Week-Menu. Binnenland. Gewestelijk Nieuws. Rechtszaken. Ingezonden. Koninklijke Nederl. Schouwburg te Oent. --a,g 3 Maart in middagvertooning „De Millioenenbruid". Muziek van Henry Kennes. in avondvertooning: „Tra Angelico''. ansche Schouwburg te Gent. ig 3 Maart in middagvertooning „Mignon PREDIKBEURTEN. Ned. Herv. Kerk. Zondag 3 Maart 1929. inburg v 10 u ds Barnouw liet v 9.30 ds Vrijlandt ens v 9.30 ds Keers n 1.30 Zondagschool n 5.30 u n. 7.15 Werkmansbond, and v 9 30 ds Visser de v 9 30 ds van Griethuijsen. wvliet n 5 u ds van Griethuijsen ondijke n 2 u ds Vrijlandt. St. A. ter M. v 9 30 ds Scholte Waterldk. n 2 u ds van Griethuijsen ljzendijke n 2 u ds Keers Ev. Luth. Gem. Groede. vm. 9.30 u ds Ouwerkerk nu nog lang moet duren, dan blijfc het werk voortdurend weg en wordt steeds niets verdiend. Wanneer achten B. en W. dat er nood is 7 De VOORZHet oogenblik om te steunen acht het college nog niet ge komen. Gebrek is er niet veel, gezien het feit, dat nog zoo heel weinig zich als werkloos hebben doen inschrijven. En werk is er, al is het niet in de gemeente. Bovendien schijnen de menschen voor hun eigen zaak niet veel te ge- n. Op Schoondijke toch is pas ezing gehouden en geen enkele ireskensche werkloozen was aan- r De KRUIJTER: Als de werk- haffing is zooals bij de Z. V. T. an hecht ik er geen waarde aan. zouden veel werkloozen uit ens worden geplaatst. Enkelen, jij spr. zijn er ook werkelijk aan zerk geweest, maar nu zijn allen ontslagen. Dat is toch geen verleenen. i_«e VOORZ.: Is er nog wel werk? Weth. WOITTIEZ: Hoofdzakelijk spoorwerk, wat meer vakwerk is. Dhr DE KRUIJTER: Daar is in het begin ook niet naar gevraagd. En bovendien, er zijn meer menschen, die dat werk kunnen. Beide heeren komen het betreffende het kunnen verrichten van dien arbeid niet eens. Dhr. NOTEBAART begrijpt niet, dat in andere landen voor de menschen van hier nog werk kan zijn. Als je zoo de bladen nagaat, dan lees je van over al, dat er de grootste werkloosheid be- De VOORZITTER: Er is hier tel plaatse, zooals de leden weten een bu reau voor arbeidsbemiddeling. Dat ont vangt iedere maand een paar maai een lijstje van de bestaande werkgelegen heden. Er zijn er op die manier reeds verscheidene geholpen. Dhr. NOTEBAARTMaar, als nu alle werkloozen naar het buitenland gaan, wat zullen de werkgevers dan hier wel zeggen VOORZITTER: Die zouden het mis schien beroerd vinden. Maar allen gaan toch niet naar het buitenland. Dat is alleen voor hen, die in langen tijd geen werk tegemoet kunnen zien. Dhr. NOTEBAART: Maar denkt u dan, dat het pretttig is voor die men schen, om hun huisgezin hier achter te laten en dan naar het buitenland te gaan werken De VOORZITTER: Maar denkt u dan, dat de gemeente gerechtigd is, steun te verleenen aan dezulken, alleen omdat zij een vertrek naar het buiten land niet aangenaam vinden Dhr. NOTEBAART acht het de zede lijke plicht der gemeente om te helpen. De VOORZITTER stelt voor, het voorstel in stemming te brengen. Hij kan de verzekering geven, dat B. en W, steeds de behoeftigen zullen helpen,, maar de aanneming van het voorstel moet hij ten zeerste ontraden. Dhr CAPPON juicht het toe, dat in dezen tijd B. en W. actief zijn. Hij heeft vernomen, dat alle gevallen, die het college ter oore zijn gekomen, zijn onderzocht. Zelfs moet er ook een vaische aanvra ge zijn geweest. Het is dus goed, dat B. en W. in dezen tijd in alle opzichten waakzaam zijn. Met alleen de stemmen der voorstel- Een Fransch-Belgisch geheim militair verdrag. Sedert de sluiting van het geheim militair verdrag van 1920 tusschen Frankrijk en België hebben jaarlijks geheime samenkomsten plaats tusschen de generale staven van die landen. In 1927 liepen de besprekingen, zooals trouwens ook in de vorige jaren, over de draagwijdte der verschillende arti kelen van het verdrag en over de aanpassing der uitlegging daarvan aan de nieuwe toestanden. Door een zeer toevallige omstan digheid is het „Utrechtsch Dagblad" in het bezit gekomen van den tekst van het verdrag, alsmede van de uit legging, die bij de besprekingen in den zomer van 1927 door de beide genoemde generale staven is opge maakt. Voor de authenticiteit ervan staat het blad in. Aan de interpretatie van 1927 ont- leenen wij de volgende artikelen De Engelsch—Belgische overeen komst, gesloten den 7en Juli 1927, maakt het mogelijk naar alle waar schijnlijkheid de eventueele tegenstan ders van België tot twee te beperken, tw. Duitschland en Nederland, en die van Frankrijk tot drie, t.w.Duitsch land, Italië en wellicht Spanje. Frankrijk en België hebhen maar één gemeenschappelijk front. Deze principieele grondslag van het accoord van 1920 blijft onaangetast. Welke de tegenstander, tegen wien het een of andere land te strijden krijgt ook zij, de deelgenoot zal tusschen beide komen. Het spreekt vanzelf, dat de verde diging van het eigen grondgebied het voornaamste doelwit blijven moet. Frankrijk zal dan ook in een conflict tusschen Nederland en België slechts tusschenbeide komen door het zenden van een expeditiecorps, dat in 1922 op twee legerkorpsen is bepaald. Op dezelfde wijze zal België in ge val van oorlog tusschen Frankrijk en Italië twee infanterie-divisies ter be iers voor, wordt het voorstel vervolgens verworpen. Rondvraag. Dhr. NOTEBAART informeert, hoe ver het met de misthoorn staat. De Voorzitter kan mededeelen, dat d.ze een der komende weken geplaatst zal wor den. Er zijn nog al eenige moeilijkheden geweest, maar deze zijn thans uit den weg. Dhr. DE KRUIJTER zou graag we ten, hoever het staat met het onderzoek der goten in de Zandstraat. De VOOR ZITTER kan mededeelen, dat het in orde brengen in het gemeentewerk zal opgenoemd worden. De VOORZITTER deelt verder me de, dat omtrent de borgstelling de strijd tusschen Rijk en Aannemers in het voordeel der laatsten geëindigd is. Hij stelt derhalve voor, ook voor de gemeente voorloopig de borgstelling te laten vervallen, wat door den Raad goedgevonden wordt. BKESKENS. Woensdagavond trad in het gebouw Sumajo op de heer Clinge Doorenbos, die op de piano begeleid werd door den heer Lemaire uit Amsterdam. Niettegenstaande het koude winter weer was de gezellig ingerichte zaal toch goed gevuld. Spr. begon met er op te wijzen, dat hij er geen aanspraak op wenschte te maken, dat men zijn liedjes kunst noem de. Het eenige, waar hij den nadruk op zou willen leggen was, dat ze alle beschaafd waren, zoodat hij er overal, in alle kringen en standen mee komen kon. Nu eens droeg hij ze voor in de gemoe delijke zaal van een der oude Groning- sche Mijen tot Nut van 't Algemeen, dan weer in een schouwburg of theater, of in klooster, ziekenhuis en gevange nis. De stof voor zijn liedjes haalde hij uit het volle leven: daardoor zijn het echte 1 e, ensliedjes, waarvan de kern echte gebeurd is. Om die reden werd ieder liedje eerst verklaard; en die verklaringen werden gegoten in een vorm, dat men gierde van het lachen, of dat men stil werd van ernst. Want ernst en luim wissel den elkaar af. De meeste waren humo ristisch en de vroolijkheid steeg wel ten top, toen hij zijn aankomst te Breskens bezong. In de pauze Was gelegenheid liedjes op te geven, die men graag wilde hoo- ren en waarmee dan het programma schikking van den Franschen ge ïeralen staf stellen. Betreffende het conflict tusschen Nederland en België en de beteekenis van het woord „agressie", heet het Krachtens art. 1 van de Fransch Belgische militaire overeenkomst, ge naamd „Convention de Bruxelles" is België zeker van Frankri|k's hulp tegen eiken tegenstander, „die op de een of andere wijze hoe dan ook door Duitschland ondersteund wordt". De ze hulp kan maar van tweeërlei aard zijn, een diplomatieke of een militaire. Aan den anderen kant hebben de onderhandelingen sedert acht jaren (1927) tusschen Nederland en België gevoerd, vanwege Nederland uitgelokt, en zullen nog uitlokken, maatregelen op het gebied der waterwegen, die eventueel als onvriendelijk en zelfs als agressief kunnen worden beschouwd. De Berlijnsche correspondent van „de Courant" meldt: De onthulling van het geheime mili taire verdrag tusschen Frankrijk en België door het „Utrechtsch Dagblad werd te Berlijn eerst in den loop van Zaterdag bekend. Dientengevolge is men voorloopig aangewezen op het commentaar der weinige bladen, die hier Maandagochtend verschijnen: Terwijl de links-radicale „Montag- morgen" het bericht zonder commen taar weergeeft, schrijft het Maandag ochtendblad van de Duitsch-nationale „Lokal-Anzeiger", de „Montag": „Het officieele démenti van de Fransche en Belgische regeeringen zal op de onthulling van het Nederlandsche blad met zekerheid volgen, waarbij het geheel onverschillig is, of men te Parijs en te Brussel een deel toegeeft, dan wel of het bestaan van het ver drag absoluut wordt ontkend. De fei ten spreken voor zulk een verdrag. Dat geldt niet alleen voor den aanleg van spoorwegen in België, die geheel aangepast worden aan het systeem van den Franschen vestinggordel tegen Duitschland. Ook de beraadslagingen der militaire commissies van de Fran sche en Belgische Kamers hebben reeds vaak de verdenking doen op komen, dat de generale staven der werd voortgezet. Typeerend voor de gezellige geest die er heerschte; voor de wijze, waarop hij zijn toehoorders wist te boeien, u-as het wel, dat op zijn vraag, of het in verband met den tijd van huis-toegaan nog wel gepermitteerd was een lang lied voor te dragen, een niet - gauw - enthousiast - te - krijgen - toehoorder hem toeriep: Al duurt het tot morgenochtend. Het applaus, dat hem bij het einde ten deel viel, verplichtte hem dan ook nog een extra-nummer te geven, waar aan hij gaarne v oldeed. Hiermede eindigde deze bijzonder mooie avond. Eenige nummers te noemen, waarme de de heer Clinge Doorenbos bijzonder succes had, is niet doenlijk. Ze waren alle mooi. Eén uitzondering zouden we willen maken en wel voor het ernstige lied over dien stoel met die bloemen van blauw. Dit zoo aandoenlijke lied met zijn teere stemming werd zoo bij zonder fijn vertolkt, dat het verbreken der stilte werd aangevoeld als heilig schennis. Hier en daar zag men stil een traan wegpinken, en het duurde een heele poos voor een geweldig applaus losbarstte. En zoo behoort deze avond. Jweer tot het verleden. Vele thuisblijvers hebben ongelijk gehad, groot ongelijk. Hun kans is echter nog niet verkeken. De mogelijkheid bestaat, dat de heer Clinge Doorenbos dit voorjaar nog wel eens in een andere gemeente in ons district zal optreden en een bezoek daarheen kunnen wij dan in alle opzichten aan bevelen. Giften enz. ten bate der verloting van de muziek vereniging. 4e Verantwoording: R. 1 Fietsstandaard, (Selectstands.) B. 2 Wandteksten en 4 kopjes en schotels (Japansch imitatie). W. 1 doos fijne zeep, 1 doos marse pein en 1 luxe trommel cacao. o AARDENBURG. Benoemd tot onderwijzer aan de 0. L. School aan de Amalia van Solmsstraat te 's Gravenhage, de heer 1. M. Hoste, alhier. CADZAND. De Raad dezer gemeente kwam Maandagavond j.l. in openbare ver gadering bijeen, waarin enkel Weth. De Bruijne afwezig was. Voor kennisgeving werden aangeno men de verslagen der commissie tot wering van schoolverzuim en die der beide landen ten nauwste samenwerken en dat daarbij politieke factoren den doorslag geven. De bevestiging van het bestaan van de Belgisch-Fransche militaire overeenkomst is voor Duitsch land zeer ernstig, maar ligt geheel binnen het kader der feiten, die reeds lang bekend zijn over het werkelijk karakter van de Fransche buitenland- sche politiek. Nog ernstiger is de -Fransch-Bel- gische samenwerking in geval van een oorlog voor Engeland, en wel omdat Engeland in de verdragen van Locarno de garantie voor de Fransche en Bel gische grenzen op zich heeft genomen. Frankrijk en België kuunen thans met verdeelde rollen conflicten aan de Westelijke grens van Duitschland uit lokken en het bijleggen van dergelijke conflicten is voor Engeland, wanneer het gaat om twee bondgenooten, bijna onmogelijk. Voor Nederland beteekent de Fransch-Belgische overeenkomst een bedreiging der neutraliteit, waarmede alle in aanmerking komende instanties zich zullen hebben bezig te houden. De Italiaansche regeering zal over de overeenkomst niet verbaast zijn. Zij moet reeds sedert jaren ermede gerekend hebben, dat zij, wanneer het ernst wordt, ook België tegenover zich zal vinden". Groote beroering is door het bekend worden van dat Verdrag gewekt. Zoo wel in binnen- als buitanland worden kolommen vol geschreven over het al of niet echt-zijn van het Verdrag. De betrokken landen ontkennen het bestaan van het Verdrag in dien vorm, maar ko men met de tekst van het wel bes.aande niet voor den dag. Een afwachtende houding aannemer, is zeker nog wel het beste. De steeds vriendschappelijker wordende verhou ding tusschen ons land en België zal er voorloopig toch al niet op verbeterd zijn. Zomerdienstregeling spoorwegen. De zomerdienstregeling van de Ne derlandsche spoorwegen zal 15 Mei in werking treden, dat is üe datum, waarop ook de zomertijd wordt ingevoerd. commissie van plaatselijk toezicht op het lager onderwijs, alsmede het rap port der commissie van onderzoek Inzake de Naamlooze Vennootschap „Zeeuwsch- Vlaamsche Waterleiding Maatschappij". Afgewezen werd het verzoek van een aangeslotene op het laagspan ningsnet om ontheffing van zijn ver plichting tot het afnemen van een zeker kwantum electriciteit. De jaarwedde van den gemeente veldwachter werd geregeld overeen komstig de circulaire van den Com missaris der Koningin van 31 Juli 1926. Een verzoek van een ingezetene om tegemoetkoming in de kosten van onderzoek en eventueel verpleging te Leiden van zijn zoontje, werd inge willigd. De door de Gezondheidscommissie voor Oostburg en omstreken toege zonden ontwerp-bouwverordening ont moette geenerlei bezwaarde vast stelling er van werd aangehouden tot een volgende vergadering. Aangezien tengevolge van de in December j.l. in de Lager-onderwtjswet aangebrachte wijziging de toelating van den assistent op de openbare lagere school met 1 April a.s. beëindigd moet worden en het getal leerlingen niet van dien aard is, dat een vierde leer kracht voor rijksvergoeding in aan merking kan worden gebracht, zag de Raad zich voor de moeilijkheid ge plaatst, óf een boventallig onderwijzer aan te stellen, óf wel de toelating van den assistent als kweekeling te bevor deren, waarvan het eerste wat duur, doch in het belang van het onderwijs zou zijn, terwijl het tweede het bezwaar brengt, dat een kweekeling niet zelf standig in een klas mag staan. Ook omtrent deze aangelegenheid werd de beslissing tot een volgende vergadering verdaagd. Naar aanleiding van de onderhand- sche aanbesteding van den bouw van een toren, die dien middag had plaats gevonden, werd, behoudens goedkeu ring door Gedeputeerde Staten, beslo ten het schilderwerk te gunnen aan H. Toussaint voor f 170.— en het smids- Wërk aan W, J. Robijn voor f 795.— In verband met het feit, dat bij de be grooting voor 1928 er was opgerekend den toren in dat jaar te bouwen en dit eerst in 1929 Zal gebeuren, Werden de betrekkelijke posten van de bcgrooting 1928 afgevoerd en geplaatst op die van 1929. Het verhoudingscijfer voor de ge meentelijke inkomstenbelasting werd voor dit jaar bepaald op 1,25, GROEDE. j, Op Maandag 25 Februari j.l. trad voor het Departement Groede van het Nut op de heer Frans Hulleman, bekend Amsterdamsch declamator en schrijver. Ondanks het ongunstige weer was de zaal geheel bezet. De meeste voordrachten waren door den declamator zelf geschreven en werden door den heer Hulleman uit stekend voorgedragen. Vooral ver schillende Amsterdamsche volkstypen werden schitterend geïmiteerd. Verder werden nog gegeven t paar stukjes van Louis Davids en t van Mr. Kamp. Als extra-nummer werd o. a. ge; ven „Mis Holland" door Charivari waarin critiek uitgeoefend wordt de tegenwoordig in de mode zijn schoonheidswedstrijden, dat E ij L„. publiek zeer in den smaak viel. De alhier nog al eens vernomen klacht, dat het wel mooi was, doch dat er te weinig gegeven werd, zal thans niet worden vernomen, daar het programma zeer uitgebreid was. De voorzitter sprak dan ook na afloop de hoop uit, dat de heer Hulleman nog meerdere malen in de gelegenheid zou worden gesteld, ons van zijn kunst te doen genieten, waarmee het publiek zeer zeker in stemde, gezien het applaus, dat er op volgde. o BIERVLIET. Dinsdagavond gaf het muziekgezel schap „Harmonie" een concert op de bovenzaal bij dhr. 'E. ven Roijcu. De wijze, waarop een zevental muzieknum mers onder leiding van den directeur A. Dobbelaere werden ten gehoore ge-I bracht, toonde, dat er ijverig geoefend was. Een aangename afwisseling en aanvulling brachten een voordracht en een paar blijspelen, die blijkbaar zeer in den smaak vielen van het vrij talrijke publiek. Na afloop gelegenheid tot een dansje, waaraan vooral door de jongeren ijverig gebruik gemaakt werd. JÉ h i t ii M lie Ir; B Arrondissements-Rechtbank te Middelburg. Zitting van 1 Maart. Het volgende vonnis werd uit- gesproken wegens overtreding tram reglement: I. C. d. K„ 27 j„'trein- i. geleider te Aardenburg, bevestiging J'c van het vonnis van den Kantonrechter Lï f 8 subs. 8 d. hechtenis. Buiten verantwoordelijkheid der redactie, iji Geachte Redacteurl Wat wordt er tegenwoordig veel reclame gemaakt voor de Zeeuwsch- i Vlaamsche Waterleiding. Het wordtl voorgesteld of de inwoners haast °P het water niet kunnen wachten, geen 1 dag en geen nacht. En toch bestaat dit maar in het brein van enkele voorstanders, het publiek gevoelt er niets van en niets voor. Mij dunkt de Waterleiding staat in het teeken van opdringerigheid. Men vraagt er niet om en men vraagt er haast niet naar, maar wel staan de bladen vol over de onmisbaarheid. Gemeenteraden die niet toetraden worden als dompers gebrandmerkt of anders gemeenteraden die wel toe traden, doch de zaak ongedaan willen maken, worden op een andere manier aan de kaak gesteld. Een kleine ge meente als Kerkje wordt hoog ver heven, een even kleine gemeente als Overslag'wordt als onbelangrijk aan gemerkt. Het is mijn inziens niet de goede manier om het volk er voor te winnen. Ik ga de belangrijkheid van het voor en tegen niet overwegen. Er zijn gemeenten, die er als het ware geen gebrek aan hebben en dan ook maar beter doen van niet aan te slui- ten, en er zijn ook gemeenten, die er meer gebrek aan hebben en die zullen dan ook wel aansluiten. Maar als men nu van Rijk en Provincie zoo over tuigd is van de noodzakelijkheid van een Waterleiding in Z.-Vlaander laat men dan van Rijks- en Provini wege ook leder '/j van het kapi beschikbaar stellen dat er voor noc is. Mij dunkt dan zal de '/a die nog noodig is wel door de aan: tende gemeenten gedragen kur worden. En als men dan bovendien de ver plichte aansluiting er af doet, dan maak ik mij sterk dat alle gemeenten mede zullen doen. Met dank voor de plaatsing,

Breskensche Courant | 1929 | | pagina 2