Week-Menu. Gewestelijk Nieuws. Gemengd Nieuws. Koninklijke Nederl. Schouwburg te Gent. Zondag 20 Jan. in middagvertooning en Avondvertooning De Gouden Schat. Loop der bevolking. breskens. Op 31 December 1927 bestond de bevolking in deze gemeente uit 1325 m. en 1346 vr., samen 2671 zielen. Zij vermeerderde door geboorte met 32 i. en 31 vr., samen 63 en door ging met 83 m. en 77 vr., samen Totaal 1440 m. en 1454 vr., sa- 2894 inwoners. verminderde door overlijden met en 12 vr. samen 28 en door k met 88 m. en 83 vr. samen .otaal 104 m. en 95 vr., samen 199. Alzoo bestond de bevolking op 31 Dec. 1928 uit 1336 m. en 1359 vr., samen 2695 inwoners. o sint kruis. Op I Januari 1928 bestond de be volking in deze gemeente uit 350 m. en 315 m., samen 665 zielen. Zij vermeerderde door geboorte met 9 m. en 11 vr., totaal 20 en door ves tiging met 40 m, en 17 vr., totaal 57; zij verminderde door overlijden met 2 m. en 6 vr. en door vertrek met 39 m. en 20 vr., totaal 59. Alzoo bestond de bevolking op 31 Dec. 1928 uit 358 m. en 317 vr. sa men 675 en vermeerderde met 10 personen. o retranchement. Op 31 Dec. 1927 bestond de be volking dezer gemeente uit 348 m. en 338 vr., totaal 686 inwoners. Zij vermeerderde door geboorten met 4 m. en 10 vr. en door vestiging met 26 m. en 12 vr. Zij verminderde door overlijden met 3 m. en door vertrek met 37 m. en 27 vr. Alzoo bestond de bevolking op 31 Dec. 1928 uit 338 m. en 333 vr., totaal 671 inwoners. o schoondijke. Stand der bevolking op 31 Dec. 1928. De bevolking dezer gemeente be stond op 31 Dec. 1927 uit 1027 m. en 1021 vr., totaal 2048 personen. Zij vermeerderde door geboorte met 21 m. en 19 vr. en door vestiging met 64 m. en 65 vr. De bevolking verminderde door overlijden met 8 m. en 8 vr. en door vertrek met 95 m. en 95 vr. Zij verminderde alzoo met 18 m. en 19 vr. en bestond mitsdien op 31 Dec. 1928 uit 1009 m. en 1002 vr. totaal 2011 personen. Er werden 19 huwelijken gesloten. o SLUIS. Op 31 Dec. 1927 bestond deze ge meente uit 1903 m. en 1224 vr., totaal 3127 zielen. Zij vermeerderde door vestiging met 74 m. en 53 vr., totaal 127 en door geboorte met 25 m. en 19 vr., totaal 44. Totale vermeerdering 171 zielen. Vermindering door vertrek 92 m. en 61 vr. totaal 153; wegens overlijden 18 m. en 14 vr., totaal 32. Totale ver mindering 185. Over 1928 dus een totale vermin dering van 11 m. en 3 vr. of 14 zielen. De bevolking bestond op 31 Dec. 1928 uit 1892 m. en 1221 vr„ totaal 3113 zielen. Er werden 17 huwelijken gesloten. Levenloos aangegeven 1 m. Idem niet behoorende tot de wer kelijke bevolking, hierin zijn begrepen 2 m. en 1 vr., elders overleden. Ingekomen personen in deze ge meente; A. de Feijter, dienstbode, van Waterlandkerkje, L. van Belleghem, landbouwersknecht, van Aardenburg, M. Loessaert, dienstbode, van St. Laureijns, J. van Hulle, landbouwers knecht, van Aardenburg, A. Loete, landbouwersknecht, van Retranche- ment, E. Boutens, landarbeider uit Canada, C. Hast, timmermansknecht, van Eindhoven, Elza de Bruijckere, dienstbode, van St. Laureijns, M. Calie, dienstbode, van Eede, j. Standaert, zonder beroep, van Oostburg, J. Hilie» brand, zonder beroep, van Oostburg. Vertrokken zijn: S. Verplanke, land bouwersknecht, naar Oostburg, J, Coppens, fabrieksarbeider, naar Heeze, (N.-Br.J, E. Hoogerwerf, landbouwers- knecht, naar Aardenburg, P. Stokx, landbouwersknecht, naar Aardenburg, A. Loete, landbouwersknecht, naar Dudzeele, J. Modde, landbouwers knecht, naar Bouchaute, G. Cauwels, dienstbode, naar Maldeghem, E. Ver- meire, landbouwersknecht, naar Aar denburg, M. Dekkers, slagersknecht, naar Antwerpen, B. Aerts, huisknecht, naar St. Laureijns. o breskens. Zaterdagavond trad in het hotel Adriaansen voor een goed bezette zaal op, de tooneelclub der A. K. C. met het tooneelspel „Onder één dak". Dit geeft een brok leven uit een arm boerengezin, waarin de vader door het sterven van zijn vrouw bij één der kinderen moet worden ondergebracht. Na een rumoerige familiezitting, waarbij nog werd geloot om de ver plichting tot vader-bij-zich-nemen, hakt de oudste zoon de knoop door en dwingt zijn vader bij hem te ko men, bij hem, wiens vrouw, uit de stad afkomstig, door bijna de geheele familie en vooral door den vader, zeer gehaat is. Een haat, ontstaan alleen door het feit, dat zij geen boeren meisje is, Ten slotte leert de schoonvader haar juist als de beste der familie erkennen en komt alles terecht. Het was een moeilijk te verwerken stuk, dat meermalen alle krachten van de spelers vergde. In hoofdzaak werd het stuk zeer goed vertolkt. Vooral de gehate schoondochter met haar man gaven goed spel te zien. Eveneens de „oude" man met de jongste dochter, terwijl de vroolijke en satirieke Jan door zijn rake gezegden meermalen de zaal deed daveren. Het mooist kwam wel uit de scène in het laatste bedrijf, waar de oude man door zijn schoondochter wordt overwonnen. De vereeniging, die over beslist goede krachten beschikt, hopen we nog meermalen in onze gemeente te zien optreden. BRESKENS. Aan bovengenoemd kantoor werd in den Joop der maand December, ojr spaarbankboekjes ingelegd,'f 4.315.98 en terugbetaald f 3.182.70. Derhalve meer ingelegd dan terug betaald f 1.133.28. Het aantal nieuw uitgegeven spaar bankboekjes bedroeg 3. sluis. Zondagmorgen omstreeks kwart over elf kwam een auto uit de richting Draaibrug, met matige snelheid aan gereden. Waarschijnlijk door de gladheid van den weg, kwam de auto te slippen en kwam in de sloot terecht nabij het Pensionaat St. Joseph alhier. De auto sloeg geheel over den kop en de inzittenden, 4 personen, wis ten zich, door het indrukken van de achterruit, uit hun neteli- gen toestand te redden, behalve een dame van corpulenten omvang, die men aan een der portieren de behulp zame hand moest bieden. De inzittenden kwamen er met den schrik af, behalve misschien de dame, die klaagde, dat haar sleutelbeen zou gebroken zijn. Het was een particuliere auto uit Antwerpen met ais eigenaar dhr. J. Nellens oud le Kamerlid aldaar en op weg naar Knocke. Het merk van den auto was een Buijck L 3212 B. De inzittenden werden verder vervoerd met een auto van den heer Murijn alhier. sluis. ty^ Aan bovengenoemd kantoor werd in dpn Joop der maand December, op spaarbankboekjes ingelegd f 10.711.25 en- terugbetaald f 4.521.75, Derhalve meer ingelegd dan terug betaald f 6.189.50. Het aantal nieuw uitgegeven spaar bankboekjes bedroeg 11. schoondijke. Zaterdag werd op de Molenkreek alhier een ijsfeest gehouden, uitgaande van de hier bestaande ïjsclub en waar voor veel animo bestond. De gebrui kelijke spelen werden voor een talrijk publiek vertoond met ten slotte schoon- rijden met paren. Eerste prijs verwier ven hierbij de heer J. Versprille en Mej. A. Roosen. De ijsclub kan met voldoening op den welgeslaagden mid dag terugzien, temeer nog omdat de ingezetenen haar ruim in de contanten had gezet. o AARDENBURG. In de 7 dezer gehouden vergade ring van regenten van het Burger- Gasthuis werd de heer H. Willems tot voorzitter gekozen, die zijne benoeming nog in beraad hield. Thans heeft de heer W. verklaard zijn benoeming aan te nemen. aardenburg. Aan bovengenoemd kantoor werd in den loop der maand December, opr spaarbankboekjes ingelegJi f 7.369.99 len terugbetaald f 6.686.45. Derhalve meer ingelegd dan terug betaald f 683.54. Het aantal nieuw uitgegeven spaar bankboekjes bedroeg 4. o oostburg. than bovengenoemd kantoor werd in den loop der maand December, op spaarbankboekjes ingelegd, f 4.438.39 en terugbetaald i 3.863.97. Derhalve meer ingelegd dan terug betaald 'f 574.42. Het aantal nieuw uitgegeven spaar bankboekjes bedroeg 6. Zondagavond gat de Rj K. Jon- gelingeu-Vereeniging alhier een uitvoe ring in het Patronaatsgebouw. Opge voerd werden twee blijspelen „De ge smolten Veldwachter" en O, die Pros tessors" terwijl tot slot gegeven werd „Samenspraak tusschen .twee Broertjes" Het muzikale gedeelte van het pro gramma was in handen van de heeren Lauret, piano, en van de Vleuten, viool. —o ijzendijke. Aan bovengenoemd kantoor werd in den loop ider maand 'December, op spaarbankboekjes ingelegd|l 6,280.01 en terugbetaald f £).363.b5. Derhalve meer ingelegd dan terug betaald f 2.916.36. Het aantal nieuw uitgegeven spaar bankboekjes bedroeg 4. o waterlandkerkje. De Varkensassurantie Mij. alhier hield Maandag haar jaarvergadering. Hieruit bleek, dat inkomsten over 19281 bedragen f ,1947.11, de uitgaven f 205.19 zoodat een goe d slot aanwezig was van f 1741.92. De heer Hubregtse werd als |het bestuurslid herkozen. Hoogwatergetij Breskens. DAGEN vm j nam Woensdag 16 Jan 4.24 4.48 Donderdag 17 5 05 5.29 Vrijdag 18 5.52 6.16 Eerste Kwartier Vrijdag 18 Jaunari nam. 3 35. Licht op voor Rijwiel «n enz. (waaronder begrepen zijn wagens,., karren, enz.) Woensdag 16 Jan. nam. 4.42 Donderdag 17 4.44 Vrijdag 18 4.45 Een aangrijpende begrafenis. De 9-jarige Wim Groeneveld, die dezer dagen met zijn beide vriendjes Wilson bij een ongeluk den dood vond in een sloot achter het Ondiep te Utrecht, is Zaterdag grafwaarts gedragen. Vele jongens en meisjes vergezelden met bieeke en betraande gezichtjes hun overleden speelmakker tje naar diens laatste rustplaats. Zij strooiden witte bloemen op zijn kist. De heer Kruiskoop, hoofd eener Christelijke school, sprak diep gevoelde woorden tot de familie en richtte een waarschuwing tot de jeugd, om altoos de grootste voorzichtigheid in aeht te nemen. De heer K. noodigde de leerlingen der school uit hun kame raadje een laatst vaarwel toe te roepen met de woorden van het bekende koraal: „Veilig in Jezus' armen". De heer Ravier vertolkte namens de buurtbewoners wat er leefde in de harten van hen, die in 't Ondiep de buren zijn van de getroffen gezinnen. i Dood gevonden. Woensdag werd te Nieuw-Helvoet een 14-jarige jongen vermist. Hij was met zijn slee naar het strand gegaan en men vermoedde dat hij toen op een ijsschots het Haringvliet zou zijn ingedreven. Den volgenden dag heeft men hem echter nabij Rockanje op het strand tusschen de ijsschotsen dood gevonden. Oneerlijke marechaussee. De Krijgsraad te 's Hertogenbosch veroordeelde den marechaussee H. uit Heerlen, die door den Kantonrechter opgelegde boeten inde en deze gelden voor zichzelf behield om schulden te betalen, tot 3 maanden gev. straf met ontslag uit den dienst, Gasbcdwelming. In een perceel op de Vlasmarkt te Middelburg wonen de 74-jarige we duwe G. met haar 31 jarigen zoon en haar 12-jarigen kleinzoon. De oude vrouw en de jongen sliepen samen in een aicoof, terwijl de zoon elders een kamer heeft. Toen laatstgenoemde Za terdagavond om 12 uur thuis kwam, meende hij gaslucht te ruiken, maar dacht dat het verbeelding was en begaf zich ter ruste. Zondagmorgen te half elf werd hij wakker en begreep niet zijn moeder en den jongen niet te hooren. Hij spoedde zich naar de alcoof en vond daar belden door gas een kraantje was blijven openstaan be wusteloos in bed liggen. Terwijl de man de beide bewusteloozen uit de alcoof droeg, gingen de buren om een geneesheer, die met een zuurstof apparaat trachtte de levensgeesten weder op te wekken, doch beide patiénten werden later nog steeds be wusteloos naar het gasthuis vervoerd. De 12-jarige jongen is Maandag overleden. De toestand van de vrouw is nog zeer ernstig. Twist. Donderdagmiddag ontstond op den Amsteldljk te Amsterdam twist tusschen een tweetal reizende kooplieden. Op een gegeven moment liep deze twist zoo hoog, dat men handgemeen ge raakte, waarbij een der vechtenden een zijner kaken werd stukgeslagen. Laatstgenoemde persoon liet zich ook niet onbetuigd en trapte behalve zijn tegenstander diens geheele negotiekist zoo goed als in elkaar. Omstanders gelukte het ten slotte de vechtenden te scheiden, waarna de man van de stukgeslagen kaak bij in de nabijheid wonende menschen werd binnenge bracht, waar een geneesheer het eerste verband legde. Per auto werd de man die het danig op zijn zenuwen had naar zijn woning overgebracht. Zijn tegenstander hadzich op „eigen kracht" weten uit de voeten te maken, voor dat de politie kon ingrijpen. Eigenaardig ijs-ongeluk. Zaterdagmiddag is te Rijswijk, naar „de Courant" meldt, een eigenaardig ijs-ongeluk gebeurd. Op de geïm proviseerde ijsbaan op de ondergeloo- pen landen bij den nieuwen verkeers weg Hoornbrug-Delft, waar dezer dagen zeer druk gereden werd, ver scheen een groot draaiorgel uit Den Haag. Nauwelijks echter had de orgel draaier eenige tonen aan het instru ment ontlokt, of met een vreeselijk gekraak verdwenen én orgelman en instrument door het ijs. De man kwam er met den schrik en een nat pak af. -Het werd financieel een slechte dag voor hem. Het orgel liep namelijk nogal wat waterschade op, terwijl het ongeveer twee uur duurde, vóór de de bergings-firma De Graaff uit Delft het instrument, naar men beweerde, 1000 K.G. zwaar, o.nder groote be langstelling van de zijde van de vele schaatsenrijders, weer op den Delfweg had gebracht. Vijf kinderen omgekomen. In het dorp Perchau in het district Sura in Stiermarken is een ongeluk gebeurd, waarbij vijf kinderen het leven lieten. In een kleine arbeiderswoning was tijdens de afwezigheid van de ouders een benzinebus ontploft. In een oog wenk stond het geheele huisje in lichter laaie. Het tweejarig dochtertje van den bewoner en vijf jongere kin deren kregen ernstige brandwonden. Terwijl de jongeren bewusteloos ble ven liggen, trachtte het twaalfjarig meisje ondanks haar pijnlijke brand wonden, de andere kinderen te redden. Een voor een sleepte zij de vijf kin deren naar buiten en viel toen zelf bewusteloos neer. Twee harer zusjes en een drie- en zesjarig broertje stier ven onmiddellijk aan de bekomen brandwonden. Ook het moedige 12- jarige meisje is later aan de bekomen verwondingen overleden. Door het ijs gezakt. Zaterdagmiddag werd er druk op de vest te Terneuzen schaatsen ge reden. Zekere J. H. waagde zich op een door de politie verboden stuk slecht ijs (dit was door een gespannen touw aangegeven) en zakte er door. Zijn pogingen, om zichzelf te redden, mislukten, daar het z.g.n, sneeuwijs telkens afbrak. Een daar in burger- kleeding aanwezige politieagent mocht het gelukken de op het ijs vanwege de „Ter Neuzensche reddingsbrigade" gedeponeerde ijsladder over het gat te schuiven, Waardoor de drenkeling zich daarop kon in veiligheid brengen. Verraden door hun bagage. Te Waddinxveen arriveerden drie als reizigers gekleede fietsers, die ieder een grooten koffer bij zich hdadjen. Zij gingen een lunchroom in het -ou5:- uorp binnen om een glas bier te drin ken, terwijl hun zware bagage buiten bleef staan. De inhoud der koffers bloef in can geheimzinnig waas .gehuld en de zaak werd er niet helderder op, toeji vreem de geluiden naar buiten drongten. Eeq voorbijganger vond de historie dermate verdacht, Uat hij de politie op de hoog te ging stellen. De eigenaars van de, bagage gedroegen zicli bij de komst van deze al heel eigenaardig. Een hun ner maakte zich zoo gauw hij kon uit de voeten. De beide anderen werden, intijds gearresteerd en met de koffers naar het gemeentehuis geleid. De kofiers werden geopend en ble ken (ie bevatten42 kippen, die spoe dig als heer en meesterdoor, Wad- tlinxveens raadhuis rondliepen. Niet al zoo hun bezitters, die na een langdurig verhoor door de mand vielen en beken den de kippen te heb,ben gestdlen bij een landbouwer ronder Alphen a. d. Rijn. Nu bleek, dat de heeren nog ver schillende inbraken en 'diefstallen op. nun kertstok hadden. Met hun aanhoui ding deed de politie een goede vangst. Familiedrama. Een droevig familiedrama vond Za terdagmiddag plaats ïn üe woning van den neer E. aan den Rijksweg Zuid te üeleen. De 29-jarige dochter, des huizes, Elisabeth van t. zocht in dfc slaapkamer twist met haar moeder, die bezig was een bed op te maken, riet meisje, idat een slecht leven Jeidt en haar huisgenotoen het leven dikwijl^ onaangenaam maakt, wond zich dermate op, dat zij een bijl greep om daarmede haar moeder te slaan. Den eersten slag wist de moeder te ontwijken, doch zien opnieuw bedreigd ziende door de reeds geheven bijl, riep zij haar ^-jarigen zoon J'. J. van E., die op dat oogenblik in de nabij gelegen keuken was en hout sneed nftt een broodmes. Zonder het mes weg; te leggen, snelde de jongeman naaf de nabij gelegen slaapkamer en zoodra hij zag wat zich daar afspeelde, stak hij liet broodmes tot het heft in den rug van zijn zuster ter hoogte van het linkerschouderblad. Zwaar gewond viel het meisje op den vloer en ;na: enkele oogenblikken gaf zij den geest. De politie stelde onmiddellijk leen onderzoek in met het resultaat dat de dader werd aangehouden en naar het politiebureau te LutteraJe werd overge bracht. Hij bekende zijn zuster gedood te hebben om zijn moeder tegen haar te verdedigen. Ook de substituut-offi- cier van justitie uit Maastricht, mr. C* F. M. Kneepkens, was bij het onder zoek tegenwoordig}, t,laandag zal de> sectie op het lijk worden verricht. Naar men aan „de Tel." mededeelt, leefde het meisje in Voortdurend con flict met haar ou'ders. Haar gedrag was herhaaldelijk aanleiding tot twist. Reeds meermalen »noet zij gedreigd hebben haar moeder te zullen vermoor den. Het gebeurde heeft in de omge ving van Lutterade en Geleen veel be roering verwekt. Dorp door wolven overvallen. Uit Moskou wordt gemeld, dat groote troepen wolven het dorp Soesjan in het gouvernement Wladiwostok hebben overvallen. Vier boeren wer den door de wolven gedood en drie gewond. Heele kudden vee werden door de uitgehongerde roofdieren ver scheurd. Een afdeeling van het Roode Leger ondernam een aanval op de machinegeweren, waarbij 120 wolven werden neergelegd. Men vermoedt, dat de wolven uit China naar Siberië gekomen zijn. Een Fokkersvliegtuig neergestort. „Uit New York bericht N.T.A., dat in Middletown (Pennsylvania) een groot legertraiisportvliegtuig met 10 inzitten den neergestort is. Drie daarvan vonden den dood. Een nader bericht meldt, dat het een drie-motorig Fokkervliegtuig is van het zelfde type als de Question Mark,. Het was in den voormiddag na een oefenvlucht van het vliegveld Bolling- field bij Washington, gedaald op dat bij Middletown voor het vernieuwen van voorraden. Er was een piloot met zeven soldaten aan boord. Na de opstijging .volgde 3 K,M. verder het ongeluk boven het vrije land'. De oorzaak is nog onbekend. Ooggetuigen verklaren, dat ze het toestel eenigqn+ijd hebben zien wankelen en toen plotseling neerstorten. De slachtoffers moesten uit de ruïne uitgezaagd worden. Een laatste bericht meldt, dat het aantal dooden aangegroeid is tot vijf, terwijl er (drie ernstig gewpnd izijn, zoodat er slechts twee goed zijhJiafge-" zoodat er élechtsTwee goed zijn afge komen, i

Breskensche Courant | 1929 | | pagina 2