Kijk uit! Prijsvraag. til Wat is een geschikte naam voor de wijk, die nu ,,Kijk uit" heet? Week-Menu. Gewestelijk Nieuws Vrouwenhanden Rechtszaken. De Waterleiding. \e ^)c\vooKi&\^\te Door verschillende inwoners dier wijk werd eenigen tijd geleden boven staande vraag besproken. In „Kijk-uit!" zit volgens hen iets wantrouwends een waarschuwing aan de voorbijgan gers, dat ze moeten uitkijken, dat hun niets bijzonders overkomt. Ze konden echter zelf niets beters vinden. Anders hadden ze zich reeds tot het gemeente bestuur gewend met verzoek hun wijk dien nieuwen naam te geven. Wij willen hen bij hun zoeken hel pen en vragen onze lezers dus, boven staande vraag te beantwoorden. Ieder mag meedoen! Zelfs mag door één persoon meer dan één naam wor den opgegeven, mits iedere naam af zonderlijk in enveloppe (zie hierna) wordt ingezonden. Wie nu een geschikte naam weet, zet die op een stuk papier, waar ver der niets op mag staan dan een motto. Daarna zet hij ditzelfde motto op een envelopje, waarin de naam van den inzender besloten is en zendt alles, besloten in een onbedrukte enveloppe, waarop het woord „Prijsvraag" aan het Bureau Breskensche Courant. De namen der inzenders blijven derhalve onbekend, daar de envelopjes pas geopend worden na den uitslag van een tweede prijsvraag, waarbij over de ingekomen namen zal worden gestemd. Over prijzen en nadere mededee- lingen zie de volgende nrs. De inzending der namen, welke dus voor ieder openstaat, sluit op 20 Mei a.s. Koti'nklijke Nederl. Schouwburg te Oen t. Zondag 5 Mei in middagvertooning De vertraagde Film en avondvertooning: „Seppel", zangspel in 3 bedrijven Bresken s. Er schijnen offici- eele plannen te bestaan, de ver grooting der gemeente per 1 Mei a s Zaterdag feestelijk te vieren. Men zie verder ons volgend nr. BRESKENS. Tot lid der Zeeuwsche Vereeni- ging van Kunsten en Wetenschappen zijn benoemd de bekende schrijver van het „Landje van Kadzand", de heer L. Bootsgezel alhier en de heer Eug. Jansen te Sluis. Giften enz. ten bate der verloting van de muziek- vereeniglng. 8e Verantwoording: Mej. P. alhier. Een sierlijk bewerkt glazen bonbonschaaltje." Mevr. v. Z. alhier. Een sjoelbak. O AARDENBURG. Voor een paar jaar is hier vanwe ge het Gemeentebestuur een volks stemming gehouden vóór of tegen de waterleiding. Thans gaat éen man de huizen langs met een inteekenlijst, waarop de ingezetenen hun vóór of tegen omtrent de waterleiding kunnen kenbaar maken. Een nieuw soort re ferendum dus. Men zegt,;dat de vorige week een comité van 8 a 10 men- schen vergaderd heeft, die het idee van dit eenigszms zonderlinge referen dum aan de hand gedaan hebben. Waar het comité vergaderd heeft en wie er al zoo zitting in zouden hebben is niet bekend. Het wordt al les met eenige geheimzinnigheid om- sluird. Het zou in de bedoeling liggen de ze lijst bij den Gemeenteraad in te zenden. SCHOONDIJKE. De verkoop van de Emma-bloem Woensdag alhier, bracht de som op van f46.36. Benoemd tot onderwijzer te Heinenoord (Z.H.) de heer A. A. Contant te Groede, werkzaam aan de school A alhier. OOSTBURG. Vanwege de afd. Zeeland van het Stamboek voor het Nederl Trekpaard, zal op Zaterdag, 11 Mei 1929 des v.m. 8 uur op het gewone terrein een Stamboekkeuring voor merriën wor den gehouden. Door de Burgemeester en Wet houders der Gemeete Tubbergen (O- verijsel is de bouw van een boven- en gedeèltelgk Ondergrondsch Elec» trisch Laagspanningsnet van circa 20 K.M. met straatverlichting en Huis» aansluitingen opgedragen aan de twee na laagste inschrijfster Firma Schip pers 6 Nauta'alhier. SLUIS. Dinsdag 23 April hield de polder Bewester Eede Benoorden Sint-Pie- tersdijk alhier zijn laarvergadering, waarin de rekening over het dienst jaar 1928 werd overgebracht. De ontvangsten bedroegenf 10363,61 De uitgaven f 8470,29 gevende een goed slot van f 1893,32 Het dijkgeschot werd teruggebracht van f7.- op f6.50 per H.A. Wegens overschrijding van den leeftijdgrens kon, het aftredend be stuurslid de heer E. J. de Meijer niet meer in aanmerking komen. De Voor zitter bracht den heer De Meijer dank voor het vele, dat hij jaren achtereen in het belang van den polder gedaan had. In zijn plaats werd gekozen de heer A. Weemaer te Sluis met 13 van de 24 uitgebrachte stemmen. De heer L. de Bruijckere verkreeg 11 stemmen. Met op 2 na algemeene stemmen werd besloten de graskanten langs de wegen en dijken voor een termijn van 7 jaren in verschillende perceelen te verhuren als m a a i g r a s terwijl het verboden zal zijn ze te beweiden met koeien of schapen. Dit besluit zal zeer zeker tengevolge hebben, dat de huuropbrengst lager zal zijn, maar men was algemeen van oordeel, dat daar tegenover zal staan, dat het bestuur in den loop van den huurtermijn veel minder zal moeten uitgeven voor delf- werk in de polderwatering, dewijl vooral de koeien de slootkanten in trappen, daardoor goeden afvoer van water tegenhouden en oorzaak zijn dat de slooten weer veel gauwer aan de beurt zijn om alweer gedolven te worden, dan wanneer er geen vee langs en in mag loopen. In deze vergadering deelde het be stuur den uirslag mede van het ge schil, hetwelk het vorige jaar ontstond op de jaarvergadering tusschen het bestuur en iemand, die de meening toegedaan was, dat hij stembevoegd ingeland was, en daarom ter verga dering kwam. Het Bestuur had geen bezwaar dezen ingelande tot de ver gadering toe te laten, maar weiger de op de grond van het polderre glement hem te laten deelnemen aan de te houden stemmingen. Bedoelde belanghebbende had met een ander een perceel land, groot genoeg om stembevoegd ingeland te zijn, in gemeen en onverdeeld eigen dom, onder bewind van een derde, geen medeêigenaar. Deze bewindvoer der stond wel aangeteekend in het ka daster, maar niet in den legger van den polder. Belanghebbende had wel een machtiging van den bewindvoer der, maar niet van een medeêigenaar en op grond daarvan vermeende het polderbestuur hem het stemgerechtte moeten onthouden, waarop de be langhebbende zich wendde tot Ged. Staten van Zeeland, die hem even wel in het ongelijk stelden op de dezelfde gronden als het polderbe stuur n.i. dat hij geen machtiging kon overleggen van zijn medeêigenaar. o welke door de schoonmaak ruw, rood of tjeschadigd zijn. worden wéder gaaft zacht en blank door Doos 30 en 60 PU ROL Tube éO ct. 1°/ CADZAND. Onder voorzitterschap van den heer P. Erasmus hield het Waterschap „de Watering Cadzand" Donderdagmid dag zijn gewone jaarvergadering ten huize van A. van Dale te Cadzand.— Van de 122 stemhebbende ingelan den, die het waterschap telt, waren niet minder dan 107 aanwezig of ver tegenwoordigd. De rekening over het afgeloopen dienstjaar werd vastgesteld met een bedrag van f 148508.06 in ontvangen f69493.88 in uitgaaf, terwijl de be grooting voor het nieuwe dienstjaar opgemaakt werd met een cijfer van f 143266,54s aan ontvangsten en uit gaven een post van f3286,64"' voor onvoorziene uitgaven. Het dijkgeschot werd met 50 cent per H.A. verhoogd en van f 14.50 op f 15 gebracht. Met het oog op de periodieke af treding van den gezworen P. Risseeuw maakte de vergadering de volgende aanbevelingen op: No.l P. Risseeuw (aftr.) No.2 P. van CruiningenNo.3 Abr. Luteijn-Luteijn. Tot afgevaar digde van het Waterschap naar de vergaderingen van de Tienhonderd en Zwarte polders werd herbenoemd de heer Abr. Risseeuw te Zuidzande. Het verzoek van 56 personen uit Retranchement en Zuidzande tot ver harding van eenige eindjes weg werd met 64 tegen 43 stemmen afgewezen. In de begrooting werd een post op genomen voor aankoop van een schrijf machine voor den ontvanger-griffier wat, met het oog op den omvang van het werk, dat deze heeft te doen, geen overtollige weelde mag heecen. Hoogwatergetij Breskens. DAGEN vm nam 1 Mei 5.52 6 16 2 7 7.24 3 8.15 8.39 Woensdag Donderdag Vrijdag Laatste Kwartier Tonderdag 2 Mei voorm. 1 45 L'ch* op voor Rijwielen erz. (waaronder zijn begrepen wagens, karren, enz.) Woensdag 1 Wei nam. Donderdag 2 Vrijdag 3 7.53 7.54 7.56 Arrondissements-Rechtbank te Middelburg. Zitting van 26 April. De volgende zaak werd behan deld: J. d. K., 71 j., landbouwer te Groe de was door den Kantonrechter te Oostburg wegens overtreding der Jachtwet gepleegd te Groede op 18 Februari 1929 veroordeeld tot f20 s 20 d. hechtenis, uitlevering van het geweer of betaling der geschatte waar de ad f75 of 1 maand hechtenis. De verdachte en de ambienaarvan het O. M. waren in hooger beroep gekomen. De volgende vonnissen werden uit gesproken: Met een wagen rijden zonder dat deze van een brandenden lantaarn was voorzien: D. P. S., 20 j.r knecht te Breskens, bevestiging van het vonnis van den Kantonrechter te Oostburg, vrijspiaak. Als boven rijdende met zoodanige snelheid dat het verkeer in gevaar werd gebracht: D. P. S. voornoemd, bevestiging van het vonnis van den Kantonrechter te Oostburg, vrijspraak. Wederspannigheid: J. d. K.. 71 j landbouwer Groede, ontslagen van rechtsvervolging. FAILLISEMENTEN. Het faillisement van A. J.deMaillie, veldarbeider te Groede, curator Mr J. Erasmus, advocaat en procureur te Oostburg is opgeheven. Het aantal artikelen over boven staand onderwerp wordt steeds grooter. Zoo hebben wij er op het oogenblik weer drié ontvangen: a. het eerste onderstaand artikel, waarin ons verslag over de Raadszit ting te Schoondijke als motief wordt gebruikt, om het Veranderde stand punt van den schrijver nog eens nader te belichten. b. Een tweede artikel dat de ont dekking van een nieuwe water winningsplaats meedeelt en c. een artikel, dat het arbeiders belang bij een Waterleiding naar voren brengt. De laatste zullen we te gelegener tijd plaatsen. Red. Schoondijke, 27 April 1929. Mijnheer de Redacteur! Mag ik s. v. voor onderstaande een klein plaatsje in uw blad? Bij vootbaai mijn dank, Naar aanleiding van uw verslag van de gemeenteraadszitting alhier van 25 dezer, moet ik een paar opmerkingen maken. U laat mij daar zeggen in verband wat ik aantoonde, dat eraan waterleidingen wel eens iets hapert, dat er in Rotterdam en Ridderkerk ook geen water genoeg was. Dat heb ik niet gezegd Mijnheer de Redacteur. Ik heb wel gezegd dat het water in Rotterdam er zoo gemeen uitzag, dat de Directeur zich verplicht gevoelde een circulaire de wereld in te zenden, dat de bevolking niet ongerust be hoefde te zijn, daar het water niet onhygiënisch was. Dat er naar ik meen de in de streek van Ridderkerk deze winter een tekort van water was. Dat het geregeld in Middelburg ook niet veel bijzonders is. Om nu maar niet te spreken van de vele moeilijk heden dezen winter met het bevriezen der leidingen en wat daarmede ge paard gaat. Als uw verslag zoo luidde, Mijnheer de Redacteur, dan had u goed weergegeven. Bovendien, wat d.e 30 jaren aangaat waarna zooa's u schrijft ik meende dat er geen water meer in Sint jansteen meer te vinden zou zijn, och dat is nu toch voor mij al te naif. De deskundigen erkennen in elk rapport dat ze het van de neer slag moeten hebben en u be grijpt dat ik ook wel geloof dat na 30 jaar het ook nog wel te Sint jansteen zal regenen. Alleen meenen de des kundigen dat er dan geen water meer genoeg zal zijn voor de dan wonende bevolking en die tijd is mijn inziens voor zoo'n groot werk veel ie kort. Ik geloof Mijnheer de Redacteur, dat het goed is dat ik bij voorbaat deze op- en aanmerkingen plaats, want ik vermoed dat er anders weer heel wat los zal komen. Als men niet door dik en dun meegaat met elk rapport dat over de waterleiding uitkomt, wordt men direct als conservatief, ja zelfs veel erger gebrandmerkt lkhoop echter niet persoonlijk te worden zoo als ik Hoor dat dezer dagen neg en kelen tegen de voorzitter van het waterleiding-comité ageerden. Maar dat ik er zakelijk, vooral uit Schoon- dijksch oogpunt, tegenover sta zal mij zeker niemand kwalijk nemen. Tenzij natuurlijk dat er mildere voorwaarden zouden gesteld worden, wat misschien niet onmogelijk is, dan ben ik wel voor reden vatbaar. Hoogachtend. Uwe Dienstw. Dn., J. C. QU1ST. ONDERSCHRIFT. Ons verslag maakt geen aanspraak op absolute volledigheid. Maar de heer Quist zal toestemmen, dat het toch zijn meening aardig weergeeft. Die zin over „30 jaren water" is precies zoo gezegd. Juist, omdat die uitdrukking voor u zoo eigenaardig was, is ze wonderlijk genoteerd. Welke beteekenis u er verder aan hechtte, blijft voor het verslag natuurlijk buiten beschouwing. De uitspraken aan het slot blijven vanzelfsprekend voor rekening van den heer Quist. Ze vallen buiten het kader van het verslag. Red. Vorige week was de voortgezette algemeene Vergadering der Z. VI. Waterleieing Mij ter verdere bespre king van het Rapport der Commissie van Onderzoek. De door verschillende vertegen woordigers der gemeenten gevraagde inlichtingen en ophelderingen werden uitvoering verstrekt door den Direc teur van het Rijksbureau, de Voor zitter der Commissie van Onderzoek, alsmede door den Voorzitter der Mij., Tot een stemming over de conclusies van het Rapport kwam het nog niet, dewijl verschillende leden eerst nog in de raden hunner gemeenten ver slag van deze vergadering wilden uit brengen en eventueel het bekend rap port wenschten te bespreken. De algemeene Indruk is wel dat de vergadering grootendeels zich veree» nigde met het rapport der Commissie inzonderheid wat het zaakrijk gedeel te betreft; ook tegen het over het in te voeren tarief gerapporteerde werd geen enkele stem vernomen. Over de conclusies betreffende grootte en samenstelling van de Ra den van Toezicht en Commissarissen bleken de meeningen nog verdeeld. Het ligt in de bedoeling in een volgende vergadering over de conclu sies van het Rapport te stemmen. op Donderdag 25 April 1929. (Slot). Diversen. Het kohier hondenbelasiing wordt overeenkomstig voorstel B. en W. vast gesteld. In de Begrooting worden, door over schrijding van eenige posten wijzigin gen aangebracht. Handwer konderwijs. Te Sasput moet in het geven van handwerkonderwijs worden voorzien. Evenals Mevr. Jumelet dit gaf, stellen B. en W. voor Mevr. Engeis tijdelijk te benoemen, wat ook door den Inspecteur wordt goedgekeurd. De heer Cammaert wil zonder hoof delijke stemming benoemen, maar de voorz. wil niet afwijken van het regle ment ,van orde, dat stemming met ge sloten briefjes voorschrijft. Dit geschiedt met als gevolg, dat Mevr. Engels met alg. st. wordt be noemd. Danstenten. Van C. Termont e.a. is een adres liii gekomen, o mhet plaatsen van dans tenten te verbieden op particulier en openbaar terrein. Namens B. en W. bespreekt de voor zitter het adres: Bij oppervlakkig lezen komt reeds onwillekeurig de vraag op, welk voordeel de onderteekenaars bij een dergelijk besluit zul.en hebben. Ze alle nagaande, is er slechts één, Ver- planke, die er werkelijk belang bij zou hebben, terwijl één van hen, Coens, reeds heeft bericht, dat hij zijn hand- teekening terugtrekt. Dan nog is een dergelijk verzoek in 1924 reeds ai wezen. Op openbaar terrein bovendien v den de tenten nooit geplaatst. Alles elkaar is het adres dus niet ernstig te vattenn en zouden bij inwillig er meer gedupeerden dan bevoord den zijn. Dhr Huijgh: De kermis is er voor het plezier van allen en ten bate van herbergiers, winkeliers enz. Maar hier profiteeren er ook de renteniers en landbouwers van. Uit eigen ondervinding deelt de heer Huijgh daarna mede, hoe iemand, die zich inricht, van dat plaatsen op par ticulier terrein veel schade heett. Laat de Raad dit dus verbieden en het verzoek inwilligen. De heer Quist: De geheele geschie denis gaat mij natuurlijk niets aan. Maar ik zou de heer Huijgh er toch op willen wijzen, dat hij daar straks bij de Waterleiding zoo tegen verplichting was, terwijl hij die hier wil opleggen. Laat alles vrij. En indien moet wor den afgeschaft, schaft ze dan alle af.J Dhr Huijgh wijst er nog op, dat er velen zijn, die op het adres ook had den kunnen teekenen en dringt nog maals op inwilliging aan. De voorz. wijst er evenwei op, dat de leden hier zitten ter behartiging van het algemeen belang, niet voor dat van enkelen. En daarom gaat het niet aan, één te bevoordeelen tegenover de anderen. Dan nog, het hoofddoel is, de be voordeeling van de buitengedeelten. Maar, de menschen gaan er toch niet heen. Dit laatste wordt door den heer Huijgh bestreden. Als de tenten alleen daar staan, zullen de menschen er evengoed heen gaan. Dhr. Quist: Ik zou het verzoek maar voor kennisgeving aannemen. Voorz.: Pardon, B. en W. stellen voor, afwijzend te beschikken. Nadat Weth. Luteijn nog heeft her haald, dat de kermis voor allen is en niet voor enkelen en de heer Huijgh er op heeft gewezen, dat in andere ge meenten ook alleen op eigen terrein tenten mogen worden geplaatst, wordt het voorstel van B. en W. in stemming gebracht en aangenomen met 4 tegen 1 stem (dhr. Huijgh) en 2 onthouJ dingen (Dames Bruijnooge enOdink). Vermenigv.cijfer. Op voorstel van B. en W. wordt bovenstaand cijfer, evenals het vorig jaar, bepaald op 0,6.

Breskensche Courant | 1929 | | pagina 2