10 Ml ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH VLAAND EREN /Sxöö* Belangrijk Bericht. Buitenland. VOGFiLVRtJ. Binnenland. BRtSKENSSCHE COo.. VERSCHIJNT WOENSDAGS EN ZATERDAGS IN ALLE PLAATSEN VAN ZEEÜWSCH-VLAANDEREN Abonnementsprijs p. 3 maanden f 1.25 franco p. poit f 1,40 Advertentieprijs van 1 5 regels 75 cent Elke regel meer 15 ceni. Ingez. Meded. 30 ct. p. regel. Drukker-Ultgever J. C. LE BLEU voorheen E. BOOM—BLIEK BRESKENS Telefoon No. 23 Postgiro 70179 Abonnements-Advertentles zeer billijk tarief. Advertenties worden aangenomen tot uiterlijk Dinsdag- en Vrijdagmiddag 1 uur 37e jasrgsng Zaterdag 13 April 929 Nummer 3419 OR A T 1 S verzekering voor deabonné's legen ongelukken voor: gulden bij levens- ise gld. bij dood n. gld. bij verlies pa gld. bij ver- it gld. bij ver- ap gld. bij ver- lange ongeschikt- 1 yy door van een hy lies van een 4[] lies van een /h lies van een heid tot werken. een ongeluk. hand of voet. oog. duim. wijsvinger. De risico van bovenstaande verzekering is herverzekerd bij de Ongevallen-Verzekering-Maatschappij Fatum" te 's-Qravenhage. gld. bij verlies van eiken anderen vinger. Ten behoeve van onze lezers heb ben wij ons de medewerking ver zekerd van een alleszins deskundige, die op neutrale wijze zal behandelen: Büilenlundsch- en Binnenlandsch overzicht, Kamerkroniek en Hoofd artikels over actieve onderwerpen. Hei laatste zal bijna geregeld in ons Dinsdags- en de eerste in ons Vrij dagnummer worden geplaatst. Men zie reeds dit nummer. Wv) twijfelen er niet aan, of onze lezers zullen dit ten zeerste cp prijs stellen. ENGELAND. De verkiezingscampagne in Enge land is thans in vollen gang. Door de verschillende partijen zijn 1640 can- didaten aangewezen, waarvan 580 conservatieven. 565 labour en 495 liberalen. Sir Herbert Samuel, de liberaal, verklaarde dat zijn partij geen overeenkomst met conservatieven of labour gesloten heeft of sluiten zal. Hij verdedigt de strijdleuze van Lloyd George: „Wij kunnen de werkloos heid overwinnen zonder een penny extra-belasting te heffen". Naar aanleiding van het bezoek der Engelsche industrieelen aan Rusland wordt gemeld, dat de vice-gouverneur van de Sovjet-Staatsbank verklaarde, dat het mogelijk zal zijn orders in Engeland te plaatsen tot een bedrag van 150 millioen pd. sterk, wanneer men tot eene bevredigende regeling komt. Voorwaarde hiervoor is even- we! de weer in werking stelling van het Engelsch-Russische handelsver drag van 1924. Naar verluidt zou aan generaal De- was den Amerikaanschen gezant- schapspost te Londen worden aan geboden, in opvolging van Houghton. FRANKRIJK. Ten aanzien van het resultaat der besprekingen van de experts, waarover men zich onlangs ernstig bezorgd maakte, is thans ontspanning ingetre- FFXIT/LFTON „Ik verzoek u, ons als 't u blieft den inhoud der kas te laten zien, meneer de opperhoutvester; het is alleen maai eene formaliteit." Harden kon die woorden slechts met eene bijna toonlooze stem uitbrengen; want hij zag nu Felseck zijn onver- mijdelijken ondergang tegemoet gaan. Met een gedwongen glimlachje nam de opperhoutvestei rustig het geld uit de kas. Toen dit gebeurde, was het den rentmeester, alsof fhij elk oogenblik moest opspringen, om den zooals hij meende, ten ondergang gedoem de voor een wanhopigen stap te be waren. Maar de opperhoutvester bleef koei en onverschillig, toen hij een pak bank noten opende en verschillende rollen goud en zilver op de tafel legde. Terwijl hij dit deed, speelde er een zonderling glimlachje om zijn mond terwijl een hooge blos over het ge laat van den verbaasden rentmeester vloog. den, die goede grond geeft voor de verwachting, dat men binnenkort tot overeenstemming zal kunnen geraken. De vier crediteurstaten toonen zich bereid in een vermindering van hun eischen toe te stemmen. De Echo de Paris noemde de taak om overeen stemming te bereiken inzake de cij fers bijzonder moeilijk, daar de afzon derlijke bedragen zóó verlaagd moeten worden, dat zij tezamen een jaarlijk- sche som vormen, die onder de 2'/j milliard van de Dawes-regeling blijft. Ouwen Young zou het volgende schema ontworpen hebben. Gedurende 2 jaar zal jaarlijks 1700 millioen mark betaald worden, vervolgens gedurende 3 jaar 1900 millioen, waarna geduren de 32 jaar de annuïteit 2100 millioen goudmark zal beloopen. Van het 37e tot het 59e jaar zou Duitschland dan nog slechts behoeven te betalen, wat de voormalige geallieerde mogend heden aan de Vereenigde Staten schuldig zijn. o DUITSCHLAND. De vrees voor het aftreden van het Kabinet-Muller schijnt voorloopig niet bewaarheid te worden. Evenwel zijn de onderhandelingen voorde totstand koming der groote coalitie, waarop men den laatsten tijd goede hoop scheen te hebben, dezer dagen mis lukt. De burgerlijke partijen hadden namelijk als voorwaarde voor samen werking gesteld, darde socialisten hun standpunt ten aanzien van den bouw van den nieuwen pantserkruiser zou den opgeven. Daar de Rijksdagfractie der socialisten besloot, dit standpunt te handhaven en zelfs tegen den twee den termijn voor den aanbouw te stemmen, is de kans op de groote coalitie voorloopig althans, sterk in gekrompen. o DIVERSEN. Door het aftreden van dr. Seipel 's kabinet in Oostenrijk is een poli tieke crisis ontstaan, die naar men verwacht van langen duur zal zijn. Het internationaal vredesbureau je Genève heeft een oproep gericht tot de regeeringen, die in de voorbe reidende ontwapenings commissie zit ting hebben, en waarin gewezen wordt op de dringende noodzakelijkheid om thans eindelijk een vermindering der nationale bewapening tot stand te brengen: Inzake de verwerping van het De kas klopte volkomen en dit was dus het einde van het gewaand treur spel. Als van een' zwaren last bevrijd, haalde Harden diep adem, toen nij een oogenblik in den armstoel acn- teroverleunde; het was hem, aisoi er plotseling eene sent ixaanjagende spook verschijning van hem geweken was. Hij, de koele. beie„enende man van zaken, had zich dus ditmaal vergist, en al zijne schijnbaar zoo juiste gevolg trekkingen waren valscn geweest, want niet een enkele penning zelfs was aan de kas der houtvesterij ontvreemd. Hij vermoedde nu, dat de woeke raars, toen het den opperhoutvester niet gelukt was eene leening te slui ten, gehoorzamende aan het gebod dei noodzakelijkheid, met eene langzame afbetaling der schuld genoegen hadden genomen. Snel stond de rentmeester op en reikte den opperhoutvester met tot dus ver geheel ongewone hartelijkheid de hand, als het ware om verschooning te vragen, dat hij hem in gedachten tot eene zeer schandelijke handelswijze in staat had geacht, en vriendelijk be gon hij: „Deze formaliteit is dus afge- loopen en ook hier levert de kas een gunstig resultaat op, zoodat wij in de Kellogg-pactdoor het Japansche par lement wordt gemeld, dat dit uitslui tend om formeele redenen plaats vond. Er zullen onderhandelingen met de andere onderteekenaars geopend wor dend, om den tekst te veranderen, aldus, dat achter de woorden in naam der volkeren" gevoegd wordt en van den Japanschen Keizer". Na ver andering van deze clausule zullen het japansche parlement en de geheime raad het pact ratificeeren. Een Amerikaansch journalist. Thomas F. Millard, correspondent van de New York Herald Tribune, is tot politiek adviseur der Chineesche (Nan king) regeering benoemd. i._L LU». De drie Domier-Wal-vliegtuigen, die op weg naar Indië zijn, hebben na den voorspoedigen start niet veel geluk gehad. Een motor van een der machines heeft kuren gekiegcn, en moest in Bordeaux een paar dagen dokteren, waarna bij Marseille het zelfde liedje plaats had. Doch men heeft goeden moed, dat deze vlag- vertoon-reis van onze Marine door de lucht verder een vlot verloop zal hebben. Bij de zich de laatste jaren enorm uitbreidende Philipsfabrieken ic Eind hoven werd deze week de 20,000ste arbeider aangenomen. Een en ander heeft natuurlijk in belangrijke mate bijgedragen tot den bloei van Eind hoven, welke stad meer dan 80.000 inwoners telt. De Utrechtsche documenten affaire, die officieel nu definitief van de baan is, blijft nog wat narommelen, o.a. door een wijdsche openbrief, die door dr Ritter aan de regeering werd gericht, en waarin hij krasse dingen zei en beschuldigingen richtte tot de regeering, waarin o. m. gezegd werd, perste plaats eenigen van het perso neel dei" houtvesterij kunnen bevor deren, wat immers reeds lang uw bil lijke wensch is. Terwijf hij inu de op de .schrijf tafel liggende sommen geld in een paküet sloot en dit verzegelde, zeide hij glimlachend iot den oppe. houtvester „De "voor ons zeker eemgsziiispijn lijke kasopname zal voortaan n.et meer voorkomen, daar in ,t vervclg door de centrale kas de „financiën van al le takken' van beheer bestuurd zullen worden." Toen werd voor een oogenblik he, gelaat van den opperhoutvester vaal bleek; liet geld in dc hem nu ontnomen kas zou immers dienen tot betaling van den door hem in ontvangst ge nomen prijs, ingevtd Balder toevallig mocht vernemen, dat hij de gelukKigc winnaar was geweest. Nu was het ech ter voor altijd gedaan met dit uitzicht en liet ongdluk hing weer dreigend bo ven zijn hoofd. Met geweld moest hij zich beheer- schen om fn koele, beleefde woor den zijne tevredenheid over de ont> heffing van het beheer van de kas der houtvesterij te kunnen uitdrukken. Toen de rentmeester zich echter ver wijderd had, was het gedaan met zijne dat Den Haag de documenten liet koopen door den heer van Beunin- gen, en misleidende mededeelingen heeft gedaan. Hij vroeg verder om een eere-raad van vooraanstaande per sonen, om de zaak uit te zoeken. De Regeering, klaarblijkelijk meenende dat het nu welletjes is, heeft dit onder zoek afgewezen, o. a. omdat zij niet a>n haar woord getwijfeld wil zien. De vereeniging voor Volkenbond en vrede organiseert van 25 Septem ber tot 25 October in de Grafelijke zalen te Den Haag e£n Vredes- en Volkenbondstentoonstelling. Dit is de eerste keer, dat door middel van een tentoonstelling gepoogd wordt de pro paganda voor den arbeid van den Vol kenbond te dienen.. In het eere-Co- mité voor de tentoonstelling hebben behalve den minister-president, de meeste leden van het kabinet zitting Dit jaar zal 18 Mei weer de al- gemeene Volkenbondsdag van de Ver een. v. Volkenbond en Vrede zijn. Dit is namelijk de datum van deope- ningsdag van de Eerste Vredesconfe rentie die in Nederland gehouden werd, in 1889. Door de 55 afdeelin- gen van de vereeniging zullen op 18 Mei bijeenkomsten worden belegd en door woord en geschrift zal propa ganda voor het Volkenbondswerk wor den gemaakt. in Utrecht wordt ter gelegen heid van de Jaarbeurs in het voor jaar van 1930 een internationale ten toonstelling gehouden op stedeboukun- dig gebied. De plannen hiervoor gin- gén uit van de vereeniging van gemeen telijke bouwtechnische hoofdamtenaren In het buitenland bestaat veel belang stelling hiervoor en men ontving al beduidende toezeggingen van ver schillende landen. Nu de Amsterdamsche gemeen teraad met 21 tegen 20 stemmen het Vallei-plan voor de nieuwe verbinding met den Rijn heeft gekozen, is spoe dig indiening van het wetsonderwerp door de Regeering te verwachten. Hieimee is voorloopig althans de strijd beslist en komt de nieuwe verbinding in het zicht, waarnaar reeds 14 jaren met verlangen wordt uitgezien. Mén gelooft dat het Vallei-kanaal onbe grensde mogelijkheden voor de Rijn vaart op Amsterdam opent. Het belang dat voor Amsterdam hieraan verbon den is blijkt het duidelijk, als men weet dat Amsterdams haven voor 80 pet afhangt van het Rijnverkeer. zalfbelieeiscliing, en hij viel machteloos neer. Doch niet Hang bleef hij in dezen op eene onmacht gejijkendeu toestand. Alet cntzeltenae duidelijkheid kwam het weer voor zijn geest, wat er nu op hel spe! stond. Energiek en snel moest hij nu te werk gaan, ,om zijn geheid kind en zich zelf voor verder verderf en ondergang te redden Eenigc dagen waren sedert ve.4oo- pen. Het Jandschap lag daar in de zachte stralen der zon. Geheel aan het eind van den grooten, zich tot aan denzoöm van het woud uitstrekkenden tuin van het bekoorlijke jachtslot waarin ons verhaaj speelt stoml Klaartje en tuurde ingespannen naar den weg, di- door het dennenbosch leidde en hier voorbijging. In hare hand hield zij een groot, van een ambtelijk zegel voorzien schrij ven, dat voor ongeveer een haK uur de rentmeester Harden, die sedert de kas opname haar vader zeer vriendschap pelijk behandelde en waar zij in den laatsten tijd als eene lieve gast veel aan huis kwam, haar met 'n schalksch glimlachje had overhandigd met het verzoek, het aan den houtvestersleer ling von Dalberg van wiein hij In Zaandam liggen de hout bedrijven door de staking tengevolge van een loongeschil enz. stil. Ook In Leerdam brak om gelijksoortige rede nen in het houtbedrijf van de firma Varsseveen staking uit. Bemiddelings pogingen, zoowel in Zaandam als in Leerdam leverden aanvankelijk niets op. Ongeregeldheden van ernstlgen aard doen zich niet voor. De Zaan- sche patroons laden zelf het hout op voor dringende transporten. Ward Hermans, de redacteur van het Vlaamsche blad De Schelde, die een actief deel heeft gehad in de Utrechtsche documentenaffaire, en die zich tot nu toe in Nederland ophield, zal zich naar België begeven en zich bij de autoriteiten aanmelden. c^amevVvoTV\eV.. De senaat over Waterstaat Ontevreden Eerste-kamerleden De Tweede Kamer en de aannang.ge we.sontwe.pen. Tja, kijk eens uier, a,s liet waar is, wat MoitinaKer (s.d.) in de Eerste Ka mer van den minister van Waterstaat vertelde, n.l. dat deze zicil de laatste maanden blijkbaar niet druk meer wil de maken en dus al in een vacantie- stemming was, ja, dan was het ook vechten tegen de bierkaai ,en hadden de heeren senatoren, die de Eerste Ka mer met hun aanwezigheid opluister den, wel thuis kunnen blijven. Want op zich zelf was het al een niet bijster emotionneerende \ertooning, deze be grotingsbehandeling (Waterstaat) door de Eerste Kamer, nu we al dik in het tweede kwartaal zitten, waarvoor de „begrooting" geldt. Gelukkig dat we zulk een goed-gedresseerde parlemen taire machine hebben, en zulke intelli gente ambtenaren, die het staatsappa raat even goed laten marcheeren, al zijn de begrootingen nog niet gesanc- tionneerd. Deze Eerste-Kamerdebatten schijnen dus alleen maar van belang als ventiel voor het ontlasten van booze gemoederen. Nu, en sommigen waren bepaald boos. Het scheelde niet veel of het werd moord en doodslag. Op papier natuurlijk. En met woorden. Want zei meneer de Muralt (lib.) niet, toen hij over het euvel der onbewaakte overwegen sprak, dat er een einde aan liet „gemoord" moet komen Hij wil de bewaking va« de overwegen langs wel wist, dat zij hem met hare gan sche ziel genegen.was. ter hand te stellen. Klaartje had er wel een vermoe den van, wat het schrijven bevatte; de bevordering van den beminden man iot houtvesteren met een luidkloppend nart wachtte zij op zijn komst. Nu trad een flinke, jonge manvan ongeveer 23 jaar uit het donkere den nenwoud te voorschijn, die peinzend naar den schitterenden avondhemel op zag en geheel verdiept scheen in hel heerlijke schouwspel der in goud en purperglans ondergaande zon Het wjs de houtvester sleeding von Dalberg. Plotseling wekte een ie.e, bekende stem hem uit zijn droomen en toen hij opzag bemerkte hij Klaartje, die hem met hooggekleurde wangen iegemoet- snelde, terwijl zij in de rechterhand met kinderlijke ui roepen van blijdschap een schrijven zwaaide. Dalberg had zeker terstond geraden wat de brief met het groote ambtelijke «tegel bevatte. Met zichtbare ontroering opende hij het couvert en een luide vreugdekreet ontsnapte aan zijn borst. (Wordt vervolgd).

Breskensche Courant | 1929 | | pagina 1