PUROL ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCHVLAANDEREN Hygiënisch spreken. FEUILLETON Een vriendenoffer. K ij a Gewestelijk Nieuws fluid SKENSSCHE COURANT VERSCHIJNT WOENSDAGS EN ZATERDAGS IN ALLE PLAATSEN VAN ZEEüWSCH-VLAANDEREN Abonnementsprijs P- 3 m«»nden 11.25 franco p. poat f 1,40 Advertentieprijs van 1 5 regels 75 cent Elke regel meer 15 cent. Ingez. Meded. 30 ct. p. regel. Drukker-Uitgever J. C. LE BLEU voorheen E. BOOM BLIEK Telefoon BRESKENS Abonnements-Advertentles zeer billijk tarief. Advertenties worden aangenomen tot a i t e r 1 Jj k Dinsdag- en Vrijdagmiddag 1 uur 37e jaargang Woensdag 6 Februari 8-9 Nummer 3402 GRATIS verzekering voor deabonné's tegen ongelukken voor li gulden bij levens- zaa gld. bij dood my gld. bij verlies »a gld. bij ver- ra gld. bij ver- is gld. bij ver- ynn lange ongeschikt- 1MM door van een hij lies van een 4Q lies van een Ah lies van een dWV heid tot werken. een ongeluk. Iw hand of voet. oog. duim. wijsvinger. De risico van bovenstaande verzekering is herverzekerd bij de Ongevallen-Verzekering-Maatschappij .Fatum" te 's-Gravenhage. j a gld. bij verlies IN van eiken anderen vinger. I ii. De statistiek geelt een geval weer tan een Duitsche leeraar, die jaar in jaar iit ziekteverlof had voor keelaandoe- ling, in verschillende Duitsche bad- daatsen gekuurd had kortom heel feel tijd en geld aan zijn genezing had aesteed. En steeds weer dezelfde (lachten had nadat hij eenige weken joor de klas had gestaan. Tenslotte s hij verwezen naar de bekende spraak- Irts Dr. A. Liebmann te Berlijn, die Kern in den korten tijd van drie maan den voor goed van zijn kwaal afhielp. iDat had ik eerder moeten weten", luchtte de leeraar. Zulke gevallen ioen zich hoe langer hoe meer voor, Jaar het spreekonderwijs zich steeds peer baan breekt en wanneer men rich nu met die klachten toteenkeel- »rts wendt, dan geeft deze ten ant ivoord: „Beroepsziekte" en verwijst den patiënt naar een spraakleeraar. Maar er zijn altijd nog menschen, die niet tiaar een keelarts gaan en zichzelf wjjs maken, dat hij „vatbaar" is. Wordt er dan steeds op dezelfde wijze voort gegaan, dan kan algeheele heeschheid optreden, waarvan de behandeling veel moeilijker en riskeerender is dan de zoogenaamde beroepsziekte. Denkt u eens in den toestand van £en onderwijzer, lijdend aan de beroeps- Ziekte. Elke lichamelijke pijn werkt eenigszins op 't humeur, laat staan keelpijn voor iemand, die haast voort- durend aan 't woord is. Elke onder wijzeres) weet bovendien, dat kinderen nooit reageeren op een luide spraak. En een aan keelpijn lijdende onder wijzer zal te luid spreken, omdat hij genoodzaakt is, zijn stem teforceeren. Reageeren de kinderen dus niet rustig, dan is een eenigszins rumoerige klas het gevolg, wat den onderwijzer weer noodzaakt tot veel verbieden. Ook lijden de kinderen onder een onderwijzer, die voortdurend gekweld wordt door vermoeidheid en keelpijn, daar dit niet ten goede komt aanzijn stemming. Alles en alles wijst er op hoe noodzakelijk het is, dat onder wijzers wat het spreken betreft, goed voorbereid zijn voor hun ambt. In een volgend artikel hoop ik uiteen te zetten op welke wijze dat kan ge schieden. Er zijn nog steeds menschen af- keerig Van spreekonderwijs, omdat ze in de meening verkeeren, dat ze dan j „gemaakt" leeren spreken. Dit zal alleèn Roman van Lothar Brenckendorff. Wanneei daar iets achter steekt argwaan of iets anders, waarvan ik niets weet waarom heb je dan niet den moed, het openlijk te zeggen „Daar er dingen zijn, waarover men niet kan spreken, tenzij men er door overvallen wordt. Het is mij genoeg, flat ze dag en nacht als een verterend vuur in mijn gedachte en in mijn hart Woelen. Als ik ze zou moeten uitspreken, dan zou niets anders dan waanzinnig heid of dood mijn deel worden." „Ik moet dus geduldig wachten, tot U van een of ander idee fixe genezen bent? Neen, dauhoud ik niet uit. Hei gaat boven mijn kracht." Na de opwinding,, die hem voor een moment hard en onmeedoogend ge maakt had, was Dr.. Basaroff geheel ge broken. Als een zwakke grijsaard lag hij in zijn stoel. „Je moet er mede accoord gaan," her haalde iijj mompelend. „Erts geen nnde- het geval zijn, wanneer het spreek onderwijs te kort en onvoldoer.de is geweest, zoodat er geen oefentijd ge noeg was om de spraak geheel natuurlijk te doen klinken. P. SIEGERS. Mijnhardt's Hoestta^teften. Doos 30 ct. Mijnbardt's Keejpijntabletten, 60 en 30 ct. Pit^AjSotli. en Drogisten. BRESKENS. Zaterdagavond had in het hotel Adriaansen de jaarvergadering plaats van het Ziekenfonds alhier. Uit het jaarverslag bleek, dat de kas was vooruitgegaan met een bedrag van f 560.38, zoodat thans het maatschap- "pelijk kapitaal is f 4093.79. Besloten werd evenals het vorige jaar de contributie te houden op f6 per jaar en drie maanden vrij en ook de uitkeering te blijven houden op f 1.25 per dag gedurende 12 weken. Herkozen werden de heeren J. M. H. van de Sande en Brocké (de eerste als voorzitter) terwijl in plaats van den heer J. de Vuijst welke niet meer wenschte in aanmerking te komen gekozen werd de heer A. Wisse. Daar deze vereeniging geen dona teurs telt en daardoor uitsluitend is aangewezen op zijn leden, dan mag men zeker wel spreken van een bloeien de vereeniging. Nadat door den heer Roest welke reeds meermalen hierop gewezen heeft een aanmoedigend woord werd gesproken tot de ouderen, om toch vooral huDne zoons op te geven als lid, werd deze vergadering door den voorzitter gesloten. Bij Koninklijk Besluit is met ingang van 1 Maart a.s. benoemd tot Ont vanger der Registratie en Domeinen te Boxmeer, de heer D. M. van de Sande, surnumerair der Registratie en Domeinen te Sneek, geboren alhier. r- Vrijdagavond werd in Hotel Adriaansen de Bondsfilm vertoond van de Liberale Staatspartij, welke bijzon der mooi was en het tamelijk opge komen publiek van begin tot einde in aandachtige spanning hield. o re mogelijkheid. Je verzet je er onnoo- dig tegen." „Neem je in acht, mij niet tot het uiterste te drijven, Oregor. Ik laat me niet als een onderdanige slavin behande len." „Wat wil je mij dan doen Wil je jnij om 't leven brengen?" Weer kwam een honende lach pp Waar lippen. „Daarop antwoord ik niet. Wij staan hier niet in den Schouwburg." „Of denk je mij tot een besluit te dwingen, door mijn bloed aan Jiet ^rui sen te brengen door mijn jaloezie óp te wekken Naar (Ie manier, waarop je met den zanger omgaat te oordeelen, zou ik het bijna kunnen vermoeden. Het zou ook niet de eerste keer zijn, dat je he) met dit middel probeert. Nu moet het ophouden". „Daar je ook niet meer van mij houdt. Zeg het maar ronduit, dat ik je onver schillig en onverdraglijk geworden ben." „Ik zou '.den hemel op mijn knieën danken, Wana* -het Zoo was. Dan zou ik wellicht de-.V ht hebben, aan al deze' kwellingen met een slag een eind te ma ken. Liefde Ik weet niet, of het nog wel liefde Is, wat ik voor je voel. Wam- neer het ook niets anders was dan de herinnering aan een roes die voorbij is gegaan. Iets is er, dat mij nog steeds OOSTBURG. Vergadering van den Raad der gemeente op Maandag 4 Febr. 1929. De voorzitter opent de voltallige ver gadering door het geven van een over zicht over 1928, waarna hij de leden een goed 29 toewenspht en de wensch-uit spreekt, dat het jaar voor de gemeente in alle opzichten goed moge zijn. Vervolgens worden de notulen voor gelezen en onveranderd vastgesteld, om 'dan over te gaan tot behandeling der Ingekomen stukken. Voor kennisgeving wórden aangeno men: a. Reglementsvaststeiling der aid Zeeland van de Vereeniging van Ned. Gemeenten. b„ Jaarverslag met Rek. Veraiitw. en Begrooting der Werklicdenvereeniging. c. Verslag betreffende het onderwijs. Keuringsverordening w; ren wei Op voorstel van B. en W. worden hierin eenige wijzigingen gebracht. Zoo worden de „melkveehouders" inge- lascht en bij de als strafbaar gestelde feiten gevoegd; „het ter aflevering gereed hebben". Veizceken subsidies. a. Van het R, K. Schoolbestuur om gemeentelijke vergoeding over 1928. b. idem der Schoolvereeniging „Im- manuel". B. en W. stellen voor, daar nog geen definitieve beslissing genomen kan worden, beide verzoeken naar het college te renvoyeeren, wat door den Raad wordt goedgekeurd. c. Van het R. K schoolbestuur om voorschot op de gemeentelijke ver goeding over 1929, ten bedrage van f949.52. d. Idem van de schoolvereeniging hnmanuel, ten bedrage van f732.06. Op voorstel van B. en W. worden de verzoeken c. en d. toegestaan. Watei leiding. Van de Belgische gemeenten De Clinge (Waes) e. a. is een afschrift ontvangen van een request, dat door hen is gezonden aan den Minister van Buitenlandsche Zaken te Btussel. Hierin worden bezwaren geopperd tegen het onttrekken van water aan de landerijen, die in de nabijheid zullen liggen van de te plaatsen prise d' eau. Requestanten verzoeken derhalve aan den Minister, maatregelen te willen nemen, opdat eventueele schade, daar door aan die landerijen berokkend, vergoed zal worden. Namens het college stelt de VOOR- aan je bindt en daar je ditiook gevoelt,, zullen wij waarschijnlijk vandaag of jnor- gen beiden daaraan ten gronde gaan", Onder z'n laatste woorden moest hij wel, zonder dat Hala liet had bemerkt, op de belknop gedrukt hebben, die zich in het bereik van zijn hand bevond., Want toen Rij haai mond om te ant woorden, wilde openen, stond de bedien de de op den drempel. „IWat is er van uw dienst, doctor?'" „Ik wil naar bed gaan. Breng me in mijn slaapkamer." De bediende zag, wat hij iederen avond gewoon was te zien: (Ie knappe mevrouw Stablewska, die hem met droo- te zorg behulpzaam was, den halflam- men man uit zijn stoel te beuren, en den vriendelijk lachenden Dr. Basaroff, die haar met een handkus „goeden nacht" wenschte. Van de gedachten, die hem onder dit teedere afscheid door het hoofd gingen, was niets op zijn gladde, witte gezicht te bespeuren. o Gravin Trabella Hohenwart was een kleine grijze en niettegenstaande haar zeventig jaren giog beweeglijke dame met het vriendelijkste en goedmoedigste matronengezicht. Zij was ongeveer zes weken geleden ,op dringend verzoek van een pas getrouwde kleindochter van haar Moravische bezitting voor een Z1TTER voor, het schrijven v. k, aan te nemen, daar liet heel moeilijk is, betref fende de kwestie een bepaald standpnut in te nemen. De heer VAN HOUTE meent gelezen te hebben,, dat liet onderzoek der des kundigen heelt uitgewezen, dat de ge volgen niet erg zullen zijn. De VOORZITTER acht het ook beter, het aan de deskundigen over te laten. Het is trouwens geen gemeente-, maai een Rijkszaak. Op de vraag van dhr. VAN NORPEN hoe-ver het reeds met de Waterleiding staat, legt de VOORZITTER den loop der zaken uit. Hij verwijst den lieèr Van Noppen overigens naai het Rapport der Commissie van Onderzoek niet het antwoord van de Commissarissen er op, dat hij als Raadslid toch.ook onjvangen heeft. Daar vóór de volgende Raadsvergade ring de Commissarissen wel reeds ver gaderd zullen hebben en hun standpunt zullen hebben bepaald,, stelt de VOOR ZITTER voor, de beslissing tot de vol gende zitting aan te houden, waarmede de Raad aceoord gaat. Het schrijven van Clinge wordt hierna v. k. a. Werkliedenveree. iging. Een verzoek om subsidies voor 1928, gelijk aan het bedrag, dat de gemeente zou moeten bijdragen, als de statuten der Werkloozenkas reeds waren goedge keurd, komt hierna aan de órde. Het college vail B„ en W. is er voor, het bedrag 'ad f 351,35 te voteeren. De heer VAN DE WAETER consta teert, dat het vorige jaar slechts'f 327,50 is gegeven, terwijl nu, waar er minder leden zijn, meer wordt gevraagd. De VOORZITTER deelt mede, dat over 1928 veel meer is uitgekeerd dan over 1927, terwijl bovendien 1927 slechts gedeeltelijk in rekening is gebracht, daar de vereeniging in April van dat jaar eerst is gesticht. Het verzoek wordt hierop zonder hi ol delijke stemming toegestaan. Rit leering Grooten Dam. Van inwoners van den Grooten Dam y"- en springende fippen DA* J0-60, Tub* 10 d. Bij Apotb. eo Drogtile* verblijf van eenige maanden naar Wee- nen gekomen; maar zij had zich niet la ten bewegen, bij het jonge echtpaar haar intrek te nemen. „Een schoonmoeder, dat is allemaal goed," zeide zij openhartig, „de eene even goed als de andere is in een nieuw bakken huishouden uit den booze Als gast bij een goed avondeten of een na middagthee kun je me krijgen, zoo 'dik wijls je wilt; van je huiselijke leven wil ik echter niets hooren of zien. BovenJ dien wil ik baas blijven over "mijn vrijen tijd. Wanneer men zich, zooals ik! «muee Kleine öadreisies uitgezonderd meer dan twintig jaar op het [and be graven heeft, mag men toch wel de lang' ontbeerde vreugde van de groote stad. in ■volle teugen genieten, zonder daarvoor telkens verlof te moeten vragen." Dat was natuurlijk schertsend ge meend; maar een beetje waarheid lag er toch wel in. Onder de gasten van het voorname pension, waarin zij haar ver blijf hield, was de oude gravin Hohen wart zeker wel de levenslustigste. Ze be zocht met onvermoeid uithoudingsver mogen schouwburgen, concerten en wel- •dadigheidsbazar6, als wilde zij werkelijk, binhen enkele Weken al het in dc laat ste twintig jaren te kort gekomene in halen. Be was met alleen gekomen, m&ar is het verzoek ingekomen, de wateraf voer achter hun huis om te zetten in een rioleêring. De VOORZITTER herinnert er aan, dat in de vorige vergadering besloten is, dat een gedeelte gerioleerd zou wor den, terwijl liet overige als (sloot 'in orde zyu worden gemaakt. Nu wordt verzocht, ook dit gedeelte te rioleeren. B. en W. staan hier goed gunstig tegenover, daar liet werkelijk daar vaak een modderpoel is. De lengte van den Grooten Dam be draagt pl.m. 250 M. zoodat volgeSs schatting aan materiaal ruim f 550/ noodig zou zijn. De afwatering zou dan geschieden naar het Groote Gat. Op de vraag van den heer De BRUIj- NE deelt de VOORZITTER mede, dat met 'de polders nader overleg izal wor-, gepleegd. Met eenige is de kwestie reeds besproken. De heer VAN DE WAETER infor meert, of aan de bewoners ook voor» waarden zullen worden gesteld. Als de voorzitter meedeelt, dat zij evenals an deren f i2,50 zullen moeten betalen,'ziet hij daarin bezwaar en meent hij, dat (het met de betaling wel eens moeilijkheden zal geven. De VOORZITTER is het daarmee niet eens. Van te voren is het hun mee gedeeld, voor het request was binnen gekomen, zoodat verondersteld mag wor den, dat allen er mee accoord-gaan. Weth, DE MILLIANO ziet in het on- derhandelen met de polders een lang uitstel, wat hij betreurt en dringt er daarom op aan, zich spoedig met de 'be sturen in ondei handeling te stellen. D.' VOORZITTER meent echter zeker te weten, dat de polderbesturen derge lijke besluiten wel zelfstandig kunnen nemen, zoodat de onderhandelingen spoe dig beëindigd kunnen zijn. Het voorstel van B. en W. om ,'hat verzoek toe te staan, wordt hierna z. h. st. aangenomen. LcermddtLn 7e leerjaar. Van het R. K. schoolbestuur is het verzoek gekomen, om medewerking arh 72 der Lagerondeiwijswet, door beschik baarstelling van gelden voor aanschaf fing van leermiddelen enz. voor het 7e leerjaar. Wordt gerenvoyeerd naar B. en W. tot nader onderzoek. Benzinepomp. De Am. Petr. Comp. .verzoekt eeni pomp te mogen plaatsen in de Lange- straat voor het huis van Hinneinan. B. en W. stellen voor, op, de 'gewone vergezeld van een jonge gezelschapsda me wier knappe verschijning speciaal oi der de mai nelijke pensiongasten eenig »)pzien verwekte. De eenigszins droo- merig kijkende groote blauwe oogen hadden sommige licht ontvlambare har ten direct aangeraakt, en het ontbrak" niet aan heeren vol lust op avontuur, ,die hoopten op romanthische gebeurtenis sen. Maar allen kwamen teleurgesteld uit De beide dames aten ^ïiet aan de ge meenschappelijke ta'el, maar namen hun maaltijden op hun kamers en bij de da- gelijksche uitstapjes van de gravin zag men de blonde juffrouw Sylvnndet slechts zelden in haar gezelschap. Men vond het in het geheel niet aardig van de anders zoo vriendelijke oude dh- me, dat ze het jonge meisje zoo weinig genioegens gunde, en het dwong tot thuisblijven, 't welk er bijna als een ■soort gevangenschap uitzag. Maar men zou gewaar geworden zijn, welk groot ■onrecht men de gravin aandeed, wan neer men het gesprek der beide damjes 'had kunnen afluisteren, dat zij dezen Iniamlddag in haar kleine salon met haar 'gezelschapsjuffrouw hield. .,Dat is alles heel mooi en göed, tnijn beste kind," zeide ze in den loop van een door haar met haar gewone leven digheid gevoerd gesprek. Jwordt vervolgd.) j,

Breskensche Courant | 1929 | | pagina 1