W dék-Menu. Gewestelijk Nieuws. Rechtszaken. Ingezonden. Kon'nklijke Nederl. Schouwburg te Gent. Zondag 21 April in middagvertooning „Seppelzangspel in 3 bedrijven en avondvertooning: „De Peer als Twistappel Fransclie Schouwburg te Gent. Zondag 21 April in middagvertooning „La bayadere Operette in 3 actes Muziek van E Kalkman. den technischen. diaist der stoomvaart inij „Nederland". In verband inct de bestemming voor de snelle vrachtvaart op Ned. Oost- lndië zal liet schip in volbeladen toe stand een snelheid van 141,2 knoop op zee kunnen behouden, waarmede het tot de allersnelste vrachtschepen op de lange vaart zat behooren. Bang om naar huis te gaan' Vrijdagnacht trol de politie in de Badhuisstraat te Vlissmgen een 1 O-ja rige knaap zwervende aan, die niet naai de ouderlijke woning durfde terugkee- ren, daar hij eenig geld, dat hij van zijn moeder had bekomen, om bood schappen te doen, deels had verloren, deels had versnoept. De ouders, die in den loop van den avond op het politiebureau kennis hadden gegeven van de vermissing van hun zoontje, waren uitermate dankbaar, toen het kind weer thuisgebracht werd. Het was inmiddels circa vijf uur in den mor gen geworden. Het bleek dat de knaap den nacht gedeeltelijk slapend in een portiek, van een woning had doorgebracht. Aanvaring- Het Engclsciie stoomscr.ip „Gaboon" komende van Antwerpen en bestemd naar Congo, heeft Vrijdagnacht op het wrak van iiet Engelsche stoomschip „Croxlelt Hall" bij het Wandelaar- vuurschip gestooten, doordat tiet licht van de daar liggende boei was uitge gaan. De sleepboot „Wotan" heeft de „Gaboon" afgesleept,'waarna het schip door drie sleepbuoten naar de Spijker plaat is gesleept, waar de „Gaboon" aan den grond is gezet. Vragen over het gebeurde br.oUiiensi B; eskens-Viis ringen De lieer inr. J. Adriamise, lid va.i Pi'uv. -Stalen: neeft zich met een schrij ven gericht tot Ged Staten, waarin hij aanneemt, dat dit college bekend is met de berichten van het op Zondag 31 Maart jl. voorgeval,ené niet de pro vinciale boot, welke, wegens de zeer bepcikte dienstregeling door een Erau- schen automobiiist, die met zijn auto te Breskens aangekomen, ten spoedigstt naar Vlissingen over moest, extra uit Vlissingeii besteld was en dan ook daarvoor te Breskens was aangekomen maar toen de auto reeds was geladen ter overbrenging, door een tegeuordei van den directeur moest ontladen en ledig naar Vlissingen terugkeeren. De heer mr. Adriaause zou gaarne van Ged Staten vernemen le. Of de-je toedracht der zaak juist is; 2e. Indien niet, of het dan voor. de eer van het pfovineiaal bestuur niet wenschelijk zou zijn, deze berichten, welke door' publiciteit in de bladeu wijd en zijd 'ziju verspreid, te logen straffen 3e. Indien de ges'telde feiten wel juist zijn, of de directeur heeft ge handeld krachtens hem verstrekte op dracht; 4e. Zoo neen, of dan de noodigt maatregelen zijn genomen om te voor komen dat een dergelijke met al.e rede lijkheid strijdende opvatting van de zen publieken functionnaris, waardooi de provinciale sioombooldienst voor pu bliek verkeer (zelfs internationaal) in de bestaande omstandigheden, nu de mogelijke vervoermiddel in een slechte moeglijke vervoermiddel in een slechte reputatie komt 5e. Indien onverhoopt de directeur krachtens zijn instructies heeft gehan deld, ot het college deze instructies dan wil mcdedeelen en of het niet van oordeel is, dat wegens het publiek belang deze instructies of ingetrokken of wel gewijzigd dienen te worden, opdat feiten als de bedoelde niet meer kunnen voorkomen en toch zeker niet door de autoriteit van het college ge dekt worden; 6e. Of het college, indien het der gelijke instructies heeft gegeven en meent daarbij te moeten blijven, ais in overeenstemming tnet de door en kele politieke partijen in de Staten naar voren gedragen beperking van den Zon dagsdienst, niet van oordeel is, dat in het belang van liet publieke verkeer zoo spoedig mogelijk behoort te wor den aangestuurd op een buiten de po litiek staande paiticul.ere exploitatie van den dienst breskens-Vlissingeii, waar deze dienst voldoende oplevert om zon der overheidssubsidie te wo.den ge ëxploiteerd; 7e. Of het juist is dat de order van den directeur om noch auto noch per sonen met de reeds daarvoor aange komen boot over te zetten, gepaard is gaan met de bedreiging, dat anders de walkapitein, op wiens order de reis was ondernomen, zou worden ontsla gen; en zoo dit juist is, of het college deze gevolgtrekking als juist kan er kennen of wel van oordeel is dat daar mede ten onrechte is geschermd. BRESKENS. Vrijdagavond gaf de afd. Breskeus van Volksonderwijs een Feest- en I'ro- paganda-avond in het gebouw SUMAJG Het toch zoo ruime gebouw was ge heel gevuld. Zelfs moesten velen zich met een staanplaats tevieden stellen. De voorzitter, de heer A. Salomé, opende de vergadering en wees er op, dat deze avond als herhaling van het vorig jaar, weer gegeven werd door den drang uit den boezem der ouders zelf. Het verheugde spr. dan ook, zoo bijzonder groote opkomst te kunnen constateeren, als bewijs dat een tweede operette-avond in den smaak valt. Het eerste nummer van het pro gramma was een tooneelstukje: „Han nes wordt ingekwartierd", dat bijzonder goed werd gespeeld en dat de geheele zaal elk oogenblik deed schateren. Als tweede nummer stond vermeld een rede van den heer Waelput uit Groede, die sprak over de eerste vijf jaren der groote vereeniging „Volkson derwijs". Een dankbaar applaus bij het einde bewees, dat de met gloed uitge sproken rede op prijs werd gesteld. Na de pauze volgde dan het punt: de opvoering van de operette „Veen- koning en Wateflnimf" door de kinde ren der hoogste klassen van de O.L.S. De hoofdinhoud. De tekst is een verhaal, dat aan een sprookje doet denken: de hande ling toch geschiedt door koningen en ridders, kabouters en nimfen. De uit beelding moet zijn de al.egorisclie voor stelling van den strijd, die natuurkrach ten, in verbinding met menschelijken arbeid, hebben gevoerd, om uit dras- sigen veengrond een nuttige levens behoefte en bloeiende industrie te ver krijgen. Die strijd is een hardnekkige. De zinnebeeldige voorstelling heeft deze beteekenis: de drassige veenbo- dem is ontoegankelijk voor den mensch en tot niets nut. Hierover verontrust zich Koning Turvan en peinst op een middel dat een einde maakt aan 't kwaad De Waternimf Lili, zinnebeeld van liet water dat de venen vult, moet ge vangengenomen worden; het water moet dus onttrokken worden aan den veenbodem. Prins Lok verklaart zich bereid, maar roept de hulp in van den Zonnekoning. Prins Lok, de mensch, de werkkracht, zal dus, geholpen dooi de zon, het water aan de venen ont trekken. De 'verblindende stralen, de verzengende gloed doen het verdampen de Waternimf vlucht, maar valt in de handen van Prins Lok, die haar vraagt in liefde te willen samenwerken met hem, tot zegen van het veen. De mensch zal dus, met behulp van het water, door het aanleggen vanvaarten en kanalen, het veen ontginnen en de Wa ternimfen zullen bereid zijn, de sche pen overal heen te voeren. Als belooning eischt de Zonnekoning Erica. Erica, het heidebloempje, zai, wanneer het veen is afgegraven, de heide versieren met haar paaars-roo- den glans; doch slechts des zomers; als 't winter wordt keert zij terug tot het veen. De Konirtg stemt toe en verheugt zich dat men met vereende krachten het veen heeft dienstbaar gemaakt aan den mensch. De aankleeding der spelers ert speeli sters had geweldig veel werk gekost maar het resultaat en de waardeering waren naar evenredigheid. Achter ie der bedrijf barstte een applaus los, waaraan geen einde scheen te komen. Het geheel verliep goed en ordelijk, zoodat allen nadat bij het sluiten door den voorzitter de noodige bedankjes waren uitgedeeld en Mevr. de Pree een bloemstuk was aangeboden, voldaan huiswaarts keerden. Als leuke herinnering is van de kin deren in hun operette-dracht een foto gemaakt. Verbetering posterijen. Een verbetering zal worden gebracht in de verzending van de post voor West Zeeuwsch-Vlaanderen. Aangezien op de eerste boot uit Vlissingen te Breskens geen tram rijdt, wordt met de Mij Breskcns-Maldeghem daarom trent onderhandeld. Mochten deze on derhandelingen geen resultaat hebben, dan bestaat het voornemen de met de eerste boot te 6.20 aangebrachte post naar de verschillende plaatsen over te brengen per auto. Door belanghebbende zal zeker met genoegen worden kennis genomen van deze verbeteringen, welke door wel willend overleg van de commissie van den prov. stoombootdienst met de ad ministratie der posterijen zijn verkregen o OOSTBURG. Voor het op 28 Juii a.s. te Aarden burg te houden muziekconcours van wege den bond van muziekvereeni- gingen in Zeeuwsch-Vlaanderen W.D. zijn als verplichte nummers gekozen 3e Afd. Fanf., Médée, ouverture van C. Duyck2e Afd. Fanf. Feest ouvert. van S. Vlessing; 2e Afd. Harm. Morinie, ouverture de concours van G. Guillement; le Afd. Fanf., Esquisse, florale, divertisement van J. E. Strau- wen. o SLUIS. Tot tijdelijk Rijksklerk bij het kan toor v./d. Directe Belastingen, Invoer rechten en Accijnzen te Eede is be noemd dhr. J. van de Putte alhier. Tot tijdelijk Rijksklerk bij het kantoor van de Directe Belastingen, Invoerrechten en Accijnzen alhier, is benoemd dhr. K. Wisse, alhier Dezer dagen had een knecht van den landbouwer C. M. alhier het ongeluk, toen hij met paard en kar in de Kapellestraat wilde draaien, op de stoep van het huis van den heer Blaecke terecht te komen, zoodat het achtereind van de kar tegen de groote spiegelruit ging, zoodat deze in ster vorm barstte. o ZUIDZANDE. De herbergier H. van Peenen alhier heeft zijn café, waarvoor verlof was verleend voor den verkoop van alco holhoudenden drank, anderen dan sterken drank, gesloten. Aan Burgemeester en Wethouders dier gemeente heeft hij een verklaring van afstand van dit verlof gezonden, o AARDENBURG. De Emmabloem collecte ten behoe ve van de tuberculose bestrijding heeft in totaal f89,- opgebracht. o BIERVLIET. In den Zondag gehouden algemee- ne vergadeiing van het muziekgezel schap „Harmonie" werd in de plaats van dhr. I P. Kakebeeke, die niet meer in aanmerking wenschte te komen, als bestuurslid gekozen de heer G. Galon, o SCHOONDIJKE. Burgerlijke stand. Huwelijks-voltr, H Maart. Willem Johannes Vermeulen, 24 j., jm en Anna Cornelia van den Broek e, 22 j., jd. 21, Petrus de Jonge, 21 j., jm. en johanna Jacoba Roose, 27 j., jd. Geboorten. 29 Maart. Omere Edu- ardus, z. van P. C. van de Voorde en S. A. Minnaert. Overlijden. 17 Maart. Johannes Steur- rijs, 76 j., echtg. van Gatharina Su- weijn. 25, Regina Maria, 1 mnd., d. van J. S. Tournois en Boonman. Loop der bevolking. Ingekomen personen in deze ge meente. A. dan Hollander van Waterland kerkje, A. j. Filibert van Waterland- kerkje, M. Frelier van Groede, W. van As van Oostburg, J. Ramondt van Hoofdplaat, G. J. A. Staelens van St. Kruis, E. F. Steijaert van Hoofdplaat. Vertrokken zijn: S. A. Leenhouts naar Breskens, J. A Roose en echtg. naar Oostburg, A. de Bree en gezin naar Groede, F. Kareis naar Oostburg, J. I. Glarisse naar Haarlem, J. van den Broeke naar Groede, W. P. van Roo en P. W. van Roo naar Wieringen, F. de Feijter naar Hoofdplaat, D. A. Filibert naar Breskens, M. L. Bruijn- ooge naar Zuidzande, J. Jumelet naar Herwijnen, B. J. Verherbrugge naar Groede, P. J. Pijcke naar Winkel (N. H.j, A. de le Lijs naar Oostburg, A. C. van den Broecke naar Waterland kerkje, H. de Lijzer en fam. naar O.» en W. Souburg, J. C. Dobbelaer naar IJzendljke. WATERLANDKERKJE. Burgerlijke stand. Geboorten. 29 Maart. Maria Julia Theresia, d. van G. J. van de Vijver en M. A. A. van de Waeter, Overlijden. Levenloos geboren kind van Ch. L. Verheije en N. van Deursen. Loop der bevolking. Ingekomen personen in deze ge meente. E. Scheele van Oost- en West Sou burg, P. H. Jansen van Aardenburg, A. E. de Feijter van Sluis, E. F. Mar tens van Aardenburg, W, j. Vermeu len van Oostburg, A. C. van den Broecke van Schoondijke, C. j. Kouse maker van St. Laureijns. Vertrokken zijn: Wed. N. j. Contant- Boogaart naar Sluis, j. Geelhoed naar Biervliet, A. den Hollander naar Schoondijke, A. f. Filibert naar Schoon dijke, A. van BasselaerenaarZuidzande. AARDENBURG. Voor eenigen tijd zijn door ambtenaren van Waterstaat bij deze gemeente belangrijke opmetingen gedaan voor het aanleggen van een nieuwen weg, waardoor de doortocht door de ge meente geheel zou komen te verval len voor het verkeer vanaf Draaibrug gaande in de richting der Belgische grens en omgekeerd. Komende vanaf de buurt Draaibrug even voorbij de steenbakkerij van den heerW. C. Trapman, ziet men op den linkerkant van 't rijwielpad een houten paal staan, gemerkt met een roode W. Vandaar af heeft men opmetingen gedaan gaande door het bouw- en weiland van C. Blondeel, verder ach ter en langs de oude wallen in de richting van het Mauritsdreefje of Driebekje, over het terrein van de voormalige buitenplaats „Bloemendaal" van wijlen den heer en mevrouw Bom- me-Van den Broecke, zoo uitkomende op den rijkssteenweg bij den meubel maker Timmerman in de richting Ede Het zou in de bedoeling liggen in die richting, wat een rechte lijn is een weg aan te leggen voor tram-, auto- en ge woon verkeer van voertuigen, bene vens een rijwielpad, waardoor de boch tige en hier en daar nauwe doortocht door de gemeente voor het snelver keer zou komen te vervallen. Te Oostburg schijnen ook reeds sedert een paar jaar dergelijke voor nemens te bestaan, waar men van af den zoogenaamden „Tol" door wei land en tuingrond zou gaan om ver der de richting langs den „Tragel" te nemen en zoodoende uitkomen zoude op den rijksweg, daar waar de grint weg naar Groede een aanvang neemt. Beide nieuwe wegen zullen voor ont eigening en aanleg een niet onbelan- rijk bedrag vorderen en om die reden zal deze verbetering hoogstwaar schijnlijk nog wel een poosje op zich laten wachten. Voor de veiligheid zouden beide vernieuwingen zeer zijn aan te beve len, maar het verkeer door de dorp straat zou er zeer stil door worden. Wa zeg je? zei iemand uit Aarden burg, een nieuwe weg, over 'tbuuten van mevrouw Bomme, achter 't gast- uus, a zoa na t Driebekje, deu de Marolleput, in a zoa na den Oliepotsen- diek in dan bie Van Alten op de groate kassieje kommen? tls toch vreèdl A, da èm me niks mé in E'rrenburg, Dan zien me niks mé van den tram, niks van de bus, niks van de auto's, t Is toch vréed. In wa-vo is da noe wee noadig? 'A, om géén ongelukken t'enl Ongelukken! Wa, ongelukken? Ge beuren d'r noe ongelukken? Né, ma bie Kees van Overbeeke is 't toch een leèrken draoi, in bie De Vuust in Oostburg, liek of je in de Brouweriestraete indraoit, is 't oak op te passen, dao in d'r toch wé een keer tegen mekaore gerejen, vintje. Doöije zien d'r nog nie gevallen, ma t zou toch kunnen. In op sommige plekken zién de straoten toch vee nauwe, weetje, zoo as bie ons, an bakker Errie, in t Oostburg in de Brouweriestraote. Da zou je da 's zeumers ées moeten zien, as al die vlaswaogens d'r deu moeten en dan den tram of de auto's moeten voo- bierlejen, dan ou je je nerte soms wè een keè vaste. In dan, Weetje, die auto's gaan altied zoo Zeère. Sie, a wé, dat 1st, ze mosten zoo zeère nie muggen riejen. Da mosten Ze op 't staduüs verbiejen. Maotstad- uusl Wa doen Ze noe op 't staduus? Niks, niks, niks ih nog een keë niks 'k Zou t'en keè willen Zien, glouwk, as ik burgemeester Was, of lid van de Raod. 'k zou zeggen: je riej niè gou- wer meè deur t durp as een gewone boeïewagen, As je buuten ziet, ku je vliegen zoa ard as je wilt, maoierbin ik bao». Mao ja, wa doen ze. Vee letters op papier zetten, da niks u aolt, in t kost allemaole een oop ge wao je niks voor eit! Die nieuwe w is 't er net zoo vee noodig, as pep in m'n oogenl In da kom wee z vee bie op je belastiengpapiertje. Jao, ma, je moe toch oak eens die ken om t gevaar mee die auto's, dan moeje nie bange mee zien, as i deu de stroate goat, da je br bespetterd oaren, in dan èn c wen geèn dul mé om de slik van ulder deurre in van ulde af te kuusen. Spetters? spetteis! As ze di ak kik zou willen, eel troage dan mos je nie bange zien broek en dan kwamen d r geen spt ters an d'uuzen oak. Ma afijn! Gie ei centje meer betaolen, en ik een cenl meer, in zoa za 't er de nieuw e wi wè kommen. In dan kunnen re d, langs spetteren. Mao da is secui vintje, 't leven in een durp als F.rren burg in Oastburg maken ze finael. gla doadl Mao t is goed. Laot ze mao spe teren! Een nieuwe weg over mev Bommel In in Oostburg, deu die ovenei Ze zetten de wèreld neg op z'n ko| Maor. afijn, t za mièn tied wè duurei In noe gaon 'k naar uus om de koffii Een nieuwe wegl Als of't mao nils ii Over Mevrouw Bommel Wa zun z staon te kieken, ank ze da t'uus vei* tellen. Net wao vroeger bet koetsuus va Mevrouw stieng. zcu roe de nieuw weg beginnen. Het koetsuus is wep De moaie zwarte perretjes weg! D sjarreban of koetse weg! In daar na een weg maokenl 'A ze da most wetet Joengen, joengen, joenger! Woogaa me na toe Hoogwatergetij Breskens. V DAGEN vm nam I Woensdag 17 April 7.08 7 32 Donderdag 18 8 47 9.11 Vrijdag 19 10.17 10.41 Volle maan Pinsdag 23 April nam 10.07 Loch* op «oop Rijwielen enz. (waaronder zijn begreper wagens, karren, enz.) Woensdag 17 April nam. 1 Donderdag 18 Vrijdag 19 Arrondissements-Rechtbank te Middelburg. Zitting van 12 April. De volgende zaken werden behan deld: D. P. S„ 20 j„ knecht te Breskens, was door den Kantonrechter te Oost burg vrijgesproken van de tenlaste legging dat hij in den avond van 3 Dec. j.l. te Breskens heeft gereden met een bespannen voertuig dat niet van licht was voorzien. De Ambtenaar van het O. M. was in hooger beroep gekomen. Eisch bevestiging van het vonnis van den Kantonrechter. D. P. S. voornoemd, was door den Kantonrechter te Oostburg vrijgespro ken ter zake van het rijden met een bespannen voertuig in dqn avond van 3 December j.l. zonder dat het voer tuig van licht was voorzien, en met zoodanige snelheid dat het verkeer in gevaar werd gebracht. De Ambtenaar van het O. M. was in hooger beroep gekomen. Eisch: Bevestiging van het vonnis van den Kantonrechter. J. d. K., 71 j., landbouwer te Groe de, werd beklaagd dat hij op 18 Febr. j.l. aldaar zich heeft verzet tegen den rijksveldwachter K., toen deze hem op een jachtwetovertreding betrapte en verdachtes geweer beetpakte, om het in beslag te nemen. Eisch: ontslag van rechtsvervolging Buiten verantwoordelijkheid der redactie. DE WATERLEIDING, M. de R! In uw laatst verschenen blad, ver schijnt een ingezonden stuk van een belanghebbende. Mag ik zoo vrij zijn daar een paar opmerkingen over te maken? Belanghebbende schrijft dat Tweede Kamerleden en leden der Prov Staten zelfs hun goedkeuring aan het oprichten eener waterleiding te St. Jansteen hebben geschonken, wij die heeren ons volste vertrouwen

Breskensche Courant | 1929 | | pagina 2