ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSGHVLAANCEREN Gewestelijk Nieuws Een vriendenoffbr. SKENSSCHE COURANT VERSCHIJNT WOENSDAGS EN ZATERDAGS IN ALLE PLAATSEN VAN ZEEUWSCH-VLAANDEREN Abonnementsprijs p. 3 meenden f 1.25 franco p. post f 1,40 Advertentieprijs ven 1 5 regels 75 cent Elke regel meer 15 cent Ingez. Meded. 30 ct. p. regel. Drukker uitgever J. C. LE BLEU voorheen E. BOOM—BLIEK TNoe,2in BRESKENS p°J,*,9ro Abonnements-Advertentles zeer billijk tarief. Advertenties worden aangenomen tot u 11 e r 1 Ij k Dinsdag- en Vrijdagmiddag 1 uur 37e Jaargang Zaterdag 9 Februari 8. 9 Nummer 3403 OR ATI S verzekering ANN gulden bij levens- ill gld. bij dood mm gld. bij verlies ira gld. bij ver- ii gld. bij ver- gld. bij ver- ja gld. bi] verlies voor de abonné's tégen XMli lange ongeschikt- IIJIJ door 7h vaneen 011 lies van een all lies van een /Q lies van een III van eiken ongelukken voor: heid tot werken. een ongeluk. I» hand of voet. oog. duim. wijsvinger. anderen vinger. De risico van bovenstaande verzekering isherverzekerd bij de Ongevallen-Verzekering-Maatschappij „Fatum" te 's-Oravenhage. BRESKENS. Op 11, 12 en 13 Febr. e. k. zal resp. alhier, Oostburg en Groede een voordracht worden gehouden over Doelmatige Voeding met betrekking tot de Maggi's Producten. De steeds toenemende belangstelling, welke voor economische aanwinsten, speciaal op het gebied der voeding, getoond wordt, deed de Fabriek van Maggi's Voedingsmiddelen, filiaal Am sterdam, er toe besluiten de fabricatie der wereldberoemde Maggi's Produc ten te verfilmen om het publiek op deze wijze een kijkje te geven in het bedrijf van een der grootste voedings- middelenfabrieken, die er bestaan. In vele plaatsen hier te lande zijn dergelijke demonstraties reeds gehou den en mochten zij zich in een druk bezoek verheugen. Een en ander is goed verzorgd en de leerzame op namen vallen algemeen in den smaak, zoodat wi] er dan ook niet aan twij felen of de dames van hier zullen van deze gelegenheid een druk gebruik maken. Men leze de verdere aankondiging in dit blad. AARDENBURG. Maandagavond hield ds J. W. G. Ort, pred. bij de Ned. Herv. Gem. te Spankeren, in de Sociteitszaal alhier, een lezing over Suriname. Spreker, die vroeger predikant in deze gemeente was, doch in 1913 naar Paramaribo vertrok zou een lezing houden over onderwerp „Bijbel en Vrijzinnigheid" die Dinsdagavond gehouden werd, doch hij is gezwicht voor de vele verzoeken zijner vroegere parochianen om ook eens iets te vertellen van zijn ervaringen in Suriname, zoodat hij besloot deze lezing op den hoop toe te houden voor ieder die er belang in stelde. Hij vertelde ons op boeiende wijze van het reusachtige terrein, dat op ontginning nog wacht, doch, dat bij gebrek aan arbeidskrachten niet vol doende geëxploiteerd kan worden. In het midden der 17e eeuw zijn het hoofdzakelijk Zeeuwen geweest, die, op tot nu toe nog niet te verbeteren wijze, de vruchtbare kleigronden, die ontstaan zijn uit de vruchtbare slib, die de rivieren uit Brazilië aanvoeren ingepolderd hebben, met behulp van slaven die ze in Afrika kochten. De FKUILLKTON 32. Roman van Lothar Brenckendorff. „Ik weef hef geheel en al te waardee- ren, dat je zoo weinig verlangt paar genoegens en niet wenscht door jonge en oude narren het hof te worden ge maakt; maar in je schuwheid voor die dingen heb je iets van een oud juffertje en daar houd ik ook niet van, tenminste niet bij een meisje van jou leeftijd. Thuis op Slot Warteck was je ook lang niet zoo preutsch als hier in Weenen. Het is precies, alsof je de menschen schuwt en tracht je er voor te verber gen, Dat kan ik niet langer aanzien. Ik wil niet, dat je in de eenzaamheid dezer afschuwelijke kamer verzuurt. Vanaf he den zullen wij aan den gemeenschap- pelijken disch eten en morgen vergezel je mij naar de opera. Ik wil toch eens zien, of men jou niet met geweld een beetje levensvreugde bij kan brengen, Wanneer het met zachtheid en vriende lijkheid niet te bereiken is." „Maar het ontbreekt me in het geheel grond is zoo vruchtbaar, dat die tien tallen jaren achtereen kan bebouwd worden, zonder dat ze bemesting be hoeft. Het ovcrgroote deel van Su riname bestaat uit oerwoud, waarin boomen van ongekenden omvang en schoonheid. Velen dezer slaven vlucht ten naar het binnenland, verdrongen er de oorspronkelijke bewoners, de Indianen, en vormden daar tenslotte de stamvaders der tegenwoordige boschnegers, een primitief volk, doch erg zindelijk, wat spreker later door lichtbeelden toonde. De eigenlijke bevolking bestaat uit kleurlingen, afstammelingen van de slaven, die bij de afschaffing der slaver nij door Koning Willem de derde in 1865 vrij kwamen, met Europeesche volkeren. In Suriname wonen in totaal slechts een 1000-tal blanken. Op allerlei wijzen tracht het gouvernement een blijvende arbeidersbevolking te vestigen. Vroeger werden Chineezen, daarna Britsch Indiërs geïmporteerd, die na afloop van hun contracttijd tengevolge hunner kleine behoefen, kans hadden gezien een eigen bedrijfje te beginnen, bijv. bananen, kakas of koffie-aanplanting; over 't algemeen brachten deze koelies het tot zekeren welstand, zelfs werden velen hunner er rijk en studeeren hunne zonen in Europa aan de Universiteiten. De Britsch-Indische regeering ver bood echter ten slotte het aanwerven harer onderdanen terwijl de te Suri name wonenden het als een voorrecht beschouwden, naar Suriname gekomen te zijn, waar ze door de Hollanders niet op een dergelijke wijze behandeld worden, als over 't algemeen de En- gelschen de gekleurden behandelen. Thans worden Javanen geïmporteerd, doch dat is een ras waar niets in zit; na hun contracttijd zijn ze nog net even arm als toen ze kwamen, zoodat ze weder bij teekenen of teiug naar java willen. Zich vestigen doen ze niet. De kolonie, hoewel rijk, is een schadepost voor Nederland, juist door dat niet uit den bodem kan gehaald worden wat er in zit tengevolge van het gebrek aan arbeiders, terwijl het voor Europeanen niet mogelijk is, zware arbeid te verrichten in het heete klimaat. Aan de hand van lichtbeelden ver telde spreker een en ander van de inwoners, hun aard en gewoonten, en werd op illustratieve wijze een tocht gemaakt naar het 2 uur varens aan de Suriname rivier gelegen Protestantsche gesticht „Bethsesda", waar de vele lepra lijders verpleegd worden. In niet aan levensvreugde, Gravin. Ik voel me in de eenzaamheid volkomen opge wekt." „Dat kan toch niet. Het is onnatuur lijk en het maakt je voor den tijd oud. Ik houd te veel vanje, om dat door te laten gaan. Dat mijn onschuldig lamme tje niet de buit van een of anderen ge vaarlijken wolf wordt, daar wil ik voor zorgen." De gezelschapsjuffrouw zweeg; maar ze zag er niet uit, alsof ze plezier van de verandering zou hebben. Op een ma nier, die de Gravin eigen was, ging ze van het eene ondérweip naar een heel ander over en vervolgde: „Maar ik wil je nog iets vragen: Heb je familie in Kurland Het jonge meisje boog diep over het handwerk, waarmede ze bezig was. Ze was opvallend rood geworden en er gingen eenige seconden voorbij, voor ze antwoordde: „Ik geloof het niet, Gra vin". „Geloof je dat niet Mijn hemel, dat moet men toch weten. Gisterenavond sprak in mijn nabijheid iemand overeen Ds. Sylvander uit Kurland en daar mij de naam interesseerde, vroeg ik hem, wat voor familie hij had. Hij vertelde mij een hoogst romantisch verhaal, Die dominee had een zeer knap Paramaribo schat men dat er zich een 1000 lepra lijders bevinden, die zich echter niet in 't openbaar vertoonen mogen, op straffe van opzending. De beelden toonden ons het doen en laten dezet ongelukkigen in de inrich ting. De terugtocht werd met de eenige in Suriname aanwezige spoor trein gemaakt, die slechts 2 maal per week rijdt, eenmaal heen en eenmaal terug, waarna spreker het aandachtig gehoor dankte voor zijn belangstelling. Naar we vernemen komt mevr. E. J. van den Broecke-de Man voor als No 16 op de lijst voor de n.s. 2e Kamerverkiezing der Vrijz. Dem. Partij. In verband met de overneming van het gasbedrijf van de M. A. B. E. G. door het Gemeentebestuur is de Directeur A. Buiisse alhier ook als zoodanig tijdelijk dcor den Raad aan gesteld. GEMEEN IERAAD te AARDENBURG. Dinsdag 5 Februari 1929 kwam dc Raad in voltallige zitting bijeen. Na de voorlezing werden de notulen onveran derd goedgekeuid. 1. Een schrijven van Ged. Staten, dat zij de beslissing over de goedkeu ring der begrooting 1929 aanhouden tot uiterlijk 1 April. 2. Een schrijven-vsn het bestuur der bijzondere school aihier, dat het mo menteel geen schoolarts wenscht aan te stellen, maar mocht het bestuur in de naaste toekomst daartoe willen over gaan, dan hoopt het, dat de noodige gelden beschikbaar zullen gesteld wor den. Mevr. VAN DEN BROECKE: Kan het bestuur eener bijzondere sclioo.' afzonderlijk een schoolarts aanstellen en moeten daarvoor de gelden uit dc Gemeentekas verstrekt worden VOORZITTER: Vermoedelijk wel. Ik weet zulks niet zeker. Mevr. VAN DEN BROECKE: Zou den B. en W. deze zaak willen onder zoeken en daaromtrent aan den Raad zekerheid kunnen geven VOOORZ1TTER: B. en W. zullen informeeren. 3. Een schrijven van Ged. Staten, dat zij voor 2 jaar vrijstelling van li chaamsoefeningen aan de O.S. verlee- nen. 4. Proces-verbaal van kasopneming. 5. Een schrijven van H. Corthals dat hij zijn benoeming aanneemt als lid van het Algem. Armbestuur. pe dochter, die hij waanzinnig liefhad en als zijn oogappel beschermde. Eens kreeg hij bezoek van een Rus, een ze keren mijnheer Basaroff, die hem door zijn kennissen in Petersburg warm aan bevolen was geworden. Hij was voor hem een week lang een hartelijke gast. Vier en twintig uur na het vertrek van den doctor was echter ook de knappe, deugdzame uit zijn pastorie verdwenen en de dominee zag haar nooit terug. Ze was den Rus nagereisd waarschijn lijk met zijn goedvinden daar zij on uitsprekelijk verliefd op hem was ge worden. Ais hij haar getrouwd had, w„s het ten slotte niet zo oerg geweest. Maar dat was echter niet liet geval. De man was zooals dominee Sylvander na zijn wanhopige naspeuringen vernam, de eenige zoon en erfgenaam van een schat rijken groothandelaar uit Petersburg, maar een politieke dweper, een nihilist of iets dergelijks. Het was hem schijn baar gelukt, ook het arme onervaren kind tot zijn dwaze inzichten te bekee- ren. Zij meet in zijn dienst verschillende plaatsen in Europa rondgezworven heb ben, in Parijs, in Zwitserland en de he mel weet, waar nog meer, tot zij ten slotte geheel verdwenen was. De domi nee kon niet over het verlies van zijn kind, dat hij als een afgodin liefhad 6. Idem van P. F. van den Hemel, meldende aanneming zijner benoeming tot lid van het toezicht op het L. O. Al deze stukken worden voor kennis geving aangenomen. 7. Een verzoekschriit van MEVR. VAN DEN BROECKE d.d. 4 Februari 1929 om een schoolarts aan te stellen. B. en W. hebben besloten dit in handen van hun college te stellen om advies. MEVR. VAN DEN BROECKE: Ik dacht, dat het wel dadelijk zou behan deld geworden zijn; maar in verband met onder 2 gemeld schrijven van het R. K. Schoolbestuur is het wellicht betel het aan te houden tot B. en W. hun in lichtingen bekomen hebben. 8. Een schrijven van Ged. Staten houdende de goedkeuring van het raads besluit om met ingang van 1 Februari j ce gas abriek van de M A B.~ïG. over te nemen en voor gemeentel ekening te exploiteeren. x Wijziging brgiooting 1928 en 1929. Eenige af- en overschrijving in den dienst 1928 worden guedgekeuid. Wat 1929 betreft hebben Ged. Sla- teu de opmerking gemaakt, dat geen post van uitgaaf is geraamd voor terug gaaf van kwade posten. Deze wordt nu geraamd op f lu00 terwijl de ontvang sten van de Inkomstenbelasting ver hoogd worden met f 900, die van nog een ander artikel met f 1C0, zoodat het evenwicht in de begrooting behouden blijft. Rondvraag. Dhr. BLONDEEL: Mag ik de aan dacht vestigen op het voetpad in de SassenstraatDit cischt wel eenige ver betering. De VOORZITTER: Zal onderzocht worden. Dhr. WiEME: Het vcetpad naar Sint- Kruis is nog niet verbeterd. De VOORZITTER: Er is opdracht gegeven aan den gemeente-opzichter. Dhr. WiEME: Ik zou willen voorstel len om daar een voetpad te leggen van macadam ter breedte van 75 c.M. en dik 10 c.M. De VOORZITTER: B. en W. zullen dit onderzoeken. Dhr. WIEME: In de Bogaardstraat bij de woning van Vermeire is het wen- schelijk een lantaarn te plaatsen zouden B. en W. daartoe willen overgaan Eveneens bij den Polderweg of Hee- renweg Dhr. BLONDEEL: Wij hebben al meer over lantaarns gepraat, maar wij hebben van B. en W. nog niets verno men. De VOORZITTER: Dat is nog! al heen komen. Toen hij eens in de cou rant las, dat Dr. Basaroff met een ande ren samenzweerder wegens hoogver-t raad in de „Peter-Pauls-vesting" was gebracht, kreeg hij een beroerte. Is dat niet een echte roman?' „Ja," zeide de gezelschapsjuffrouw zacht, zonder van haar werk op te zien. „Het is een zeer treurige geschiedenis." „En jij kende haar niet? Je bent dus geen familie van den dominee uit Kur- „Neen, Gravin, ik ken hem niet." „Maar je stamt toch ook uit Kurland af? Dat herinner ik me tenminste in je papieren te hebben gelezen, t en je vier jaar geleden bij mij solliciteerde. Of is het reeds langer geleden Op mijn leef tijd neemt men het niet zoo precies met eenige jaren"... Den volgenden avond werd de groot moeder door het jonge echtpaar voor een operabezoek afgehaald, en Elwine Sylvander, die te vergeefs verzocht had te mogen thuisblijven, moest de vierde plaats in het rijtuig innemen. Daar de kleine loge slechts twee ziiplaatsen voor aan had, bleef zij op de achterste rijen aangewezenmaar het scheen, a's vrees de zij ook nu nog, een voorwerp van hinderlijke opmerkzaamheid te Worden) want ze had bijna voordurend haar klei nen schoHwburgwaaier voor het gericht logisch. Wij zitten al eenigen tijd voort durend in de lichtkwestie, maar daarbij was het niet mogelijk uitbreiding aan lantaarns te geven. Dhr. BLONDEEL: Ik stel voor daar een lantaarn te plaatsen, 't Is er hoog noodig. De VOORZITTER: Wij lubben pas 1 dagen de gasfabriek in eigen beheer en nu reeds dc lichtpunten uitbreiden acht ik niet wenschelijk. Dhr. CA I SMANHel is ecu moeilijk voorstel. 't üaat niet om een lantaarn meer of minder, maar 't gaat om de financiën der gemeente. Als wij nog voortgaan, hebben wij misschien iedere raadsver gadering een lantaarnzaak op te lossen. De VOORZITTER: De financieële gevolgen zijn niet te overzien. Laat ons wachten tot het najaar. Laat de heer Blondeel zijn voorstel intrekken. Dhr. BLONDEEL: Ik handhaaf mijn voorstel. In stemming gebracht slemden Blon deel, De Bruijne en Wieme vóór, Hel lebrand, Gatsman en Van der Hooft tegen, Mevrouw Van den Broecke blan co. Zoodat staking van stemmen plaats had in een voltallige vergadering en liet voorstel dus verworpen was. Dhr. HOLLEBRAND: Hebben zich reeds werkloozen aangemeld en is er werk De VOORZITTER: Er kan een boschje gerooid worden in de richting Sint Kruis. Hi.rover is reeds 4 maanden geleden met het Ministerie gecorres pondeerd en thans is bericht ontvangen dat daarvoor van Rijkswege f 25 gege ven zal worden. Het werk zal nu uitge voerd worden. Dhr. HOLLEBRAND: Hieruit blijkt, dat het in het vervolg wenschelijk is om zeer vroeg met het Ministerie te correspondeeren over steun voor uit te voeren werken door werkloozen. Dhr. VAN DER HOOFT: Februari en Maart zijn de la-tigste maanden voor de werklieden en 't is wenschelijk nu naar werk voor ze uit te zien. Dhr. DE BRUIJNE: ik verzoek aan te teekenen, dat ik blanco gestemd heb voor de uitvoe ing van genoemd werk. Ve.b.t.ring van den Heerenweg. Dhr. BLONDEEL: R.eds vroeger heb ik aangedrongen op verbetering van den Heerenweg, mra. B. en W. zijn nog Bij Griep en Gevatte JtotI3e Sanapirin-tabletten, Fuis^-75 40 25 ct Bij Hoesten en Bronchitis Anga siroop Flacons van f 1en f 1 75 poth. en Drogisten. Aan het drukke gesprek, dat dc drie andereu hadden, zoolang het gordijn dicht bleef, nam zij geen deel. Maar ze hoorde natuurlijk alles, waar ze het over hadden en ze huiverde van schrik, toen de jonge Baron Ronay na het eerste bedrijf zei: „Een goede opvoering;maar onder de zangers is er geen, die aan schoonheid van stemmateriaal met Win- fried Gerold is te vergelijken. Stella en ik hebben hem gisteren in zijn tweede concert gehoord, en liet zal me niets verwonderen, wanneer je niet tot over de ooren op hem verliefd werd. Hij zingt als Orpheus en ziet er uit als een Apollo. Je moet hem beslist ook eens zien. opoe I" „Dat is een genoegen, waarvan u di rect genieten kunt," voegde de jonge vrouw er direct aan toe. „Hij zit juist ■tegenover ons." „De oude gravin had direct den too- neelkijker voor de oogen en liet zich door haar kleindochter de loge aandui den, waarin zij den gevierden concert zanger ontdekt had, „Inderdaad een knappe man," zei ze, „En met «en even knappe vrouw ge trouwd, zooals het schijnt. Want die twee daar behooren toch wel bij elkaar. jWotdf vervolgd,!

Breskensche Courant | 1929 | | pagina 1