ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCHVLAANDEREN Buitenland. FEUILLETON VUUELVULJ. Binnenland. Gewestelijk Nieuws. BRESKENSSCHE COURANT VERSCHIJNT WOENSDAGS EN ZATERDAGS IN ALLE PLAATSEN VAN ZEEUWSCH-VLAANDEREN Abonnementsprijs p. 3 meenden f 1.25 franco p. poat f 1,40 A d v e r t e n 11 e p r U s v e n 1 5 regels 75 cent Elke regel meer 15 cent. Ingez. Meded. 30 ct. p. regel. Drukker-Uitgever J. C. LE BLEU voorheen E. BOOM—BLIEK TNo"?|n BRESKENS p^]«'8f0 Abonnements-Advertenties zeer billijk tarief. Advertenties worden aangenomen tot u 11 e r 1 ij k Dinsdag- en Vrijdagmiddag 1 uur '7e Jaargmg Zaterdag 23 Maart 1929 Nummer 34^< OR AT IS verzekering gulden bij levens- zee gld. bij dood gld. by verlies gld. bij ver- is gld. bij ver- gld. by ver voor de abonné's tegen VM!] lange ongeschikt- INI] door 7h vaneen QlJ lies van een d|J lies van een /Q lies van een ongelukken voor: heid tot werken. een ongeluk. hand of voet. oog. duim. wgsvinger. De. risico, van bovenstaande verzekering is herverzekerd by de Ongevallen-Verzekering-Maatschappij „Fatum" te 's-Oravenhage. t a gld. by verlies van eiken anderen vinger. OOSTENRIJK. Schoolmeisjes op avontuur. De Weensche politie heeft dezer da gen twee schoolmeisjes gearresteerd, uie van plan waren haar ouderlijk huis tt verlaten en op avontuur naar het bui tenland te treKkan. Bij een dienstrit in een der buitenr wijken ontdekte een agent 'te paar" twee meisjes, die zich verborgen had den in een boschje en aanstalten maakten om zich te verkleedeneen groot pak kleeren lag naast hen op den grond. Toen zij den agent zagen beproefden zij te vluchten, maar te ver geefs. Op het politiebureau vertelden de 14-jarige dames van haar plannen: het schoolleven hadden zij allang vervelend gevonden. Een film, welke zij gezien hadden, had hen op de gedachte ge bracht, op avontuur uit te trekken; zij hadden zich geld en jongenskleeding verschaft, en waren zelfs in het bezit van een paar revolvers, patronen en dolken. Toen zij betrapt waren, stonden zij op, het punt haar avontuurlijken tocht te aanvaarden: via Triest wilden zrj naar Amerika trekken. De avonturiersters bezaten ook nog een blad papier, met bloed beschreven. Daarop beloofden zij elkaar „met li chaam en ziel den duivel te zullen die nen". E>e twee dwaashoofdjes zijn na het verhoor naar haar ouders teruggebracht. o TSJECHO-SLO W AKI J E. Hoog water. De ijsschotsen, die Zaterdag op den Donau zijn losgeraakt, stuwen zich tot een gevaarlijken ijsdam op, waaruoor het water stijgt. Nog in den nacht is met behulp van militairen en politie begonnen met de ontruiming van het bedreigde gebied. Zoeklichten verlicht ten den gelieelen nacht de ijsmassa's. Zondag is de evacuatie voortgezet. On geveer 20U0 menschen moesten hun woningen verlaten. Maandagmorgen was het water 5.85 M. boven den nor malen stand gestegen. Vliegtuigen doen verkenningsvluchten boven het over stroomde gebied. Met Hongarije is een overeenkomst gemaakt dat de vliegtui gen 5 km ver over de grens mogen vliegen, om ook daar hulp te kunnen bieden. 2. Een enkel schot uit dit geweer en alle kwelling en ellende waren ten einde, en hijiywas met haar vereenigd veree- 1 mgd voor alle eeuwigheid. Ja Mathiide had hem trouw en in nig bemind, hem en zijn Klaartje, Het lieve kind was altijd haar oogap pel geweest, en toen haar laatste oogen- blik aanb.ak, toen had zij nog van Klaar tje gesproken, had „eïj zijne hand ge- grepen en hem geSmeekt, toch steeds een zorgzaam, trouw vader voor het aune kind te blijven. En dat had hij haar beloofd en nu, nu wilde hij zijn kind in hare moeilijkste positie lafhar- tig verlaten Felseck zette het geweer weg, liet zich, in een stoel valleii en staarde met het hoofd in de handen, radeloos wat te beginnen, voor zich uit. Op de tafel lagen eenige couranten uitgespreid, waarin hij tevoren gedach teloos had gebladerd. Opeens vlamde er eene vonk in zijne I pogen en zij bleven als geboeid aan SCANDINAVIË. Huwelijk van Kroonprins Olaf. Tot besluit van den eersten dag der feestelijkheden ter gelegenheid van het huwelijk van kroonprins Olaf van Noorwegen met prinses Martha van Zweden was Dinsdagavond in het koninklijk paleis een groot soiree aan gericht, waartoe zeshonderd personen waren uitgenoodigd. Bij het invallen van de duisternis was intusschen de feestverlichting ontstoken. Groote zoeklichten op het dak van het gebouw van het Storting wierpen hun licht over de gebouwen en de volksmenigte in de straten. Ook het Nationaal Theater was in een zee van licht gezet. In de boomen van de zoogenaamde „Studentenboschjes" waren groote gekleurde lampions aan gebracht. Vele particuliere gebouwen waren eveneens of gedeeltelijk geil-, lumineerd. Den meest fantastischen aanblik boden de groote ijs-obelisken, die van binnen verlicht waren en die een zeldzamen gloed uitstraalden als van het Noorderlicht, een illuminatie, zooals Oslo nog nooit eerder gezien heeft en die groote bewondering wekte. Onder de ten paleize genoodigden bevonden zich Voor het grootste deel persoonlijke vrienden en kennissen van den kroonprins en verder vertegen woordigers van de regeering, van het diplomatieke corps en ambtenaren. Het bal werd door de koninklijke familie geopend en duurde tot twee uur in den morgen. Een jazz-band van stu denten zorgde voor de muziek, Een groote menigte had zich voor het paleis verzameld en herhaaldelijk weerklonken hoera-roepen voor het vorstelijk bruidspaar, dat ten slotte op 't balcon verscheen en door de menigte luid werd toegejuicht. o FRANKRIJK. Onschuldig veroordeeld. Een zekere Clarisse en Désiré Karl, die in de gevangenis van Vitry-Ie- Franpois zijn opgesloten, beschuldigd van moord op een herbergier, hebben eensklaps bekend een ouden man in Archonte te hebben vermoord. Destijds werd als de dader van dezen moord een zekere André Rémy, een zwakzinnige man, tot twintig jaar dwangarbeid veroordeeld. Hij had weliswaar bekend den moord te heb ben gepleegd, doch, naar thans is gebleken, was dit onder druk geschied Hij was gedurende negen uren achter een verhoord en zoo in het nauw ge eene bepaalde plaats van een der bla den hangen. Felseck haalde zwaar en moeilijk adem, en zijne tot dusver zoo vale wan gen werden met koortsgloed bedekt. Hij had zich niet vergist, daar daar stond het zwart op wit op het lot, dat hij in bewaring had was de hoogste prijs gevallen. Felseck was opgesprongen en greep het blad met sidderende handen om nog eens na te zien, of hij zich toch niet had ver gist, of hij wel goed had gelezen. Neen neen hij had zich niet vergist. Het nummer van het lot, dat hij in zijne schrijftafel bewaarde, was uitge loot de hoogste prijs was er op ge vallen. Felseck haalde diep adem. Nu nu was alles weer goed nu was hij ge red. Doch maar kort duurde zijne blijde opgewondenheid. Het lot, waarop de hoogste prijs was gevallen, was niet zijn eigendom. Het behoorde aan zijn tweeden hout vestersleerling Frans Balder, die hem ongeveer een jaar geleden tot hulp was toegewezen. Balder, een bijzon 'er braaf, jotlgman, het toonbeeld van een nauwgezet amb tenaar, Was de zoon van een fabrikant, die door ongelukkige speculaties niet dreven, dat hij maar had toegegeven zonder schuldig te zijn. De Ligue des Droits de l'Home stelt thans pogingen in het werk een revisie van het proces te k,rijgen. BELGIE. De Belgische Kamerzitiing. De Panjsche correspondent van het Handelsblad telefoneert: Naar aanleiding van de zitting van de Belgische Kamer van Dinsdag komt de „Echo de Paris'1 nog eens op de quaestie van het vervalschte stuk terug, Hij herhaalt eerst zijn aanval op mi nister Beelaerts, die geloof hechtte aan het document, dat nog niet door den minst competenten diplomaat au sérieux genomen had kunnen worden, en bespreekt dan hetgeen omtrent Frank Heine aan den dag gekomen is. Deze werd er door den chef van de Belgische geheime politie toe ge dreven, het vervalschte stuk te maken, en men legde hem zelfs uit, hoe hij het doen moest. Het goede daarvan virdt Pertinax. dat het. gelegenheid gegeven heeft, dooidal de Duitschers er in geloopen zijn, alle vertakkingen blootgelegd te zien van den generalen staf te Berlijn. „Per slot van rekening zijn België en Frankrijk aan de heele zaak het ergst bekocht. Het verdachte verdrag zit thans tegen de poorten van Neder land en tegen die van België gespij kerd. Maar nu de storm voorbij is, kijkt België nog slechts met bescheiden en vreesachtige oogen naar de Fransch- Belgische militaire conventie van Sept. 1920, de echte, die welke niet uit de archieven te voorschijn gehaald is, en die het zich verbonden heeft uit te voeren. Wel kan het tot zichzelf zeggen, dat die conventie movereen- stemming is met alle regelen van Genéve en Locarno, maar het heeft het bewijs gekregen, dat in de Angel saksische landen de openbare meening, doordrongen van na-oorlogsche ideolo gie, vijandig tegen België gestemd kan zijn, indien het al te openlijk zijn toebereidselen aan die van Frankrijk aanpaste, om verder niets te zeggen van het door de verdragen van 16 October 1925 geneutraliseerde Enge land. In de zaak Frank-Heine triom feeren dus Duitschland en Nederland. „Frank-Heine is uit de gevangenis losgelaten. En de heer jaspar heeft den militairen veiligheidsdienst ver bonden aan het ministerie vanjustitie. alleen zijn geheele vermogen had ver loren, maar na zijn dood ook nog een ongedekte schuldenlast van eenige dui zend mark had nagelaten, waarvoor nu Frans Balder aansprakelijk was daal hij zich op dringend verzoek van zijn radeloozen vader er toe liet verlet- den, een aantal wissels te onderteeke nen. Niets was den armen jongen mail van de erfenis, waarop hij hoopte, over gebleven dan een s'aatsjot, dat hem nog eenige hoop voor de toekomst gaf, en dat hij bij zijne komst aan den opper houtvester overhandigde met het ver zoek, het voor hein te bewaren en er niet over te spreken, daar elke bezit ting van Balder van rechtswege nog pan zijne schuldeischers behoorde, wel ke hij echter hoopte, eens geheel te kunnen voldoen. En op dit lot was nil de 'hoogste prijs gevallen, en Felseck stond nu op het plint die winst aan een armen jon gen man te onthouden en misschien zoo diens geheele levensgeluk te ver nietigen. Zijn geweten verzette zich krachtig tegen die nieuwe misdaad, en het kost te hem moeite, de ten hemel schreiende stemmen der goede geesten in Zijne borst te doen verstommen. Hier kwam het er immers op aan, de eer van zijn na er den chef van ontslagen te heb ben". Op te merken valt, dat dit artikel van Pertinax een van de weinige hier in Frankrijk verschenen is, waarin over het initiatief van den Belgischen spion- nagedienst bij de vervaardiging van het document gesprèken wordt. Overigens kan men tevreden zijn, zij het dan ook om eenigszins andere redenen dan hij voorziet, over de bittere conclusie, die de Fransche journalist uit het voorgevallene trekt. Zeeuwsche zaken in de Eerste Kamer. Aan de memorie van aniwoord op he, voorlooptg verslag van de aiuee- liugeii der i_erste Kamer over de be grooting van W atersiaat is het volgenuc ontleend De uiidergeteekende heeil de gemaak te opmerkingen over een openbaai slacluliuis te vlissingen ter kennis ge bracht van zijn ambtgenoot van arbeid, handel en nijverheid, tot de belangen,- kring van wiens departement de aange legenheid behoort, en die blijkens ver kregen inlichting, de in het voorloopig verslag bedoelde mcdedeeling aan het gemeentebestuur van Vlissingen heeft gedaan. Het emplacement te Breskens is niet ontworpen op een plantsoen in het midden der gemeeente, doch op het z.g. spuiplein, een waterstaatsterrein dat reeds van den aanvang der train- plannen daarvoor is bestemd. Ter te gemoetkoming aan de bedoelde bezwa ren zal de aanvankelijk eveneens op' dat terrein ontworpen remise elders worden gebouwd en zullen op dat ter rein geen kolen worden opgeslagen. Over de spoorwegverbindingen met Zeeland wordt bet volgende gezegd: Het vervoer van en naar Zeeland wordt met de bestaande verbindingen niet onvoldoende bediend. Behalve de boottreinen loopen in elke richting drie a vier snelle verbindingen Zeeland-Rot terdam, Den Haag en Amsterdam. Het naam, van zijn huis te redden, zooals hij telkens weer tot zich zelf zeide, en in de eerste plaats zijn geliefd kind, zijn vleesch en bloed, voor êen ontzet tend ongeluk te bewaren. De strijd in zijn binnenste was ver schrikkelijk, maar eindelijk werd hij volstreden. De opperhoutvester zag geen ande ren uitweg tot redding, dan aan de reeds begane misdaden eene, nieuwe toetcvoegen en zich Balder's vermogen wederrechtelijk toe te eigenen. Ja wederrechtelijk, doch zoo onop vallend en stil mogelijk. In de eerste plaats moest hij trachten het blad van de courant, waarin het bericht van de trekking stond, voor den leerling te verbergen en hem wijs te maken, dat zijn lot nog niet was uitge komen. En gelukte het hem ook nog, Klaartje met den jongen man te verbui- den, dan was immers alles gewonnen en de begane misdaad was slechts eene voorbarige handeling geworden. Toen hij den volgenden dag Balder ontmoette, zeide hij met een gedwongen glimlachje: „Gisteren dacht ik, u reeds als een Croesus te kunnen begroeten, maar er is helaas nog niets Van geko men." „Ik begrijp u niet recht, meneer de opperhoutvester," zeide Balder verwon* niet omvangrijke verkeer wettigt voor loopig geen uitbreiding van het aantal treinen. Het materieel van die snelle verbindingen loopt steeds door voor bij Roosendaal. Naar eri van welke richting te Roo sendaal de Zeeuwsche treinen moeten worden doorgevoerd, wordt beïnvloed door het samenvallen van het Fransch- Belgische verkeer met dat van Zeeland. De hoofdverbindingen tusschen Amster dam-Rotterdam en België—Frankrijk zijn de vrucht van internationaal over- en kunnen niet aangepast worden aan den treinenloop op de Zeeuwsche lijn, terwijl evenmin, in verband met het sterk overwegende binnenlandse!) verkeer van Zeeland, de regeling van de treinen aldaar gericht kan worden op de genoemde internationale verbin dingen. Het is niet duidelijk, in welk opzicht de treinverbindingen in aansluiting aan de booten der maatschappij „Zeeland" te wenschen zou overlaten. Naar de meening van ondergeteekende zijn de verbindingen hier if e lande snel en goed. BRESKENS. Geslaagd te Batavia voor het machi nisten-diploma A de heer A. C. Buljze, vroeger alhier. Geslaagd te Apeldoorn voor wachtmeester bij de Kon. Maréchaus see, de Maréchaussée C. van Over- beeke, alhier. AARDENBURG. Dinsdag 19 Maart gaf het zangkoor onder leiding van Mevr. Van den Broecke-De Man uitvoering van het door de leidster geschreven zangspel: „Oorlog en Vrede". Het eerste bedrijf schetst het ont staan van den oorlog: het tweede, het meest aangrijpende, toont ons de ge volgen van den strijd. Tien jaren na den oorlog bezoekt een moeder het slagveld, waar, op de plaats waar haar zoon door een granaat is versplinterd, een eenvoudig houten kruis is ge plaatst. Een vriend van den versplin terden soldaat is op dezelfde plaats door een granaat voor altijd blind geworden. Ook hij bezoekt onder leidtng van een verpleegster nog eens die onvergetelijke plek, Hij vertelt. derd. „Ik heb gisteren de trekkingslijsten ingezien en meende reeds, dat uw lot was uitgekomen maar ik heb mij he laas vergist, en nu zult ge nog een tijd lang op de gunst van moeder Fortuna moeten wachten, die u, zooals is hoop, onverwachts tot een rijk man zal ma ken." „Tot zulke gelukkigen zal ik wel nooit behooren" zei de houtvesters leerling treurig „want ik ben een van die menschen, op wier levenspa den nooit het zachte licht van een ge- lukaanbrengend gesternte valt." „Wie weet wie weet beste Bal der. Alles is mogelijk, en ik zou haast gelooven, dat er nu reeds eene geluks- ster boven uw hoofd schittert. Gij hebt flink uw best gedaan en zult zonder twijfel over langer of korter tijd eene betrekking als houtvester krijgen, waar voor ik wei zal zorgen, Wie zou dan wel weigeren, zulk een braven, jongen man de hand zijner dochter toetestaan Vergeet niet, dat de wereld den stout moedige behoort en dat gij zeker overal welkom zult zijn," (Wordt vervolgd),

Breskensche Courant | 1929 | | pagina 1