ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCHVLAANDEREN Buitenland. FEUILLETON VOGELVRIJ. Vrouwenhanden °T^Sf PU KOL' Binnenland. Gewestelijk Nieuws Stoomtram Mij Breskens Maldeghem BRESKENSSCHECOURANT VERSCHIJNT WOENSDAGS EN ZATERDAGS IN ALLE PLAATSEN VAN ZEEUWSCH-VLAANDEREN Abonnementsprijs p. 3 maanden f 1.25 franco p. post f 1,40 Advertentieprijs van 1 5 regels 75 cent Elke regel meer 15 cent. Ingez. Meded. 30 et p. regel. Drukker-Uitgever J. C. LE BLEU voorheen E. BOOM—BLIEK tïï!t breskens p°jj*'9ro Abonnements-Advertentles zeer billijk tarief. Advertenties worden aangenomen tot a 11 e r 1 Ij k Dinsdag- en Vrijdagmiddag 1 uur 37e jaarling Woensdag 27 Maart 1029 Nummer 3415 QRAT1S verzekering gulden bij levens- til gld. bij dood m* gld. bij verlies gld. bij ver- ra gld. bij ver- gld. bij ver voor de abonné's tegen 9011 'an8e ongeschikt- 1 [1 fj door van een hij lies van een 4[] lies vaneen /y lies van een ongelukken voor: heid tot werken. een ongeluk. Iw hand of voet. oog. duim. wijsvinger. De risico van bovenstaande verzekering is herverzekerd bij de Ongevallen-Verzekering-Maatschappij .Fatum" te 's-Gravenhage. J a gld. bij vtrlits van eiken anderen vinger. FRANKRIJK. Het overlijden van Foch, Telegrammen van rouwbeklag blij\en toestroomen, van staatshoofden, pre miers, parlementen, gemeentebesturen, vereenigingen van oud-strijders der ge- heele wereld. De diplomatieke verte genwoordigers condoleerden Briand. Vrijdagochtend werd or.der aigeinec- ne ontroering het stoffelijk overschot van Maarschalk Foch op de baar ge legd in tegenwoordigheid van de fa milie en generaal Weygand. Een men- schenmenigte uit alle kringen der sa menleving bleef kings de chapelle ar- dente defileeren, waar vier officieren hebben p ostgevat bij de katafalk, die bedekt is met de Fransche driekleur met drie maarschalkstaven, van den Franschen maarschalk, den Engelschen en den Poolschen. De uitvaart, De ministerraad stelde definitief de regeling vast voor de nationale begra fenis van Maarschalk Foch, welke 26 Maart zal plaats hebben. Het stoffe lijk overschot is Zondag onder den Are de Triomphe tentoongesteld en Zondagavond tusschem 11 en 12 uur naar de Notre Damekerk overgebracht De godsdienstplechtigheid heeft Dins dagmorgen te negen uur in de Nofre Dame plaats gehad. Het stoffelijk over schot zal in de kerk der Invaliden wor den bijgezet naast Turenne o DU1TSCHLAND. Diefstal van geheime stukken. Een ingenieur van de Rheinische Me- tallwaren- und Maschinenfabrik te Dus- seldorf, heeft, geholpen door eenige andere employé's die voor eenigen tijd waren ontslagen, kans gezien op nog niet opgehelderde wijze constructie-tee- keningen voor het geschut van den pantserkruiser A te ontvreemden. De diefstal fcw'ain aan het licht door een mededeeling van een der betrokkenen en de firma kwam weer in het bezit der stukken, voordat men er iets mee had kunnen doen. De ingenieur is gevat. De moord op graaf Stolberg. Volgens een Wolffbericht uit Lieg- nitz heeft de in verband met den moord op graaf Stolberg gearresteerde zoon Christiaan verklaard, na de begrafenis van zijn vader mededeelingen te zullen Er kwam een glans van geluk in Bal- ders oogen en door diep gevoel over mand kon hij alleen in groote verwar ring de hand van den opperhoutvestei grijpen, terwijl deze hartelijk voortging. „Ik houd van u, acht en waardeer u, en hoop, dat gij ons nooit zult verlaten; moge mijn woning u een tweede thuis worden." Als door een droom van geluk be vangen was Balder weggesneld naar het diepe, stille woud, want de zachte ro- zenglans der eerste liefde vervulde zijn hart reeds van af het oogenblik, dat hij Klaartje voor het eerst had gezien. Hij had den wenk van den opperhoutvester wel begrepen en wilde nu het lieftallige meisje ernstig het hof maken. Balder's blijde ontroering was Fel- seck niet verborgen gebleven, en ook in zijn borst begon het iets rustiger te worden, want zoo Balder en Klaartje' een paar werden, was er voor hem niets meer te vreezen. Weliswaar was het spel nu nog maar half gewonnen, want doen omtrent het gebeurde in het kas teel Jannowitz in den nacht ran den moord. De motorrijder, tegen wien men ver denking had opgevat, is blijkens een on derzoek niet bij de zaak betrokken. Een smokke,schip gesnapt. Naar de corresp. van de „Köln. Z." te Athene meldt, heeft de havenpolitie met behulp van een torpedoboot, na een wilde jacht langs de kust beslag gelegd op een klein Egyptisch smok- kelvaartuig, dat een aanzienlijke lading opium enz. aan boord had. De autoriteiten zijn van oordeel, een groote smokkelaffaire op het spoor te zijn gekomen. De reeds ontdekte spo ren wijzen naar Egypte, Syrië, Tunis en Turkeije. o AMERIKA. Diamantsmokkelarij. Vrijdagavond is te New York aan- -gehouden de chef-hofmeester van de tweede klasse van het s.s. „Aquitania", Leslie Metcalfe. Hij wordt er van ver dacht lid te zijn van een internationale bende, die diamanten smokkelt. Bij een onderzoek in zijn hut werden echter geen diamanten gevonden. Metcalfe wordt er van beschuldigd in Januari '28 edelsteenen t er waarde van 360.000 gld. de V.S. te hebben binnengesmokkeld. welke door de schoonmak ruw, rood of besfhtfdigd zijn, worden weder gaaf, n zacht en blank" door aan de Posterijen. Voorts zal de maat regel medebrengen een uitgaaf van t 17.000 wegens kosten van drukwerk Hiertegenover staat een verlaging van de bureelkosten van de on,vangers van t 5000 tengevolge van de afschaffing van de zitdagen in de buitengemeenten. Het instituut van de postbetalingen kan moeilijk worden gemist bij de ver dere reorganisatie van den belasting dienst. De opheffing van 7 ontvang kantoren der dir. belastingen te A'dani en van 2 ontvangkantoren te 's-Gna- venhage zou niet mogelijk zijn geweest indien de postkantoren aldaar niet te gelijkertijd waren opengesteld voor het doen van betalingen in /akc directe belastingen. Door deze reorganisatie is reeds een belangrijke besparing verkre gen. Scheepsbouw. Door den Scheepsmakelaar P. A. van Bouchaute, te Terneuzen, is thans wederom aan de N.V. Werf „Conrad", te Haarlem, opdracht ge geven voor het bouwen op hare werven te Zaandam van acht sleep- scliepen, groot circa 565 ton, zoodat nu in totaal achttien dergelijke sche pen op deze werf zullen worden ge bouwd, waarvan 14 stuks voor den heer G. F. P. van der Peyl, te Ter- neuzen. Afgeleverd werd aan den heer P. van den Berghe, te Gent, een door «de N.V. Terneuzensche Scheepsbouw Mij. gebouwde motorvrachtboot groot 357 ton. Belastingbetaling op postkan toren. ingediend is een wetsontwerp van bovenstaande strekking. Het ligt in het voornemen, de post kantoren in het geheele land voor het betalen van directe belastingen open te stellen. De postadministratie zal wegens haar bemoeiingen een vergoeding krijgen van 51/2 cent voor elke betaling. Dus moet voor 1929 (aannemende dat de invoe ring zal ingaan op 1 Juli van dit jaarj op een hoogere uitgaaf worden gere kend van f 79.000 wegens uitkeering het was hem ook niet onbekend geble ven, dat zijn dochter reeds sedert lang een innige genegenheid voor zijn ande ren houtvestersleerling Johannes von Dalberg in haar hart koesterde, waar tegen hij ook vroeger, toen hij nog geen duistere plannen smeedde, nieis had in te brengen, daar hij immers ook wist, dat Dalberg weldra houtvester zou worden en een onbezorgde toe komst tegemoet kon zien. Wat moest hij nu beginnen, indien Klaartje mocht weigeren een huwelijk met balder aan te gaan Geen andere uitweg bleef hem dan over, dan zijn dochter de volle waarheid te bekennen; hij ivvf |it, dat zij dan om hem te redden met vreugde haar levensgeluk ten of- ter zou brengen. Doch kon hij dat offer aannemen 't Kon hij door zijn bekentenis voor zijn kind, dat hem zoozeer vereerde, dat hem zoo hoog stelde, als een eer- looze verschijnen Deze gedachte was vreeselijk voor hem, nog veel vreese- lijker dan de dood door eigen hand. Felseck verborg het hoofd weer in de handen en staarde voor zich uit. Hij had het kunnen uitschreeuwen van smart en ellende, en heete tranen rolden over zijn door verdriet gerim pelde wangen, en zijn geheel vorig leven, tl at door geen berouw meer kon Slot. Tramweg- en Kunstwerken. De baan met toebehooren werd regelmatig onderhouden, waar noodig deugdelijk hersteld en vernieuwd en verkeert in goeden, bedrijfswaardigen staat. In de sporeninrichting op de West zijde van de haven werd eenige wijzi ging gebracht. Wegens verplaatsing van ponton en aanlegsteiger van den Provincialen Stoombootdienst, werd de hoofdlijn ongeveer vanaf het postkantcor ver lengd tot de nieuwe aanlegplaats der worden teruggeroepen, kwam hem als verloren voor. Toen hij zoo wanhopig m diepe smart verzonken daar zat, ging de dom zacht open en een meisje, in den eer sten bloei der jeugd, trad binnen; Het was Klaartje, die eerst voor korten tijd haar achtiende levensjaar had bereikt. Haar gestalte was zeer bevallig en als een heiligenglans golfde het weelde rige gouden haar om haar hoofd, ter wijl uit haar donkerblauwe oogen be scheidenheid, zachtheid en goedheid straalden. Toen zij haar vader daar zoo roer loos zag zitten, meende zij eerst, dat een zachte sluimering hem had be vangen. Zij aarzelde, of zij hem zou wekken. Want zij wist immers, welk een zwa re kommer hem in den laatsten tijd drukte, en eenige oogenb ikken van ver getelheid eri rust moesten hem goed doen. Door een toeval had zij namelijk op zekeren dag vernomen, dat drin gende schuldeischers het goed haars vaders gerechtelijk in beslag wilden la ten nemen. Nu eerst begreep zij volkomen de Woorden, die haar moeder op het sterf bed tot haar had gesproken; „Nu uw Provinciale booten, waar ook diverse wisselsporen werden gelegd. De lengte van het hoofdspoor be draagt 708 M.; de kosten van deze lijn met wisselsporen zijn op uitbrei ding geboekc. Als gevolg van wijziging in het profiel van den Rijksweg, moest tus- schen Schoondijke en Oostburg zoo wel als tusschen Oostburg en Draai brug de baan over een totale lengte van ruim 2 K M. onder profiel gebracht en gemiddeld 7 c M. met rivierzand opgehoopt worden. Op de los- en laadplaatsen te Schoon dijke en Veldzicht en op de Markt te Oostburg weiden respectievelijk 1 veldbaanwissel 1 6, 1 veldbaanwissel 1 6 en 2 straatbaanwissels 1 6 door nieuwe vervangen. In Oostburg werden 3 bogen in straatbaanspoor en nabij de Brugsche Vaart 1 veldbaanwissel 1 6 vernieuwd, gedeeltelijk met uit de baan vrijgeko men, gedeeltelijk met nieuwe materi alen. Op het emplacement te Draaibrug werden vernieuwd of gewijzigd, met nieuwe en gedeeltelijk met uit de baan vrijgekomen materialen: 12,50 M. veldbaanspoor en 3 veld- baanwissels 1 6, ieder van vignola- rails profiel 22'/2 en werd 1 drieslag 1 6 aangebracht. Voor deze vernieuwin gen werden eveneens gecreosoteerde dwarsliggers en wisselhouten gebruikt. Te Aardenburg nabij de Kaaipoort werden 56,40 M. veldbaanspoor van de hoofdlijn met vignolarails profiel 24'/2 K.G. vernieuwd, 3 veldbaanwissels 1 6, profiel 23'/j K.G. vervangen en een boog in straatbaanspoor gedeeltelijk vernield met vignola-rails van profiel 23K.G. In Eede werden ter hoogte van het Douanekantoor van 100 25 M straat- en veldbaanspoor de oude rails door nieuwe vignola-rails profiel 24V2K.G. vervangen en werden 1 straatbaan- en 1 veldbaanwissel 1 6 gedeeltelijk vernieuwd. De kosten hiervan, met inbegrip van arbeidsloon enz., werden ten laste van het Reserve- en Vernieuwings fonds geboekt Op het Stationsemplacement te Maldeghèm moesten diverse verbete ringen worden aangebracht, welke be stonden uit: voldoende afsluiten van het geheele terrein: plaatsen van een weegbrug met een weegvermogen van 25,000 K G. en verlengen van bestaande benevens vader gevaar dreigt en ons huis dreigt in te storten, moet ik hem verlaten wees jij hem daarom voortaan tot steun en als je kunt, ook een trouwe be schermster in verdriet en nóód". Veel angst eri zorg had Klaartje sedert haar ontdekking uitgestaan, maar toch had zij er niet met haar vader over durven spreken, hoe dikwijls zij zich dit ook had voorgenomen. Juist wilde Klaartje zacht weer weg gaan, toen haar vader uit zijn somber gepeins opschrikte en zich naar haar wendde. Nog zeer duidelijk kon zij de tranen- sporen bemerken, die hij tevergeefs zocht uit te wisschen, en een diepe smart vervulde haar hart; zij had haar vroeger altijd zoo vroolijken vader nog maar eenmaal zien wëenen, en wel bij het graf harèr moeder. Evenwel deed zij haar best, hem dit niet te laetn merken, terwijl hij nog ge heel in| de war was, dat Klaartje zijn groot verdriet had gezien. Voor hij echter nog kon spreken, vernam hij weer de stem van zijn kind ditmaal niet zoo vroolijk als ander6, maar zacht en bevend, niettegenstaande het een beetje pruilend moest klinken: „Vader, is dat goed voor u, dat ge uw verdriet zoo geheel alleen draagt, ter wijl gij vroeger alle genoegen en vreug- aanleggen van nieuwe wisselsporen, waarvoor gebruikt werden: 3 veldbaanwissels 1 6 en 125,40 M. veldbaanspoor, ieder van vignola- rails, profiel 23/ K.G., terwijl in ver band met het laatstgenoemde de be staande sporen gedeeltelijk omgescho- ven en aangesloten moesten worden. De kosten voor deze werken wer den geboekt ten laste van Stations inrichting Maldeghem. Gebouwen. De gebouwen verkeeren in goeden staat, werden deugdelijk onderhouden en uitgebreid als vermeld onder Alg. Beschouwingen. Locomotieven enz. Hierin kwam geen verandering; alles verkeert in uitmuntenden staat van onderhoud. Personeel. Over het algemeen geeft het per soneel redenen tot tevredenheid. Pensioen verzekering. Voor de pensioensverzekering werd uitgegeven f 4548,49, waarvan f 3420,35 door onze Maatschappij en f 1128,14 door belanghebbenden werd bijgedra gen. Finantleele resultaten. De uit de exploitatie verkregen ontvangsten waren de volgende; Personenvervoer f 71384,23' Abonem.-pers.-vervoer f 1346,65 Goederenvervoer f 176524,09' Huishuren f 736,80 Buitengew. ontvangsten en postvervoer f 21914,74 Totaal f 271906,52 zijnde perdagkilometer f 11,98 tegen f 10,48 in 1927. PERSONENVERVOER. De op brengst van het personenvervoer is f299,87'/a minder dan in 1927. ABONNEM.-PERSONEN VERVOER Dit bracht f752,45 minder op dan in 1927. GOEDERENVERVOER. De op brengst van het goederenvervoer is f35417,75 hooger dan in 1927. Ook het beetwortelenvervoer bracht meer op dan het vorig jaar. Totaal der exploit.-ontv. f271906.52 Totaal der exploit.-uitg. f 168032.75' Rest f 103873.78' De Winst- en Verliesrekening geeft, onder aftrek van het saldo der Rente rekening ad f25076.88 en van f7250, voor uitgelote 5 pCt. Schuldbewijzen, de met mij deeldet? In Gods wijde we reld vindt gij geen trouwer e«i mede- lijdender hart dan dat van uw kind Toen trok hij haar stilzwijgend naasi zich en sloot haar innig in zijn armen Nadat hij kalmer was geworden, streek hij haar liefkooeznd het haai uit het voorhoofd, tegelijkertijd zijn best doende om haar zacht te troosten en zijn tranen toeschrijvend aan een hem zelf onbegrijpelijke zwaarmoedigheid, welke hem plotseling had overvallen Den geheelen tijd, sedert Klaartje vu, het bevel tot beslaglegging had gehoon, had zij tevergeefs nagedacht over een middel tot redding, en nu meende zij dat te hebben gevonden, en het wa. haar onverklaarbaar, dat zij niet reed eerder daarop was gekomen. Zich met kracht beheerschend, vat te zij de hand haars vaders en die au, haar lippen drukkend, begon zij, terwij zij zich tot een glimlachje dwong, ol schoon haar oogen vol tranen stonden. „Is het nu ook goed van u, vaderi een geheim voor mij te hebben Waarom hebt u mij niet medegedeeld, dat 11 schulden drukken? Waarom hebt u mij Uw zorgen verzwegen, die ik door een toeval heb vernomen??" jWofttt *«fYOigdJ

Breskensche Courant | 1929 | | pagina 1