200 M 100 10 ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCHVLAANDEREN pupaü^l let nieuwe geluid inzake ontwapening ter zee. VOGELVRIJ. j^amevVvomek. Buitenland. BRESKENSSCHE COURANT VERSCHIJNT WOENSDAGS EN ZATERDAGS IN ALLE PLAATSEN VAN ZEEUWSCH-VLAANDEREN Abonnementsprijs p. 3 maanden 1.25 franco p. post f 1,40 Advertentieprijs ran 1 5 regels 75 cent Elke regel meer 15 cent Ingez. Meded. 30 ct. p. regel. Drukker-Uitgever J. C. LE BLEU voorbeen E. BOOM-BLIEK BRESKENS Telefoon No. 21 Postgiro 70179 Abonnements-Advertentles zeer billik tarief. Advertenties worden aangenomen tot a 11 e r 1 jj k Dinsdag- en Vrijdagmiddag 1 uur 37e Jaargang Woensdag 8 Mei 9 Nummer 3426 GRATIS verzekering voor deabonné's tegen ongelukken voor: gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gld. bij dood mp gld. by verlies tra gld. bij ver- ie gld. bij ver- gld. by ver door van een nil lies van een 411 lies van een Xh lies van een een ongeluk. I® hand of voet. oog. duim. wijsvinger. De risico van bovenstaande verzekering is herverzekerd bij de O r'evalien-Verzekering-Maatschapplj „Fatum" te 's-Gravenhage. gld. by verlies van eiken anderen vinger. „Laten wij allen deze gele genheid idie ons voor een nieuw begin gegeven is, met beide han den aangrijpen, en voorwaarts gaan met nieuw vertrouwen en een nieuwe hoop. „STANLEY BALDWIN, over het Ke,log-pact. De conferentie van de voorbereiden de ontwapeningscommissie te Geneve heeft inderdaad, tegen de verwachting in, een verrassing opgeleverd, welke de vooruitzichten voor de ontwapening ter zee eensklaps veel bemoedigender heeft gemaakt, dan gedurende vele ja ren het g eval was. Al was men over de vorderingen inzake de oplossing van tiet ontwapeningsprobleem te land min der tevreden, dat neemt toch niet weg, dat de verrassing, door den Ameri- kaanschen afgevaardigde Gibson be- fpicj, in breede kringen tot nieuwe hoop yoor de oplossing van het vlootbeper- kingsvraagstuk heeft geleid, en daar mee het geheele ontwapeningsprobl.em in een atmosfeer heeft geplaatst, die goede kansen biedt voor vruchtdra gende besprekingen. Zooals bekend, kwam het Amerikaansche voors.el hier op neer, dat men niet alleen vlootbe- perking toepast, doch tot een drasti sche inkrimping van de bewapening ter zee zou overgaan, over de geheele linie, alle categorieën omvattend. De totale tonnage zou voor elke vloot vast gesteld dienen te worden, en binnen de grenzen van deze totale tonnage zou dan een bepaalde verhouding aange geven worden voor de vier caiegoriëen van schepen, n.l. slagschepen, vlieg tuigmoederschepen, kruisers en onder zeeërs. Als aanvangspunt voor nieuwe besprekingen wordt dit zeer gunstig beoordeeld. Het opmerkelijke van de heele zaak is echter nog, dat aldus de vlootbeperkingsonderhandclingen her opend zouden worden binnen het kader van de Voorbereidende Commissie van den Volkenbond te Genève. Wo.dtdaar in overeenstemming verkiegen, dan kun (ten de nadere details besproken wor den in de ontwapeningscenferentie zelf. Dit nu is volkomen in overeenstemmnig met liet standpunt van den Volken bond, welke zich in 1927 dit vraagstuk onttrokken zag worden door de onver wachte uitnoodiging van Coolidge tot een drie-inogendhed.n ci.n eren ie. We.- FEUILLKTON 14, En Wiesinger nam het voorstel aan, en beide mannen bezegelden toen hun ne gelofte met een handslag. Tot dusver had de gestorven vriend fdjne belofte n iet vervuld, en zoo, meen de de opperhoutvester tot nu toe toch gelijk te hebben gehad.- Maar wat was dat? Ontwaakten op dit oogenblik de zonderling fluisteren- de stemmen in het zacht jdoor den wind bewogen riet niet weer, die den houtvester schenen toe te roepen, niet verder te gaan, maar om te keeren? Sw.En het vreemde licht, dat plotseling op het zwarte water viel? Fel- seck zag omhoog, en het was hem, als of een nevelachtig lichtbeeld bovenden donkeren poel zweefde dat zich tot eene menschelijke gedaante scheen te Verdichten, die waarschuwend de han den naar hem uitstrekte. Door een geheimzinnigen angst be vangen ontvluchtte Felseck dit akelige oord en zocht de plaatsen, waar de boom en het dichtst op elkaar stonden, \Jce, zooals bekend, op nie^s uitliep. Al zou men nu kunnen beweren, dat ipr niet onmiddellijk tastbare resultaten van Gibson's rede te verwachten kun nen zijn, dat neemt niet weg, dat het een uiting is van een geheel nieuw stand punt van officieel Amerika, welke zeer hoopvol vóór de toekomst is Er is van bepaalde zijde gezegd, dat de nieuwe president Hoover een Wilson-politiek ten opzichte van Europa wil voeren, dat is vriendschappelijke samenwerking tusschen de landen tot de uiterste grens Inderdaad schijnt men van Hoover, s.ei ker nog dan van de overigens ook in dit opzicht zeer gewaardeerde Coolidge een onvermoeide en inspiree ende ac tie voor de daadwerkelijke wereldont wapening en verzekering van den we reldvrede door het smeden van inter nationale vriendschapsbanden te mogen verwachten. Het feit op zich zelf al, dat hij geen gelegenheid laat voorbij gaan om over den vrede te spreken en de vredesactie aan te moedigen en te bevorderen, wijst in de richting. Want met Briand zou men kunnenzeggen Indien gij vrede wenschc, moet gij n et sphuw zijn ten aanzien van het woord „vredefen ik zou zeggen, dat hij die vrede wil, meer van vrede moest spreken dan van oorlog. Het oude „Si vis pacem, para bellum", wie den vrede wil, bereide zich ten oorlog, heeft zijn nutteloosheid en absolute onwaar heid nu wel afdoende bewezen. Het gezonde inzicht en de fijne, intei nationale geest, die Hoover kenmerken, en die ongetwijfeld van groot belang zijn yoor de geheele wereld - gezien nu al weer de jongste verrassing dooi' Gibson - 'komen heel mooi uit in een slechts door weinigen hier te lande genoten zinsnede uit zijn iin^ugurale rede, welke luidt: Het is onmogelijk, mijn iandgenooten, om van den vrede te spreken zonder diepe ontroering. In duizenden gezinnen in Amerika, in mil- lioenen gezinnen over de geheele we reld, vindt men een ledige stoel. Het zou wel een schaamtevolle bekentenis van onze onwaardigheid zijn, indien zou blijken dat we. de hoop hebben opgegeven, waarvoor al die mannen stierven. Zeker is de beschaving oud genoeg, zeker is de menschheid rijp genoeg, zoodat we in onzen tijd een weg naar duurzamen vrede behoore.i te vinden. In het buitenland, in het Oosten en het Westen, zijn naties, wier zonen hun ibloed vermengden met dat van onze zonen op het slagveld. De meeste van deze naties hebben bijgedragen tot ons ras, onze cultuur, pirze kennis, onze vooruitgang. Aan een daarvan ontlee- nen wij zelfs onze taal en van vele van hen een groot deel van den geest onzer instellingen. Hun wonsch naar vrede is even diep .en oprecht als tic tynize Floris C mr i. smaakt als room t£L waar geen zachte straal der opkomen de maan doorheen kon dringen. Hijgend en ih zweet badend bleef de opperhoutvester eindelijk staan. Daar daar kronkelde zich de Moritzweg, dien hij ook Balder had aangeraden in te slaan. Hier was het woud het- dichtst en men was het zekerst, niet door. een bespiedend oog ontdekt, te worden. Vooral heden was de grootste voorzich tigheid noodig, want de volle maan scheen helder, en er heersente overal zulk een stilte, -dat men het gëruisch van een van den boom neervallend blad kon vernemen. Slechts hier en daar liet-een woudr uil diep in het woud zijnet leelijke, klagende stem hoorenoverigens was het echter zoo stil in het rond als op een kerkhof. Nu was Felseck in de buurt van den Hubertuseik aangekomen. Hij wierp zich op den -grond jieer en kroop op handen en v.oeten voor waarts door het dichte kreupelhout. Hij moest met de grootste voorzichtigheid voorwaarts dringen, want ook het ge ringste geluid kon hem verraden. Nu waagde hij het, zich een beetje opterichten om rond te zien. Eene heete bloedgolf vloog hem naar Nog steeds: het Rijk en de ge meenten - Een lang verhaal, met vele auteurs, doch ministe. de Geer wenscht geeii concurrentie. Nadat de Eerste Kamer met een zeke re mate van geestdrift het Kellogg-' pact z.h.s. aangenomen had, vroeg de Tweede Kaïner onze belangstelling weer voor het lange verhaal dat wets ontwerp tot wijziging van de finau cieele verhouding tüssbhen rijk en ge meenten heet. Bijna iedereen wijde er een stukje bij verte.len. maar per slot van rekening bleef het verhaal, met eenige min belangrijke veranderingen, zooals minister de Geer het geschre ven had. Ritsjes amendementen wer den verworpen. Van handhaving van de gemeentelijke inkomstenbelasting wilde z.exc. niets hooren. Dat Has volmaakt in strijd met den opzet van het ontwerp, dat juist bedoelde de schreeuwende ongelijkheid van plaat selijken belastingdruk uit de roeien. Van wantrouwen in de gemeen .en was geen sprake. Ook tegen een gelimi. teerde gemeentelijke inxomstenl el. sting had de minister principieel bezw'aa'r, omdat daardoor de kiem zou gelegd worden voor de herleving van de ei- lende, waarin we ons thans bevinucn. Principieel zou daarmee het hek van den dam gaan. Men had nu wel be weerd, dat ook een gelimiteerde op centenregeling op de fondsbelasting wordt ingevoerd, doch met een der gelijke regeling zal nooit zoo zwaar gezondigd kunnen woiden als met een eigen inkomstenbelasting. En de Re geering zou zich niet verantwoord ach ten, indien dit euvel niet met wortel en tak werd uitgesneden. De kosten van het ontwerp (20 millioen) zijn gerecht yaardigd. Wat nu de dekking hiervan aangaat, ja, dat was nog ietwat vaag. De regeering heeft nog steeds de hotel- belasting en de weeldevertering'sbelas ting in reserve kunnen houden. Of dit /nu pok nog zal kunnen blijven, is niet met absolute zekerheid te zeggen. Mi nister de Geer verklaarde, dat dit zou afhangen van den loop der middelen in 1929 en 1930, den loop van den rente- standaard, het program van het in Sep tember optredend kabinet ea of er nog initiatiefoiitwerpen uit de Kamer te wachten zijn. Zoodat men dan maar zal moeten afwachten. Het kan vriezen, maar het kan dooien ook. Zooals opgemerkt, vooralsnog kwa men er geen ingrijpende wijzigingen tot stand. Bij de artikelsgewijze behan deling vielen heel wat amendementen onder het mes van den stemming-beul. Zeker, er werd ook wel wat aangeno men of overgenomen door den minis ter. Daaronder was o.a. een amende ment Kampschoër (r.k.) om aan 1de gemeenten uit te keeren 25 pCt. van de jaarwedden van burgemeester en sec retaris tot een maximum van f 3000, m plaats van 50 pCt. tot een maximum van f 2500. De Kamer nam ihet aan met 39 tegen 26 stemmen, waardoor de kosten van het wetsontwerp met 7 ton zullen worden verhoogd. Een amen dement-ter Laan, strekkende om deuit- keeringen aan de gemeenten niet te limiteeren, werd met 56 tegen 21 stem men verworpen. Neen, minister de Geer liet niet aan zijn principe tornen. En van de classificatie moest men oolf afblijven.. Zoodat een amendement-v. d. Tempel, cie de voorgestelde classifica tie aer gemeente wilde laten vervallen en gehuwden met een zuiver inkomen van f800'wilde vrijstellen van de ge^ meentefondsbelasting ook den helden dood op het slagveld der politiek stierf met 52 tegen 25 stemmen. En hetzelfde lot trof een amendement-Bulten, om het zuiver inkomen van on gehuwden ter berekening van hun aanslag te verhan gen met f200, f300 en f400 resp in de eerste, tweede en derde kiasse ge meenten. Al was de stemmenverhou ding hier anders, n.l. 41 tegen 35 stem men. i Een welgemeende aanval op de be drijfsbelasting werd er ook gedaan, n I. door den heer Kortenhorst, die bij - later ingetrokken - amendement voor stelde deze bevoegd he'd der gemeen .en te schrappen. Maar, zei minister de Geer, die belasting kon toch niet ge mist worden, omdat dit ontwerp o.a. beoogt de gemeentelijke heffingen meer het hoofd. Daar stond Balder roerloos, als een standbeeld en luisterde op zijn geweer leunend in den stillen nacht. Het-volle licht der maan viel op zijne gestalte en Felseck kon duidelijk zijne gelaatstrekken herkennen, waarop een diep, innerlijk verdriet te lezen was. Hij had Klaartje zoo vurig en innig bemind, hij had zich "net leven aan de zijde van het lieftallige meisje zoo schoon voorgesteld, en nu was dat al les, alles voorbij. Al zijne schoone verwachtingen en d/oomen waren voor altijd vervlogen. Wel was hij nu een vermogend man, floch wat hielp hem al dat goud, dat hij had gewonnen, wat hielp net jiem? nu het harde noodlot nemeen hart had ontrukt zonder welks bezit het leven hem leeg en vreugdeloos toe scheen Klaartjes beeld scheen op dit oogen blik weer voor zijne ziel te staan, het dook steeds weer voor heni op, hoe zeer hij er zich ook tegen verzette, als een lichtendeengel, naar welken hij verlangend de handen uitstrekte, maar die zich voor altijd van hem had afge wend. Zuchtend streek Balder over zijn voorhoofd, alsof hij alle gedachten wil de verjagen, die hem zoozeer pijnigden en kwelden. Niettegenstaande dit stille, vreedza me, in zich zelf gekeerde wezen, dat slechts diepe smart verried, verscheen Balder op dit oogenblik den opperhout vester als een b'ooze, vreesêüjke demon, die zich gereedmaakte, zijn gansche levensgeluk met een slag te vernietigen. Waar moest hij de reusachtig groote sommen vandaan halen, welke deze vreeselijke man van hem verlangde En deed hij zijn zin niet, dan was hij verloren, veroordeeld, gebrandmerkt voor de geheele wereld! Een misdadi ger, waarvan allen, die hem 'nu achtten en vereerden, zich met afschuw en ontzetting afwenden; en wat het ver schrikkelijkst was, de liefde van zijn kind zou hij verliezen, van het eenige wezen, dat hem in zijn ongeluk was overgebleven! De vreeselijke demon, die door het blinde noodlot was uitverkoren, om hevm en zijn kind in khet (Verderf te storten, moest weg, in elk jgevtal weg! Hij moest onschadelijk, Onschadelijk gemaakt worden voor altijd I Felseck omklemde nu vaster het ge- Weer en beproefde in knielende hou ding een steunpunt te vindert, om ze kerder te kunnen schieten. te doen aansluiten aan de vaste outilla ge der gemeenten. De forennsen zullen intusschen lichtelijk nijdig naar meneer Oud kijken Immers hij diende een amendement in om de gemeenten de bevoegdheid te geven tot het heffen van een woonfo- rensenbelasting. En nadat eerst door een misverstand bekend was gemaakt, dat het verworpen was met 41 tegen 3? stemmen, bleek later dat het juist was aangenomen met 37 tegen 36 stemmen. Dus juist op het nippertje. Dan was er meneer v.d. Tempel, die het maximum aantal opcenten dat de gemeenten op de fondsbelas ing mogen heffen wilde bepalen op 120 pCt., in plaats .van 80 pCt. Verschil samen deelen, dacht de minister zeker. Want hij gaf tenminste meneer Smeenk (die 80 pCt. ook te weinig vond) in over weging er 100 pCt. van te maken. Ook nam de minister een paragraaf terug, waarin werd bepaald, dat de pro vincie 50 pCt. moest bijdragen bij steunverleening door het rijk aan een noodlijdende gemeente. De heer van Voorst tot Voorst had hiertoe de kat de bel aangebonden. Maar zei de minis ter, hij kon toch niet beloven, dat de regeering nooit meer steun zal vragen aan de provincie in zulk een geval. Politicus. Doorzitten I j) bij Wielrijdej BELGIË. Ward Hermans Ward Hermans, de Vlaming, die zulk een rol speelde in de ,zaak van de fJtrechtsche publicaties, die langen tijd in ons land zich schuil hield, hiaar tenslotte naar België terugkeerde en zich bij de politie aldaar aanmeldde, heeft zijn volkomen vrijheid van be weging behouden. Evenals de beruchte Frank loopt ook hij ongestoord in België'rond. Het mag zonderling lijken, maar 't is zoo. Alleen heeft men hem den eisch gesteld, dat hij liet ,land niet zou verlaten, m.a.w. niet zou vluclt ten. Hij heeft hierop geantwoord: na tuurlijk niet, want ik ben juist terug gekomen om te getuigen. Vóór de verkiezing zal er, naar hij verwacHI, niets tegen hem ondernomen worden. Hij herhaalde, dat de behandeling voor Hierbij gleed hij uit en deed de hem verbergende slruiken ritselen. Balder schrikte op uit zijn gepeins en wendde zich, het geweer gereed om te schieten naar de richting, vanwaar het geruisch was gekomen. Nu was het de hoogste tijd voor de noodlottige daadj Felseck legde zijn geweer aan de wang, een .Tuide knal volgde, en eenige schreden vooruit tuimelend zakte Balder ineen. Eenige oogen- blikken stond de opperhoutvester als verlamd, toen wankelde hij voor waarts, naar de richting waar het roerlooze menschenlichaam lag. Onderzoekend boog hij zich over hem heen, terwijl zijne bevende lippen flui sterden: „Het is geschied, hij be weegt zich niet meer. Midden in het hart getroffen I God moge hem en mij-een genadig rechter zijn l" Bij deze woorden stond de houtves ter op, om snel te vluchten; maar zijne beenen schenen zwaar als Uood en het was hem, als verkeerde hij in een somberen, akeligen droom, waar uit hij niet kon ontwaken. I wordt vorvoiad}

Breskensche Courant | 1929 | | pagina 1