Melkoorlog! Ingezonden. Dammen. Rechtszaken. BRESKENS. Gisterenavond werd in het gebouw „Sumajo" alhier de film afgedraaid over de doelmatige voeding der Maggis producten. Daarna werd nog een film gegeven over de ïjssport in Zwitser land. Ondanks het gure weer was de zaal tamelijk goed bezocht. Wij raden een ieder aan deze in teressante film te gaan bezichtigen. Maandagmorgen kwam de fabrieks arbeidster M. van de Nieuwesluis naar de fabriek van v. Melles C. W. alhier om haar werkzaamheden te gaan ver richten. Daar zij ruim een half uur moest loopen vooraleer zij hier was, is zij door de strenge koude bevangen, zoodat geneeskundige hulp moest wor den ingeroepen en zij direct naar het ziekenhuis te Oostburg per auto werd vervoerd. Tot heden toe maakt de patiënte het goed. Maandag had de 81-jarige vrouw V. d. V. het ongeluk door de gladheid te vallen zoodat zij met het hoofd op straat kwam te liggen en hevig uit het hoofd bloedde, zoodat genees kundige hulp moest worden ingeroe pen, die onmiddellijk overbrenging naar het St. Anthoniusgesticht te Oost burg noodzakelijk achtte. De winter, die van Zaterdag op Zondag is ingetreden, is wel streng. Naast de groote hoeveelheid sneeuw die is gevallen, wordt de koude steeds heviger. Vroor het gisterennacht reeds 15 graden onder nul, hedennacht werd 17 graden behaald. Het is te hopen, dat de winter niet te lang zal aan houden. In hotel de Vuijst trad Zaterdag avond voor de Vereeniging van Volks ontwikkeling alhier op de bekende Zeeuw Poiüermans. Na door den voorzitcer te zijn ingeleid, begon spr. er op te wijzen, dat hij er trotsch op was, een Zeeuw te zijn en het Zeeuwsch te spreken. Het had hem reeds meer dere malen getroffen, bij zijn lezingen voor Zeeuwsche vereenigingen in Hol land, dat men er zich voor schaamde, het dialect te spreken. Dit keurde spr. ten sterkste af. Hij zou steeds voor zijn taal blijven strijden. Hierna las hij de in dialect geschre ven verhalen: Den ouwen jan en Bram wil trouwe; het eerste ernstig, het v tweede humoristisch. De verschillende stemmingen werden bijzonder goed weergegeven. De toehoorders leefden dan ooK geheel mee met de hoofd personen. Ben hoorbare stilte heerschte gedurende geheel de voordracht „Den ouwen Jan", maar bij „Bram wil trou we" klonk gedurig een schaterend gelach. Geen wonder was het derhalve, dat de voorzitter bij het einde den heer Poldermans vriendelijk dank bracht voor zijn lezingen, en dat hij hoopte, hem nog meerdere malen te Breskens te mogen ontvangen. Vrijdag hield de Afd. Breskens van het Groene Kruis haar jaarverga dering in de Wilhelmina-Bewaarschool. De voorzitter, de heer E. de Thouars, opende de niet druk bezochte verga dering met een woord van welkom, waarna de notulen der vorige verga dering en het jaarverslag over 1928 werden voorgelezen. Uit dit laatste bleek, hoezeer het aantal leden steeds stijgt en dat steeds drukker gébruik wordt gemaakt van het magazijn. Het aantal bezoeken, door de wijkzuster over 9 maanden afgelegd bedroeg ruim 3400, wat over een vol jaar berekend, het respectabele getal van ruim 4400 worden zou. De voorzitter kon dan ook niet nalaten, haar een welverdiend woord van hulde toe te spreken. De Rek. en Verantw. over 1928 sloot met een batig saldo van f125.-, terwijl de begrooting voor 1929 tot geen bijzondere bësprekmgen aanlei ding gat'. Alleen werd nog besloten, dat aan nieuwe inwoners der gemeen te een kennisgeving zal worden ge zonden van het bestaan der vereeni ging, onder vermelding van art, 2, dat een boetebepaling inhoudt voor hen, die zich slechts dan aansluiten, als ziekte hen daartoe dwingt. Aan het eind dankte de voorzitter allen voor de aangename wijze, waar op de besprekingen waren gevoerd, waarna hij de vergadering sloot. •tv -°- NIEUWVLIÊT. De Vereeniging voer wijkverpleging en tuberculosebestrijding voor de ge meenten Gadzand, NieuwvlietenZuld- zande hield Dinsdagavond J.l. haar gewone jaarvergadering in de „Stads herberg" alhier onder voorzitterschap van den heer I, Erasmus. Niet minder dan 53 gewone en 7 bestuursleden gaven door hunne tegen woordigheid blijk van belangstelling. Uit de rekening bleek, dat een be drag van f2068.17 werd ontvangen, waaronder f 474 bijdrage van het Rijk en f 25 subsidie van de Prov. Vereeni ging voor bestrijding van de t. b. c., terwijl een som van f2018.33 werd uitgegeven, zoodat de rekening een voordeelig saldo aanwees van f49.84. Het door den secretaris opgemaakte verslag vermeldde, dat de vereeniging per 31 December 1928 587 leden telde, waarvan er 180 te Cadzand, 197 alhier en 210 te Zuidzande of In de onmid dellijke nabijheid dezer plaatsen woon achtig te zijn. De bijdrage van de plaatselijke Groene Kruisvereenigingen, die de wijkverpleging in het leven hebben geroepen en haar gezamenlijk bekos tigen-- beliep f575 te Gadzand, een zelfde bedrag te Zuidzande en f350 te Nieuwvliet. Gememoreerd werd, dat de wijk-" verpleegster op 4 Juli 1928 het diploma behaalde van huisbezoekster voor de t. b. c. bestrijding. Zij heeft gedurende het afgeloopen jaar 1717 bezoeken voor ziekenver pleging en 182 voor t. b. c. bestrijding afgelegd, welk aantal, gezien de grootte van 't terrein, waarover hare bemoeiin gen zich uitstrekken, heel wat werk vertegenwoordigt. Behalve eenige kleinere dingen werden in het vorige jaar aangeschaft drie ledikanten, waarmede het maga zijn der vereeniging van lieverlede compleet geraakt. De begrooting voor 1929 werd op gemaakt met een bedrag van f 2049,84 in ontvang en uitgaaf en met een post van f 103.64 voor onvoorziene uitgaven. o OOSTBURG. Vorige week werd ten huize van C. de Vuijst, de jaarvergadering ge houden van het ziekenfonds Onder ling Hulpbetoon, waarin behalve het bestuur, 1 lid van de com. van toe zicht en 3 commissarissen, 11 gewone leden aanwezig waren. De voorzitter, de heer P. de Hullu Hz. opende met een woord van wel kom de vergadering, doch betreurde het dat zoo weinig leden aanwezig waren. Na voorlezing en goedkeuring der notulen werd door den voorzitter mededeeling gedaan van een schrijven van het Verbond van Ned. Ziekenkas sen, bevattende een oproeping tot bijwoning van een vergadering op 8 Febr. te Utrecht om te protesteeren tegen de door den minister aanhangig gemaakte ontwerpziekenwet, waarbij alle bestaande ziekenkassen waar schijnlijk zullen verdwijnen, Besloten werd een afgevaardigde der vereeniging te doen vertegenwoordi gen. Hierna werd door den Penning meester verslag uitgebracht over het afgeloopen jaar, waaruit bleek, dat het fonds 121 leden telt en een vooruit gang in de financiën te constateeren valt van f382,16. De rekening en verantwoording werden daarop goed gekeurd. De aan de beurt van aftreding zijn de bestuursleden werden bij acclamatie herkozen. Bij de sluiting vestigde de voorzitter er nogmaals de aandacht op te trachten het aantal leden te doen toe nemen en zulks vooral onder de jongere mede-gemeenteleden. Zaterdag werd in het gebouw Avi- cultura de jaarvergadering gehoudeni van de V. P. Z. Aanwezig waren lSfc.1 leden. Bij de opening sprak de voorzitter,, de heer D. H. van Zuijen, zijn blijd schap uit over dit drukke bezoek. Het bestuur heeft ook vaak met moeilijk heden te kampen, maar zulk trouw le den, bezoek vergoedt veel. Het spijt spr., dat de bestuursleden Risseeuw en de Rijcke, resp. door afwezigheid en ziekte, verhinderd zijn, de vergade ring bij te wonen en hij hoopt, dat wat de laatste betreft, spoedig herstel zal mogen volgen. Door de afwezigheid van den secre taris worden de notulen dér vorige ver gadering door den Directeur, den heer G. van den Bossche, voorgelezen en onveranderd vastgesteld. De Rek. en Verantw. over 1928 wordt door de H.H. Bronswijk en Kools in orde bevonden. Bi; de behandeling der begrooting voor 1929 werden uit één hoek ver schillende voorstellen gedaan, die ech ter alle met overgroote meerderheid werden verworpen. De post van f 200 voor tentoonstel lingen werd op de begrooting gehand- liaald, terwijl als post onvoorzien een bedrag van t 950 werd vastgesteld. Het jaarverslag van den secretaris en van van den Directeur werd goed gekeurd. Op het laatste komen we in ons volgend nummer terug. De heer L. van Dijke, die periodiek moest aftreden, werd met groote meer derheid herkozen. Hierna hieid de heer Roozen uit Eede een interessante lezing over de voeunig van kippen en kuikens onder verschil lende omstandigheden. len slotie werd nog bepaald, dat het eiergeld door uen ophaler kan worden bezorgd, mits buiten verantwoording) van den Directeur. Hierna sloot de voorzitter de verga dering, waarna de gewoonlijke verioting plaats v ond. o bCnOONDIJ.vE. Raadsvergadering op Dinsnag 5 Februari 1929. Slot. •Wel^beu ik er voor, dat een werk man,, uië"*fim»jmkeii leven moet, er apart goed voor wOTdCbetaald. Dhr. Hu Ijü/TDaar ben ik vatoaar voor. Dhr. DUIS T. Er is zeer weinig vóór te zeggen en daaiom ben ik er beslist tegen. De VOORZIT TER: De heer Huijgh wil zijn voorstel nog wel eens overwe gen tegen de volgende begrootnig. inu is net bedrag eenmaal vastgesteld. Dhr. HUljGHEr is toch nog een post onvoorzien De VOOKZiTTER meent echter, dal deze meer dan noodig zal zijn, waarop de heer Huijgh niet verder aandringt. Mevr. ODlNK vraagt, of de school zal worden ontsmet. De VOORZIT 1 ER deelt mede, dat de Inspecteur voor Volksgezondheid ko men zal, op wiens advies dan een be slissing genomen kan worden. Mevr. ODlNK heeft vernomen, dat in een geval van roodvonk dekens en lakens zijn verstrekt en vraagt, of dat waar is. - De VOORZITTER: Ja, dat is ge schied op verzoek van den doktor. Mevr. ODlNK: Dan wil ik er mijn spijt over uitdrukken, dat wij er niet in gekend zijn. Dat is nu juist een ge-' val, waarin wij als vrouwelijk raadslid juist v an dienst hadden kunnen zijn. De VOORziTlEK: U is gewoon raadslid evengoed als een ander. Maar dat is nu de kwestie niet. Er was geen gelegenheid om te overleggen, want er was bijzondere spoed met het ge val. Daar niemand meer het woord ver langde, sloot de Voorzitter hierna on der dankzegging de vergadering. o BIERVLIET. Zaterdagavond hield de a.d. Biervliet van den Bond voor btaatspensronnee- ruig een algemeene ledenvergadering; in de Oude ichool. Met de rekening van den penningmeester bleek, dat uu inkomsten over 1928 hadden beragen I 207.53 en de uitgaven ij 137.30, zoodat er een goed slot was van f 70.23. Dhr. T. de Blauw uit Drachten hield een warmgestemde rede, waarin hij nut en.de noodzakelijkheid van staatspen sioen zonder premiebetaling voor ouden van dagen bepleitte, in het bijzonder richtte hij zich tot de jongeren om hen op het hart te drukken, dat het ook hun pnchi was, om door hun actie de we rcld wat mooier en schooner ie maker: voor den afgewerkten mensch. Het le ger dei voorstanders moet met duizeu /den vergroot worden, dan zal het „oud en arm" niet meer als een nachtmerrie op onze samenleving drukken, maar wel dra verdwenen zijn. Na de pauze gaf de spreker eenige voordrachten |en beste, waarbij ernst ep luim elkander afwisselden en die zeer in den smaak van het publiek vie len. Eenige leden van het muziekgezel schap verleenden hun medewerking door ter afwisseling eenige muzieknummers ten gehoore te brengen. Dhr. J. J. de Vogelaar, secretaris der afd.; dankte het publiek voor de op komst en riep den spreker een „tot weerziens" toe. De vergadering was door êen hon derdtal personen bezocht; de vergade ring te Driewegen op Vrijdagavond is ook goed geslaagd en was druk be* zocht ZUIDZANDE. Zaterdagvoormiddag vergaderde de raad dezer gemeente irt voltallige zit ting. V Van de Gedeputeerde Staten van Zee land was terug ontvangen de door dit college definitief vastgesteld gemeen- lerckening voor den dienst 1927 met een goed slot van den gewonen dienst van i 5ol/.bb. len aanzien van het adres van de gemeente ijsselmonde betretienue toe passing van artikel izz van de Ue- lueentevvei werd z. h. st. goedgevonuen hieraan adhaesie te betuigen. Het adres van de geemente Axel,, beoogend te wuien meuewerken om> de saiarisrege.ing van de Burgemeesters secretarissen en Ontvangers ni Zeeland te doen herzien in neuerdalende rich ting werd op voorstel van Burgemeester en Wethouuers voor kennisgeving aan genomen. Het voorstel van den Voorzitter om langs den smisschen weg voor pak huizen en schuren de zijkanten van. dien weg te verharden met straatkeien zulks in overleg met de betrokken per sonen, kon de goedkeuring van uert raad wegdragen, uaugs uezen weg zal nog teil gas.aniaarii worden bijgep.aatsl aangezien dit noodzakelijk weru geoor deeld. Op vragen van raadsleden in welk stadium thans de electriiicatie der ge meente verkeert, zegt de Voorzitier nel antwoord te moeten schuldig blijven omdat nog geen nader bericht van Oost- burg is ontvangen. lil de door de Gedeputeerde Staten ter wijziging teruggezonden geineente- begruoung voor 1929 wordt besio.en de door dit college gewenschte verande ringen aan te brengen. Tevens werd besloten, voor invoering van een nieuwe teeken-, Nederlandsche taal- en natuur kunde methode op ue openbare lagere school,, voor 1929 een extra credie< toe te staan. Besloten werd voorts de onderhand- sche leeningen, aangegaan voor bijdrage in de stichtingskosien van de R.H.B.S, te Oostburg en voor het verstrekken van een renteloos "voorschot aan dei stoomtram maatschappij Brtsxens—Ma.- deghem, gezamenlijk bedragende f 30UU in 1929 geheel at te lossen. Ten slotte werd de vermenigvuldigingsfactor voor de plaatselijke inkomstenbelasting in plaats van op 1,3 op een vastgesteld, een vermindering derhalve van f 0.3U óp elke f 1,30 die men vroeger had te betalen. Bij de gebruikelijke rondvraag ves tigt een der leden de aandacht op de slechte straatverlichting. De Voorzilter zegt zulks meermalen te hebben opge merkt en heeft verschillende keeren.t zelfs bij den directeur der gasfabriek, klachten ingediend. o SLUIS. Verleden Dinsdag gaf de muziek vereniging Apollo" haar tweede winteruitvoering bij den heer B. J, Cammaert. Door de vele ziektegeval len in de gemeente was de zaal maar matig bezet. Het muzikaal gedeelte werd goed afgewerkt. Vooral „Les Puritains" van Bellini werd goed vertolkt. On vermeld mag niet blijven de piston solo door den heer v. d. Bussche Jz. Het vermakelijke gedeelte was toe vertrouwd aan den heer E. van den Bussche uit Retranchement, die met „Hannis bij de Vrijwillige brandweer" en „De landloopers" bijzonder veel succes had. Voor het laatste nummer werd ge speeld, hieven de leden plotseling een „Lang zal hij leven" aan, tereere van den secretaris, den heer P. We- maer, die dien dag 50 jaar werd een intermezzo, dat den jarige een welver diende eer bracht. Een gezellig bal besloot den avond. Giften enz. ten bate der verloting van de muziek vereniging. Ie Verantwoording: H. alhier, 2 x f 3. N. N. alhier, koperen warmwater kruik. B. alhier, als lid opgegeven. C. fluweelen wandtekst en con- cributieverdubbeling. - L. J. alhier, taart. Hoogwatergetij Breskens. DAGEN J vm nam Woensdag 13 Feb 3.25 3.49 Donderdag 14 4 04 4.28 Vrijdag 15 4.42 5.06 L:cht op «oor Rijwielen en*, (waaronder begrepen zijn wagens, karren, enz.) Woensdag 13 Febr nam, 5.36 Donderdag 14 5.38 Vrijdag 15 5.40 Eerste Kwartier Zondag 1? Febr. vm 12.42. In Breskens is de melk, Met vier cer.ten gedaald, Zoodat je op het oogenblik Tien spie per „pinc" betaald. Men zal nu wel meer drinken, Van dat witte vocht, Want nu krijg je drie liter Waar j' anders twee voor kocht. Waar komt die lage prijs Nu, toch zoo gauw vandaan Is 't in achi-entwintig Wat al te goed gegaan? Is het land niet meer zoo duur, Het voedsel en de draad, De palen en de hekkens Die men den grond inslaat Of heeft men als zoovelen Een almanak gekocht, En daarin heel nauwkeurig, De regendagen opgezocht. B. I. v. d. V, Buiten verantwoordelijkheid der redactie. M. d. RI Beleefd verzoek ik U, onderstaande nog te willen opnemen als antwoord op het schrijven van de melkalnemer. Dat de melk voor de afnemers te duur is, is mogelijk, maar het kan niet minder. Zijn berekeningen gaan in 't ge heel niet op. Zijn raad, om voor Oen genoemden prijs geen land te pachten, is onzin. De prijs is er nu eenmaal, dus moet ze worden gegeven. Anders wa ren er ook geen weide, geen koeien en| geen inelk meer. Ik strooi 5 baal super, 1 baal stikstof, dat is f 25. Daar nog bij f 5 voor 8| paaltjes, maar geen muui. Bietenkoppen, worden door mij steeds gevoerd, ge mengd met gras of hooi en krachtvoer, zoodat ik geen klachten heb over de melk. De prijs van die koppen was f TJO plus f 15 vervoer per gemet,t wat ookj geen koopje is. Pulp inpiaats van bieten komt ruim zoo duur, zie Veldbode. Bo vendien is ze niet voor ieder verkrijg baar. Voor 100 L. melk is 5 L. uitmeten heel gering; dat maakt reeds f 0.70. Dan 30 cent voor onderhoud van stal, melkhuisgerief, wagen, buss-n enz., ter wijl voor 50 L. melk de kosten voor on derhoud hetzelfde zijn. Toch wordt dan slechts 15 cent berekend wat ik gaarne aan liefhebbers wil geven. De mest is door mij niet in rekening gebracht. Die bedraagt 8000 K.G. per dier per jaar, wat f 16 maakt. Daar voor ben ik alle 365 dagen verbonden, ook des Zondags. Daarvoor moet ik heel den winter de dieren voeren, mes ten, reinhouden. Daarvoor neem ik de risico van ziekte, betaal ik de veearts en rente van de waarde der koeien. M. d. R! Ik hoop hiermee, de melk! afnemer te hebben overtuigd, dat geeii; „woekerwinst" wordt behaald. MELKLEVERANCIER No. 160 Probleem van Raymond. Zw.: 10 sch. op 4, 5, 7, 8, 10, 13 14, 15, 20 en 36. Wit: 10 sch. op 21, 23, 24, 29, 30 34, 35, 42, 47 en 48 No. 161. Probleem van C de Graaf. Zw 7 sch op 7, 8 9, 11 13, 19 23, dam op 36. Wit: 8 sch. op 22, 28 32, 33 37,38! 43 en 49. Opl No. 156. 41/37, 13/8, 37/31,47/48, 48/25 25/9 9/13 en 13/9II de eenigste winnend zet. Opl. No. 157. 44/40, 25/20. 33 29, 39/33, 24/20/ 33/29, 43,39, 49/7, 37/31, 41 3 winl Beide goed opgelost door D. L. te 0 I. d. B. te N. en A K. te Z. J. P. te Sch. al'een No. 157. Bij de Afrondissements-Rechtban te Middelburg werden in het jaar 192 810 strafvonnissen uitgesproken en 31 personen failliet verklaard. Voor 192 waren die getallen respectievelijk 84 en 69.

Breskensche Courant | 1929 | | pagina 2