10 200 ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCHVLAANDEREN Buitenland. FEUILLETON Een vriendenoffer. Keurig zittend H Binnenland. Kamer v, Koophandel VOGELVRIJ. Nieuwe Feuilleton. BRESKENSSCHE COURANT VERSCHIJNT WOENSDAGS EN ZATERDAGS IN ALLE PLAATSEN VAN ZEEUWSCH-VLAANDEREN Abonnementsprijs p. 3 maanden f 1.25 franco p. po.t f 1,40 Advertentieprijs ran 1 5 regels 75 cent Hike regel meer 15 cent. Ingez. Meded. 30 ct. p. regel. Drukker uitgever J. C. LE BLEU voorheen E. BOOM-BLIEK BRESKENS Telefoon No. 21 Poetgiro 70179 Abonnements-Advertenties zeer billijk tarief. Advertenties worden aangenomen tot alterlijk Dinsdag- en Vrijdagmiddag 1 uur 37e jaargtng Woensdag 20 Maart >929 Nummer 3413 OR AT IS verzekering voor de abonné's tegen ongelukken voor gulden bij levens- i*a gld. bij dood a» gld. by verlies gld. by ver- is gld. by ver- *t gld. by ver- lange ongeschikt- lyl] door 7h van een Dy ,ies van een 4[] lies van een An lies van een heid tot werken. een ongeluk. hand of voet. oog. duim. wijsvinger. De risico van bovenstaande verzekering is herverzekerd by de Ongevallen-Verzekering-Maatschappy .Fatum" te 's-Qravenhage. gld. by verlies van eiken anderen vinger. ENGELAND. De positie van de Valera. Bij een dezer dagen te Dublin ge- ouden tusschentijdsche verkiezing heelt Ie candidaat der regeering het nog laar net op het kantje ial gehaaid, leze candidaat, dr. O'Higgens, kreeg i.l. 28445 stemmen, de candidaat der iartij van De Valera, Traynor, 28.294, [eerderheid dus van slechts 151 stern- hen. Volgens een correspondent van de [Times" te Dublin zou de meerderheid ran dr. O'Higgens veel grooter ge feest zijn als de talrijke protestantsche tn ex-unionistische bevolking van het district niet van de regeering vervreemd ivare door haar politiek van censuur bp letterkundige werken en dwingende voorschriften ten aanzien van het ge- huiken van de Iersche taal. Het reit lat de candidaat van de Fianna Fail poveel stemmen kreeg in een regee- ingsbolwerk als het betrokken district, loum voigcns uen limes'.'-correspon- lent een veelbeteekenende waarschü- ving in. De meerderheid van Cosgrave In de Dail Eireann is, zelfs nier den Meun der arbeiders- en onafhankelijke eden, precair en de mogelijkheid van ien bewind-De Valera na de eerstvol- [ende algemeene verkiezingen mag niet lit het oog worden verloren. In een dezer dagen in de Dail ge- louden rede heeft De Valera al verteld vat er van hem te verwachten was. tij .stelde zich op het standpunt dat loch de regeering, noch de Dail het ledelijk recht hadden het volk te ver- egenwoordigenhet waren de facto in- itellingen geschapen als gevolg van ien staatsgreep en zij waren als zoo danig door hem en zijn politieke vrien den erkend, maar het werkelijke gezag, flat ontleend werd aan het volk, hemat ic bij degenen, die weigerden het parie ent of de regeering van den Vrijstaat :e erkennen en buiten de Daii werden esloten door het opleggen van den eed an den koning van Engeland. Zoolang ie eed niet werd opgeheven, konden legenen, die buiten de Dail stonden, terecht aanvoeren dat de Iersche repu bliek nog steeds bestond. Z.i. moest het huidige bewind beschouwd worden als eenvoudig een voortzetting in anderen 43. Roman van Lothar Brenckendorff. „Ga toch" smeekte ze. „Wanneer je me steeds bent blijven lief hebben, ga dan. Ik kan je niet te woord staan alles, alles zal ik je schrijven." „Niets kun je me schrijven, dat ik niet reeds weet. Zou ik achter juffrouw Sylvander mijn verloren Hilde gezocht hebben, wanneer ik niet alles wist?" Ze vroeg hem niet, hoe hij in het be zit van haar geheimen was gekomen, toch had ze sedert de ontmoeting in den schouwburg er voor gevreesd, dat hij haar zou vinden. Met gebogen hoofd als een betrapte zondares stond ze voor Item. „Dan had je niet moeten komen, [Winfried. Uit barmhartigheid had je het t moeten laten. Kan het je voldoening schenken, mij als bedriegster voor je te zien jou zoogenaamd bedrog wa6 een oprecht offer aan de vriendschap ge bracht, Hilde. Wanneer het mogelijk Was, zou ik je om dit bedrog nog inni ger en vuriger liefhebben. En nu heeft ook dat verborgen spel een einde, want voortaan zul je noch Elwine Sylvander, noch Hilde Worner heeten, maar Hilde vorm van het Britsche gezag in het land. o—- FRANKRIJK. Een geheimzinnige ziekte. Een epidemie, welker oorazak niet nauwkeurig is vastgesteld, heerscht in het dorp La Frimbelle tussclien de Vo gezen en Lotharingen. Er zijn reeds 14 peisonen aan gestorven. o DU1TSCHLAND. Overvallen in het bad. In de methoden van overvallen, dief stallen en beroovingen weten de misda digers in Duitschland nog al eens va riatie te brengen. Wel heel origineel is echter hetgeen een Keulsch architect dezer dagen is overkomen. Terwijl hij in zijn badkamer een bad nam, zoo meldt een W. B., drongen twee jongelieden die blijkbaar in zijn huis hadden weten te komen, het ver trekje. binnen. Onder bedreiging mét hun revolver, beduidden zij den bc- dende, rustig in zijn bad blijven liggen Zij maakten zich daarop meester van een briljanten ring van 12.000 M., een portefeuille met 700 M. en een gouden horloge. Daarna sloten zij den architect in zijn badkamer op en verlieten het huis. De politie heeft nog geen spoor van het tweetal kunnen ontdekken. Als men zoo nu en dan d^'morgens slechts een weinig PuipTéven tussclien de handen wrijft,..éan wordt dit bij het uits'trijkejni .doof de haren, onmiddellijk daarin opgenomen en het gevolg hier van is dat na het kammen Uw haar den geheetén dag keurig blijft zitten, n De stadhuisbrand te Leiden. Verschenen is een uitvoerig rapport van Burg. en Weth. van Leiden over den brand van het Leidsche stadhuis. Het college geeft daarin als zijn meening te kennen, dat in den nacht van den brand alle voorgeschreven maatregelen ter voorkoming van brand Gerold. En dan wil ik zien, wie je om je beide meisjesnamen, leeiijk zal aan zien." Iets zoo onweerstaanbaar meeslee- pends was in zijn aanstekelijke, van gelukdronkene vroolijkheid, dat Hitdes zwakke tegenstribbeling niet lang kon aanhouden. Met gesloten oogen, waar uit onophoudelijk heete tranen vloeiden, liet ze het hoofd op zijn schouder rus ten. „Wanneer het slechts een droom is Winfried," fluisterde ze, „dan wil ik hopen, dat ik voor het ontwaken sterf." Op het oogenblik, toen Dr. Meussi vernomen had, dat men Dr. Basaroff en zijn huisgenoote, de knappe me vrouw Hala Stablewska, dood in de slaapkamer had gevonden, vond hij zijn opgave als opgelost; want niet om een handlanger van de politie te zijn of slechts om de nieuwsgierigheid der men schen genoegen te verschaffen, had hij deze taak op zich genomen. Hij hield Hala Stablewska voor een moordena res, maar naar zijn meening was de' daad aan den Rustenweg verzoend, en het lokte hem niet aan, de wereld zijn speurzin te bewijzen, door de ongeluk kige na haar dood als moordenares te brandmerken. Het „geval" had voor hem iedere beteekenie verloren. Of de moord van de verkeerde Hilde Worner ook verder een onopgehelderd geheim bleef, wat bekommerde het hem! EINDE. stipt zijn uitgevoerd en bijzondere maatregelen waren getroffen, in ver band met het feit, dat, met het oog op de strenge vorst, de kachels in het gebouw waren blijven branden. Voorts concludeeren Burg. en Weth. uit verschillende vei klaringen, dat de brandweer tijdig is gealaimecrd en zij geven te kennen, dat de brand hoogst waarschijnlijk is ontstaan ten gevolge van langdurige verhitting van den schoorsteen, in deafdeclingpensioenen, in het gebouw aan de Vischmarkt, waardoor de daar tegenaan staande kast in brand is geraakt De Koningin en t-r'mcs naar Noorwegen Naar „de Courant" verneemt zullen H. M. de Koningin en Prinses Juliana in de maand April een bezoek bren gen aan Noorwegen. l ot mijn spijt inoet ik memoreeren, dat de velschillende zaken die de aan dacht de Kamer bezighielden in ver band met ongunstige economische toe standen, over het algemeen onopge>ost zijn gebleven. In den aanvang van het jaar was de toestand bijzonder ongun stig, en aan de veiToogeii der Kamer tot de Regeering hebben zich ook de stemmen van anderen gepaard, het kwam zelfs tot een interpellatie in de Tweede Kamer over den economischen toestand in Zeeuvvsqh-Vlaanderen. Prac- tische resultaten zijn echter tot nu toe zoo goed ais niet bereikt. Met betrekking tot de Vlasindustrie werd van Regeeringswege ingesteld de Permanente Ambtelijke Vlascommissie aan welks werkzaamheden voorts uit breiding werd gegeven en die ook te adviseeren kreeg over andere economi sche onderwerpen. Het eenige resultaat van de werk zaamheden dier commissie is, voor zoo ver mij bekend, alleen, dat door haai tusschenkoinst aan de gebruikers van electromotoren voor de vlasbewerking een bijslag van 5 cent per K. W. op den stroomprijs is toegekend, een bedrag dat de betrokkenen blijkbaai wel gaarne aanvaarden, doch dat toch niet van beteekenis kan worden geacht voor de industrie, aangezien dat blij- Üjver vijf dagen kasopname in hei bureau der houtvesterij. De opper houtvester ütto baron von Felseck een deftig, omstreeks vijftigjarig man, liep met gejaagde schreuen op en neer in zijn bureau. Hij had eene heel erge o.er treding begaan. Op onverantwoordelijke wijze had hij gelden ontvreemd uit de door hem beheerde kas. Er ontbraken niet minder dan 90.000 gulden. Waar zou hij nu geld vinden, ten einde de ontvreemde som te dekken Nergens was een uitweg te zien uit den vreeselijken toestand, waarin hij zich nu bevond. Nergens hulp, nergens redding. Als de afstammeling eener vroeger zeer Welgestelde familie had hij nooit geleerd de waarde van het geld te Schatten eh toen hij na den dood zijner ouders het hem ten deel gevallen erf deel in betrekkelijk korten tijd op licht zinnige wijze had verkwist, wilde het noodlot ook nog, dat hij een arm meis je lief kreeg en naar het altaar geleid de. Een tijd vaii groofe zorg brak nu voor hem aan, doch het geluk was hem nog in zoover gunstig, dat hij op het meest kritieke oogenblik bij de hout vesterij van den votst van Salenrode werd geplaatst, waar hij langzamerhand kens inlichtingen van deskundigen slechts 40 tot 50 cent bedraagt voor het verwerken van een baal vlas die (van f 80 tot f 100 geldt. Door die Permanente Ambtelijke Vlas commissie is er bij de kleine vlassers aan de grens op aangedrongen een coö peratie te stichten en hun bedrijf te inechaniseeren. Men vindt het blijkbaar van hooger hand onaangenaam, uat de betrokkenen dien raad niet willen vol gen. Nu wil ik mij voor dit oogenblik niet uitspreken over de kansen der vlasin dustrie bij mechanisatie. Doch wel trekt liet mijn aandacht dat mij nog ill een conferentie die in het begin van het vo rig jaar gehouden werd van ambtelijke zijde werd meegedce.d dat men aan de vlaslabrieken- in ons gebied van regee ringswege op gcenerslei wijze steun kon verlecnen, en dat men nu van de zelfde zijde de meuschen die het bedrijf als het ware als huisindustrie uitoefenen adviseert tot het stichten van een groot bedrijf, hetgeen toch voor mechanisatie noodig zou zijn, en dat die mechanisatie dan toch tengevolge zou hebben toe neming der werkloosheid, welke men vooral in den winter juist wi. bestrijden door het uuocienen van vlasbewerking, omdat oeze veler handen werk vraagt. Mechanisatie zou in elk geval dat doel voorbijstreven. In het laatst van het jaar werden nog verschillende wei.schen kenbaar gemaakt met betrekking tot den Provincialen Moombootdienst op de Wester-Schelde. Resultaten zijn daaromtrent nog niet bekend. Verschillende punten maken nog een onderwerp van beraadslaging uit, doch ik verwacht, dat de Kamer in deze niet geheel onbevredigd zal blij ven. De nieuwe aanlegplaatsen voor de groote motorveerboot „Koningin Wil- liclmina te Vlissingen en te Breskens kwamen in het laaist van het vorig jaar gereed, en toen bleek weik een mooie verbinding dit vooral voor het overzet ten van voertuigen geworden is. Iegelijk wil ik hierbij aanstippen, dat van wege de provincie Zeeland ver schillende plannen in bewerking zijn voor verbetering van wegen. Het is niet mogelijk alle wegen ineens in be werking te nemen, aangezien de be schikbare fondsen dat niet toelaten, doch er is een begin. Voor meerdere wegen moet evenwel ook de meae- tot zijne tegenwoordige betrekking op klom. In plaats echter van, door de bittere ondervinding wijzer geworden, zijne uit gaven te beperken en overeenkomstig zijn inkomen te leven, verviel hij weer tot zijne vroegere onbezonnenneid en scheen er zelts naar te streven in elk opzicht met den vorst te wedijveren. Daarbij beminde hij Mathilde, zijne echt genoote, boven alles, en het was steeds zijn ijverigst streven voor haar en Klaar tje zijn lieftallig dochtertje der wereld tot een Euen, een paradijs te maken. De geringste wensch dezer beide be minde wezens was voor hem een bevel, dat hij tot clk.cn. prijs uitvoerde, en zoo dreef ook de o polierende iietde tot vrouw en kind hem naar den afgrond toe. Het was nu vijf jaar geleden, dat zij- cchtgenoote gestorven was, en spoedig na haar dood barstte liet onheil boven hen los. Zijne talrijke schuldeischers, die door de beminnelijkheid der overledene nog eenigszins weerhouden waren, begon nen zich nu te roeren «rt onverrbidde- lijk aan te dringen op.de betaling dei belangrijke schulden, zonder zichjneer met-ifdele beloften te laten paaien. Een der voornaamste schuldeischers had zëlts beslag op zijn goed laten leggen, ofschoon de meeste voorwerpen Klaar- tjes eigendom waren. Eenige maanden voor het overlijden werking van belanghebbende polders en gemeentebesturen worden ingeroe pen. Ik spreek de hoop uit, dat de plan nen der provincie in dat opzicht diem noodigen steun zullen verkrijgen. Een goed wegennet is voor een streek van groote waarde. Na een zeei uitgebreid overzicht om trent den toestand van Terneuzen en de daar gevestigde industrieën volgde: Van de wollenstofienindustrie en tri cotages, zoowel als van de sigarenin- dustrie te Hulst kwamen mij bevredi gende berichten ter oore, en evenzoo van de labriek van de heeren Van Melle te Breskens, waarvan een der le,,en on zer Kamer directeur is, die, ondanks de zware concurrentie, kans zien steeds nieuwe afzetgebieden voor hun waar te vinden, en daardoor kunnen voort gaan hunne productie te verhoogen. Voor de bouwvakken was het slap in den nieuwbouw en door gebrek aan werk voor allen werd bij aanbestedin gen in den regel heftige concurrentie gevoerd, hetgeen doodend is voor het loonend lioud.n der bedrijven. De klacht werd wel vernomen, dat de leveranciers van bouwmaterialen daarvan niet zei den de dupe worden. De aardappelhandel was levendig, een groot kwantum is naar het buiten land verkocht, waarvan voornamelijk Frankrijk en Duitschland de afnemers waren. Voor confectie en manufacturen was, het jaar beter dan te voren; de Belgi sche 'prijzen, die thans gestegen zijn, hebben daarop wel invloed. Graan- en meeihandel was in de eer ste helft Van het jaar bedrijvig, doch later stil, door het achteruitloopen der prijzen. Door de handelaars in kruideniers waren wordt sterk geklaagd. Er zijn in dat vak verschillende omstandighe den die een normale concurrentie be lemmeren, terwijl het groote aantal dat zich daarop geworpen heeft niet mee werkt tot verbetering van den toestand. Wij maken onze lezers attent op de nieuwe feuilleton „Vogelvrij", welke in dit nummer begint en die zeker, evenals de vorige, bijzonder in den smaak zal vallen. zijner vrouw had Klaartje eene niet on belangrijke erfenis gekregen van een verren bloedverwant harer moeder, die in Alexandrië als een rijk handelaar stierf. Om nu ofienlijke schande te ontgaan, had Felseck, toen hij geen uitweg meer zag, die erfenis zijner dochter zonder haar weten verduisterd, doch ook die was niet voldoende om zijne vreeseiijk liooge schulden te dekken. Radeloosheid en wanhoop drongen hem steeds verder op verkeerde, naar den afgrond leidende wegen. De eene verduistering volgde op de andere, en zoo was nu de som tot 90.000 gulden aangegroeid, die hij in de kas der houtvesterij moest aanzui- ren. Nu bleef Felseck staan voor de blin kende jachtgeweren, die op eene rij aan den eenen wand hingen. Een daarvan was scherp geladen. Felseck nam het wapen van den muur en bekeek het onderzoekend van onde ren tot boven. Zijn best, zijn voortref felijkst geweer, waarmede hij reeds zoo menig meesterlijk schot had gedaan. Daarbinnen in den blanken, schitteren den loop zat zijn bevrijder wanneer hij hem wilde bezweren, en ginds gind9 in het verschiet, nu door de onder gaande zon met hare stralen verlicht, lag zijne Mathilde in het stille, koele graf, zijne lieve vrouw, met wie hij eens zoo gelukkig was geweest. (Wordt vervolgd}.

Breskensche Courant | 1929 | | pagina 1