ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCHVLAANDEREN Een vriendenoffer. Buitenland. FEUILLETON Binnenland. SKENSSCHE COURANT VERSCHIJNT WOENSDAGS EN ZATERDAGS IN ALLE PLAATSEN VAN ZEEUWSCH-VLAANDEREN Abonnementsprijs p. 3 maanden f 1.25 franco p. post f 1,40 Advertentieprijs van 1 5 regels 75 cent Elke regel meer 15 cent Ingez. Meded. 30 ct. p, regel. Drukker uitgever J. C. LE BLEU voorheen E. BOOM—BLIEK TNo!T BRESKENS Po.tgPo Abonnements-Advertentles zeer billijk tarief. Advertenties worden aangenomen tot uiterlijk Dinsdag- en Vrijdagmiddag 1 uur 37e Jaargang Woensdag 6 Maart 92 9 Nummer 3410 OR AT IS verzekering gulden bij levens- j*i gld. bij dood mm gld. bij verlies ti gld. bij ver- gld. bij ver- air gid. bij ver voor de abonné'» tegen vnl] lange ongeschikt- 1 IJ IJ door 7h van een hij lies van een 4Q lies van een zn lies van een ongelukken voor: ■■W held tot werken. een ongeluk. Iw hand of voet. oog. duim. wijsvinger. De risico van bovenstaande verzekering is herverzekerd bij de Ongevallen-Verzekering-Maatschappij „Fatum" te 's-Oravenhage. z a gld. bij verlies van eiken anderen vinger. POLEN. Pilsoedski over de begrooling. De minister van oorlog, maarschalk Pilsoedski, is blijkens een telegram aan de „Frankf. Z." onverwachts in de zitting van de financieele commissiie verschenen, om de heeren afgevaardig den even aan het verstand te brengen, dat er van schrapping van posten op de Oorlogsbegrooting geen sprake kan zijn Hij had niet gewild, dat officieren van zijn departement in de commissie verschenen om deel te nemen aan de beraadslagingen, daar hij al dat gepraat voor het departement maar dwaasheid achtte van dezen onzin moest hij niets hebben. Bovendien vreesde hij voor bejeediging van zijn officieren; htt aanhooren alleen al van beleedigen- de woorden was een smet voor de of- ficjerseer. Sprekende over geschrapte posten in de begrooting, verzekerde de maar schalk, dat hij daar maling aan had. In het bijzonder besprak hij de geschrapte post van geheime fpndsen: deze waren volgens hem noodig voor de bestrijding der spiorinage. Polen was een paradijs voor spionnen hij zelf werd altijd en overal bespionneerd. o RUSLAND. Trotzki. Het „Berl. Tageblatt" verneemt dat de meerderheid van het Rijkskabinet zich tegen het toelaten van Trotzki in Duitschland heeft uitgesproken, of schoon er nog geen formeel besluit ten deze is genomen. o ITALIË. Opnieuw winter. Na een korte pauze is in Midden- Italië weer een strenge winter ingetre den. Uit de Romagna worden zware sneeuwval en verscheidene graden verst gemeld. In de omgeving van Florence heeft een cycloon groote verwoestingen aangericht. Reusachtige cvpressen zijn ontworteld, telefoon- en telegraafpa len omvergeworpen, daken van huizen afgerukt en schoorsteenen omgewaaid. Door vallende steenen verscheidene per sonen gewond. o VER. STATEN. Diamantsmokkelaar aangehouden. De hofmeester James Puleo ven het 39. Roman van Lothar Brenckendorff. Nu was de middernacht voorbij, en de zieke lag zoo bleek als een doek met wijd geopende oogen op zijn kus sen. Met de verzekering, dat hij geen pijnen meer leed, had hij mevrouw Sta- blewska, d ie dood vermoeid scheen, ein delijk toegestaan naar haar slaapkamer te gaan en den verderen nachtwaak aan den bediende Philipp over te laten. De- de te lettten. Plotseling keVde Basa- roff zich tot hem. „Neem mijn sleutel, Philipp en open het linker schuiflaadje van mijn schrijf bureau. Bovenop zul je een groote enve loppe vinden. Die moet je me brengen." „Goed doctor." Hij kwam met een ongesloten cou vert terug en de bevende vingers van den doctor namen hem een pakje bank biljetten af. Dit is vijftienduizend kronen, Phi- s.s. „Pennland" van de Red Star-lijn is hier Donderdagavond aangehouden on der beschuldiging in het bezit te zijn van geslepen diamanten ter waarde van, in Nederlandsch geld, 24.000 gulden, De boot kwam uit Antwerpen, Southam ihon en Halifax (Nieuw Schotland) Pu leo werd tegen een borgstelling van 7500 dollar vrijgelaten. WIJZIGING ZIEKTEWET De uitvoerende organen. Het Bestuur van den Raad van Ar beid te Amsterdam heeft, inzake het Wetsontwerp tot wijziging der ziekte wet een uitvoerig adres tot minister Slotemaker gericht. Hét wijst erop dat het aantal organen, met de uitvoering van de ziektever zekering belast, zeer zal stijgen indien ook aan bedrijfsvereenigingen en Raden van Arbeid de uitvoering aer wet worde opgedragen. Naast de drie-ei.-der.ig Ra- van Arbeid zullen, aldus het adres, .oen tiental bedrijfsverenigingen voor ide uitvoering van de 'Land- en Tuinbouw- ongevallenwet in aanmerking komen. Daarnaast komt de beheerder van hei prophylave-fonds, voorts het toezicht houdend college volgens art. 104 der wet, benevens de Verzekeringsraad, de Raden en de Centiale Raad van Beroep. Een middel daartoe 'zoude kunnen zijn het bedrag van 2i;2 millioen gulden, grondslag voor het totale loonbedrag voor een bedrijfsvereeniging, te verhoo- gen tot 5 millioen. Daarmede worden bedrijlsvereenigingcn zich uitstrekkende over minder clan ongeveer 50Ü0 arbei ders (f 1000 als gemiddeld loon aan genomen) geweerd. Ecu ander middel ware, volgens adres sant, in de wet de mogelijkheid te scheppen, dat verschillende bedrijfsyer- eenigingen gezamenlijk een beroepsli chaam in het icven roepen en in het ïeven houden. Samenwerking tusschen de ver schillende uitvoe.i.igs.Lhamen d ent dooi de wet te worden bevorderd. Adressant bepleit voorts een soort van categorische vertegenwoordiging in het Prophylaxe-fonds; ook de Raden van Arbeid zouden er in moeten zijn gerepresenteerd. Immers, al is niet te voren vast te stellen, hoeveel het totaal-loon zal zijn van arbeiders, die bij één Raad van Ar beid zullen verzekerd zijn, toch kan ge zegd worden, dat het loonbedrag van ze zat met een strak gezicht in een leun^ stoel naast het bed en scheen nauw-, r„Neen,^ ik zal bet niet nemen, keurig op het ademhalen van den lijden, m'nste "iet als een belooning om niet lipp. En deze zijn voor jou, wanneer je thans bewijst een trouw dienaar te zijn." „Doctor, u zijt wel zeer vriendelijk; maar ik ben u altijd trouw geweest,, en het is niet noodig, dat u me daar nog speciaal voor betaalt." „Hoor eens. Je weet toch, dat ik spoedig zal sterven morgen over morgen misschien nog dezen nacht." „Neen, doctor, daarvan weet ik niets, en ik hoop....," „Laat ik het je dan maar zeggen. Ik zal beslist spoedig sterven. Houd je het voor zonde, tegenover een stervende te liegen." „Ja, dat houd ik voor zonde, doctor." „Hct.jterheugt me, dat te hooren. Bewijs, mi ook, dat het je ernst is. Neem eerst dat geld.1 Ten te liegen. Wat wenscht u me te vra gen „Je herinnert je de reis, waarop je voor eenige weken mevrouw Stablews- ka hebt vergezeld „Ja." „Ze wilde naar een geschikt zomer verblijf voor mij uitzien, en ik wilde, dat ze niet zonder mannelijke bescher ming zou zijn. Daarom Tiet ik je mee gaan en behielp me gedurende jullie af wezigheid met een gehuurden verple 21» millioen, zoo niet vijf millioen, bij menigen Raad van Arbeid zal worden overschreden. De verzekeringsraad, toezicht houden de op de Raden van Arbeid, ontvangt jaarlijks het verslag van de Raden van Arbeid en zal uit die verslagen kunnen opbouwen ook het verslag inzake de uitvoering van de Ziekteverzekering, echter slechts voor zoover het betreft de Raden van Arbeid en doch geeft art 158 van het ontwerp den Verzekerings raad opdracht een verslag uit te bren gen „van den stand der ziekteverzeke ring". Hoe de Verzekeringsraad zijn geg'e ven hiertoe verzamelt, blijkt nergens; evenmin blijkt, hoe de Verzekeringsraad zijn taak kan uitvoeren ten aanzien van de bedrijfsvereenigingen. Adressant geeft toe, dat de Raad v.m Arbeid, de werkgevers kennende, vaq deze de inlichtingen dient te verkrijgen omtrent de verzekerden en aldus moet opbouwen zijn register van de bij den Raad verzekerden; hij wil aannemen, dat bij voldoenden tijd van voorberei ding de Raad van Arbeid bij liet in werkingtreden van art. lb der Ziektewet kan ingeschreven hebben dc verzeker den en hun werkgevers. Maar hij moet ook aannemen, dat de bedrijfsvereenigingen dan, en ook la ter, als zoodanig niet op de hoogte zijn van gegevens, betreffende de bij haar verzekerden. Immers de verzeke ring bij de. bedrijfsvereeniging is een collectieve en niet een individueele. Hoe dan een Raad van Arbeid verze keringsinlichtingen omtrent verplicht- verzekerden van een bedrijfsvereeniging mag verwachten, is hem ondanks de bepaling van artikel 104 k„ niet duide-1 lijk. En toch zullen inlichtingen van indi- vidueelen aard noodig blijken. Ware liet slechts om den Raad van Arbeid in staat te stellen ten aanzien van den verzekerde, die ziek wordt en op uit- keering aanspraak maakt, de wet toe te passen. „Het is Uwe Excellentie ongetwijfeld duidelijk, dat de Raad van Arbeid, be halve met de bona fide werlygevers, die om de een of andere reden niet bij een bedrijfsvereeniging kunnen of willen aangesloten zijn en dus premie betalen moeten aan den Raad van Arbeid, be moeiing heeft met zwakkere bedrijien waarvan de werkgevers tegen de aan sluiting bij de bedrijfsvereeniging finan. cieel bezwaar hebben, of waarvan' de werkgevers door onwetendheid, laks heid, zorg in hun bedrijf niet tot han ger. „Ik herinner me dat natuurlijk zeer goed, doctor. „Jullie bleven ongeveer een weck uit. Jullie waren in Abbazia en in eenige andere badplaatsen aan de Adriatische kust Wel een minuut lang hoorde men niets dan het zachte tikken van een klein klokje, dat op de tafel naast het bed stond. Eindelijk, zonder een spier té vertrekken, antwoordde de bedien de. „Neen. -- Wc waren in Berlijn." „Ik dank je, Philipp. En jij behoeft niet bang te zijn, dat ik je de vroegere onwaarheid kwalijk zal nemen. Je ver zweeg het me alleen, omdat mevrouw Stablewska het je had bevolen." „Dat is zoo, doctor." „En het was voor jou niets dan een kléin goedbedoeld noodleugentje. Maar ik zou gaarne iets naders daarover ver nemen. Het is de nieuwsgierigheid van een stervende, I hi ipp —vergeet dat niet En je hebt me belipofd „De zuivere waarheid te zeggen. Ja, dat zal ik doen." „En je wilt dat geld niet nemen „Neen, in geen gevat." „Was je altijd in gezelschap van me vrouw Stablewska „Zoo ver mevrouw mijn diensten noo dig had ja. Ik woonde in hetzelfde delen komen, zich verbergen. „Dit bij Uwe Excellentie als bekend veronderstellend en dit als noodzakelijk gevolg van het systeem van de wets wijziging aanvaardende, meent het be stuur toch tegen vermeerdering van dit risico te moeien waken en daarom Uwe Excellente tc moeten in overweging ge ven, dat bij uittred, n \an ('en werkgever uit de bedrijfsvereeniging, deze vereeni- ging aan den Raad van Arbeid behalve van de uittreding bericht geve omtrent de arbeiders, in dienst van den werk gever gedurende een tijdvak van bijv. een maand, voorafgaande aan den da tum van uittreding. o HcT FRANSCH-BELGISCH MILITAIR VERDRAG. De dader van het valsche document gearresteerd. Door het persbureau Vaz Dias werd Zondagavond geseind dat de vervaard! ger van liet valsche document, Franck Hein, is gearresteerd. Aan het „Utrechtsche Dagblad" is nu weer opnieuw het woord, omdat dit blad verzekerd heeft, zich te voren van de authenticiteit van het document te hebben overtuigd. Als het document werkelijk valsch is, dan 'komt het „Utrechtsche Dagblad" in een heel piécaire positie. De arrestatie van Franck Heine. Omtrent de arrestatie van Franck Heine wordt door V D. nog het vol gende uit Brussel gemeld: Zondagnacht te half 1 is op het Zui derstation (Gare du Midi) te Brussel, na binnenkomst van den trein uit Ne derland, gearresteerd Franck Heine, die, zooals gemeld, ervan verdacht werd de documenten over een militair Fransch- Belgisch verdrag, zooals die in liet „Utr Dagblad" waren gepublceerd, valsche- lijk te hebben vervaardigd. Het bevel tot gevangenneming geschiedde door den advocaat en procureur Haioit de Fericourt, die ervan in kennis was ge steld dat Franck Heine in Nederland vertoefde en Zondagnacht in Brussel zou arriveéren. Politicbeambten waren op liet station aanwezig en namen den verdachte onmiddellijk nadat hij uit den trein was gestapt, in arrest. Ook zijn echtgenoote, die Franck Heine op het station opwachtte, werd door de politie aangehouden. Beiden zijn naar het pa leis van justitie gebracht. Op Franck Heine werd gevonden het origineeie document, dat hij, naar hij hotel en informeerde dagelijks naar de bevelen van mevrouw." „Wat moest je alzoo doen „Ik moest inkoopen doen en later de kaartjes nemen en voor de bagage zor gen." „Was dat alles?" „Alles behalve een brief, dien ik in opdracht van mevrouw moest schrij ven." „Een blief Aan wien „Dat weet ik niet. De aanspraak luid de alleen. Mijn lieve Hilde." „O, zoo heel goed. Wat in dien brief stond, kun je er zeker niet meei herinneren „Niet woordelijk. De strekking echter heb ik zeer goed in gedachte gehouden. Het was een aanbevelingsbrief vooi een juffrouw Trepoff. Bovendien stond er in, dat de ondergeteekende, wiens naam ik niet ken, daar deze niet in de copy aangegeven werd, den blief heeft moeten dicteeren, omdat hij zoo slecht van gezicht was." „Dat schrijven maakte op u den in druk, dat het moest dienen, om juf frouw Trepoff te introduceeren „Ja, dezen indruk kreeg ik er van," ^Stond er ook geen datum op?" „Jawel, maar ik kan me dien niet meer herinneren, ik weet alleen dat de brief uit Moskou gedateerd was." „Om dat, wet mevrouw Stablewska in zelf bekende, aan het „Utr. Dagblad" had verkocht. Bovendien werd op hem gevonden een som gelds. De rechter van instructie heeft Franck Heine over het gebeurde ondervraagd en daarbij heeft hij verklaard valsche documenten betreffende een Fransch-Belgisch Mili tair verdrag te hebben vervaardigd. Het eerste verhoor heeft 4 uur geduurd. Als tusschenpersoon van den gear resteerden Franck Heine was opgetre den Ward Hermans, redacteur van liet bekende Antwerpsche frontersblad „de Schelde". Een verslaggever van de „Soir" heeft Zondag in Amsterdam gelegenheid ge had met Franck Heine te spreken. Franck Heine verklaarde in het onder houd het document betreffende het Fransch-Belgisch verdrag zelf gemaakt te hebben. Reeds vroeger was hij, zoo deelde hij verder mede, met een Duit- scher, een zekere Kurt B., in Jrennis gekomen, die hein in December 1927, naar deze beweerde, namens den leider der Duitsch-nationaien, den heer Hu- genberg, geld aanbood voor de levering van Belgische documenten. Ook met andere Duitsche spionnen kwam hij in contact en in den loop van het jaar 19,8 heeft hij aan de Duitsche spionnage- diensten kleine documenten, overige van slechts geringe beteekenis, ver strekt. Franck Heine vertelde verder, hoe hij het valsche document had gemaakt. Met den bekenden Belgischen teekenaar Ward Hermans werkte hij dikwijls sa men. Met hun beiden waren zij de beste vrienden van de voornaamste personen uit de Stahlhelm-beweging en jong-con- servatieven in Daitschland. Nadat Franck Heine enkele bijzon derheden had medegedeeld, hoe hij het valsche stempel en d e nagebootste hand teekening op het document had gekre gen, verklaarde hij dat hij en een zijner medeplichtigen, die het stuk aan het „Utr. Dagblad" verkocht hebben, er hartelijk om hebben gelachen dat de parlementen van vele landen in rep en roer zijn gebracht en de diplomaten voortdurend in actie moesten blijven. Het is mijn bedoeling geweest de Duit sche en Nederlandsche spionnen een groote poets te bakken en ben verheugd de spionnen van verschillende landen in een net te hebben gevangen. Na het verhoor van Franck Heine is deze in arrest gehouden, terwijl zijn vrouw werd vrijgelaten. Van een arres tatie van Ward Hermans is nog niets bekend. Bertijn deed, heb je je natuurlijk niet bekommerd „Neen. Voor zoo ver ik weet, ging mevrouw gedurende de vijf dagen van ons verblijf aldaar zeer zelden uit. Al leen moest ik eens informeeren naar de ligging van een villapark Zuid en naar een straat, die naar ik meen Rustenweg heet. Maar dé menschen wien ik er naar vroeg, wisten het niet te zeggen, en op den plattegrond van de stad was de straat niet aangeteekend. Dat was direct na onze aankomst en toen ik den vol genden dag mijn onderzoekingen wilde voortzetten, zei mevrouw me, dat het niet meer noodig was en dat het eigen lijk voor haar geen beteekenis had ge had." „Het is goed Philipp. Ik weet, dat je me geheel de waarhe.d hebt gezegd. Al leen nog deze vraag: Heb je bij het in pakken misschien toevallig bemerkt, dat zich onder de dingen van mevrouw Sta blewska ook een dolk bevond een lang, smal en zeer puntig mes met een scherp lemmet „Mogelijk meent u dat stilet, dat me vrouw bij mij had gezien, en dat ik haaf op haar verzoek heb gegeven," „Zou je me dit wapen kunnen too- nen (Wordt vervolgd,}

Breskensche Courant | 1929 | | pagina 1