- ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCHVLAANDEREN bn vriendenoffer. Bij dit no. behoort een bijvoegsel.Eerste blad. 37e jaargang Woensdag Maart 1929 Nummer 3410 Buitenland. Binnenland. Gewestelijk Nieuws- BRESKENSSCHE COURANT VERSCHIJNT WOENSDAGS EN ZATERDAGS IN ALLE PLAATSEN VAN ZEEUWSCH-VLAANDEREN Abonnementsprijs p. 3 maanden f 1.25 franco p. poat f 1,40 Advertentieprijs van 1 5 regels 75 cent Elke regel meer 15 cent. Ingez. Meded. 30 ct. p. regel. Drukker-Ültgever J. C. LE BLEU voorheen E. BOOM—BLIEK Telefoon BRESKFNS P"#™ Abonnements-Advertentles zeer billfjk tarief. Advertenties worden aangenomen tot alteriqk Dinsdag- en Vrijdagmiddag 1 uur OR A Tl S verzekering voor deabonné's tegen ongelukken voor aam gulden bij levens- j*i gld. bij dood ajr gld. bij verlies ara gld. bij ver- ii 2[][] lange ongeschikt- iMfl door 7R van een h[] lies van een 4[ held tot werken. een ongeluk. hand of voet. oog. De risico van bovenstaande verzekering Is herverzekerd bij de Ongevallen-Verzekering-Maatschappij gld. bij ver- aa lies van een /n duim. „Fatum" te 's-Oravenf ?ld. bij ver- ta ies van een 1 wijsvinger. age. gld. bij verlies van eiken anderen vinger. GRIEKENLAND. Restaurant ingestort. Te Athene is een in den oorlogs tijd bekend geworden restaurant, Pan- hellenion, ingestort, waarbij acht be zoekers onder de puinhoopen werden bedolven, terwijl 30 personen zwaar gewond werden. De instorting, aldus wordt aan de „Köln. Z." geseind, is te wijten aan de lichtvaardigheid van een architect, die belast was met het plaatsen van een groote ijsmachine in den kelder. Reeds des morgens bemerkte men jcheuren in de muren, zoodat zelts de bezoekers in allerijl het gebouw ver- lleten^ De architect stelde de men- schen qjerust, zoodat de klanten weer terugkeerden. Een paar uur later ech ter weerklonk plotseling een ontzettend gekraak, terwijl een groot gedeelte van het restaurant in elkaar stortte. De brandweer was spoedig ter plaatse om de slachtoffers te helpen. De architect sloeg, toen de ramp gebeurde, de handen voor de oogen en rende daarna de straat op de man is pog niet teruggevonden. Het restaurant was vooral bekend geworden gedurende den wereld oorlog, toen het het centrum was van de internationale propaganda en de spionnen. Het café en het cabaret vormden de plaatsen van bijeenkomst van alle diplomaten. o DUlTSCHLAND. Werkloozenrelletjes. Zooals onlangs werd meegedeeld zijn er in Jfuitschland, mede als gevolg van den itijVloed van de vorst, ruim twee millioen werkloozen. De laatste dagen ivordt herhaaldelijk bericht van werk loozenrelletjes in verschillende steden. Thans meldt het W. B. uit Hamburg, dat het ook daar tot een botsing is ge komen tusschen werkloozen en de po litie, waarbij 14 personen werden gear resteerd. Evenzoo te Kassei waar de politie be lette, dat eenige honderden, meest jeug dige, werkloozen naar het stadhuis trok ken; daarbij kwam het herhaaldelijk tot kloppartijen; ongeveer 30 betoogers verden gearresteerd. o RUSLAND. Broodkaarten te Moskou. te/Sovjet-regeering heeft al het mo- FKU1LLKTON 40. Romaivqn Lothar Brenckendorff. „Dat an ik niet, want mevrouw heeft me dieidolk niet teruggegeven, en ik mocht lar er niet aan herinneren." „Je bon je terugreis naar Weenen op een onderdagmorgen. Herinner je je misscfcu toevallig nog welk verloop de vooraaande dag nog had Weet je bijvoorbej, Qf mevrouw Stablewska ook deze dag niet uitging?" „Mevrör was tot den laten namid dag in hetoteltoen ging ze in een rij tuig weg.'anneer ze is teruggekeerd, weet ik n, Tusschen acht en negen werd ik bi,aar geroepen en kreeg op dracht, in n vroegte den volgenden dag kaartji aan het station te gaan nemen en bagage naar het station te laten breen." „Was mejuw Stablewska erg op gewonden, t-i ze je die opdracht gaf Ik vraag datmdat ik veronderstel, dat ze juist op di dag een groot verdriet Jlad," gelijke gedaan om de wederinvoering van broodkaarten te Moskou te voor komen. Dit bleek echter onvermijdelijk en de boekjes zullen ook te Moskou 15 Maart ingevoerd worden. Zulke boek jes krijgen alleen de arbeiders en de groepen, welke met arbeiders gelijkge steld worden (invaliden, studenten, werk loozen enz.). De bourgeoisie krijgt geen boekjes. Deze parias van de sovjet maatschappij zullen hun brood op de vrije markt moeten koopen en veel hoo- gere prijzen moeten betalen dan de bevoorrechte groepen, aldus de „Praw- da". o SPANJE. Een aardstorting. Te Lissabon zijn uit Funchal op Ma deira berichten ontvangen dat tenge volge van een hevigen regenval bij St. Vincent een groote aardstorting heeft plaats gehad. Talrijke huizen zijn onder geweldige aard- en rotsmassa's bedol ven. Men vreest dat het aantal dooden ruim 100 zal bedragen, terwijl het aan tal gewonden nog veel hooger zou zijn. Het Fransch-Belgische verdrag. Het B.T.A. meldt uit Brussel Frank Heine is Woensdagavond op vrije voeten gesteld krachtens een bevel van den rechter van instructie, dat werd gegeven op den eisch van den Procureur des Konings. Het feit van het valsche paspoort, waarvoor Frank, naar werd gezegd, in hechtenis werd genomen, veroor loofde niet hem in preventieve hechte nis te houden, daar bij de instructie is vastgesteld dat, indien er valsch materiaal is gebruikt, hierdoor geen schade is veroorzaakt. Anderzijds zou, indien de instructie op afdoende wijze zou hebben aan getoond dat de door het „Utrechtsch Dagblad" gepubliceerde documenten inderdaad valsch waren en dat Frank er de maker van was, dit volgens de Belgische wet geen feit zijn geweest, hetwelk een handhaven in preventieve hechtenis veroorloofd zou hebben. De toesiand in Zeeuw s:h-Vlaanderen Blijkens de memorie van antwoord op het afdeelings-verslag der Eerste Kamer over hoofdstuk binnenlandsche zaken en landbouw heeft de minister „Dat is wel mogelijk. Mevrouw zag er erg bleek uit en klaagde over hoofd pijn. Ik moestook aspirinetabletten uit de apotheek halen. Misschien stond dat onwel zijn in verband met een neus bloeding, die zij had gehad." „Zei ze dat?" „Terwijl ik met mevrouw in haar ka mer sprak, bemerkte ik een aantal bloed vlekken op haar japon. Het zag eruit, alsof ze er opgespat waren. Ik' ver oorloofde me, mevrouw daar attent op te maken, want ze had de vlekken blijk baar in het geheel niet bemerkt. Ze bedankte en vertelde, dat ze onderweg een duizeling en direct daarop een neus bloeding had gehad. Ik bood haar aan, de kleeren een oogenblik later bij haar te komen halen en in mijn kamer schoon te maken, maar mevrouw wilde daarvan niets weten." „Dat zou ook geen Werk Voor jou zijn geweest. En nu wil ik je niet lan ger met mijn verdere vragen lastig vallen. Wat ik wenschte te weten heb ik gehoord. Ik wil nu trachten, te slapen. Maar eerst kun je me nog een dienst bewijzen. In het zelfde laatje, waar je het geld hebt uitgenomen, moet ook nog een klein vierkant doosje zijttf Breng me dat nog even." Philipp gehoorzaamde en legde het nietige doosie. naast de medimiuilesck^. alles gedaan wat in zijn vermogen lag om werkverschaffing en tuinbouw in Zeeuwsch-Vlaanderen te bevorderen. Medewerking van belanghebbenden bij de vlasindustrie met de permanente vlascommissie, is tot dusver weinig ondervonden. Vergadering van den Raad der Gemeente Groede op Woens dag 6 Maart, nam. 2.30 uur. Wethouder Lombaard afwezig met kennisgeving. De notulen worden voorgelezen en onveranderd goedgekeurd, waarna wordt overgegaan tot behandeling der volgende Ingekomen stukken. 1. Bericht van Ged. Scaten, dat de beslissing omtrent de begrooting 1929 is verdaagd tot 1 April a.s.; 2. Schrijven van Ged. Staten, dat de verordening op de slachthuisrech ten, vastgesteld bij Raadsbesluit van 28 September j.L, is goedgekeurd bij K. B. van 28 Nov. '28.; 3. Besluit van Ged. Staten tot vrij stelling van het geven van lich. oefe ningen tot I Jan. 1931. 4. Schrijven van den Kamer van Koophandel betreffende de Zeeuwsch- Vlaamsche Waterleiding. Dhr HERMAN betreurt het inder tijd genomen besluit, om niet deel te nemen en zou er gaarne op terug komen. De VOORZITTER wijst er den heer Herman op, dat indertijd van aansluiting is afgezien, omdat zoovelen, buiten den kom woonachtig en veel water noodig hebbend, zooals de land bouwers, te ver van de hoofdleiding af wonen. Dhr DE BLIEK zou de stem der bevolking daarover gaarne hooren. Dhr HERMAN wijst er op. dat er bij andere belangrijke besluiten de bevolking ook buiten gehouden wordt. Dhr BECU steunt dhr Herman, ter wijl Weth. VLIEGER er zich beslist tegen verklaart. Uit een en ander concludeert de Voorzitter, dat het misschien goed is, de zaak nog eens nader te bezien, ook al aan de hand van het versche nen Rapport, zoodat hij voorstelt het punt „Waterleiding" in de volgende vergadering nog eens ter sprake te jes op liet nachtkastje. Hij had juist weer in zijn stoel plaatsgenomen, tóen een der beide f-.l elireu zachtjes open ging. in haar wijde peignoir stond mevrouw Hala Stablewska op de mem- pel. Ze wierp een blik naar het bed, en toen ze wijdgeopénde oogen van den zieke zag kwam ze naderbij. „Ik kan geen rust vinden," 'zeidc ze. „Ga jij maar slapen, Philipp. Ik zal tot den morgen bij mijnheer blijven." „Ja, ga jij slapen," stemde de doctor toe. „En neem deze enveloppe inee. De inhoud is voor jou. Ik wensch geen tegenspraak te hooren." De bediende maakte gehoorzaam eer buiging en ging weg. Toen mevrouw Hala met den zieke alleen was, ging ze op den rand van het bed zittten. „Heb je hem geld gegexe i, G. egor?" vroeg ze op een toon, waaruit verwon dering of vertrouwen sprak. „Ja", antwoordde Basaróff rustig. „Ter belooning van zijn trouw. „Hij verdient het zeer zeker. Maar het behoefde toch met juist nu te zijrf, Waarom heb je er niet mede gewacht, tot je weer gezond bent?" „Wie weet, of ik het morgen nog zou hebben kunnen doen. Bovendien heeft hij me dezen nacht een zeer grooten brengen, wat zonder stemming wordt goedgevonden. 5. J3etreffende de grenswijziging aan de Kijkuit doet de voorzitter eenige mededeelingen. Zoo zal het misschien mogelijk zijn, door de vermindering van het aantal inwoners bij de aan staande verkiezingen met 1 stembureau te volstaan. Alle ingekomen stukken werden vervolgens voor kennisgeving aange nomen, waarna de voorz. de volgende Mededeelingen doet a. De Directeur der Tram heeft den voorzitter persoonlijk inlichtingen ver strekt over zijn standpunt, aangaande het plaatsen van een lantaarn bij de halte Rijksweg—Prov. weg (Buitenlust). De Directie kan op het verzoek niet ingaan op de volgende redenen: 1. de tram stopt langs den Rijks weg, waar voldoende ruimte voor in- en uitstappen bestaat, terwijl de ver lichting binnen de wagens voldoende is, om reizigers daarbij te helpen; 2. Indien een lantaarn werd geplaatst, zou natuurlijk een dergelijk verzoek komen van alle haltes en deze zijn er heel veel, wat toch onmogelijk te ver vullen is. b. De geldleening ad f 2200 ten behoeve van het slachthuis is onder hands gegund tegen een rente van 4'/4 pCt. c. Gedurende dezen winter is wegens werkloosheid heel wat uitgekeerd. Gelukkig was het daarom, dat de ge meente bij het Werkloosheidsbesluit is aangesloten, waardoor het Rijk een gedeelte der uiLkeering voor zijn reke ning had. In totaal was aan 16 per sonen een uitkeering gedaan, Gezien het feit, dat nog zoo weini gen als lid zijn ingeschreven, werd de wensch uitgesproken, dat meerderen zich zouden aansluiten. d. Door B. en W. is getracht een vuilnisbelt aan de Kruisdijk te ver krijgen, De Wed. Govaert bleek niet genegen het vuilnis in de kreek te ontvangen. Daarom werd getracht met van der Wege overeenstemming te bereiken. Deze had geen bezwaar. Daar echter het water wel eens hoog komt en en het vuil daardoor soms tot aan zijn schuur zal worden terug gebracht, zal het terugbrengen meer malen veel werk vereischen, Daarom dient eenige vergoeding te worden gegeven. Daar het werk echter thans zeer moeilijk te bepalen is, is voor- loopig overeengekomen, dat eerst na „Dezen nacht. Wat kan dat dan zijn" „Hij heeft me thans de zekerheid ver schaft over iets, waf ik eigenlijk reeds eenige weken wist. Ga op die stoel zitten, Hala. Ik kan liet niet verdragen, dat je zoo kort bij ine komt." Maar ze volde, d niet aan zijn verzoek. Haar yorschende geheel geopende oo- gdn' richtten zich op zjjn gelaat en met een sissende klank drong haar stem aan zijn oor: „Wat voor zekerheid?'Je hebt hem over mij uitgevraagd. Ik noem hét liegen, wanneer je den moed er toe hebt, dit te ontkennen." „Ja over jou. Over de moordena res van Elwine Sylvandér." Ze balde haar vuisten, alsof ze zich op hem wilde werpen/ om hem te wor gen. „Je spreekt dwaasheid, Gregor de dokter heeft me daarop voorbereid. Ik zal je van die druppels geven, die hij heeft voorgeschreven." „Waarom dat comediespel, Hala Tusschen jou en mij is het voor derge lijke kunsten te iaat. De tragedie van on ze liefde is uitgespeeld. Laten we het gordijn neerlaten." Ze zat a s radeloos, als iö een laatsten zwaren strijd daar ter neer. Dan knielde ze langzaam naast het ledikant en druk te haar hoofd in de plooien van het 1 (aar de vergoeding zal worden be paald. Aan deze overeenkomst wordt doorden Raad goedkeuring gehecht. Subsidie. De vereeniging van Ambtenaren Gem Financiën vraagt subsidie, tot een bedrag, gelegen tusschen f 5 en f 50. Op voorstel van B. en W. wordt het verzoek v. k. a. Vergoeding B. en W. stellen voor, aan I. de Roo een jaarl. vergoeding van f 5 te geven voor het gebruik van een sloot, waar op eenige riolen uitloozen. Indertijd is met de vorige eigenaar, wijlen Chr. Brakman een overeenkomst aangegaan tegen een canon van f 0,50. De nieuwe eigenaar neemt voor dat hoogere be drag de verplichting op zich, om de sloot, die 80 M. lang is, 3 x per jaar schoon te maken. Een en ander in gaande 1 Januari j.l. Dhr. HERMAN Moet de gemeente dat betalen of degenen, die uitloozen 1 VOORZITTER De rioleeringen zijn toch alle voor rekening van de ge meente. Dhr. HERMAN [a, maar niet achter de huizen. VOORZITTER: Dat is ook zoo. Echter betreft het hier een reeds lang bestaande gewoonte. Dhr. HERMAN: Ik merkte het maar even op, omdat er misschien moeilijkheden uit zouden kunnen voor komen, als anderen ook kwamen aan kloppen. Die kunnen zich echter niet op gewoonte beroepen. Bovendien moeten de betrokkenen de leiding tot de sloot zelf onderhouden en is het bedrag te klein, om dat weer te gaan omslaan. Het voorstel van B. en W. wordt hierna z. h. st. aangenomen. Gem. Architect. De heer A. Risseeuw heeft tegen 1 Mei ontslag gevraagd als gemeente architect. De Voorzitter schetst de heer Ris seeuw als een man, waar op te ver trouwen was en die in zijn 37 dienst jaren steeds ijverig zijn functie had waargenomen. Namens B. en W. wordt daarom voorgesteld, het ontslag op zeer eervolle wijze te verleenen, wat de Raad goedvindt. Een oproep voor een nieuwe functionaris zal spoedig worden ge daan (zie achterst, adv.) Klokkenist. Een zelfde verzoek was ingekomen van dhr. G. de Hondt als klokkenist. Basaróff bedekte. „Vergeef me, Gregor," smeekte ze met zwakke stem. „Ik heb het niet met voorbedachten rade gedaan." „Zou je me n iet liever de zuivere waarheid zeggen Is het je nog de moeite waard, me te bedriegen Dat hij het zoo kalm zei, gaf haar blijkbaar weer nieuwen moed. Zonder uit haar onderworpen houding op te staan, hief zij het hoofd op. „Zweer je, dat je me niet zult aange ven Zweer je het bij je leven „Ik zweer het bij me leven, Hala en bij dat van je zelf." „Nu dan: ja, ze viel door mijn hand. Maar toen ik haar opzocht, was ik niet van plan, het te doen." „Wanneer je het niet van plan was, waarom ging je dan naar haar toe „Daar ik haar eindelijk wilde leereu kennen en met haar wanneer het ihogelijk was wilde praten. Dat ze voortdurend als een s pookachtige scha duw tusschen ons stond, kon ik niet langer verdragen." „En om met haar te praten, gaf je een valschen naam op „Zou ze mij d au hebben ontvangen, wanneer ik mij als Hala Stablewska had voorgesteld

Breskensche Courant | 1929 | | pagina 1