200 40 ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCHVLAANDEREN 10 Kinderkopjes Gewestelijk Nieuws. Buitenland. FEUILLETON 3 VOGELVRIJ. Binnenland. BRESKENSSGHE COURANT VERSCHIJNT WOENSDAGS EN ZATERDAGS IN ALLE PLAATSEN VAN ZEEUWSCH-VLAANDEREN Abonnementsprijs p. 3 maanden f 1.25 franco p. poat f 1,40 Advertentieprijs van 1 5 regels 75 cent Elke regel meer IJ cent. Ingez. Meded. 30 ct. p. regel. Dvukker-Uitgever J. C. LE BLEU voorheen K. BOOM- BLIEK BRESKEKS Teleiooi? No. V Poetflro 701M Abonnements-Advertenties zeer billijk tarief. Advertenties worden aangenomen tot n 11 e r I (j k Dinsdag- en Vrijdagmiddag t uur 37e jaargaas Zaterdag 4 Mei Nummer 3425 OR AT IS verzekering voor deabonné'l tegen ongelukken voor gulden bij levens- ia* gld. bij dood gld. bij verlies gld. bij ver- lange ongeschikt- 1 f]M door Van een nil lies van een heid tot werken. een ongeluk. hand of voet. oog. De risico van bovenstaande verzekering is herverzekerd bij de Ongevallen-Verzekering-Maatschappij gld. bij ver- gld. by ver lies van een An lies van een duim. wijsvinger. Fatum" te 's-Oravenhage. gld. by verlies van eiken anderen vinger. koelen bloede, door haar bij een twist met een broodmes den •eel af te snij den. Ten slotte werd uit het Rijks museum een schilderij gestolen, op tot nog toe onverklaarbare wijze. Een doek van Tischbein, dateerend uit de 18e eeuw, werd uit de lijst gesneden. Bij de komst van het voorjaar en het afloopen van diverse arbeidscon tracten doen zich hier en daar moei lijkheden voor. De afd. van den mo dernen Landarbeidersbond in oostelijk Grojiingen, met ruim 1000 leden, be sloten met ingang van 1 Mei te staken. In de IJsel- en Waalsteenindustrie zul len de arbeiders van den modernen bond, 1500 in getal bij 22 fabrikanten, het werk staken, als de eischen niet ingewilligd worden. Het Friesche con flict in de schildersbedrijven is niel verder uitgebreid; de staking wordt wel voortgezet, doch de uitsluiting ging niet door. Er worden onderhandelingen gevoerd. Dr. W. Mengelberg heeft verklaard te hopen, dat zijn geschil met den fis cus zal worden bijgelegd, zooadt hij jn staat zal zijn, verder alsgast te Amsterdam te blijven dirigeeren. Sedert 25 Januari 1925 heeft hij zijn hoofdver blijf in de Vereenigde Staten gevestigd. Sedert dien is hij in de hoofdstad nog slechts als g astdirigent opgetreden. De Marine-vliegbooten, die aan vankelijk zulk een pech hadden met de motoren, hebben nu, na 'grondige ver nieuwing in Napels, hun tocht voort gezet en vorderen flink. De étappes Napels-Athene, Athene-Alexandrette, Alexandrette-Bagdad werden zonder ec nige stagnatie afgelegd. In verband met het feit, dat in enkele maanden tijds twee schouwbur gen zijn afgebrand (Flora en Paleis van Volksvlijt), is het schouwburgvraagstuk in de hoofdstad actueeler dan ooit Louis Bouwmeester Jr. moet nu voor nemens zijn, zoo sp)oedig mogelijk een theater te stichten met den naam „Louis Bouwmeester Schouwburg?-. Naar de met mooi, dik haar. Het haar groeit veel snellet als gij dat met Purol behandelt. Als men zoo nu en dan slechts een weinig Purol goed de hoofdhuid wrijft, dan wordt daardoor de haargroei krachtig, bevordert en het haar mooier en dikker. .Tel. meldde heeft zich een combinatie daartoe gevormd met Louis Bouwmees ter Jr. aan het hoofd. Er wordt over den aankoop van een complex in het centrum van de stad onderhandeld. BRESKENS. Bij het gehouden eximen voor kantoorbediende ie klas, slaagde de heer I. Vasseur. werkzaam ten post kantore alhier. De gehouden Emmabloem-col- ecte heeft opgebracht f31.— Aan de Herv. Christ, school. Oranjestraat 1 te Eindhoven, is be noemd de heer P. de Smidc, thans onderwijzer aan de school met den Bijbel alhier, o— AARDENBURG. De muzieksociëteit „Aardenburgsche Fanfaren" zal dit jaar zijn 60-jarig be staan vieren. Als datums voor het drie- daagsche feest, dat men bij die gelegen heid wenscht te houden, zijn gekozen 27, '28 en 29 Juli 1929, waarvan 28 Juli bestemd is voor den groote dag. het houden van het bondsconcours door de muziekverenigingen in West Zeeuwsch-Vlaanderen. Per circulaire waren de ingezetenen Vrijdagavond opgeroepen tot een ver gadering in het gymnastiek lokaal der O. L. school, waar bij monde van den Voorzitter, den beer I. A. de Brauwer. tevens voorzitter van den Bond van muziekverenigingen in W. Z.V1. me degedeeld werd. dat. toen in het na jaar 1928 de vraag zich voordeed of en waar eventueel in 1929 het bonds concours zou gehouden worden en dat, na de beslissing, dat dit evenals vorige jaren weer zou plaats hebben, Aardenburg zich aanbocd om het 7e concours ie mogen organiseeren en daarmede tevens zijn 60 jarig bestaan te vieren, die aanbod met instemming begroet en aanvaard. Aan dit concours, aldus de Voor zitter zullen op 28 juli elf verenigin gen deelnemen met samen 290 wer kende leden. Deze verenigingen zul len een menigte anderen met zich me de naar onze gemeente voeren, die vreemden zijn in die dagen de gasten van Aardenburg en evenals in andere gemeenten het geval js geweest, houdt hij er zich van overtuigd, dat ook Aar denburg zijn gasten zal willen ontvan- ENGELAND- De verkiezingscampagne is in vollen gang. Lloyd George belooft de op lossing van het werkloosheidsprobleem en Labour komt op voor den inter nationalen vrede, wenscht zoo groot mogelijke samenwerking tusschen de landen op het gebied van politiek en economisch leven, en wil zoo hartelijk samenwerken met den Volkenbonden het Internaal Aiteidsbuieau. Chamberlain noemde het Ameri- kaansche initiatief inzake ontwapening ter zee een hoopgevend voorteeken voor het uiteindelijk slagen der ont wapeningspogingen. En de minister van Binnenlandsche Zaken, Sir Joyn- son Hicks verklaarde, dat nu het oogenblik gekomen was, om door on derlinge overeenkomst een einde te maken aan de oorlogsbewapenirg. Een mooie prestatie was de non stop-vlucht van twee Britsche avia- teurs. die In 50 uur van Engeland naar Karachi vlogen, ovei een afsiand van 6600 K.M. o FRANKRIJK. Inzake de herstelconfeicrtie ver keert men momenteel rog in afwach ting. daar Schacht eerst heden weer te Parijs werd terugverwachr, en men li erna pas voortzetting der bespre= kingen tegemoet kon zien. Men ge looft, dat een definitieve regeling nog heel wat voeten in de aarde zal heb ben, en er nog wel wat gedelibereerd zal worden, alvorens men het eens zal zijn over de grootte en het aantal der Duitsche annuïteiten. De Britsche regeering heeft aan de Fransche om spoed verzocht bij de ratificatie van de Churhill-ailiaux- overeenkomst inzake de Fransche oorlogsschulden aan Engeland. Er zijn reeds verschillende stemmen voor deze ratificatie opgegaan, zoodat men reke ning houdt met inwilliging door de Kamer binnen onafzienbaren tijd. De president der Fransche Aëro- club gaf in een interview te kennen, dat de luchtbewapeningen binnenkort te zware offers zullen eischen, om er verder op den huidlgen voet mee te kunnen doorgaan. Een nieuw model legervliegtuig kost momenteel al niet minder dan f75.000. o DUITSCHLAND. Voor en op den 1 Mei was het Die beambte was een broer van Fel seck's vrouw en zijn trouwste jacht- kameraad. Onwillekeurig dacht nu Fel- seck aan hem en zijne gestorven echt- genoote, die haar broeder en hem zoo innig had liefgehad. In een zoelen zomernacht zooals nu, zaten zij eens voor het jachtslot en spra ken over de duistere raadselen van het bestaan, over het raadselachtige komen en gaan in deze wereld, over hét ge heimzinnig iets, dat men de ziel noemt, en dat vervliegt, vervluchtigt, vergaat, onbekend waarheen wanneer het lichaam niet meer werkt en tot het stof weerkeert, waaruit het is ontstaan; 'en toen de vrouw des opperhoutvesters peinzend de vraag opwierp, of de dood, de ontbinding, den scheidenden mensch smart en angst veroorzaakte, toen haal de Frans eene spreuk aan, die hij eens in een drama had gelezen, en die alle opgeworpen raadselvragen zocht te be antwoorden „De dood, hij is een goed vriend, rumoengjin Berlijn. De communisten hadden al bij voorbaat relletjes geor ganiseerd, welke tot bloedige bot singen met de politie leidden. Voor den I Mei-dag waren scherpe maat regelen genomen en het strenge ver bod van demonstratie en samen scholing werd gehandhaafd. In Berlijn gelooft men niet aaneen plotseling uiteengaan van de Panjsche herstelcommissie. Men houdt er zelfs rekening mee, dat de commissie nog wel eenige weken bij elkaar zal blij ven daar het herstelvraagstuk immers heel ingewikkeld is. Een nieuw Duitsch voorstel zou niet onmogelijk zijn, a] werd daarover natuurlijk rog het stilzwijgen bewaard. o DIVERSEN. In de voorbereidende ontwapenings commissie te Genève constateerde jhr. Loudon dat op het punt van het op nemen van de geoefende reserves bij beperkingsmaatregelen voor de be wapening te land, in de commissie geen overeenstemming bestaar. (Ame rika verklaarde zich bereid, de reser ves er buiten te laten). Het gevoelen is, dat de huidige bij eenkomst over een week zal worden beëindigd, waarna er kans op is, dar in juli of Augustus een'nieuwezitting zal plaats hebben, met vooruitzicl top het groote ontwapeningsdebat in Mei 1930. In Denemarken werd een nieuw sociallstisch-radicaa! kabinet gevormd, met Stauning als premier. De hoofd punten van het regeeringsprogram vermelden ontwapening en afschaffing van de Eerste Kamer, met invoering van het één-kamer-stelsel. Mussolini nam er nog een por tefeuille bij, n.l. die van Openbare werken. Trouwens binnenkort neemt hij alles in handen, daar het aantal ministeries met 9 wordt verminderd en teruggebracht tot 5. Hij neemt dan als groot-kanselier alle portefeuilles o- ver, en zal alleen bijgestaan worden door onderstaatssecretarissen. De Ka mer is nu geheel fascistisch, oppositie is er niet, en men verwacht dat in de toekomst alleen sprekers het woord zullen voeren, die hetregeeringsvoorstel goedkeuren. Wat sommigen wel een zeer zonderling soort van Kamer" ach ten. De boeien verbreekt hij, waarin de mon lichaam De vrije ziel heeft geslagen Hij laat ze wegzweven naar gind- sche wereld, Waarnaar zij, verlangde op den aardschen pelgrims ochl Naar gindsche wereld, waar vrede, licht, en eeuwige vrijheid woon;!' Die uitspraak werd door hen alle drie levendig besproken, en Felseck zeide te slotte, dat hij aan het eeuwig voort bestaan der ziel twijfelde. En toen viel Wiesinger, die vast en onwrikbaar aan een eeuwig leyen ge loofde, hem in de rede en hairae alle mogelijke bewijzen aan voor Het voort duren der menschelijke ziel. Het jaar- lijksch afsterven der natvjuv in den herfst, terwijl bij den eersten kus der stralende lentezon alles, wat ten doodc gedoemd scheen, weer juichend uit het stof ontwaakt tot een nieuw, vroo- lijk leven. Hij sprak over de rups, die zich stervend zelf haar doodskleed spint om bij het naderen der lente verjongd in veel schooner gewaad, in veel heer lijker gedaante dan vroeder, het zonnig stralende geluk als een vroolijke, Iicht- gevleugelde vlinder tegemoet te zweven hij sprak van het onvernietigbare van al het bestaande en bewees met geestdrift, dat iets dat eenmaal bestaat, niet weer Jn Rotterdam vond Zaterdag en Zondag een nieuwe zware brand pluals die begon in het meubelmagaziju van de firma van Reeuwijk, en zulk een om vang aannam, dat nog tien aangren zende perceelen in de Kipstraat in vlammen opgingen. De bew oners moes ten soms over de daken vluchten en van sommigen hunner ging de redding met groote moeite gepaard. De schade wordt geraamd op meer dan 8 ton. Men gelooft dat dit de zwaarste brand is, die in de laatste 1 OU 'jaar plaats vond. In Zaandam werd liet weer roeri ger, in verband met het feit, dat werk willige Spakenburgers in de houtbe drijven te werk werden gesteld. I t Zaandamsche politie heeft versterking gekregen van de rijksveidwacht. Bij een aantal werkwilligen werden de rui ten door stakers ingeworpen. De twintigste jaardag van Prinses juliana werd in de Residentie en d, andere groote steden, alsook in fde provincie op de gebruikelijke wijze ge vierd. ,Er werd gevlagd, trams waren gepavillonneerd en de mzuiek was niet van de lucht, of die nu van ofiicieele ot geïmproviseerde muizekcorpsen ten gelioore werd gebracht. In den llaag werd op de bekend' wijze op het Ma lieveld een vuurwerk afgestoxen, waai bij ook de Koninklijke familie een kijkje kwam nemen. De 1-Mei-dag trok de gewone be langstelling en in de hoofdstad hadden de gebbruikelijke meetings en optoch ten plaats. Alles had een geregeld ver loop. 'Er is nu een wetsontwerp inge diend tot bevordering van liet onder houden van een luchtdienst tusschen Nederland en Ned. Indië door de Kon. Ned. Luchtvaart Mij. Beoogd wordt voor 2\-2 millioen gld aandeeleu te nemen, welk bedrag noodig is ter voor bereiding. Van de diverse vergrijpen tegen de wet en de maatschappij noemen we den overval van een Amsterdamsch grossier in suikerwerken enz. aan de Bloemgracht door 5 gemaskerde ban dieten, die hem met revolvers bedreig den, en zijn geld, benevens gouden hor loge euz. roofden. In Haarlem ver moordde. een man, die niet als geheel normaal bekend stond, zijn vrouw m tot niets kan terugkeeren, dat liet altiju en altijd weer tot bestaan, tot aanzijn, tot nieuw leven ontwaakt, ofschoon meest in andere vormen. „In andere vormen viel Felseck hent in de rede. „ln andere vormen? dat is hei juist, wat mij ongelooovig maakt. De menschelijke ziel behoort toen ook tot het stol en verandert daarmede van aard. „Maar de wijze beschikking in alles wat pp aarde en in de wijde wereld bestaat, geeft gij toch toe riep Wie singer ijverig. „Zonder eenig voorbehoud", ant woordde Felseck. „Nu, dan is het bewijs voor mijn verklaring geleverd", riep Wiesingei triomteerend, „want een bescliiksing een wijze beschikking moet toch ge dacht zijn". „Zeker". „Als gij dat toegeeeft, dan geluoit gij ook aan een denkend, zelfbewust iets, dat de eeuwige ruimte en alles wat daarin is, leidt en beheersclit, en niets nutteloos volbrengt; om kort en populair te spreken, geen schaakzct on nut maakt, wat immers onzin zou zijn een daad, die met alle wijsheid spot." „Op dit punt zijn wij het volkomen eens." „Goed, sta mij dan een vraag toe. Wat zoudt gij zeggen van een schilder, die jarenlang aan een schilderij werkl waardoor hij zijn naam wil beroemd maken, én die schilderij dan, nadat ze voltooid is, aan de vlammen prijs geeft en geheel Iaat vernietigen „Die kunstenaar moet zijn verstand hebben verloren", zei Felseck verwon derd luisterend. „Ziet gij wel, en een kunstenaar, was het pok de bekwaamste in zijn vak, is toch maar een eenvoudig uit het stol' geboren schepsel ah alle anderen, en zou een God, een beheerseher van het heelal in zijn denkwijze, in zijn on dernemingen bij zulk een man ten ach ter staan?" „Wat bedoelt gij daarmee?" „Wel, sedert milliarden van jaren werkt de wereldgeest, sedert het ont staan aller d ingen, aan dit meesterstuk der schepping, aan de menschelijke ziel tot hij haar tot die volmaking heeft ge bracht, zooals zij nu alle uit het stof ge boren menschen verheerlijkt en verlicht en zou een verstandig God dit meester stuk slechts hebben geschapen, om 'net weer te vernietigen En op die wijze nog onverstandiger zijn dan een ge woon sterveling? Hij, de beheerseher en bestuurder van al het geschapene in het oneindig heelal? Hij, dit voor ons alleen de ware wijsheid is?" Toen Wiesinger zoo sprak, stak me vrouw Felseck met een verheerlijkten blik haar broeder de handen toe, ter wijl Felseck het niet tneer waagde, de ingetreden heilige stilte door de een ot andere tegenwerping ie breken. Maar in de onmetelijke verten van het donkere hemelgewelf schitterden in stil le majesteit de sterren, evenals op dit oogenblik, nu de opperhouives'.er, den kend aan die vervlogen oogenblikken, het zwarte water voorbij ging om een verschrikkelijke daad te verrichten. Eenige dagen voor Wiesinger's ont zettend einde in het zwarte water had de opperhoutvester hem weer ontmoet en het gesprek kwam weer op den het heelal omvattenden, eeuwigen geest en op het voortduren van zijn meester werk, de menschelijke ziel en opnieuw ontstond in Felseck eenige twijfel aan een bestaan na den dood, en hij deed Wiesinger toen het voorstel, dat die gene van hen beiden, die het eerst stierf, den overlevende uit de eeuwi ge, onbekende werelden een teeken zou 'geven, indien de menschelijke ziel wer kelijk een eeuwig leven was beschoren. {wordt WVdjjfrtJ

Breskensche Courant | 1929 | | pagina 1