Purol Hj Ruwe en Schrale Huid ALGEMEEN NIEUWS- F.N ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCHVLAANDEREN Een vriendenoffer. Buitenland. Binnenland. BRESKENSSCHE COURANT VERSCHIJNT WOENSDAGS EN ZATERDAGS IN ALLE PLAATSEN VAN ZEEUWSCH-VLAANDEREN Abonnementsprijs p. 3 maanden f 1.25 franco p. pont f 1,40 A d verten tl ep r Ijs an'1 5 regels 75 cent Elke -egel meer !5 cent. ingez. Meded. 30 ct. p regel. Drukker-Uitgever J, C. LE BLEU voorbeen E. BOOM—BLIEK TNot,T BRESKENS Abonnements-Advertenties zeer billijk tarief. Advertenties worden aangenomen tot n 11 e r 1 Ij k Dinsdag- en Vrijdagmiddag 1 uur 7e jaargang Woensdag 12 December 1828 Nummer 3387 OR A T1s verzekering gulden bij levens- aaa gld. bij dood gld. bij verlies ara gld. bij ver- j< gld. bij ver- aar gld. bij ver- ja gld. bij verlies voor dabonné's tegen vim lange ongeschikt- IhJ door 7h vaneen hij lies van een 4l] lies van een /h lies van een IJ van eiken ongelukken voor: WWtf held tot werken. een ongeluk. I» hand of voet. oog. duim. wijsvinger. anderen vinger. De risico van bovenstaande verzekering Is herverzekerd bij de Ongevallen-Verzekering-Maatschappij „Fatum" te 's-Gravenhage. ENGELAND. Een vloot van vliegbooten De bouwers zijn zoo goed als ge- ed met een vloot van reusachtige egbooten, die geheel uit metaal be- lan en met drie motoren zijn uit rust, ten behoeve van de nieuwe egbootenbasis van het Britsche rijk Basra. Zij zullen in het nieuwe jaar arheen vliegen om mede te helpen j het patrouilleeren in de Perzische olf. Zij zijn groot genoeg tot >het rvoeren van een jol voor het ver men van plaats aan een bemanning n vijf leden tot het onderhouden van verbinding met de kust. o "FRANKRIJK. Handel in ongelukken, Een dokter aangehouden. De Parijsche politie heeft een ge- icsheer dr. Gaston Prieur, aangehou- :n die een zaakje maakte van, arbeids- igevallen. De wet van 1898 op de •beidsongevallen geeft aan den ge- offene vrije artsenkeuze. De gewonde ie zijn halve loon krijgt, heeft recht p de dokterskosten en op genees- liddelen. De behandeling moet meer an elf dagen duren wil de dokter anspraak kunnen maken op honora- um voor de gewonden die hij behan- elt hetwelk betaald wordt door de erzekeringsmaatschappijen. Dr. Rrieur nu maakte de verwondin- :u ernstiger oin op die manier een ingere behandeling noodig te maken, lijn patiënten kregen een premie van em. Twee ziekenverplegers, die hem ielpen, zijn eveneens aangehouden be- evens een werkman. Deze handel in ongelukken braeln en dokter heel wat op. Sedert 1926 af hij aan de inkomstenbelasting bijna en millioen op. Hij was eigenaar van en renstal en een nachtcabarct. Men verwacht nog meer aanhoudin- en. o BELG1E. De verkiezing te Antwerpen. Dr. Borms is gekozen, lij kreeg bij voorloopige telling 75.029, e liberalen 38.197, de communisten 063 stemmen. Er werden 45.044 btan- o stemmen uitgebracht. Botsingen te Antwerpen Het feit, dat de verkiezing van den 'laamsclien activist dr. Borms zeker FEUILLETON 6. oman van Lothar Brenckendorff. „Ik heb het in mijn verder leven nog ikwijls moeten ondervinden, maar u uit verbaasd zijn, dat ik het heb dur en wagen, u nog zoo laat een bezoek brengen. Het verlangen, een kame- aad uit den s'choonen gymnasiumtijd :rug te zien, kan toch niet als ver- ntschuldiging dienen, hoewel ik gedu- ïnde de laatste jaren ineer dan 'eens an plan ben geweest, mij eens nader iet u in verbinding te stellen." „Waarom deedt u het niet? Het is zei eens aangenaam aan zijn jeugd, her- inerd te worden." „Ik was er niet zeker van of het u .'el aangenaam zou zijn. Maar nu komt I lij bezoek niet voort uit sentimentee- overwegingen. U bent in een rechts- aak betrokken, die mij door mijn be- oep bijzonder interesseert." „Door uw beroep U bent dus ju ist geworden?" „Ik heb tenminste een paar jaar op 'erschillende scholen in de rechten ge- itudeerd, maar ik gevoelde er geen is, heeft in regeeringskringen groote verrassing veroorzaakt, daar de Vlaam- sclie activisten hierdoor een grooet ovei winning op de regeering hebben be haald. Zondagavond organiseerden eenige duizenden Vlamingen te Antwerpen een optocht, waarbij het Vlaamsche strijd lied werd aangeheven. Hierbij kwam liet tot botsingen met tegendemonstran ten. De „Standaard" wijst er in een be spreking van den uitslag van de ver kiezing van dr. Borms op, dab de Vlaani sche bevolking de regeering een aan wijzing heeft gegeven. Het voorbeeld van Antwerpen zal zeker in de Vlaam sche districten navolging vinden. Daar dr. Borms niet herkiesbaar is, zullen waarschijnlijk nieuwe verkiezin gen noodig zijn. De bevolking van België Het koninkrijk België telde op 31 December 1927 een bevolking van 7.932.077 zielen tegen 7.638.755 op 31 December 1913. Er werden 71.912 huwelijken vol- 'trokken. In 1927 werden 145.275 kin deren geboren of 13.29 per 1000 In woners, wat een der laagste cjfers van geheel Europa is. Er overleden 106.151 personen of 12.1 per 1000 inwoners, wat een zeer laag cijfer is. Indrukken van een groot bedrijf. Een bezoek aan de Phllips-Fabrieken. „Kijk hier", zegt onze geleider en sleurt ons mee. Een lange baan. Een der glasblazers heeft uit den oven een klomp gloeiend glas genomen aan zijn blaasroer en na verschillende ons onbegrijpelijke manipulaties van het glas ronddraaien op een ijzeren plaat en weer nieuw vloeibaar glas er - bij nemen en weer draaien, komt er een ander bij, die met zijn pijp waaraan hij reeds een soort glazen schaaltje ge maakt heeft, dan glasklomp opvangt en nu gaan beiden langzaam, zeer zorg vuldig, zeer Voorzichtig achteruitloo- pen, steeds blazend met geweldige bolle wangen, als de wind uit het sprookje en wij zien het roodgloeiende glas plot seling worden tot een kristal heldere glazen buis. Een ander paar is naast deze twee bezig. Aan het einde van de baan zit een manneke en snijdt met een lust in, mij in rijksdienst te laten stel len of advocaat of procureur te wor den. Na een korte oefentijd bij kle politie, ging ik op eigen beenen staan en werd - schrik niet iprivaat de fectieve." „Zoo!" Iets van de minachting, welke hij vroeger voor den „spion" had gehad, wilde zich weer van Gerold meester maken. De bezoeker moest het op zijn gezicht hebben kunnen zien, want om zijn smallen mond trok weer dat oude welbekende sarcastische lachje. „U bent dus toch geschrokken. Nu ik neem het u niet kwalijk. Wie zich een beroep als het mijne kiest, moet beginnen met afstand te doen van de verwachting dat men hem met de mees te hoogachting bejegent. Maar wat moest ik doen? De levensloop van een mensch wordt nu eenmaal bepaald door de gaven, die de natuur hem gegeven heeft. Het is niet mijn schuld, dat zij aan mij juist deze gaf," „U behoeft u in het geheel niet te verontschuldigen, mijnheer de dokter I Ik heb van het beroep van een detec- tieve veel te onbepaalde voorstellingen, dan dat ik er een goed oordeel over kan vellen. Hoe wist u echter, dat ik in die moordzaak betrokken ben?" „Ik zei reeds, dat mij het geval van laconiek gezichtjes de buizen netjes tot stukken van gelijke lengte. De buizen zijn van verschillende door snede. „Dat doen ze op het gevoel, meneer, handigheid, oefening", zegt de ingenieur. Jawel oefening, maar het blijft toch onbegrijpelijk, dat ze dat kunnen: 11 m.m., 15 m.m., 20 m.m., precies de maat, het scheelt geen fractie van een millimeter. Het blijkt ook de zwaarste en veel- eischendste arbeid te zijn, dat buizen- trekken. „Daarom doen we het óók als mechanisch", en twee minuten la ter staan we in de afdeeling, '.waar dit gebeurt. Voor den technicus mis schien overweldigd, deze machines, die tot in het oneindige buizen produ- ceeren, maar ons overweldigde toch meer die eenvoudige mannen, die zoomaar op het gevoel de buizen op precies de gewenschte dikte wisten te trek ken. „Nu gaan we kijken hoe de lam pen gemaakt worden", zegt de gelei der, die nog heel jong is 'en die wel heel erg knap moet zijn, want on- ondanks zijn jeugd is hij al jaren in genieur. Dit zijn wel de menschen, die ze hier hebben moeten ere die mede helpen kunnen de zaak steeds grooter te maken. Vaart is er in -blies en een ieder schijnt er van bezeten te zijn. Tenminste wij krijgen geen gelegenheid ergens lang te blijven kijken en .de indrukken op ons te laten inwerken. We kunnen slechts even vluchtig de radio-fabriek, waar de ontvangtoestellen gelijkrichters, luidsprekers, enz. ge maakt worden, het laboratorium, de papier- en cartonnagefabriek bezich tigen. Op den terugweg naar de groote fabriek komen we voorbij een aller liefst modern gebouwtje: Philips Kleu terschool Lveu er in. Het is (aller aardigst On«eicollijk keurig ingericht ei: popperig klein alles, de stoeltjes de tafeltjes, de bankjes voor de kleu ters. Hier worui het kroost van Phi lips' arbei.l is overdag zoet gehouden en zoo v ora, reeds op dezen, jeugdigen leeftijd de ccste grondslag gelegu voor een betere toekomst. Want in zoo ver zorgde omgeving, onder zoo goede lei ding, moet het komende geslacht, dai hier reeds zoo vroeg den invloed 'on dergaat van netheid, reinheid, licht en lucht, wel opgroeien tot een psvehi- schen levensstandaard van beter en hoo- het begin af bijzonder interesseerde. Ik bemerkte reeds uit het eerste gebrek kige bericht, dat het de politie 'niet erg gemakkelijk zou zijn, licht in, deze duistere zaak te brengen. Ingevolge mijn betrekkingen was het mij niet moeilijk over het verdere verloop der zaak inlichtingen te verkrijgen. Zoo gauw ik van uwe arrestatie hoorde, besloot ik te verhoeden dat u de dupe werd van verdere dwalingen en wille keur van onze vaak onhandige ambte naren." „Dat was beslist een zeer Vriendelijk voornemen eu ik dank u daarvoor zeer. Maar, zooals u ziet, ben ik thans weer op vrije voeten gesteld." „Ja, dat hoorde ik een uur geleden tot inijti genoegen, maar ik hoorde ook nog iets anders, dat mijn belang stelling in dit geval opnieuw gaande maakte. U moet namelijk weten, dat ik als onafhankelijk en tamelijk vermogend man mij soms ook de luxe veroorloof, zonder opdracht en alleen voor ge noegen te Werken. Ik zou kunnen zeg gen ter wille Van de gerechtigheid. Maar dat komt niet geheel overeen met de waarheid. Ik doe het namelijk in derdaad slechts voor mijn genoegen." „U oefent uw beroep dus in zekeren zin uit als sport? Nu, dat is ten slotte een van de smaken, waarover ik niet ger kwaliteit dan de vorige generaties. Dan weer de gloeilampen- en radio lampenfabriek. Weer eindelooze zalen. Nu alles machines. Maar machines, die van een zoo wonderbaarlijke ingeni- euziteit zijn, dat ze soms wel i mien» schelijk schijnen, zooals ze, als met .voorzichtige menschelijke handen, de onderdeelen aanvatten en zorgvuldig in elkaar zetten. Hier zien we het heele proces, hoe de gloeilichamen, die in de gloeilampen behooren, eerst in el kaar gezet worden, hoe die dan weer in de ballons worden gebracht, hoe er de koperen dop opgezet wordt, hoe tenslotte het fabrieksmerk erop gebracht wordt en boe ze proefbranden. De ka mer met de brandramen, waar de dui zenden lampen branden. ,,'N lampies, 'n lichiesl", je moet er door een donJ ker glaasje kijken, anders zou je er verblind vandaan komen. We zien, hoe |d|e wolfraamdraad ge trokken wordt, een blijkbaar enorm ge niaal proces, omdat het wolfraam een poeder is, dat bijna niet in vasten toe stand te brengen is, we zien den draad eerst als een telefoondraad zoo dik ge wonden worden om immense spoelen en dan om steeds kleinere spoelen, tot hij zoo dun is, dat de microscoop er op gesteld moet worden om te con troleeren; vijf maal dunner nog dan een menschenhaar. We zien de meisjes, met een onbeschrijflijke handigheid, de draden óp het glazen raampje aan brengen, dat later als geheel het gloei- lichaam zijn zal, we zienwe'zien zooveel, dat het niet meer te ont houden is, dat het wordt als jhet flit sen van een moderne film, dat 'lfle in drukken worden verward in ons brein tot een beeld als een futuristische crea tie van Kandiusky of Picasso ifcn dat is waarlijk niet bevorderlijk voor de klaarheid van begrip. Na een kijkje in de radiolampen af deeling te hebben genomen, wippen we nog even de polikliniek binnen en zien er de prachtige moderne inrich ting, die werkt voor het lichamelijk heil der arbeiders, we krijgen een'kijkje op het psychotechnisch bureau, waar de menschen die soliciteeren op hun psychische kwaliteiten beproefd wor den en waar met een wonderlijk sy steem van bladen papier met puntjes bezaaid, waardoor ze verticale en hori zontale strepen zetten moeten, met strik vragen en- associatieve woorden, die wil twisten. U verwacht nu van mij, dat ik u op de een of andere manier behulpzaam zal zijn „Misschien. Maar ik weet natuurlijk op liet oogenblik nog niet, of en in hoever u daartoe in staat bent. Het is gebleken, dat de vermoorde in het geheel niet de persoon was, waarvoor zij zich uitgaaf en, wanneer ik goed ingelicht ben, was u het, die dit het eerst dacht." „Niet dacht of vermoedde, mijnheel de dokter, maar wist, het zeker wist.v „Mooi. Het komt er dus niet alleen pp aan, den moordenaar, maar ook de verblijfplaats van de werkelijke Hilde Worner te vinden. Zou u me daarmede behulpzaam willen zijn, mijnheer Ge rold Nu was de zanger plotseling geheel vuur en vlam. „Zonder twijfel!" riep hij. „Wij zul len dan van begin af natuurlijk bond- genooten zijn, want ik beschouw het| als mijn levenstaak zekerheid over het lot van Hilde Worner te verkrijgen." „Wat is uw meening over dit geval?" vroeg hij. „Hoe tracht u die raadsel achtige gelijkluidendheid van namen te verklaren „Ik kan geen verklaring vinden, hoe wel ik er al zooveel uren over gedacht heb, dat mijn hoofd er bijna van breekt. onthouden moeten worden en nog veel meer, na te gaan is, of ze bruikbare krachten zijn. Dit systeem schijnt zeer te voldoen en Philips is natuurlijk weer een der eerste industrieën, die het toepaste in ons land. Het heeft dit groote voor deel, dat men er een zekerder selectie van werkkrachten maakt en vele men schen er de ellende door bespaart van aangenomen te worden, terwijl spoedig daarop blijkt, dat ze niet geschikt zijn. Dan is het avond geworden en mer ken we, dat we een ganschen dag in deze enorme fabbriek hebben doorge bracht. „Ou hebt U liet belangrijkste wel zoowat gezien", zegt de geleider. Als we des avonds in den trein de laatste glansen van de zich met vurige roode letters tegen den nachthemel af- teekenden naam Philips langzaam zien verschemeren, bedenken we nog even, dat we dezen dag wel iets héél bij zonders hebben beleefd. Want wat staan wij, die dagen kun nen doorbrengen in een Louvre of' Mauritshiiis, urenlang neuzend voor een klein ons dierbaar schilderijtje, die we kenlang snuffelend in oude boekerijen, in incunabelen, die ons soms niets lee- ren, vér van het waarachtige, klop pende rhythmische leven van dezen tijd en wat is dit alles grootsch, overwel digend, wat leert het ons duidelijk, dat er evolutie is, dat de wereld vooruit gaat, zoolang er de energieën zijn als deze, die niet alléén haar bedrijf voor- uitstuwen, maar ook zorgen, dat haar werk tot een cultureelc macht ére kracht wordt, die zorgt, dat liet leven voor den eeuvoudigen mensch, die zijn brood met handenarbeid verdient, beter en schoonre wordt, dan het vroeger was. O zeker, er is in dit 'alles een sterk bewijs, dat er evolutie is en men be hoeft niet te betwijfelen, dat de moder ne techniek ertooe bijdraagt. Dat en kele kunstzinnige naturen gekwetst wor den door de onaangename dingen, die er nu nog noodzakelijkerwijs aan de moderniteit verbonden zijn, als daar zijn lawaai, onrust, gejaagdheid, ver dwijnen van dc dingen die lief, rus tig, vertrouwd en mooi waren, doet er niets aan toe of af. Want dat alles is slechts tijdelijk en alleen omdat de ge- wane menschheid nu eenmaal niet in staat was gelijken tred te houden met den razend snellen wereldvooruitgang. Het is de ontzettende vaart, die een tijdelijke verbijstering veroorzaakt. Maar als we het jonge geslacht zien, dat op komt in de nieuwe wereld en vooral Achter alle onwaarschijnlijkheden en onmogelijkheden, komt bij mij steeds weer de gedachte boven, dat liet heele bedrog voortkomt uit een jegens de werkelijke Hilde Worner gepleegde mis daad." Dr. Meussi knikte. „Een mogelijkheid is het zeker. Maar er is ook nog een andere.. Bij voorbeeld dat het bedrog korter of langer' tijd ge leden met haar goedkeuring in elkaar gezet werd. Misschien heeft zij er ook belang bij gehad, ergens onder vréém den naam op te duiken." „Dat is heelemaal uitgesloten," sprak Gerold heftig tegen. „Nooit zou zij zich tot zulk een leugen vernederd heb ben. Zij was het edelste en waarheid- lievendste schepseltje onder dc zon." „Ook de edelste menschen begaan soms strafwaardige dingen. Het karak ter van een mensen bepaalt wel de beweeggronden, maar niet zijn hande lingen. Overigens sprak ik slechts van een mogelijkheid, niet van een waar schijnlijkheid, waarvoor voorloopig ook geen steunpunt aanwezig is. Eerst wan neer ik dieper op deze zaak «al zijn ingegaan, kan in een eigen oordeel vellen. Voor zeker houd ik het, dat de politie deze zaak niet zal ophelderen." iWortft vervolgd.}

Breskensche Courant | 1928 | | pagina 1