Na de Wascii Week-Menu. Rechtszaken. Gemengd Nieuws. De Zee eischt tol! Gewestelijk Nieuws. Fransche Schouwburg te Gent. Zondag 27 |an. in middagvertooning „Tannhauser'L in het bezit te zijn van repeteerpatro- nen. Fl. is inmiddels na verhoor weer op vrije voeten gesteld, terwijl Wijkstra voorloopig in bewaring blijft. Nog meldt de correspondent dat vrouw W. bij de confrontatie ter plaatse er onbewogen bij stond. Een buurman van den dader vertelde, dat de moordenaar in knielende houding, met het geweer in aanslag op den weg lag. Dit geweer is in beslag ge nomen. De kolf was verbrand, doch de loop was nog intact. De rijksveldwachter Meijer, moet, zei onze zegsman, in een slootje ge zeten hebben. De dader zou toen hebben geroepen: „Kom jij er maar eens uit!" daarop heeft hij blijkbaar geschoten. Meijer werd althans in hetzelfde slootje dood gevonden. Bij de sectie op de lijken der slacht offer verricht, is komen vast te staan, dat zij door meer één kogel ge troffen waren. stemming te verhoogen, geïnviteerd was, liet zich niet onbetuigd. Zij deed verscheiden nummers ten gehoore brengen, die met applaus bekroond werden. o SLUIS. Alhoewel het de vorige week sterk dooide, en men algemeen van oordeel was, dat het schaatsenrijden afgeloo- pen zou zijn, en ook ondanks het waarschuwend geschrijf van enkele couranten, dat het kanaal van Sluis naar Brugge hoogst onbetrouwbaar zou zijn, heeft men Zondag toch nog de ijzers ondergebonden en is hier betrek kelijk druk schaatsen gereden. Het ijs, dat, ofschoon er zich nogal veel sneeuw tusschen bevond, zeer goed was, hield dan ook den druk tegen en er werd volop genoten. Een ieder had dan ook al moed op Maandag. Wat zou dat voor velen een teleurstelling worden. Den geheelen dag was het triestig en toen men des middags het nog waagde een baantje te rijden, werd het vrij talrijke publiek overvallen door eenige stortbuien, zoo dat ieder spoedig zijn heil in de vlucht zocht in een paar ververschingtentjes, die ook gedacht hadden een goeden dag te hebben. Volgens dit schrijven moest een uit gebreid rapport, inet plan en vermel ding van begrooting worden uitgebracht Volgens den waterbouwkundige wees die begrooting als eindcijfer een be drag van f '72000 aan, terwijl de voor zitter meende, dat een bedrag van |mg. 30000 gltl voldoende zou zijn, waar de opzichter van de Prov. Waterstaat ac- coord ging. Over dit punt ontspon zich een leven dige gedachtenwisseling, waarbij ten slotte bleek, dat (je meerderheid er voor was, de zaak krachtig aan te pak ken en een groote leening op langen termijn te sluiten. Een definitieve beslissing zal in de Meivergadering volgen. Hierna werd de drukbezochte verga dering gesloten. o SCHOONDIJKE. Uitslag van de alhier gehouden tentoonstelling door de Duivenveree- niging E d B op 20 Januari jl. Ie klasse, oude doffers. Ie prijs Jac. de Hullu, kampioen. 2e Jac. de Hullu. 3e Jac- van Lare. 4e W. P. de Zwart 5e en 6e F. de Blok en z. eerv. vermelding. Jac. van Lare, eerv. vermelding. 2e klasse, oude duivinnen. Ie pr. Jac. van Lare, kampioen. 2e F. de Blok 3e B. Pijcke 4e P. Dobbelaer 5e en 6e F. de Blok J. Steurijs, z. e, v. J, de Hullu, e. v. 3e klasse, jarige doffers. Ie pr. W. P. de Zwart 2e Adr. Jansen 3e Jac. van Lare 4e Jac. de Hullu, z. e. v. J. van Lare, e. v. 4e klasse, jarige duivinnen. Ie pr. Jac. de Hullu 2e Jac. van Lare 3e P. Dobbelaer 4e J. de Hullu P. Dobbelaer, z. e. v. Jac. de Koninck, e. v. 5e klasse, jonge doffers. Ie pr. Adr. de Coninck 2e en 4e Jac. van Lare 3e P. Dobbelaer 5e W. Blaakman 6e B. Pijcke J. van "Lare, z. e. v. P. Barra, e. v. 6e klasse, jarige duivinnen. Ie pr. Jac. van Lare 2e Jac. de Hullu 3e W. P. de Zwart 4e Adr. Jansen A 5e Jac. de Hullu 6e Adr. de Coninck 7e Jac. de Coninck P. Huijgh, z. e. v. F. de Blok, e. v. Jl. Vrijdag trad alhier op voor de Volksuniversiteit de heer E. van der Werff, leeraar aan de R. H. B S. te Oostburg, met het onderwerp: „De Vos Reinaerde" Na de geschiedenis van Reinaert in 't kort te hebben weergegeven, tee- kende spreker op onderhoudende wijze de geestesgesteldheid der drie midden standen in de middeleeuwen en deed hij uitkomen hoe fijntjes en raak de toestanden uit dien tijd in het meester lijke dichtwerk worden becritiseerd. Spreker wist zijn gehoor bij voort during zeer te boeien, zoodat het van zelf sprak, dat bij zijn besluit een luid applaus opging en de Voorzitter niet alleen een woord van dank tot hem richtte doch hem tevens een hartelijk tot weerziens toeriep. Jammer, dat de opkomst iets minder dan gewoonlijk was. De thuisblijvers hadden ongelijk! Volgende spreker is de heer Achille Daled, Directeur van het Stedelijk Museum te Brugge. Deze zal op Vrijdag 25 Januari a.s. aan de hand van een prachtserie lichtbeelden „Brugge die scone" behandelen, waar mede hij reeds 120 maal in verschil lende grootere en kleinere plaatsen van ons land groot succes had. Men zie de advertentie in dit nummer. Arrondissements-Rechtbank te Middelburg. Zitting van 18 Januari. De volgende zaken werden behan deld! P. F. v. d. S„ 39 j., tramconducteur te Axel, was door den Kantonrechter te Ter Neuzen ontslagen van rechts vervolging van de tenlastelegging dat hij als conducteur van een tram van de Z. VI. Tramweg Maatschappij, een brief heeft vervoerd tegen vracht, ter wijl de Staat daar alleen toe bevoegd is. De Ambtenaar van het O. M. was in hooger beroep gekomen. Eisch bevestiging van het vonnis van den Kantonrechter. Mr G. Ter Laan uit Utrecht vroeg vrijspraak, of bij eventueele veroordeeling een voor waardelijke straf." J. J. G. L. v. B., 27 j., reiziger te Middelburg, werd ten laste gelegd, dat hij op 12 Oct. 1928 des avonds te ruim 8 uur roekeloos en onvoor zichtig en slingerende langs den Nieu wen Vlissingschen weg heeft gereden met een door hem bestuurde auto, en daarbij een meisje heeft aangereden, die twee dagen later overleden is. De Officier van Justitie achtte het ten laste gelegde bewezen en eischte 3 maanden hechtenis. Mr J. Adriaanse vroeg bij eventueele veroordeeling een voorwaardelijke straf. Hoogwatergetij Breskens. It vm nam i Woensdag 23 Jan 10.15 10.39 Donderdag 24 11 22 11.46 Vrijdag 25 12.22 12.46 Volle Maan Vrijdag 25 Jaunari nam. 7.29 Licht op voor Rijwielen enz. (waaronder begrepen zijn wagens, karren, enz.) Woensdag 23 Jan. nam. 4.57 Donderdag 24 5.— Vrijdag 25 5.02 Begrafenis van de slacht offers der reddingboot. Onder zeer groote belangstelling heeft Maandag op de algemeene be graafplaats te Hoek van Holland de ter aardebestelling plaats gehad van het stoffelijk overschot van 4 der 8 slacht offers van de ramp van de stoomred- dingboot „Prins der Nederlanden", nl. van schipper Van de Klooster en de matrozen Sterrenburg, Van Asperen en De Groot. Eén voor één werden de lijken naar het kerkhof gebracht. Hier was een groote menigte aanwezig. Onder hen merkten wij op den ver tegenwoordiger van H. M. de Koningin, het bestuur der Zuid-Hollandsche Reddingmaatschappij, de heeren baron Sweerts de Landau Wyborg, Rapperda Wiertsma en Julius, bestuursleden van den Gentralen Bond van Transport arbeiders en vele andere autoriteiten. Tegen 12 uur kwamen de 4 lijkkisten op den doodenakker aan. Er waren tallooze bloemen, waaronder van H. M. de Koningin. De „Valka". Zaterdag is met den kapitein en den machinist van het bij Hoek van Hol land gestrande Letlandsche stoomschip „Valka" de helft der bemanning, waar onder twee vrouwen, naar het schip teruggekeerd om behulpzaam te zijn bij de lossing. Het overige deel der bemanning blijft te Hellevoetsluis op nadere orders wachten. Van de lading gietcokes en briket ten werd Zaterdagavond aangebracht door blazers van Stelléndom en Goe dereede, om te worden overgeladen in het sleepschip „Harton" van Rotter dam, schipper H. de Jong, dat in los sing ligt met gaskolen, bestemd voor de N.V. Gasfabriek Hellevoetsluis, en in de motorboot van den beurtschip per Velnhoen aldaar. Zeven blazers met cokes lagen in de Koopvaardijhaven tot overlading in ge noemde schepen en er is ongeveer 200 ton uit de "Valka" gelost, waar door de positie van het schip gunsti ger is geworden. Als het weer gunstig blijft voor ver dere lossing, hoopt men over enkele dagen de „Valka", die hoog op het strand zit er af te kunnen brengen sleepbooten liggen in de nabijheid. Een schietpartij. Zondagavond wilde de 79-jarige J. Vennema te Usquert, die nogal eens door de jeugd wordt geplaagd, wraak nemen. Hij kwam met een geladen revolver naar buiten en schoot op een groepje jongelui, dat met de plagerijen niets te maken had. De 20-jarige boerenarbeider Bijlstra werd in zijn arm getroffen. Hij werd naar het diaconessen-ziekenhuis te Groningen overgebracht, waar men zal trachten den kogel te verwijderen. Nadat hij zijn revolver leeggeschoten had, ging de opgewonden oude man naar bin nen om opnieuw zijn revolver te la den. Voordat hij echter weer kon schieten, werd hij door den veld wachter van Baflo gegrepen en gear resteerd, Ml III Een achttal van die stoere helden Heeft de zee ons weggerukt, Een achttal kloeke zeemansvrouwen Gaan door diepe smart gebukt. Kind'ren vragen aan hun moeder: Wanneer komt nu vader thuis? Niet beseffend dat de held stierf Aan het groene zeemanskruis. Moeder snikt bij deze vragen; Spreken kan ze bijna niet, Als ze denkt aan 't verder leven, Vol van kommer en verdriet. Nooit zal hij meer wederkeeren, Weg is daar de gulle lach. Diep in 't hart gegrift zal blijven Die droeve Januaridag. Wie zal voor de kind'ren zorgen. Zeven-en-dertig in getal? Wie redt nu des redders kind'ren Voor de armoe en 't verval? Menschen, vol van medelijden, Helpt een steunend handje meel Denkt aan 't Nederlandsche wapen: Aan het fier „Je Maintiendrai!" B. I. v. d. V. Vermorzeld. Zondagmorgen is de 5-jarige A. Westra te Leeuwarden door een Amerikaanschen windmolen gegrepen en vermorzeld. Het kind wilde een loshangende ketting grijpen, zijn kleer tjes kwamen tusschen de bewegende deelen van den motor met het nood lottig gevolg. Onregelmatigheden. Bij het bureauLandstorm te Leiden zijn onregelmatigheden ontdekt, die over een bedrag van pl.m. f 1000 zouden loopen. Een eerste-iuitenant en een sergeant-majoor zouden hier voor verantwoordelijk moeten worden gesteld. Een vooronderzoek in deze zaak is loopende. Oplichters. Drie Berlijners zijn de dupe gewor den van oplichters, die hen meer dan 100.000 Mark hebben afgezet, Aange- loki door advertenties over een ma chine die kostbare pharmaceutische praeparaten zou maken, waren zij ge komen om een demonstratie bij te wo nen en als de machine werkelijk ver richtte wat de advertentie voorspie gelde, ze te koopen. Zoodra zij in het door de zwendelaars gehuurde vertrek waren, bracht de machine gifgassen uit, die de aspirant-koopers bedwelm den. Toen zij weer bijkwamen, waren hun gespekte portefeuilles weg en de machine en haar promotors eveneens. De Berhjnsche politie vermoedt dat de daders dezelfden zijn die verleden jaar te Frankfort a.d. Main gegadigden voor een machine die langs electrischen weg valsche dollar-biljetten zou maken, zóó mooi dat ze van echte niet te onderscheiden waren, hebben opge licht. Een brutaal stukje. v Zaterdagavond, juist tegen den tijd, dat de zaken zouden gaan sluiten, tra den in een der drukste straten te Warschau 2 mannen een wisselkantoor binnen, waar zij voorgaven een obli gatie te willen verzilveren. Toen zij zagen, dat zij zich met den firmant der instelling en den kassier alleen bevonden, trokken zij plotseling hun revolvers en dwongen hen, hun het aanwezige geld, tot een bedrag van circa 30.000 zloty ter hand te stellen. Nauwelijks hadden zij echter met hun buit het wisselkantoor verlaten, of zij werden door den firmant en den kassier op straat achterna gezet, waar twee hunner handlangers on den uit kijk hadden gestaan. Het viertal nam ijlings de vlucht, achtervolgd door de bestolenen, voorbijgangers en politie, a[dus meldt „de Courant". Tóen een der roovers door een voorbijganger werd gegrepen, trok de bandiet op nieuw zijn revolver en schoot op zijn achtervolger, waardoor deze zwaar ge wond ter aard stortte. Even daarop werd de misdadiger echter door een politie-agent doodge schoten, terwijl zijn drie kameraden erin slaagden hun vervolgers op een dwaalspoor te brengen. Om den doodgeschoten bankroover vormde zich spoedig een talrijke groep nieuwsgierigen, waaruit na enkele oogenblikken twee mannen op het lijk toetraden, die zich den schijn ga ven den doode te onderzoeken. Zij werden er echter op heeterdaad op betrapt, dat zij bezig waren den dood geschoten roover van den op het wisselkantoor gemaakten buit te ont lasten. Het bleek, dat men met twee zijner handlangers te doen had, die de 30.000 zloty niet in den steek had den willen laten. Ook de vierde hand- janger kon later worden gepakt, ■■■KMnr Uit een onderhoud met een inge zetene van het dorpje Grootegast wordt 'nog het volgende gemeld: De gearresteerde Wijkstra is onge veer 30 jaar oud. Hij stond als een onverschillig heerschap bekend. Des zomers verdiende hij den kost als bouwvakarbeider, des winters door met een harmonica langs de herber gen te trekken. Verder stond hij be kend als een zeer goed schutter. Hij wist zelfs een lucifersdoosje van een paal te schieten. Vrouw Wobbes staat eveneens zeer slecht bekend. Haar kinderen, die zij verlaten had, waren reeds in het gemeentelijk Armenhuis opgenomen. De vrouw zou door de veldwachters, in verband met het ver laten harer kinderen, naar Groningen worden overgebracht. De vier slachtoffers waren in de omgeving bijzonder gezien. De veld wachters Meijer en Hoving waren nog jongemannen Werkman was iets ouder en veldwachter Van der Molen had reeds pensioen aangevraagd. heeft men vaak last^-vanschrijnende handen. Dit scjirijtién houdt dadelijk op doorPuj BIERVLIET. Zondagnamiddag hield de Onder linge Varkensassurantie Mij. „Uit Voor zorg" ten huize van dhr. J. van de Sande een vrij goed bezochte ver gadering. Uit het verslag van den penning meester bleek dat de ink. over 1928 hadden bedragen f 1015,29 endeuitg. f 833,27, zoodat er een goed slot was van f 182,02. 1 Jan. 1928 bezat de vereeniging f 1981,95, zoodat het bezit thans bedraagt f 2163,97. Wegens hoogen leeftijd traden als bestuursleden at de heeren M van der Hooft en J. Anthonisse (Driew.) De voorzitter dankte beiden, die vanaf de oprichting der vereeniging in 1895, bestuurslid zijn geweest, voor hetgeen zij in al die jaren in het belang der vereeniging hebben gedaan. Bij acclamatie werden zij tot eere lid der vereeniging benoemd. In hun plaats werden als bestuurslid gekozen de heeren C. Kostense en J. Boeije. Het aantal leden der vereeniging bedraagt thans 147. o ZUIDZANDE. Donderdagavond werd er alhier een feestavond gehouden voor de leden van de vereeniging volksonderwijs, welke door het plaatselijk bestuur hier van was georganiseerd. Een en ander werd opgeluisterd door een strijkje, hetwelk optrad onder leiding van den heer Schijve te Oostburg en zeer in den smaak viel. De heer Waelput uit Groede, Voorzitter der Onderafdeeling, die in het belang van het volksonder wijs het woord voerde, deed een greep uit het verleden, schetste hoe Volksonderwijs in de jaren 1866-70 den strijd voor het behoudt der volks school aanbond en wat thans de open bare school voor de gemeenschap be- teekent, Ook Mej. Hooijer, een Nederland sche actrice, die, om de feestelijke o AARDENBURG. Uitslag van de simultaan—séance Schaak gehouden alhier op Maandag 14 Januari 1929. Uitgenoodigd door de schaakclub van Aardenburg, gaf de Heer Jac. Almekinders Jr. bijgestaan door den Heer W. Woegen te Sluis, een simul- taan-séance Schaak in het lokaal van den Heer G. Pieters te Aardenburg. Omstreeks 7 uur werden de Heeren verwelkomd bij monde van den voor zitter van de Aardenburgsche Schaak club, die hoopte dat het voor ieder een goeden uitslag zou wezen. Daar op werd dadelijk met het spelen be gonnen. De Heer Almekinders werd voor 6 borden, de Heer Hoegen voor de taak van 5 borden gesteld. Na ongeveer 2'/2 uur spelen waren de partijen afgeloopen, waarvan de uit slag luidde Hoegen—Almekinders combinatie ge wonnen 7, verloren 4. De aparte uitslagen luidden Hoegen 3 gewonnen en 2 verloren Almekinders 4 gewonnen en 2 ver- Jpuen. De gemeenteraad in spoedver gadering bijeen. 6 leden. De heer Hollebrand afwezig met kennisgeving. De notulen der voorgaande worden na een paar kleine aanvullingen goedge keurd. De Raad gaat in besloten zit ting. Heropend zijnde, doen Burge meester en Wethouders het volgende voorstelDe gemeente neemt in eigen exploitatie over van de M. A. B. E. G. de Gasfabriek mits een toegift door MABEG en de P.Z.E.M. samen groot f 17.000. De P.Z.E.M. mag geleidin gen aanbrengen, doch geen electrici- telt leveren binnen de bebouwde kom en ook niet buiten die kom voor zoo ver buiten die kom op het oogenblik zich in de wegen gasleidingen bevin den, tenzij met toestemming van den gemeenteraad en van de MABEG. Dit voorstel wordt aangenomen met 4 stemmen. Blanco stemmen H.H. Blondeel en De Bruijne, de eerste op zijn motief er een schadepost voor de gemeente in te zien; de tweede wijl hij geen vertrouwen stelt in het financieel be leid van het huidige dagel. bestuur. Wanneer MABEG en P.Z.E.M. hier mede accoord gaan, zal dus eerlang deze kwestie, die de gemoederen al heel wat heeft bezig gehouden, ook tot het verledene behooren. o GROEDE. Men schrijft ons; Vrijdag 18 dezer werd te Groede iti hotel „De drie Koningen" een duiten gewone algemeene vergadering gehou den van het waterschap Groede en Baanst, Het eerste punt der agenda, oprui men van enkele tronkboomen aan het eind der Krabbedijk, nabij den Rijijks- weg, wend met algemeene stemmen gekeurd, Bij het tweede punt deelde de voor zitter mede, dat vdoor veel delfwerk gedurende den vorigen zomer de desbe treffende post op de begrooting met f 2500 overschreden was. Met algemeene stemmen wordt ver volgens besloten, een buitengewone om slag van, f 5 per H.A. te heffen, om de toegbrachte schade aan de zeewer- ken te herstellen. Op verzoek van den lieer J. fl. Becu- de Hullu wordt een schrijven van Ged. Staten voorgelezen betreffende de zee weringen van het waterschap.

Breskensche Courant | 1929 | | pagina 2