50 40 100 10 ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCHVLAANDEREN SOD 75 Een vriendenoffer. PU ROL erxfp! Buitenland. FEUILLETON Hoest, Keelpijff Binnenland. SKENSSCHE COURANT VERSCHIJNT WOENSDAGS EN ZATERDAGS IN ALLE PLAATSEN VAN ZEEUWSCH-VLAANDEREN AbonnementsprQ* p. 3 maanden 1.25 franco p. post f1,40 Advertentieprijs van 1 5 regels 75 cent Elke regel tneer 15 cent. lngez. Meded, 50 ct. p. regel. Drukker-Uitgever J. C. LE BLEU voorheen E. BOOM—BLIEK BRESKENS Teiefooo No. 2! Postgiro 70179 Abonnements-Advertenties zeer billik tarief. Advertenties worden aangenomen tot niterlfjk Dinsdag- en Vrijdagmiddag 1 uur 37e jaargstng Woensdag 27 Februari 8^9 Nummer 3408 OR A T 1 S verzekering voor deabonné's tegen ongelukken voor gulden b^ levens lange ongeschikt heid tot werken. gid. bij dood door een ongeluk. gid. by verlies van een hand of voet. gid. bij ver lies van een oog. De risico van bovenstaande verzekering is herverzekerd by de Ongevallen-Verzekering-Maatschappij gid. by ver- ais gid. by ver lies van een /h lies van een duim. wysvinger. „Fatum" te 's-Oravenhage. gid. by verlies van eiken anderen vinger. AMERIKA. De kruiserwet. De Senaat heeft het wetsontwerp aangenomen, waarbij 12.370.000 dollar wordt toegestaan om een aanvang te maken met den bouw der nieuwe kruisers. Een nader Reuter-bericht uit Washington meldt, dat de eindstem ming over de marine-begrooting, waar in bovengenoemd crediet is opgeno men, werd uitgesteld in verband met de onverwachte stemming over een amendement op het wetsontwerp, dat de spoedige terugtrekking van de marine-matrozen uit Nicaragua ten gevolge heeft. Van de 12.370.000 dollar zullen 200.000 direct beschik baar worden gesteld om een begin te maken met den bouw der vijf kruisers, terwijl de rest 1 Juli beschikbaar komt tot het voortzetten van het werk en het beginnen met den bouw van vijf nieuwe kruisers en een moederschip voor vliegtuigen. FRANKRIJK. Het bevolkingsvraagstuk in Frankrijk. Periodiek, en steeds in sneller tempo, blijven Fransche publicisten zich met groote ongerustheid uiten over het bevolkingsvraagstuk. Zooals men weet, blijft de bevolking in Frankrijk vrijwel stationair, d. w. z. zij is te gering voor de behoeften van het land, dat tot veel buitenlandsche arbeidskracht zijn toevlucht moet ne men. In „l'Oeuvre" wijdt dr. M. Lebon thans zijn aandacht aan wat hij de „ontvolking" noemt. Stil-aan, zegt hij, neemt de bevolking van dorpen en gehuchten, behalve in Bretagne, Nauw van Galais en Noorder-departement op onrustbare wijze af. En wanneer dit zoo doorgaat, zal er van bepaalde districten geen enkele bewoner meer zijn, die, in den letterlijken zin van het woord, Franschman is. Dr. Lebon zet vervolgens uiteen, dat in Frankrijk het geboorte-overschot, dat alleen nog is aan te wijzen, wan neer de geboorten van de kinderen der geimmigreerden worden meegeteld, sneller afneemt dan in andere landen het geval is. In enkele jaren zullen 35 millioen Franschen, bijgestaan door 7 tot 8 millioen vreemdelingen, 60 millioen Italianen en 75 millioen Duit- schers tot buren hebben. In Frankrijk 37. Roman van Lothar Brenckendorff. U hebt juist den roman over Dr. Ba- saroff nog niet ten einde gehoord. Zijn bevrijdster moest om redenen, die hij mij nog niet heeft genoemd, voorloopig in Rusland achterblijven.' En toen ze hem zou hebben kunnen volgen, wei gerde ze het te doen. Ze had verno men, dat haar vriend zich intusschen in de netten van een andere vrouw had la ten verwarren." „In de netten van mevrouw Stablews- ka?" De detective knikte. „Hij had zich door de tooverkracht van haar mooie oogen laten vangen, en ze liet hem niet meer los. Toen de doo* delijk gekrenkte Elwine Sylvander om deze schandelijke daad haar vriendschap op zei. moet hij in het geheel geen moeite gedaan hebben, zich met haar te verzoenen. De bevallige Poolsche is juist een van die vrouwen, die zich heeft de bevolking-toeneming opge houden. In 69 departementen over treft het aantal sterfgevallen dat der geboorten. Indien, zegt dr. Lebon het sterftecijfer nu maar laag was in Frankrijk, maar in dit land is het het minst gedaald. De sociale hygiëne laat te wenschen, een politiek van hygiëne is dringend noodig. Geen enkele factor van lichamelijke achteruitgang van het tas verklaart den achteruitgang van het bevolkingscijfer. De oorzaak van den staat van zaken wordt toegeschre ven aan de algemeene verarming en de aantrekkingskracht der groote steden. De middelen tot verbetering? Een lange periode van welvaart en vrede een belastingstelsel dat ophoudt par ticulieren, handel en industrie in ver drukking te brengen; organisatie voor de boeren van een aangenaam, gezond leven op het land; duidelijke demon stratie van de gevaren, die het bestaan in de groote steden meebrengt voor den buitenman die er komt werken, opwekking van het goede gevoel der natie, ten slotte het nobele voorbeeld, door leidende kringen te geven. Clemenceau's „jubileum" Vorige week Dinsdag was het tien jaar geleden dat er te Parijs een aanslag op Clemenceau werd gepleegd. Toen de toenmalige minister-presi dent den 19en Februari 1919 's mor gens om kwart voor negen zijn woning in de Rue Franklin verliet om deel te nemen aan de destijds aan den gang zijnde vredesonderhandelingen, loste de jeugdige anarchist Coliin eenige schoten op hem. Drie weken later was Clemenceau hersteld; één kogel in een der longen kon echter niet worden verwijderd. Het zit er nog; en de Tijger is er 88 jaar mee gewordenl Een parlementslid in schulden. Kan het salaris van een parlements lid, dat tot over zijn ooren in de schulden steekt, in beslag worden genomen? De quaestie is voor de Eerste Kamer der Parijsche Rechtbank behandeld, daar verscheidene schuldeischers van den heer Puis, senator voor het de partement Tarn-et-Garonne, inbeslag neming eischten van de volledige par lementaire vergoeding van den Senator, zijnde 600.000 francs, precies het bedrag, dat deze hun schuldig is. De verdediger van den aldus be dreigden parlementariër stelde voor op slechts éen vijfde beslag te leggen, niet makkelijk iets laten ontrukken, dat ze eenmaal in handen hebben". „En toch houdt ze in 't geheel niet van hem", zei de zanger half' tegen zijn wil. „Ze voelt de banden, waar mede ze aan den zieken man geklonken is, als een drukkende last". „Ze rekent natuurlijk op de millioe- nen, waarom het haar van het begin af te doen is." „U hebt toch geen recht, zoo over haar te oordeelen. Misschien is het er haar meer om te doen, haar eer door een huwelijk met Basaroff weer her steld te zien." „Zeker ook dat. Vooral nu de millioenen niet anders dan door een echtverbintenis te verkrijgen zijn." „Ik heb toch medelijden met haar, want ik houd haar voor een zeer onge lukkige vrouw." „In hoeverre ze uw medelijden ver dient, zal de toekomst leeren. En daar ik u reeds zoo terloops voor haar heb gewaarschuwd, thans waarschuw ik u nogmaals met grooten nadruk. Blijft u deze vrouw uit den weg Gerold zoo -ver u maar kunt. Het kan vandaag of morgen van belang worden voor uw ge- heele toekomst, wanneer uw naam naast dien van mevrouw Hala Stablewska ge noemd zou worden," daar de heer Puis buiten zijn parle mentaire schadeloosstelling geen an dere bron van inkomsten heeft. De Rechtbank besliste echter dat er wel degelijk beslag kan worden ge legd op het totaal eener parlementaire vergoeding, en verklaarde des heeren Puis' klacht niet ontvankelijk. o Wolven in de buurt van Parijs, In het bosch van Chancilly zijn wolven gesignaleerd, een tijding, welke eenige beroering heeft veroor zaakt. Een bewoner van Pontarmé, 6 K.M. van Senlis verwijderd, heeft een houtvester er van in kennis gesteld, dat hij twee wolven is tegengekomen, die, toen zij hem zagen, halt hielden en daarna in het kreupelhout verdwe nen Denzelfden middag meldde een andere bewoner, dat hij eveneens een wolf had gezien en zelfs sporen inde sneeuw had waargenomen. Er is on middellijk een drijfjacht begonnen. Het is niet de eerste keer in dezen strengen winter, dat er in genoemde streek carnivoren zich doen gelden. Onlangs werd in een vrij afgezon derd gelegen schaapskooi van een boer uit Hérouval een waar bloedbad aan gericht. Twee en dertig schapen wer den dood gevonden. De schuldigen bleken ditmaal, naar het onderzoek uitwees, geen wolven te zijn, doch uitgehongerde honden, welker blaffen trouwens was gehoord. Bovendien zijn tal van wilde vogels boven de moerassen van het Oise- gebied gesignaleerd, o.a, zwanen van 2,20 M. vleugelwijdte (negen van deze dieren werden neergeschoten) en een reusachtige duikergans met het uiter lijk var een gier. o CHINA. Honger en pest. In de provincie Sjansi en Sjensi breidt de pest-epidemie zich uit. Het is zoowel aan Chineezen als aan buitenlanders verboden naar deze provincies te reizen. Gedurende de laatste zes maanden zijn in beide pro vincies meer dan elfduizend personen aan de pest en van den honger ge storven. Mijnhardt's Hoesttabletten. Doos 30 ct. Mijnhardt's Keelpijntabletten, 60 en 30 ct. Bij Apoth. en Drogisten. „Weest u niet bezorgd er zal niets gebeuren. Uw ernstige waarschu wing versta ik niet. Ze heeft toch tot op heden niets strafbaars gedaan?" „Dat weet ik niet. Het zou te vróëg zijn, over wat ik vermoed te praten. U weet thans alles, wat ik u had mede te deelen. Wilt u, dat ik verder naar Hilde Worner zoek?" „Hoe kunt u mij dat vragen Zei ik u niet, dat het voor mij een levens taak beteekent, haar te vinden „Het is me aangenaam, te hooren, dat u niet van plan bent veranderd. En wanneer u ze gevonden hebt, zult u haar dan het strafbare van haar wijze van handelen vergeven „Strafbaar? Was het niet een vrien denoffer, wat haar daartoe heeft ge bracht „Zonder twijfel. Niettemin heeft ze tegen de wet gehandeld. En voor ze als Hilde Worner uw vrouw kan wor den, zal ze voor het gericht haar schuld moeten betalen. Denkt u er maar eens ernstig over na, of u den moed zult hebben, een strafbaar meisje naar het altaar te voeren." „Ik neem aan, dat het niet uw plan is, mij te beleedigen, doctor?" „Lijkt het u een beleediging des te beter. Dan zullen wij ons bij dit ne ENGELAND. Een bekend Generaal overleden. Uit Kaapsrad wordt het overlijden gemeld van Sir John. Maxwell, die in den roerigen tijd van 1916 opperbe velhebber in Ierland was. Hij heeft medegevochten in den Zuid-Afrikaan- schen oorlog en voerde het commando over de Britsche troepen in Egypte in het begin van den grooten oorlog. Toen Paschen de opstand der Sinn Feiners uitbrak werd Sir John naar Ierland gezonden met de instructie, krachtige maatregelen te nemen. Hij deed een aantal Sinn Feiners execu- teeren, als gevolg waarvan wijlen John Redmond, de strijder voor Home Rule, een scherpen aanval op hem deed. Generaal Maxwell deed ook gravin Marckiewicz arresteeren. die den rebellen een schuilplaats bood. De generaal werd zeventig jaar oud. Zijn lijk zal naar Engeland worden overgebracht. De Prins verkoopt zijn paarden. De Prins van Wales heeft Zater dag onder ontzaglijke belangstelling van de zijde van het publiek te Lei- cester zijn geheelen stal met 12 ren paarden verkocht voor bijna 4000 guinjes (ongeveer 50.000 gulden). Zijn beste paard, waarmee hij verscheidene lange afstandsrennen heeft gewonnen, werd voor 700 guinjes verkocht. o DUlTSCHLAND. De oude ADAM. Zoo nu en dan Iaat de oude Adam, de geest van den „goeden ouden militairen tijd zich weer eens een keer. duchtig gelden. Zoo maakt de correspondent van het „Berl. Tag." te Munchen melding van de volgende gebeurtenis, welke einde Januari te Fürth moet hebben plaats gevonden. Het gold een inspectie van een af- deeling politietroepen. De inspectee- rende hoofdofficier, blijkbaar een aan hanger van de ouderwetsche dnl- methode, liet de afdeeling zóó lang in de houding staan, dat na afloop van de inspectie niet minder dan 33 manschappen en twee officieren naar het hospitaal gebracht moesten wor den met bevroren ooren, handen of voeten (het vroor dien dag sterk). Van twee patiënten moesten de teenen worden geamputeerd. De chefs van dezen fanatieken ma joor hadden blijkbaar een andere op vatting van discipline dan hijalthans. telige punt niet langer ophouden. Ik geloof, dat we elkaar nu maar goeden nacht moeten wenschen." „Nog niet. Er is nog veel, dat ik u zou willen vragen ook met betrek king tot mevrouw Stablewska Maar de detective was reeds opge staan. „Vanavond niet meer. Hoe mindei u' zich van nu af met het noodlot van deze vrouw bezig houdt, des te be-> ter zal het voor u zijn." Geróld maakte nu ook aanstalten om te vertrekken. Toen zij op de straat gekomen waren, zei hij; „Het is mij ge heel een raadsel. Is het niet het won derlijkste der wereld, dat ik juist met dezen Dr. Basaroff kennis moest ma ken Meussi glimlachte weer. „Toeval? Ik geloof, dat men het niet zoo kan noemen. Het was toch Dr. Basaroff zelf, die verzocht kennis met u te maken. En hij volgde *1 aarmee een heel beslist doel. Niet juist het doel, dat wij zochten, maar toch een, waar door zijn weg en onze weg tenslotte moesten samen komen. Wanneer u be slist van een gelukkig toeval wilt pra ten, beschouwt u mijn verschijning dan als zulk een. Al het verdere heeft Zich naar mijn meening zeer natuurlijk en eenige dagen na het gebeurde is een order afgekomen, waarbij verklaard wordt, dac het welzijn van den troep boven alle andere overwegingen moet gaan. Met de „Graf Zeppelin" opreis. De luchtschepenwerf te Friedrichs- hafen deelt mede, dat de start van de „Graf Zeppelin" voor zijn vlucht naar de Middellandsche Zee thans defini tief is vastgesteld op 26 Maart. Mocht het verbod om over een bepaald land van de Middellandsche Zee te vliegen blijven bestaan, dan zal dat land ver meden worden Men hoopt echter, dat men voor alle landen wel toe stemming zal krijgen. De voorloopige route is als volgt vastgesteld: Frank rijk (den Rhone-loop volgende). Cor sica. Italië (Rome), Griekenland, Kl.- Azië en de kust van Noord-Afrlka. Als Uw Handen ruw zijn of gespron gen en Uw Lippep^schraal en pijn lijk maar vooraf)ook bij brand- en snijwonden^-dntvellingen en allerlei huidvervydndingen Hel/#erzachl en ganaaat Zomertijd. De heer Braat heeft zijn 19 Nov. 1926 ingediend wetsontwerp tot intrek king der wet van 23 Maart 1918 betref fende den Zomertijd zoodanig gewij zigd, dat voorgesteld wordt, genoemde wet in te trekken met ingang van 7 Oct. 1929. De fiscale centralisatie. Toen de wetgever de vaststelling dei aanslagen in de plaatselijke inkom stenbelasting in handen legde van de inspecteurs der Rijksbelastingen, ter wijl de ontvangers der directe belastin gen voor de inning zouden zorgdragen beteekende dit voor de gemeente een bezuiniging op haar uitgaven. Zij toch had voor dezen dienst geen ambtenaren meer van noode. Zou het evenwei een bezuiniging zijn, dan moesten aan slagregeling en invordering even inten sief geschieden als vroeger, toen zij zelf deze zaken regelde. Ware dit niet zoo, dan zo ueen lichthart verminde- juist toegedragen." Dit was het laatste, wat Gerold de zen avond uit hem kon krijgen, en trots al de ophelderingen, die hem heden wa ren gedaan, was het hoofd van den zan ger vol van vragen, toen hij de een- zaamheid van zijn kamer opzocht. Toen de gravin Hohenwart uit den schouwburg kwam, hoorde ze van het meisje, dat juffrouw Sylvander direct naar haar kamer was gegaan en de deur ijchter zich had gesloten. „Wanneer ze reeds ter ruste gegaan is, wil ik haar niet meer storen, meen de de oude dame. „Het is te hopen, dat de hoofdpijn door den slaap over gaat." Maar toen de gezelschapsjuffrouw den volgenden morgen aan het ontbijt verscheen,, zag ze er zoo afgetobd, en aangedaan uit, dat de gravin haar toeriep: „Je moet ziek zijn, kind. Waar om ben je toch niet blijven 'liggen In ieder geval laat ik direct om een dokter telefoneeren." „Ik verzoek u, dat niet te doen gra vin. Wanneer mij werkelijk iets scheelt kan geen dokter me daarvan afhelpen; want het is geen lichamelijk lijden." iWotfl v.fVoM.1

Breskensche Courant | 1929 | | pagina 1