10 l( ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCHVLAANDEREN n ie Verwijzing. las. ia Ni VOGELVRIJ. Binnenland. Provinciaal Nieuws. Wil BRtSKENSSCHEcourant VERSCHIJNT WOENSDAGS EN ZATERDAGS IN ALLE PLAATSEN VAN ZEEUWSCH-VLAANDEREN Abonnementsprijs p. 3 meenden 1.25 franco p. post f 1,40 Advertentieprijs van 1 5 regels 75 cent Elke regel meer 15 cent ingez. Meded. 30 ct. p. regel. Drukker-Uitgever J. C. LE BLEU voorheen E. BOOMBLIEK ^o'T BRESKENS p°'#9ro Abonnements-Advertenties zeer bllljjk tarief. Advertenties worden aangenomen tot alterljjk Dinsdag- en VrQdagmlddag 1 uur bit jaargttng Woensdag 17 April 1029 Nummer 3420 OR A TI S verzekering voor deabonné'» tegen ongelukken voor gulden bij levens- jti gld. by dood g, gld. by verlies a>a gld. by ver- ja gld. by ver- mm gld. by ver- lange ongeschikt- IIIII door 7h van een hll lies van een 4Q lies van een Xf) Hes van een held tot werken. een ongeluk. I» hand of voet. oog. duim. wysvinger. De risico van bovenstaande verzekering Is herverzekerd by de Ongevallen-Verzekering-Maatschappij .fatum" te 's-Oravenhage. gld. by verlies van eiken anderen vinger. Onze lezers worden in verband met liet in ons vorig nummer ver meld'e, oerwezen mar onderstaand interessant artikel over „Gas'. Tevens worde aandacht geschonken •aan de advertentiedie zich bevindt op de Se pagina, rechts onderaan 'eten zonden hun bon reeds in, om de twee maanden gratis abonnement te verkrijgen. „De hoop van de menschheid, dat de oorlog zal ophouden' te bestaan over de heele we reld, is slechts gerechtvaardigd voor zoover we er naar stre ven ware vriendschap onder de volken te vestigen en alles te vernietigen, dat het berei ken hiervan in den weg staat." (Times.) Men versta goed: het is niet, omdat wij aan dc waarschijnlijkheid of zelfs maar de mogelijkheid van een nieuwen wereldkrijg zouden gelooven, dat wij de navolgende karakteristiek van den gas- oorlog willen memoreeren. Er is dus geen toekomstprofetie in te zien ot een schrikbeeld van een sensatieparasiet Het is enkel en alleen om te laten zien: waarom een nieuwe oorlog onmogelijk is, neen moet zijn, omdat het niet te gelooven is, dat er beestmenschen in voldoende mate onder de volken gevon den kunnen worden, die zulke demo nische chimèreachtige helsche folterin gen op medemenschen zullen willen los laten of er ook maar in eenig verband aan medewerken. Maar ook: om nog maals en wederom de aandacht er op te vestigen, dat er overeenstemming en vriendschap en vrede tusschen de vol ken moet komen, ten einde elke oorlogs mogelijkheid uit te bannen. En tevens: om hierdoor de ten aanzien van de noodzakelijkheid eener internationale vredespolitiek nog lauw blijvenden van de noodwendigheid tot actieve deelne- ming aan de verwezenlijking van het vredesideaal te overtuigen. Al ware het slechts uit den blooten en weinig ver heven drang tot zelfbehoud, die in ieder mensch aanwezig is. FEUILLETON 1 „Klaartje Klaartje, geliefd meis je, hier hier, zie eens hier, mij- gag ne benoeming tot houtvester. Nu staat niets meer ons huwelijk in den weg, nu heb ik een goed bestaan, en je bent de mijne, voor eeuwig de mijne, ,en geene macht der aarde zal ons nu meer scheiden!" NS En Dalberg sloot het beminde meisje stormachtig aan zijne borst en bedekte haar mond met vurige, innige kussen, jan Aan den hemel kwam nu eene heidei t?l Pstralende ster op, de geluksster der \zè beide minnenden. leu ^a" zu"ie za''ge oogenblikkeit aan Klaartjes zijde droomde op dit uur ook Balder, doch reeds weinige dagen daar wina zou hij reeds geducht worden, op geschrikt uit deze zoete droomen, en op een heerlijken avond gelijk dezen zien wij hem doodsbleek met ontstelde gelaatstrekken in zijne eenzame woning aan het venster staan. Diepe smart, grievend leed en rtame- ^^pos verdriet vervulden zijne borst, en ■"^aartusschen woedde woeste toorrt, af Een vooraanstaand chemicus zeide on langs: „Mijn eenige raad aan de non combattanten in een volgenden oor log is: ot naar de eerste lttopgravenli nies te rennen, ot boven op een wolken krabber te klimmen en daar te blijven tot de oorlog over is. Zeker, dit is wel een aardig grapje van dien chemi cus. Maar het is een sinister. Omdat het waarheid kon bevatten. En in een nieuwen oorlog de burgerbevolking in derdaad het meest geteisterd zal kunnen worden. Omdat die het minst be schermd is. Want was het niet sterk, dat vorig jaar het internationale Roode Kruis aan zijn leden de volgende aan bevelingen verstrekte: „Dat toevluchtcn moeten gemaakt worden van de eenige tot nu toe geproduceerdee doeltreffende soort-ondergrondscli, hermetisch afsluit baar, voorzien van zuurstof of gelilter- de lucht uit een hooge schoorsteen, bevattende voorraden chemicaliën om eventueel indringend gas te neutrah- seeren. Voedsel, water, enz. moeten in gas-„proof" reservoirs bewaard worden, terwijl de bevolkingen gewaarschuwd moeten worden, dat met gas besmet water ontsmet moet worden, daar al leen koken niet voldoende is...Dat alie gemeentebesturen gewaarschuwd moe ten worden gas en waterleidingen diep onder den grond te leggen..." Dit alles wordt aangehaald in een dezer dagen verschenen brochure van het Carnegie-fonds voor Internationalen Vrede, getiteld ,4Chemische oorlog, zijn mogelijkheden en waarschijnlijkheden („Internationale VerzoeningMa.,rt Maart 1929). Er staan interessante din gen in dit boekje- Vooral voor den bur ger. Zoo is vastgesteld, dat in den wereldoorlog van de lüü gedoode of gewonde Amerikanen, er 21 slachtof fers van „gas" bij waren. En tocli was het gebruik van gas toen nog maar kin derspel. Speeldingetjes eigenlijk, als traangas, niesgas, gas dat brakingen veroorzaakte. Daarna kwamen de gas sen, die de longen aantastten en ver woestten zooals phosgeen, chloropicrine chbrine, diphosgeen, trichlormethyl-chlo roforrnaat, alle doodelijke gassen, die longcongesties veroorzaken en den pa tient ten slotte doen stikken. Ten slot te kwam uit het vergiftigd brein der oor(ogschemikers het helsche mosterd gas. Op 12 Juni 1917 moet dit het eerst door de Duitschers zijn toegepast. Mosterdgas, dat zoowel in vloeibare als vluchtige vorm, het lichaam verbrandt, de vochtige deelen het eerst aantastend Mosterdgas dringt door alle kleeding, rubber en leder heen. Voedsel of drank wisselend met het beschamend bewust zijn, onrechtvaardig te hebben gehan deld. Eene tactvolle handelwijze en een streng gevoel van rechtvaardigheid wa ren hem altijd eigen geweest, en moest hij zich in oogenblikken van rust tel kens weer zeggen, dat hij nu, nog nauwelijks een uur geleden, door woes te ijverzucht en toorn voortgedreven, als een onbeschaafd, zijne woeste drif ten geheel volgend mensch had ge handeld. Daarbij vervulde namelooze smart zij ne borst, dat Klaartje voor altijd voor hem was verloren. Klaartje, zonder wie hij zich een verder leven nauwelijks kon denken. Ook jegens haar was hij ruw en onrechtvaardig geweest. Reeds gedurende de laatste dagen had hij wer kelijk helsche kwellingen van ijverzucht doorleetd, want niettegenstaande de op perhoutvester hem steeds hartelijker en als een zoon behandelde en hem in een vertrouwelijk uur zelfs de hand zijner dochter had toegezegd, had Klaartje zich isteeds opvallender van hem teruggetrokken en ondanks alle vriendelijkheid eene nog afwijzender houding jegens den bedeesden man aangenomen. En de ijverzucht had zijn waarnemingsvermogen gescherpt, zoo dat hij eindelijk ondanks alle zelfbe ermee besmet, veroorzaakt hevige in wendige pijnen- Het kan heele landstre ken vergiftigen, door met dit gas ge vulde granaten e,i bommen. Maar de vliegmachine kan er ook dorpen en steden mee besproeien, in vloeibaren vorm. Dc aldus bewerkteslreek kan bij warm weer wekenlang een doodelijke sfeer opleveren. Men ruikt het bijna niet. Slechts een lichte mosterdgeur is merkbaar. Uren na de inademing werkt het pas in het lichaam. Mosterdgas is zwaarder dan de lucht, zinkt overal in neer, blijft er weken in aanwezig. Maar dit vreeselijke gas is nog weer kin derspel, vergeleken bij het helsche mys- terieuse Lewisite, een mengsel van ace- tyleengas en arsenicum, nog twee keei zoo gevaarlijk als mosterdgas O, en er is nog veel meer- Wel, begint het nu duidelijk te wor den, waarom een nieuwe, oorlog in de toekomst onmogelijk meet zijn, of ge maakt moet worden Floris C. H uiduitf Wasch de aangedane plaatsen met warm water eij. -Purokeepdroog dan voorzichtig at en doe er wat Purol oprtlHerhaal dit eiken dag, zoo lang tiet noodig is i I. V BUREAUCRATIE. Het „Handelsbladschrijft: Twee berichtjes in ons avondblad van Vrijdag: Gistermiddag is, ondanks de op- opdracht van den Minister van Waterstaat aan den hoofdingenieur van den Rijkswaterstaat, ir E. Baucke, om met den burgemeester van Ede overleg te plegen inzake de afsluiting van den Rijksweg Ede—Arnhem, deze weg toch af gesloten. De hoofdingenieur vond nader over leg niet noodig, tenzij nieuwe gezichts punten aanwezig waren. Het andere staat op een geval met de provinciale boot Vlissingen-Brcs- kens. Deze was, wegens de zeer be perkte dienstregeling, door een Franschen automobilist, die met auto te Breskens aangekomen en ten spoedigste naar Vlissingen over moest, extra uit Vlissingen besteld drog er niet meer aan kon twijfelen, dat Dalberg en Klaartje elkaar bemin den. Maar hij hield zich blind en wilde nog altijd niet aan de zekerheid t van zijn ongeluk gelooven en de laatste rest van hoop van zich werpen. Daardoor was hij steeds hartstochte lijker en waanzinnig opgewonden' ge worden, zoodat zelfs een onschuldig woord hem boos kon maken. En toen hij zooeven met het vaste besluit naar liet meisje te gaan en zekerheid te ver krijgen door de eenzaamste plek van den tuin ging, bleef hij plotseüing, als door een bliksemstraal getroffen vastgeworteld staanwant slechts eeni ge schreden verder zag hij Klaartje die door Dalberg's arm omstrengeld, aan diens borst rustte. Op dit gezicht was alle overleg eu bedachtzaamheid van hem geweken, en als een razende uit liet hem verbergend struikgewas te voorschijn vliegend, slin gerde hij Dalberg in machtelooze woe de en wilde smart, zonder eenige aan leiding dc hardste aanklachten in het gezicht, noemde hem een huichelaat, een verrader aan hunne vroegere vriend sehap en beweerde, meer 'recht op Klaartje te hebben dart hij, daar Fel- seck hein Klaartjes hand reeds had en dan ook inderdaad te Breskens aangekomen, maar moest, toen de auto reeds was geladen ter over brenging, door een tegenorder van den directeur van den Provincialen Stoomboordicnst weer ontladen, en ledig weer naar Vlissingen terug- keeren. Inmiddels is, wat het eerste betreft, blijkens nadere berichten, de hoofd ingenieur die de ministerieele opdracht negeerde, naar Den Haag geroepen en heeft daar in het bijzijn van den burgemeester van Ede een toe lichting gegeven; dat doet even wel aan het feit niet af, dat hij een eerste opdracht van dezen aaid een voudig naast zich neerlegde. Dat geefc geen hoogen indruk van het prestige van den minister bij en kele zijner hoofdambtenaren. Ergqr dan dit evenwel immers dat de minister van waterstaat na de verkie zingen zou terugkeeren mag men wei buitengesloten achten is de om standigheid, dat in dit geval en in dat van Breskens, personen in publtc- ken dienst een opvatting van hun po sitie aan den dag leggen, die uiter mate geschikt is. om de ontstemming tegen de ambtenaren, waarover men Zich in dién kring zoo dikwijls be klaagt, te voeden. - Dat is de eerie zijde der zaak. Niet minder ernstig is de andere kant. Voor de ontstemming van het publiek in een dergelijke zaak is re den. Ook al zou de boot uit Vlissin gen ten onrechte naar Breskens zijn gekomen, dan ware het nu eenmaal de auto geladen was en de boot toch tetug moest, alleen maar rationeel om den auto mee te nemen en getuigt de order den auto weer te ontsche pen van een opvatting der positie, die onduldbaar is in iemand in publie- ken dienst. Ook al zou de hoofdingenieur te Arnhem overtuigd zijn dat een ge sprek met den burgemeester van Ede niet tot iets zou kunnen leiden, dan was het voor hem, inginieur in dienst van het Nederlandsche volk, toch een vanzelf sprekende verplichting aan de opdracht van den minister te voldoen. Een opvatting van hun taak en hun positie als deze beide heeren aan den dag legden, past niet in de lijst van den Nederiandschen rechtsstaat, wij houden ons overtuigd, dat de beide betrokkenen, bij nadere overweging zélf de misvatting zullen inzien. De geldigheid van een testament. De Hooge Raad heeft dezer dagen toegezegd; en ook tegenover het be.- vende meisje liet hij den vrijen teu gel aan zijne razende smart, zijn vlam- menden toorn en klaagde baar aan, dat zij hem had bedrogen, dat zij steeds een valsch spel met hem had gespeeld, om hem in het verderf te storten en te vernietigen! In zijne blinde woede, zich zelf ver getend, ging hij zoo ver, Klaartje eene listige huichelaarster en Dalberg een eerloos mensch te noemen. Nu kon Dalberg zich ook niet meer bedwingen; hij trok zijn hartsvan ger uit de scheede, om op Balder intedringen, hetzelfde deed de aange vallene, en opgewonden kruisten de klingen elkaar, toen op hetzelfde oogen- blik de opperhoutvester met twee onder geschikten, door het lawaai opmerk zaam gemaakt, uit het kreupelhout te voorschijn drong, om de vechtenden een donderend „halt" toe te roepan. Bij het zien van Felseck staakten Dal berg en Balder hun tweegevecht, ter wijl de opperhoutvester, wien de twist zijner beide leerlingen zeer gelegen kwam, met dreigend saamgetrokken wenkbrauwen zich tot Dalberg wendde en zeide:„Bij mijn toevallig voorbij komen was ik getuige van een deel uwer opgewonden verklaringen, waar een arrest gewezen, waarbij uitgemaakt is, dat hier te lande testeerende buiten- landsche erflaters zich ten aanzien van de vormvoorschriften der uiterste wil len aan de Nederlandsche wet te hou den hebben, wil het testament geldig heid bezitten. Deze uitspraak is ge daan in het proces om de nalatenschap van G. F. Macrae, onderdaan van den staat Pennsylvanië in de V.S. van N. Amerika, die op 25 October 1923 te 's-Gravenliage is overleden, na aldaar op 10 April 1921 onder den naam G. A. Taylor, zonder inachtneming van de Nederlandsche wettelijke voorschrif ten betreffende den vorm der uiterste willen, een testament te hebben opge maakt, waarbij hij mevr. C. H de Stiernholm, weduwe van Baron van Lamsweerde, tot eenige erfgename en uitvoerster van zijn laatste wilsbeschik king benoemd heeft. Het eenige kind van den testateur, D. S. Macrae, wo nende te Colombia, in den staat South Carolian. V.S., heeft zich te gen dit bij; eenvoudig onderhandsch te 's-Gravetihage opgemaakt geschrift verweerd en is door de rechtbank, zoo wel als Hof en Hoogen Raad in 't ge lijk gesteld. Het hoogste rechtsoollege overwoog o.m. dat het onderwerpelijke testament, al moge het dan ook vol doen aan de desbetreffende voorschrif ten van hgt land, waartoe de erflater behoorde, hier te lande niet kan wor den erkend en zijn geldigheid niet kan worden aangenomen, nu vaststaat dat de vormvoorschriften van de Neder landsche wet niet zijn nageleefd. Ernstig ongeluk te Middelburg. Zaterdagmorgen is de 56-jarige werk man F., die in de Abdij te Middelburg bezig was met het afbreken van een stelling, uit een hooge goot op straat gevallen. De man bekwam een schedel breuk en was onmiddellijk dood. Tewaterlating Motorschip „Poelau Bras". Zaterdagmiddag werd van de werf der N.V. Kon. Mij „de Schelde" te Vlissingen te water gelaten het stalen enkelschroef-mptorvrachtschip „Ppelau Bras", in aanbouw voor de stoomvaart maatschappij "Nederland' te Amsterdam De laatste beletselen werden wegge nomen door mevr. A E. Lebert-Raven- horst te Amsterdam. Schip en motoren werden gebouwd naar de plannen en onder toezicht van uit ik opmaak, dat gij, meneer von Dalberg, de voornaamste schuld aan het zeer onaangename tooneel draagt, en moet bekennen, dat het mij genoe gen doet, dat gij reeds over eenige dagen mijn huis zult verlaten om uwe nieuwe betrekking op het landgoed Ro- denbrik te aanvaarden. Ik heb u vef- der niets meer te zeggen, dan dat onze omgang zich voortaan nog alleen tot dienstzaken zal beperken!" Geen woord machtig, stonden Klaar tje en Dalberg daar. De opperhoutvester reikte Balder de hand en zeide: „Van ii evenwel, meneer Balder, hoop ik, dat gij heel spoedig tot ons moogt behooren, want ik doe mijn woord met betrekking tot mijne doch ter gestand, die van hare dwaasheid spoedig genezen zal zijn, en zjch dan zonder verdere tegenspraak naar mijn wil zal voegen. Maar ga nu heen in gezelschap van deze beide heeren, die onvrijwillige getuigen van dit onver kwikkelijk tooneel zijn geworden; an ders kon het, wanneer meneer von Dal berg zijne bedreiging waar maaakt, hier nog tot moord en doodslag komen 1" (Worth vervolgd}.

Breskensche Courant | 1929 | | pagina 1