u Vi'ook-Menu. Gewestelijk Nieuws Bloemenvelden te Eede. Sport- I Gemengd Nieuws. -n Koninklijke Nederl. Schouwburg te Gent. Zondag 28 April in middagvertooning „Seppelzangspel in 3 bedrijven en avondvertooning: De vertraagde Film. Fransclie Schouwburg te Gent. Zondag 28 April in middagvertooning „Rigoletto". Operette in 4 actes. nesse; J. van Nieuwenhuyzen, Krui- ningen; 13. H, Spijkerboer, Sommelsdijk; E. P. van der Werff, St. Anna ter Muiden en Mej. J. Wolse, Kortgene. Het aantal leden is in de laatste maan den tot 99 gestegen. Omtrent het werkplan deelde de voorzitter mede, dat het bestuur de werkende leden een vragenlijstje zal toezenden om te vernemen op welke wijze ieder lid tot het doel der ver- eeniging wenscht mee te werken. BRESKENS. De rijks-ontvanger alhier verzoekt den inotorrijtuighouders, die op 1 Mei a.s. in het bezit moeten zijn van een nieuwe wegenbelastingkaart, reeds thans hunne aangiften te doen, ten einde een te grooten toeloop op den laatsten middag dezer maand te voor komen. Hedenmiddag had aan den hoek opril haven een aanrijding plaats tus sclien de auto's der heeren Dr. W. alhier en Dr. S. uit Groede. Eerstge noemde wilde naar de haven rijden, terwijl de andere auto er vandaan kwam. De auto van den heer W. kreeg een verbogen vooras, terwijl de andere geen schade bekwam. Vrijdag j.l. hield de afd. tlreskens van .Volksonderwijs haar aigemeene ver gadering in de d.L.S. allner. Na een en verantwoording werd in orde be den lezing der notulen en behandeling der ingekomen stukken. De rekening env erantwoording werd in orüe be vonden. De voorz. wijdde vervolgens diog eenige woorden van dank aan al lei^ die ertoe hadden meegewerkt, om den propaganda avond zoo goed moge lijk te doen slagen, in het bijzonuer aan de medespelenUen in het leuke éénactertje, dat de lachspieren zoo in beweging gebracht heeft en sprak de hoop uil, dat we nog vaak een üergelij ken avond zouden mogen beleven. Van de rondvraag werd een druk gebruik gemaakt. Dit schijnt in de mees te vereenigingen langzamerhand uit te groeien tot een instituut, waarin men eens goed kritiek kan uitoefenen. Zoo ook hier. Nadat door een der aan wezigen aanmerking was gemaakt op wie niet had meegewerkt (de echte gerechtvaardigde kritiek), werd door 'n ander gevit op kleinigheden, die z.i. verkeerd waren gedaan. Gezonde op bouwende kritiek is goed en nooJig, maar vitterij breekt af. Indien dat wat meer in het oog werd gehouden en de betrokkenen pakten zelf ook eens „flink" aan, vele vereenigingen zouden meel bloeien en er zou een gezelliger samenwerking zijn. o BIERVLIET. Door de in Februari opgerichte konijnen- en pluimveefokkersvereeni- ging .Vooruitgang zij ons Streven", zal op 4, 5 en 6 Mei a.s. een club tentoonstelling gehouden worden. De vereeniging, opgericht met 24 leden, telt er thans reeds 40. Het bestuur bestaat uit de heeren A. Cor- nelis, voorzitter, Adr. Faas, secretaris- penningmeester, Edm. van Royen, A. de Visser, Em. van den Heuvel, W, de Jonge, B. Lippens. =o- CADZAND. De landbouwer R. alhier, Zaterdag j.l. bezig zijnde met het (rollen) van zijn land, had het ongeluk met een zijner beenen onder den zwaren rol blok terecht te komen, waardoor dit zoo ernstig werd gewond, dat opname in het St. Anthoniusgesticht te Oost burg noodzakelijk werd geacht. De Emmabloem-collecte die al hier werd gehouden bracht f 13.80 op, Met 5 tegen 2 stemmen op een anderen sollicitant benoemde de ge meenteraad van St. Maartensdijk Vrij dag de heer J. Brevet tot hoofd der O. L. school, thans als zoodanig te Oudelande, vroeger als onderwijzer werkzaam alhier. o~ De vorigen zomer verspreidde zich te Eede en omgeving onverwacht het bericht: Een Hollanasche firma heeft in den Biezenpolder een boerderij ge huurd met het recht van koop en gaat daar een proef nemen niet het kweeken van oloembollen. ledereen was nieuwsgierig, wat dat worden zou want gelukte de proef, dan kon dit voor de streek een belangrijke veran dering te weeg brengen. Met belang stelling men zege door sommigen in de onmiddellijke omgeving ook met eenig wantrouwen of bezorgdheid werden de werkzaamheden gade ge slagen. Deze gaven aan vele handen werk. Veel werklieden, mannen en vrouwen, werden uit België genomen. Het land werd Hink bedolven en de bollen op ujd in de grond gebracht. De velden met narcissen staan thans in vollen bloei. Nog een paar weken en dan zijn de tulpen aan de beurt. Een paar voorloopers van deze laten thans reeds de kleur doorschemeren, maar overigens zijn deze velden nog groen. Geniet men nu reeds van de egaal geel gekleurde velden, hoeveel te meer zal dit met nog 2 a 3 weken zijn, als de tulpen in vollen bloei staan. De proef met de bollen schijnt goed gelukt te zijn. Men zegt, dat de ürma tevreden is en dat zij wel van haar recht tot koopen zal gebruik maken, wijst ook aan het bouwen van een nieuwe, groote 2 verdiepingen hooge bollenschuur met aan de voorzijde 5 of 6 ramen, onder en boven, juist hetzelfde model zooals men die ziet staan in de bollenstreken m Zuid- en Noord-Holland. Hec spreekt vanzelf, dat menigeen een Kijkje gaat nemen naar de bloei ende velden, hetzij te voet, hetzij per fiets, hetzij gedeeltelijk per tram. Voor degenen, die in de Biezen niet bekend zijn, is het eenvoudigst dat men met de tram of per fiets gaat tot het grenskantoor te Eede, daar den verharden weg neemt in de rich ting van Moershoofde en dan den eersten of den tweeden zijweg aar, den een linkerkand neemt. De eerste zijweg is grintweg en brengt U langs de boerderij zelf, waar vlak naast tul pen staan. De tweede zijweg links is een zandweg en brengt den bezoeker vlak bij de thans bloeiede narsissen- velden. De geheele boerderij is 27 a 28 H.A. groot, maar vormt niet één geheel, zoodat men ook tulpenvelden ziet, wanneer men uit de Biezenpolder gaat in de richting Sint Kruis, maar dan is het noodig, dat men spoedig links omslaat alweer langs een grintweg, die u brengt langs een groot tulpenveld en den bezoeker voert naar den steen weg van Aardenburg naar Sint Kruis. De geheele tocht kan ook per auto gemaakt worden, Zij die nog nooit deze streek be zocht hebben, zullen direct bemerken, dat dit kleine deel van WestZeeuwsch- Vlaanderen geheel anders van natuur is, dan het overige deel. De grond is zanderig. Men bemerkte al dadelijk, dat het land in vroeger tijden niet veel waarde had, daar de streek door sneden wordt door zeer breede zand wegen, waarvan de hoofdwegen 12 tot 15 M. breed zijn. Deze hoofdwe gen zijn verbonden door smallere zand wegen en weggetjes, alle rijk beplant met hoog en laag houtgewas en in de landen nog hier en daar langs de reëen elzen hakhout, men is er in het „Houtland". Iedereen, die eenig oog voor natuur schoon heeft, vindt „De Biezen" mooi en zij genieten, als zij er wandelen of fietstochtjes maken, maar wanneer men er niet goed den weg weet, kan men er ook een weinig verdwalen, Sommige lezers zullen hierom misschien lachen en toch is het zoo. Er zijn heel veel wegen en zij lijken nog al wat op elkaar. Men gaat er maar eens heen. Nu naar de bloemenvelden en in de zomer om de mooie plekjes te zoeken. o SCHOONDIJKE. Verloopen Donderdag had aan de landbouwschool alhier de eindles plaats van den huishoudc rsbs 1928. Tegenwoordig Waren afgevaardigden van de Z. L. M„ van de commissie van het huishoudonderwljs, van de vereeniging van Oud-leerlingen „Ce res" en de burgemeester ter plaatse. Voorts waren vrij veel belangstellen den opgekomen. Het huishoudonderwljs it! on2e streek is een toenemehd succes. Voor den volgenden cursus hebben 2ich een vrij groot aantal leerlingehopgegeven. De namen der geslaagden zijn: Jj Dhont Schoondijke, M. Dhondt Groede, J. Versprille Aardenbuig, M. Masclee Retranchcment, S. Becu te Brcskens, S. Veihage Nieuwvliet. M. Risseeuw Schoondijke, .M. Becu Bres- kens, L. Cijsouw Groede, M. Cornelis Groede, K. Verbrugge Waterland- kerkje, K. Dhont, J. Bruijnooge, J. Luteijn Schoondijke, M. Manneke, J. Luteijn, C. van Oteghem, S. Lako, allen Breskens, D. Brakman Oostburg, K. van Bortel en M. Contant Schoon dijke, M de Putter Cadzand. Aan Mej. Komc, onderwijzeres en den heer Van Dijk weid bij monde van Mej. Van Oteghem een cadeau aangeboden. o AARDENBURG. Voor de opengevallen betrekking voor onderwijzer aan dc O. L. school alhier, ontstaan wegens het vertrek van den heer I. M. Hoste naar Den Haag, hebben zich 11 sollicitanten opgegeven, waarvan 5 uit deze ge meente. In het najaar van 1928 heeft zich te Aardenburg en eveneens te Oostburg een nog maar klein aantal menschen veieenigd tot een groep met het doel, door het verspreiüen en geregeld lezen van lectuur omtrent de vredesbeweging en den Volkenbond de gedachte van een eenmaal komende wereldvrede langzaam aan meer veld te doen winnen. Met dat doel wor den samenkomsten gehouden, waarin men onderling van gedachten wisselt omtrent het gelezene, of waarin een of ander onderwerp op 't gebied der vredesactie besproken wordt. Voor beide groepen trad dezen winter op Mej. De Goeyen uit Den Haag met een serie lichtbeelden uit den laatsten wereldoorlog, terwijl Donderdag te Aardenburg en Vrijdag te Oostburg voor beide groepen, eveneens met lichtbeelden optrad de heer Arie H. Willemse, bestuurslid van de Haagsche Afdeeling van de Vereeniging voor Volkenbond en Vrede. Ruim 2' 2 uur wist hij zijn hoorderessen en hoorders te boeien met zijn onderwerp: Verleden, Heden en Toekomst. Hij liet zien, hoe het in vroeger eeuwen mogelijk geweest is, dat menschen op den brandstapel ge bracht werden, bijv. in heksenpro cessen, een Jeane d'Arc, die later weder heilig verklaard ishoe in vroeger tijden oorlog gevoerd werd, die, hoewel wreed, gunstig afstak bij de menschenslachterij in den laatsten wereldoorlog hoe Bertha van Suttner grooten invloed uitgeoefend heeft met haar boek: „De wapens neder", evenals het boek „De hut van Oom Tom" tengevolge gehad heeft, datde slavernij is afgeschafthoe bespot, gehoond en vergund eenmaal de Engelsche suffragette, Mejuffrouw Pankhurst, de voorvechtster voor de rechten der vrouw en voor algemeen kiesrecht werd, terwijl thans nog niet lang geleden de eerste Minister van Engeland voor haar een standbeeld onthulde. Wat een beweging en een geschrijf gaf het niet, en hoe verbaasde men zich, dat Dr. Alette's Jacobs inge schreven werd als studente aan de Hoogeschool te Groningenmen be greep in die dagen niet "hoe het mogelijk was, dat een minister daar toe zijne toestemming geven kon en thans is het iets zeer gewoons en ziet men de vrouw op studiegebied dezelfde wegen betreden als de man. Hoe werd het eerste vrouwelijke Kamerlid, mej. Suze Groeneweg, aangegaapt, toen zij, de vrouw, het kamergebouw betrad, en thans: alle partijen hebben hun vrouwen als af gevaardigden in Kamer, Prov. Staten en Gemeenteraden, Een lantaarnplaatje liet zien hoe in vroeger tijden krankzinnigen werden opgesloten en behandeld, of beter mishandeld en in het openbaar in hun afzondering getreiterd werden en on middellijk daarnaast zag men aan een verpleging van deze dagen, hoe al les veranderd, verbeterd is. Een Duitsche trein zag men in de eerste oorlogsjaren volgepropt met soldaten gereed te vertrekken naar het front, op het perron toegejuicht door de vrouwen, die het een voor recht, een eer vonden, dat hun man hun verloofde, of hun broeder deel kon nemen aan den oorlog, geïnspi reerd door de leugen, dat de krijg hun opgedrongen werd en daarnaast dezelfde vrouwen, maar thans in rouw gedompeld, terneergeslagen, voor al tijd haar leven gebroken en ongetwij feld de gedachte koesterende, „O 1 nooit meer oorlog". President Wilson. Met Welke goede bedoelingen kwam hij uit Ametlka naar Europa met zijn 14 punten, met zijn Idealisme omtrent de stichting van een Volkenbond, maar hoe werd hij ontnuchterd en teleurgesteld, toen hij de staatslieden der Geallieerden ontmoette, daar dezen nog stonden onder de geweldige psychose, de bezieling van den oorlog en de daaruit voor hen voortgekomen over winning. Nog meer teleurstelling wachtte Wilson het Amerikaansche Huis van Afgevaardigden weigerde toe te treden tot den Volkenbond. En thans Diezelfde staatslieden zijn nu meest alle voorstanders geworden van den VolkenbondAmerika toont hoe langer hoe meer belangstelling voor dit instituut en zal, als de teekenen niet bedriegen, weldra aan de be sprekingen deelnemen 1 Zoo ontwik kelt zich langzaam aan de gedachte aan wereldvrede. Locarno en daarna weder het Kellog Pact 1 Op het doek verschenen: Van Kar- nebeek, Beelaerts van Blokland, Colijn, Nolens, Wybaut en anderen, staats lieden van verschillende partijen, die in de politiek van eigen land vaak lijnrecht tegenover elkaar staan, maar te Genéve in de vergaderingen van den Volkenbond naasi en met elkaar eendrachtig ijveren tot verbetering van den wereldtoestand. Wat deed de Volkenbond? Reeds een paar maal strijd voor komen of spoedig doen eindigen, Het geschil tusschen Polen en Li- thouen, werd door bemiddeling van den Volkenbond bijgelegd. Gunst, zoo n kleinigheidl Ja, wel een kleinigheid. Op het lantaarnplaatje wordt het voorgesteld als een schoorsteenbrandje, dat ge- bluscht wordt door onzen Minister van Buitenlandsche Zaken, de heer Beelaerts van Blokland, maarop datzelfde plaatje ziet men enkele groote gebouwen, voorstellende Rusland, Duitschland en Frankrijk. Wanneer nu een vonkje uit het schoorsteen brandje overgeslagen was op een dier gebouwen, dan was er groot gevaar, dat, evenals in 1914, een niets ont- zienden wereldbrand ontstond. Serajewo, 1914. Een schot uit een pistool veroor zaakt den wereldoorlog I Neen, dat is niet juist. Dat schot deed een geschil ont staan tusschen Oostenrijk en Servië*. Een schoorsteenbrandje 1 De vonken waaiden over naar de aangrenzende gebouwen, de buurt- staten, die reeds jaren opgedropt la gen met licht ontvlambare stoffen en de weieldbrand moest komen, was niet meer te blusschen. Volkenbond en Vrede. Vrede moet er komenvrede voor altijd af die er nu komt door de S. D. A. P. of door den Paus, door den Wereldbond van kerken of door de „Nooit meer oorlogsfederatie", of door wat anders, doet niets ter zake, a!s-z ij- maar-komt! Wij allen ouderen, van welken rang of stand, van welk geloof of van welke partij ook, wij allen hebben den plicht, den duren plicht, het opgroeiende geslacht de toekom stige wereld op te voeden in de richting der gedachte, in wanhoop geuit door den Duitschen soldaat bij het verlaten der loopgraven in 1918 en belichaamd in de woorden: „O, God, dat nooit meer!" Ds. F. van der Wissel dankte den spreker voor zijn boeiende voordracht. Jammer, dat te Aardenburg zoo weinigen opgegaan waren om den spreker te hooren. Jammer ook, dat nog niet in ieder dorp een soortgelijke groep of ver eeniging bestaat als te Aardenburg en Oostburg, want de vredesgedachte moet groeien van onder op, moet opkomen van uit het volk zelf. SLUIS. Ter herdenking van den jaardag van Prins Hendrik hingen alhier van verschillende gebouwen de vlag uit en 's avonds gaf het muziekgezelschap Apollo" een concenrt, waarna een rondgang door de gemeente volgde met fakkellicht. Van de stadhuistoren en toren der Prót. Kerk werden de klokken geluid. Vrijdagavohd werd door de melsjesvereetiiging te Sint Anna ter Muiden de jaarlijksche uitvoering ge- houdeh ln het voormalige Gemeente huis aldaar. Verschillende stukjes tooiieel wer den goed uitgevoerd, als men acht neetnt, dat zelfs kleine kinderen mee speelden. Vooral het tooneelstükje „De ver momde prins-', ëeri kléin opêrette, oogste veel succes. De begeleiding was ln goede handen van Me). J. van de Putte. Na afloop dankte Mcvrouwkhi Scholtc de talrijke opkomst. en KERKNIEUWS. t" De Welecrw. heer ds P. Schol te,je pred. bij de Ned. Herv Gemeenteivo te Sint Anna ter Muidcn, l eeft hcipei beroep naar Wehe-Zuurdijk (Gr.ïbe aangenomen, ln Op 24 Apiil a s. viert ds W.^' A. Noest te Grooiegast, vrregcritsj: Hoofdplaat (1904 1916), Anloo (1916;ran 1919), Meislawier (1919-1926) en se; af dert 1 Aug. 1926 te Giootegast, zijjhe zilveren ambtsjubileum. e, sen I is (rij -isti CADZAND ?'H Zeeuwsch-Vlaamschc postduiven-!311 bond hield hare eerste wedvlucht var?'" Mouscron op 21 April j.l. 1 Uitslag als volgt: !'ai le en 7e prijs B P. de Ridder ai^en hier, 2e A. de Gardeijn, 3e, 6e. 11e?1'' 12e, 13e en 27c Mnbesoone. 4e er 18e F, Yntema, 5e. 8e, 9e. 10e en1111! 21e J. P. Duste, allen te Oostburg'' 14e en 25e I. Misilje, Cadzai d (haven, r 15e Iz. Schippers, Groede, 16e, 17e v' en 22e W. Brevet alhier, ISc A. Aaliw bregtse, Zuidzande, 20e J. Haerens) Oostburg, 23e Iz. le Roy. Zuidzande, 24e A. P. Buijze, Retranchcment, 26é t J. Simpelaar, Oostburg. VOETBAL, tr Zondag 21 April had te Balgerj/X hoecke (België) de finaal plaats var. de voetbalmatch, waarbij 4 clftalleri-, om een beker zouden strijder, De uitslag van de eerste kampen was: 11 Eecloo-Balgerhoecke 4-0, Ecclco it1'"1 de finale. piu; A.V.V. II-Donk 1-1. Na loting kwair"1 A.V.V. in de finale. De strijd zou nu plaats mcctetM1 om den beker, De uitslag van deaCK laatste match, dus tusschen Eeclooerj A.V.V. (Aardenburg) was 2-2. fcg Toen had er echter een incidenPS plaats. De scheidsrechter gaf Eeclocjsk een doelschop op het A.V.V. doeljuj Deze schop werd genomen en door den keeper van A.V.V. uitstekend gestopt en hoe het mogelijk was be greep niemand, maar de scheidsrecl ter kende een strafschop of penal toe. Het A. V. V.-elftnl verliet toen, n tevergeefs geprotesteerd te hebber het veld, zoodat Eecloo den beke in bezit kreeg. Het was een droevij einde van een fraaien kamp. Sprooton komen vroegiMfé? voorjaar. koop_Jijdig~ een potpe Bij alle Drogisten.! 'rg Hoogwatergetij Breskens. I DAGEN vm nam L t.- uu stl Ge !h Woensdag 24 April 1.27 151 Donderdag 25 2 2.24 Vrijdag 26 2.30 2.54 Volle maan Dinsdag 23 April nam 10.07 L'chl op voor Rijwiel'n r r z. (waaronder zijn begrepen wagens, karren, enz.) Woensdag 24 April nam. 7.48 Donderdag 25 7.50 Vrijdag 26 7.53 yr: tof Haar auto aan haar kamenier ver-n maakt.— Lady de Bathe, bijgenaamd!^ „The Jersey Lily", die onlangs teMon-f te Carlo overleed, heeft een vermo-; gen nagelaten tot een bedrag van 240 v* duizend gulden. Daarvan heeft zij een| som van 120.000 gulden, plus haar juweelen en haar villa, „Le Lys", tel Monle Carlo, geschonken aan een ze-fzi kere mrs. Peat, de laatste die haar in^A haar ziekte heeft opgepast en zestien) jaar lang lief en leed met haar heeft gedeeld. Aan haar dochter, lady Jan Malcolm, laat lady de Bathe het oude familieziiver van Jersey na, terwijl zij de beide dochters van lady Malcolm elk een bedrag van 60.000 gulden na-I laat. Lady de Bathe vermaakte haarj?' auto aan haar kamenier Mathilde, die* haar vijftien jaar heeft gediend 61 De charmante dief. De gasten in een pension in het westen van Berlijn "n[ zijn op tot dusver minder gebruikelijke pj wijze van hun bezittingen beroofd. ar Onlangs nam een omstreeks 40jarig man er zijn intrek, die doof zijn bemin-, v k< 1? in,

Breskensche Courant | 1929 | | pagina 2