezoek van rouwbeiriag aan mevrouw Everts. De droeve gebeurtenis -van het ongeluk met de D 22, een van de drie vliegbooten op weg naar Indië, die te Bagdad op de Tigris moest dalen en tegen een schipbruig opvloog, waar- dooi luitenant Everts gedood werd, heeft veel medegevoel opgewekt met de beproefde echtgenoote van den om gekomen flinken marine-officier. De beide andere vliegbooten hebben de reis voortgezet. Vice-admiraal Quant De, voor de eerste keer uitgestel de, voetbalwedstrijd Holiand-Belgié deed honderden Hollanders naar Ant werpen trekken. De Belgen wonnen met 3 D £r viel niet het minste incident voor en de stemming was opperbest en zeer vriendschappelijk. Wat weel een bewijs temeer is, dat de Belgische en Nederlandsche volken als zoodanig in volkomen vrede met <elkaar willen leven, en dat alle z.g. wrijving veroor zaakt wordt door politieke drijverij van een handvol politici aan bijde zijden van de grens, welke in geen enkel op zicht representief zijn voor de gevoe lens van de groote meerderheid der volken. De Zaandamsche staking duurt voort. Het aantal tewerkgestelde werk willigen is toegenomen. De werkgevers denken niet aan toegeven en verklaren, dat het grootste deel der arbeiders aan merkelijk boven de grondloonen ver dient. De arbeiders verklaren andersom. Zij blijven op hun beurt aan hun ei- schen van f 1.75 loonsverhooging per week voor alle vaste en 2 cent per uut voor alle losse arbeiders vasthouden. In Oostelijk Groningen staken mi ca 2000 landarbeiders. Het een trum van het conflict ligt teBeertaen Finsterwolde. De werkgevers achten d; gevraagde loonsverhooginh onge- montiveerd. De steenbakkers teGorkumzijn ook in staking gegaan, waarbij ca 200 man betrokken zijn. De stakers eischen loonsverhooging, collectief contract en eenige dagen vacantie per )aar. politie kennis te geven van de vreese- lijke ontdekking, welke hij had gedaan. Hij had het woud evenwel nog niet verlaten, toen hij den welbekenden wachtmeester der gendarmes Werner met nog twee gendarmers ontmoette, die de ronde doende eveneens het schot hadden gehoord en nu begonnen het woud in alle richtingen te door kruisen. „Er is iets vreeselijks gebeurd, me neer de wachtmeester", riep Dalberg Werner toe ..mijn collega, de hout vestersleerling Balder, ligt vermoord in Föhrengrundl" „Vermoord?" riep de wachtmeester verschrikt uit. „Zoo is het!" En ik ben er stellig van overtuigd, dat het stroopers waren die den moord hebben gepleegd!" „Zijt gij, toen gij door het bosch liep, verdachte personen tegengeko men „Ik heb niemard gezien, maar wie zou anders den moord kunnen hebben gepleegd dan stroopers, waar mede Balder in aanraking is gekomen?' „Laat ons als 't u blieft gauw naar de plek gaan, waar het misdrijf ge pleegd is!" Korten tijd daarna stond Dalberg reeds met den wachtmeester en de Over de Tweede Kamer, ko mende gebeurtenissen en het paard dat zijn stal ruikt of „Res tantenuitverkoop wegens ver gevorderd seizoen" Wetten in massafabricage. Het is natunrlijk geenszins netjes, om een geachte afgevaardigde zooals beide andere gendarmes voor het op het vochtige mos uitgestrekte lijk. Terwijl Werner zich over den doode boog, om diens identiteit en den aard zijner wonde vast te stellen, door zochten zijne manschappen de naaste omgeving, Plosseling riep een der gendarmes: „Hier hier zijn de takken van het dichte kreupelhout gebroken en de bodem platgetrapt! Dat is de richting, welke de vluchtende moordenaar heeft genomen! En hier is het wapen, waar mee hij zeker den moord heeft be dreven!" Daarbij hield hij het ge vonden geweer in de hoogte. De wachtmeester sprong op ontrukte den soldaat het wapen. Doch natiwehjks. had hij er eijn vluchtigen blik op geworpen, of he riep in de hoogste verwondering; „Dat dat is niet het geweer van een gewonen wilddief! Dat is een goed onderhouden wapen, hetwa pen van een jager of een ambtenaar van het boschwezen! en uit de omstandigheid, dat het geweer half zwevend in de takken van het dichte kreupelhout werd gevonden, zou men opmaken, dat de moordenaar kort na de daad door den een of ander over vallen, in de haast het wapen, waarmee een Tweede Kamerlid nu eenmaal is, met een paard te vergeleken. En met wat voor een paard 1 Een paard dat den stal ruiktMaar toch kan niemand het helpen, als deze gedachte zich onwillekeurig aan hem opdringt, r.u hij ziet, hoe de Tweede Kamermenee- ren op voorbeeldige wijze massa's wet ten en wetjes afhandelen en zoomaar h. s. aannemen, hoogstens af en toe met een niets uitrichtend rmende- mentje bij wijze van een pikant sausje over de anders wat eentonige kost. Dc geachte afgevaardigden gran huis toe, met een goede week. en dan be gint de verkiezingspret. En zooals een braaf-vermoeid peerd|e na harden ar beid 's avonds lustig huistoe draaft, naar de warme stal zoo draven de geachte honderd lustig voort met een wagen vol'wetjes, om die maar vlug thuis te brengen. Anders el'en- en dagenlange principe-betoogen, en nu zoo voorbeeldig. Is dat misschien, om een goeden indruk na te laten? o Het ontwerp-de Geer inzake her ziening van de financieele verhouding tusschen riik en gemeenten kwam er z. h. s. stemming dooreen succes voor de ministers de Geer er. Kan. Die gecomplimenteerd werden. Nog werd een ondergeschikte wijziging aan gebracht ten behoeve van de nood lijdende gemeenten. Het maximum percentage voor de opcenten op de gemeentefondsbeiasting ad 80 pCt., kan nu voorts, ingevolge hetamende- ment-Smeenk in bijzondere gevallen tot 100 pCt. opgevoerd worden. Hier mede Is dus - behoudens goedkeuring door de Eerste Kamer, waaraan niet getwijfeld wordt - een einde gemaakt aan het euvel van den ongelijken plaatselijken belastingdruk. o Ristjes wetsontwerpjes gingen onder den hamer door. Maar het interesseer de niemand blijkbaar heel erg meer. Wat kon het ons schelen, of meneer Wintermans ontslag nam als Kamerlid, omdat hij inspecreur bij het Land bouwonderwijs werd Hij was over i OK&° smaak! ah room hij in de dichte takken bleef hangen, op zijne vlucht achterliet, om gemak kelijk te kunnen ontkomen!" Terwijl Werner zoo sprak, staarde Dalberg onafgewend op het gevonden geweer, welks blanke dubbele loop in het maanlicht schitterde, om plotse ling in namelooze ontzetting te gillen: „Almachtige God, wat moet ik zien?! Dat dat dat is immers mijneigen geweerl" A „Uw geweer, meneet Dalberg?! riep Werner, op Dalberg toetredend en hem met zijne koude, stekende oogen uitvorschend aanziende. „Om 's hemels wil, ik kan het niet ontkennen, het is het is mijn eigen geweerl" „Zoo, hoe komt uw wapen hier.'" „Dat is mij een even groot raadsel als u, meneer de wachtmeester stamelde Dalberg verward. ,,En hoe kwam het, dat ik u kort geleden in het woud ontmoette zon der wapen? In dienst gaat toch geen beambte van het boschwezen onge wapend door het woud?l „Ik was niet In dienst, meneer de wachtmeester. (Wordt vervolgd];

Breskensche Courant | 1929 | | pagina 1