200 ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCHVLAANDEREN Buitenland. VOGELVRIJ. Boos op het hooi Provinciaal Nieuws. Z^uwsch Technisch Instituut. Gewestelijk Nieuws- BRESKENSSCHE COURANT VERSCHIJNT WOENSDAGS EN ZATERDAGS IN ALLE PLAATSEN VAN ZEEUWSCH-VLAANDEREN Abonnementsprijs p. 3 maanden 11.25 franco p. port 1,40 Advertentieprijs Tan 1 5 regels 75 cent Elke regel meer 15 cent Ingez. Meded. 30 ct. p. regel. Drukker-Uitgever J. C. LE BLEU voorheen E. BOOM BLIEK T5O!2? BREÜKENS Abonnements-Advertenties zeer bllljjk tarief. Advertenties worden aangenomen tot nlterlQH Dinsdag- en Vrijdagmiddag 1 uur 37e Jaarging Woensdag 10 April IW29 Nummer 3418 GRATIS verzekering voor deabonné's tegen ongelukken voor gulden bij levens- gld. bij dood n<- gld. bfl verlies t>a gld. bij ver- ia gld. bij ver- a> gld. bij ver- lange ongeschikt- I HM door van een yu Hes van een 4[j bes van een /y bes van een heid tot werken. eeaongeluk. I# hand of voet oog. duim. wijsvinger. De risico van bovenstaande verzekering isherverzekerd bij de Otigevallen-Verzekering-Maatschapplj .Fatum" te 's-Gravenhage. gld. bij verlies van eiken anderen vinger. AMERIKA. Hittegolf. New York en andere steden der V.S. registreerden Zondag temperaturen van 30 tot 40 gr. C. (86 dot 104 gr. F.fc een record-warmte, zooals die sedert meer dan een halve eeuw in dit jaar getijde daar niet is voorgekomen. Bij na een half millioen menschen bezoch ten Coney Island en andere hadplaatsen Duizenden baadden en er ontwikkelde zich een reusachtig verkeer. Over een der bruggen van Philadelphia reden meer dan 50.000 auto's. Verijdelde bomaanslag. Op het hoofdpostkantoor te New- York werd een helsche machine ont dekt, die als postpakket was afgegeven en geadresseerd was aan Roosevelt, den gouverneur van den staat New York. Bij het opruimen vin paketten had een postbeambteTïtet een stok te gen het bewuste pakket gestooten, waardoor rook uit het pakket naar bui ten drong. De beambte had de tegen woordigheid van geest het pak onmid dellijk in het water te werpen. De po litie vond in het pak een 15 cm lange bom. Zij was bedekt met in veen zeer licht ontbrandbare vloeistof gedrenkt schuurpapier, waarop drie lucifers la gen, die aan een veer verbonden waren zoodat een lichte druk voldoende was om de lucifers te doen ontvlammen. o ENGELAND- Bomaanslag te Delhi* In de Maandag gehouden zitting der Wetgevende vergauering weiden op het .«ogenblik dat de voorzitter Patel op stond om het woord te nemen, twee bommen in de drukbezochte vergader zaal geworpen, waarvan een nabij den minister van financiën, Sir George Schu ster terechtkwam. Eenige parlementsle den werden gewond en er ontstond een paniek. Twee mannen die in het be zit van bommen en revolvers bevonden werden, zijn gearresteerd. Een nader Keuter-telegram uit Dehli meldt, dat sir George Schuster en an deren naar het ziekenhuis zijn gebracht. De politie sloot onmiddellijk het ge bouw der vergadering geheel af en be lette dat bezoekers hun plaats verlieten. De vergaderzaal leverde een gruwelijk schouwspel op. Een aantal leden had hevig bloedende wonden. De drie re- geeringsbanken waren geheel stuk ge- FEU1LLETON Hij wankelde naar een stoel, waar op hij zich hall bedwelmd liet ,neer vallen, en bestelde bij het naderende meisje wijn. Langen zeer langen tijd zat F,el- seek in den afgelegen donkeren hoek, waarin hij zich had teruggetrokken het gezicht droomerig in de handen verborgen. Eindelijk stond hij op en tuimelde naar de straat, om zijne schre den naar de bank te wenden, waar Haider's lot genomen was; •*- hij moest zoo handelen, Hij zag ini zijn vreeslijken toestand geen anderen uit-, weg meer dan dezen. De dag, waarop de kas zou wor den nagezien, was gekomen. Ofschoon Felseck nu tengevolge dei door hem genomen voorzorgen in elk opzicht veilig meende te zijn, hij zag toch met groote spanning de komst van rentmeester Harden tegemoet. Deze was een zeer streng nauwgezet man, die in zijne liefde tot rechtvaardigheid met bij na draconische strengheid ook zelfs tc- siagen. Sir John Simon bevond zich in de tribune van den voorzitter toen de bom viel. Tegelijk met de bommen werd een pamflet met het opschrift: „ITindoé- stansch socialistisch repiiblikeinsch le ger" en geteekend „Balraj, leider', in de zaal geworpen. De namen der beide aangehoudenen zijn Boetoeke Swara, uit Bengalen af komstig en Bgagtsingh uit de Pent- sjab; zij moeten reeds bekend hebben. Wrijf met de vingertoppen wél Pu rol in Uw hoofdhuid en wjptfh daarna Uw hoofd met warm^zwater en ge wone zeep of nOj^zfieter met Purol- zeep. Herhaal dn zoo nu en dan. Uw hoafdhimjz'vvordt daardoor roos- vrij, het J»^ar schoon en zacht en valt nie>mit v zekering betreft 15 en voor zoover de vrijwillige verzekering betreft 5 een doodelijken arloop. In 5 gevallen wer den rente toegekend wegens blijven- invaliditeit Van de 20 ongevallen met doodelijken afloop gaven er 6 aanlei ding tot het toekennen eener rente aan nagelaten betrekkingeh. (5 voor zoover betreft de wettelijke en één voor zoover betreft de vrijwillige ver zekering.) De kosten der verzekering beliepen voor de leden der Zeeuwsche Land- bouw-Onderlinge over het verslagjaar f. 1.09 per f. 100. - jaarloon. Aan de leden zal dus, daar de vooi- schotprcmie f. 1.50 per f.100.-loon bedraagt, terugbetaald kunnen worden 4| cents per f. 100,- loon. Het verslag geeft voorts mededee- lingen over de vrijwillige verzekering voor patroons en kinderen van leden en over de beide ziekteregelingen. o Jaarverslag der Zeeuwsche Landbouw Onderlinge Op 5 April j.l. werd „De Prins van Oranje" te Goes onder Voorzitterschap van den Heer G. J. v, Unnik te Ze- venberschehoek de jaarlijksche Alge- meene Leden-Vergadering gehouden van de Zeeuwsche Landbouw-Ónder- linge, Afdeeling van de Bedrijsver- eeniging „de Centrale Landbouw-On- derlinge". Uit het jaarverslag, loopende over het boekjaar 1 Nov 1927 31 October 1928 blijkt, dat de Zeeuwsche Land- bouw-Onderlinge bij het einde van het boekjaar 2960 ieden had met een jaarloon van f. 7.364.890. Het ledental van de geheele Cen trale Landbouw-Onderlinge beliep bij de afsluiting van het boekjaar 34887 met een jaarloon van bijna 64 millioen gulden, In het verslagjaar werden bij de Zeeuwsche Landbouw-Onderlinge aan gegeven 917 ongevallen waarvan er twee een doodelijken afloop hadden. Voorts gaven 42 ongevallen aanlei ding tot het verleenen van schadeloos stelling over een langeren termijn dan weken. Het aantal ongevallen dat over het boekjaar voor rekening van de Cen trale Landbouw-Onderlinge kwam be droeg 6980. Van deze ongevallen had den er voor zoover de wettelijke ver gen zijn besten vrind optrad, wanneer hij bij hem de een of. andere ongere geldheid ontdekte. Bovendien was Har den eens Feiseck's medeminnaar ge weest, toen hij gelijktijdig met dezen naar de hand der nu gestorven eclit- genoote van den opperhoutvester had gedongen, en daarom geloofde Felseck steeds, in Harden zijn ergsten vijand te moeten zien, waf Harden echter in werkelijkheid nooit was, daar hij tot die menschen behoorde, welke zich geduldig schikken in wat het noodlot hun oplegt, en wien trouwe plichh betrachting het voornaamste is. Na een zeer onrustigen nacht had de opperhoutvester bij het aanbreken van den dag zijn kantoor opgezocht, om nog eens zijne boeken door te zien en alles nog eens in orde te brengen, want ondanks alle genomen, veiligheids maatregelen, sidderde hij er voor, dat de rentmeester toch nog de een of an dere ongeregeldheid zou ontdekken. Eindelijk eindelijk weid het klaar lichte dag en Felseck sloot zorgvuldig de boeken met het gereedgelegde geld in de kas, Toen bracht hij voor den spiegel zijn toilet in orde en deed zijn best een kalm gezicht te zetten, om zij ne innerlijke onrust te verbergen. Hierop nam hij eene courant en wacht Op Donderdag 28 Maart werd in hotel Centraal te Goes algemeene ver gadering gehouden van den cursus voor waterbouwkundig opzichter te Goes. In zijn openingsrede memoreerde de Voorzitter, de heer W. H. van der Hooft, direcceur der -Zeeuwsche Betonmaatschappij te Kloetinge, dat wegens ruimeren opzet der organisa tie de naam Zeeuwsch Tech, Inst. ge voerd zal worden dat in 1928 wegéns vertrek van den heer C, W. Heule naar Oosterbeek in diens plaats als leeraar opcrad de heer C .Baggerman, techn. ambt. van den rijkswaterstaat te Vlissingen; dat met ingang van 1 Febr, 1929 tot tijdelijk leeraar in de bouw kunde werd benoemd' de heer P: Wil schut te Goes: dat in 1928 door 29 cursisten aan het eindexamen werd deelgenomen, waarvan 27 staagden die thans alle als opzichter geplaats zijn. Voor den nieuwen cursus hebben zich in 1928 weer voldoende candi- daten aangemeld. Door leerlingen uit alle deelen der provincie worden thans de lessen gevolgd. Uit het jaarverslag van den secre taris bleek, dat in 1928 de volgende excursies gehouden zijn lo. Naar de havenwerken in Rotter dam 2o. Een tweedaagsche reis naar België, v.n.l. ter bezichtiging der steen- te bij het venster gezeten en schijn baar zorgeloos lezend, de komst van den rentmeester af. Eindelijk vernam hij luide voetstappen in de gang, en wel dra trad de rentmeester vergezeld door twee beambten binnen. Met geveinsde kalmte stond de op perhoutvester op. Ondanks alle beleefd heid, waarmede hij de binnentredenden begroette, lag er toch iets stijfs in zijn wezen, dat zijn natuur anders vreemd was. Nadat de eerste begroeting voorbij was, begon de rentmeester, terwijl er een vluchtige blos over zijn gezicht vloog en zijn stem licht beefde: „Ik wil u even doen opmerken, meneer de op perhoutvester, dat mijn bezoek van lie den eigenlijk niet het nazien der kas ten doel heeft, maar dat het er op aan komt, door de opname van alle kan- gelden en een berekening van alle in komsten en uitgaven een juist overzicht te verkrijgen over de gemiddelde op brengst van het goed, om voor het ge val, dat het resultaat gunstig is, nog dit jaar met eenige 'gebouwen te begin nen en ook het personeel, vooral hij dc houtvesterij, te vermeerderen, waarop gij zelt vroeger als noodzakelijk hebt aangedrongen. Ik verzoek u dus, mijn komst van heden alleen in dezen zin op groeven re Lessires en Quenast on der van den heer jac. de Dreu te Goes 3o. Een driedaagsche studiereis van dc leeraren naar de Zuiderzeewerken, waarbij de volle medewerking van den dienst van de Z. Z. W. werd genoten; 4o, Eenige kleinere excursies in de provincie. Op ruime schaal zijn inlichtingen ingewonnen, betreffende oudcursisten en werden gunstige informaties ver kregen, zoodat het onderwijs blijkbaar in de juiste richting gegeven wordt. Ook hieraan is wel te danken de vlotte plaatsing der afgestudeerden, benevens het feit. dat vele der oudcursisten snel promotie maken. Talrijke tevredenheidsbetuigingen mocht het bestuur ontvangen. Het aantal cursisten maakte het mo gelijk de leerlingen te splitsen in groe pen met theoretische voor-opleiding (H.B.S., Mulo, enz.) en leerlingen met meer practische voor opleiding (am bachtschool, enz.) In 1928 werd de bibliotheek, bene vens de bouwmatrialen-collectie, aan merkelijk uigebreid, terwijl tevens voor het onderwijs in landmeten en wa terpassen weer eenige instrumenten werden aangeschaft. Uit het verslag van den penning meester bleek, dat het jaar 1928 ft nanciéel niet voordeelig sloot De kos ten voor eindexamen en excursies, be nevens de uitbreiding van het aantal lesuren voor een der groepen met 50 pet., waartegenover geen verhoo ging van het lesgeld werd gesteld hadden een achteruitgang der kas middelen tengevolge, Tot versterking van het reservefonds kon dan ook niet worden overgegaan. Waarzonder subsidie wordt gewerkt, is een uiterst zuinig beheer noodig, hoewfel momen teel de toestand iets gunstiger is De penningmeester spreekt de hoop uit, dat in 1929 het studiebeurs be schikbaar te kunnen stellen. De wenschelijkheid werd nog be sproken van instellingen van een sup pletiecursus voor gewapend beton- (ontwerpen en berekingen.) Er wordt besloten nieuwe leerlin gen toe te laten per 7 September 1929. terwijl er naar gestreefd zal worden dat voortaan ied.er jaar ex amen kan worden afgenomen, iSproeten komen vroeg i voorjaar, koop tijdjg-^eèrf pot S4p iuitol*-BiJ"~alle Drogisten Ju te vatten." De rentmeester haalde bij de laatste woorden verlicht adem en streek mcL zijn zakdoek over het van zweet pare lende voorhoofd. Onder de koele op pervlakte van zijn wezen verborg zich op dit oogenblik een hevige ontroering want hem, den scherp oplcttenden en steeds rekenenden man waren de ge beurtenissen in het huis van den opper houtvester niet ontgaan. Het langzamer hand verdwijnen van den welstand, het geen vooral uitkwam na den dood van Feiseck's vrouw, en vooral het dringen van schuldeischers bij het gerecht bekende woekeraars aan wien de opperhoutvester belangrijke sommen be talen moest, om een dreigende beslag legging te ontgaan. Verder had hij ver nomen, dat Felseck om dit te kunnen doen, bij alle geldschieters en eindelijk zelfs bij vrienden en kennissen had aangeklopt om een aanzienlijke som te leenen, onder het voorwendsel het geld te willen gebruiken voor den spe- culatieven aankoop van een groote be zitting. Dit alles had den rentmeester een juist inzicht doen krijgen in de verwarde iinanciën van den opperhoutvester er zijn aanvankelijk vermoeden, dat de ka' der houtvesterij niet zou kloppen, lang- CADZAND. De Raad der gemeente Cadzand kwam Woesdagavond j.l. in een vol tallige vergadering bijeen. Medegedeeld werd, dat Ged. Staten het raadsbesluit goedkeurden, waarbij het schilder- en smidswerk aan den toren onderhands werd aanbesteed en van de besluiten tot wijziging der be grooting voor 1928 en 1929, die in erband met den torenbouw noodig waren geworden. Aan het verzoek van de Kamer van Koophandel en fabrieken te TER- NEUZEN om adhaesie te willen be tuigen aan haar tot de I Ie Kamer gericht adres inzake bescherming van de beetwortelsuikerindustrie werd vol daan. Nadat de uitslag van de dien zelfden dag gehouden openbare aanbesteding van het metsel- en timmerwerk aan den toren aan den toren is medege deeld, wordt het eerste gegund aan A. van Dale te Cadzand voor f.6000, het tweede aan P. R. Toussaint, even eens te Cadzand wonende voor f.2300 Het primitief kohier voor honden belasting wordt opgemaakt met 61 ar tikels tot een bedrag van f. 161,. Verder werd medegedeeld, dat aan den Minister van Onderwijs, met het oog op het aantal schoolkinderen, dat thans de openbare school, toepassing is gevraagd van het bepaalde onder art. 56, 2e der wet op het lager-on- derwijs en werd het voorstel van B. en W. goedgevonden om aan den toegelaten kweekeling dezelfde beloo ning toe te kennen, als die hij genoot als assistent, zulks in afwachting van 's Ministers beslissing. Bij de firma Eijsbouts te Asten zal aan de hand van het door deze firma gedane aanbod, een torenuurwerk worden besteld. Met het oog op de financieele uit komsten van he. electr. bedrijf wor den nog twee obligatie' s uitgeloot van de geldleening, die voor de elec- trificatie werd gesloten. Tot lid van het stembureau voor de verkiezing der leden van de lie Kamer worden benoemd de heeren P. M. van Iwaarden en P. Vasseur en tot hun plaatsvervangers de heeren A. de Hullu en I- Goosen. Bij de rondvraag spreekt een der leden zijn erkentelijkheid er over uit dat de Directie der Brekens-Maide- ghem op haar tramemplacement zoon zamerhand tot zekerheid bij hem doer worden. Hij had lang gedraald met het na zien der kas en eerst besloten dat tf doen, toen hij de zekerheid had gekre gen, dat het den opperhoutvester nie,* was gelukt, het geld op te nemen; nj- eerst had hij toegegeven aan den drang der noodzakelijkheid. Hij koesterde de vaste overtuiging dat de kasopname met een catastrophe zou eindigen, en liet zich door de uiter lijke kalmte van Felseck ook niet mis leiden. Ja, hij vreesde zelfs, dat de houtvester plotseling (en onverwachts in zijn wanhoop de hand aan zich zelf zou slaan, en daarom had hij ook twee der oudste en vastberadenste beambte* medegebracht. Hij moest zich herhaaldelijk tot kalm te dwingen, toen hij nu de kasboeken nazag en de getallen zich ophoopten en de sommen welke de kas moest be vatten, steeds grooter werden. Zijn han den beefden zoo, dat het hem soms on mogelijk was, verder te rekenen. Eindelijk was men klaar met de boe ken en de som, welke in de kas voor handen moest zijn, bedroeg 90.000 mrk, waarmee Feiseck's berekening tot op een penning overeenstemde. (Wordt vervolgd},

Breskensche Courant | 1929 | | pagina 1