Zenuwstillj Gewestelijk Nieuws MIJ Ingezonden. Week-Menu. Koninklijke Nederl. Schouwburg te Oent. Zondag 3 Maart in middagvertooning „Ue Millioenenbruid". Muziek van Henry Kennes. in avondvertooning: „Tra Angelico''. Fransclie Schouwburg te Oent. Zondag 3 Maait in middagvertooning „Mignon ring van uitgaven gepaaid gaan met een niet zichtbare vermindering van inkomsten. Ue belasting toch brengt niet elk jaar evenveel op; winsten en dividenden varieeren en daarmede de inkomens, waarnaar de belasting gere geld wordt. Steeds is er een deel der te innen bedragen geweest, dat niet invorder baar bleek door onvermogen, terwijl voor een ander deel ontheffing ver leend werd. Percentsgewijze zijn deze bedragen voor elk jaar vast te stellen. Als het nu waar is, dat door de concentratie der belastingkantoren het werk minder overzichtelijk wordt, dan moet dit zijn invloed uitoefenen op de resultaten, zal ook de invordering min der intensief gebeuren, en het percen tage, dat niet verantwoord wordt, stij gen. Maar dan ligt het ook op den weg der gemeente het Departement van Fi nancien tegen een verdergaan op dezen weg te waarschuwen, of weer zelf aan slagsregeling en invordering ter hand nemen. RIJWIELPLAATJES. Daar velen nog in twijfel verkeeren of zij al of niet reeds in het bezit moe ten zijn van een nieuw belastingplaatje, zij nogmaals meegedeeld, dat zulks pas tegen Augustus moet plaats hebben, leder kan dus nog vrij met zijn oud be- lastinghierk roudpedueleu. Na den stadhuis-brand te Leiden. Men is ihans weer begonnen met hei opi uimingswerk aan de vischmarktzijde van liet algebraude stadhuis. Ue hoop, dat een groot gedeeltee van de regis ters cn de bescheiden van den Burger lijken Stand ongeschonden van onder dê puinhuopen te voörschijn kon wor den 'gebracht,' is niet verwezenlijk». Alles wat zich onder de ijslaag bevindt is nagenoeg geheel verkoold. Spora disch worden leesbare stukken gevon den, maar die blijken van weinig of geen belang te z.jn. Ue aschiaag in de bureaux aan de Vischmarktzijde is een meter dik, op sommige plaatsen ligt de asch zelfs een manshoogte. Ue in houd van gesloten lessenaars, die onder puin zijn bedolven, zoodat men hoopte, dat die gespaard zou zijn, blijkt even eens te zijn verkoold. Ue ingevallen dooi maakt den toe stand te midden der ruines gevaarlij ker dan ooit. Groote brokstukken van muren komen naar beneden. Een bin nenmuur moest in verband inet de vei ligheid worden afgebroken. Ue voorge vel is thans geheel geschoord, zoodat men hoopt dezen in den toestand te kuniicn behouden, waarin hij zich thans bevindt. Een eigenaardig voorval. let volgende zeer eigenaardige voor- moet zich tijdens den Stadhuisbrand rbeil afgespeeld. Ue heer A. Tiele- n, fabricant te Leiden, had den brand huize van prof. Kan gadegeslagen werd uitgeleide gedaan door den aan den achterkant van de woning i ju-of. Kan. Een half verbrand stuk lier dwarrelde toen juist in den tuin r en nieuwsgierig wat voor stuk' zou zijn, raapte prof. Kan het do- nent op. Het was de geboorteacte i den grootvader van den heer A. leman. HOEVEEL GROENTE NOG? Op IS Februari waren er nog bijna 2000 wagons kool, uien en peen méér dan op 15 Fe- biuari 1927. Op 15 Februari j.l. heeft men weer inventarisatie gehouden van de in Holland aanwezige voorraden sta- groenten (kool, uien en wortelen), gedrukt in wagons van 10.000 kg. t resultaat was als volgt (de eerste allen geven de aantallen wagoijs- denzelfden datum een jaar daar- •r)Roode kool 781-1862,5; Witte il 1865 -1681: Gele kool 650—1525; ii 43,5—161; Peen 27—106. In to- 1 dus 3366,5 en 5335,5. •heruit blijkt, dat de voorraad op 15 Februari 1929 nog 1969 wagons groo ter was dan op 15 Februari 1928. Ter vergelijking diene, dat op 15 De cember j.l. nog aanwezig was een hoe veelheid van 9817 wagons, zoodat in die twee maanden de voorraad dus is gedaald met 4481 wagons (daarbij is de uitvoer natuurlijk inbegrepen). BRESKENS. Evenals het vorige jaar werd de Zendingstilm welke Maandagavond al hier te zien was in de Ned. Herv. Kerk, druk bezocht. Voor kinderen was het des namid dags in het gebouw Sumajo, welke geheel vol was. Wij kunnen een ieder aanraden deze mooie film te gaan bezichtigen. Giften enz. ten bate der verloting van de muziek- vereeniglng. 3e Verantwoording: Contributieverhoogmg thans f 1.50, gebracht op f 2,50 R Toezegging 1 Kilo biefstuk K. Een prikslede en 5 doozen bonbons T. BIERVLIET. Maandagavond hield „Volksonder wijs", kring Land van Cadzand, in de Oude School een goed bezochte open bare vergadering. Als spreker trad op de heer Waelput van Groede met het onderwerp „Wat Volksonderwijs is en wil. In wel gekozen woorden schetste spreker het ontstaan van de vereeni- ging „Volksonderwijs" en wat ze in het belang van het openbaar onderwijs heeft gedaan en nog doet. De rede werd met groote aandacht door het talrijke publiek gevolgd. De heer Pruijssen, voorz. der afd. Biervliet, dankte dhr. Waelput voor zijn heldere uiteenzetting, het publiek voor zijn opkomst en de heeren, die bijdragen geleverd of eenige muziek nummers ten gehoore gebracht had den, voor hun medewerking. Eenige personen gaven zich als lid op. Alles bij elkaar een goed geslaagde avond. CADZAND. Door het gemeentebestuur alhier werd Maandagmiddag onderhands aan de plaatselijke ambachtslieden aanbesteed het bouwen van een toren. Ingeschreven werd voor het Metsel werk door A. van Dale f 7145,— P. Mabelis f 7235,— J. van Luijk f 7250.— Timmerwerk J. Deunink f 2635,— W. Hamelink f P. R. Toussaint f Schilderwerk H. Toussaint f 170,— J. Datthijn f 185,— A. de Nijs f 224.— Smidswerk W. J. Robijn f 795,- P. de Wolf f 834,75 WATERLANDKERKJE. Zaterdagavond hield de Muziek vereniging „Nut en Genoegen" haar algemeene vergadering in het hotel „De Koning". De ontvangsten bedroegen over 1928 f 199,65, de uitgaven f 104,51. De heeren A. Kareis en E. de Poorter werden gekozen tot bestuursleden. Na afloop van de vergadering werd een concert gegeven onder leiding van hun Directeur den heer A. Hoolhorst. Het programma bestond uit enkele muzieknummers, zang en voordrachten. Te ruim half elf ging ieder voldaan naar huis. OOSTBURG. i Ingekomen en vertrokken personen gedure ide de maand Januari alhier. Vertrokken: P. W. van de Sande, M. C. Boeije, J, Wage, allen naar Eindhoven, H. J. de Lannoije naar Sluis, A. E. Vermandei naar Amster dam, A. L. A. Coene naarTerneuzen, N. C. van der Maden naar Hansweert, S. J. M. Kouwet naar Zuidzande, P. Ekkebus naar Nijmegen, I. van Hane- ghem naar Zuidzande, J. F. de Feber naar Rucphen, C. A. Leenhouts naar Biervliet. Ingekomen; C. Leenhouts van Cadzand, J. A. van Haaster van Bres- kens, J. de Vos van Aardenburg, J. M van der Hooft van St. Kruis, J. J. v. Houten van Utrecht, S. E. Versprille van 's Gravenhage, P. J. Simpelaar van Aardenburg, Iz. Tak van Schoon- dijke, M. J. van de Walle van Groede, A. van de Voorde van Nieuwvliet. OOSTBURG. Op initiatief van eenige ingezetenen alhier is een voorloopige commissie in het leven geroepen tot het houden van besprekingen om de mogelijkheid on der oogen te zien, een vereeniging in het leven te roepen ten doel hebben de het exploiteeren van het beursge bouw als concert-, tooneel-, bioscoop- en gehoorzaal. In deze commissie heb ben hoofdzakelijk zitting vertegenwoor digers van besturen van plaatselijke en enkele gewestelijke vereenigingen wel ke meermalen van de beurs gebruik maken. Nadat eerst besprekingen hebben plaats gehad met het college van bur gemeester en wethouders, heeft de commissie haar plannen nader uiteen gezet in een bijeenkomst van raads leden. De plannen zijn thans zoover gevorderd dat binnenkort een voorstel ter zake den raad zal bereiken. De bedoeling zoude zijn te stichten een Naamlooze Vennootschap, welke van de gemeente het gebouw in ex ploitatie krijgt tegen een jaarlijksche pachtsom, terwijl daarnaast de gemeen te de beschikking over het gebouw houdt als beurs en voor andere ge meentelijke doeleinden. Mochten de voorgestelde plannen verwezenlijkt worden dan zal het beurs gebouw zoowel uit- als inwendig een geheele gedaante verwisseling onder gaan. De voorgestelde inrichting van het gebouw komt in 't kort hierop neer dat een vast tooneel met scherm zal verkregen worden, verder kleed kamers, vestiare, buffet, loket, een ca bine voor eventueele bioscoop-uitvoe ringen en een behoorlijke toiletgele genheid. Eenige nooduitgangen zullen aangebracht worden, terwijl de zaal ruimte zal bezet worden met opvouw bare stoelen met arm- en rugleuning, welke gemakkelijk onder het tooneel kunnen worden geschoven en die aan ruim 280 personon plaats zullen bieden. Ook de verlichting en verwarming zal geschieden naar den eisch des tijds nl. electrische verlichting en verwarming met radiatoren door middel van gas. Bij den landbouwer J. A. Nortier alhier is mond- en klauwzeer onder het vee geconstateerd. o SCHOONDIJKE. De werkloozenkas alhier is voor ve len in de afgeloopen week een geze gende uitkomst geweest; een buiten gewoon hoog bedrag is aan uitkee- ringen gedaan. In verband met de vorstperiode is bij ministrieêl aanschrij ven de uitkeeringsduur met 12 dagen verlengd. Door het wegvallen van een zin is een gedeelte van het verslag over het concert onduidelijk geworden. Dit gedeelte moest gelezen worden De heer J. Hennekeij speelde buiten het programma een stuk uit de Barbier van Sevelle, geaccompagneerd door den heer P. de Paauw, hetwelk zeer in den smaak viel. o GROEDE. Donderdag werd aan de O.L. School A alhier een druk bezochte ouderavond gehouden. Ook de heer Burgemeeslet was aanwezig. Na opening door het Hoofd der School en voorlezing der notulen door den secretaris der Oudercommissie hield dr. Sommer een lezing over „de werkwijze van den Schoolarts". Heel bevattelijk deelde hij de ouders mee, waarom een Schoolarts noodig is, en hoe hij zijn taak denkt te verrichten. In het belang der kinderen deed hij een beroep op alle aanwezigen om het werk van den Schoolarts te steunen in zijn belangrijke taak. Bij het onderzoek der kinderen zal het op prijs gesteld wor den, wanneer de betreffende ouders aanwezig zijn, terwijl hij na het onder zoek een gratis spreekuur zal houden voor ouders die niet aanwezig konden zijn bij het onderzoeken door den Schoolarts, worden opgeroepen, Het Hoofd der School dankte den heer Sommer hartelijk voor zijn gehou den lezing en zei hem namens Ouder- commissie en Personeel allen steun toe Daarna was aan de ordei Rekening en verantwoording St Nicolaasfeest en Schoolreis 1928. Beide rekeningen wer den goedgekeurd. Het Hoofd der Sch. dankte allen, die op eenige wijze tot het welslagen van reis en feest hadden meegewerkt. In de pauze werd onder het genot van een kop thee en een sigaar het werk der leerlingen bezichtigd. Met be- iandstelling Werden door de ouders de resultaten hunner kinderen nagegaan. Na de pauze werd een serie lan taarnplaatjes vertoond, die door de Oudercommissie was aangeschaft. Ue bedoeling was, de ouders eens tejaten zien, hoe zulke vertooningen kunnen meewerken, om het peil van het on derwijs te verhoogen. Ue vertooning viel zeer in den sSmaak. Na afloop daarvan bracht liet H. d. School nog eens dank aan alle aanwe zigen voor hun belangstelling, in het bijijzonder aan de Heeren Burgemeester en Sommer, waarna de vergadering ge sloten werd. o AARDENBURG. Overgeplaatst van Bergen op Zoom naar hier met ingang van 1 Maart de kommies bij de belastingen, Hoek van Dijke. De kommies bij de belastingen j. P. Slager alhier, is voorloopig tijde lijk aangesteld als dienstgeleider bij dien dienst. De heer I. M. Hoste onderwij zer aan de O. L. S. alhier, staat no. 1 op de voordracht als onderwijzer aan de O. L. S. te Den Haag aan de Amalia van Solmsstraat. o SLUIS. Donderdagavond 21 dezer werd alhier door de Chr. Zangvereeniging „Excelsior" onder leiding van hun directeur, den heer K. Wisse, een uitvoering gegeven, die zeer goed geslaagd mag heeten. De opkomst van het publiek liet wel wat te wenschen over, doch dit zal wel te wijten geweest zijn aan de koude en ook aan de griep, die hier heerscht. Maar de leden lieten zich hierdoor niet uit het veld slaan en stipt half acht opende de eere-voorzitter, ds M. j. Beukenhorst de vergadering met een toepasselijk woord. Daarop werd aangevangen met het omvangrijke programma, dat uit liede ren, solo-zang, muziek, koorzang en samenspraken bestond. Vooral moeten genoemd worden een tweetal muziekstukjes, voorgedra gen door mej. L. de Kramer op orgel, begeleid door den heer Almekinders Jr. op viool. In de pauze werd door de secretaresse en door den penningmeester een ver slag uitgebracht over het afgeloopen jaar, waarbij het verslag van den pen ningmeester op rijm was gesteld, Ook werd het publiek getracteerd. Het geheel werd besloten met een tableau, voorstellende de overgang van het oude jaar naar het nieuwe, dat een schitterend effect teweeg bracht. In de afgeloopen week heeft men alhier pogingen in het werk ge steld, om van het kanaal Sluis-Brugge een ijsbaan te maken. Daartoe werd door enkele personen met een lijst gecirculeerd en de opbrengst was zeer bevredigend, zoodat men dadelijk aan den slag kon gaan. Tot dat doel werd de motorspuit van den heer I. de Smit alhier in het werk gesteld en werkelijk ging het in den beginne prachtig. Eenige bijten werden in het ijs gehakt en slangen vandaar naar de spuit gelegd. Op één dag zijn ze tot ongeveer half elf bezig geweest, den volgenden dag had men reeds eenige mooie banen, die zich goed zouden geleend hebben voor wedstrijden, indien men er niet te vroeg gebruik van gemaakt had. Daar het ijs nog niet hard genoeg was, kwamen er vrij spoedig groote scheu ren in, die groote moeilijken oplever den voor de diverse schaatsenrijders. Vrij vlug was er van de nieuwe ijs banen niet veel meer over dan een doodgereden massa, zoodat nog een nieuwe poging werd gewaagd, om het ijs te laten onderloopen. Daar evenwel de dooi intrad, is hier niet veel van terecht gekomen. Zaterdagmorgen werd alhier, niettegenstaande de dooi, een wedstrijd op de schaats gehouden voor kindeten, die uitstekend geslaagd mag heeten. Hoogwatergetij Breskens. DAOEN vm Woensdag 27 Feb 3.27 3.51 Donderdag 28 4 03 4.27 Vrijdag 1 Mrt 4.40 5,04 Laatste Kwartier Zondag 3 Maart voorm 11.29. L<cht op «oor Rijwielen en*. (waaronder zijn begrepen Wagens, karren, enz.) Woensdag 27 Febr nam. 6.04 Donderdag 26 6.06 Vrijdag 1 Mrt 6,07 Probleem van K C. de Jonge. No. 164 Zw 11 Sch. op 6 8 tot 11, lfeo 15 19, 24, 25 en 31 feck Wit: 8 sch op 22 28, 32, 33 3§P, 39, 42, 45, dam op 34. de N° 165 feV£ Probleem van t q Zw. 9 sell, op 2 7. 9, 10, 12, ljend 16, 18, 20, dam op 8 yanl Wit: 9 sch. op 21, 25, 27, 30, 34, 37, 38, 44 dam op 32 Opl. No. 169 47/41, 48/43, 30/25, 23 18, 29/27, 25/14,35 1 1 wint. Opl. No 161. 33/29, 38 33, 28/22 32/1 winl. fek'tl ders 24 llgecl1 0 raad (looi te s Goed opgelost door J. P en P. Ifcaar fe Sch., 1. d. P. te N. D. L te 0 j„d A K„ A. B. in I d li. te Z Correspondentie aan J Luteijn, Groed en ■ten werking en Zcnuwsterkendj. z ejFÜ w t a b I e 11 e iffr"! HDT'S t azen Buisje 75 ct. Bij Apoth. en f rogook en ivei Buiten verantwoordelijkheid der rcdaciii eidi an iee ros Zeeuwsch-Vlaandei en vooruit. M. de R. Met groote instemming las ik in llllr Uw blad het artikel van „Lis" onlief bovenstaand opschrilt. Mag ik daaraan een korte beschou 1V wing toevoegen „Ue economische toestand in 'L.< Vlaanderen is slecht", aldus het voor loopig verslag van de afdeelingen de Eerste Kamer. „Tijdelijke maatregela kunnen hier echter niet baten; de toef stand moet blijvend verbeterd.' Moeten dus niet alle middelen, dii in dien toestand blijvende verbetei inj kunnen brengen, met beide handel worden aangegrepen Onze Regeerin] wil hier zelve voorgaan. Gezien, da in zoovele streken van ons land lie stichten van een waterleiding geleii heeft tot verruiming der werkgelegen heid en verhooging van de welvaai en het levensgeluk, wil zij ook in di vergeten iioekje van Nederland een \va tervoorziening naar de eischen des tijd helpen mogelijk maken. En het died met erkentelijkheid gezegd, dat de R« geering zich in deze niet onbetuigikr heeft gelaten. Heeft niet de Regeering de gelegcnf3' lieid geopend, dat de met belangrijkfR kosten gepaard gaande stichtingsplanf^ nen door het Rijksbureau voor Drink watervoorziening werden opgemaakt? Heeft niet de Regeering de propa ganda en de voorlichting van het pu bliek wat ook weer een mooie dui heeft gekost voor haar rekening ge nomen Heeft niet de Staten-Generaal zonde stemming zijn goedkeuring gehecht aai het Regeeringsvoorste! tot een belang rijke deelneming van Rijkswege in tlaoi 5p ga; Risico-garantie loi En heeft ook weer niet onze Re-zel

Breskensche Courant | 1929 | | pagina 2