ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEGLAD VOOR ZEEUWSCHVLAANDEREN I Hygiënisch spreken. feuillfton Een vriendenoffer. WiiiterhaiKlun Buitenland. Binnenland. BRESKENSSCHECOURANT VERSCHIJNT WOENSDAGS EN ZATERDAGS IN ALLE PLAATSEN VAN ZEEUWSCH-VLAANDEREN Abonnementsprijs p. 3 maanden f 1.25 franco p. post f 1,40 A d v e r t e n t i e p r (j s v a n 1 5 regels 75 cent Elke regel meer 13 cent. Ingez. Meded. 30 ct. p. regel. Drukker-Uitgever J.C. LE BLEU voorheen E. BOOM—BLIEK TNO!T BRES KENS p«$r° Abonnements-Ad verten ties zeer billijk tarief. Advertenties worden aangenomen tot u 11 e r 1 ij k Dinsdag- en Vrijdagmiddag 1 uur o 7e jaargang Zaterdag 2 Februari 9'. 9 Nummer 3401 GRATIS verzekering aaa gulden bij levens- ra a gld. bij dood a» gld. by verlies tra gld. bij ver- il gld. bij ver- gld. bij ver voor deabonné's tegen 2[1P 'an8e ongeschikt- lijn door 7R van een hij lies van een 4Q lies van een /h lies van een ongelukken voor: heid tot werken. een ongeluk. hand of voet. oog. duim. wijsvinger. De risico van bovenstaande verzekering is herverzekerd bij de Ongevallen-Verzekering-Maatschappij „Fatum" te 's-Gravenhage. i a gld. bij verlies van eiken anderen vinger. Een klankrijke stem en een mooib articulatie is van groot belang voor hen, die door hun beroep genoodzaakt zijn veel en lang achtereen te spreken. Het is u waarschijnlijk allemaal wel eens overkomen, dat u t zij tijdens een preek, 't zij tijdens een lezing niet alleen geboeid werd door de woorden zelf, maar ook door het mooie, gave geluid van den spreker. En onwille keurig dacht u: ,,'t gaat hem zoo i gemakkelijk af, hij hoeft niet de minste moeite te doen om luid te spreken, onverschillig of er in een groote zaal of kleine kamer gesproken wordt". Maar we kennen ook 't andere geval, namelijk dat er na afloop een verzuch ting wordt geslaakt: „Wat hij (of zij) vertelde, was wel mooi, maar 'k heb me erg moeten inspannen, om het te kunnen verstaan". Bovendien wordt de aandacht -van den inhoud afgeleid als we opmerk zaam worden gemaakt op bijzonder heden van den spraak. Sprak de spreker dan zoo slap, of binnensmonds? Geen van beiden, hij was alleen niet genoeg voorbereid om een groote ruimte te bespreken zijn stem sprak slecht aan; 't geluid bleef te veel achter in de keel hangen. Natuurlijk zijn er heel veel menschen die van nature mooi en zuiver hygië nisch spreken, maar er zijn er nog veel meer, die 't aangewend hebben verkeerd te doen dit vooral niet te verwarren met dialectisch spreken, want dat is heel iets anders, verrejveg de meeste menschen. Verbaasd kijkt u op „Spreek ik nu verkeerd?" 't Komt echter hierop aan: Voor de meeste menschen is dat voor in den mond spreken van ondergeschikt belang, hoewel 't natuurlijk altijd mooier en beter is dan het zooge naamde keelspreken. Maar denken we eens aan predi kanten, onderwijzers, beroepsredenaars, militairen, advocaten enz. Van hun stem en spraakvermogen wordt enorm veel gevergd. Het spreken duurt soms uren achtereen en voor hen is het in de keel spreken fataal. Niet, dat dat al in 't begin van hun loopbaan ge merkt wordt. O neen, maar zoo langzamerhand beginnen er zich symp tomen voor te doen, die er op wijzen, dat er ingegrepen moet worden. Bij voorbeeld: na een korten tijd gespro ken te hebben, voelt de spreker zich vermoeid, krijgt keelpijn. Het traditio- 30. Roman van Lothar Brenckendorff Haar antwoord was slechts een schou derophalen. Basaroff wendde zijn bflik niet meer van haar af, maar haar oogen ontmoetten die. „Heb jij ook met hem over Elwine gesproken 9" ging hij na een korte stilte door. „Neen. Wat zou mij daartoe aanlei ding hebben gegeven „Je deed toch je best om met hem alleen te zijn. Jou pianospel hield zeer gauw op. Waarover heb je het dan met hem gehad „Over allerlei. Ik Weet het niet fneer en ik heb ook geen lust, daarover in-, lichtingen te geven. Ik ben toch geen onmondig kind ,,Nog eens: ik vraag niet uit jalou- zie. Wanneer ik opheldering wil hebben; geschiedt het, omdat ik ben besloten hem voor jou te beschermen." Nu eindelijk wierp ze met een hefti ge beweging het hoofd in den nek, en neele glaasje water moet te hulp ko men; soms ook een doosje Wyber- tabletten. Zeker, zoo iets kan tijdelijk verlichting brengen en de spreker zelfs in staat stellen zijn betoog weer een tijdje voort te zetten, maar de oorzaak kan hiermede niet weggenomen worden en zoolang dit niet het geval is, zal de kwaal steeds erger worden en hel pen er geen glaasjes water, nog Wyber- tabletten meer. Een tweede verschijnsel is dit: de patiënt gaat te hoog spreken. Hij ge voelt dat hij te weinig contact heeft met zijn gehoor, schrijft dit toe aan te zwakke stem, probeert zijn geluid krachtiger te maken; 't gevolg is, dat het spreken te hoog is, en dientenge volge onnatuurlijk klinkt. En als derde verschijnsel het bekende kuchen en schrappen. Maken we er iemand op merkzaam op, dan is het antwoord: Ja, maar er zit iets in mijn keel". Geen kwestie van. We kunnen den spreker overtuigen door middel van een keel- spiegel. Er zit niets in die keel, wat weggeslikt moet worden. Wél gaat door het forceeren van de stembanden en de keelwand deze laatste op den duur rood zien. Steeds terug keerende keelpijn is hiervan het gevolg. P. SIEGERS. (Slot volgt). pijnlijke kloven en wedervoeten ver zacht men directgrrgeneest men snel door deze geéa in te wrijven met f60 9(\Tube-80ct PUROL De Prins van Wales in de Engelsche Mijndistricten. Sinds eenigen tijd was het bekend, dat de prins van Wales een reis door de mijndistricten zou maken, om zich door eigen aanschouwing op de hoogte te stellen van den nood van de dui zenden mijnwerkersgezinnen, sinds ja ren door werkloosheid in de grauwste armoede weggezakt. Tallooze mijn werkers schreven den prins bij het bekend worden van zijn voornemen, boden zich aan om hem als gids te dienen, om te voorkomen, dat officieele persoonlijkheden het ergste voor den prins zouden verbergen. Een van hen was de 74-jarige Mackay, reeds vier haar oogen fonkelden. „Dat is sterk. Wie geeft u het recht, mij te beleedigen „Ik ken je, Hala. Het heeft me ge noeg leergeld gekost, tot ik zoo vei was en jk heb het niet voor'miets be taald." „Als wat ken je me dan. Ik denk ais een vrouw, die alles voor je heeft'op geofferd, wat ze te geven had. Hpar jeugd, haar schoonheid, en alle hoDp op geluk. Van een anderen kant heb ik me laten zien. Zeg me, wat je daar voor betaald >hebt„ zeg het me to oh Gregor." „Had je slechts opgeofferd wat je eigen was, dan zou ik nooit «opgehou den hebben, je daarvoor te bedanken. Maar je offerde ook, wat niet behoorde mijn eer en het levensgeluk van iemand anders. Misschien .zelfs nog meer dan alleen haar levensgeluk." Ze deed erg zenuwachtig. „Och, steeds .weer Elwine. Zij en altijd weer zij. Wanneer zij jou zoo erg liefhad, waarom heeft ze je dan verla ten „Dat vraag je nog? Ze ging, omdat ze er (te trotsch voor was, met jou tei strijden om mij. Ze ging, omdat ze ge leerd had mij te verachten." „Een prachtige liefde, Neen, ik zal je lange jaren werkloos/ wonend te Win- laton. Woensdag is de prins zijn tocht begonnen. Onder andere kwam hij in Winlaton. Zijn eerste bezoek gold de woning van Mackay, en in een schamel, armoedig huisje vond de prins de oude vrouw van den mijnwerker, door honger en ontbering uitgeteerd, dood op baar bed liggen. Twee dochters, door de armoede tot magere figuurtjes ineengeschrompeld, weenden naast den versleten stroozak, waarop het lijk hunner moeder rustte, nauwelijks ge dekt door een paar vodden, de lijk wade van den arme De prins heeft te Newcastle de centrale opslagplaats van klecding en schoeisel bezocht en is daarna naar de mijnwerkersdorpen Cnopwell, Consett en 2 andere nederzettingen vertrok ken, waar hij onaangediend bij de arbeiders in hun hutten verscheen en zich door hen over hun toestand liet inlichten. Verder heeft hij te West- Stanley het plaatsingbureau voor jonge mijnwerkers en jongens bezocht en één der vakscholen, waar den werk- loozen mijnwerkers een ander vak geleerd wordt. Later is hij naar Gates- bead gegaan, waarvandaan gisteren een nieuwe tocht werd ondernomen. Of schoon in het geheele district hevige sneeuwstormen woedden, is het pro gramma volledig uitgevoerd. SPANJE. De mislukte staa'.sgreep in Spanje. Toen Primo de Rivera Woensdag in de nationale vergadering aankwam, werd hij door de journalisten onder vraagd naar aanleiding van geruchten, dat te Valencia Sangres Gurra, gewe zen leider van de conservatieve partij, aangehouden was. Primo de Rivera bevestigde het gerucht en voegde er aan toe, dat Sangres Gurra met be paalde personen in verbinding moest staan, want direct na zijn aankomst begaf hij zich naar de kazerne van het vijfde regiment veldartillerie, maar de militaire autoriteiten gaven kennis van zijn komst en hij werd onmiddellijk aangehouden en ter beschikking van het burgerlijk gezag te Madrid gesteld. Generaal Argaz is Woensdagmorgen te Vindal Real aangekomen. Hij nam onmiddellijk het bevel over de stad in handen en begaf zich naar de kazerne, waar alle officieren van het muitende regiment gevangen gehouden waren. Infanterie, welke den avond tevoren met vrachtauto's uit Madrid gezonden eens zeggen, waarom -ze met je brak: Ze deed het, omdat ze .teleurgesteld ,was omdat ze dacht, een heldh'aftigen marte laar lief te hebben,, en er .in plaats daar van een zwakke, zieke man uit de gevan genis kwam een eigenwijze egoïst; dien zij tot speelgoed en verpleegster zou zijn, zooals ik het je al deze jaren ben geweest. Had zij je werkelijk liefge had, zooais ik je heb liefgehad, dan zou zij er anders over hebben gedacht en geen dwaze trots zou haar hebben weer houden, je bezit te veroveren. Wanneer een vrouw begint, zich op haar trots te beroepen, heeft ze ook reeds opgehou den lief te hebben." „Wanneer je er zoo over denkt, waar om heb je haar dan van het eerste uur af zoo geweldig gehaat? Waarom heb je altijd slechts de doodsvijandin in haar gezien Hala lachte honend. „Wie vertelde je, dat ik haar hatte? Ze was me onverschillig geheel on verschillig. Ik Wenschte niet eens haar van gezicht te leeren kennen." „Heb je haar werkelijk nooit gezien, Hala?" iets vorschends lag in Zijn vraag en de blik, waarmede ze hem aanzag, ver ried, dat zij het had bemerkt. „Neen. Je weet toch, dat het zoo was, kwam eenige uren later aan. De vliegtuigen, welke den avond tevoren naar Vindab gezonden waren, zijn naar hun basis teruggekeerd, na op geringe hoogte boven de stad vliegend, proclamaties uitgestrooid te hebben. o BELGIE. De Bormshulde te Antwerpen, De groote betooging van hulde aan dr. Borms, welke te Antwerpen wordt belegd door een speciaal comité, voor gezeten door liet gewezen liberate Kav nierlid Leo Augusteins, zal, na,.r de corr. van de N. Rott. Crt. meldt, Zondag 3 Februari, 's ochtens 10 uur, plaats heb ben in het Rubenspaleis aldaar. Volgens termen van den oproep, door het comi té verspreid, zal dr. Borms daar gehul digd worden „als het symbool van hei Vlaamsch-nationaal verzet tegen de Bel gische verdrukking". Tevens wordt een beroep gedaan op alle veroordeelde Vlaamsche activisten om, samen jnet Borms, op het verhoog plaats te nemen Vermoedelijk zal dan, na afloop, ook nog een straatbetooging in het centrum der stad plaats hebben. ENGELAND. De ziekte van den Koning van Engeland. Het uitgegeven bulletin zegt, dat de krachten van den koning langzaam blij ven toenemen en !ftt de vooruitgang be vredigend is. Dit bulletin -wordt bei- schouwd als een van de meest beslist gunstigste, die tot dusver zijn uitgege- van. Vernomen wordt, dat de datum, waarop het volgende bulletin zal worden uitgegeven, nog niet vastgesteld is, doch van nii af .aan zullen bulletins slechts, met groote tOsschenruimten worden uit gegeven, waarschijnlijk slechts ongeveer eens per week. o DUITSCHLAND. De brand bij Tietz. Nog meldt het W.B. over den brand bij Tietz: Aan de achterzijde van het brandende warenhuis stond een .groot nieuw ge bouw, dat nog niet was betrokken. Het geheele warenhuis zou binnenkort wor den verbouwd. Van dit nieuwe gebouw stortte om half elf onder groot geraas de ijzeren dakconstructie in elkapr. En kele oogenblikken vroeger waren brand weerlieden van deze plek teruggegaan, waar zij anders stellig zouden zijn ver pletterd. is. Mijn wegen en die van haar hebben elkaar nooit gekruist." „Maar zij was jou een hindernis ivoor de vervulling van je wenschen; je ver langde er naar, dat ze weg was hel liefst voor altijd. Lieg het niet; want ik zou je toch niet gelooven." „Wat ik in de stilte van mijn hart ge- wenscht mag hebben, wie gaat dat aan Zou ik van haar kunnen houden (Heeft ze niet altijd tusschen ons gestaan Was zij niet de oorzaak, dat je mij niet tot je vrouw wilde maken, zooals het naar Gods wet en aardsche wetten je plicht zou zijn geweest? Moest ik niet achter jou uitvluchten de mogelijkheid zien, dat ze toch nog eens tot je zou terug-- keeren „Je kent de gronden, die mijn dralen bepalen. Ik heb je ze dikwijls genoeg uiteengezet." „Het waren voorwendsels, niet anders dan voorwendsels. Elwine had sedert lang geen rechten meer op jou. Zoowel niet op jou persoonlijk, als op je ver mogen. De trouwbelofte, die je haar gegeven had, heeft van het oogenblik, dat zij zich van je afwendde, haar gel digheid verloren." „Dat kan jou opvatting geweest zijn, de mijne was het nu juist niet." „Het was een uitvlucht. Wanneer je Van tijd tot tijd storten met luid ge kraak zolders van het brandende gebouw in, evenals de tusschenmuren in liet oude gebouw dat binnenkort /.ou worden neergehaald. Ook in het steigerwerk van het nieuwe gebouw, dat nog niet was weggenomen, vond het vuur rijkelijk voedsel. Hoe ernstig de tegenover het waren huis staande huizen gevaar liepen, blijkt uit het feit, dat plotseling de balkons los.ieten en op st aat s.oitien De hoofd commissaris liet daarop terstond de ge heele straat vóór deze huizen ontrui men. In enkele woningen vatten de (gor dijnen vlam, zoodat men zelfs de voor kamers der tegenover het brandende ge bouw staande percéelcn moest doen ont ruimen. De meubels konden niet worden gered, daar men ze ten gevolge van de hitte niet kon aanpakken. In brandweerkringen wordt de mee- ning geuit, dat de brand wellicht jtot in de voormiddaguren van Donderdag zal aanhouden, daar het vuur in de kelders rijkelijk voedsel vindt. Om half twee 's nachts stortten met een geweldig gekraak de overblijfselen van het i nwendige van het gebouw in een, zoodat nog alleen de voormuur over eind staat, welke echter eveneens dreigt in te storten, zoodat de straat afgezet moet blijven. Naar de brandweer mededeelt, va,lt aan een vrijlaten .der Chausscestrasse voor het vereker vóór Zaterdagmiddag niet te denken. Het heele gebouw is thans "nog slechts' een rëusachtige puin hoop, waaruit voo.tdurend vlammen om hoog slaan. Vooral een der huizen .naast Tietz loopt gevaar, dat dan ook onafgebroken wordt nat gehoduen. Van het blusschen -van den brand heeft men reeds lang afgezien, daar er slechts menschenlevens op het spel wor den gezet. Toen omstreeks middernacht eenige brandweerauto's werden afgelost, werd een dezer naar den Zoologischen Gar ten ontboden, waar de tentoonstellings zalen in brand z'jn geraakt Ter aard.besteliing dr. C. Lely. Onder zéér groote belangstelling is Zaterdag op de Alg. Begraafplaats irt Den Haag het stoffelijk overschot van oud-Minister C. Lely ter aarde bestekl. Vertegenwoordigers van de Koningin en van de Koningin-Moeder en tal Van Ministers, Kamerleden, autoriteiten op belofte je werkelijk aan de levende zou hebben gebonden, aan de doode bindt ze je niet meer en tocli weiger je„ mei ook nu nog, wat ik van je eisch." „Ik heb niet geweigerd, je te trou wen, wanneer het werkelijk nog waarde voor je heeft, de vrouw vail een dood zieken man te worden. Ik heb slechts uitstel verlangd en jij ging er mede ac- coord." „Neen, ik ga er niet mede accoord," liep ze driftig. „Daarom niet, omdat u licht een andere oorzaak zult vinden, ons huwelijk opnieuw op te schuiven." ,blk geef je mijn woord er op, dat we gaan inteekenen op denzelfden dag, dat de moordenaar van Elwine ontdekt wordt.," „Wanneer dit niet slechts een voor wendsel is,, dan is het een onzinnige gril Wat heelt de ontdekking met ons beiden te maken Zal de handigheid of onhan digheid der politie over mijn toekomst beslissen „Ja," zeide hij en een klank als staal zoo hard was in zijn anders izoo zwakke en zgchte stem, Als was zij door dezen vreemden klank beangstigd, zweeg Hala gedurende eenigen tijd. Plotseling echten ging Ze een paar schreden naar hem toe: „Waartoe dat verborgen spel Gregor? (Wordt vervolgd.}

Breskensche Courant | 1929 | | pagina 1