10 ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCHVLAANHEREN H.H. Adverteerders Gewestelijk Nieuws. FEU ILL KTON Een \riendenoffer. BRESKENSSCHE COURANT VERSCHIJNT WOENSDAGS EN ZATERDAGS IN ALLE PLAATSEN VAN ZEEUWSCH-VLAANDEREN Abonnementsprijs p. 3 maanden f 1.25 franco p. po«t f 1,40 Advertentieprijs van 1 5 regels 75 cent Elke regel meer 15 cent. Ingez. Meded. 30 ct. p. regel. Drukker uitgever J. C. LE BLEU voorheen E. BOOM- BLIEK tnó.,(2° breskens Postgiro 70179 Abonnements-Advertentles zeer billijk tarief. Advertenties worden aangenomen tot uiterlijk Dinsdag- en Vrijdagmiddag 1 uur 37e Jaargang Zaterdag 12 Januari 9.9 Nummer 3395 O R A T1 S verzekering voor deabonné's tegen ongelukken voor: gulden bij levens- jsi gid. bij dood m* gld. bq verlies pa gld. bq ver- j m gld. bij ver- ap gid. by ver- lange ongeschikt- lljN door Jh van een hij lies van een 4il Hes van een /h lies van een heid tot werken. een ongeluk. hand of voet. oog. duim. wijsvinger. De risico van bovenstaande verzekering isherve zekerd bq de Ongevallen-Verzekering-Maatschappij Fatum" te 's-Oravenhage. gld. bij verlies van eiken anderen vinger. 3*- Het is de laatste maanden reeds enkele malen gebeurd, dat door laat binnenkomen van advertentien de cou rant niet op tijd kon worden verzonden. In verband daarmee moeten wij de tijd van binnenkomen der adverten tien beperken tot des middags 12 uur van den dag van verschijnen (Dinsdag en Vrijdag). De Adm. OOSTBURG. Vervolg en slot van de -vergade ring van de Vereeniging van Oud-Leerlingen van de Winter- landbouwcursussen. Deze lezing tokte een uitvoerige ge- dachtenwisseling uit over deze actu4 eele kwestie. De voorzitter merkt op; dat Z.-Vl. door 95 hoofden bestuurd wordt hetgeen z.i. niet in -het belang o.a. van de wegen kan {zijn, dit leeren ons vooral de slechte toestanden van sommige verbindingswegen. Hij hoopt in deze vergadering een 'gedachte oren wordt dat met de bestaande standen zal worden gebroken. Ver diende stemmen zoowel voor als (te- samenvoeging doen zich hooren, h over 't algemeen is rmen van ge len dat door samenvoeging zeker ere resultaten zullen worden verkre- i. :Mr. Dieleman spreekt als >izijjn deel uit dat door de verschillende der besturen een rapport zal worden gebracht om zoo aan de hand hier- i te komen tot een ivoorstel en zoot mogelijk tot overeenstemming. Wordt dit laatste niet bereikt dan fcan de dwang b.v. van boven af komen; de. drang moet z.i. komen uit de besturen. De voorzitter dankt den heer Diele- inan voor de zeer leerzame en interes sante lezing en roept hem een tot weerziens toe. Naar aanleiding van een klacht in de Middelburgsche Courant betreffende het verkeer op de wegen hier is door het' bestuur aan den Bond geschreven dat deze klacht geheel ongezond is. Mededeeling wordt gedaan van het ingekomen advies betreffende het nieu we wetsontwerp van de wettelijke bepa lingen voor het verkeer op de Rijks wegen de voorschriften zullen nog. 24. Roman van Lothar Brenckendorff. „Ik weet het ik weet het. Ik heb het in de couranten gelezen. Toen u de dame wilde bezoeken, die later ver moord werd, hield u haai; voor een andere, in ieder geval hebt u dev bij-i zonderheden van het geval toch van "abij kunnen volgen. Misschien had u dfSsgelegenheid, de vermoorde te zien" „Deze gelegenheid had ik ook. Eerst j het zien van de doode kon ik vast- ellen, dat zij een bedfriegster geweest I „feen bedriegster ol (fat wil gg.en ja in ieder geval. U kunt :1 bevoegd zijn, het zoo te noemen, ewel men de beweegredenen van haar ndelen moet kennen, om haar te ver- rdeelen, Meent u ook niet, mijn- neer Gerold, dat liet bijl al het /men- 'Chelijke doen alleen op de beweeg- rotlden aankomt?" Zeker I Alleen daUk-juist-in dit ge- '1 niet aan verschoonende beweegre denen kan gelooven. ik heb veel eerder verscherpt worden. Groote onbillijk heden en onduidelijkheden houdt dit nieuwe ontwerp in, welke voor den landbouw van ingrijpenden aard zijn. Voorlezing wordt gegeven van de in- verband hiermede reeds gewisselende stukken, waaruit blijkt dat liet bestuur zich niet onbetuigd gelaten heeft op deze onbillijkheden de aandacht te ves- reien. ue secretaris memoreert ook nog even het'bezoek door de deputatie uit d-: \eischiliende iandbouwve. eenigingen de verschillende landbouvvvereenigingen aan iden Min. Algemeen is men van oordeel dat in deze niet mag pvorden stilgezeten; liet belang van den land bouw mag hier niet onderschat worden. Helpt het schrijven niet dan zal het het beste zijn rechtstreeks tot den Mi nister te gaan. Samenwerking zal worden gezocht met andere verecnigin- gen om dan en bloc voor de landbouw belangen in deze streek op te komen. De verzekering wordt gegeven dat de vereeniging in deze paraat is. De geringe deelname aan de excur- .sies beeft de viaag doen rijzen of het niet mogelijk is excursies te houden zooveel mogelijk in eigen kring om zoo veel mogelijk contact onder de leden te houden. Als voorbeeld wordt ge-t noemd Overijsel waar veel waarde aan dergelijke excursies gehecht wordt en o.a. prijzen worden toegekend voor de beste bedrijfsexploitaties. De vraag wordt gedaan of niet ieder die met eenige soorten gewassen proeven neemt hiervan opgave kan doen aan het be stuur. Gezamenlijk kan dan hieraan een bezoek gebracht worden, en ieder kan daarmede zijn voordeel doen. De ver gadering kan zich met dit geopperde idee wei vereenigen; allen die proeven genomen hebben dienen dan hiervan ook opgave te doen aan het bestuur, die dan verder de plannen kunnen uitwer ken. Het bestuur zou de gelegenheid wil len openen deel te nemen aan een cur sus voor eerste hulp bij landbouwon-, gevallen, door het Rijk wordt hiervoor geen subsidie verleend, de cursus zal zich zelf moeten bedruipen, Getracht zal worden de curssusen te brengen iri het verband van de andere. Naar aanleiding van een verzoek van den plantenziektenkundigen dienst om een nieuwe lijst van rassen vast te stel len wordt in verband hiermede over den aanleg van rasproefveldjes langdu rig gedelibereerd. Samenwerking zal. in deze worden gezocht met o.a. de landbouwschool om dan deze proefveld- jes zooveel mogelijk in handen van slechts enkele personen onder te bren zeer gegronde aanleiding, het aller-, slechtste te vermoeden." Daar was weer de medeiijdenwekken- de uitdrukking op het gezicht van den doctor; zijn zwakke gestalte scheen steeds meer in een te storten, en zijn magere handen bewogen zich zenuw achtig. „In ieder geval, u hebt daarvoor geen bewijzen, zelfs niet de schaduw van een bewijs. U zegf,( dat zij >een bedriegster geweest is. Maar .misschien was het 't eenige bedrog van haar let ven dat zij een anderen naam aange nomen heeft. Als dit nu eens zoo was, zoudt u het dan ook nog voor 'een laagheid houden „Om daarop te antwoorden, moet ik eerst weten, hoe het staat met de recht matige draagster van dien naam. Deze onzekerheid beteekent het eenige be lang, dat ik bij het vermoorden van de verkeerde Hildc Worner heb." „Dat begrijp ik," murmelde Basaroff hoofdknikkend -_n na een kleine stilte ging hij voort: „Maar u hebt bij haar lijk gestaan. Zij was zeer ontsteld niet waar? De kwellingen van een gruwe- lijken dood stonden op haar gelaat „Neen. Zij had het uitzien van een rustig slapende. De dokters waren van meening, dat zij zich niet bewust ge weest is dat aan haar een misdaad is gen en hiervoor personen te vinden die theorethisch voldoende onderlegd zijn; een en ander zal dan beter tot zijn recht komen. Waar hier wellicht eenige finan ciën mede gemoeid zijn wordt te dien einde een beroep op de vergadering, gedaan, welke zich unamiem met het denkbeeld kan verecnigen. Het punt van de agenda hoe het best ^raag en aanbod ptibliceercn, lokte eeni ge discussie uit. De voorzitter deelde mede dat deze kwestie hier reeds meer besproken is onder een anderen naam ml. als inlichtingen bureau en toen ook een commissie is gevormd die deze kwestie zoude brengen bij liet bemidde lingsbureau. De pogingen zijn eveneens gestrand op de klippen van liet bemid delingsbureau. Thans wordt door het bestuur andermaal getracht 0111 een- goede methode van koop 'en. verkoop te vinden. De handel wordt thans te veel door derden beheerscht, hetgeen niet goed geregeld is; in het belang' van den handel zal aan deze zaak meer aandacht moeten worden gewijd. Het denkbeeld is daarom gerezen 0111 met een ot meer plaatselijke bladen een ac- coordj te sluiten om een kolom ,voor, vraag en aanbod beschikbaar te heb-, ben. Opgewezen wordt dat ook in Oost Noord Brabant een dergelijke methode met succes toegepast wordt. De vergadering gaat met het idee van het bestuur algeheel accoord; ge tracht zal worden met eenige plaatse lijke bladen tot overeenstemming te ko men. De voorzitter hoopt dat dan ook ieder van de gelegenheid zal gebruik maken. Ten einde niet op liet werk van de rapporteurs vooruit te loopen, wordt be sloten de behandeling van de vraagt punten uitgeschreven door den bond; hier niet te behandelen en deze te laten rusten tot de algemeene bondsvergade ring te Goes op 5 Febr. a.s.de uitsla gen van de besprekingen komen in het Zeeuwsch Landbouwblad, zoodat ieder daarvan kennis kan nemen. De secretaris deelt nog mede een circulaire van liet bestuur van B. V. G. betreffenJe de verkiezing van liet lioofd- stuur der Zeeuwsch Mij. om de oude Degaan. Zij verklaarden, dat de dood direct in getreden moet zijn." Basaroff ademde diep en streek met de hand over het hoofd. „Het is verschrikkelijk, zich zoo iets voor te stellen. Ook zelfs wanneer men zooveel verschrikkelijks gezien heeft als ik. Een vrouw! Een eenzaam, verlaten hulpelooze vrouwEu hoe werd zij ge dood Door een dolksteek, wanneer ik 111e goed herinner." „Ja. Door een steek met een smal, spits instrument, waarschijlijk met een zoogenaamde stiletto." „is dit voorwerp niet gevonden „Wat? Het moorddadig wapen? Neen. ik herinner me tenminste niet, dat daar van sprake was." „En men heeft ook geen verdachte I11 het geheel geen? Misschien is men reeds opgehouden met naar den moor denaar te zoeken?" „Dat is bijna niet te gelooven. De justitie geeft liet niet zoo gauw op. Ik hoop, dat het haar nog zal gelukken den moordenaar te vinden." „Hij: zal zijn straf niet ontgaan gelooft u dat maar gerust, mijnheer Ge rold! ook .\\|inneer de aardsche ge rechtigheid hein niet achterhaalt." Hij zag er nu zoo verschrikkelijk bleek en afgemat uit, dat Gerold zich ren zooveel doenlijk te vervangen door jongeren. Na eenige bespreking wordt er genoegen mede genomen de leden die naar de vergadering gaan en Mc afgevaardigden vrij mandaat te geven. Bij de rondvraag gaan uit het midden der vergadering stemmen op tot behoud van de beurs, daar vernomen was dat de beurs zou worden omgezet in een concert zaal. De voorzitter kan toezeg gen Jat geen gevaar bestaat dat -de beurs zal verdwijnen. Betreurd wordt iu het algemeen dat de beurs niet meer bezocht wordt. Nagegaan wordt in den breede wat hiervan de oorzaak kan zijn gevraagd wordt of de oorzaak niet kan liggen in het weinig aantrekkelijke dat het gebouw biedtdoch daar wordt tegenover gesteld, voldoet thans de markt in de openlucht dan aan mo derne eischen Toegegeven wordt dan ook dat men in deze niet de schuld op anderen moet trachten af te wen telen. de boeren dragen hier zelf de schuld. Hierna sluit de voorzitter deze wel wat iange vergadering. OOSTBURG. Loop der bevolking. Op 31 Dec. 1927 bestond deze gemeente uit 1312 m. en 1387 vr-, totaal 2699 zielen. Vermeerdering gedurende 1928 door vestiging met 80 m. en 83 vr. totaal 163 en door geboorte met 16 m. en 24 vr., totaal 40. Totale vermeerdering 203 zielen. .Vermindering door vertrek 94 m. en 95 vr., totaal 189 en wegens over lijden door 22 m. en 17 vr. totaal 39. Totaal 228 zielen. Alzoo over 1928 een vermindering van 20 m. en 5 vr. of 25 zielen. De bevolking bestond op 31 Dec. 1928 uit 1292 m. en 1382 vr. totaal 2674 zielen. Er werden 22 huwelijken gesloten. Er overleden 13 vr- en 8 m. van eiders, terwijl 3 kinderen uit elders wonende ouders werden geboren (ziekenhuis), en 3 kinderen als leven loos werden aangegeven. Ingekomen personen in deze erg bezorgd gevoelde. „Laten we liever niet over deze dui stere zaak spreken, doctor. Wanneer ik voorzien had, dat uw deelneming' in dit geval—" Dr. Basaroff hier zich plotseling op. flet was, alsof,hij alle krachten had ingfcspaniien, 0111 zijn verloren houding weer te herwinnen. „O, liet is niets," zei hij met een ge dwongen glimlach. „Mijn zenuwen spe len mij soms wel eens parten. Natuur lijk is het voor mij een zaak als roor ieder ander. E11 u liëbt gelijk: waarom zouden wij nog langer daarover pra ten! Wil u niet eens opsteken, mijn heer Gerold?" Vriendelijk, maar i*et een erg bevende hand, schoof hij tiet sigarenkistje naar den zanger, die echter dankend! .af wees. Nu kwari mevrouw Hala weer bin nen. Haar eerste blik was gericht opf Basaroff; dan ging ze met eenige schre den op zij. „Je had niet van de Bourgogne moe ten ucmen, Gregor," zei zij met een verwijt. „Zeer zeker zul je weer hevige pijn lijden?" „Neen" zeide hij lachend. Gerold meende, dat nu het juiste moment voor zijn vertrek was gekomen. Dit was van de zijde van den gastheer even hartelijk gemeente: J. de Klerk uit Maassluis. L. de Zutter uit Moerkerke. Achter- nieuwstraat Ma.. A. Robijn uit Zuitiz. Nieuwstr. 26a, S. Verplanke uit Sluis, Oudestad 4, E. A. Cauwels, Largest! uit Wa'terlandkerkje, Adra. P. Elfrink. Oudestad, uit St. Kruis, P. F. Baifra, Breedesrraat 85 uit Groede, P. F. Schot uit Waterlandkerkje, R, O. Vlierberghe uit Waterlandkerkje, AlbT Th. H. van Hasselt, Brouwerijstr. 35 uit Schaesberg, P. M. van Lare uit Schoondijke, F. B. van Hulle, uit- Groede, Th. C. van Hulle en P. M. Stokkerman uit Retranchement, E. de Vos uit Aardenburg, M. A. Kamoen uit Westdorpe, A. B. Hinneman uit IJzendijke, C J. Bouwens uit Cadzand, - P. A. Baas uit St. Kruis. Vertrokken zijn: M. J. van 't West einde naar 's Gravenhage, C. G. Feijtel v naar Zuidzande, G. A. Titulaer naar Maasbrée, J. Standaert naar Sluis, ].J Hillebrand naar Sluis, A. M.Ghijsnaar Putte, S. M. de Vos naar Middelburg o— 1 ZUIDZANDE. De bevolking dezer gemeente bestond op 1 Januari 1928 uit 511 m. en 532 vr., vermeerderde door vestiging met 44 m. en 30 vr. en door geboorte met 7 m. en 7 vr. Zij verminderde door vertrek met 47 m. en 40 vr., en door.- overlijden met 4 m. en 2 vr. zoodat de bevolking op 31 Dec. 1928 be- stond uit 511 m. en 527 vr. alzoo in totaal 1038 zieien. o IJZENDIJKE. Ingekomen zijn: H. Wijffels uitRol- duc, gezin Rumste uit Waterlandkerkje, W. de Groote uit Schoondijke, A. J. Pijck uit Sluis, M. de Cock uit Schoon dijke, A. Sturm Waterland-Oudeman (B.), gezin Meervis uit Wateriandkerkje, Th. de Decker uit Philippine, A. Sturm uit Schoondijke. Vertrokken zijn: R. van Goethem naar Bassevelde, A. van Vooren naar Biervliet, J. Hubregtse en D. Filibert naar Schoondijke, J. M. Vermeulen naar Westkappel, G. Staelens naar Watervliet, gezin de Reu naar Schoon dijke, L. van den Broecke naar Water landkerkje, H. Coppens naar Eindho ven, M. Beaufort geb. Belderok naar Watervliet, Abr. Cijsouw naar Schoon dijke, A. Hinneman naar Oostburg, E. Wijffels naar Berlicum, C. Dieren- donck naar Groede, gezin Thienpondt naar Watervliet, gezin Verheecke naar Axel, gezin Deceuninck naar Gent. als bij de ontvangst en op aaiidran van den gast liet de doctor na, hcun tot aan de buitendeur van zijn woning: te vergezellen. I11 zijne plaats, .deed' mevrouw Hala hem uitgeleide. En toen de bediende, die hem bij liet aantrekken der jas belurfpzaam geweest was, was verdwene, zeide zij: „U hebt door uw kemen een veel grooter liefdewerk gedaan, dan u hebt kunnen denken, ik dank u van harte daarvoor, ook zelfs wanneer u liet, zooals ik| Vrees, niet over uw hart kunt krijgen, uw bezoek te herhalen." „Waarom zou ik dit niet over mijn hart kunnen krijgen Ik heb liet tocli aan Dr. Basaroff beloofd Als in een opwelling van groote dank baarheid stak zij hem de hand toe. „U zult u dus aan uw belofte hou den O, hoe goed van ul Ik kan het niet met woorden zeggen, hoe verJ heugd ik daarover ben." „U maakt mij beschaamd, mevrouw Stablewska. Slechts de vrees, dat mijn bezoeken ongunstig op de gezondheid van uw familielid zullen werken, zouden mij doen aarzelen om vaak te komen." „Neen neen! Juist liet tegendeel is het geval. J[wofdt vwvoIgtLJ

Breskensche Courant | 1929 | | pagina 1