Voor allen die Sukkelen 1 lammen. Rechtszaken. Ingezonden. Week-Menu. Koninklijke Nederl. Schouwburg te Qent. Zondag 31 Maart ininiddagvertooning „Vorstenliefde". Zangspel in 3 bedrijven, en avondvertooning: „De Dbrpspoëet' Frénsche Schouwburg te Gent. Zondag 31 Maart in middagverlooning „Le Barbier de Seville". Opéra-comique in 4 actes. PREDIKBEURTEN. Neef. HerV._ Kerk. Goede Vrijdag^29 Maart Breskens n 6 30 ds Keers H. Avondmaal Groede n 5 u ds van Griethuijsen fv. Luth. Gem. Groede. nm 5 u ds Ouwerkerk een voordeelig saldo van f71546.90s, waarvan wordt voorgesteld uit te keeren volgens artikel 20, 3e en de alinea der statuten f55500, zijnde een rente van 9 pCc. BRESKENS. Maandagavond had alhier de matig bezochte jaarvergadering plaats van „Floraha". Als bestuurslid werd herkozen Mevr. Van Zuyen, terwijl in de plaats van den heer C. de Pree, die niet meer in aanmerking' wenschte te' komen, werd gekozen dè heer P. Wesdorp. Besloten werd aan iedere kwee- ker(scer) vijf verschillende planten uit te reiken. Het afhalen enz. zal nader bekend gemaakt worden. o OOSTBURG. Jl. Vrijdagavond had onder de leiding van den heer Cor Schijve een uit voering plaats van het Oostburgsche Meisjeskoor waaraan o.a. medewerking werd verleend door een gemengd dubbelkwartet en een strijkensemble. Reeds dadelijk kan gezegd worden dat het Meisjeskoor zijn ouden roem gehandhaafd heeft ja, zelfs nog ver beterd schijnt te zijn. De koren waaronder Ruim Baan van Cath. van RennesMilenka, sérénade van Blockx en de Avondcantate van Cath. van Rennes werden uitstekend ge zongen. Een viertal liederen van Rönt gen Rondedan, Te Kieldrecht, Jan Lansknecht en Cupidootje sloegen geweldig in. Een welkome afwisseling bracht het gemengd dubbelkwartet, dat een tweetal oud-Hollandsche liederen ten gehoore bracht en o.a. de Molenaar van Jac. Hamel. Ook het strijkensemble, ditkeer ook met een harmonium en een paar koperen instrumenten aan gevuld; mocht de geestdrift verlangen van het talrijk opgekomen publiek, terwijl een trombone-solo, Concertino over een Russisch thema, uitgevoerd door den bekenden solist Gossije, een daverend applaus ten deel viel. Met vreugde werd dan ook verno men, dat bij het bestuur en directie het voornemen bespat te trachten het koor om te zetten in een vereeni- ging voor vocale- en -instrumentale muziek, met de bedoeling ook ope- retten uit te voeren met begeleiding van orkestmuziek. Deze mededeeling. alsmede in het slotwoord van den voorzitter, de waardeerende woorden gesproken aan het adres van den leider, werden met daverend applaus begroet. Medegedeeld kan worden dat het muziekconcours vanwege den bond van muziekvereenigingen in West Z.-VI. dit jaar zal gehouden worden te Aardenburg, op 28 Juli a.s. en niet op 8 Juni zooals in een vorig bericht stond vermeld. o GROEDE. Door B. en W. alhier zijn op de aanbeveling voor Gemeente-architect dezer gemeente geplaatst de heeren: 1 D. J. Ornée, Bouwkundige. 2 Abr. J. Risseeuw, Timmerman. 3 A. A. de le Lijs, Timmerman en op de aanbeveling voor klokkenist: 1 J. Avot, Gem.-Werkman. 2 A. Rookus, Smid. In de heden gehouden Raadsver gadering is benoemd de heer A. A. de le Lijs met 4 stemmen, terwijl op de heeren Risseeuw 2 en Ornée 1 stem waren uitgebracht. Verder werd met alg, stemmen tot klokkenist benoemd de heer J. Avot. Benoemd tot onderwijzeres te Krumingen, mej. M. de Hondt alhier. RECTIFICATIE. GROEDE. Burgerlij'ke stand. Abusievelijk stond vermeld: Overlijden. Sophia Caus, 69 j. echtg. van Adr. Provoost, dit moest zijn echtg. van C. B. Verstraete. o SLUIS. Tot Gemeente-Ambtenaar ter secre tarie te Hilversum is benoemd de heer W. j. F. Boogaard, alhier. Zaterdagmiddag had alhier een ongeval met een motor plaats dat Wonder boven wonder goed afgeloo- pen is. Uit de richting St. Anna ter Muiden kwam een motorrijder aangereden met een tamelijk vaartje en doordat zijn voet naast de rem trapte, reed hij met dezelfde vaait in op een paal, die de galerij van het café van den heer V. E. van de Moere ondersteunt. De man sloeg over zijn motor en deze bleef maar doordraaien. Hoe het echter mogelijk was begreep niemand, maar de man stond direct weer ter been of er niets gebeurd was en zette de motor stil. Behou lens eenige ver buiging van assen en nummerbord was de schade niet groot. Direct zette de man, die een Belg bleek te zijn, dan ook zijn reis voort. VOETBAL. A. V. V. comb. I en II F. C. A. comb. I en II (Aardenburg) I 0. o Kamer van Koophandel. De Kamer van Koophandel en Fabrie ken voor Zeeuwsch-Vlaanderen, ie Neu zen heeft zich tot alle geementeraden it zijn gebied gericht met het verzoek, er bij de Tewede Kaemr op aan te drin gen, het initiatief-voorstel der heeren Van den Heuvel c.s. aan te nemen. u AARDENBURG. Burgemeester en Wethouders stel len den Raad voor aan te sluiten bij de Zeeuwsch-Vlaamsche Waterleiding Maatschappij. Als No. 2 op de voordracht voor onderwijzeres aan de Openbare School te Moerkapelle (Z.-H.) komt voor Mej, J. Wage, alhier. Alhier is een geval van roodvonk geconstateerd. AARDENBURG. Vrijdag 22 Maart hield de Wijkver pleging alhier, onder Voorzitterschap van den heer C. M. van den Broecke in de Sociëteit „Spoor tot Vriendschap" aldaar haar algemeene jaarvergadering. Door verschillende omstandigheden waren de bestuursleden A. C. Cats- man, J. J. van der Hooft en J. Hu- bregtsen met kennisgeving afwezig. De Voorzitter deelde mede, dat evenals in vorige jaren de samen werking van het bestuur met den Ge neesheer en de Wijkzuster goed was geweest. In 1928 had de werkkring der Wijk verpleging te Aardenburg zich ook uitgebreid tot de gemeente Sint Kruis. De daarvoor noodige wijzigingen in de Statuten waren bij Kon. Besluit van 27 Maart 1928, N. 53 goedge keurd. Het huishoudelijk reglement was in verband met deze veranderden werkkring in de vergadering van 11 Mei 1928 gewijzigd en vastgesteld. Voor de eerste maal woonden thans ook leden uit de gemeente St. Kruis deze jaarvergadering bij. De voorzitter heette deze leden hartelijk welkom en prees het in hen, dat zij, niettegen staande de drukke werkzaamheden, die zich voor velen momenteel voor deden, toch tijd hadden kunnen af zonderen, om deze vergadering bij te wonen. Hij hoopte, dat de samenleving met St Kruis, waar de wijkzuster in 1928 ook reeds een niet onbelangrijk aantal bezoeken heeft afgelegd, steeds prettig en aangenaam zal zijn en blij ven, waarna de notulen werden ge lezen en goedgekeurd. Aan de vergadering Werd nu het door de wijkzuster opgemaakte jaar verslag medegedeeld waaruit bleek, dat in 1928 door haar in totaal 3270 be zoeken afgelegd gesplitst als vo'gt; 2562 ziekenbezoeken: 452 zuigellngenbezoeken en 256 T. B. G. bezoeken. Van deze bezoeken werden afgelegd: Te St. Kruis 98 zieken- en 63 zuige llngenbezoeken: Te Draaibrug 113 ziekeh- eil 80 zuigelingbezoeken: Te Eede 37 zieken- en ló Zuige lingbezoeken Te Aardenburg 2314 zieken- en 299 zuigelingbezoeken. Van die 2562 ziekenbezoeken wer den in 84 gezinnen hulp verleend. Uitgeleend werden 128 artikelen. Acht dagpatiênten maakten gebruik van de lighal van het Burger-Gasthuis. Uit het aantal bezoeken blijkt, dat de dagtaak der wijkzuster steeds ruim bezet geweest is; voor haar ijver brengt hij haar dank, waarmede de vergadering instemming betuigt. In verband met de vele bezoeken in de buurt Draaibrug, waar hetover- groote deel der leden trambeambten zijn, verheugt het den voorzitter, dat de Directie van de Sooimtram Breskens- Maldeghem aan de Wijkzuster op het traject Aardc-nburg-Draaibrug vrij ver voer heeft toegestaan, waarvoor het Be stuur der Directie zijn dank betuigt heelt en hier op deze vergadering nogmaals gaarne een woord van dank wil brengen Voor overgegaan wordt tot het doen van rekeninng en verantwoording ovei het afgelooepn dienstjaar dee.t de Voor zitter mede, dat hem gebleken is, dat het vele leden niet erg duidelijk is in welk verband de Wijkverpleging tot de T. B. C. Commissie staat, waarom hij uiteenzet hoe uit de beide hier ter plaat se bestaande Wit-Gele Kruisvereeniging en onze Wijkverpleging een bestuur ge vormd is bestaande uit 2 leden van Wit- Gele-Kruis en 2 leden der Wijkverple ging. De samenwerking tusschen de be stuursleden en de Verpleegsters van beide genoemde vereenigingen is steeds prettig geweest en ademde altijd een aangename stemming. De uitgaven wor den bestreden door de ontvangsten ver kregen door subsidies van het Rijk, de Provinciale Zeeuwsche Vereeniging tot bestrijding der T. B. C. en van de ge meente Aardenburg. Ook de Wijkver pleging Wit-Gele-Kruis te Aardenburg en onze Wijkverpleging geven jaarlijks uit hunne fondsen ieder een bedrag van f 100 aan de T. B. C. Commissie. Daai waar de beide Wijkzusters elkaar moe ten ontmoeten is de samenwerking best. De Voorzitter hoopt, dak deze uiteen zetting voor allen duidelijk zal zijn en vertrouwt dat de vergadering thans zal begrijpen hoe de T. B. C. Commissie werkt voor het zwakke kind. Thans wordt de rekening over het dienstjaar 1928 overgebracht, waarvan de bescheiden nagezien worden door de heeren C. van Overbeeke en G. van Hal. De ontvangsten bedroegen f 2255,08 De uitgaven bedroegen f2126,53 Gevende een goed slot van f 128,55 Bij het vaststellen der begrooting deelt de Voorzitter mede, dat uit de cijfers der ontvangsten blijkt, dat het Burger-Gasthuis onze vereeniging niei onbelangrijk subsidieert. Hij heeft van ter zijde vernomen, dat sommigen zich afvragen, hoe zal het nu in het vervolg met de Wijkverpleging gaan, wanneer de plannen van opliel- fing van het Burger-Gasthuis en Bur ger-Weeshuis werkelijkheid mochten wor den. Men maakte zich eenigszins onge rust. De Voorzitter en zijn medebestuurs leden zijn de meening toegedaan, dai er voor ongerustheid heelemaal geen reden bestaat. Wanneer de instellingen opgeheven worden, gaan de bezittingen daarvan over op andere lichamen, dt armbesturen, die met het in bezit ne men der fondsen der verplichting op zich nemen deze te bestemmen vooi hetzelfde doel, waarvoor zij oorspron kelijk bestemd waren, dus ook vooi ziekenzorg, en onder deze zorg valt de Wijkverpleging. In plaats van bezorgd te zijn voor de Wijkverpleging meem hij, dat deze een veel uitgebreider werk kring zal krijgen. Hoe zich dat zal ont wikkelen is niet vooruit te bepalen, maar z. i. is er voor bezorgdheid heele maal geen reden. Bij het vaststellen van het salaris der Wijkzuster deelt de Voorzitter mede, dat het Bestuur besloten heeft te trach ten en Ziekte- en Ongevallenverzekering voor haar te sluiten en vraagt daarvoor de goedkeuring der vergadering. Een der leden maakt de opmerking, dat het lang niet onmogelijk is, dat de Wijkzusters ook zullen vallen onder die categorie van menschen, waarvoor de Wijkverpleging premie zal hebben te betalen, waardoor de Wijkzuster dan ook wettelijk verzekerd is tegen ziekte. In verband hiermede zal het Bestuur trachten hieromtrent zekerheid zien te krijgen en dus niet te haastig zijn met het sluiten van een ziekteverzekering De begrooting wordt hierna vastge steld met een ontvang- en uitgaaf van f 2712,95, waaronder een ontvang- en Uitgaafpost van f 400 voor het opne men en teruggeven van tijdelijk kasgeld Aan de beurt van aftreding als be stuurslid is de heer J. Hubregtse uit Pint Kruis. Deze heeft bericht inge zonden, (lat hij als zoodanig niet meer in aanmerking wenscht te komen. De Voorzitter vindt dit jammer, dewijl de samenwerking met Hubregtsen steeds goed was. Hij wijst er op, dat de ver gadering vrij is in de keuze van be stuursleden, inaar meent dat het ten zeerste aanbeveling verdient in de plaats van den heer Hubregtsen weder iemand uit Sint Kruis te benoemen. Als zoo danig wordt daarna met 28 van de 31 uitgebrachte stemmen gekozen de heer Z. Lucieer te Sint Kruis, die de benoe ming aanneemt. Vóór het vaststellen der agenda is Dr. J. de Hullu gevraagd, of hij op dezt vergadering weder een medisch onder werp populair zou willen behandelen, zooals wij dat meer van hem gehooid hebben. Niet dan schoorvoetend heeft hij daarin toegestemd en tot spijt van het Bestuur en zeker van de gansche vergadering moet dit punt van de agen da vervallen, daar het zieke mensch- dom zooveel tijd van Dr. De Hullu ge vraagd heeft en vraagt, dat hij geen tijd van voorbereiding voor zijn onderwerp heeft kunnen vinden. Nadat de Voorzitter nog een paai vragen beantwoord had sloot hij ondei dankzegging voor alle tegenwoordig heid de vergadering. o BIERVLIET. In de Maandagavond in de oude school alhier gehouden vergadering van de onderafdeeling Biervliet van de vereeniging „IJzendijke en Om streken" v, n het Groene Kruis werd medegedeeld, dat het aantal leden in den lcop van 1928 gestegen was van 224 tot 235 en het totaal der con tributies van f299.50 tot f320 De inkomsten en uitgaven bedroegen f420. De aftredende bestuursleden J. van der Hooft en C. Calon werden her kozen met respectievelijk met 27 en 25 stemmen Ten slotte hield Dr Talsma een interessante lezng o.'er: Toepassing van de electricitcit in de geneeskunde. De vergadering was maar matig be zocht. met Verstopping of /-rtfoeilijken. tragen en onregelmatig&rT^toelgang zijn IWijnhar t's UieeHable«»r qjtmisbaar Wérlen v'ug zonder k-amp of pijn /Bij Apothekers en Drogisten Doos-TSO ct. (j No. 172 Probleem van L Götzen Zw.2, 4, 7. 8, 9, 12, 13 14, 16. 19, 20, 35. Wit 11 21, 25, 27 28, 32, 33, 34, 39 40, 43, 44 No. 173 Probleem van S. Abram. Zw i 8, 10, 12, 14, 16, 17, 18, 20. Wit21, 27, 28 32 lot 36, 39, 40 Opl. No 168 50/44, 25,20, 39/34, 23/23, 6/1 wint. Opl. No 169. 28/22, 44/40, 36/31, 47/41, 39/33, 34/3 3/22 wint. Goed opgelost door A. K. en A. B. te Z„ 1. d. B. te N, J. P' en A.V. Az te Sch. en D. L. te O. Correspondentie aan J. I uteijn, Groede. Oplossingen vóór 5 April. Hoogwalergetij Breskens. - - - DAGEN vm nam Woensdag 27 Mrt 2.24 2 48 Donderdag 28 2 57 3.21 Vrijdag 29 3.30 3.54 Laa ste Kwar ier Dinsdag 2 April, voorm. 7.49 L:cht op voor- Rijwielen erx, (waaronder zijn begrepen wagens, karren, enz.) Woensdag 27 Maart nam, 6.51 Donderdag 28 6.52 Vrijdag 29 6.34 Arrondissements-Rechtbank te Middelburg. Zitting van 26 Maart. De Volgende zaak werd uitge» sprokehi Overtreding tramweg-reglement: I. C. d, K,, 27 j„ treingeleider te Aar denburg. vernietiging \an het\cfstek- vonnis dei Rechtbank, vaaili; lij iet f8 of 8 d. hechtenis werd veroordeeld en ontslag van rcchtsvervolgirg. Buiten verantwoordelijkheid der nd x e. Mijnheer de Redacteur. Naar aanleiding van het in Uw blad van 20 Maart jl. medegedeelde aan gaande de verdeeling van de bezitiin- gen der gestichten alhier, zij 'het nnj vergund als Ned. Hervormd ingezetene van Aardenburg. hu r de zaak ook eens van een N. H. standpunt te be kijken. Ik wil lire voorleopig bepalen tot het Weeshuis. Wanneer hier van rechten op de bezittingen v. n dit gesticht zou weiden gespioker, dan komen hiervoor alleen in aanmerking de R. K. en N. H. armbesturen en de behoeftige weczen van alle gezindten en anders niemand. Het plan van vet- deeling zou dus moeten uitgaan van die twee armbesturen. Maar wat is er gebeurd? Het N. H. armbestuur laat het aan B. en W. o\cr en begaat daardoor een greote fout; want de burgemeester is R. K. en van de bei de wethouders is de een doopsgezind en de andere Gereformeerd, van twee gezindten dus wier aanspraken op de bezittingen van het Weeshuis uiterst gering zijn. Buiten het N, H. armbe stuur om wordt dus het verdeelings- plan vastgesteld. En óf het merkbaar is. De overwegingen, die te bock zijn gesteld om de noodzakelijkheid var. de opheffing van het gesticht aan te too- nen, lijken nergens naar, gewoon ape kool. Mooie woorden, waarmede theorieën worden verkondigd in diroc- ten strijd met de rechten en de be langen van het N. H. armbestuur. Het aanspraak maken van de N. H. armbesturen van 1816 en 1857 op aide bezittingen van het Weeshuis willen we als een verouderde zaak beschouwen, maar zooveel rechten heeft het tegen woordige armbestuur toch nog wel, dal het niet aangaat deze klakkeloos ten pleziere van anderen weg te smijten. Daar het aantal zielen, dat elk der armbesturen vertegenwoordigt nergens genoemd wo rdt (de toestand op 1 Ja nuari 1928) kan dit alleen geschat \v den, bijvoorbeeld: Roomsch-Katholieken 1350 Ned.- Hervormden 700 Doopsgezinden 120 Gereformeerden 50 Algemeen Armbestuur 5 Nu zou men verwachten dat de Co. missie van Verdeeling alleen zou be staan uit afgevaardigden van den ge meenteraad en de R. K. en N. H. arm besturen; Neen, die is alsvolgt samen gesteld Roomsch-Katholieken 2 afgevaardigden Ned.-Hervormden 1 afgevaardigde Doopsgezinden 1 afgevaardigde Gereformeerden 1 afgevaardigde Algemeen Armbestuur 1 afgevaardigde Het N. H. armbestuur komt dus ge heel in het gedrang en zal nu zelf be deeld worden door de armbestuurtjes aan wie het zijn rechten afstond. En nu de Raad van Beroep, daarin benoemen Roomsch-Katholieken 3 afgevaaidigden (1 op 450 zielen) Ned.-Hervormden 1 afgevaardigde (1 op 700 zielen) Doopsgezinden 1 afgevaardigde (1 op 120 zielen) Gereformeerden 1 afgevaardigde (1 op 50 zielen) Het N. H. armbestuur legt weer het loodje. Ik ken de redenen niet waarom dit armbestuur zoo weinig actief is opge treden. Alles is zoo geheimzinnig en overhaast gegaan, dat toen bekend werd dat de opheffing der gestichten met al gemeene stemmen was aangenomen, de menschen elkaar aankeken als bij een donderslag bij helderen hemel. Als er op deze wijze vrede in Aar denburg moet komen, dan speelt het N. H. Armbestuur een Antalcidasrol. EEN N.-H. BURGER, Aardenburg, Maart 1929. Gevaarlijke kat-uit-den-boom kijkerij. Bij de in de vorige week te Groede gehouden huiselijke bespreking van de drinkwaterleiding viel bij het slotwoord een toon te beluisteren, waardig nog eens te doen weerklinken. Als voorbeeld van het gevaar een drinkwaterleiding „al te stemmen" werd genoemd Borssele, dat, toen omringen de gemeenten wèl waren aangesloten en de voordeelen bij de buurgemeenten zag, ook leidingwater begeerde; dat

Breskensche Courant | 1929 | | pagina 2