ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCHVLAANC EREN PUROL er op! Een vriendenoffer. tiw breskens gratis verzekering voor deabonné's tegen ongelukken voor Bujtenland. FEUILLETON Provinciaal Nieuws. Gewestelijk Nieuws- BRESKENSSCHECOURANT VERSCHIJNT WOENSDAGS EN ZATERDAGS IN ALLE PLAATSEN VAN ZEEUWSCH-VLAANDEREN Abonnementsprijs p. 3 maanden f 1.25 franco p. po«t f 1,40 Advertentieprysvan 1 5 regels 75 cent Elke regel meer IJ cent. lngez. Mcded. 50 ct. p. regel. Drukker-Uitgever j. c. le bleu foorheea E. BOOM—BLIEK Abonnements-Advertentles zeer biliyk tarief. Advertenties worden aangenomen tot u 11 e r 1 (j k Dinsdag- en Vrijdagmiddag 1 uur 37e Jaargang Woensag 33 Januari 92 9 Nummer 3400 V gulden by levens- taa gld. bij dood gld. by verlies aa gld. by ver- is gld. by ver- ss gld. by ver- ja gld. by verlies ynp lange ongeschikt- Ifly door 7h van een hl] lies van een 4[] lies van een /h lies van een lij van eiken HVV held tof werken. een ongeluk. hand of voet. oog. duim. wijsvinger. anderen vinger. De risico van bovenstaande verzekering is herverzekerd bij de Onge-allen-Verzekering-Maatschappij „Fatum" te 's-Gravenhage. Broedermoord'. In het Westen van \Berlijn heeft een gruwelijke misdaad plants gevon den. Naar aanleiding van >qen vrij onbeteekenenden twist heeftNe 18- jarige Manasse Friedlander zijn Teen jaar jongeren broeder Waldemar diens vriend Földes met een revolver doodgeschoten. Tusschen beide broeders bestond sinds langen, tijd groote wrijving. De oudste broedér kon het niet verkrop pen dat Waldemar hem in alles de baas was en ook, naar Manasse meende, door zijn ouders werd voor getrokken. Földes en Manasse, die heogoed konden vinden, waren tot kort géfe; den werkzaam in een zelfde betrek-* king bij een photograaf. Enkele weken geleden was Manasse echter ontslagen. Hij hoopte nu, door zelf photografische opnemingen te doen, in zijn onder houd te-kunnen voorzien en wel door het nemen van foto's van bekende figuren uit de misdadigerswereld, wel ke hij dan aan de geïllustreerde pers dacht te verkoopen. Op een van zijn zwerftochten om voor zijn experimenten geschikte typen teSjinden, was hij in kennis gekomen mets een man, die hem voor 20 M. een revolver verkocht. In het begin had hij, naar hij bekend heeft, geen andere gedachte gehad dan het wapen te gebruiken "bot zelf verdediging. Maar langzamerharïS^was het denkbeeld gerijpt om zijn brqer ermede te intimideeren. Steeds droeg hij het wapen bij zich. .Hetgeen lan gen tijd onbewust bij hem gesluimerd had, brak zich, toen de twist uitbrak, plotseling met elementaire kracht baan. Met het noodlottig gevolg, dat hij den gehaten broeder doodschoot en tevens diens vriend, omdat hij zich in het geschil mengde. Na de daad ijlde de moordenaar het huis uit, riep een taxi aan en liet zich naar het politie-bureau brengen waar hij zich aangaf en een uitvoerig relaas gaf van het gebeurde. Als Uw Handen ruw zijn of gespron gen en Uw Lippen schraal en pijn lijk maar vooral ook bij brand- en snijwonden, ontvellingen en allerlei huidverwondingen Het verzacht en geneest C2. 29. Roman van Lothar Brenckendorff. '„Het bevalt mij, eerlijk gezegd, niet erg,, dat u deze vriendelijke, vertrouwen inboezemende menschen uithoórt, alsof het erom gaat hun een misdaad te be wijzen. Dat komt mij voor als misbruik maken van hnn gastvrijheid." •„Ik schaad u daarmede toch niet. Dat ik geen gelegenheid om mijn men- schenkennis te verrijken ongebruik laat Voorbijgaan, kunt u mij uit den aard van mijn beroep niet kwalijk nemen, Wanneer ik mij over mijn beschouwin gen 7oo openlijk tegen u uijjl'aat, ge schiedt dit om een bijzondere reden." I ,;Mag ik deze reden weten I ,^Zeker. De vraag, die u overbodig ien onnoodig vond, was zeer ernstig gemeend. U moet voor mevrouw Hala Stablewska op uw hoede zijn, mijn beste mijnheer Gerold." „Ik dank u; maar ik geloof, oud ge- noeg te zijn, om uwe waaschuwingen als geheel overbodig te beschouwen." „U moet mijn goede bedoeling niet Rijksschjoltoczkht inspectie Neuzen. Teneinde een uniforme toepassing van de voorschriften der Leerplicht wet in mijne Inspectie te bevorderen heb ik de eer U het volgende mede te deelen. Mogen worden afgeschreven aan het eind van den loopenden cursus de leerlingen 1 die op 3e Juni 1928 volgens de toen geldende regelen aan den leer plicht hadden voldaan en op school zijn gebleven. 2 die de zevende klasse hebben doorloopen en dertien jaar geweest zijn. Mogen worden afgeschreven aan het eind van de zesde klasse of in den loop van de zevende klasse de leer lingen, die naar een H. B. S., een ulo-school, een dagnijverheids- of handelsschool overgaan. Mogen worden afgeschreven in den loop van den cursus onverschillig in welke klasse zij zitten, de leerlingen, die den veertienjarigen leeftijd berei ken en wel op hun verjaardag. Men lette er op, dat leerlingen, die wel de zevende klasse hebben door loopen, doch nog geen dertien jaar zijn, niet mogen worden afgeschreven aan het eind van den cursus; ook niet op den dag, dat zij in den nieuwen cursus dertien jaar worden. Zij moeten den nieuwen cursus geheel afmaken en dus nog een vol jaar op school blijven. Leerlingen, die een H. B. S„ een dagnijverheids- of handelsschool ver laten voordat zij aan de leerverplich ting voldaan hebben, moeten weer op een lagere school worden inge schreven. De Inspecteur van het L. Onderwijs, H. VAN DE WEYER. OOSTBURG. In de Vrijdagavond gehouden ver gadering van de werkliedenvereeniging „Volksbelang'1 in de beurs alhier, werd door den voorzitter, den heer Mr J. Erasmus, medegedeeld dat bij Kon. Besluit van 14 Maart 1928 no. 4 de statuten der vereeniging werden goed gekeurd en door het bestuur wegens miskennen. Bovendien deef ik u daar mede slechts terug, wat u mijzelf drinr gend aanbevolen hebt. U verlnngde,. dat ik de verhouding dier beiden zou respecteeren. Moet dat alleen voor mij gelden en niet ook voor u „Respecteer ik die verhouding mis schien niet „Misschien zijt u er zich in het ge heel niet van bewust, dat u zich op een gevaarlijken weg bevindt. Van uw onschuldige bedoejingen ben ik even vast overtuigd als van de mijne. Maar mevrouw Hala Stablewska is van plan, een bedenkelijk spel met u te spelen. Ik ken deze kleine kunsten. Aanvanke lijk ziet alles er zoo geheel onschuldig en eenvoudig uit. Een dweepachtige oogopslag, een schijnbaar onopzette* lijke blijk, een lachen vol belofte, een handdruk ze beteekenen op zich zelf zoo weinig. Maar ieder is desniet tegenstaande aan maas van het net, waarin u gevangen zult worden. Wan neer het een maal is toegetrokken, valt het den gevangene gewoonlijk zwaar, zich weer te bevrijden." „U maakt U bang oM nletd.. Mie vrouw Stablewska denkt er niet aan, mij voor haar te winnen, en wanneer zij er aan Zou denken, zou zij een erge teleurstelling ondervinden," „Des te beter. Ik schouwde het als mijn plicht, u te waarschuwen. Het zou het gemis aan wettelijke subsidie het aantal dagen uitkeering voor den winter 1928,29 werd vastgesteld op20dagen maximum. De secretaris, de heer Aalbregtse, deed daarna jaarverslag, waaraan wi) het volgende ontleenen; In den winter van 1927/1928 werd in totaal uitgekeerd f854,68 aan totaal 66 werkloozen of gemiddeld f 12,79 per werklooze. Het maximum aantal dagen uitkeering, hetwelk op 12 was bepaald, werd verstrekt aan 33 leden. Volgens het genomen besluit werden bijverdiensten afgetrokken. Het aantal werklooze leden was op den eersten dag der periode van uitkeering totaal 19 en was op 5 Januari 1928 het grootst namelijk 49; door de afbraak der oude school daalde dit aantal aanmerkelijk; de vraag wordt dan ook in het verslag gedaan, wat er moest van gekomen zijn zonder afbraak der school. De vereeniging heeft nu voor den winter 1928/29 besloten den leden het mandenmaken aan te leeren, waar door waarschijnlijk een productieve werkverschaffing in het levCn kan worden geroepen. Gewezen wordt op de geheime controle waarbij eenige malen fraude aan het licht kwam. Wegens wanbetaling werden 21 per sonen geschrapt. Bedroeg het aantal leden op 1 Jan. 1928 77, op 1 jan. 1929 was dit gedaald tot 52. Om den secretaris-penningmeester te ontlasten werd met Ingang van 1 Januari 1929 als penningmeester aan gewezen A. I, de Hulster. Gewezen wordt er op dat het Departement van Arbeid bij de vaststelling van het reglement op de werkloozenkas veel eischend is, zoodat veel correspon dentie noodig was. Dit reglement is nog steeds niet goedgekeurd en mist dus de kas daardoor de wettelijke subsidie van rijk en gemeente. Een woord van dank aan het gemeente bestuur wordt gebracht voor de toe gezegde subsidie en de beschikbaar stelling van localiteiten. Daarna deed de zelfde als penning meester rekening en verantwoording over 1928; de baten der vereeniging beliepen f 184,18, de lasten f56,32, alzoo een batig saldo van f 127,86. De baten der werkloozenkas bedroegen f710,16, de lasten f620,04, alzoo een voordeelig saldo ad f90,12. De kascommissie bestaande uit de heeren Anth. A. Boidin en A. Ris- seeuw-Bossand hadden de boeken en bescheiden in orde bevonden, waarna Hoch een beklagenswaardig schouwspel zijn, dat, wanneer ik u uw verloren jeugdgeliefde misschien eenmaal terug zou brengen, u reddeloos verstrikt (aagt in de banden van een of ander Ivrou- welijk wezen." (/Wanneer u ze mij terugbrengt ik geef u mijn woord er op, dat ze mij zal weervinden, net zooals ik haar heb verlaten." „Laten wij het hopen. Doch ook, wanneer uwe Hilde Worner reeds in het schimmenrijk mocht verkeeren, voor een speeltuig of een offer van deze' heks, zou ik mij nooit laten gebruiken." Hij nam, daar hij een anderen weg uit moest zijn hoed af en ging met vluggen tred verder. Gerold was wrevelig om zijn driest heid. Maar zeer waarschijnlijk zou deze wrevel minder erg geweest zijn, wan neer zijn eigen geweten van elk ver wijt vrij was geweest. Mevrouw Hala Stablewska zette na het vertrek der gasten de schaakfiguren weer op de juiste plaats. Ze had rim pels in haar voorhoofd, die haar ge zicht een donker uitzien gaven. Ze sprak niet, en vestigde haar blik op Basaroff, die moe in een stoel naar het plafond lag te staren. Nu verscheen de bediende met een de vergadering zich met de rekening vereenigde en het bestuur werd ge- dechardeerd. In het reglement op de werkloozen kas werden eenige wijzigingen aan gebracht op verzoek van den Rijks dienst van de werkloosheidsverzekering en arbeidsbemiddeling. De voorzitter deed mededeeling van de door het bestuur der veree niging op touw gezette werkverschaf fing en zette als doel daarvan uiteen om de kas zooveel mogelijk te ont lasten, en daardoor de werkloosheid te bestrijden. De aftredende bestuursleden M .A. Aalbregtse, A. I. de Hulster, A. W. Duininck, P. 1 de Bak-Deij en j. Haerens, werden alszoodanig herkozen. Als kas- en controle-commissie voor 1929 werden aangewezen M. Simpe laar, J. Simpelaar Jz. en Verplanke- van Roo en als plaatsvervangende leden A. Wisse, I. Louret en M. Bou- SCHOOND1JK E. Donderdag j.l. vergaderde de Afd. van Ooft- en Tuinbouw. Uit het verslag bleek, dat op dit oogenblik de afdeeling 225 leden telt. De rekening sloot met een overschot van f 180,64. De heer A. Cransberg werd als bestuurslid herkozen. Mededeeling werd voorts gedaan, dat druk gebruik is gemaakt van de gelegenheid vrucht- boomen te laten besproeien. Na afloop der vergadering werd aan de hand van lantarenpiaatjes door den heer Schouten uit Arnhem een lezing gehouden over de bestrijding van ziekten op planten en groenten. De lezing, deels ook gewijd aan propaganda voor de „Defa" te Arnhem werd met aandacht gevolgd, waarna de voorzitter eenige woorden van dank bracht aan spreker voor diens gehouden voor dracht. Naar wij vernemen zal de demon stratie-tuin voor Ooft- en Tuinbouw in ons gewest alhier worden gevestigd. Het geheel staat onder leiding van den heer Abr. Haartsen, tuinbouw kundige. Zoodra het weer het toelaat, zal met de werkzaamheden een aan vang worden gemaakt. Vrijdag had de jaarvergadering plaats van de assurantie-maatschapij tot geldelijke uitkeering bij verlies van varkens alhier, welke uit den aard der zaak druk bezocht was. strak gezicht op den drempel, stil wach tend, als wachtte hij op een bevel van zijs meester. Met een Handbeweging gaf deze hem te kennen, dat hij piet noodig was. „Ik wensch nog niet naar bed te gaan. .Wanneer ik je noodig heb, zal ik wel bellen." Ze waren weer alleen en nu zei Hala, zonder van haar mechanisch werk op te zien: „Het is laat genoeg, Waarom wil je nog opblijVen Je weet, dat het je geen goed doet." „Wat bekommer jij je daarom. Ik moet nog met je sprekenJe voelt je dus tot dezen zanger aangetrokken. Misschien ben je al op weg verliefd op hem te worden „Sedert wanneer ben je jaloersch, Gregor? Ik dacht dat dit bij jou reeds lang voorbij was." „Ik ben niet jaloersch, maar ik vind, dat je begint met je bezig te houden met ongewenschte dingen." „Ongewenschte dingen? Wat bedoel je?" „Dat behoef ik niet te zeggen. Ben je vergeten, wat Wij van ochtend en gisteren en eergistefen en al deze da gen gesproken hebben." „Ik zou daarover niet meer hebben gesproken. Jij bent het, die met dat thema weer begint." #Omdat ik zie, dat je je doet than» J. Uit de rekening bleek, dat de ont vangsten waren f4991,615 en de uit gaven f 1057,17, alzoo goed slot van f 3934,44'/a. Er waren 261 varkens verzekerd. Aan uitgekeerde varkens werd betaald f 609,40. De aftredende bestuursleden J. Butler, J. J. Moelaart, M. Bruijnooge en J.de Winde werden herkozen. In de bepaling van de contributie per maand en per varken werd geen verandering gebracht. o AARDENBURG. Tengevolge van de gladheid had de werkvrouw van het Burger-Gasthuis, de Glerck-Wage geheeten, het onge luk te vallen, waarbij zij haar been brak. Uit informatie bij het Gemeente bestuur blijkt ons, dat de voorgestelde regeling tusschen deze gemeente, de N. V. Prov. Zeeuwsche Electric. Mij en de Industr. Mjj Mabeg door par tijen is aanvaard, zoodat, mits goed keuring van Ged. Staten overname der gasfabriek door de gemeente binnen afzienbaren tijd kan plaats vinden. De voorgestelde regeling houdt in hoofdzaak in. dat de gemeente een som van f 17000 krijgt uitbetaald van de P. Z. E. M. en de Mabeg te samen, terwijl door eerstgenoemde binnen de bebouwde kom der gemeente alleen electrische stroom zal mogen worden geleverd met goedvinden van den Gemeenteraad en de Mij Mabeg. Wel mag de P. Z. E. M. electrische ge leidingen door die kom leggen. Vrijdag 25 Januari hield de afdee ling der Jongere Vredesactie alhier een openbare bijeenkomst in het gebouw der Doopsgezinde kerk, die goed bezet was. Door Mevrouw van den Broecke—De Man werd voorgedragen het Mono-dra ma „Menske" van Ijs Vissel in 7 tafe- reelen. Ieder tafereel werd afgewisseld door orgelspel van Ds. F. van der Wissel. De bedoeling van den schrijver is aan te toonen, dat de oorlog onmenschelijk en gruwelijk is. In het le tafereel sust „Menschje" zich zelf en ook zijn vrouw In slaap, dat het geen oorlog worden zal „zoo ver komt het niet" zegt hij. Dit was in juli 1,914. Maar daar wordt de .nobilisatie afgekondigd en Menske, re serve officier, gaat naar zijn legercorps, omdat hij moet. Menske, chemicus, krijgt een prachtig langs een anderen weg zoekt te be» reiken en omdat ik je daarvoor wil waarschuwen." „Ik behoef niet te wolden gewaar* schuwe! en ik herinner eraan, dat niet ik mijnheer Gerold hier in huis haalde. Jij was het, die beslist zijn, concerl wilde bezoekenen de wensch, hem uit te noodigen, kwam van jou. Zeg me toch eens eindelijk, wat je daarmede voor had, want dat het niet ter wil(e der kunst gebeurde, weet ik zeer goed." „Neen, het was ook niet daarom. Ik wilde hem hier hebben, daar hij de eenige persoon was, dien ik naar El* wine kon vragen." „Wat zou hij je van haar vertellen? Hij kende haar in het geheel niet." „Maar hij heeft haar op haar doods bed gezien en ik wilde van ihem hoo- ren, hoe zij voor haar einde heeft moe ten lijden." „Nu en wat heeft hij u er over ver teld?" „Hij zeide, dat ze er uitzag als ie mand, die rustig slaapt. De doctoren, dachten, dat ze er zich bijna niet van bewust zou ,zijn geweest, wat haa» overkwam. Zij vermoeden het, Hala. Maar wie staat er voor in, dat hun vermoeden gegrond was?" {Wordt vervolgd.}

Breskensche Courant | 1929 | | pagina 1