ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCHVLAANDEREN Een vriendenoffer. jewestelijk Nieuws. SKENSSCHE COURANT VERSCHIJNT WOENSDAGS EN ZATERDAGS IN ALLE PLAATSEN VAN ZEEUWSCH-VLAANDEREN Abonnementsprijs p, 3 maanden f 1.2S franco p. poet f 1,40 Ad vertentiepr ijs van 1 5 regels 75 cent Elke regel meer f5 cent lngez. Meded. 30 ct. p. regel. Drukker-Uitgever J. C. LE BLEU voorheen E. BOOM—BLIEK t5o'020!b breskens p°»{S£° Abonneraents-Advertenties zeer billijk tarief. Advertenties worden aangenomen tot a 11 e r 1 ij k Dinsdag- en Vrijdagmiddag 1 uur 37e jaargang Woensdag 19 December 1928 Nummer 3389 OR A T 1 S verzekering voor deabonné's tegen ongelukken voor aaa gulden bij levens- jii gld. bij dood au gld. bfl verlies gld. bij ver- ja gld. bij ver- gld. bij ver- Unn lange ongeschikt- lljll door h van eén hM lies van een 4-U lies van een /h lies van een ww» heid tot werken. een ongeluk. tW hand of voet, oog. duim. ww wijsvinger. De risico van bovenstaande verzekering is herverzekerd bij de Ongevallen-Verzekering-Maatschappij „Fatum" te 's-Oravenhage. i a gld. bij verlies van eiken anderen vinger. gemeenteraad te AARDENBURG. Gas- en electriciteitskwestie. Vrijdag 14 dezer kwam de raad der reineente in spoedeiscnende vergade- ing bijeen. Aan de orde was de gas- n electriciteitskwestie. De Voorzitter zegt deze vergadering n overleg en overeenstemming met de ïeeren Wethouders te hebben belegd en vel spoedeischend, waar morgen 15 Jecember het aanbod vervalt van de ndustrieële Mij. „Mabeg" aan de ge- ueente gedaan inzake evtntuéele be- iindiging der pachtovereenkomst en averiaa.e der gasfabriekexploitatie. De kwestie is als volgt: Tusschen de gemeente Aardenburg en de thans zich roemende Industrieële Mij. „Mabeg" gevestigd te Utrecht, bestaat een pacht overeenkomst gesloten in 1914 voor den tijd van 40 achtereenvolgende jaren. Artikel 21 dezer overeenkomst luidt du als volgt: „De gemeente verbindt zich geduren de den duur der overeenkomst aai.i derden geen concessie te verleenen voor het hebben, leggen or onderhouden van gasbuizen, electrische geleidingen voor licht ol toestellen van een ander licht leverende inrichting in de wegen en voetpaden welke eigendom der gemeen- le Arrdenburg zijn en niet zijn geplaatst up den door Gedeputeerde Staten van Zeekind vastgestelden iigger van wegen En voetpaden, noch concessie te ver leenen voor het leveren van gas, elec- triciteit voor licht of ander licht, noch zelf gedurende dien tijd gas, electri citeit voor licht of ander licht aan par- ticulieren te zullen leveren of ten be hoeve van hare eigendommen of open bare doeleinden te zullen vervaardigen of te zullen doen vervaardigen, hetzij uitsluitend voor eigen rekening, hetzij in vereeniging met derden, hetzij door berden." In 1926 werd door de N. V. Pro vinciale Zeeuwsche Electriciteits Maat schappij een vergunning gevraagd voor het hebben, leggen en onderhouden van electrische leidingen voor wegen, die op den legger van wegen en voet paden voorkomen. Deze vergunning werd door Burge meester en Wethouders van Aardenburg aan de P.Z.E.M. geweigerd, bij welke weigering B. en W. zich beriepen op een rechtskundig advies, uitgebracht' door hunnen adviseur en in afschrift toegezonden aan de P.Z.E.M. Deze FEUILLETON 18. Roman van Lothar Brenckendorff. Had het geval Worner voor het pu bliek eerst' slechts het aanzien van een gewone moordzaak gehad, sedert men wist, dat de vermoorde sedert maanden hier had geleefd onder een vreemden naam, werd het tot een hoogst interes sante en geheimzinnige aangelegenheid. Men wachtte er met ongeduld op, den sluier afgenomen te zien, die haar per soonlijkheid omhulde en de vraag naar den moordenaar was bijna niet zoo belangrijk, als iets over den naam en het verleden van het ongelukkige slacht offer te vernemen. Zonder twijfel deden de rechter van instructie en de politie alles, wat in hun vermogen was, om licht in de zaak te brengen. Het om vangrijke, wijdvertakte apparaat, dat hun ter beschikking stond, werd met alle mogelijke energie in beweging gezet, het kwam gedurende de eerste acht da gen zelfs nog tweemaal tot arrestatie Van verdachte personen, die men uit kwam van dit besluit-in beroep bij Ge deputeerde Staten van Zeeland. B. en W. van Aardenburg werden door dit College uitgenoodigdmon deling deze kwestie tóe te lichten. Deze toelichting werd gegeven door deik rechtskundigen adviseur der gemeente. Deze vestigde in een uitvoering plei dooi er de aandacht op, dat het hier ging om de bloedige zaak der Provin cie Zeeland. Principieel vond bij het zeer onjuist, dat het Hoogere College van Gede puteerde Staten ais rechter zou hebben te oordeelen over de materieele belan gen hunner Provincie. Een dergelijke beslissing eischte toch een vastheid van karakter en een vol komen boven de zaak staan als slechts aan weinigen, is gegeven. Begrijpelijk vond hij, dat, waar er een aanzienlijk kapitaal in het provinciaal bedrijf was gestoken, dit bedrijf natuurlijk Je grootst mogelijke uitbreiding met zoo weinig mogellijk opofferingen van de zijde dei- Provincie wil, anders zou deze vrucht van Zeeuwsche ondernemingslust een kind blijven met een waterhoofd en een lam handje. Gij moet dus wel Romeinschen bur gerzin in den besten zin des woords bezitten, wanneer Gij door Uw besluit den Jgroei van Uw kind gaat stuiten en toch ben ik overtuigd, dat Gij dien moed zult bezitten. Uw beslissing zal een toetssteen zijn voor de goede trouw en de onschend bare moraal in het publiek leven. Uitvoerig ging de rechtskundige ad viseur der gemeente dan na, dat B. en W. van Aardenburg de grootst moge lijke loyaliteit hebben betracht, dat diï College niet' anders kon doen dan de gevfaagde vergunning der P.Z.E.M. u p yeren Hij toonde aan, dat hef in strijd zou zijn met elk begrip van eer en goede trouw, indien de gemeente Aardenburg zou medewerken tot het invoeren van electriciteit in hare gemeente. Aardenhurg wist, dat Mabeg de gas fabriek van Aardenburg alleen dan, op zulke bezwaarlijke voorwaarden als hel geval is, zou willen exploiteeren, wan neer er voor haar de zekerheid besfond, dat zij niet met electriciteit zou behoe ven te concurreeren. Ten overvloede werd in de overeen komst bepaald, dat niet rechters naar streng recht over de overeenkomst zou den hebben te oordeelen maar arbiters naar billijkheid. Alleen de vraag wat billijk is, heeft dus den arbiter te leiden en geen recht. een of anderen grond met de misdaad aan den Rustenweg in verbinding bracht De eene was een slecht aangeschreven dikwijls gestraft iemand, dien verschil lende getuigen op den dag voor den moord van Hilde Worner om het huis hadden zien slenteren, en de andere, een eveneens reeds herhaaldelijk op den verkeerden weg geraakte naaister, die voor eenige weken voor juffrouw Worner verstelwerk verricht had. Beide personen werden na liet eerste verhoor weer vrij gelaten, daar het hun geen moeite kostte, hun onschuld te bewij zen. Men was niet nader tot de ont dekking van den dader gekomen, en over den naam en de afkomst der ver moorde, wist men na verloop van een week niet meer dan in de eerste dagen. Ook de moeite, te weten te komen wie ide idame was, die naar de mededee- lingen van het dienstmeisje aan juf» trouw Worner eenige dagen voor haar dood een bezoek gebracht had, bleef niettegenstaande een in de couranten geplaatste oproep, om zich te melden, zonder eenig succes. Ook Winfried Oerold's naam stond een paar maal in een bericht over de moordzaak vermeld. De politieambte naren hadden niet kunnen voorkomen, dat schrandere journalisten achter de gebeurtenissen van de eerste vjer en j Wirrterhandet: Winteryoeten Schrale Li ppen Ruwe Huid |Doos30'60'90ct.Tube80ciBijflpoth en Drogisten j En nooit zulicn cr scheidsmannen te vinden zijn, die Aardénburg in het ge lijk zouden stellen, wanneer die gemeen te op eenige wijze er 'toe medewerkte om electriciteit in Aardenburg te krij gen. Spreker bracht nog naar voren, dat bovendien liet gesloten contract tus schen de Mabeg en de gemeente Aar dénburg met goedkeuring van Gede puteerde Staten was bekrachtigd. Aan die beslissing zijn Gedeputeerde Staten ook thans nog gebonden. Pleiter kon zich dan ook niet voor stellen, dat ter wille van eigen belang thans een vroeger uitgesproken woord zal worden verzaakt, te meer niet, waar niet Ged. Staten, maar de gemeente Aardénburg zal hebben te betalen. De Mabeg heeft Aardenburg op gevoed tot beter licht en thans zou de P. Z. E. M. willen oogstten, wat de Mabeg heeft gezaaid. Aan het slot van zijn uitvoerig plei dooi stelt pleiter voor de E. Z. E. M. een voorwaardelijke vergunning te verleenen voor den tijd van een jaar na eerst nog eens een» beroep te heb ben gedaan op den rechtvaardigheidszin van het Provinciaal College, om hunne beslissing wel aan eer en geweten te toetsen I Een en ander had tot gevolg, dat door 13. en W. dezer gemeente, met goedvinden der „Mabeg'' te Utrecht, vergunning werd verleend aan de P. Z, E. M. voor het jaar 1927 tot het hebben, leggen en onderhouden van electrische geleidingen, welke vergun ning, nogmaals met goedkeuring der Mabeg werd verlegd voor het jaar 1928. Het gemeentebestuur drong er bij Ged. Staten van Zeeland herhaaldelijk op aan maatregelen te willen nemen, dat er overeenstemming in deze zaak kwam tusschen P. Z. E. M. en Mabeg. Overeenstemming werd echter niet bereikt, waar de P. Z. E. M. geen stappen daartoe deed. Thans is er eene aanvraag van de P. Z. E. M. binnengekomen om boven bedoelde vergunning, welke met 1 Januari a.s. vervalt, definitie! te ver krijgen, terwijl bovendien nog een twintig uren waren gekomen en de deelneming van den jongen beroemden zanger maakte deze raadselachtige aan gelegenheid tot een hoogst romantische gebeurtenis. De avontuurlijkste vermoe dens gingen van mond tot mond en onder het masker van vriendelijke deel neming was men dikwijls zoo nieuws gierig, -Jat hij zicli gedwongen zag zijn woning in het hotel te verlaten en zich in een particulier huis schuil te houden. Toen hem voor de derde maal verzocht werd om bij den rechter van instructie te verschijnen, verklaarde hij ronduit, dat hij niet langer dacht oaar te blijven,en de gerechtsdienaar antwoordde vriendelijk, flat er voor zijn vertrek absoluut geen bezwaren waren. •„Eerlijk gezegd, geloof ik niet, mijn heer Gerold," zeide hij, „dat u in. staat bent, ons door uwe opgaven ver der te brengen. Ook wij houden het voor een uitgemaakte zaak, dat de ver moorde geen recht Jfeeft op den door haar gevoelden naam. Het zou ons, zooals vanzelf spreekt, van groote Wa.itde zijn, iets beslist over het verblijf van de werkelijke Hilde Worner te vernemen, maar wij moeten nu de hoop wel opgeven, dat u ons daarbij behulp zaam kunt zijn. Van het oogenblik af, dat u voor vijf jaar Zurich verliet,'is geen enkel spoor van het jonge meisje andere vergunning er bij is gevraagd, om de mogelijkheid te scheppen de naburige gemeente Eede van electri- schen stroom te voorzien. Ged. Staten zijn met de P. Z. E. M. van meening. dat artikel 21 der nacht overeenkomst ons ntet zou verbieden een vergunning krachtens het regle ment van wegen en voetpaden, voor het aanleggen van electrische geleidin gen te verleenen voor wegen en voet paden voorkomende in dat reglement. Zij meenen, dat van een dergelijke publiekrechterlijke bevoegdheid bij overeenkomst geen afstand kan wor den gedaan. De Mabeg evenals onze rechtskun dige adviseur, is een geheel tegen gestelde meening toegedaan en meent, dat een en ander uitdrukkelijk is ver boden, te meer, waar het hebben van electrische geleidingen binnen de ge meente practisch lichtleverantie ten gevolge heeft, zooals ook in de ge meente Aardenburg reeds blijkt, waar de P. Z. E. M. levert in het buurt schap Draaibrug. De „Mabeg" verzoekt ons uitdruk kelijk, wordt er voor 1 Januari a.s. geen oplossing met de P.Z.E.M. gevon den, voor dien datum alle palen en electrische geleidingen op Aardenburgs grondgebied te verwijderen en dreigt indien dit niet plaats heeft, met niet betaling der pachtsom voor de volgende jaren,. welke pachtsom f 4726 's jaars bedraagt. Nu rijst de vraag: Welke meening is de juiste en hoe dient de gemeente Aardénburg in de gegeven omstandig heden te behandelen, om er zondei „kleerscheuren" af te komen Van de zijde der „P.Z.E.M." en „Mabeg" zijn thans verschillende aan biedingen gedaan, waarbij o.a. aan de gemeente -Aardénburg door ieder f 5000 in totaal dus f 10.000 zal worden be taald, indien zij zelf de exploitatie der gasfabriek op zicli neemt, tot ontbin ding der pachtovereenkomst besluit en de „P.Z.E.M." in Aardenburg de vrije hand krijgt inzake electrische licht leverantie. Burgemeester en Wethouders voelen er echter weinig voor hiertoe over tc te vinden..Wij hebben slechts kunnen vaststellen, dat Hilde Worner voor het vertrek een deel van haar vaders na latenschap verkocht heeft, terwijl het meer waardevolle deel van het meu bilair en de andere inrichting der wo ning aan een expediteur in Zurich in bewaring gegeven. Voor ongeveer een jaar ontving deze, onder toezending van liet bewijs der in. bewaring gege ven goederen een uit Moskou geda teerde door Hilde Worner ondergetee- kende opdracht, alles naar Berlijn te zenden. Daarmede is voldoende ver klaard, hoe dit meubilair in het bezit van de vermoorde gekomen is. Schijn baar is tegelijk met de legitimatiebewij- zijn ook liet bewijs van de in bewaring gegeven goederen in haar bezit geko men en zij heeft ook met de grootste vrijpostigheid het meubilair in haar be zit genomen. Ik maak hieruit op, dat juffrouw Worner vijf jaar geleden naar Rusland vertrokken is, en dat we daai opheldering moeten zoeken. Navor- schingen in Rusland zullen weinig kans op succes hebben. Wanneer het niet om een politieke aangelegenheid gaat, antwoordt de politie daar in het geheel niet op onze vragen, en ik geloof niet, dat ze in ons geval een uitzondering zullen maken." „Dat wil zeggen, dat u in het geheel gaan, waar thans sinds 1914 reeds een exploitatieverlies op dc gastabrieje is geleden van ongeveer f 40.000. Bij .voorkeur komen wij onze ver- I plichtingen na ten opzichte van de I „Mabeg" wat wij dan vvederkeerig van die Mij. verwachten. Financieel is zulks voor de gemeente I Aardénburg liet meest verkieselijke. Na I deze medc.leelingen wordt de publieke I zitting geschorst en wordt deze kwestie verder in besloten zitting behandeld. - GEMEENTERAAD I te SLUIS op Maandag 10 December 1928. Na eenigen tijd gerust te hebben,' kwam de gemeenteraad op bovenge- nlelden datum weer bijeen. Afwezig' met kennisgeving was de Heer J, Brevet Sr. Daar de geloofsbrieven van dhr. F. van der Werlf (net nieuwe benoemde 1 raadslid in de vacature P. van der Linde die overleJen is) onderzocht en in orde bivondèn werden, werd met' algeineene stemmen tot toelating be-t sloten. Van de gemeente Axel was een schrijven ingekomen, met liet verzoek om medewerking te verleenen ti.t ver mindering van de salarissen van Bur gemeester, Secretaris en Ontvanger. Ue lieer Hiehatn irtenc'c te mogen opmerken, dat hij het salaris van den burgemeester, al naar gelang van zijn werkzaamheden, te hoog acht, dat van secretaris en onlvangcr Kali er z.i. goed mee door. indien er alhier zoogaat spreker voort een nieuwe burgemeester zou benoemd worden, vindt Hij een salaris van on- g veer 1 1500 vou-i ende. in stemming gebracht wordt liet idee van den Heer Breijaert accoord, met alleen de stem van dhr. van der Weill aangaande de kwestie van Axel tegen. Met ingang van I Januari 1929 wordt tot lid van liet Algemeen Armbestuur te Heille benoemj de Heer A. van Deursen te Sluis Heille. Van de Ned. R.K. Volkszangvereeni- g.ng was een verzoek tot den raad ge richt om subsidie, wat met algemeene stemmen werd verworpen. Van verschillende vereenigingen o.a. van: de Ned. Vereeniging tot bèvordering van den arbeid van onvolwaardige ar beidskrachten te Amsterdam, de ver eeniging van Nederlandsche gemeenten eu de Kon. Ned. Vereeniging voor geen hoop meer hebt, het geheim op le li eldercn Ue rechter trok de schouders op. „Wanneer we niet langs een omweg iets omtrent den moord vernemen, zal er beslist niets van bekend raken. Ik) geloof zeker, dat de misdaad aan den Kustenweg verband houdt met dingen, die zich in Rusland afgespeeld hebben, en de nevel, die over het verleden van de vermoorde hangt, maakt het geweldig t moeilijk, daar een spoor te vinden." Zeer ontmoedigd verliet Gerold de werkkamer. De voorspellling van Dr. Meussi, dat de politie niets zou kunnen uitrichten, was dus bewezen. De bevoegde per sonen waren er zelf reeds van over» vel hen uit de verlegenheid kon hel- tuigd, dat alleen nog een of ander toe pen. Den zelfden middag ontving hij be zoek van zijn schoolkameraad, die hem sedert alleen door eenige zeer korte schriftelijke mededeelingen van zijn te rugkomst op de hoogte gebracht had. Zonder ai te groote verwachtingen zag de zanger hem binnenkomen, hij was er al spoedig van overtuigd, dat hij, het succes van Meussi's nasporingen {Wordt vervolgd.)

Breskensche Courant | 1928 | | pagina 1