200 PUROL ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCHVLAANDEREN Een vriendenoffer. W intervoeten am- ea Til H.H. Adverteerders Buitenland. Binnenland. BRESKENSSCHE COURANT VERSCHIJNT WOENSDAGS EN ZATERDAGS IN ALLE PLAATSEN VAN ZEEUWSCH-VLAANDEREN Abonnementsprijs p. 3 maanden f 1.25 franco p. post f 1,40 A d v e r t e n t i e p r ij s v a n 1 5 regels 75 cent Elke regel meer 15 cent Ingez. Meded. 30 ct. p. regel. Jj Drukker-Uitgever J. C. LE BLEU voorkeen E. BOOM -BLIEK TNo.'Ï!n BRESKENS Abonnements-Advertentles zeer billijk tarief. Advertenties worden aangenomen tot a i t e r I ij k Dinsdag- en Vrijdagmiddag 1 uur B7e Jaargang Woensdag 16 Januari 19*9 Nummer 3396 GR A T1 S verzekering voor deabonné'» tegen ongelukken voor: De gulden bij levens- raa gld. bij dood gid. bij verlies pa gld. bij ver- 11 gld. bij ver- ap gld. bij ver- lange ongeschikt- door yh van een hy lies van een 4M lies van een xh lies van een heid tot werken. een ongeluk. Iw hand of voet. oog. duim. wijsvinger, risico van bovenstaande verzekering is herverzekerd bij de Ongevallen-Verzekering-Maatschappij .Fatum" te 's-Gravenhage. i a gld. bij verlies van eiken anderen vinger. Het is de laatste maanden reeds enkeh malen gebeurd, dat door laat binnenkomen van advertentiën de cou rant niet op tijd kon worden verzonden. In verband daarmee moeten wij de lijd van binnenkomen der adverten tiën beperken tot des middags 12 uur van den dag van verschijnen (Dinsdag en Vrijdag). De Adm. AMERIKA. Bigamie te goeder trouw. De Russusche revolutie heeft vele, familiebanden verscheurd. Een merk waardig geval daarvan is dezer dagen in Amerika bekend geworden. In den zomer van 1914 nam kolonel Peter Nowitszky te Wladiwostock af scheid van zijn vrouw en kinderen om zich bij zijn regiment te voegen, dat naar het Duitsche front vertrok. In den loop van den strijd werd hij ge. wond, pr» in Maart 1917 was hij tot zijn herstel in een hospitaal te Petrograd, toen kle revolutionairen zich van de stad meester maakten. In weerwil van zijn wonden, vermomde hij zich en nam de Vlucht. Maanden later bereikte hij Wla diwostock. Zijn familie was echter ver trokken. Hij vernam dat vele leden der aristocratie waren gedood en dat an deren de stad waren ontvlucht. Kolonel Nowitzky sloot zich daarop bij het Wit te Leger aan, waarbij hij tot 1920 bleef. Later, te Konstantinopel, hoorde hij, verblijvend tusschen een kolonie van Russische uitgewekenen, van zijn schoon zuster dat de bolsjewisten z,jn vrouw hadden gedood. Hij ontmoette daar ook een andere uitgewekene, Zenalda. Hiy vroeg deze vrouw ten Jtuwelijk en trouw de iu December 1922 met haar. Zenalda uitte echter de vrees, dat Nowitzky's eerste vrouw misschien toch nog in leven was. Teneinde haar gerust te stellen wendde Nowitzky zich in Januari 1923 tot een synode van de Rus sischc-Orthodoxe Kerk in Zuid-Slavië en verkreeg een kerkelijk besluit, waar bij zijn tweede huwelijijk geldig werd verklaard. Nowitzky vertrok daarop met Zen; la naar New York. Daarterstede bereikten hem geruchten van andere uit gewekenen, volgens welke zijn familie toch aan de door de boljewisten aange- FEU ILL ETON 25. Roman van Lothar Brenckendorff. Zijn ziekte is van dien aard, dat ze door een of andere afleiding niet erger kan worden. Hij lijdt, wanneer hij al leen is, veel meer, dan hij zelf denkt En dan ik lijd er ook min of meer onder. Dat u ook mij door uw bezoe ken een genoegen doet, zal bij u na' tuurlijk niet den doorslag geven. Maar ik hoop, dat dit ook geen reden zal zijn, die u aanleiding geeft om weg te blijven." „U kunt over mij beschikken, me vrouw. Zoo dikwijls als u me wilt heb ben zal ik komen." Haar handdruk was zoo stevig, dat dezq them als een stroom door liet' lichaam ging, en welke warm in Ge- rolds hart doordrong. In zijn oor klonk onophoudelijk het steeds herhaalde vas te antwoord van den trouwen Olaf; „Ich darf nicht tanzen, nicht tanzen ich f [mag; Denn morgen ist mein Hochzeitstag," j En in zijn hart was een stem, die tot het hernieuwen van zijn nasporingen en plaatste in Russische bladen adver tenties. Deze nasporingen werden met succes bekroond, want eenige weken geleden kreeg Inj van zijn twee-endertig jarige idocliter, (thans mrs. Barbara| riente slachting was Ontkomen. Nowitz ky vond in deze geruchten aanleiding keinder geheeten, die de advertentie ge lezen had, een brief uit Chicago. Nojwitzky vertrok onmiddellijk naar Chicago en vond daay. zijn vrouw, zijn dochter en zijn zeven-en-twiiiligjarigerv zoon. Hij vernam Jaar dat zijn tamilie- leden bij liet uitbreken van de revolutie naar Japan waren uitgeweken en daarna nog verscheidene jar,en in het Oosten waren gebleven, niet ver van hun huis, in den 'Hoop dat Nowitzky hen terug, zou vinden, l ënslotte gaven zij de hoop op en vertrokken naar Amerika. Nowitzky bleef bij zijn eerste vrouw en heeft bij het Hooggerechtsliot een verzoek ingediend om zijn huwelijk met Zenalda ongeldig te verklaren. I er mo tiveering van zijn verzoek zegt hij, daf zijn hart bij de vrouw is, met wie ihij iu 1890 in het huwelijk was getreden, de moeder zijner beide kinderen. Verder voert hij tecnnische gronden aan voor de ontbinding van zijn tweede Huwelijk, Hij wijst erop dat bet besluit van de Russische Ortiidoxe Kerk niet voor Amerika gold en dat hij niet met Ze nalda in net huwelijk was getreden na dat hij het besluit van de Kerk had ver kregen. o Een moord in Hyde park. Donderdag heeft de strafrechter in de Old bailey een acht-en-twintigjarigen man, Robert Wiliams, ter dood veroor deeld, die in October van het vorig jaar zonder bepaald motief een vrouw vermoordde, door haar den hals af te snijden. De reciteer moest hier de moei lijke vraag beslechten, of de moorde naar zijn daad had begaan in een aan val van epilepsie (vallende ziekte), ot alleen maar onder den invloed van een dramatische film, die de man in de. bioscoop had gezien. Williams stond eigenlijk voor den tweeden keer .te recht,. omdat de jury den eersten keer niet tot overeenstemming kon komen. Toen een politieman Williams in het ziekenhuis een verhoor ainam, zeide deze: „lk heb liet gedaan. Ze heeft me gesard." De verdediging voerde aan, dat Wil liams zich niets v(an de misdaad her innerde en dat ijij in een soort visie verschrikt was'door het gezicht Van Lon Chaney, den filmacteur. Een der hem bestrafte, als haJ hij in dte toe komst reeds de trouw, geschonken aan de geliefde van zijn jeugd, gebroken. o „Ja, daar ben ik weer," zei Dr. Ralph Meussi, terwijl hij den volgenden dag onverwachts Ceroids kamer binnen stapte. „Eerder dan u waarschijnlijk hebt kunnen vermoeden, ik houd niet van tijdverkwisten en in Zurich is voor- loopig voor mij niets meer te doen." „Dat wil zeggen, dat u niets hebt uitgericht „Zooals men liet noemen wil. Een klein stapje geïoof ik in ieder geval verder gekomen te zijn. Sprak u el niet van, dat jde vader van Gilde Worner een rijk man was?" „Ja, naar zijn leefwijze was hij het zonder twijfel." „Het kan zijn, dat hij het in uw tijd nog geweest is, of dat hij den schijn aannam van rijk te zijn. Toen hij stierf, was hij in ieder geval zoo goed aljs arm." „Och. is het mogelijk? Bent u daar zeker van „lk heb het uit zeer goede en ver trouwbare bron. Zijn nalatenschap be stond slechts uit 'een tamelijk groot bedrag aan schulden. Zelfs op de meu bels wed direct na zijn dood door zijn schuldeischers beslag gelegd," getuigende doctoren verklaarde, dat het er met toe deed, of Williams al dan niet in werkelijkheid in de bioscoop was geweest, de dokter had vergeten deze vraag te stellen, eelt epilepticus kon handelen ouder Üen invloed 'van een delirium of nachtmerrie, een repro ductie van iets dat hij in werkelijkheid had beleefd,, maar ook onder liet zuivere verzinsel van zijn geest. Het bleek ech ter, (Jat Williams inderdaad, een ot' twee maanden vóór den moord, Lon Chaney op liet doek had gezien. De rechter wees erop, dat alle duc- doren het er over eens waren, dat in dien de verklaring door Williams afgei legd er op wees, dat hij zicli herinnerde of hij zichzelf dan wel de vrouw den hals had .afgesneden, hij zijn daad niet kon hebben gepleegd in een toestand van epileptische werktuigelijkheid. Een der aanvaarde bewijzen voor deze werk tuigelijkheid was, dat de patiënt, als hij hersteld was, zich volstrekt niets herinnerde van wat er was gebeurd. De rechter, die zelf een der dramati sche creaties van Lon Chariey op het doek had gezien, meende dat zij vol doende in staat waren om iedereen van de «ijs te brengen. Hij kon niet aan nemen, dat de moordenaar een epilep ticus was. Williams hoorde liet doodvonnis on bewogen aan. Brieiomslag met een zegel- afdruk van 71/2 cent. Met ingang van 1 Februari a.s. zul len op de postkantoren weder briefom slagen met een zegelafdruk van 7t/2 ct, verkrijgbaar worden gesteld. De ven koopprijs zal 81/2 cent bedragen. Het ligt eveneens in het voornemen eerlang weder tot uitgifte van post- bladen over te gaan, deze zijn echter nog niet gered. o Het zwakke kind. Ds. H. C. Hogerzeil te Naarden, voor zitter van de vereeniging voor Christe lijke gezondheids- en vacantiekolonies „Arme, arme Hilde. Wat zal zij daar veel onder geleden hebben. En mis schien had zij niemand, die zich over haar ontfermde." „Er inoet tocii wel iemand geweest zijn, want eenige weken na de begra fenis kwam zij alle verplichtingen van wijlen haar vader na en loste ook het verpande meubilair weer in." „Den hemel zij dank. De gedachte, dat zij hulpeloos in deze ellende zou zijn gelaten, zou inij geheel en al wan hopig gemaakt hebben." „E11 u bent in het geheel niet nieuws gierig, te vernemen hoe zij aan dit< middelen is gekomen Het gaat om duizenden, liet is .iu den regel nic.< makkelijk voor een alleenstaand jong meisje, om zulke bedragen vrij te ma ken." „Hoe deze er ook zijn gekomen, in ieder geval op een eerlijke manier," Meussi stapte over dit besliste ant woord heen. „Ik heb moeite gedaan, iets naders over die mensclien te vernemen, die in den laatsten tijd voor haar vaders dood met hen omgingen. Of ik daardoor op een goed spoor ben gekomen, weet ik niet. Maar ik houd het niet voor on mogelijk, want het ontbreekt niet aan teekenen, die naar het oosten wijzen... En in het oosten zoek ik de oplossing in Nederland, heelt voor den arbeid ten behoeve van zwakken en prae-tuber- culcuze kinderen een gift vaut I lU.OtJü ontvangen van iemand, die onbekend wcuscht te blijven. o Een nieuw reglement voor hei vervoer op ue spoorwegen. Dezer uagen is een nieuw algemeen reglement voor liet vervoer op de spoorwegen samengesteld, waarin ver- sciiilteiiuc oepaiingcn gewijzigd zzijiA weruen tot nu toe in ue coupe's uit sluitend voor vrouwelijke reizigers be stemd, jongens toegelaten, mits onder vuuuweitjkc geleide, tot den 13-jarigen teeltijd, titans geldt liet voorschrift, dat jongens onder dergelijke geleide bene- uen den leeltijd van tien jaar moeten zijn, willen zij 111 die compartimenten plaats mogen ncineii. Voorts is een beperkende bepaling ingelascnt, wat betreft het reserveeren van plaatsen in een trein. Tot nu toe- was het voldoende, volgens de tbe- staande voorschriften, dat een reizigei, die aan een station zijn tcoupé even verliet, op zijn zitplaats een ot andet voorwerp deponeerde. De plaats zal niet geacht worden bezet te zijn, wan neer daarop slechts een krant of tijd- senrift is neergelegd. Bij navraag; te be- voegder plaatse bleek ons, dat deze restrictie titans gemaakt is, omdat het vaak voorkwam, dat reizigers, die wat ruim wilden zitten, een courant of tijd schrift naast zich op de bank legden, ten einde het te laten voorkomen, alsof die plaats bezet was. o Prinses Juliana op schaatsen. Prinses Juliana heeft Donderdagmid dag op de IJsclub gereden, in gezel schap van een paar vriendinnetjes, waar van er een tegelijk met enkele andere leden door liet ijs is gezakt. I H.K.H. bevond zicli op enkele meters afstand van het ongeval, dat zonder ernstige gevolgen is gebleven. Ook Vrijdagmiddag reed de Prinses inet haar vriendinnen op de IJsclub-i winterhanden en pijnlijke kloven ver zacht men direct en geneest men snel door deze goed in te wrijven met Doos 30-60-90 ct. T ube 80 ct. to van het raadsel. Maar wat anders, U ziet er veel beter uit, dan bij ons laatste samenzijln. De lucht hier sciiijnt u werkelijk goed te doen." „Daarvan bemerk ik niets. In ieder geval is het me nog steeds hoogst on aangenaam, met mensclien te verkee- ren." „U verkeert hier dus met niemand „Zoo goed als geen. Maar wat hebt u daar voor belang bij „Ik hoopte, dat zij mij van dienst zouden kunnen zijn. Een gezien artist knoopt veel lichter bctrekkhigen aan dan iemand van ons gezelschap, en aan dergelijke betrekWngen is ntij veel gelegen. Er zijn nok hier vele Russi sche koloniën. Daarmede moet ik voe ling zien tc krijgen, üeheel onopge merkt natuurlijk. En ik geloof, dat u me in een of anider huis kunt invoeren, waar die mensclien verkeeren. Later help ik me dan wel alleen verder," Gerold dacht eens na. „Het treft bijzonder maar neen, dat is in ieder geval niets wat voor u in aanmerking zou komen." „Wat treft bijzonder? Hebt u mis schien toch reeds Russische vrienden „lk was gisteravond de gast van een Russischen lieer een zekeren Dr. Basaroff." i „Die u reeds van vroeger kende?" Bespuiting van houtige ge wassen met carbolincum. De Inspecteur, Hoofd van den Plan- tenziektenkundigen Dienst vestigt de- aandacht van alle belanghebbenden op de groote waarde van vruclitboom-car- bolineum als bestrijdingsmiddel tegen allerlei, in den toestand van ei, larve, pop of ivolledig insect op houtige ge wassen overwinterende insecten. Een bespuiting met vruchtboom-car- bolineum ter sterkte van 7(,»u, is het beste bestrijdingsmiddel tegen bladlui zen op allerlei houtige siergewassen en vruchtboomen, tegen spint in kruisbes- senstruiken, roode worm in frambozen, spruitvreter en andere insecten op aal bessen. Ook op sierstruiken als rozen, Buxus, Coniferen (sparren) kan deze bespuiting met zeer veel succes worden toegepast. Perziken in kassen moeten omstreeks het midden van Januari bespoten zijn. Kruisbessen en pruimen kunnen tot het midden van Februari, aalbessen, frann bozen en druiven in kassen kunnen tot het einde van die maand bespoten wor den. De bespuiting van appel, peer, sneeuwbal, meidoorn, kan nog in de maand Maart plaats hebben, maar het verdient aanbeveling van gunstig weer, ook als dit vroeger valt, gebruik te ma ken, om de zoo nuttige bespuiting itt elk geval Ite doen plaats vinden. Men gebruike in het algemeen een 71/2 °/o oplossing van een goede in wa ter oplosbare carbolineumsoort, die be wezen beeft voldoende insecten-dooden- de eigenschappen te bezitten, Voor perzik mag men echter niet sterker op lossing gebruiken dan 5o/o. Men bespuite de gewassen zeer zorg vuldig, opdat alle takjes, vooral ook de jongste, geheel worden bevochtigde» Carbolineum kan (als een der meest werkzame bestrijdingsmiddelen, speciaal tegen insecten, beschouwd worden. Te gen door schimmels veroorzaakte ziek ten helpt het meestal niet, daartegen moeten andere speciale bestrijdingsmid delen worden toegepast. Ook aan alle boomkweekers wordt bespuiting hunner vruolit- en siergewas sen met carbolineum ten sterkste aan bevolen. Nadere inlichtingen -over deze be< spuitingen worden gaarne verstrekt door den Plantenziektenkundigen Dienst te Wageningen en door de op verschillen de plaatsen werkzame ambtenaren van dezen Dienst. „Neen. Maar ik meen, dat ik Jiem na een korte kennismaking toch reeds voldoende kan beoordeclen. Dr Basa roff Jijkt mij in 't geheel ,niet een politieke fantast. Hij is een knappe stille man, wiens liefhebberijen oogenscltijn- lijk ver van die dingen afliggen," „U hebt hem, zooals het lijkt, al ta melijk leeren kunnen „Ik heb tot heden slechts enkele mi nuten in zijn gezelschap doos-gebracht en we hebben geen woord over politiek gesproken. Hij had een voorliefde voor interessante justitiezaken, en toen we liet musiceeren gestaakt hadden, moest ik hem uitvoerig het geval Worner ver tellen, wat hem, zoo te zien, bijzonder boeide. U ziet: wat u zoekt, zou 11 hier door kennismaking met hem niet vin den. „Wie aveet. In ieder geval zou liet een begin kunnen zijn. Zoudt u mij niet aan dezen Dr. Basaroff kunneit voorstellen „Dat zal bijna niet mogelijk zijn. Hij zei mij uitdrukkelijk, dat bij geen vriend van gezelligheid is. En mijn betrekkin gen tot hem zijn zoo, dat ik hem niet goed uit eigen beweging iemand in hufis kan brengen," {wordt vMYolgcU

Breskensche Courant | 1929 | | pagina 1