Woek-Mciiu. Gewestelijk Nieuws- -°- I J Fransche Schouwburg te Gent. Zondag 10 Maart in middagvertooning „Faust". Operette in 5 actes. Muziek de Gounod De vei vaardiger van hei document ontdekt? „De „Nation Beige" deelt mede, dat de vervaardiger van het door het „Utr Dagblad" gepubliceerd stuk Albert Franck Heine heet. Als tusschenpersoon trad een bekend activist op, die redac teur is van „de Schelde". Heine, die in den Duilschen spionnagedicnst werk zaam was, aldus de „Nation Beige" kreeg bevel zich den tekst te verschaf fen van het Fransch-Belgische militaire accoord, waarvoor hém een bedrag van 100.000 mark werd toegezegd. Toen hij het desbetreffende stuk niet in handen kon krijgen, kwam hij op de gedachte een onecht document te vervaardigen ten einde zijn. Duitsche opdrachtgevers te bedriegep. Maar door een samenloop van - omstandigheden, welke het blad niet kan nagaan, en ongetwijfeld ook op voorstel van zijn medeplichtige, die aan de echtheid van het stuk gelooi sloeg, werd dit aan een groep Hollan ders aangeboden. Vervolgens publiceert het blad een uitvoerig artikel, waarin het veelbewo gen léven van Heine wordt beschreven, die, aldus de „Nation Beige" te Schaer- beek bij Brussel geboren is uit een Joodsch-Nedcrlandschen vader en een Duitsche moeder. Heine, zoo vertelt het blad verder opteerde voor België, maar nam niette min voor 1914 dienst bij de Duitsche marine. Hij deserteerde te Buenos Ayres. Op 4 December 1913 werd hij te Loifden veroordeeld tot zes maanden gevangenisstraf wegens diefstal. Later treft mep hem aan els on derofficier in het Belgische leger, doch toen hij als Duitscher werd aan geklaagd, werd hij te Ruchard geïnter neerd. Weer wist hij in Engeland te ko men, waar hij op 15 October 1981 op nieuw drie maanden gevangenisstraf uit te zitten kreeg, daar hem het verblijf in Engeland was ontzegd. Dan duikt hij weer in België op, en weet te Brug ge het vertrouwen der Benedictijnen te winnen, die hem apologetische voor drachten voor de jeugd laten houden. Na korten tijd werd van zijn diensten afgezien. Te Leuven krijgt Heine bij' de Jezuiten een plaats als bibliothecaris, Hij werd hier weggejaagd na een ver klaring onderteekend te hebben, dat hij zeldzame boeken had gestolen. In het gerechtshof te Antweipen,.waar hij vervolgens als bibliothecaris werd aangenomen, werd, hij omdczelfdè re den ontslagen. Na jeeii verschillende bla den en tijdschriften verbonden te zijn geweest, wordt hij tolk bij het Duitsche gezantschap te Brussel, welken post hij verlaat om een blad op te richten, waar in hij anti-Belgische propaganda voerde en welk blad vooral in Eupen en Mal- mcdy werd verspreid. Zijn strafregister, aldus "de „Nation Beige", vermeldt (alrijke veroordeelin gen, in Êng'eland, Frankrijk en België wegens dietstal én oplichting, valsch- heid in gcschriitc e.d. Een ofiicieel Belgisch commini.|Ué. Het ministerie van huitenlandsche za ken te Brussel heeft- het volgends-offi cieel communiqué gepubliceerd: Generaal Gallet, hoofd van den gene rale» staf van her Belgische leger, heeft de volgende vcrklaijng afgelegd: Ik heb zooeven kennis genomen van het zgn. proces-verhaal van Fransch- Belgische conferentie fiisschen de leger staven, die zouden hebben plaats gehad te Brussel van 7 tot 12 September 1927, welk docUHtenf-duer.Ti^Lji.Utc. Dagblad' wordt gepubliceerd. Ik verklaar op de ineest categorieke wijze, dat dit s,uk van het begin tot het einde va|sch is. Volgens dit document zou ik in het geheim geniepige combinaties op touw zetten, van dien aard om mijn land in cciite avonturen te betrekken, een na burig en bevriend land verraderlijk aan te vallen en den vrede te verstoren, diq door alle volken diep verlangd wordt. Deze manier om mijn persoon voor te stellen is in strijd met al de daden die ik gedurende en na den oorlog ge steld heb. Telkens als het mogelijk was, heb ik ten voordeele van den vrede ge werkt. Inzonderheid ten opzichte van Nederhmd. Ifeb ik getracht, met de Ne- derlandsche militaire overheden harte lijke en op vertrouwen gegronde be trekkingen te onderhouden zooals het hoort Uisschen de vertegenwoordigers van .twee kleine landen, die van elkaat niets Te. vrcwcïi hebben- - Een overeenkomst, die voor mijn land internationale verbintenissen medebrengt heb ik nooit opgesteld, noch ondertee kend. ik" heb nooit militaire maatregelen op het oog gehad, tenzij enkel als ver weer tegenover Duitschland. Deze maat regelen moesten uitsluitend op ons grondgebied uitgevoerd worden en wij hadden als eenig doel een aanval ai' te slaan, waarmede ik, naar aanleiding van de gebeurtenissen van 1914, waarvan mijn land het slachtoffer werd, verplicht was rekening te houden. Ik protesteer tegen de lastertaal van het „Utrech,sch Dagblad en ik behoud mij het recht voor herstel te eischeu, van degenen, die voor deze beleedigen- de publicaties verantwoordelijk zijn. Een rede van minister Hymans. Vrijdag voerde de heer Hymans, mi nister van huitenlandsche zaken,, het woord in de Brusselsche voorstad St. Joost-ten-Oode. Hij behandelde in zijn rede o.m. ook de betrekkingen van België met Neder land. België, aldus de minister, heeft zich sedert tien jaar innig vereenigd met de beweging die in. de wereld is ontstaan om een regiem van orde en vrede te verwezenlijken en heeft deelgenomen aan de stichting en de ontwikkeling van den Statenbond, aan het verdrag van Locarno en aan het verdrag van Parijs, dat den oorlog veroordeelt Anderdeels voert de Belgische met de NederlandsJie regeering onderhan delingen voor de regeiing van teere eco nomische vraagstukken; vriendschappe lijke onderhandelingen die wij in een geest van verzoening wenschen te zien leiden tot een accoord, dat voorgeschre ven wordt door de gemeenschappelijke belangen van twee buurlanden, die alle redenen hebben om zich te verstaan en elkander te helpen. Het is in dergelijke omstandigheden dat stemmen opgaan die trachten, vol gens valsche documenten, ons ik weet niet welke agressieve plannen en welke verdachte manoeuvres toe te schrijven. Wij hebben deze twijfelachtige docu menten plechtig en categorisch gelogen straft op alle punten en wij hebben hel recht te vragen dat aan ons woord niet zou wórden getwijfeld. Wie zal er zich inbeelden dat België, na tijdens den oorlog de zaak van het recht te hebben verzinnebeeld, thans zijn eerebezit zal verspillen in duistere handelingen, die den wereldvrede zouden bedreigen 't Met groote voldoening stel ik vast dat de geheeie Belgische openbare meening met ons protesteert. Men zal er niet in gelukken ons te bevuilen, ons te verminderen en sterk door den steun van het Belgische volk zullen wij onze nationale waardigheid onaangetast handhaven. Een tweede document gepubliceerd. Uit Berlijn wordt aan „de Telegraaf" gemeld: De „Universal Service" pub.iceert in de „New York American" een te Gene ve opgedoken document over de uiteen zettingen, die de chef van den Belgi schen generalen staf, Galet, op 29 Maart 1928 voor de Belgische gemeng de commissie voor de reorganisatie der Belgische landsverdediging zou hebben gehouden. Van het document zou een toto bestaan, maar het register ervan ontbreekt. Galet zou in de 32e zitting der ge noemde commissie de buitengewone voorbereidingen hebben uiteengezet, die voor een verdedigingsoorlog door Belgie gezamenlijk met Engeland en Frankrijk zijn getroffen. Hij stelde den eisch, dat deze voorbereidingen Vol tooid zóüden worden alvorens het Duitsche bezette gebied wordt ont ruimd en hij zou zich daarbij op een overeenkomst met Engeland d.d. 14 Juli "1927 hebben beroepen. De Brit- sche regeering zou zich volgens dit document bereid hebben verklaard, een expeditiecorps van 160.000 man met een divisie cavalerie, die rijkelijk van pantserauto's zou zijn voorzien, te landen. Er wordt verder gesproken vaneen doormarsch door Nederlandsch Lim burg, waartegen de Nederlandsche regeering Zich zou hebben verzet. De Nederlandsche regeerlng heeft toen België manoeuvres in de omstreken van Maastricht hield, ook aan haar zijde van de grens manoeuvres laten houden. Volgens de verklaringen van Galef zou België bereid zijn, In de eerste da gen 300.IKK) man actieve troepen op de been te brengen, waarbij het door Frankrijk met 1.200.000 man zou wor den gesteund. Als doel der militaire operaties van België wordt de bezetting der Duitsche industriegebieden genoemd Galet zou uitdrukkelijk hebben ver klaard, dat aanvallende operaties tegen Duitschland gerechtvaardigd zijn, zoo dra het zeker is, dat een aanval van Duitschland is te verwachten. De boerenboterprijzen in het IVe district tegenover de fa- bi ieksboterprijzen van Roosendaal. Meer en meer voelt men in de praktijk dat er aan de bereiding van boter op de boerderijen groote be zwaren verbonden zijn. Het zou voor de boerin in vele gevallen een zegen zijn, wanneer ze ontlast werd van het vele werk dat de boterbereiding met zich brengt. De boerin die voor de huishouding, de kippen, de varkens, de kalveren, de melkerij en de boter moet zorgen, heeft hare handen meer dan vol. Vooral als geen groote dochters of vrouwelijk personeel aanwezig zijn. Het gevolg is dan, dat het eene onder het andere moet lijden. Met het werk voor de boterbereiding zijn haast 2 of 3 halve dagen per week gemoeid. De boter bereiding kost tijd en geld. Wanneer voor de daarin te besteden arbeid 10 cent per uur gerekend wordt en men rekent voorts afschrijving voor de ge bruikte werktuigen, het bedrag voor zout, kleursel, brandstof, verkoopkosten enz., uitgegeven, zoo blijken die on kosten, verbonden aan de boterberei ding op de boerderij, 20 cent per KG. boter te bedragen. Wie dus de netto opbrengst van zijn zelf bereide boter wil berekenen, moet dit bedrag van de opbrengst aftrekken. De ervaring leert, dat bij verhuizing van de boterbereiding van de boerderij naar de fabriek, ook de boerin met voldoende vrouwelijke hulp, de vrij komende tijd meer dan rendabel kan maken, door meer zorg te geven aan varkens- en kalverenopkweek en kip- pen-fokkerij. o Een tweede moeilijkheid schuilt daarin, dat het voor vele boerinnen haast onmogelijk is geregeld goede boter te maken. Voor de regelmatige bereiding van goede boter is noodig dat men goed water en een goede kelder heeft en dat men genoeg koeien houdt om dikwijls te kunnen karnen. Heel veel boerinnen verkeeren niet onder deze omstandigheden. Met de grootste zorg gelukt het dan nog niet steeds goede boter te maken. In de herfstmaanden, als de meeste koeien droog staan, zijn de hoeveel heden zóó klein, dat men geregeld gaat sukkelen. Dan krijgt men ook een veel te kleine boteropbrengst. De fabriek komt eiken dag of om den anderen dag en sukkelt niet met deze bezwaren. o Ook de afzet der boter levert moei lijkheden op. In het IVde district wordt veel meer boerenboter geproduceerd, dan de eigen bevolking kan inschikken. Dat maakt dat het dikwijls moeilijk is behoorlijk van de boter af te komen. Slechts een enkele heelt een voldoend aantal particuliere klanten. De meesten zijn afhankelijk van een zekere welwil lendheid van bakker, kruidenier of han delaar in eieren. Wie daar het meest van profiteert zullen we maar niet trach ten uit te maken. o Het gevolg van een en ander Is, dat de boerenboter in Z.-Vlaanderen veel te weinig geld opbrengt. Dit kan duidelijk blijken uit de volgende cijfers, De prijzen gelden voor Roosendaal (fabrieksboter uit Brabant) voor den groothandel. Elke week worden in Roosendaal in vaten van 50 K.G. dui zenden K.G. fabrieksboter verkocht. Daarvan wordt de zuivere midden- prijs (geld: K,G. boter) berekend. De maandpnjzen zijn berekend door optelling van de weekprijzen in één maand en deeling door het aantal weken. Op dezelfde wijze zijn de gegevens van de veiling te Oostburg verwerkt. Hier hebben we eigenlijk te maken met kleinhandel. De prijzen in den kleinhandel Zijn voor de fabrieksboter heel wat hooger dan die op de Roosen- daalsche Mijn. Hoogste en laagste prijzen op de veiling te Oostburg loopen zeer uiteen. De hoogste prijs te Oostburg ligt gewoonlijk ongeveer 20 cent per K.G. boven de gemid delde. De laagste prijs ligt er soms meer dan fl,— onder. Gemiddelde boterprljzen per jaar te Roosendaal en te Oostburg. 1925 1926 1927 1928 Roosend. f2,32 1,97 2,032,12'/, Oostburg f 1,97 1,64 1,68'/, 1,81 Boterprijzen over de verschillende maanden van 1928. Roosendaal Oostburg Januari f 2,14 f 1.71 Februari 2,20 1,97 Maart 2.21 1,95 April 2,04 1.76 Mei 1,90 1,52 Juni 1,87 1,51 Juli 1,97 1.62'/, Augustus 2.06 1,80 September 2,16 2,02 October 2,21 2,08 November 2,33 1,86 December 2,41 1,93 Het is reeds door de fabrieken te Aardenburg en Kloosterzande bewe zen, dat ook de Zeeuwsch-Vlaamsche fabrieken de Roosendaalsche prijs kunnen halen. Een groot deel der geproduceerde boter is in Holland, Duitschland en België afgeleverd. Het tot stand komen van nog twee boterfabrieken is een economisch be lang voor het IVe District. ZWAGERMAN. BRESKENS. Vrijdagavond hield alhier de Afd. Breskens van den Christelijk Nacionalen Werkmansbond hare jaarlijksche alge- meene jaarvergadering in het lokaal Weijkman; de opkomst was niet zeer groot. Met een inleidend woord van den Voorzitter, ds A. Keers, werd deze samenkomst geopend. Daarna werd door de heeren A. Monjé, Secretaris en Abr. Haartsen, penningmeester, verslag uitgebracht van den toestand der vereeniging over het afgeloopen jaar. Ter afwisseling hiervan werd een voordracht gehouden, waarna door den heer Meeuwse, vice-voorzitter, een lezing werd gehouden over het doel en streven van den Werkmansbond. Hij wekte de leden op, zooveel moge lijk mede te werken aan den bloei van den Bond. Verder werd de avond opgeluisterd met het geven van voordrachten, het zingen van liederen en orgelspel, waarbij Mevr. Keers nog een zang nummer ten beste gaf. Aan het slot van het programma bracht ds Keers den dank uit aan allen, die hunne medewerking hadden ver leend tot het slagen van dezen gezel- ligen avond, en werd de vergadering op de gebruikelijke wijze gesloten. AARDENBURG. Donderdagavond had de 5e ouder avond plaats in de Openbare School. Het hoofd der school bracht verslag uit van het schoolreisje naar Ostende en Brugge, in welke iaatste plaats de Halle-toren werd beklommen. Tevens deed hij verantwoording van de royale bijdragen der ingezetenen bij gelegen heid van het laatste Sint-Nicolaasfeest, waarvoor hij tevens zijn dank uitbracht. Mej. P. Siegers hield daarna een lezing over stotteren. Het stotteren, aldus spreekster, is iets, dat zich juist in de eerste schooljaren begint te openbaren. Daar het kind op zeer jeugdigen leeftijd over weinig woorden beschikt, bemerkt men er in de eerste jaren niets van, doch zoodra het kind op school komt, wordt het vaak uitgelachen, de vriendjes vragen het nog eens te doen, dan wordt het kind verlegen en de kwaal wordt veel erger. Vroeger trachtte men door opereeren het gebrek te verhelpen, doch lang zamerhand is men tot inzicht gekomen, dat er veel suggestie bij komt, en men door oordeelkundige behandeling ver der komt. Het is daarom de taak van opvoeders en onderwijzers zoo'n kind met tact te behandelen, en vooral niet hard tegen zoo'n kind te wezen of het uit te lachen. Ook zal men het op school niet overslaan met een beurt geven, doch het door langzaam spreken op dreef helpen. Het gevaar voor infectie is groot, daar andere kinderen het leuk vinden en na gaan doen. De lezing werd met zeer veel be langstelling gevolgd. Aangedrongen werd, om nogmaals bij hét gemeentebestuur aan te dringen op het aanstellen van een schoolarts. Mevr. van den Broecke deelt mede, dat zij bij B. en W. een verzoek heeft ter onderzoek, om den gemeente geneesheer tevens tijdelijk schoolarts te maken. Met op 2 na algemeene stemmen werd besloten hiermede adhaesie te betuigen. Tenslotte ging men over tot het vragen stellen aan de onderwijzers en het inzien van het schriftelijk werk |r(jr terwijl de Radio het concert weergaf p van het Concertgebouw te Amsterdam.! p p Ds. Barnouw hce.t bij nadere over-i weging voor het beroep naar Heiliger-W lee—Wcsterlee bedankt. MJ' OOSTBURG. A Verleden week hield de konljnen-l fokkersvereeniging „Ons Belang" alhier! een algemeene vergadering in del Stadsherberg aldaar onder voorzitter-I f schap van den heer J, v. d. Schelde,! die de vergadering opende met een! woord van welkom tot de niet over- B91 talrijke aanwezigen. Een terugblikt werpende op de vorige vergadering, I' vale heden te constateeren dat het I a ledental sterk was toegenomen, jam-1 j mer dat velen wegens weersomstan-1 standigheden niet aanwezig waren. Spreker sprak de aanwezigen toe op H8' de nog niet leden en tevens tot de J algemeene vergadering, dat het doei I 1 van raszuiver kweeken zooveel nut I I met zich mede brengt. Verder werden verschillende punten behandeld o.a. I Het aanschrijven van een beroemde keurmeester, het houden van een ten- De toonstelling voor het geheeie district, fmi Het aanschaffen van standaards en het lezen van vakbladen. Het aanspoien der leden voor het winnen van donar teurs. Het aanschaffen van iuskomjnen en de aanstaande tentoonstelling te Aardenburg welke de le en 2e paasch- dag zal worden gehouden. Voorts wordt medegedeeld dat de burgemeester alhier het eere-voorzitter- schap heeft aanvaard, waarop het bestuur zich schriftelijk tot den bur gemeester zal wenden om hem te bedanken voor de eer. Voorts nog werden verschillende punten behandeld en sloot de voor zitter de vergadering onder dankzeg ging voor de getrouwe opkomst. SLUIS. F. v. d. Winckel, de dader van de laffe moordaanslag, onlangs alhier ge pleegd, is te Brugge overleden. Zondag is er alhier nog druk br gereden. Zelfs werd door een 20-tal rijders nog een tocht naar Biugge«C gemaakt, wat, gezien het zware rijden zeker een prestatie was. 's Avonds was echter niet meer fi rijden, zoodat de terugtocht te voe werd ondervonden. o CADZAND. Ook in onze gemeente Werd dooi tuj eenige Heeren het plan opgevat, om L een plaatselijk IJsfeest te organiseeren, n voor kinderen en volwassenen. En zoo L togen allen op 1 Maart j.l. naar het afwateringskanaal van de Sluis a./d. T Wielingen, waar onze baanvegers de jrr vlaggen in top hadden gestoken, zoo- flu dat het kanaal er echt feestelijk uit- F zag. Een drom van belangstellenden stonden langs den kanaaldijk, om het verloop van de wedstrijden gade te I slaan. Nadat de 62 te winnen luxe.[J prijzen waren uitgestald, werd circa 1.15 uur met de wedstrijden begonnen, IJ waarvan hier de namen der wirtsters en winners volgen. U Schoonrijden jongens beneden 12 jaaru le Iz. de Bruijne Mz. L Schoonrijden meisjes beneden 12 jaar; le Hanna LeenhoutS. Schoonrijden jongens 12—15 jaar: le Anth Kommers. 2e 's Jan de Ridder. Schoonrijden meisjes van j 2 15 jaar; le Caco de Bruijne ld. 2e J. van Male. Hardrijden jongens benéden 12"jaar:" le Plet Maillie Wz. 2e Iz. de Bruijne Mz: 3e Jan Faes Pz. 4e jac. Masclee Az. 5e Adriaan Robijn Mz. 6e Jac. Vasseur Abz. 7e Jan de Nijs Az. Hardrijden Meisjes beneden 12 jaar; le Joz. de Neef. 2e Hanna Leenhouts. Hardrijden jongens E2—15 jaar; le 's Jan de Ridder. 2e Abr. Misilje Jacz. 3e W. de Die Wz. 4e P. de Lijser Pz. 5e A. de Putter. Hardrijden voor Meisjes 12—15 Jaar: le Anna Rlsseeuw Jd 2e Suz. Goossen. 3e Marie Brevet Ad. 4e Francien de Roo Ad. Schoonrijden voor Heeren le H. van de Lijcke: 2e Jan Vasseur Jacz. 3e Abr. Kools Jacz, Schoonrijden Dames en Heeren. le Piet en Cato de Bruijne. 2e Adr. Masclee en Marie van Dale,

Breskensche Courant | 1929 | | pagina 2