ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCHVLAANEEREN Een vriendenoffer. PtitoI tij Zeeuwsch-Vlaandeien veoni1. Buitenland. FEUILLETON Binnenland. Gewestelijk Nieuws BRESKENSSCHE COURANT VERSCHIJNT WOENSDAGS EN ZATERDAGS IN ALLE PLAATSEN VAN ZEEUWSCH-VLAANDEREN Abonnementsprijs p. 3 maanden f I.2E franco p. post f 1,40 A d v e r t e n 11 e p r li t v e n i 5 regels 75 cent Elke regel meer 15 cent ingez. Mected. 30 ct. p. regel. Drukker-Uitgever J. C. LE BLEU voorbeen e. boom- bliek BRESKENS p«#gro Abonnements-Advertentles zeer billijk tarief Advertenties worden aangenomen tot u 11 e r f Je Dinsdag- en Vrijdagmiddag 1 uur S7e Jaargang Zaterdag 23 Februari 1929 Nummer 3407 GRATIS verzekering gulden bij levens- jii gld. bij dood gld. bfl verlies pft gld. bij ver- e gld. bij ver- a» gld. bij ver- ja gld. bij verlies voor de abonné'a tegen Vyf] lange ongeschikt- JlJIj door 7h vaneen hij lies van een 4[| lies van een xh lies van een lij van eiken ongelukken voor: heid tot werken. een ongeluk. IV hand of voet. oog. duim. "V wijsvinger. ■- anderen.vinger. De risico van bovenstaande verzekering is herverzekerd btj de Ongevallen-Verzekering-Maatschappij .Fatum" te 's-Gravenhage. AMERIKA. Brand in een onder- grondtrein. Dinsdagavond brak in een onder- grondtrein te New York, dicht bij het Hudson River Station, op ongeveer 200 M. van den oever brand uit. De brand ontstond tengevolge van kort sluiting, waardoor de bestuurder no- middellijk gedood werd. De trein was met eenige duizenden menschen bezet. In den voorsten wagen bemerkte men plotseling rook. A angezien de deuren van de New Yorksche ondergrond-wa gens automatisch sluiten, konden de passagiers niet uit den trein wegko men. Er ontstond een paniek en in het ontzettende gedrang liepen vele personen ernstige verwondingen op. Al le ruiten werden ingeslagen, ten einde, lucht in de wagens te brengen,, die meer en meer gevuld raakten met een verstikkende» rook. Toen eindelijk een liulpbrigade met licht kwam, konden de deuren geopend worden en kom den de passagiers zich naar het naast bij gelegen station begeven. Vele ge wonden moesten echter op draagbaren worden weggebracht. Ongeveer 50 per sonen moesten in een ziekenhuis wor den opgenomen. In totaal zijn ongeveer 150 personen in het gedrang gewond of door den rook vergiftigd. Zes ge wonden verkeeren in levensgevaar. In tegenstelling tot de officieele me- dedeelingen, die van kortsluiting spre ken, verklaren ooggetuigen, dat op de baan hout in brand was gestoken. De bestuurder had voor het vuur niet ge stopt, maar had getracht met den trein over het vuur heen te rijden. Daarbij was de eerste wagen in brand geraakt. Niet minder dan 1500 menschen waren gedurende anderhalf uur in de met rook gevulde wagens opgesloten. Uit New York wordt nader ge meld dat het aaantal bij den brand ge wonde personen meer dan 300 be-i draagt. In het Sint Vincent-hospitaal dat het dichtst bij den ingang van den tunnel ligt, zijn reeds 250 gewonden binnengebracht. Omnibussen moesten worden gerequireerd voor het vervoer der gewonden, omdat er geen vo'I-i doende ambulance-auto's waren. President Hoover's eetlust. Het is in Amerika algemeen bekend, dat de verkozen president, Hoover, al tijd een stevigen eetlust heeft gehad. 36. Roman van Lothar Brenckendorff. Enkele weloverwogen opmerkingen Waren mij voldoende, om uit zijn ant woorden vast te stellen, dat deze deel neming niet alleen een liefhebberij in interessante justitiezaken was, maar dat hier ook persoonlijke belangen moes ten meepraten. En hiermede hebt u de verklaring, waarom ik den omgang; wenschte voort te zetten." „ik heb dit daar niet uit begrepen. Maar waarom hebt u mij daar niets van gezegd „Daar u dan misschien alles zou hebben bedorven. U bent nu eenmaal niet voor detective in de wieg gelegd. „En verder U Vondt uw vermoe dens bevestigd ,l,Ja. Met ieder bezoek kreeg ik1 meer en meer de overtuiging, dat er een of andere samenhang bestond,, Waarover ik het aanvankelijk nog niet met mezelf eens was, Want ik moest Maar te oordeelen naar zijn ontbijt- menu, dat opgezag van den correspon dent te Miami van de „New York E- vening World" wordt gegeven, zal hij zich toch hebben te matigen, wanneer hij eenmaal in de handen van de ge- neesheeren van het Witte Huis is ge vallen. Volgens dien correspondent be stond een dezer dagen Hoover's ont bijt uit: een heelc „gapefruit", een bordvol schaapshaché, een ferme portie roereieren met spek, zes worstjes, kof fie, geroosterd brood, en „enkele an dere ingrediënten". Het publiek be hoeft, zoo merkt het blad op, overigens niet bezorgd te zijn, want de president betaalt zijn eigen eten. o DUITSCHLAND. Weiger geen vlammetje. lit een stadje in Saksen vroeg iemand onlands op straat een rookenden voor bijganger om een vlammetje ten einde zijn sigaar aan te steken. Op bruuske manier werd dit verzoek geweigerd. De verzoeker stelde een vervolging in we gens beleediging en kreeg voor de rechtbank gelijk. Het hof te Dresden bleek er echtei anders over te denken; het overwoog dat een dergelijke weigering onbeleefd genoemd kan wórden, maar op zich zelf toch geen beleediging vormt, zoodat de rooker, die een vlammetje had gewei gerd, vrij uit ging. ENGELAND. Bijna hondeidzeventig politie agenten in één jaar ontslagen. Het is thans geen geheim meer, dat bij de Engelsche politie, van wie zoo lang de roep van onkreukbaarheid uit ging, corruptieve elementen zitten De processen, die het afgeloopen jaar en dezer dagen gevoerd zijn, hebben dui delijk aan het licht gebracht, dat er zoo een en ander gebeurd is, dat het dag licht schuwt. Toch zal het voor den buitenstaander nog een verrassing zijn te vernemen, dat in het afgeloopem jaar in Engeland en Wales niet min der dan 47 politie-agenten zijn ontsla gen en 122 werd aangezegd, huil ontslag te vragen. Dit wordt geopen baard in het jaarverslag van Sir Leo nard Dunning, den Engelschen „in spector of constabulary", dat deze week als Witboek verschenen is. zeer voorzichtig te werk gaan, om niet 'door mijn belangstelling argwaan bij den man op te wekken. Dat hij eens spreken zou, wist ik. ik wist, dat hij met iets rondliep, wat hem drukte en dat hij niemand had, waarvoor hij zijn hart kon uitstorten. Bij dergelijke men schen is dikwijls slechts een geschikte stoot op den juisten tijd noodig, om het hart te laten overvloeien. Ik deed dus alleen mijn best, zijn vertrouwen te winnen en heden kreeg ik het be wijs, dat het me gelukte. We hadden geheel in het algemeen over vrouwen en vrouwenliefde gesproken, toen hij plotseling over zijn eigen ervaringen met het vrouwelijk geslacht begon te vertellen. Wat hij zeide, was een hym ne, een juichend lied, niet over me vrouw Hala Stablewska, maat wan neer ik het zoo mag uitdrukken over haar voorgangster. Dat meisje schijnt zich door de grootste zelfverlooche ning voor hem te hebben opgeofferd. Ze deelde niet alleen ter wille van hem zijn revolutionnaire i deeën, maar ze ver brak ook ter wille van hem alle ban den met haar ouderlijk huis. Hij had haar aangeboden, haar té trouwen, maar ze sloeg het af, daar hij, zooalè zij wenschte, zich alleen voor zijn groote zaak moest geven. Dat 'was natuurlijk Posterijen een goed zaakje. in liet Lagerhuis heeft de posimees- ter-generaal Dinsdagmiddag meege deeld, dat zijn departement in het af geloopen jaar een winst heeft gemaakt van rond 8.500.(100 pond sterling. u FRANKRIJK. Aanslag op den Poolsch consul-ge. e, aal te Pa ijs. Ec-n Pool hee t een aanslag gepleegd op den consul-generaal van Polen, Kawolski-Santani, die een voor hem bestemden messteek kon ontwijken. De aanvaller werd aangehouden en be kende. DE ZOMERTIJD. Het Staatsblad no. 16 bevat het Kon. besluit van den 29sten Januari, bedoeld in artikel 1 der wet van 23 Juli 1903 (Stbld. no. 236). Daarbij is be paald, dat in 1929 de vervroeging met één uur van den wettelijken tijd, zal aanvangen Woensdag 15 Mei en zal eindigen Zondag 6 October. Uitgeputte wilde zwanen. Dinsdagmiddag vertoonden zich boven het z.g. Diep te Amsterdam- Oost drie wilde zwanen, die, te oor deelen naar den moeizamen vleugel slag, geheel uitgeput waren. Twee vogels wisten de Zuiderzee nog te bereiken, waar ze ongetwijfeld een welkome buit voor de zich daar op houdende jagers geweest zullen zijn. De derde bracht het met verder dan het riet en bleef daar hulpeloos zitten. Nu ontstond een ware „zwanen-rush". De vogel, die geen weerstand meer bood, werd als buit weggevoerd. Invaiiditeits- en ouderdomswet. Op 1 Januari 1929 werden 11.583 weduwenrenten en 10.669 weezen- renten krachtens de Invaliditeitswet genoten, terwijl op genoemden datum krachtens art. 373 dier wet 70.122 personen in het genot verkeerden van een als vrucht hunner verzekering verkregen ouderdomsrente van drie gulden per week. Voorts genoten 23.06-1 personen een invaliditeitsrente als bedoeld in art. 71 dier wet. een overdreven iets, maar dat strekt haar tot eer, want deze Dr. tlasarofi is een millionnair, die verstandig ge noeg was, het van zijn vader geërfd vermogen niet in Rusland uit te zetten maar tijdig bij Duitsclie banken te be leggen." „Heel mooi maar dat meisje, waarvan u spreekt, heeft voor ons toch niet het minste belang?" „Meent u Ik heb daarover een an dere meening. Want het was hetzelf de meisje, dat onder den naam van Hilde Worner voor weken den dolk van een sluipmoordenaar ten offer viel." „Och is het mogelijk En ook dal heeft Dr. Basaroff u verteld „Niet zoo zonder meer. Hij vertelde me alleen, dat hij die onbaatzuchtige- vriendin, wier naam hij niet noemde, eens, toen dringende gronden hem toi het wagen van zijn terugkeer naar Rus land dwongen, in Zwitserland moést achterlaten. Ze kon hem niet vergezel len,, daar ze reeds verbannen was en bij een overschrijden der grenzen in de gevangenis zou zijn geworpen. Nu trof het noodlot tenminste alleen hem. Hij werd in weerwil van zijn valsche pas herkend, gearresteerd en zonder^ jrfoces naar Siberië Verbannen. H<£ gelukte zijn vrienden, daarvan een bericht aan Krachtens de vrijwillige verzekering geregeld in de ouderdomswet. 1919, waren op vorengenoemden datum 129.582 personen in het genot van een als vrucht hunner verzekering verkregen ouderdomsrente van drie gulden per week. HET HELLEGAT. Het Belgisrche nationale comité ter vèrdedigihg van de binnenvaart, heeft een open brief gezonden aan den minister van büitenlandsche zaken, den heer Hymnns, waarin diens aandacht gevestigd wordt op de onhoudbaar gehceten toestand, die thans in het Hellegat heerscht en die aanleiding gaf tot stranding in de week van 28 Januari tot 5 Februari van zes schepen. Bij laag tij bedroeg de diepte der vaargeul nog slechts anderhalven M. Verder wordt in den brief het in de Nieuwe Rotte.rdamsche Courant van 5 dezer verschenen stuk betreffende de strandingen in het Hellegat in strijd met de waarheid genoemd en wordt gevraagd, dat een commissie, waarin België is vertegenwoordigd, ter plaatse een onpartijdig en grondig onderzoek zal instellen. Het comité verwacht van den minister van buitenlandsche zaken, dat. zijn departement op kracht dadige wijze zal tusschenbeide komen, opdat afdoende maatregelen worden getroffen, teneinde dezen belangrijken vaarweg, die Nederland ingevolge de bepalingen der verdragen in goeden staat moet houden, voor een ramp te behoeden. Allereerst door zijn komende Water leiding. De drinkwaterleiding is noodig voor het Oosten. Zij is het niet minder voor het Westen. Niet minder. Im mers ook daar ontwikkelt zich met name in Breskens een mooie, zeer aibeid gevende industrie. Van Melle's industrie brengt wel vaart voor arbeidskring, voor midden stand. Zij kan zich uitnemend ont wikkelen. Maar dit eischt deugdelijk drinkwater. Het Westen heeft meer het meisje te doen toekomen, en haai liefde toonde zicli nu in een helder licht. Ze besloot, den man, op wien ze schijnbaar al haar zinnen had gezet, ten koste van alles, al was het ook haar eigen leven, te bevrijden. Maai ze moest zich valsche of vreemde pa pieren verschaffen, om over de grens te kunnen komen en liet gelukte haar, een vriendin tot overgave van haar naam te bewegen. Begint u nu einde lijk het verband te begrijpen „Ja, deze dwaze vriendin was Hilde" Dr. Meussi knikte. „En het ging niet alleen om verwis seling van de papieren, maar de beide meisjes hielden het voor het bereiken van hun doel voor noodzakelijk, ook van naam te verwisselen. Om dit te kun nen doen zonder gevaar van ontdek king, moest Hilde Worner natuurlijk haar toenmalige verblijfplaats verlaten en ergens heen vluchten, waar ze niet bang voor ontdekking behoefde te zijn. Basaroff zelfweet niet, wat er van haar is geworden. Hij hoorde alleen, dat ze een betrekking als gezelschapsjuffrouw op een Oostenrijksche buitenplaats aan genomen had. Zooals van zelf spreekl ondei den valschen naam, dien wij nu gelukkig kennen." „Is het die, djen u noemde? Chrisan- en meer neiging naar de veeteelt. Groede en andere plaatsen verwierven op dit gebied zich reeds een uitste kenden naam. Wil men die op zijn best ontwikkelen dan is voor ons vee noodig uitremend drinkwater. Niet brak, maar zoet. vrij van schadelijke bestanddeelen. De zuivelindustiic deed in hei Wes ten haar intrede. Te Aardenburg reeds. Men denkt er over te ljzendijke. Maar het water? Hoe kan zich die industrie naar wcr.sch ontwikkelen zonder drink waterleiding! Daarvoor is immers het vooihanden zijnd water niet eerste klas, zooal niet geheel ondeugdelijk. De tuinbouw in het Westland doet het zonder wateileiding, zeggen som migen. Is er geen verschil tusschen Westland en Westelijk Zeeuwsch- Vlaandcren wat liet water betreft? Is in het Westland dan ook het water brak of zout? Immers neen. De algemeene ontwikkeling van Westelijk Zeeuwsch-Vlaanderen eischt even hard als die van Oostelijk een Drinkwaterleiding. Dwaas wie het ontkent! Tijdver spillen de nuttigheid en noodzakelijk heid daarvan nu in 1929, na zooveel ervaringen, nog aan te toonen. Maar toch er dreigt ernstig gevaar. Het Westen kwam wat achteraan. Zelfs al ging het initiatief tot het stich ten der Zeeuw sch-VIaamsche Water leiding van Burgemeesters uit het Westen uit, van mannen als Van Zuyen, Hendrikse, Erasmus, Bleiker. Echte Cadzantenaren met vooruitzien- den blik, met een warm hart voor de belangen van hun streek. Zeker, het waakzame Oostburg, het nijvere Sluis, het zich zoo in bloeiende vooruitgang verheugende Breskens, het dappere dappere Waterlandkerkje, het landelijk Biervliet en het openhartig IJzendijke sloten zich aan. Maar de rest. Zij moet nog komen. Zij zal natuurlijk komen. Daarvoor heeft men ook daar een te open oog voor de belangen van de toekomst. Ook daar weet men wel dat men niet voor zich ze|f, noch veer z ij n leeftijd, maar voor de ontw-ikkclende toekomst zijner gemeente en landstreek regeeren en dus maatregelen nemen moet. Zij moet echter Nlj komen, THANS moeten de gemeenten Van geheel het Westen zich aaneensluiten en krachtig optreden ter spoedigste bereiking van het doel: Een flinke Zeeuwsch- Vlaamsche Waterleiding. Ook IJzendijke. Daar heeft men zich vergist. Vergissen is menschelijk en der, wanneer ik me niet vergis „Sylvander Elwine Sylvander. ik had dien in Zurich als den naam van haar vriendin vernomen, met wie ze bijna onafscheidelijk verbonden was ge weest. En daar ik beslist zekerheid moest hebben, liet ik me dien naam in den loop van ons gesprek ontvallen. De eerste indruk op hem was natuurlijk een geweldige ontroering; maar ik had me reeds vooi bereid op een waarschijn lijke opheldering, en hij was met zijn vertrouwelijke mededcélingen reeds te ver gegaan, dan dat 't op 't prijsgeven van dit laatste geheim nog bijzonder zou knunen aankomen. Hij bevestigde dus, dat deze Elwnie Sylvander zijn vriendin geweest was, 'n dochter van een dominee in Kurland, die haar vader verlaten had, om hem te volgen. On der den valschen naain van Hilde Wor ner kwam ze ongedeerd naar Rusland* en met behulp van de rijkelijke geld middelen, waarover zij de vrije beschik king gekregen had, moest zij het bc- vrijdingswerk doorzetten. „Maar die Hilde Worner was pas een jaar geleden uit Moskou naar hier gekomen en Basaroff leeft reeds jaren in Weenen. Heeft ze hem dan niet ver gezeld (Wordt vyvoigrLJ

Breskensche Courant | 1929 | | pagina 1