Week-Menu. Gemengd Nieuws. Koninklijke Nederl. Schouwburg "té Gent. Zondag 13 Jan. in middagvertooning en Avondvertooning „Sloeberke". Fransche Schouwburg te Gent. Zondag 13 Jan. in middagvertooning „Resurrection". Nobile's Noordpoolvlucht BRESKENS. Zaterdagavond draaide in de con certzaal van de N. V. Van Melle's Confectionery Works alhier deze film voor het laatst. Toen om half acht begonnen werd met de afwerking van het vrij omvangrijke programma, was de zaal geheel gevuld. Na een kort inleidend woord over Nobile's poolvlucht van den heer Van Melle kwam als eerste nummer op het doek: De verkeerde Verkeersfiim. De comische avonturen van een boertje, dat, eerst met paard en wagen, daarna met een auto, tal van verkeersmoeilijk heden ondervindt. Een film, waar braaf om gelachen werd. Na de korte pauze de hoofdfilm in vijf deelen: Nobile's Noordpoolvlucht, welke cinematografisch uitstekend ge slaagd mag worden genoemd. Met groote belangstelling volgde men het uitvaren van de „Citta Milano" uit de haven van Specia; het vertrek van de Italia voor haar laatste vlucht boven de ijsvlakte. En na de catastrophe: de worsteling van de Braganza en de Hobby met de enorme ijsmassa's, om zoo mogelijk de schipbreukelingen van de Italia te bereiken. Het starten van de ter redding gezonden watervlieg tuigen, om maar iets te noemen. In het vijfde deel: foto's van redders en geredden o.a. van onzen nationalen held Sjef van Dongen, die de leider was van de Nederlandsche hondenslee expeditie. Toen hij op het doek verscheen, barstte een ware ovatie los. Ook de natuuropnamen in deze film waren buitengewoon mooi. Zoo zagen we o. a. schitterende foto's, vanuit een vliegtuig genomen, van de Noordkaap en van het onherbergzame Spitsber gen. Kortom een film, die een goeden kijk gaf op de natuur en het leven in het hooge Noorden. Tot slot nog een leuke twee-acter getiteld: Weet je nog wel? De geschie denis van een jongen en een meisje, die reeds in hun jeugd liefde voor elkaar opvatten. Ze worden echter gescheiden, maar na vele jaren en na vele wederwaardigheden krijgen ze elkaar toch. Ook na dit laatste nummer weerklonk een warm applaus. Dankbaar en vol daan ging men om half elf huiswaarts. o CADZAND De bevolking dezer gemeente be stond op 31 December 1927 uit 498 m. en 482 vr„ samen 980 personen. Zij vermeerderde door vestiging met 41 m. en 22 vr. en door geboorte met 7 jongens en 6 meisjes, totaal 76 zielen. Door vertrek verminderde zij met 36 m. en 29 vr. en door overlijden met 9 m. en 6 m., totaal 80. Alzoo bestond op 31 Dec. 1928 de bevolking uit 501 m. en 471 vr., samen 976 personen. Uitgaande van den Vrijheids bond zou Vrijdagavond j.l. in de her berg van den heer A. van Dale alhier, een filmvoorstelling worden gegeven. Een 35-tal belangstellenden, dat was opgekomen, moest echter onverrichter- zake huiswaarts keeren, aangezien de operateur tot de ontdekking kwam, dat het toestel zoodanig defect was, dat het geen dienst kon doen, waarom de voorstelling tot het eind dezer maand werd verdaagd. I ---O BIERVLIET. De heer A. Oubrie alhier, is be noemd tot onderwijzer aan een R. K. school te Helmond. ~o GROEDE. De heer H. L. G. Üuwerkerk, cand. te Amsterdam, zal Zondag 13 Januari a.s. zijn intrede doen bij de Ev. Luth, Gem. alhier, na bevestigd te zijn döor ds C. C. Visser te Rotterdam. V O- SLUIS. Onder leiding van hun Directeur, den heer C Hoenraet te Brugge, gaf het muziekgezelschap „Apollo" alhier zijn eerste uitvoering op Donderdag 27 December j.l. Bij de opening zei de voorzitter, de heer Metz, o.m, dat het hen? wel speet, dat de uitvoering zoo laat op het jaar plaats moest vinden. De reden zit voornamelijk in de uitvoering van de zustervereeniging „Rhetoricadie men met in de wielen wilde rijden. Het programma werd vervolgens geopend met een pittige marsch, die direct een aangename stemming onder de aanwezigen bracht. De afwisseling op dezen avond werd gebracht door den karakter-komiek E. van den Bussche, die vooral met „Han nes op den Rotterdamschen kerk toren" zeer veel applaus boekte. Uit de vertolking van de ouverture der opera „Carmen" kon men opmer ken, dat het muziekgezelschap onder de kundige leiding van den Directeur zeer was vooruitgegaan. Aan het eind van het programma kwam de AmerikaanSche marsch „The stars and Strips", waarbij de voorzitter opmerkte ,dat men juist deze marsch speelde, omdat een lid van het muziek gezelschap de heer Pollé binnenkort naar~A"merika zou vertrekken. De heer Metz sprak 'hem namens het bestuur en de leden een afscheids--, woord toe en hoopte dat hij ook in het dollarland zijn muziekgezelschap nooit zou vergeten. Het speet hen, dat hij ging vertrekken, daar de heer Pollé in de toekomst een eerste klas trom bonist zou geworden zijn. Nogmaals dankte hij hem voor zijn steeds ge geven medewerking, waarop de marsch met vollen moed werd ingezet. Een gezellig bal besloot de avond. o AARDENBURG. De Hooge Raad behandelde Maan dag het Cassatie-beroep van den pro cureur-generaal bij het Gerechtshof te 's-Gravenhage tegen het arrest van het hof inzake W.J. v. V., regent van het gasthuis te Aardenburg be treffende de hem ten laste gelegde huisvredebreuk door binnen te komen in de vergadering van regenten. De rechtbank te Middelburg had verdachte veroordeeld tot f 25 boete subs. 25 dagen hechtenis, het gerechts hof had aangenomen, dat v. V. toen hij in de vergadering binnen kwam in het bezit was van een geldig legimi- tatiebewijs, en had hem vrijgesproken. De procureur-generaal bij den Hoogen Raad concludeerde tot niet- ontvankelijk verklaring van het cassatie beroep. De Hooge Raad zal 4 Februari uit spraak doen. o EEDE. Men schrijft ons: Het streven van den tegenwoordigen tijd, is naar steeds meer snelheid. Ook Tante Post sluit zich daar ook lang zamerhand bij aan. Echter niet overal. Het grensplaatsje Eede, gelegen aan een tramverbinding met het overige binnenland, kan, niettegenstaande de tram ook de post vervoert, bijvoor beeld de post die na elf uur v.m. ten kantore bezorgd wordt, niet verder dien dag meer verzenden dan 't vierde District. Zorgt men precies bij aankomst der tram van 15,57 aan de halte te wezen, dan kan men zijn brieven en drukwerken in de trambus stekende o,verige stukken gaan dan per besteller .naar Aardenburg waar ze plm. te half vijf moeten aankomen volgens zijn dienstrooster. De tram is dan echter reeds weg met de post naar over de schelde, zoodat deze zending eerst om 18,17 weggaat; echter gaat deze post niet verder dan Breskens en den vol genden dag tezamen met de vroegpost om 8.20 over. De besteller van Eede is niet de schuldige, die schijnt zoo'n groote bestelkring te hebben, dat hij zijn middagrust wel noodig heeft. Er zijn toch nog wel meer mogelijkheden. We denken bijv. aan een postzak die te Eede mede gegeven wordt. o SCHOONDIJKE. Zaterdagavond organiseerde de af- deehng Schoondijke van de Unie voor Vrouwenbelangen een propaganda- avond. De feestavond werd geopend door Mevr, Lemaire, die enkele woor den sprak tot het vrij goed opgekomen publiek. Mej. C, Fremouw speelde enkele stukken op de piano, alles tot genoegen der aanwezigen. Daarna verkreeg het woord de spreekster voor dezen avond Mevr. Kappeyne-van de Capello, die vertelde van wat de Unie zoo al doet en wat zij réeds bereikt heeft. Op bevattelijke, onderhoudende wijze wist Mevrouw Kappeyne haar gehoor te boeien. Tot slot werd gegeven een operette getiteld „Pierrot en Colombine" door Mevr. Lemaire gearrangeerd, en die een verdiend applaus kreeg, Na afloop van den eigenlijken feest avond volgde een gezellig bal, Burgerlijke stand. Geboorten. 5 December. Magdalena Suzanna, d. van J. J. Deuninck en N. Jansen. 15, Sijlva Regina, d. van L. J. van Pamelen en R. Temmerman. Ingekomen personen in deze gemeente: J. Hubregtse van IJzendijke naar M 124, D. A. Filibert van IJzen dijke naar W 120, J, de le Lijs van Groede naar O 100, J. de Reu van IJzendijke naar O 56, A. Cijsouw van IJzendijke naar M 83. Vertrokken zijn: P. W. van de Walle naar Bruinisse, W. de Groote naar IJzendijke, P. M. van Lare naar Oost burg, S. J. van Male naar Zwolle, A. W. de Gardeijn naar Groede, A. Sturm naar IJzendijke, M. J. Verberkmoes naar Waterlandkerkje, M. de Cock naar IJzendijke. o WATERLANDKERKJE. Overlijden. 16 Dec. Alma Maria, 18 j., d van F. Haers en E. M. Vlaminck. Ingekomen personen: ,L. ,L. va.n_den Broecke van IJzendijke, M. J. Verberk moes van Schoondijke. Vertrokken zijn: H. van HuIIe naar Eede, P- F. van Rumste naar IJzen dijke, E. A. Cauwels naar Oostburg, E. L. Goossen naar Aardenburg, P. de Schot naar Oostburg, R. O. van Vlierverghe naar Oostburg, H. Meer- vis naar IJzendijke. o OOSTBURG. Door den gemeenteraad alhier, waar in behalve de heer Brevet (alle leden aanwezig waren, werden voor kennis geving aangenomen een proces-verbaal van kasopneming bij den gemeente-ontvanger; een dankbe tuiging van de afd. Zeeland van den Nederl. Bond van Gem. Ambt. I'ooii de toegezegde subsidie voor den Bonds- cursus; den brief van den Gemeenteraad van Axel betreffende de jaarwedden; dien van IJselmonde betreffende toe passing van art. 123a der (Gemeente wet; dien van de vereeniging voor on volwaardige arbeidskrachten, alsmed^ die van de polilieilouden vereeniging om subsidie. Gunstig werd besloten op het verzoek der gemeente Zuidzande om vergunning van gedeeltelijke electrificatie dier ge meente, terwijl voorts besloten werq toe te treden tot de afd. Zeeland van de Vereeniging van Nederl. Gemeenten. Ten aanzien van de boekhouding' aan de bedrijven sprak de voorzitter als oor deel van B. en W. uit, dat .aldaar volle dige hulp noodig is van iemand die vol komen op de hoogte is en waartoe li.i. personen beschikbaar zijn in het bezit van een diploma financiën. De voor zitter verzoekt den heeren hierover hun gedachten te iaten gaan voor een vol-, gende vergadering, tr zal worden over gegaan tot inrichting van de veemaikt, terwijl de sloot aan den Grooten Dam zal worden gedolven. Met een geluk-' wensch aan allen voor het aanstaande nieuwe jaar sloot de voorzitter de ver gadering. OOSTBURG. Zaterdag jl. hield alhier in het Hotel Mabesoone de vereeniging van Oud' Leerlingen aan de Winterlandbouw- cursussen haar algemeene vergadering, welke tamelijk druk bezocht was. De voorzitter, de heer Joh. le Clercq, sprak in het bijzonder een woord van welkom tot de geiioodigden,, de heeren Mr. P. Dieleman, Stevens, Rijkstand- bouwconsulent, van Dijk, dir landbouw school en Dorst 2e seer. Z. L. M. (de lieer Overtveld kwam pas later ter ver gadering). Spr. sprak tot de jongeren een woord van opwekking om hun be langstelling in het vereenigingsleven te toonen, omdat zij later ook zeil ge roepen worden in de organisatie op te treden, bij de jaarwisseling vorig jaar sprak spr. de hoop uit dat 1928 voor uen landbouw een goed jaar zou mo gen zijn, deze wensch is in vervulling gegaan; moge thans ook ly29 jgoed worden voor den landbouw. Na vaststelling der notulen, werd door een commissie bestaande uit 'da heeren Becu en van Dijke de rekening en verantwoording over ly2S nagezien; op advies der commissie werd 'deze goedgekeurd in ontvang op f 859,29' en in uitgaaf op, f 304,56°, alzoo met een batig saldo afd. f 664,7736. i Een tweetal belangrijke feiten wer den thans gememoreerd. Allereerst her innerde de voorzitter er aan, dat de. secretaris der vereeniging, de heer jl. A. Risseeuw Johz,, op 8 'September jl, benoemd is tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau; spr, meent dat de 27 jarige loopbaan als secretaris dezeiver- eeniging tot deze onderscheiding zeker ook heeft bijgedragen en complimen teert den heer KisseeuW namens (de ver gadering. De tweede mededeeling geldt den penningmeester, den heer E. iJH. L. de Milliano, van wie het 19 Dec. 1928 25 jaar geleden was dat hij zitting nam in het bestuur en liet penningmees terschap aanvaarde. De voorzitter cshetst in 't kort op waardeerende wijs wat de heer de Milliano voor de yereeniging is geweest; onder eenige toepasselijke woorden biedt de voorzitter den jubilaris als bewijs van waardeering en (erken telijkheid een door den heer M. A. Aal- bregtse gecaliigrafeerde oorkonde aan en een stoffelijk geschenk in den vorm van een rooktafeltje met een tooktoe- stel. Tot het zakelijk gedeelte van de ver gadering overgegaan, werden bij ac clamatie herkozen de heeren Joh. le Clercq en 1. A. Risseeuw, welke beiden hun benoeming aannamen. Bij de benoeming van afgevaardigden naar de algemeene Bondsvergadering meende het bestuur de afvaardiging ge deeltelijk te moeten toevertrouwen aan jongeren. Benoemd werden tot defi nitieve afgevaardigden de heeren R. Risseeuw, P. J. Leenhouts en L. van Dijke en tot plaatsvervangend afgevaar digden ""deHreererr-Gr-de-Badt-Sj-.E—van Waes, R. Risseeuw Pz, en Ai J. Pro voost. Johz. In het daarna aangeboden jaarver slag merkt de secretaris met genoegen op dat de financiën der vereeniging ge zond zijn, hoewel de batige sloten niet toenemen. Het ledental blijft stationnair 10Q a 110 leden terwijl ook de dona teurs niet toenemen. Daar de verga deringen over het algemeen in het" teekender belangstelling staan frappeert het, dat nog zooveel oud-leerlingen van cursussen niet aansloten; de secretaris doet een beroep op allen om propagan da te maken voor het (werven van leden. Betreurd wordt dat niet allen deelnemen aan de excusies, waaraan toch zoo groo te waarde moet worden toegekend. De afvoer van overtollig bodemwater is idler vereeniging niet onverschillig; reeds op menige vergadering is hierover gespro ken en met de polderbesturen getracht samenwerking te vinden. Weinig be langstelling werd van de zijde van de polderbesturen voor dit streven getoond toch heeft men wel eenig resultaat ge had. Bij het bestuur is (de vraag gerezen of het niet mogelijk is (excursies te hou den in eigen kring, door 'bezoek aan boerderijen len of het niet als in. Overijsel in de lijn ligt bekroningen toe te kennen voor de beste bedrijfsexploi- tatie in eigen kring. Met de wensch idat 1929 voor allen een goed jaar moge zijn met arbeidslust en vruchtbare samen werking sluit de secretaris het jaar over zicht Hierna ving' Mr. P. Dieleman ,u(t Middelburg zijn lezing aan over het ont staan onzer polders en daarbij hét vraagstuk bezien van samenvoeging van kleinere tot één. Spr. gaf allereerst een uiteenzetting van de grondbeteekenis van het woord polder en schetste in duidelijk over zichtelijke trekken het historisch ontij staan van de polders zooals v.we dié. thans kennen, om vervolgens een vluch- tigenblik te slaan op de vorming van Z.-Vl. en te komen tot de vraag of de kleine polders moeten blijven bestaan of tot grootere eenheden moet worden overgegaan. Deze vraag is zeer moeilijk (te be antwoorden. Ook bij de gemeenten is een streven om de kleinere gemeenten' bij de grootere tevoegen, doch de pol ders zijn hierbij niet te vergelijken,, daar voor hen een niet izoo groote sociale taak is weggelegd. Spr. komt dan tot de conclusie dat groote een heden vooral van belang zijn Jn den strijd tegen de buitenwateren, omdat meer voor bedijking kan worden uitge geven. Als voorbeeld haalt spr. aan de polder Walcheren; wanneer Walcheren een niet zoo groot Waterschap was zou aan de Westkapelschen dijk niet 'die zorg kunnen worden besteed dan thans het geval is. Voor oever verdediging en zeedijk zijn grootere gemeenschappen noodzakelijk; kleinere kunnen dat niet op zich nemen; spr. doet ook uitkomen dat het ook onbillijk is dat kleinere aan zee grenzende polders moeten betalen voor bescherming van daar achterlig gende veel grootere polders. Behan deld worden vervolgens de verschillen de calamiteuze polders welke we hier sinds 1870 kennen. Spr. toont aan dat vooral ook voor loozing van het binnenwater samenvoe ging gewenscht is. Ook de landbouw- consulenten wijzen er steeds op dat men het overtollige water bij wijze van spreken in de hand moet hebben. Door sommige kleine polders wordt de loo zing soms ernstig verwaarloosd. Vail Overheidswege kan in deze wel worden opgetreden, docli dat geeft ook 'Ved voeten in de aarde. Voor 1de vereeni ging zegt spr. ligt hier :ook een taaki weg om de publieke opinie te bewerken en van de noodzakelijkheid van goede suatie te overtuigen. Het belang ivan een deugdelijke suatie heeft men in Z.-Vl. niet uit het oog verloren en zijn er hier verschillende groote welke spr. met name noemt. De vraag is evenwel of dit voldoende is, of nog niet meer-) dere moeten worden samengevoegd. De beantwoording van deze vraag, wel ke een locale studie vereischt, kan spr. niet oplossen. Ook voor de wegen die tegenwoordig in het teeken van belangstelling staan is samenvoeging gewenscht. De bij dragen voor onderhoud zijn voor vele onderhoudsplichtigen een bezwaar, door samenvoeging kan daar aan worden te gemoet gekomen. Spr. wijst in dit ver band op het besluit der Staten betref fende het verleenen vat! rentelooze voor schotten aan onderhoudsplichtigen voor verbetering van wegen. Spr. beziet ook de bezwaren welke door samenvoeging kunnen ontstaan doch vraagt tocli lof het geen overweging 'verdient, al is het maar voor bepaalde doeleinden naar samenwerking zooveel mogelijk te stre ven. (wordt vervolgd.) De ziekte van den koning van Engeland. Het Zondagavond uitgegeven bulle tin meldtDe koning had een rustigen dag en er is eenige verbetering in den toestand. De koning is Zaterdag overgebracht van zijn slaapkamer, waar hij tot nu toe verpleegd werd, naar een der ontvangkamers, die tijdelijk als zieken kamer is ingericht. Men acht het be vredigend te vernemen dat de behan delende geneesheeren den toestand van den koning zoodanig vinden dat overbrenging van den zieke naar een ander vertrek mogelijk was. Ingebroken. In den afgeloopen nacht is ingebro ken in de villa van den heer Van Dongen in het Villapark te Maastricht. De inbrekers doorzochten het geheele huis en namen f300 mee. Voorts wordt nog een aantal zilveren en gou den voorwerpen vermist. Tot nog toe is van de daders geen spoor ontdekt. Ijsgang. De zeilscheepvaart op de Zuiderzee is tengevolge van de vorst geheel ge sloten. Vanuit Hoorn is de stoomvaart nog mogelijk. Het noodweer in Italië. Alleen reeds te Rome zijn 500 per sonen dakloos, tengevolge van de aanhoudende stormen, sneeuwstormen en* overstroomingen, de Italië teisteren van de Alpen tot Sicifë. De voort durende zware regens .ezamen met de gesmolten sneeuw in ieApenijnen hebben de Arno en de Tfoer dermate doen zwellen, dat de autoriteiten te Florence en Rome gedwongen zijn schuilplaatsen te verschaffen aan de bedreigde huisgezinnen, waarvan velen zijn gered door de brandweer en genie, die dag en nacht bezig zijn het gevaar te keeren, pontbruggen te bouwen, enz De straten en kaden aan den Tiber doen denken aan de straten van Ve netië. Roeibooten vervangen de vracht karren. Daar het water nog steeds stijgende is, vreezen de autoriteiten een verdere overstrooming van andere wijken in Rome, waardoor de gas- en electriciteitscentrales bedreigd worden. De sneeuwstormen richten ook schac(e aan in Noord-Italië. Een auto-ongeluk. In den afgeloopen nacht kwam een auto, waarin 3 broers gezeten waren, bij den spoorwegoverweg op den straatweg Apenburg—Flenzburg, in botsing met den sneltrein Pottburg— Tursbeel. De auto, die onmiddellijk in brand vloog, werd geheel vernield. De inzittenden werden bewusteloos en ernstig gewond in het districts ziekenhuis opgenomen. De oorzaak kon niet worden vast gesteld. Droevig ongeluk. Maandagmorgen is een 65-jarige ar beider te Veendam, die geregeld kalk van het station naar de fabriek ver voert, met paard en wagen van het viaduct gereden en op een anderen wagen terecht gekomen. De man werd tusschen beide wa< gens doodgedrukt.

Breskensche Courant | 1929 | | pagina 2