10 .G r ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCHVLAANDEREN Een vriendenoffer. - Buitenland. eu: FEU ILLETON Vóór het in zee PU KOL IK Binnenland. on< -35. BRESKENSSCHE COURANT VERSCHIJNT WOENSDAGS EN ZATERDAGS IN ALLE PLAATSEN VAN ZEEUWSCH-VLAANDEREN Abonnementsprijs p. 3 maanden 11.25 franco p. post i 1,40 Advertentieprijs van 1 5 regels 75 cent Elke regel meer 15 cent logee. Medcd. 30 ct. p. regel. Onskker-Uitgever J. C. LE BLEU voorheen E. BOOM BLIEK BRESKENS Abonneraents-Advertenties zeer billijk tarief. Advertenties worden aangenomen tot n 11 e r lij k Dinsdag- en Vrijdagmiddag 1 uur 37e jaargang OR AT IS verzekering voor deabonné's tegen ongelukken voor Zaterdag 16 Maart ).«9 Nummer 3412 gulden bij levens- isi gld. bij dood ay gld. by verlies l»a gld. bij ver- ia gld. bij ver- (k gld. bij ver- lange ongeschikt- |[J[] door 7n van een Dy lies van een 4Ü lies van een gü lies van een heid tot werken. een ongeluk. hand of voet. oog. duim. wijsvinger. De risico van bovenstaande verzekering isJierverzekerd bij de Ongevallen-Verzekering-Maatschappij Fatum" te 's-Oravenhage. gld. bij verlies van eiken anderen vinger. :ho< RANKRIJK. Het geboortecijfer stijgt. 'olgens de jongste statistieken is do oorte-cijfer in Frankrijk van 741.708 [927 tot 745.315 in 1928 gestegen, iet aantal sterfgevallen bedroeg 110 tegen 676.666 in 1927. lelaas beweegt het cijfer der zui- fingngensterfte zich in stijgende lijn 61.817 in 1927 tot 68.100 in 1928. pa! die eg J1J IUITSCHLAND. Mevrouw Zoebkow failliet, laar het W. B. uit Bonn meldt is '°F /rouw Zoebkow, vroeger prinses Pruisen, thans wonende in het Nil as Schaumburg te Bonn failliet slaard. De eerste schuldeischers- gadering is bepaald op 4 April a.s. Relletjes in een opvoedingsgesticht, i het Berlijnsche opvoedingsgesticht denhof heeft Zondagavond een etje plaats gehad: een 16-tal jongens :ft de ruiten stuk geslagen, den ider" van de slaapzalen verjaagd, de kamers toen gebarricadeerd. De Itie moest er bij te pas komen om orde te herstellen, hetgeen zonder 11 lig verzet kon plaats vinden. iet verwonderlijke echter in de chiedenis is, dat het heet, dat de. gens zich over niets beklaagden: eten was goed, evenals de be- ideling enz: Tie „Voss. Z." vindt het zonderling, de autoriteiten na onderzoek een gelijke verklaring hebben gepubli- :rd, doch dat tevens ten strengste boden is, persvertegenwoordigers het gesticht toe te laten, l/anwaar dit verbod, als er niets te gen valt? vraagt het blad. De belangstelling van het publiek is 'LI >r het gebeurde gewekt en de Zi mbare meening wil weten wat dan de oorzaak is geweest van het treden van een deel der jongens. f li vfWËDEN. De Noorsche krioo.ip.ins te Stockholm. De Kroonprins Olaf van Noorwegen Dinsdag te Stockholm aangekomen, ar hij door de Zweedsche konink- familie hartelijk werd verwelkomd. Dckholm was geheel in vlaggentooi. Als inleiding tot de eigenlijke huwe man van Lothar Brenckendorff. „Dat is niet waar. Niemand buiten en ik weet van het voorgevallene, anneer men mij zou verdenken, dan d rfien mij reé'ds lang gezocht." Men zal je spoedig zoeken reken r wel op. Ie bent in handen van dienaar en hoewel je dien met lattten overlaadt, hij zal toch niet jven zwijgen." In wanhoop drukte ze de handen te- !n de slapen. „Philip. Hij heeft verdenking tegen Wat heeft hij je gezegd?" .Genoeg, om mij te bewijzens dat hij es begrijpt. En hij is niet eens de iige. Je hebt een nog grooter vijand. Meussi is niet wat hij lijkt. Hij be- 'ort óf tot de geheime politie óf hij een dedective. Toen hij me gisteren vroeg, werd het me plotseling hel- r. En mijn bekentenis tegenover hem n de oorzaak geweest zijn van den nval, die mij neer wierp. Wees hier- "iStel van executie zijn, dat je vergund lijks-plechtigheid hadden een groot aantal feestelijkheden plaats. Des avonds werd ten paleize te Stockholm een bal gegeven door den kroonprins en de kroonprinses van Zweden. o JAPAN. Arbitrage-verdrag met de V. S. Tusschen den Amerikaanschen minis ter van Buitenlandsche Zaken Stimson en den Japanschen minister-president Tanaka is thans overeenstemming be reikt inzake het Japansch-Amerikaan- sche arbitrage-verdrag. Men verwacht, dat het verdrag in den loop van deze maand te Washington onderteekend zal worden. Het verdrag heeft een geldigheidsduur van 5 jaar en zal bij den Volkenbond worden geregistreerd Als gij U moeilijk scheert^mdat Uw huid gauw stuk gaat en^frfjn doet, dan kunt gij dit geheel^óoi komen, indien gij vóór het inzpefSen de huid even in wrijft met sJjKmts een weinig T Nederland en België. De minister van staat, de heer So gers, heeft Woensdagmiddag in den Belgischen Senaat de kwestie der Bel- gisch-Nederlaiidsche betrekkingen -be handeld. Men had verwacht, dat de spreker, onder meer, enkele punten zou ontwik kelen, die hij in zijn rapport niet had behandeld, omdat zijn medeleden in de Senaatscommissie het met die zaken niet volkomen met hem eens waren. Er werd ook gezegd, dat de redevoering van Segers twee zittingen zou in beslag nemen. Hij heeft echter slechts twee en een half uur gesproken en geen andere punten aangeroerd dan hij reeds in zijn rapport had behandeld. Reeds het ongewone van de zaak, dat in de tribune van den Senaat een zeer groote kaart van den Schelde- loop en van den Maasloop was aange bracht, trok zeer de aandacht. Segers, die zeer vlug spreekt en zeer bewege lijk is, was gewapend met een langen stok, waarmee hij telkens zijn bewijs voering verduidelijkte door te wijzen op de kaart. Minister Segers zeide eerst, dat zijn rapport reeds geschreven was en door zou worden. Wil je in jammerlijke laf heid wachten, tot ze je halen Met een verschrikkelijke gil viel ze op een stoel neer. Dr. Basaroff sprak echter met zijn zwakke stem verder: „Er is geen ande re weg tot redding dan die, waarop ik je zal vergezellen. Want ik zal je niet verlaten. Wij blijven bij elkaar. Zié, Hala; ik doe een weinig van dit poeder in het glas hier en de rest in hel tweede. We zullen gelijk een dronk aan de verlossing en het vergeten wij den. je zult niets van pijn en doods angst bemerken. In mijn armen, en aan mijn borst zul je zacht en zónder strijd inslapen." „Gregor, wees barmhartig. Ik ben nog jong, ik wil en kan nog niet ster ven." Maar hij schudde het hoofd. „Waarom maak jij het je zoo zwaar, het kan niet anders. Kom bij me, lief ste. Laten we tot het laatste oogenblik meester blijven over ons noodlot." En ze stond werkelijk op. Met kleine, langzame pasjes als moest ze een ver- schrikkelijken last meeslepen, naderde ze zijn legerstede. „En wanneer je slechts spoken ge zien zou hebben, Gregor? Wanneer Meussi nu eens niet was, waarvoor je hem houdt? Moet ik me verloren ge de commissie goedgekeurd, toen het Utrechtsche incident zich voordeed. Ware het incident wat vroeaer voor gekomen, dan Zou hem dit geen aanlei ding hebben gegeven zijn rapport, hoe dan ook, te veranderen. Hel incident kan geen afleiding vormen, om de on derhandelingen te vertragen. Hij weet niet of de Nederlandsche pers, anders zoo aan tucht gewoon, voor oogen heeft gestaan, hinderpalen op te richten tegen de onderhandelin gen j uist op het oogenblik toen België voor zijn goede recht meer waardee ring begon te vinden. Maar desniette min moet, als een oplossing mogelijk is, deze ten spoedigste komen. Wat de minister in het Utrechtse1' incident het meest heeft getroffen, is het feit, dat dc Nederlandsche pers ge loof heeft gehecht aan het vaisclte do cument en dat aan België oneerlijkheid werd verweten. Ook had het Neder- landsch eerste plicht moeten zijn, liet vertrouwen te herstellen, en daarom meet Nederland \óór iedere ande.e zaïk een einde inaken aan de vijandelijke stemmingscampagne, die tegen Belgic wordt gevoerd. Met den minister -president De Geer, die verzoenende woorden iieeft uitge sproken, was Segers het verder eens, dat gewenscht moet worden dat dc kwade uren der jongste dagen spoedig zuilen zijn verge.en. Daaiei.bowen moei worden gewenscht dat, wanneer de on derhandelingen worden opgevat, in Ne derland een gezonder appreciatie van België's rechten zal heerschen, opdat vermeden worde dat de gts.eide vraag stukken, die voor België van levensoe- lang zijn, op het terrein van internatio nalisatie gebracht zouden moeten wor den. De minister behandelde daarna de vraag hoe het met de -ondeijiandelin- gen gesteld is. Hij gaf een overzicht van de geschiedenis van het ontwerp- tractaat, dat de Nederlandsche Eerste Kamer had verworpen, naar Segers zei- de, tengevolge van een campagne, die van Rotterdam uit gansch Nederland bestreek en die werd gevoerd onder de leiding van een man, die de Duitsclie belangen vertegenwoordigde. Deze be weging werd g esteund door een groe- peering, welke bestond uit activisten, die thans nog ondanks de amnestiewet den dolk gericht houden op het hart van het Belgische \aderland. Hij stelde de vraag wat de Schelde voor Nederland en voor België is. Hij antwoordde, voor Nederland is de Schel de niets. Viissingen ligt aan de zee en Ier Neuzen is alleen een voorhaven ven, zoolang er nog hoop is, mezelf tc redden „Er is geen hoop meer. Wanneet ik dood ben, vindt je niemand meer op de wereld, die je zal beschermen." Snikkend wierp ze zich op het bed. Met zachte handen rich.te Basaroff haar hoofd op. „Laat ik je nog éénmaal kussen, Ha- la. En dan niet waar Dan maken wij ons met een getrpó'st gemoed reis vaardig." Ze liet het toe, dat zijn lippen de ha re zochten. Zé kun het niet weerstaan o En zoo kwam hierjhet einde. Liet einde Ongelukkig dc mensch, die den rech ten weg vertaal. Hij heeft kans, hoe langer hoe ver der af te dwalen. En dan zoekt hij soms uitkomst waar deze niet te vindén is. o Dr. Meussi had zijn tijd niet laten Voorbijgaan. Reeds den volgenden mor gen na zijn belangrijke ontdekking' was hij met de onderzoekingen naar Elwiite Syivander begonnen, en van het snelle succes had zelfs hij, die aan de wonder van verzekerd, Hala: het zou slechts baarlijkste samenloop der omstandighe den gewend was, voor een moment pa) van Gent en is een doorgang voor schepen, die zich naar deze haven be geven. Nederland bezit echter de sou- vereinitcit over de Schelde en behoudt het recht, van welk recht ook gebruik wordt gemaakt, om giond door inpo.de ring op de rivier te winnen. D.t is niel zonder geyaar en voor de rivier en voor Antwerpek. Verder beharligt Nederland natuurlijk de belangen van de haven van Rotteidam en men heeft tijdens de jongste incidenten nog eens kunnen er varen hoe scherp de hostiliteit van. Rottterdam zich laat gelden. Voor ons is de Schelde alles. Zij is de deur van onze woning en de eenige toegang to t de havens Antwerpen en Geilt. Spreker bleek sterk bevangen door vrees voor verzanding van de riviej en wees daarbij op het treurige lot van de twee armen, de Braekman en hei Zwin, d ie nu vrijwel geheel verdwenen zijn. leder ander belang, zeide hij, moet wijken voor dat van de bevaarheid. Voor de verplichtingen, door liet trac- taat van ISö9 opgelegd, verwees hij naar zijn rapport, terloops herinnerend aan de studie door baron Rolin Jac- quemyns, gewezen minister van binnen- landsche zaken, in de „Revue dc Droit International et de Législation Cotnpa- rée" gepubliceerd, waarin betoogd wordt, uat hei internationale résime van den Rijn eveneens van toepassing wordt geacht op de Schelde. Nederland, aldus de heer Segers, verder, is zijn verplichtingen niet nage komen. Steeds heelt België de kosien van alle onderhoudswerken aan de ri vier moeten dragen, tien jaar lieert liet geduurd voor oeigië van Nederland loelaiing kong krijgen voor het plaatsen van lichtboeien, breeds heeft Nederland getalmd met inwilliging van Belgische verzoekyi, vaak dringende eu onmis bare werken betrefrend. Naar het oor deel van den lieer Segers is het, de antecedenten in acht genomen, vrijwel uitgesloten dat Nederland en België het met elkaar geheel eens zullen worden over deze kwestie. Het is dan ook 1100- dig, meende hij, bij de mogendheden die belangen heoben te Antwerpen aan te dringen. Het vraagstuk is van inter nationale beteekenis en het zou dus ge wenscht zijn voor de Schelde een ge lijksoortig statuut te zien aannemen als thans v oor Rijn en Donau bestaat. ten en ander dringend vraagstuk is nog dat van de verbinding van Schelde en Rijn. Nederland is Krachtens het ttactaat van iö39 verplicht aan de Belgische gestaan. Tot het bureau voor vreemde lingen in Wéenen had hij zich eerst gewend, en men zei hem, uat een zeke re mejuffrouw Syivander, gezelschaps juffrouw bij gravin Hohenwart zich had aangemeld voor een kort verb.iji, en men noemde heni het pension, waai ze moest wonen. Maar hij was met 4n nieuws niet direct naar Gerold gesneld, doelt had daarmede den heëlen dag rondgeloopcn, om nog meer inlichtin gen 111 te winnen. Hij wilde geheel ze ker van zijn zaak zijn, vooi: hij den zan ger het bericht bracht, dat-de gezochte gevonden was. Op den laten avond eerst was hij er zeker van, en itij moest eerst uitvoerig zijn inlonnaties inede- deelen, voor Gero.d kon besluiten, om hem te gelooven. 'toen was hij het liefst nog in den nacht naar zijn jeugd liefde gesneld, die hem door de ge beurtenissen der laatste weken tot een voorwerp yan nog vuriger verlangen was geworden, dan ooit te voren. Zonder te slapen .wachtte hij tot het aanbreken van den dag, en het was in derdaad nauwelijks licht, toen hij op pad ging. Voor hét aangegeven huis stond een rijtuig en de huisknecht was juist bezig den koetsier een reiskoffer 'over te reiken. Gerold wendde zich tot hem met een Vraag. „Juffrouw Syivander herhaalde de scheepvaart steeds veilige, goede en gemakkelijke waterwegen in het ge-, bied der tusschenwateren tusschen Scheide en Rijn te verzekeren, maar de huidige verbinding is geheel on voldoende. De groote Sluis te Hans- weert is wegens verzakkingen meestal onbruikbaar, wat verder door verzan ding ook meer en meer waarheid wordt voor de rest van den nu bestaanden weg. In het Hellegat alleen liepen op één dag elf schepen aan den grond- Antwerpen loopt gevaar de Rijnscheep vaart steeds verder te zien afnemen, terwijl blijkens de jongste statistieken Rotterdam sedert 1913 het Rijnverkeer bijna zag verdriedubbelen. Alleen het kanaal Antwerpen-Moer dijk, beweerde de heer Segers, kan de Belgische belangen werkelijk bevre digen. Dit is niet het geval met het plan van Konijnenburg en evenmin met het, licht daarvan afwijkende, officieele tracé der Nederlandsche regeering, Dit heeft zijn beginpunten te Bath en te Dintelsas, wat juist de gevaarlijkste twee plaatsen van het geheele deltagebied zijn. Het antwoord door minister Bee- laerts van Blokland onlangs gegeven, heeft, verzekerde hij, in België een pijnlijken indruk teweeg gebracht. Hij hoopte echter den geest van prof. Struycken en Jhr de Marees van Swinderen te zien terugkeeren en meende in de verklaring van minister De Geer daarvan reeds een voorbode te zien. Aan de regeering te Brussel is het, om met de noodige beslistheid op te treden om de Belgische eischen te doen zegevieren De spreker werd toegejuicht op de liberale en katholieke banken, de socia listen onthielden zich van applaus. Het militair accoord tusschen Frankrijk en België. De Brusselsche correspondent van de „N. R. Crt." meldt: Volgens de avondbladen heeft de politie bij een nieuwe huiszoeking te Heist-op-den-Berg. ditmaal ten huize van mej. Peeters, van Ward Hermans, verschillende ducumenten in beslag genomen. Sommigen dezer documen ten bleken betrekking te hebben op een mobilisatie der spoorwegen en zouden afkomstig zijn van het departe ment van landsverdediging, in dit departement is nu een onderzoek be gonnen, ten einde na te gaan hoe deze documenten werden ontvreemd of in het bezit van Ward Hermans kunnen zijn gekomen. knaap. „Jawel, op de tweede verdieping op nummer '27. Maar de juffrouw is juist van plan te vertrekken. Dat is haar bagage. Met groote passen stoimde de zanger de trap op. Toen hij de tweede verdie ping had bereikt, kwam hem de gezoch te reeds tegen, riij herkende haar di rect, ze kon hein niet meer ontloopen. Zoo bleek als een doode en niet in staat, een woord te zeggen, leunde ze tegen den muur. Gerold echter greep onstuimig haai stap hangende handen: „Hilde Mijn Hilde." Ze deed geen poging, zich los te ma ken. „Laat me. Laat me. ik moet weg. Ik ik, o inijn God, waarom moest dit gebeuren." Achter haar stond een kamerdeur 0- pen, en hoewel ze zich verzettte trok hij haai iu het vertrek, dat zij juist had verlaten. „Neen, je zult niet weggaan ten minste niet zonder inij. Zou ik je jaren lang gezocht hebben, slechts om je na een kort weerzien weer te verliezen?" Hij had de deur achter zich gesloten, maar, hoewel ze door niemand werden gezien, duidde Hi.de Worner niet, dat hij haar in zijn armen nam. (Slot volgt). (Wordt vervolgd),

Breskensche Courant | 1929 | | pagina 1