200 10 ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERT* KTIE0-1 AD VOOR ZEEUWSCHVLAANDEREN TWEEDE HEAT). SKENSSCHE COURANT VERSCHIJNT WOENSDAGS EN ZATERDAGS IN ALLE PLAATSEN VAN ZEEUWSCH-VLAANDEREN Abonnementsprijs p. 3 maanden f 1.20 franco p. port i 1,40 Advertentieprijs van 1 5 regels 75 cent Elke regel meer 15 cent Ingez. Meded, 30 ci p. regel. Orekher-Ultgever J. C. LE BLEU voorhfteo E. BOOM BUCK TSo'"f BRES KENS Poitfiro 70179 Abonnements-Advertenties zeer billijk tarief. Advertenties worden aangenomen tot n 11 e r 1 (j k Dinsdag- en Vrijdagmiddag 1 nar 37e Jaargang Zaterdag 30 Maari 1929 Nummer 3416 OR ATI S verzekering voor deabonné's tegen ongelukken voor gulden bij levens- zaa gld. bij dood gld. bfl verlies >e gld. bij ver- ii gld. bij ver- st gld. bij ver- lange ongeschikt- ilill door 7h van een hl! lies van een dij lies van een Mft lies van een heid tot werken. een ongeluk. hand of voet oog. duim. wijsvinger. De risico van bovenstaande verzekering Is herverzekerd bij de Ongevallen-Verzekering-Maatschappij „Fatum" te 's-Gravenhage. gld. b^ verlies van eiken anderen vinger. GEMEENTERAAD te AARDENBURG. Dinsdag 26 Maart, des avonds 6 uur, kwam de Raad dezer gemeente in voltallige zitting bijeen. Gelezen en goedgekeurd werden de notulen van de raadszittingen van 5 Februari en 15 Maart 1.1. Ingekomen stukken. I. De ingekomen stukken behelsden eenige goedkeuringen van vroegere raadsbesluiten en verder: a. Een schrijven van den Minister van Onderwijs K. en W. houdende de mededeeling, dat het aanstellen van een schoolarts aan de Openbare School geen financiëele verplichtingen met zich brengt voor de aanstelling van een zoodanig ambtenaar aan de bijzondere scholen. b. Een verzoekschrift van de Muziek- vereeniging Kon. Fanfaren alhier hou dende aanvraag om een subsidie uit de gemeentekas voor 1929 tot een bedrag van f 350. De Voorzitter: De meerderheid van - B. cti W, stellen voor de gevraagde subsidie toe te staan. Mevrouw Van den Broecke maakt de opmerking dat uit de overgelegde begrooting van het Muziekgezelschap blijkt, dat met de jgemeente-subsidie van f 350 de raming nog zeer krap sluit, waarop het voorstel van B. en W. wordt aangenomen met 5 tegen 2 stemmen, die der heeren Wieme en De Bruijne. c. Van regenten van het Burger- Gasthuis is het verzoek ingekomen om een gehuwd paar in de afdeeling Oude Mannen- en Vrouwen van hunne in stelling op te nemen. De Voorzitter. Dit schrijven hoort eigenlijk niet thuis bij den Raad. Re genten kunnen zelfs de opneming doen plaats hebben, ingevolge het hierom trent vroeger bepaalde. Ik stel voor in dien geest aan het Regenten-col lege te schrijven. Mevrouw Van den Broecke. Mijn heer de Voorzitter: wat u noemt „vroe ger bepaald" is wel voorgesteld, maar niet vastgesteld en in het reglement opgenomen. Kunnen regenten tenge volge van de nu voorgestelde handel wijze geen onaangenaamheden krijgen. De Voorzitter. Ik vind daarin geen bezwaar, vooral in de tegenwoordige omstandigheden. Het is alleen de bedoeling de beide oude lieden zoo spoedig mogelijk een goede verzor ging te geven. De maatregel is slechts tijdelijk en verdere verplichtingen ne men noch regenten, noch de instelling op zich. Diverse zaken. Op een holletje gingen thans onder den hamer door II. Wijziging begrooting 1928 z. h. st. III. Idem idem 1929 z. h. st. IV. Idem idem van het Burger- Gasthuis dienst 1928 en 1929 met 5 tegen 2 stemmen die der heeren De Bruijne en Wieme. V. Het suppletoir kohier op de hondenbelasting z. h. st. VI. Het primitief kohier op de hondenbelasting z. h. st. VII. Het varmenigvuidigingscijfer voor den dienst 1929/1930 bepaald op 0,7 z. h. st. De wagen begon nu m'nder snel te loopen. In behandeling kwam punt VIII. Watervoorziening. De Voar2itter. Zaoals in vorige Zittingen is medegedeeld zijn B. en W. reeds geruimen tijd bezig het water- voorzieningsvraagstuk voor Aarden burg te bestudeeren en overwegen. Zij hebben informaties ingewonnen omtrent de kosten en mogelijke-resul taten van het slaan van Nortonpompen, maar dit alles zal blijken te zijn ii lapwerk op een oude broek" daar het College meent, dat daardoor toch niet alle ingezetenen van voldoende water zouden worden voorzien, waar om het oog gericht werd naar de waterleiding. Reeds vroeger heb ik tweemaal voorgesteld zich aan te sluiten bi; de Zeeuwsch-Vlaamsche Waterleiding. Ik heb destijds de voordeelen daarvan aangetoond en wensch die thans niet meer te herhalen; verder heeft de pers gezorgd, dat op zeer ruime wij ze iedereen ingelicht werd. In het tegenwoordig college van B. en W. bestaat thans eenstemmig heid. dat het eenige middel, om Aardenburg van voldoende goed drinkwater te voorzien en ook bij eventueel brandgevaar over de dan benoodigde hoeveelheid onbegrensd kunnen te beschikken is: Aanslui ting bij de Z.-Vl. Waterleiding. Dhr. Wieme. Mijnheer de Voor zitter ik heb de stukken betreffende dit belangrijk punt pas hedenmorgen ter inzage ontvangen en toen ik ze pas had, werden ze weer terugge vraagd. De Voorz.tter. Inderdaad, de stuk ken zijn lang bij enkele leden blij ven liggen, zoodat er voor sommigen slechts een korte tijd of heelemaal geen tijd geweest is, om ze in te zien. Zelf heb ik de stukken bij een paar leden opgehaald om de circulatie te bevorderen, maar 't heeft weinig gebaat. Dhr. Van der Hooft. Toen ik be merkte, dat dhr. Wieme de stukken nog niet ingezien had, heb ik heden morgen trachten te bevorderen, dat hij daartoe nog in de gelegenheid gesteld werd, omdat het een zoo hoogst belangrijk onderwerp betrof. Nu blijkt echter, dat kort nadat de stukken bij den heer Wieme waren, een ander raadslid ter secretarie gekomen is, om inzage juist van dat stuk te vragen. Dhr De Bruijne. De stukken be treffende de Waterleiding zijn slechts kort in mijn bezit geweest, waarom ik vanmorgen nog eens naar het raadhuis ging, om enkele punten nog eens na der te lezen en te overwegen. Ook heeft hij reeds vroeger inlichtingen gevraagd aan een lid van de commissie van watervoorziening in ZeeuWsch- Vlaanderen, maar daarop nog geen antwoord ontvangen. Mevr. Van den Broecke. Het ver heugt mij buitengewoon, dat het col lege van B. cn W. met dit voorstel komt. Er is in Aardenburg al heel wat, ook in de raadsvergaderingen, over de watervoorziening en over aansluiting bij de waterleiding gepraat. Destijds was ik de eenige der raads leden, die vóór aansluiting was. Nu ik thans steun vindt bij het geheele college van B. en W. kan ik niet na laten daarover mijn blijdschap uit te spreken. Dhr De Bruijne. Hoe staat het met de bankgarantie? Geeft het nadeel voor de gemeente? Hoeveel gemeenten heb ben hun garantie gestand gedaan? Dhr Catsman. Natuurlijk allemaal! Dhr De Bruijne. De heer Catsman zegt dat zoo triomphanielijk. Is het wel juist? Dhr Gatsman. Ik triumpheer juist daarom, omdat, wanneer ik mij van daag voor een Zaak garant verklaar, dit morgen ook nog ben! Dhr De Bruijne. Hoe staat het met de rioleering. Moet die er komen en wat zijn de kosten? De Voorzitter. Rioleering is wel gewenscht, maar niet noodzakelijk. Dhr Hollebrand. Op Zuid-Beveland heeft men reeds jaren waterleiding. De waterloozing is er lïng zoo goed niet als in ZeeuWsch-Vlaanderen; toch is er voor Zoover ik weet in geen enkele gemeente rioleering aangelegd waarom zou het dan hier noodzakelijk zijn. De Voorzitter. Noodzakelijk is zij niet. Dhr Blondeel. Ik meen dat de Ge- mecnte-opzichtei indertijd een be grooting vooi de rioleering' gemaakt heef;. De Voorzitter. Zeker, het eind bedrag was 121.000. Mevr. Van den Broeeke. Het bedrag van f21.000 was. meen ik. de vorige malen een der voornaamste redenen, waarom men zich tegen aansluiting verzette. Dhr Van der Hooft. Met de ver plichte aansluiting? De Voorzitter. Deze zal soepel toe gepast worden. B. en W. kunnen in deze ontheffing verleercn. Dc:e zullen handelen op advies van een bureau voor wateronderzock te Utrecht Dhr De Bruijne. Zijn er ernstige bezw.ren dit punt uit te stellen tot de volgende vergadering. Een paar leden hebben de stukken niecvoldoende kunnen bestudeeren. Ik zelf wacht ook nog antwoord op door mij ge vraagde inlichtingen en de zaak is toch van zeer groot belang, om haar te haastig te behandelen. Dhr Van der Hooft. Manheer de Voorzitter! Hedenmorgen heb ik met de beste bedoelingen getracht de cir culatie der stukken te bevorderen, cm hedenavond tot een bcslissirg te kun nen komen, doch nu blijkt, dat mijn pogingen in dezen mislukt zijn, ga ik volkomen mede met den heer De Bruijne en wensch ik de zaak niet te forceeren. Dhr Catsman lk ben tegen uitstel. Er is reeds zooveel over gepraat en geschreven, dat naar mijn oordeel allen voldoende ingelicht kunnen zijn en uitstel overbodig is. De Voorzitter. Wat mij betreft vindt het geen bezwaar de raad nog eens volledig in te lichten door deskun digen, waarom hij voorstelt daartoe voor de volgende vergadering één of meer personen van het Rijksbureau \oor watervoorziening uit te noodigen, hetgeen goedgevonden wordt. IX* Schoolarts In behandeling kemt (hans hei ver zoekschrift van Mevr. Van den Broecke, reeds in de vorige raadszitting mede gedeeld, om zoolang geen Rijks- of Provinciale schoolarts is aangesteld, den Gemeentegeneesheer als zot^ danig te benoemen op een jaarwedde' van f 250. Van de oudercommissie te dezer plaai se is een schrijven aan den Raad in gekomen oin adhesie te betuigen aan liet voorstel van Mevrouw van den Broecke. Het schrijven der oudercum missie is eigenlijk te laat ingekomen, om bij deze zaak nog behandeld te worl den, maar bij B. cn W. bestaat geen bezwaar dit alsnog te doen, waarna de voorlezing plaats heeft. De Voorzitter: U. en W. hebben w deze zaak gemeend geen voorstel te moeten doen, maar willen de zaak dooi den Raad uitgemaakt doen worden. Mevr. van den Broecke. Nu er om trent deze zaak van den Minister van O. K. en W. een belangrijk schrijven is ingekomen, zou ik willen voorstellen, het Bestuur der Bijzondere School al hier met dat schrijven in kennis te stel len. Het zou kunnen zijn, dat in verband met dit schrijven gemeld Bestuui thans een andere beslissing nam, cn ik vind liet daarom gewenscht dit punt thans nog niet te behandelen, hetgeen goedge keurd wordt. X. Verbetering van wegen. De Voorzitter. In verband met liet raadsbesluit genomen in de raadsver gadering van 5 Februari II. hebben B. en W. door den Gemeente-Opzichter een berekening laten maken van de ver betering van den Heerenweg. Het re sultaat daarvan is geweest, dat aan B. en W. drie begrootingen zijn overge legd: a. Opbreken van den weg, oprui men van grond, aanschaffen en aanvoer van nieuwe keien, zand enz., geraamd op f 2113,87s. b. De bestaande.weg repareeren, put ten lichten, aanvoer van zand cn naast den keiweg een strook macadam leggen van 1.25 M. breed vraagt een bedrag van T 580,53. c. De geheele wég opbreken en op nieuw leggen met de goede oude keien waardoor tengevolge van afval van kei en, de keiweg iets smaller wordt, maar waarvóór een breeder strook macadam dan in het vorige plan genomen wordt, zoodat de verharde baan op 4 M. be houden blijft en waarvoor de uitgaven geraamd zijn op f 900.40. Aan dit laatste plan, waarbij de kei weg 2/2 M. en de macadamstrook 11,„ M. wordt, geven B. en W. de voorkeur, omdat voor het eerste plan de uitgaven te hoog zijn. Dhr. De Bruijne. Ik voel meer vooi plan 2. Dhr. Blondeel. lk meende, dat in de vorige vergadering juist tot dit plan be sloten was! De Voorzitter. Dit klinkt eenigszins als een verwijt, maar dat zal wel niet de bedoeling zijn, daar B. en W. den Raad thans uitvoerig medeelen, hoe die weg «g verschillende wijzen zou verbe terd kunnen worden. Dhr. Hollebrand.. De vorige maal ben ik met het voorstel van den heer Blon deel inedegegaan, maar nu blijkt het, dat dit toch eigenlijk maar een lapmid deltje is. Dhr. Catsman. We praten thans we der over de zoo langzamerhand be ruchte weg. De vorige vergadering heb ik gewaarschuwd tegen het p.an van dei. heer Blondeel, omdat ik gewaarschuwd was do^r een deskundige, die men even wel au serieux nam, doch een ander deskundige komt tot hetzelfde resul taat. De weg ligt hol in plaats van bol. Neemt men het goedkoopste plan, dan zal het water van de macadamstrook stroomen naar en op den keiweg en de weg biijft slecht. Het beste plan is te duur, maar gaat inen liet plan Blondeel uitvoeren, dan is iiet geld weggooien! Laat ons geen half werk uitvoeren. Dhr. De Bruijne. Ik houd mij aan het goedkoopste plan. Ik vrees, dat bij het uitbreken en opnieuw leggen, veel keien zullen blijken onbruikbaar te zijn. Dhr. van der Hooft. Wij vertrouwen dat het verspelen van keien juist mee vallen zal. Het plan van f 90(1. is m i. het meest aan te bevelen. Dhr. De Bruijne. Er staat nog zoo veel voor de deur, waarom gaat men nu ruim f 300 meer uitgeven dan noo- dig is. Dhr. Catsman. Het gaat niet om f300 meer of minder, maar wanneer nu toch onze deskundige zeggen, dat het onzin zou zijn het goedkoopste plan uit te voeren, dan is het dunkt mij toch ra tioneel, dat wij dat plan zeker niet uit voeren, omdat later blijken zal, dat het goedkoopste plan dan zal blijken het duurste te zijn. Dhr. Hollebrand. Ik begrijp niet, hoe de hëer De Bruijne maar steeds aan dat plan kan blijven vasthouden. De Voorzitter, lk meen, dat de' zaak nu voldoende besproken is en zal nu het voorstel van B. en W. in stemming brengen, he.welk wordt aangenomen met b tegen 1 stem, die van den heer De Bruijne. Dhr. Blondeel. Wordt het werk nu ook spoedig uitgevoerd De Voorzitter. Wij zullen er zoo gauw mogelijk werk van maken! De Voorzitter. Omtrent het voetpad naar 'Sint Kruis hebben B. en W. een tweetal ontwerpen ter verbetering ont vangen, waarvan het eene in den geest zooals het mooie fietspad langs den weg naar Sint Kruis, dus met macadam, ri vierzand en koolteer, enz. hetgeen f 822,15 kosten zou en het andere het welk inhoudt een verharding met 15 c.M, macadam, dus het plan Van den heer Wieme, is geraamd op f 393,05. B. en W hebben besloten dit jaat geen dier beide plannen uit te voeren maar het volgende jaar te komen met het eerste plan, omdat dit, hoewef duur der, hun toch het beste lijkt. Over deze zaak ontspint zich evenals over de verbetering van den Heeren weg »jn uitvoerige discussie. Dhr. Wieme vindt uitstel niet gemo tiveerd. Dhr. De Bruijne acht ook verbetering hoog noodig en kijkt weer naar het goedkoopste. Dhr. Catsmen wenscht alle werken zoo goed mogelijk te doen uitvoeren, dat vraagt bij de uitvoering een weinig meer geld, maar voor de gemeente zal hetb lijken het goedkoopst te zijn. De Voorzitter. Laat ons dan het deel tot aan den Polderweg, het deel dus dat het meest om verbetering vraagt, en dat zoo ongeveer een derde van de lengte van het geheele pad is, verbete ren volgens het duurste plan. Dit voorstel wordt aangenomen met 5 stemmen vóór 1 tegen (die van dhr" Catsman) en 1 blanco (die van dhr. De Bruijne). XI. Prijs van het gas Voorgelezen wordt een schrijven van Vvevrouw Van den Broecke, van 9 Febr. 19-9, waarin zij opkomt tegen de bere kening van het gas per M3 over de maand januari 1929, daar dit in strijd is met de circulaire het vorige jaar door de gasmaatschappij de M. A. B. E. in de gemeente verspreid. Zij meende dat hetzelfde tarief zou blijven toege past. De Voorzitter: Dit schrijven heeft de volh.' aandacht gehad van B. en W.. I e: kan zijn dat het geïnspireerd is door de hooge gasnota over Januari 1929, maar deze nota is te hoog geworden niet alleen door den gasprijs, maar ook doordat daarbij nog gevoegd moeten «orden enkele dagen van December en d eerste dagen van Februari, ledereen heeft dus een hooge rekening gehad. B. en W. meenden geen recht te heli um de regeling van de M. A. B E. O., die als proef bedoeld was, te volgen De Raad stelt de prijs vast, maar B. - W. stellen voor die te laten, zooals hij thans is. Als eerst vaststaat, hoe hoog de kostprijs is, kunnen wij de zaaik verder bespreken, maar daarvoor heb ben wij thans nog de weinig gegevens. Mevr. Van den Broecke. Mijn schrij ven is niet geïnspireerd door het hooge bedrag, maar door het feit, dat ai liet verbruikte gas ad 14 cent berekend is. 8. en W. hebben geen vrijheid gehad de rekening van de M. A. B. E. i. te volgen, maar zij hebben de vrijheid genomen voor elke verbruikte M;> 14 cent te berekenen, hoewel er nog geen prijs vastgesteld was. Met 1 Februari is de gasfabriek overgenomen, het gas van Januari was dus nog geleverd door de M. A. B. E. G. De Voorzitter. De gemeente heeft de Januari levering van de M. A. B. E. G. overgenomen. De door U bedoelde cir culaire was bedoelt) als proef en van reclame niet vrij fe pleiten. Mevr. Van den Broecke. Er staat bo ven: Gemeente-Gasfabriek. Dat is geen reclame in mijn oogen. De Voorztiter. Nu ja, dat is de M. A. B. E. G.! Dhr. Hollebrand. Die circulaire is toch wel eenigszins misleidend, lk ben het in dit opzicht eens met Mevr. Van den Broecke. De M. A. B. E. O. is geen filantropische instelling, maar gaat men de tarieven verhoogen, dan gaat de zaak achteruit. Zie maar naar trams en trninen. De Voorzitter. In gfoote lijnen hebt U gelijk. Toch was de circulaire bedoeld als proef voor 5 maanden. Misleiding zit er niet in. Dhr. Van der Hooft. Mijnheer de Voorzitter, ik ben het niet geheel met U eens. In den aanvang der circulaire leest men „voortaan"', dat wijst toch niet gp een korten termijn. Wij ht-biu-n

Breskensche Courant | 1929 | | pagina 1