l u li L J Wftek-Menu. Gemengd Nieuws. H p k Koninklijke Nederl. Schouwburg te Qent. Zondag 24 Feb in middagvertooning De sprekende Aap. in avondvertooning: „De Millioenenbruid". Fransche Schouwburg te Qent Zondag 24 Feb. in middagvertooning Les Armaillis. PREDIKBEURTEN. Ned. Herv. Kerk. Zondag 24 Febr. 1920. Aardenburg v 10 u ds Barnouw Biervliet v 9.30 ds Vrijland! Breskens v 9 30 ds Keers n 1.30 Zondagschool n 5.30 u ds Keers Cadzand v 9 30 ds Visser Oroede v 9 30 ds van Griethuijsen Nieuwvliet n 2 u ds van Griethuijsen Schoondijke v 10 u ds Lolcama St. A ter M. v 9 30 ds Scholte Waterldk. n 2 u ds Vrijlandt. IJzendijke n 2 u ds Lolcama. Ev. Luth. Gem. Groede. vm 9.30 u ds Ouwerkerk vooral nu mogelijk, nu het zoolang duurt. Nu zooveel verwarring door een onzalige oppositie is gewekt Maar men staat toch een oogenblik paf over de argumenten, die men gebruikt. Het is alsof men NIETS leest en bestu deert en maar raak oordeelt en beslist ook al draagt men de grootste verant woordelijkheid. Het duidt er op dat raadsleden zich niet in bijzonderheden moeten begeven. Wij moeten ver trouwen stellen in wie geroepen zijn te leiden, vertrouwen in de regee ring, in het Rijksbureau voor Drink watervoorziening. Dat zijn toch waar lijk niet onze vijanden die het toeleg gen op onzen ondergang. Er moet een hartelijk samenwerken zijn tot den bloei en opbouw van ons gewest. IJzendijke heeft zich ernstig vergist Eerstens waarvoor was daar een spoed- eischende vergadering noodig? De Waterleiding Mij heeft geen voorstel aan de orde gesteld. Er moest slechts gepraat worden over het rapport der Commissie en in groote trekken na gegaan worden of de vertegenwoor digers der gemeenten daarmede accoord gingen, dan wel in sommige dingen dat niet deden. Dit zal nu in een latere vergadering nog geschieden. Maar besluiten te gaan nemen geheel tegen vroeger genomen besluiten in, alsof het een kleinigheid was, terwijl het grootste belang voor verre toe komst van Zeeuwsch-Vlaanderen er af hangt, is toch al te dwaas. En dan met welke argumentenl 7 Het Westland zou geen behoefte hebben aan een waterleiding. Weet men dan niet, dat eerstens het West- landsch water geheel anders van samenstelling is dan het Zeeuwsch- Vlaamsche? Maar wat meer zegt: In het Westland i s een waterleiding, gesticht geheel overeenkomstig de plannen van het Rijksbureau. De N. V. „Westlandsche Drinkwaterleiding Maatschappij'' is reeds sedert 1923 in exploitatie. Zij voorziet de gemeenten Monster, Naaldwijk, Wateringen, de Lier, Schipluiden, dus volop het West- land en de flnantieele uitkomsten over treffen ruimschoots de rentabiliteits- berekeningen door het Rijksbureau opgezet, hetgeen trouwens nog altijd het geval is geweest. Daarom verdient dit ook voor Zeeuwsch-Vlaanderen het volle vertrouwen, Voorts beweerde men in IJzendijke dat Middenstandswoningen zoo zwaar zouden getroffen worden, dewijl een flinke middenstandswoning f50 a f60 per jaar zou moeten betalen. Wie het rapport van de Commissie van Onder zoek leest, en dat is toch ook aan de raadsleden van IJzendijke toegezonden, leest daarin dat het HOOGSTE TA RIEF f52 is, veel en veel minder dan in de meeste plaatsen van Zeeland dus. Volgens destijds aan het Rijksbureau door de gemeentebesturen zelf ver strekte opgaven vallen in die hoogste klasse in Zeeuwsch-Vlaanderen gemid deld slechts drie woningen per 100. Verandering van het riolenstelsel werd er ook al als bezwaar genoemd. Er zijn echter honderden plattelands gemeenten, die wel waterleiding doch geen rioleerlng hebben. Dit feit logen straft de bewering dat verandering van het riolenstelsel door een waterleiding noodzakelijk is. Neen, neen, in IJzendijke is een schromelijke vergissing geweest. Even als liet dit is, wanneer men meent dat liet Oosten maar apart een waterlei ding hebben moet en het Westen aan zijn lot moet worden overgelaten, uni- dat het Oosten anders voor het Wes ten betaalt. Urooter kortzichtigheid is niet denkbaar. Niemand betaalt voor een ander. Wie betaaltrlij, clie water krijgt, betaalt het en aan een prijs bene den alie andere plaatsen in z.eeiand en West Brabant, waar Waterleiding is of komt. Dat blijit gelijk, ot h.t Wes ten er bij komt oi niet. Integendeel. Laat men het Westen schieten, dan krijgt men zoo goed als zeker géén con cessie voor een waterleiding van op grond van de desbetretiende pro vinciale verordening, maar zeker ook geen risicogarantie van het Kijk en de Provincie. Deze zorgen er voor dat de gemeentetinancièn NlEi kunnen wor den aangetast. Wilt Oij een waterlei ding op eigen houtje, zonder 's Kijks garantie, dan, ja uan zouden de Raden onverantwoordelijk handelen, want dan is het zeker, dat de gemeentefinancièii getroflen worden en dat de niet water afnemers door hun belastingbiljet aan zienlijk zouden moeten bijbetalen en de tarieyen veel hooger zouden zijn. Im mers men wil daar in het Oosten dan ook nog de verplichting tot aansluiting binnen zekeren alstand van 4de hooiu leiding laten vervallen. Dat kan immers niet! Men doet alsof er allerlei buiten nissigheden van Zeeuwsch-Vlaanderen worden gevraagd en het is alles gelijk het overal is; alleen zijn de tarieven wat GOEDKOÜRER nog. Inderdaad zijn deze LAAü. Wij kunnen daar later nog wel eens over schrijven. Laat het Westen nu toonen de truc van sommigen in het Oosten te door zien, die hun land aan zijn lot willen overlaten, want menscheiijkerwijze ge sproken krijgt Westelijk Vlaanderen nooit waterleiding, als het niet met het Oosten samengaat. Als één man moes ten dan ook de raadsleden van alle ge meenten, ook van die, welke nog geen aandeelhoudster zijn, zich per request tot de commissarissen der Maatschappij en tot de autoriteiten wenden om dien ramp voor Westelijk Zeeuwsch-Vlaan deren af te wenden. In Axel richtten sommigen een comité op om tot ontbinding der Maatschappij te ageeren. Men wil volgens de kranten zelfs de kiezers laten beslissen. Waar zelfs zooveel intellectueele personen niet op de hoogte zijn en zelfs, gelijk blijkt uit de dwaze en absoluut onware redenee ringen in sommige Raden, er raads leden zijn, die er niets van begrijpen, welke waarde kan er dan gehecht worden aan een request van kiezers als zoodanig 7 Laten de raden zelf, laten menschen van invloed, die zich op de hoogte gesteld hebben en het wel meenen met ons volk en land, zich toch in krachtige requesten ver eenigen tot de maatschappij om spoe digst door te werken en aan den Raad van Terneuzen vragen nu einde lijk zijn besluit te nemen tot deelne ming in de geldleening en wijziging zijner bouwverordening. Dan zal Ter- neuzen, erkennende gedwaald te heb ben toen zijn besluit om tot ontbin ding aan te sturen, genomen werd, de dank van heel Zeeuwsch-Vlaanderen in de toekomst krijgen en waarlijk toonen bestemd te zijn de belang rijkste en invloedrijkste, leiding ge vende positie onder de gemeenten van Zeeuwsch-Vlaanderen niet alleen te willen, maar ook te kunnen innemen. Tot onze blijdschap hooren wij dat er ook comités in wording zijn tegen het heilloos streven van enkele onte vredenen in Axel, die niet overtuigd WILLEN zijn en vergiftigd met achter docht en wantrouwen, de eer aantas ten soms van personen die tientallen van jaren hun beste krachten belan geloos voor Zeeuwsch-Vlaanderen gaven en dus zeker alle vertrouwen verdienen. Als één man moest een edel denkend volk daartegen prote steeren. Zeeuwsch-Vlaanderen vooruit, dat zij de leuze. De pogingen daartoe eenparig gesteund, nu na veel jaren van studie en onderzoek en harden arbeid van de beste deskundigen op dit gebied alles voor den bouw gereed Er is ook nog zoo iets vaii goede trouw in de wereld. Als 20 menschen met elkaar een overeenkomst sluiten om iets te doen, dan is het toch mis, wanneer dan een of meer zich daaraan onttrekken willen, als het op de uitvoe ring aankomt. Is het zoo onder men schen, wjaarom dan niet bij openbare lichamen als gemeenten? Daarin stel den de regeering en de autoriteiten, de Kanretleden en de Staten nog meer hun ventrouwen bij het nemen van hun maatregelen en besluiten. Daarop ver trouwde ook de Raad van Commissa rissen der Maatschappij en zij mocht dat immers terecht doen Men kent iii ons wel van Noord-Nederland dooi de breede Schelde gescheiden strook gronds toch ook nog wel de degelijk heid en soliditeit van het Nederlandsch karakter, dat zich houdt aan 't gegeven woord? Juist door den schijn dat niet te begrijpen en door den schijn aan te nemen zoo weinig ernstig de zaken van zulk een enorme beteekenis te begrij pen, gelijk blijkt uit de aangevoerde argumenten van opposanten, maakt ons volk in Nederland zoo'n jammen in druk. Wij nemen dat weg, wanneer wij inet geestdrift erkennen te dwalen en vol vertrouwen en met Vlaamsche op gewektheid en geestdriit ons te geven voor de groote zaak en dan zal men verstomd er over staan hoe spoedig de verdere moeilijkheden zullen overwon nen zijn. Wie vat andermaal de koe bij de hoorns om de commissarissen in hun moeilijken arbeid te steunen Er zijn flinke mannen in Westelijk Zeeuwsch- Vlaanderen genoeg, onder landbouw en tuinbouw, in gemeentebesturen, inge nieurs, industrieelen. Zeeuwsch-Vlaanderen vooruit door de Zeeuwsch-Vlaamsche Waterleiding LIS. BRESKENS. De lezers worden verwezen naar achterstaande advertentièn a. betreffende de dienstregeling der booten b. betreffende het openen eener bioscoop in het gebouw Sumajo. Reeds de geheele week drijven groote ijsschotsen door de Schelde naar de Noordzee. Een bijzonder mooi gezicht is het, vooral als de zon schijnt zooals gisteren, deze vlug gene langzaam te zien voorbijgaan. Velen uit andere gemeenten komen een kijkje nemen naar dit zelden voorkomende natuurverschijnsel. Indien, zooals is te verwachten, de dooi ingaat, zal de vaart door het dan loskomende ijs, zeker eenigen tijd geheel gestremd zijn. Als men een ijsfeest hebben wil, maar er bestaat geen ijsclub, dan hangt het meestal van het initiatief van enkelen af, of het feest zal doorgaan en slagen. Dat bleek Ook deze week in onze gemeente. Er is feest geweest en het is goed geslaagd ook Eigenlijk loopt het bijna steeds be- ber, als er geen officieel comité is. De voorbereidingen enz. nemen dan in den regel zooveel tijd in bêslag, dat de dooi is ingevallen, voor de dag is be paald. Het was dus Woensdag feest. Scho len, particulieren kregen of namen vrijaf en zoo droeg het ijsdek van de oude Fortvesten ongeveer 1000 menschen, die van de echte ijspret hebben ge noten. Natuurlijk ontbraken de wedstrijden niet. De uitslagen hiervan luiden le prijs ringrijden H. de Bare, 2e prijs Fr. v. d. Broecke, 3e prijs Konink N. Sluis. le prijs schoontijden A. Verschelling, 2e prijs M. v. d. Linde, le prijs hardloopen op klompen, A. Riteco N. Sluis, 2e prijs Iz. Visser Dz. Een woord van dank aan degenen, die de feestelijkheden hebben georga niseerd, is zeker niet misplaatst. Door de zware ijsgang welke hier nog steeds op de Schelde aan wezig is heeft de Provinciale Boot al veel last ondervonden. Zoo is vanaf Zondag de dienst Breskens-Vlissingen bijna geen vaste dienst meer geweest. Zoo kwamen Maandag en Dinsdag 2 booten per dag. Woensdag ging het iets beter met 3 booten. Vanaf Donderdag is de dienst met 5 booten per dag onderhouden. Donderdagmorgen 8 uur kwam een schroefboot die te 8.20 weer moest vertrekken. Bij aankomst aan de pon ton is ze een weinig te ver door gevaren, zoodat zij vast in het ijs kwam te zitten en pas te 10 15 van hier kon vertrekken. Gisteren kwam alhier binnenval len de zee-tjalk „Broedertrouw" van Groningen, die het op de Schelde met de ijsgang niet kon uithouden. Ze zal hier blijven liggen, tot de zee weer eenigszins bevaarbaar is. MIJNHARDT'S Hoofdpijn Tabletten 60ct Kiespijn-Tabletten 60 ct Laxeer-Tabletten 60 ct Zenuw-Tabletten 75 ct 1 Maag-Tabletten 75 ct Bij Apoth. en Drogisten AARDENBURG. Menigeen zal zich, en terecht ge- ergerd hebben toen de nota over de de maand Januari van het verbruikte gas gepresenteerd werd, en bleek.dat het Dagelijksch bestuur de prijs van het gas, dat, voor de overname door de gemeente, nog van de Mabeg be trokken was, zonder daarvan kennis te geven weder verhoogd was tot 14 ct. Volgens de in Juli LI. ingetreden nieuwe tariefsregeling kreeg men plm. 50pCt voor 14 en de rest voor 9 cent per M3. Welke verrassingen zal ons de gemeente-exploitatie nog brengen? SCHOONDIJKE. Maandag had de jaarvergadering plaats van de Muziekvereeniging alhier: Uit de rekening bleek een overschot van f 98.12, De heerer J. I. van Male en I. H. Zonnevijlle werden als bestuurslid herkozen. De begrooting werd opgemaakt tot een bedrag van f 630. Voorts had de gewone uitloting plaats van 10 aandeelen in de aflos sing voor de tenc. Getrokken werden de nummers 53, 81, 119, 108, 153, 143, 174, 155, 94 en 195. Donderdag had het concert van bovengenoemde vereeniging plaats, dat niet zeer talrijk was bezocht. Desniettegenstaande werd het pro gramma onder leiding van den heer A. Dobbelaere uitstekend opgevoerd. Vooral de „Suite Oriëntale", dat veel van dè muzikale krachten vergde, viel zeer in den smaak. De heer J. Hennekeij gaf een solo- nummer geaccompagneerd buiten het programma. De fantaisie sur le Carneval de Venise voor Saxophon-Alto door den heer J. W. P. de Zwart verwierf een welver diend hartelijk applaus. Het blijspel „De Luitenant en zijn oppasser", gespeeld door leden van het gezelschap bracht de lachspieren danig in beweging, terwijl ten slotte enkele amateurs een voordracht ten beste gaven, Na afloop volgde een gezellig bal. o Dr. Borms in Z.-Vlaanderen' De bekende Belgische Dr. Borms spreekt op 22 dezer te Ter Neuzen, op 26 Februari te H u I s t en op 27 Februari te Sas van Gent. o De onbevredigende toestand in Zeeuwsch-Vlaanderen. Blijkens het voorloopig verslag van de afdeelingen der Eerste Kamer over de begrooting van binnenlandsche zaken en landbouw wenschten sommige leden met aandrang de aandacht der regeering te vestigen op den onbe- vredigenden toestand in Zeeuwsch- Vlaanderen. De economische toestand aldaar is in de laatste jaren zeer slecht en verleden jaar moest de regeering op ruime schaal helpen door subsidies voor werkverschaffing en zoo voort. Tijdelijke maatregelen kunnen hier echter niet baten de toestand moet blijvend worden verbeterd. Bij Griep en Gevatte koude Sanapirin-tabletten, Buisje 7jb-40z5 ct Bij Hoesten .jen"öronchitis Anga siroop Flacons van f 1,- en f 1 75 Bij Apoth. en Drogisten. Hoogwatergetij Breskens. DAGEN I Zaterdag 23 Feb. 12.42 1.06 Zondag 24 1 25 1.49 Maandag 25 2.06 2.40 Dinsdag 26 2.47 3.U Volle Maan Zaterdag 23 Fibruari nm. 7.18 L:cht op voor Rijwiel»!» efi, (waaronder zijn begrepen wagens, karren, enz.) Zaterdag 23 Feb. nam. 5.58 Zondag 24 5 59 Maandag 25 6.00 Dinsdag 26 6.02 Móórd óp den jongen Doheny. Doheny Jr., de Zoon vatl den beken den pietroleumkoning, Edward Doheny is door zijn particulieren secretaris, Hugh Plunkett, doodgeschoten, Deze pleegde hierna zelfmoord. De jonge Doheny had sedert kort vrijwel het geheele beheer der groote petroleum- belangen van zijn vader overgenomen, die zich nog betrekkelijk kort geleden voor den rechter Had te verantwoorden in verband niet de petroieumschandales van Teapot Dome. Bij de lijkschou wing verklaarden getuigen, uat Flun- kett waarschijnlijk plotseling krankzin nig was geworden, toen hij Doheny, jr., die voor zijn beschermer doorging I doodschoot. Riunketts zenuwen waren reeds sedert verscheidene maanden in de war en Dohenly iiad hem in zijn huis opgenomen en een geneesheer)] ontboden, toen bleek, dat Elunkettt ernstig overspannen was. Toen de dok ter kwam, kwam Plunkett lieni bij de deur vau Uuhcnly's slaapvertrek tege moet en verzocht hem vriendelijk bin nen te komen, doch zich oinkeerende, sloeg hij de deur dicht en joeg zich direct daarna een kogel door het hootd. De politie vond Dohenly later, het hoofd met een kogel dooiboord. Edward Dohenly, die thans 73 jaar oud is, ligt, tengevolge van den schok, dien de dood van zijn eenigen zoon heeft veroorzaakt, te Los Angelos ern stig ziek. Men vreest dat hij dit ver--j lies, dat ook een eind maakt aan zijn droom, dat zijn zoon zijn overheer- schende positie ill de petroleuinwereld zou handhaven, niet zal overleven. Oude tramkaartjes. Er schijnt indertijd een sprookjes- verhaal de ronde te hebben gedaan, dat, wie een millioen tramkaartjes hadl vergaard, daarvoor in ruil bij de Am- sterdamsche tramdirectie een invalide- wagentje of een ruststoel voor zieke kinderen kon krijgen. Ook werd wel verteld, dat niet de tramdirectie, maar een firma in Amsterdam, dien ruststoel beschikbaar stelde, als iemand een millioen tramkaartjes kon toontn. Dit verhaal werd grif verspreid, velen begonnen te sparen, en in Am sterdam bestaat een energiek gezin, dat een millioen tramkaartjes bijeen heeft gebracht. Nu zit men met het millioen en vraagtWaar staat nu die ruststoel voor het invalide kind be schikbaar 7 „Wij weten van niets", verklaart de tramdirectie. „Er is nooit sprake ge weest, voor zoover ons bekend, van de mogelijkheid, op deze manier te kunnen weldoen". De tramdirectie heeft al herhaalde lijk tevergeefs getracht, te weten te komen, wie dit praatje de wereld heelt j ingezonden. Ook de firma in quaestie weet van niets. Zoodat dit naarstig verzamelde mil- lioentje wel tot confetti zal moeten worden verstrooid en den wind prijs- gegeven. Echtscheiding op bevel. De cavalerie oflicier Smirnow te Ho- mel (Wit Rusland;, een .communist, kreeg van het bestuur van de commu nistische organisatie bevel, zich te la ten scheiden van zijn vrouw, omdat zij eenfasciste is. Zij ontkende de juistheid van deze beschuldiging, maar de partij bleef op haar eisch staan en Smirnow moest, ondanks zijn liefde tot zijn vrouw, gehoorzamen. Hij zond haar een brief, waarin hij het geval uit eenzette en schreef, dat hij als soldaat en communist gewend is te gehoorza men. De ongelukkige vrouw wendde zich tot de partijoverlieid, inaar werd afgewezen. 1 oen heeft zij haar man doodgeschoten en daarna zelfmoord ge pleegd. Voor haar clood schreef zij een briet aan den bekenden bolsjewisu-j schen leider Jaroslawsky, waarin zij hem bezwoer in de toekomst derge lijke bevelen onmogelijk te maken om niet nog meer gezinnen ongelukkig te maken. De waarheidlievende man. Te Londen, in Ontario, loofde dezer dagen een predikant in een evangeli sche bijeenkomst een prijs van tien dollar uit voor hem of haar, in de con gregatie aanwezig, die nog nooit een leugen had gezegd. Kort daarop meld de zich een inwoner van het stadje aan, die onder eede betuigde, dat hij in zijn geheele leven zich nooit aan een leugen had schuldig gemaakt. De predikant kon toen niet anders doen dan zijn parochielid gelooven, doch dit kreeg den uitgeloofden prijs niet* omdat de predikant niet genoeg geld in zijn bezit had Dit verhaal stond in een zeer be trouwbare Engelsche courant, Een prins in armoede gestorven. Volgens de Berliner Zcitung »m Mittag is tijdens het vervoer naar het stedelijk ziekenhuis te Wuhlgarten prins Alexander van Hohenlohe-Oehringen, die dakloos en zonder middelen was, plotseling overleden. De prins had se dert ongeveer vijf maanden onderdak gevonden bij een restaurateur in de kal rui: M Gr IK U3|3 l JEA3 P" UEA Wij ons tor oor por Inlic

Breskensche Courant | 1929 | | pagina 2